EKSTRA
MENÜ

Harvard

Harvard ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Harvard haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.173 Harvard haberi bulunmuştur.

Harvard Haberleri

ABD’de durum ağırlaşıyor

ABD’de durum ağırlaşıyor

Koronavirüs vakalarında ABD, dünyada ilk sıraya çıktı. Ülkenin en büyük metropolü New York’ta ise durum giderek kötüleşiyor. Eyalette vaka sayıları hızla artarken, sağlık görevlileri başta solunum cihazı olmak üzere ekipman yetersizliğini dile getiriyor. Ülke genelinde can kaybı 1704’e ulaştı.

29.03.2020Dünya
ABDde tıp öğrencilerine Kovid-19 ile mücadele için erken mezuniyet

ABD'de tıp öğrencilerine Kovid-19 ile mücadele için erken mezuniyet

ABD'nin Massachusetts eyaletindeki 4 tıp fakültesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile daha hızlı mücadele etmek için öğrencilerini erken mezun etme kararı aldı.

27.03.2020Dünya
YKS’nin tarihi değişti… 25-26 Temmuzda yapılacak

YKS’nin tarihi değişti… 25-26 Temmuz'da yapılacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik. Uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sunulamayacak program, ders ve uygulamalı dersler, yaz aylarında tamamlanacak. Üniversitelerde bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacak. YKS'nin, 25-26 Temmuz'da yapılmasını karara bağladık. Bu kararı almamızdaki neden, tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir. Sınava girecek öğrencilerimiz rahat olsun, daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacak. Üniversitelerde uzaktan eğitim öğretimin tüm düzeyleri için geçerli. Lisans, önlisans ve lisans üstü için geçerli. Bu hususta asla ihmalkarlık olmasın istiyoruz" dedi.

26.03.2020Eğitim
Evde sıklıkla yaptığımız banyo ve tuvalet hataları

Evde sıklıkla yaptığımız banyo ve tuvalet hataları

Koronavirüs nedeniyle evlere kapandığımız şu günlerde yaşam alanımızı kullanırken mikrop ve bakterilerden uzak durmak için özellikle banyo ve tuvalet temizliğine önem vermemiz gerekiyor. Fakat birçoğumuzun bu alanlarda uyguladığı bazı yanlış alışkanlıklar var. İşte evde sıklıkla yaptığımız banyo ve tuvalet hataları…

25.03.2020Evdehayat
ABDde Harvard Üniversitesinin rektörü ve eşinde Kovid-19 çıktı

ABD'de Harvard Üniversitesinin rektörü ve eşinde Kovid-19 çıktı

 ABD'nin en eski ve prestijli yükseköğretim kurumlarından Harvard Üniversitesinin Rektörü Larry S. Bacow ve eşi Adele Bacow’un yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) için yaptırdıkları testin pozitif çıktığı öğrenildi.

24.03.2020Dünya
Çocuklar çizgi filmelere esir edilmemeli

Çocuklar çizgi filmelere esir edilmemeli

Koronavirüs nedeniyle okullar bir hafta erken tatil edildi. Şimdi de uzaktan eğitimle Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) aracılığıyla devam ediliyor.

23.03.2020Eğitim
5 özellik inovasyonda lider yapıyor

5 özellik inovasyonda lider yapıyor

Mastercard ve Harvard Business Review Analytic Services tarafından gerçekleştirilen ‘Become 2020’ araştırması, şirketlerde pozitif değişimi ve inovasyonu teşvik eden 50 özelliği ortaya koydu.

23.03.2020Ekonomi
Korona salgını eğitimde eşitliği de yaydı: Harvard da bedava PrInceton ve Yale de

Korona salgını eğitimde eşitliği de yaydı: Harvard da bedava PrInceton ve Yale de

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını eğitimi de etkiledi. Birçok ülkede okullar tatil edildi. Yıllık ücreti onbinlerce dolar olan Harvard, MIT, Columbia gibi önde gelen üniversiteler yüz yüze dersleri iptal ederek ücretsiz uzaktan eğitime geçti. İsteyen bu okulların eğitimini bedava alacak.

22.03.2020Gündem
Evde vakit geçirmek için 79 güzel neden

Evde vakit geçirmek için 79 güzel neden

İnternet kurslarından podcast ve YouTube kanallarına, online sergilerden konserlere kadar, evdeyken ihtiyaç duyduğumuz pek çok şey sadece birkaç tık uzağımızda. Evet, evde kalalım ama dünyadan kopmamıza ve sıkılmamıza da gerek yok!

