EKSTRA
MENÜ

İletişim

İletişim haberleri sayfasında güncel ve son dakika İletişim hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 84.146 İletişim haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

İletişim Haberleri

166 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar 166 hattı saatleri nedir ve ücretli midir

166 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 166 hattı saatleri nedir ve ücretli midir?

Ülkemizde her sabit hat bir alan koduna sahiptir. Özel cep numaraları ise telefon hattına göre kodlara sahip olur. Ancak bir diğer numara çeşidi de özel çağrı numaralarıdır. Özel çağrı numaraları arasında yer alan 166 nerenin numarasıdır? Ne işe yarar? Ne için aranır? Hangi saatlerde aranabilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.10.2021Araştırma
121 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar 121 hattı saatleri nedir ve ücretli midir

121 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 121 hattı saatleri nedir ve ücretli midir?

Standart numaraları içerisinde merak edilenler arasında 121 geliyor. Özellikle iletişim noktasında yaşanabilen olası problemler karşısında aranması gereken numaralardan biridir. Peki, 121 neyin numarası, hangi durumlarda aranır ve ne işe yarar? 121 hattı saatleri nedir ve ücretli midir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.10.2021Araştırma
Aydın Örs: BİDEVin en önemli işlevi sosyal dayanışma olacak

Aydın Örs: BİDEV'in en önemli işlevi sosyal dayanışma olacak

Basketbola yönetici, antrenör, oyuncu, hakem olarak hizmet eden insanların yanı sıra bu spora gönül verenleri bir çatı altında toplayan Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), dayanışmayı büyütmek için çalışmalarına hız verdi.

18.10.2021Futbol
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angolada Resmi törenle karşılandı

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola'da! Resmi törenle karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu Angola'nın başkenti Luanda'da Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço tarafından resmi törenle karşılandı.

18.10.2021Gündem
Son dakika İş insanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti

Son dakika! İş insanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar hayatını kaybetti. 72 yaşında vefat eden Bayraktar'ın yarın Fatih Camii'nde öğle namazı düzenlenecek cenaze töreni sonrası İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.

18.10.2021Gündem
Okulun iklimini değiştirmek gerekiyor

Okulun iklimini değiştirmek gerekiyor

Okulda şiddetle mücadelenin en iyi yolunun okul iklimini iyileştirmektir. Okul iklimi, okulda hissedilen psikolojik atmosferdir. Bu atmosferi oluşturan; okul binası, düzen ve disiplin, öğrenciler arası iletişim, öğretmenler arası iletişim ve öğretmen-öğrenci iletişimi ve aile katılımı olmak üzere 6 faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlisi öğrenci açısından öğretmenleri ile iletişim boyutudur.

18.10.2021Eğitim
Anne babaların yeni kaygısı: TikTok

Anne babaların yeni kaygısı: TikTok

Son dönemin popülere uygulamaları arasında yer alan TikTok kullanıcılarına kendi ürettikleri 15 saniyelik videoları paylaşma, canlı yayınlar açma olanağı sunuyor. Uygulamanın dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı var. We Are Social Favorite Social Media Platforms (En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları) Nisan 2021 raporuna göre en çok kullanılan 5’inci uygulama olan TikTok’u benzer uygulamalardan ayıran en önemli özelliklerden biri ağırlıklı olarak 14-25 yaş aralığındaki kitle tarafından kullanılıyor olması ve daha az denetlenmesi. Bu özellikleriyle TikTok anne babaları endişelendiriyor.

18.10.2021Eğitim
Turkovac ne zaman çıkacak Turkovac randevusu nasıl alınır

Turkovac ne zaman çıkacak? Turkovac randevusu nasıl alınır?

