EKSTRA
MENÜ

Merkel

Merkel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Merkel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.186 Merkel haberi bulunmuştur.

Merkel Haberleri

Suçlusu kim

Suçlusu kim

Almanya’da korona sayıları ve ölüm vakaları her gün üzücü bir rekora ulaşıyor. Hastanelerde alarm zilleri çalıyor. Eyalet başbakanları Noel’de önlemleri yumuşatma kararlarını geri alıyor. Eyaletler kısmi karantina önlemleri yerine şimdi tam karantinayı tartışıyor.

10.12.2020Avrupa
‘Türkiye’ye yaptırım çabası saçmalık’

‘Türkiye’ye yaptırım çabası saçmalık’

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU’dan ayrılan eski milletvekili Jürgen Todenhöfer, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye yönelik yaptırım çabası içinde olmasını ‘saçmalık’ olarak nitelendirdi.

10.12.2020Avrupa
Türkiye taviz vermeyecek

Türkiye taviz vermeyecek

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, 11-12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek AB Zirvesi öncesinde hurriyet.de’ye konuştu. Doğu Akdeniz’den AB ilişkilerine, aşırı sağdan pandemiye kadar birçok konuda değerlendirmede bulunan Aydın, Türkiye’nin haklı olduğu yerlerde taviz vermeyeceğini söyledi.

10.12.2020Avrupa
Avrupa Birliği’nin Türkiye sınavı

Avrupa Birliği’nin Türkiye sınavı

AB-Türkiye ilişkileri açısından kritik öneme sahip zirve bugün Brüksel’de başlıyor. Zirveye sunulacak taslak belge bir yandan sınırlı yaptırım sinyali içeren diğer yandan pozitif gündeme kapıyı kapatmayan yazımıyla dikkat çekiyor.

10.12.2020Dünya
Merkelden kritik zirve öncesi önemli Türkiye açıklaması

Merkel'den kritik zirve öncesi önemli Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Merkel, 10-11 Aralık'ta yapılacak AB liderler zirvesi öncesinde yaptığı konuşmada Türkiye ile yoğun diyaloğu arzu ettikleri ölçüde sağlayamadıklarını söyledi.

9.12.2020Dünya
Şansölye dramatik konuştu: Noel son buluşma olmasın

Şansölye dramatik konuştu: Noel son buluşma olmasın!

Başbakan Merkel, Federal Meclis’te bugüne kadar alışılmadık duygusal bir konuşma yaptı. Konuşmasında doğrudan halka hitap eden Merkel, “Bu Noel büyükanne ve dedeler için son Noel buluşmasıyla sonuçlanmamalı” dedi.

9.12.2020Avrupa
Rakamlar korkuttu, eyaletler harekete geçti

Rakamlar korkuttu, eyaletler harekete geçti

Almanya’nın birçok bölgesinde artan koronavirüs (Kovid-19) vakaları sebebiyle eyalet yönetimleri tedbirlerini sıkılaştırma kararı aldı.

9.12.2020Avrupa
Karar alındı: Almanyada tedbirler sıkılaşıyor

Karar alındı: Almanya'da tedbirler sıkılaşıyor

Almanya'nın birçok bölgesinde artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları sebebiyle eyalet yönetimleri Kovid-19 tedbirlerini sıkılaştırma kararı aldı.

8.12.2020Dünya
Şansölyeden, Prof. Şahin ve Dr. Türeci’ye övgü: Temel bilimsel katkılarından mutlu oldum

Şansölyeden, Prof. Şahin ve Dr. Türeci’ye övgü: Temel bilimsel katkılarından mutlu oldum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, BioNTech’in kurucularından Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin yeni koronavirüse karşı aşıyı bulmalarından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

8.12.2020Avrupa
AB zirvesi öncesi Doğu Akdeniz mesajı: Gelin bu isi beraber çözelim

AB zirvesi öncesi Doğu Akdeniz mesajı: Gelin bu isi beraber çözelim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen “Doğu Akdeniz Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tüm çağrılarının, Doğu Akdeniz’deki tüm zenginliklerin hakça paylaşılması, bölgenin bir barış, istikrar ve refah bölgesi olmasını sağlamak için olduğunu söyledi.