21.03.2020Evdehayat
Koronavirüs Gıda Yoluyla Bulaşır mı

Koronavirüs Gıda Yoluyla Bulaşır mı?

Koronavirüsün dünyada yayılımı hızla devam ediyor. İnsanlar artık yediklerinden içtiklerinden şüphe eder duruma geldi. Prof. Dr. Y. Birol Saygı, gıda güvenliği endişelerinin bu dönemde had safhaya çıktığını söyledi, “Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, şu anda gıdanın virüsün muhtemel bir kaynağı veya bulaşma yolu olduğuna dair bir kanıt yok. Virüs kişiler aracılığıyla buluşabilir. En iyisi, virüs ölene kadar yalnızca kendiniz veya birlikte yaşadığınız kişiler için evde yemek pişirmektir” dedi.

18.03.2020İyi Yaşam
Henry Wadsworth Longfellow Kölelik Şiirleri  ilk kez Türkçede

Henry Wadsworth Longfellow "Kölelik Şiirleri" ilk kez Türkçe'de

ABD’li şair Henry Wadsworth Longfellow tarafından kaleme alınan "Kölelik Şiirleri" Türkçe’de ilk kez okurla buluşuyor. Yayımlandığı dönem bazı edebiyat çevrelerinin adını dahi anmaya çekindiği bu eser, Türkçe çeviriyle şiirlerin İngilizce orijinallerini de bir araya getiriyor. Kitap VakıfBank Kültür Yayınları tarafından okura sunuluyor.

12.03.2020Keyif
Bilim insanları gök taşında uzay kaynaklı protein keşfetti

Bilim insanları gök taşında uzay kaynaklı protein keşfetti

Bilim insanlarının ilk defa gök taşında uzay kaynaklı protein keşfettiği bildirildi.

3.03.2020Teknoloji
60 bin kişi Erasmus’tan faydalanıyor

60 bin kişi Erasmus’tan faydalanıyor

Bülent Özcan, 2001’den itibaren Avrupa Birliği Başkanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunan, 2018’den itibaren de Türkiye’ye sağlanan AB fonlarının koordinasyonundan sorumlu Genel Müdür olarak çalışan bir yönetici.

2.03.2020Eğitim
Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır

Sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır?

YKS başvuruları sona eriyor. Sonrasında da üniversite giriş sınavlarına yaklaşık üç buçuk ay kalıyor. Üniversite sınavına hazırlanan lise son sınıf öğrencileri, zaman zaman kendilerini yeterli görmeyip kaygılanabiliyor.

2.03.2020Eğitim
Harvardda Anadolu ezgileri

Harvard'da Anadolu ezgileri

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) arp sanatçısı Çağatay Akyol ile İstanbul Devlet SenfoniOrkestrası flüt sanatçısı Bülent Evcil, ABD turnesi kapsamında Anadolu ve Batı ezgilerini müzikseverlerle buluşturacak.

29.02.2020Keyif
‘Yavaşlık’ zorunlu ders oldu

‘Yavaşlık’ zorunlu ders oldu

Sürekli değişen gündem, yoğun stres ve koşuşturma artık hayatın gerçeği. İnsanların yaşamın getirdiği hızlı tempodan yorulduğu günümüzde bir meslek yüksekokulu önemli bir adım attı.

29.02.2020Eğitim
‘Yavaşlık’ zorunlu ders oldu

‘Yavaşlık’ zorunlu ders oldu

Sürekli değişen gündem, yoğun stres ve koşuşturma artık hayatın gerçeği. İnsanların yaşamın getirdiği hızlı tempodan yorulduğu günümüzde, bir meslek yüksekokulu önemli bir adım attı. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, 2019-2020 öğretim yılının üçüncü çeyreğinde müfredatına “yavaşlık” dersini ekledi.

29.02.2020Gündem
‘Kız çocuklarınızı bilimle tanıştırın’

‘Kız çocuklarınızı bilimle tanıştırın’

TİKAD’ın öncülüğünde gerçekleştirilen kadın girişimcileri destekleyen GİKAMER toplantısında Emine Erdoğan, kadınların daha çok bilim ve teknolojide olması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, “Kız çocuklarımızı erken yaşta bilimle tanıştıralım” dedi.

23.02.2020Ekonomi
127 dâhi Türk eve dönecek

127 dâhi Türk eve dönecek

TÜBİTAK’ın ‘Yurda Dönüş Burs Programı’ kapsamında 452 araştırmacı Türkiye’ye döndü. 127 bilim insanı daha bu bahar ülkeye dönüyor. Göreve başlayan her akademisyen en az beş doktora öğrencisi yetiştirecek. Türkiye'te dönüp ülkenin önde gelen üniversitelerinde göreve başlayan akademisyenlerle görüştük; gurbetin fayda ve zorluklarını ve en çok neleri özlediklerini sorduk.