Turkovac ne zaman çıkacak sorusu bir süredir gündemde yer alıyordu. Üçüncü doz aşısını TURKOVAC yaptırmak isteyen gönüllülerin başvuruları alınıyor. Şehir hastaneleri başta olmak üzere 41 merkezde uygulanacak yerli aşının seri üretime geçebilmesi için en az 3 bin kişinin hatırlatma dozunda TURKOVAC'ı tercih etmesi gerekiyor. Peki, TURKOVAC aşı randevusu nasıl alınır? İşte o detaylar

18.10.2021Gündem
Ekran bağımlılığı yaşı düştü... Çocuklar oyun değil tablet istiyor

Ekran bağımlılığı yaşı düştü... Çocuklar oyun değil tablet istiyor

Ekran bağımlılığı yaşı pandemi döneminde geriledi. Yani artık çocuklar daha erken yaşta ekran bağımlısı oluyor. Bu durumda pandeminin yanı sıra dijital oyunlar ve sosyal medyanın giderek yaygınlaşması da etkili. Okul öncesi öğretmenleri , 36-48 aylık uyum sürecindeki çocukların akranlarıyla oyun oynamak yerine tablet ya da telefon istediğini söylüyor. Hatta kreşlerde öğretmenler 24 aylık çocukların da ekran bağımlısı hâle gelmesinden şikayetçi. Ülkemizde yapılan son çalışmalar gösteriyor ki ekran kullanım yaşı 6 aylık bebeklere kadar geriledi. Diğer yandan okul öncesi dönem çocuklarının önerilen süreden 5 kat daha fazla ekrana maruz kaldıkları saptandı. Velilerse durumdan şikayetçi. Ancak evden çalıştıkları için ekranları hayatlarının bir parçası hâli getirmekten başka bir yol bulmakta zorlanıyorlar. Peki ekran bağımlılığı yaşı düşerken neler yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

18.10.2021Eğitim
Günlük Burç Yorumları: 18 Ekim Pazartesi Koç, Boğa, İkizler ve Diğer Burç Yorumları

Günlük Burç Yorumları: 18 Ekim Pazartesi Koç, Boğa, İkizler ve Diğer Burç Yorumları

Günlük burç yorumlarınızı okudunuz mu? 18 Ekim'de aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuzu neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın, 18 Ekim günlük burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, 18 Ekim Pazartesi günü Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. İşte 18 Ekim Pazartesi günlük burç yorumlarınız...

18.10.2021Astro Gündem
Haftalık Burç Yorumları: 18-24 Ekim Haftalık Yengeç, Aslan, Başak ve Diğer Burç Yorumları

Haftalık Burç Yorumları: 18-24 Ekim Haftalık Yengeç, Aslan, Başak ve Diğer Burç Yorumları

18-24 Ekim haftalık burç yorumları açıklandı! Uzman Astrolog Aygül Aydın haftalık burç yorumlarını anlattı. 18-24 Ekim haftası burçları aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında neler bekliyor hepsi burada! 18-24 Ekim haftası Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının detaylı yorumları... İşte 18-24 Ekim haftası burç yorumlarınız.

18.10.2021Astro Gündem
Vekil katilinin babası başbakan danışmanı çıktı

Vekil katilinin babası başbakan danışmanı çıktı

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın Muhafazakâr Partisi’nden milletvekili David Amess’i öldüren zanlının kimliğine dair yeni detaylar ortaya çıktı.

18.10.2021Dünya
Kopya otel siteleriyle ‘tatil’ vurgunu

Kopya otel siteleriyle ‘tatil’ vurgunu

Lüks otellerin internet sitelerini kopyalayan veya paravan turizm şirketleri kuran çete, tatil rezervasyonu yaptıran 1200 kişiyi 9 milyon lira dolandırdı. WhatsApp yazışmalarında, “Yaz sezonu çok iyi geçti, şimdi kış sezonuna hazırlanma zamanı” şeklinde mesajlar paylaşan çete kış vurgunu yapamadan çökertildi.

18.10.2021Gündem
İstanbulda Türk Konseyi Medya Forumu düzenlenecek

İstanbul'da 'Türk Konseyi Medya Forumu' düzenlenecek

İletişim Başkanlığı ev sahipliğinde İstanbul'da 'Köklü Geçmiş̧, Güçlü Gelecek' temasıyla, 3 gün sürecek 'Türk Konseyi Medya Forumu' düzenlenecek. Forumda, bağımsızlığının 30'uncu yılının kutlayan Türk Cumhuriyetleri adına özel bir oturum da gerçekleştirilecek.