8.12.2020Dünya
Merkelden Şahin ve Türeciye övgü Türkiyede aileye ne kadar değer veriliyor biliyorum

Merkel'den Şahin ve Türeci'ye övgü! 'Türkiye'de aileye ne kadar değer veriliyor biliyorum'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkçe yayın yapan bir radyo programında yaptığı açıklamada, BioNTech'in kurucularından Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci'nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşıyı bulmalarından dolayı mutlu olduğunu söyledi. Merkel ayrıca Türkiye'de aileye ne kadar değer verildiğini bildiğini belirtip, "Türklerde aile büyüklerine saygı çok yüksek ancak büyükleri özellikle korumak gerekiyor. Türkiye'de aileye ne kadar değer veriliyor biliyorum. Toplumda bağışıklık kazanılsa bile bir süre daha sevdiğimiz insanlarla mesafeyi korumak zorunda kalacağız." diye konuştu.

7.12.2020Dünya
Esnafın yüzünü güldüren gelişme: On binlerce yardım başvurusu onaylandı

Esnafın yüzünü güldüren gelişme: On binlerce yardım başvurusu onaylandı

Almanya’da 2 Kasım’dan beri uygulanan sıkı önlemler çerçevesinde iş yerini kapatan esnafı ve serbest meslek erbabını sevindiren gelişmeyi hükümet duyurdu. Buna göre zor durumda olan başvurusu tamamlanan işletmeler ocak ayından itibaren yardımları alacak.

6.12.2020Avrupa
‘Virüsü adım adım yeneceğiz’

‘Virüsü adım adım yeneceğiz’

Salgına karşı hem sağlık hem de ekonomik açıdan büyük bir mücadele verildiğini belirten Başbakan Angela Merkel, “Virüsü adım adım yeneceğiz” dedi.

6.12.2020Avrupa
Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Açın artık şu gizli NSU dosyalarını

Enver Şimşek 9 Eylül 2000’de Nürnberg’de öldürüldü. Abdurrahim Özüdoğru da 13 Haziran 2001’de Nürnberg’de. Süleyman Taşköprü 27 Haziran 2001’de Hamburg’da. Habil Kılıç 29 Ağustos 2001’de Münih’te. Mehmet Turgut 25 Şubat 2004’de Rostock’da. İsmail Yaşar 9 Haziran 2005’te Nürnberg’de. Theodor Boulgarides (Yunan kökenli) 15 Haziran 2005’te Münih’te. Mehmet Kubaşık 4 Nisan 2006’da Dortmund’da. Halit Yozgat 6 Nisan 2006’da Kassel’de. Michele Kiesewetter (Alman polis memuru) 25 Nisan 2007’de Heilbronn’da.

5.12.2020Avrupa
Kayak tatili Avrupa’yı böldü

Kayak tatili Avrupa’yı böldü

Avrupa ülkeleri Noel tatilinde kayak merkezlerini kapalı tutma konusunda ikiye ayrılmış durumda. Almanya, Fransa ve İtalya yeni bir dalga yaratmamak adına yasak kararı alırken, İsviçre, Avusturya ve İspanya ekonomik gerekçelerle tesisleri kapatmıyor.

5.12.2020Dünya
‘Aşı adil bir şekilde dağıtılmalı’

‘Aşı adil bir şekilde dağıtılmalı’

Birleşmiş Milletler (BM) koronavirüs özel zirvesinde video konferans aracılığıyla konuşan Almanya Başbakan Angela Merkel, salgının, insanlık için olağanüstü bir sınav olduğunu söyledi.

4.12.2020Avrupa
Almanyada korkutan uyarı: Hastaneler kapasite sınırında

Almanya'da korkutan uyarı: Hastaneler kapasite sınırında!

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsünün (RKI) Başkanı Lothar Wieler, ülkedeki bazı bölgelerde hastanelerin kapasitesinin sınırına gelindiği uyarısında bulundu.