23.02.2020Hürriyet Pazar
Emine Erdoğan Girişimci Kadın Merkezinin tanıtım toplantısında konuştu

Emine Erdoğan Girişimci Kadın Merkezi'nin tanıtım toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Bir araştırmaya göre, emniyet kemerlerinin takılı olması halinde, kadınlar trafik kazalarında erkeklere oranla yüzde 47 daha fazla yaralanıyorlar. Çünkü emniyet kemerleri erkek sürücülerin anatomisine göre tasarlanıyor. Buradan teknoloji endüstrisinin kadınların aleyhine çalıştığı gibi yanlış bir sonuç elbette çıkmasın. Buradaki sorun kadınlarımızın teknoloji endüstrisine üretici ve tasarımcı olarak az sayıda katılmalarıdır" dedi.

22.02.2020Gündem
Trans yağa sınırlama geliyor

Trans yağa sınırlama geliyor

Gıdalardaki trans yağ içeriği, toplam yağın 100 gramında 2 gramı geçemeyecek.

21.02.2020Ekonomi
Apple’dan, Amazon’dan Türkiye’ye ‘Süper’ hocalar eve döndü

Apple’dan, Amazon’dan Türkiye’ye ‘Süper’ hocalar eve döndü

TÜBİTAK’ın 2010 yılında başlattığı ‘Yurda Dönüş Burs Programı’ kapsamında bugüne kadar 452 araştırmacı Türkiye’ye döndü. Amazon, Apple gibi şirketlerden ve Harvard, Stanford gibi üniversitelerden 127 bilim insanı daha ülkeye dönüyor. ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi gibi kurumlarda göreve başlayan her akademisyen en az beş doktora öğrencisi yetiştirecek

19.02.2020Kampüs
Amerikan kavgası bitti

'Amerikan' kavgası bitti

Yabancı dil okullarında kullanılan ‘Amerikan Kültür’ markası nedeniyle karşı karşıya gelen iki derneğin davasında karar çıktı. Mahkeme son kurulan derneğin kullandığı markayı iptal etti. Bu kararla birlikte, sayıları yüzü aşan dil kursu ve okuldaki tabelaların indirilmesi gündemde.

13.02.2020Ekonomi
Süper beyinler evlerine dönüyor

Süper beyinler evlerine dönüyor

TÜBİTAK’ın 2010 yılında başlattığı ‘Yurda Dönüş Burs Programı’ kapsamında bugüne kadar 452 araştırmacı Türkiye’ye döndü. Amazon, Apple gibi şirketlerden, CERN, Max Planck Institute gibi araştırma kuruluşlarından ve Harvard, Stanford gibi üniversitelerden 127 bilim insanı daha ülkeye dönüyor. ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi gibi kurumlarda göreve başlayan her akademisyen en az beş doktora öğrencisi yetiştirecek.

11.02.2020Eğitim
Favori müdür adayları içeriden

Favori müdür adayları içeriden

Yeni yıla girerken, mevcut genel müdürlerinin yurtdışında daha üst görevlere getirilmesi nedeniyle boşalan Citibank Türkiye ve ING Türkiye’nin genel müdürlük koltuğuna kimlerin oturacağı bir süredir finans çevrelerinde merak ediliyordu.

6.02.2020Ekonomi
MEBden fen lisesi öğretmenlerine disiplinler arası eğitim

MEB'den fen lisesi öğretmenlerine disiplinler arası eğitim

MEB ile Harvard Üniversitesi işbirliğinde fizik, kimya, biyoloji ve matematik öğretmenlerine disiplinler arası yeni yaklaşımlar eğitimi başlatıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Dünyadaki güçlü üniversitelerle işbirliğimizin devamının geleceği müjdesini vermek istiyorum. Bilimsel bilgide ortaya çıkan dönüşümün evrensel iz düşümünü, içeriklerimize ve öğretmen yetiştirmeye yansıtma amacımız var" dedi.

4.02.2020Eğitim
‘Hayırdır baba, iyisin değil mi’

‘Hayırdır baba, iyisin değil mi’

Ekim ayında Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini oğlu Murat Özyeğin’e devreden Hüsnü Özyeğin süreci bir yıl önce başlatmış. Hüsnü Özyeğin sağlığında görevini oğluna bırakmak istediğini açıkladığında Murat Özyeğin’in ilk tepkisi “Hayırdır baba, iyisin değil mi?” demek olmuş. Sonrasında ise aile anayasası hazırlayarak sosyal sorumluluk alanını nesilden nesile nasıl aktaracaklarını planlamışlar.