17.10.2021Gündem
Yerli ve milli uygulamalarla 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Yerli ve milli uygulamalarla 500 binden fazla siber saldırı engellendi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalarla 1 Ekim itibarıyla bu yıl 60 bin 795 siber saldırının engellendiğini belirterek, "2017-1 Ekim 2021 döneminde engellenen siber saldırı ise 502 bin 386'ya ulaştı." ifadesini kullandı.

17.10.2021Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Kılıçdaroğluna tepki: Bu açıklama bir suçtur bu dil darbe dönemi dilidir

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Bu açıklama bir suçtur bu dil darbe dönemi dilidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti öncesi gündeme dair açıklamalarda bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bürokratlara yönelik sözlerine yanıt veren Erdoğan "Türkiye bir hukuk devletidir. Kabile devleti değildir. Bu açıklama CHP'nin vesayet zihniyeti olduğunun itirafıdır. Bu açıklama bir suçtur. Bu dil darbe dönemi dili" dedi.

17.10.2021Gündem
Covid öğrenciler için kabus gibi geçti Peki ya öğretmenler Akıl sağlığımı kaybettim...

Covid öğrenciler için kabus gibi geçti! Peki ya öğretmenler? 'Akıl sağlığımı kaybettim...'

Covid-19 nedeniyle yaşanan kapanmalar ve Delta varyantının yarattığı tehdit, eğitim alanında ciddi bir belirsizliğe neden oluyor. Salgın döneminin getirdiği psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşan öğrenciler haklı olarak çok konuşuldu. Peki ya eğitimciler? İşte, yaklaşık 2 yıllık süreçte dünya genelindeki pek çok öğretmenin yaşadığı sorunlar…

17.10.2021Gündem
‘Sürekli fotoğraf çektikçe sanattan uzaklaşıyoruz’

‘Sürekli fotoğraf çektikçe sanattan uzaklaşıyoruz’

Son yıllarda çağdaş sanat etkinliklerinin başrolünde hep Instagram var. Eline telefonunu alan en ilginç, en ‘tatlış’, en renkli, en görkemli eserin peşinde... Eserlerin önünde hatta üstünde selfie çektirenler, canlı yayın yapanlar... Bu ‘like’ sevdası ne anlama geliyor, sanat piyasası ve sanatçılar bundan nasıl etkileniyor? Sanat dünyasından isimlere sorduk.

17.10.2021Hürriyet Pazar
İlgi çekmede Muhteşem Gatsby gibi ol

İlgi çekmede Muhteşem Gatsby gibi ol!

Hoşlandığımız kişinin ilgisini çekmek ya da eski sevgilimizin tekrar iletişime geçmesini sağlamak için sosyal medyadan paylaşım yapmanın bir adı var: ‘Gatsbying’. Bu tabir ‘Muhteşem Gatsby’ romanında, sevdiceğinin kendisini fark etmesini sağlamak için varını yoğunu ortaya koyan Jay Gatsby’ye atıf yapıyor.

17.10.2021Hürriyet Pazar
Burası neresi

Burası neresi?

Fotoğrafta gördüğünüz şehir merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nin ortabatı bölgesinde, Minnesota eyaleti sınırlarındaki ikiz kentlerden biri.

17.10.2021Seyahat
Türkiye tarihinde bir ilk Cumhurbaşkanı Erdoğandan Afrikada önemli ziyaretler

Türkiye tarihinde bir ilk! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika'da önemli ziyaretler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşlarının daveti üzerine 17-20 Ekim'de Angola, Togo ve Nijerya'ya gidecek. Erdoğan'ın Angola ve Togo ziyaretleri, Türkiye'den bu ülkelere Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaretler olacak

16.10.2021Gündem
Basketbol camiası BİDEVin organizasyonunda buluştu

Basketbol camiası BİDEV'in organizasyonunda buluştu

Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfının (BİDEV) ilk toplantısı, Eskişehir'de gerçekleştirildi.

16.10.2021Basketbol
Paşinyan duyurdu: Ermenistandan Zengezur Koridoruna yeşil ışık

Paşinyan duyurdu: Ermenistan'dan Zengezur Koridoru'na yeşil ışık!