3.12.2020Dünya
Kısıtlamalar 10 Ocak’a kadar uzatıldı

Kısıtlamalar 10 Ocak’a kadar uzatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının 10 Ocak’a kadar uzatıldığını açıkladı.

3.12.2020Avrupa
Almanya kontrolü kaybetti

Almanya kontrolü kaybetti

Almanya koronavirüste ikinci dalgayı bir türlü kontrol altına alamıyor. Sağlık idareleri artık gücünün sınırını aşmış durumda. Çevremde koronaya yakalanan ve evde geçiren arkadaşlarım var. Onlar anlatıyor. Testleri pozitif çıkmasına rağmen sağlık idarelerinden ne bir telefon almışlar ne de karantinayı bozup bozmadıklarını kontrol için gelen var.

2.12.2020Avrupa
Arabayla kalabalığa daldı, 1i bebek 5 kişi öldü

Arabayla kalabalığa daldı, 1'i bebek 5 kişi öldü

Almanya’nın Trier kentinde bir kişi arabayla şehir merkezinde insanların arasına daldı. Biri 9 aylık bebek 5 kişi öldü, 14 kişi yaralandı. Büyükşehir Belediye Başkanı olayın cinnet olduğunu sandıklarını söyledi. Polis olayın nedeninin henüz bilinmediğini belirtti. 51 yaşındaki Alman sürücü tutuklandı.

1.12.2020Avrupa
Orban: Almanya bizden daha kazançlı

Orban: Almanya bizden daha kazançlı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’ndeki Tek Pazar’da başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği’nin (AB) zengin ülkelerinin daha kazançlı olduğunu söyledi.

1.12.2020Avrupa
Merkelden zirve öncesi kritik Oruç Reis açıklaması

Merkel'den zirve öncesi kritik 'Oruç Reis' açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na dönmesinin Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesi iyi bir işaret olduğunu söyledi.

30.11.2020Dünya
Merkel’i kızdırdılar

Merkel’i kızdırdılar

Almanya’da hükümetin insanlara Noel Bayramı tatilinde seyahat etmeyin çağrısına rağmen birçok eyaletin aile ziyaretleri için otel ve pansiyonları açmak istemesi, Başbakan Angela Merkel’i kızdırdı.

30.11.2020Avrupa
‘Önümüzde 3 ila 4 uzun ayımız var’

‘Önümüzde 3 ila 4 uzun ayımız var’

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında günlük hayata yönelik alınan kısıtlayıcı tedbirler devam ediyor. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ülkede yürürlükte olan kısmi karantina tedbirlerinin koronavirüs enfeksiyonların kontrol altına alınamaması halinde 2021’in bahar aylarına kadar uzatılabileceğini açıkladı.

29.11.2020Avrupa
Almanya’da vaka sayısı 1 milyonu aştı

Almanya’da vaka sayısı 1 milyonu aştı

Almanya’da korona vakaları 1 milyonu aşarken, bir günde ölenlerin sayısı ise 426 kişiye ulaşarak rekor kırdı.

27.11.2020Avrupa
Küresel piyasalarda, Kovid-19 salgınına ilişkin haberler takip ediliyor

Küresel piyasalarda, Kovid-19 salgınına ilişkin haberler takip ediliyor

Küresel piyasalarda veri gündeminin zayıf olması ve ABD'deki tatil nedeniyle iç dinamiklerin öne çıktığı görülürken, salgına ilişkin gelişmeler gündemin odağında bulunuyor.

27.11.2020Ekonomi
Almanyada kısıtlamalar tüketici güvenini etkiledi

Almanya'da kısıtlamalar tüketici güvenini etkiledi

Almanya'da kasım ayı için eksi 3,2 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların etkisiyle aralık için 3,5 puan azalarak eksi 6,7 puan geriledi.