4.02.2020Ekonomi
Ali Ülker kimdir

Ali Ülker kimdir?

Yıldız Holding’de, üst düzey görev değişimi yapıldı. Murat Ülker, 20 yıldır sürdürdüğü Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yeğeni Ali Ülker’e devretti. Devir haberi ardından Ali Ülker’in hayatı ve kariyerine ilişkin bilgiler gündeme geldi. Peki, Ali Ülker kimdir?

30.01.2020Ekonomi
Ergi Şener: Hiç kimse “yıkıcı inovasyon” tanımını O’nun kadar iyi yapamadı

Ergi Şener: Hiç kimse “yıkıcı inovasyon” tanımını O’nun kadar iyi yapamadı

“Yıkıcı inovasyon” (disruptive innovation) son dönemlerde iş dünyasında en çok atıfta bulunulan kavramlardan. Bu kavramın ve inovasyon özelinde pek çok iş kuramının babası olarak nitelendirilen Harvard Business School Profesörü ve yönetim gurusu Clayton Christensen, geçtiğimiz hafta hayata gözlerini yumdu. Ergi Şener yazısında, Christensen, işletme alanında yaşayan en etkili düşünürlerden biri olarak nitelendirildiğini belirtti.

27.01.2020Gündem
Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığını açıkladı

Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığını açıkladı

Bilim insanları stresin saçları nasıl beyazlattığı sorusuna bir yanıt bulduklarını açıkladı.

24.01.2020Teknoloji
Türk bilim insanından büyük başarı: Evrende yaşamın izlerini Betül arayacak

Türk bilim insanından büyük başarı: Evrende yaşamın izlerini Betül arayacak

Arizona Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren astrobiyolog Doç. Dr. Betül Kacar, evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edildi.

18.01.2020Dünya
Almanya’da Müslüman toplumun önemli isimlerinden Murad Wilfried Hofmann hayatını kaybetti

Almanya’da Müslüman toplumun önemli isimlerinden Murad Wilfried Hofmann hayatını kaybetti

Almanya’da Müslüman toplumun önemli isimlerinden olan Almanya Müslümanlar Merkezi Konseyi (ZMD) üyesi Dr. Murad Wilfried Hofmann (89) hayatını kaybetti. Hoffman’ın bir süredir tedavi gördüğü; dün hayatını kaybettiği belirtildi.

13.01.2020Dünya
Mazyek: Değerimizi kaybettik

Mazyek: Değerimizi kaybettik

Bir süredir tedavi gören Almanya Müslümanlar Merkezi Konseyi (ZMD) üyesi Dr. Murad Wilfried Hofmann (89), dün hayatını kaybetti.

13.01.2020Avrupa
Mino Raiola: Barcelona bizi çantada keklik zannetti, yanıldı...

Mino Raiola: "Barcelona bizi çantada keklik zannetti, yanıldı..."

Frenkie de Jong'u geçtiğimiz sezonun devre arasında 83 milyon dolara kadrosuna katan Barcelona, Matthijs de Ligt transferinde ise hayal kırıklığına uğramıştı. Menajer Mino Raiola, işin perde arkasını açıkladı!

8.01.2020Futbol
Samanyolu Galaksisinde dalga şeklinde devasa bir yapı keşfedildi

Samanyolu Galaksisi'nde dalga şeklinde devasa bir yapı keşfedildi

Gök bilimciler, Samanyolu Galaksisi'nde dalga şeklinde devasa bir yapı keşfetti.

8.01.2020Teknoloji
Çin Seddi filminin oyuncuları kimdir ve konusu nedir

Çin Seddi filminin oyuncuları kimdir ve konusu nedir?

Çin Seddi filminin oyuncuları ve konusu, ekran başındaki pek çok izleyicinin araştırdığı konu olmaya başladı. Amerikan yapımı bir film olana Çin Seddi oyuncuları arasında Matt Damon gibi isimler yer alacak. Peki, Çin Seddi filminin oyuncuları kimdir ve konusu nedir? İşte, Çin Seddi filminin oyuncuları hakkında detaylı bilgiler

7.01.2020Televizyon
Beyin sağlığı için en faydalı besinler nelerdir

Beyin sağlığı için en faydalı besinler nelerdir?