Karabağ'da Azerbaycan tarafından tarihi bir hezimete uğrayan Ermenistan'dan bölgenin hem çehresini hem de kaderini değiştirecek kara ve demir yolu anlaşmalarına yeşil ışık geldi. Başbakan Paşinyan'ın bizzat yaptığı açıklamayla anlaşmanın Ermenistan ve Türkiye ilişkilerini normalleştirmek adına büyük bir adım atılacağını ifade etti.

16.10.2021Dünya
İstanbulda film gibi olay Yolcusu olduğu taksiyi çaldı, yaptığı pes dedirtti

İstanbul'da film gibi olay! Yolcusu olduğu taksiyi çaldı, yaptığı pes dedirtti

İstanbul Beylikdüzü'nde yolcusu olduğu taksiyi çalıp 3 gün boyunca taksicilik yapan şüpheli Avcılar'da yakalandı. Şüphelinin daha önceden de 46 suçtan poliste kaydı olduğu ve 11 ayrı suçtan arandığı tespit edildi.

16.10.2021Gündem
Gözünüz arkada kalmasın

Gözünüz arkada kalmasın

Dünyanın neresinde olursanız olun; evinizde veya ofisinizde olup bitenleri akıllı telefonunuz üzerinden takip edebileceğiniz güvenlik kameraları, artık çok daha gelişmiş yeteneklere sahip. Biz bu hafta farklı ihtiyaçlara uygun güvenlik kameraları ve yeni nesil teknolojileri araştırdık.

16.10.2021Ekonomi
‘Ölümsüz aşklar artık sadece romanlarda, şiirlerde ve şarkılarda…’

‘Ölümsüz aşklar artık sadece romanlarda, şiirlerde ve şarkılarda…’

Menajer ve iletişim danışmanı Özgür Aras, yeni kitabı ‘Bazı Aşklar Yenik Başlar’da sadakat ve şefkatten uzak aşklardan dem vuruyor.

Hakkari Valiliği duyurdu 18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bilet satışı yasaklandı

Hakkari Valiliği duyurdu! 18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bilet satışı yasaklandı

Hakkari'de, 18 yaşından küçüklere otobüs terminalleri, hava yolları acenteleri ve bilet satış noktalarında bilet satışının yapılmayacağı bildirildi.

15.10.2021Gündem
Son dakika... Suriyeye yeni harekat olacak mı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mücadelemiz bundan sonraki süreçte farklı seyredecek

Son dakika... Suriye'ye yeni harekat olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mücadelemiz bundan sonraki süreçte farklı seyredecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrasında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı. 'Suriye'ye yeni harekat olacak mı?' sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mücadelemiz bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir şekilde devam edecektir" cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'siyasi cinayetler' tartışmasıyla ilgili olarak da "Yargıya müracaat ederek sorgulanmasını istedik. Kimse çıksın ortaya istedik. Böyle bir siyasi cinayetin işlenmesine, ülkemizde yer etmesine asla bizler iktidar olarak fırsat vermeyiz. Bu tür iftira atanlara meydanı boş bırakmayız" dedi.

15.10.2021Gündem
4. İzmir Gastrofest  ‘Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak’ temasını işliyor

4. İzmir Gastrofest ‘Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak’ temasını işliyor

İzmir’in ilk gastronomi festivali İzmir GastroFest, dördüncü yılında ‘Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak’ temasıyla 24 Ekim’de Tarihi Havagazı Fabrikasında yeme-içme severleri ünlü şefler, yemek yazarları ve kanaat önderleriyle buluşturuyor.

15.10.2021Ekonomi
Merkel yarın Türkiyeye geliyor Libya, Suriye ve Afganistan masada...

Merkel yarın Türkiye'ye geliyor! Libya, Suriye ve Afganistan masada...

Merkel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine icabetle yarın yapacağı ziyarette, Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

15.10.2021Dünya
Almanya Başbakanı Merkel yarın Türkiye’ye gidiyor

Almanya Başbakanı Merkel yarın Türkiye’ye gidiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle yarın Türkiye’ye çalışma ziyareti yapacak.