26.11.2020Ekonomi
‘Aşı Noel’den önce gelebilir’

‘Aşı Noel’den önce gelebilir’

Başbakan Angela Merkel, koronavirüse karşı alınan önlemlerin temas sayısını yüzde 40 azalttığını açıkladı. En kötü senaryoyu saat 12’ye 5 kala önlediklerini belirten Merkel, aşının ise Noel’de önce gelebileceğini söyledi.

26.11.2020Avrupa
Merkel koronavirüs yasaklarını savundu, aşı için tarih verdi

Merkel koronavirüs yasaklarını savundu, aşı için tarih verdi!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle getirilen kısıtlamaları savundu. Merkel aşı için de tarih verdi.

26.11.2020Dünya
Markus Söderden korkutan benzetme: Her gün bir uçak düşüyor

Markus Söder'den korkutan benzetme: 'Her gün bir uçak düşüyor'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının 20 Aralık’a kadar devam edeceğini ancak gerektiğinde bunun ocak ayı başına kadar uzatılabileceğini söyledi. Bavyera Başbakanı Markus Söder ise alınan önlemlerin ne kadar gerekli olduğunu bu sözlerle anlattı: "Her gün bir uçak düşüyor. Her gün ortalama 200 ölü.”

26.11.2020Avrupa
Yasaklara yeni yıl molası

Yasaklara yeni yıl molası

Korona salgınında ikinci dalgayı yaşayan ve yaklaşık bir aydan bu yana kısıtlamaların devam ettiği Avrupa’da, yaklaşan Noel ve yeni yıl nedeniyle önlemlerin gevşetilmesi gündemde.

26.11.2020Dünya
Merkel’in ofisine araçla saldırı girişimi

Merkel’in ofisine araçla saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir kişi, başbakanlık binasına aracıyla saldırı girişiminde bulundu.

26.11.2020Dünya
Almanyada koronavirüs kısıtlamalarının süresi uzatıldı

Almanya'da koronavirüs kısıtlamalarının süresi uzatıldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının 20 Aralık'a kadar devam edeceğini ancak gerektiğinde bunun ocak ayı başına kadar uzatılabileceğini söyledi.

25.11.2020Dünya
Son dakika... Almanya’da başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Son dakika... Almanya’da başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir kişi Başbakanlık binasına aracıyla saldırı girişiminde bulundu.

25.11.2020Haber
Son dakika: Almanyada Başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Son dakika: Almanya'da Başbakanlık binasına araçla saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir kişi Başbakanlık binasına aracıyla saldırı girişiminde bulundu.

25.11.2020Dünya
Merkelin ofisine saldırı girişimi

Merkel'in ofisine saldırı girişimi

Almanya’nın başkenti Berlin’de 54 yaşındaki bedensel engelli bir kişi, sabah saat 10.00 sıralarında başbakanlık binasına otomobiliyle saldırı girişiminde bulundu.

25.11.2020Avrupa
CHPli Gürsel Tekin: Kararsızlar en büyük parti

CHP'li Gürsel Tekin: Kararsızlar en büyük parti

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, geçmişte yöneticiliğini de yaptığı partisinin, özeleştiri kültüründe son yıllarda yaşanan problemler nedeniyle oy arttıracak ve topluma umut olacak bir çerçeve ortaya koymaktan uzaklaştığını söyledi. Bu durumun toplumda kararsızların oranını artırdığını dile getiren Tekin, “Ne yazık ki iktidar erirken muhalefet yükselmiyor” dedi. Tekin, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

25.11.2020Gündem
Ifo: Alman iş dünyasının morali ikinci dalgayla kötüleşiyor

Ifo: Alman iş dünyasının morali ikinci dalgayla kötüleşiyor

Almanya'da geçen ay 92,5 puan olan Ifo İş Dünyası Endeksi, kasımda 90,7 puana düşerken, ülkede Kovid-19 vakalarındaki artışın yeni kısıtlamalara neden olmasının ardından Alman şirketlerin daha kötümser olduğu bildirildi.

24.11.2020Ekonomi
Alman ekonomisi 3. çeyrekte beklenenden hızlı genişledi

Alman ekonomisi 3. çeyrekte "beklenenden hızlı" genişledi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman ekonomisinin, yılın yaz çeyreğinde (3'üncü çeyrek) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinden tahmin edilenden daha fazla toparlandığını bildirdi.