Doğal besinlerden uzak, paketli gıdalara yönelim, dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tüm vücudumuzu etkilediği gibi beyin sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor.

6.01.2020Sağlık
Gençlerde mesleki kararsızlığın nedenleri

Gençlerde mesleki kararsızlığın nedenleri

Anne ve babalar için çocuklarının gelecekte hangi mesleği seçeceği büyük bir merak ve heyecan konusu. Bu nedenle çocuklarına, ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusunu sıklıkla yöneltirler. Çocukların bu soruya cevapları ise, içinde bulundukları kariyer gelişimi evresine göre farklılık gösterir.

6.01.2020Eğitim
10 maddede daha iyi bir 2020 Mutluluğun  formülü çok açık...

10 maddede daha iyi bir 2020! Mutluluğun formülü çok açık...

Büyük ikramiyeyi kazanamadıysanız üzülmeyin. Uzmanlar mutluluğun paradan değil; sosyal ilişkilerden, fiziksel aktiviteden ve gerçekçi beklentilerden geçtiğini kanıtladı. O uzmanlardan biri de ‘iyilik hali’ üzerine yaptığı doktorasını tamamladıktan sonra ‘Mutluluk Doktoru’ isimli bir kitap çıkaran Dr. Ecz. Metin Uyar. Uyar’dan öneriler aldık.

Yazar Sonuçları

EXPO profesörünün uyarısı

 PROFESÖR Gökhan Hotamışlıgil’i İzmirliler tanır. Harvard Üniversitesi’nde Nobel’e aday çalışmalar yapan, şişmanlık genini bulan bilim insanı. EXPO yarışında Paris’te kürsüye çıkıp İzmir’in sağlık temasını desteklemişti.

23.03.2020

Çağdaş sanat kuramlarının izinde Nâzım Hikmet tiyatrosu

Esra Dicle’nin kitabı ‘Ben Yüz Çiçekten Yanayım’, Nâzım Hikmet tiyatrosunun özelliklerini ele alıyor. Ama Hikmet’in tiyatrosunun izini sürmek ne zor iş...

21.03.2020

Koronanın hatırlattığı önemli ihtiyaç: Teletıp

HEPİMİZİN gözünün kulağının ülkemizde ve dünyada gelişen sağlık olaylarında olduğu bu günlerde, hem ABD Başkanı Trump, hem de Başkan Yardımcısı Pence tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekiyor.

19.03.2020

Sanal Ortamdan Haberler

Madem evlere çekiliyoruz alternatif gerçekliklerden sanal gerçeklik (VR) dünyasında bir söyleşi yapayım dedim.

17.03.2020

Gençlerle stil sohbeti

Oya Akın Yıldız Okulları’nda bilinçli öğrencilerle, doğru giyinmek, trendler, stil, moda danışmanlığı, moda editörlüğü ve marka danışmanlığı konularında sohbet gerçekleştirdim.

8.03.2020

İlk ders geçen hafta başladı... ‘Yavaşlık’ zorunlu ders oldu

Sürekli değişen gündem, yoğun stres ve koşuşturma artık hayatın gerçeği. İnsanların yaşamın getirdiği hızlı tempodan yorulduğu günümüzde bir meslek yüksekokulu önemli bir adım attı.

1.03.2020

Hukuk eğitimine acil müdahale şart

Bugün Türkiye 50 tane tıp fakültesinin kadrolarını hazırlayabilecek durumda. Tıp fakültelerine bir sürü öğrenci alacağımıza az öğrenciyle çok fakülte açmak daha doğrudur. Fakat şunu açıkça teslim etmeliyiz: 50 tane hukuk fakültesi açacak hukuk bilginimiz yoktur. Herkes hukukçu olamaz ve yetiştirilmesi için de titiz davranmak gerekir. Ciddiyet ve iyi niyetle hukuk eğitimini düzenlersek 10 yılda bile verimini almaya başlarız. Adliye sistemi ve yargıyla toplumumuzun ilişkilerinin girdiği çıkmaz, bu acil müdahaleyi gerektirmektedir.

16.02.2020

2020 Yılında Neler Oluyor? Yeni Dünya Düzenine Hazır Mısın?

Dünyada ve ülkemizde gelişen tüm felaketleri kendi içinizde sorguladığınızı tahmin edebiliyorum. Sürekli kendinize bu soruları soruyorsunuz?

11.02.2020

Sayın bakan! Şu çizimleri bir de eşinize gösterseniz

Şimdi gelin illüstrasyon tekniği açısından çok geri ve ilkel denilebilecek şu çizimlere bir bakalım...

25.01.2020