15.10.2021Avrupa
KİTlerin gelecek yıl 61,9 milyar lira yatırım yapması öngörülüyor

KİT'lerin gelecek yıl 61,9 milyar lira yatırım yapması öngörülüyor

Kamu teşebbüsleri, 2022 yılına dair işletme bütçelerini hazırlayarak 31 Aralık'a kadar Hazine ve Maliye Bakanlığına ve ilgisine göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bildirecek.

15.10.2021Ekonomi
Günlük Burç Yorumları: 15 Ekim Cuma Yengeç, Aslan, Başak ve Diğer Burç Yorumları

Günlük Burç Yorumları: 15 Ekim Cuma Yengeç, Aslan, Başak ve Diğer Burç Yorumları

Günlük burç yorumlarınızı okudunuz mu? 15 Ekim'de aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuzu neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın, 15 Ekim günlük burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, 15 Ekim Cuma günü Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. İşte 15 Ekim Cuma günlük burç yorumlarınız...

15.10.2021Astro Gündem
Kanun tüketiciden yana ama... Taahhütlü satışlarda cayma hakkı var mı | 6 SORU 6 YANIT

'Kanun tüketiciden yana ama...' Taahhütlü satışlarda cayma hakkı var mı? | 6 SORU 6 YANIT

Türkiye'deki aboneliklerin yüzde 70'inden fazlası uzun süreli taahhütle alınıyor. Taahhütten vazgeçmek isteyenlerden de yüksek cayma bedeli ve ek ödemeler isteniyor. Peki şirketlerin bunu istemeye hakkı var mı? Hukuk bu meselelerde ne diyor?

15.10.2021Gündem
Lübnan sokakları savaş alanı gibi: 6 ölü, 30 yaralı

Lübnan sokakları savaş alanı gibi: 6 ölü, 30 yaralı

Ekonomik ve hükümet kriziyle bunalan Lübnan’da dün eski iç savaş günlerini hatırlatan olaylar patlak verdi. Hizbullah yanlıları, geçen yıl limanda yaşanan devasa patlamayı soruşturan yargıcın görevden alınmasıyla ilgili gösteri yaparken çatışma çıktı. 6 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

15.10.2021Dünya
İki Dünya Arasında: Abdulrazak Gurnah

İki Dünya Arasında: Abdulrazak Gurnah

2021 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer bulunan Abdulrazak Gurnah, 2017 tarihli romanı ‘Kumdan Yürek’te Zanzibar’dan İngiltere’ye uzanan hüzünlü bir hikâye anlatıyor. Aile bağlarına dair, kendi kendini sürgün etmeye, ülkenizi sömürgeleştiren ülkeye göç etmeye, kimliğe dair bir hikâye bu... Ve aynı zamanda Batı’nın kendisi gibi olmayanlara dayattığı bireysel ve küresel yabancılaşmanın hikâyesi.

14.10.2021Kitap Sanat
Kritik toplantı sona erdi Tam bağımsız savunma sanayi vurgusu

Kritik toplantı sona erdi! 'Tam bağımsız savunma sanayi' vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısından sonra yapılan açıklamada, "Türkiye; yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığıyla, tam bağımsız savunma sanayi hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir" denildi.

14.10.2021Gündem
Annelik Estetiği

Annelik Estetiği

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Altun, hamilelik dönemi sonrası kadınların sıklıkla tercih ettiği annelik estetiğini tüm detayları ile sizler için anlattı.

Yazar Sonuçları

3 farklı bölge 3 farklı lezzet

Bu hafta sizlere 3 farklı bölgeden 3 farklı lezzeti yazacağım. İlk firma kayısı cenneti Malatya’dan. 3 kız kardeşini okutan Selma Hanım’ın başarı hikayesini okurken duygulanacaksınız. Bir diğer firma ise evimize el yapımı mantıyı getiren Karausa. Sinop’un Gerze ilçesinden tüm Türkiye’ye yayılan bir lezzet bu. Son olarak ise Kayseri’nin önde gelen pastırmacısı, Pastırmacı Tolga’yı size tanıtacağım..