24.11.2020Ekonomi
Eyaletler anlaştı... Kısmi karantina uzatılıyor

Eyaletler anlaştı... Kısmi karantina uzatılıyor

Almanya’da eyalet başbakanları video konferans aracılığıyla 4.5 saat süren toplantıda kısmi karantina önlemlerinin 20 Aralık’a kadar uzatılmasında anlaştı. Restoran, kafe ve barlar kapalı kalmaya devam edecek. Noel Bayramı’nda aileler birbirlerini ziyaret edebilecek.

24.11.2020Avrupa
Alman ekonomisi 3. çeyrekte ‘beklenenden hızlı’ genişledi

Alman ekonomisi 3. çeyrekte ‘beklenenden hızlı’ genişledi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Alman ekonomisinin, yılın yaz çeyreğinde (3’üncü çeyrek) koronavirüs (Kovid-19) krizinden tahmin edilenden daha fazla toparlandığını bildirdi.

24.11.2020Avrupa
Trump, G-20 zirvesi sırasında golf oynamaya gitti

Trump, G-20 zirvesi sırasında golf oynamaya gitti

​Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in dönem başkanlığında gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi sırasında ABD’nin 45’inci Başkanı Donald Trump, golf oynamayı tercih etti.

23.11.2020Dünya
Almanyada ekonomik toparlanma ivme kaybetti

Almanya'da ekonomik toparlanma ivme kaybetti

Almanya'da, kasım ayında Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerin hizmet sektörüne yönelik olumsuz etkileri dolayısıyla bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 3 puan düşerek 52 puana geriledi.

23.11.2020Ekonomi
Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da genel seçimler gelecek yıl muhtemelen eylül ayında yapılacak. Nitekim Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılmasını önerdi. Bu konuda son kararı Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier verecek. Ancak daha şimdiden ön hazırlıklar başladı.

23.11.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Suda kırmızı alarm!

Bundan tam 3 ay önce yazmışız, kuraklık hepimizi kavuracak diye...

8.12.2020

AB zirvesi, Biden ve Avrupa ile ilişkiler için ne anlatıyor?

Geçen salı günü video- konferans ortamında düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısı, ABD ile Türkiye’nin dışişleri bakanları arasında bu tür NATO forumlarında pek rastlanmayan sertlikte bir söz düellosuna sahne oldu.

4.12.2020

Rehavet buraya kadar!

Türkiye’de gündem her zaman yüklü. Bazen sabahtan akşama değişiyor. Ama Türkiye’de gündemin hiç değişmeyen ilk üç maddesinden biri “Ne zaman normale döneceğiz”dir. Yani SARS-COV-19 virüsünün yol açtığı COVID-19 salgınının ne zaman biteceğidir. Bu zor bir sorudur.

1.12.2020

S-400’ü biz alınca yaptırım tehditleri, Yunanistan alınca bakın ne yapıyorlar

Önce Türkiye’nin burnunun dibindeki Meis Adası’nda Yunan Savunma Bakanı’nın katıldığı askeri gösteriyle tahrik etmeyi denediler.

30.11.2020

Yerli korona aşısında umut verici adımlar

Almanya’daki dostumuz anlatıyor: “Merkel, dün sabah halka seslendi: ‘Enfeksiyon sayısında acil olarak eğilimin tersine çevrilmesinde henüz başarı sağlanamadı. Bu bizim elimizde, güçsüz değiliz’ dedi. Türkiye’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da her akşam yineliyor aynı çağrıyı. Maske, mesafe, hijyen kuralını sürekli hatırlatıyor.

27.11.2020

AB ile zor gündem

Şüphesiz haftanın en dikkat çekici gelişmelerinden biri Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetleyen İrini Harekâtı’na bağlı Alman askerlerin, Türkiye bandralı gemiye Akdeniz’de uluslararası sularda izinsiz baskın düzenlemesi oldu.

27.11.2020