17.10.2021

Gastronomi Buluşmaları Başladı!

Bursa Gastronomi Turizmi Derneği olarak düzenlediğimiz Gastronomi Buluşmaları’na Bursa’da alanında uzman gastronomi profesyonelleri, iş insanları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu önderleri, basın ve medya yöneticileri ile gastronomiye ilgi duyanlar davet edildi.

17.10.2021

Dijital dünyada âlem var âlem içinde...

Bir binaya, parka veya köprüye iliştirilmiş incecik kablolar çarparsa gözünüze şaşırmayın. Çünkü kısa süre önce internetin ‘kesintisiz’ bir kaynak olmadığını hatırlatan şebeke arızaları, birtakım sivil girişimleri beraberinde getirdi. Bu sayede bölgesel bir kesinti durumunda bile internete bağlanabiliriz.

17.10.2021

Sabrımız gerçekten sınanıyor!

Haftanın ilk günlerinde biraz rahat edecek gibi görünsek de dolunayla birlikte stresli günler bizi bekliyor. Güç savaşlarına girmeyin. Kaba, hoyrat tavırlı kişilerden uzak durun. Risk taşıyan işlere girmemek iyi olur.

17.10.2021

Nefesimizi derinleştirecek, zihnimizi açacak bir festival

Tiyatro takipçileri için şehrin en güzel vakti kapıda: 22 Ekim-20 Kasım arasında 25’inci kez şehrin farklı köşelerini yerli-yabancı, klasik-çağdaş oyunlarla saracak İstanbul Tiyatro Festivali. ‘Bu zamanda tiyatro nefes aldırır’ mottosuyla hazırlanan, fiziki ve çevrimiçi olmak üzere toplam 25 oyunun sahneleneceği festivalden 6 önerimi paylaşıyorum... Oyunlarda buluşmak üzere!

16.10.2021

Şakalaşmanın da bir sınırı var

Çocuklar kendi aralarında şakalaşırken bazen aşırıya kaçıp istemeden de olsa birbirlerine zarar verebiliyor. Uzmanlar “Sınırları bilmek gerek. Karşımızdakine duygusal ve fiziksel zarar vermeye başladığımız an şakalaşma biter, zorbalık başlar” diyor.

16.10.2021

Pandemi çocukları böyle değiştirdi

Yüz yüze eğitimde 40 gün geride kaldı, bir buçuk yıl sonra sınıflara dönen öğretmenler, öğrencilerindeki değişimi anlattı: Göz teması kuramıyorlar, bireyselleşip duygusallaşmışlar, dikkatlerini toparlayamıyorlar, yazmayı unutmuşlar...

16.10.2021

Ne izlesem okusam dinlesem

Ridley Scott’ın Fransa’nın son resmi düellosunu anlattığı Orta Çağ draması “Son Düello”, Jodie Comer, Matt Damon, Adam Driver ve Ben Afleck’ten oluşan kadrosuyla merak uyandırıyor. Tom Hardy’nin bir kez daha Venom’a büründüğü “Venom: Zehirli Öfke 2” ve Jamie Lee Curtis’in çığlıklarını kesmediği yeni “Halloween” filmi “Cadılar Bayramı Öldürür”, perdede haftanın diğer seçenekleri.

15.10.2021

Bu karar trafik magandalarına ders olsun

Yol vermedi diye aracın içindeki hamile kadına saldıran baklavacı kardeşler, sarı ışıkta gaza basmadı diye 6 kişi bir olup terör estiren trafik magandaları! Örnekleri çoğaltmak mümkün zira trafikte neredeyse her gün benzer bir manzara ile bizzat karşılaşıyoruz. Cezası var mı? Yok. Daha doğrusu düne kadar yoktu. İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, trafikte tartıştığı sürücüyü bıçakla yaralayan zanlıya 6 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti başkanı “Umarım bu karar buna yeltenecek insanlara ve sana ders olur” dedi. Gerçekten de ders olur mu? Üst sınırdan ceza hakkaniyetli mi? Trafikte kendimizi neden kaybediyoruz? Avukatlara ve psikiyatristlere sordum.

15.10.2021