EKSTRA
MENÜ

Gaz-Sancisi

Gaz-Sancisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gaz-Sancisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 215 Gaz-Sancisi haberi bulunmuştur.

Gaz-Sancisi Haberleri

Her 80 kadından birinde görülüyor Çoğu iyi huylu ama…

Her 80 kadından birinde görülüyor! Çoğu iyi huylu ama…

Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık görülen yedinci kanserdir. Peki, yumurtalık kanserinin erken tanısı mümkün müdür? Tedavi edilebilir bir hastalık mıdır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, yumurtalık kanseri hakkında detaylı bilgiler verdi.

9.09.2020Sağlık
Çocuklarda bu sorunu hafife almayın Kalıcı hasara neden olabilir

Çocuklarda bu sorunu hafife almayın! Kalıcı hasara neden olabilir

Diş sıkma ve gıcırdatma sorununun, çocuklarda da erişkinler kadar yaygın olduğunu belirten Pedodonti Bölümü’nden Dr. Hilal Sillelioğlu, diş gıcırdatmalarının nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Büyükçekmecedeki korkunç olayda yeni gelişme 19 yaşındaki anne katil çıktı

Büyükçekmece'deki korkunç olayda yeni gelişme! 19 yaşındaki anne katil çıktı

İstanbul Büyükçekmece'de bulunan bebek cesedinin katili annesi çıktı. Cinayet Büro ekipleri soruşturma kapsamında site sakinleri ve bölgedeki birçok kişiden kan örneği alarak katil anneye ulaştı. Gerçeği öğrenen site sakinleri ise gözyaşı döktü. Şüpheli kadın şubedeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

5.06.2020Gündem
Bebekleri sallayarak uyutmak doğru değil

Bebekleri sallayarak uyutmak doğru değil!

Anne ve babaların genellikle ağlayan çocuğu susturmak amacıyla sallaması, ’sarsılmış bebek sendromuna’ neden oluyor. Bu durumun bebekte kafa travmasına yol açacağını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Doğan, "Bebeği hızlı salladığınızda beyin kanamasına yol açabilir, görme merkezini etkileyebilir, epilepsiye neden olarak öğrenme bozukluklarına neden olabilir. Ani bebek ölümleri görülebilir" dedi.

Kolik bebekleri sakinleştirmenin 7 yöntemi

Kolik bebekleri sakinleştirmenin 7 yöntemi

Bebeklerin akşam saat 6 ile gece yarısına kadar devam eden ağlama nöbetleri çoğu zaman anne ve babaları endişelendiriyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebeklerin uzun süre ağlamaları kolik yani gaz sancısından kaynaklanabiliyor. Uygulanacak basit önerilerle bebeklerin gaz sancılarının süresi kısalabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Mustafa Armut, ebeveynlerde endişeye neden olan kolik hakkında bilgi vererek, önerilerde bulundu.

Gaz sıkışması nedir Gaz sıkışması belirtileri nelerdir

Gaz sıkışması nedir? Gaz sıkışması belirtileri nelerdir?

Şiddetli karın ağrılarıyla günlük hayatı felç eden gaz sıkışması sıradan bir sağlık sorunu gibi dursa da yaşattıklarıyla oldukça ağırdır. Kişinin elini kolunu bağlayan ağrıların geçmesi ise sanıldığı kadar kolay değildir. Dr. İsmail Çelik, gaz sıkışması hakkında önemli bilgiler veriyor.

4.09.2019Sağlık
“Bebeğim sürekli ıkınıyor ve kızarıyor, normal mi”

“Bebeğim sürekli ıkınıyor ve kızarıyor, normal mi?”

Yenidoğan bebeklerin en sık doktora getirilme nedenleri arasında ıkınmalar önemli bir yer tutar. Bu bebekler uykuya geçişte sıkıntı yaşar, inlemeleri ve dışkı yaparken zorlanmaları nedeniyle ebeveynler soluğu doktorda alır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, bebeklerde ıkınmaya neden olan etkenleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Çocuğunuz idrarını yaparken yanmadan şikayet ediyor mu

Çocuğunuz idrarını yaparken yanmadan şikayet ediyor mu?

Çocuklar söz konusu olduğunda idrar yolları enfeksiyonları sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Her ne kadar tedavi edilen bir sağlık problemi olsa da ihmal edildiğinde çok ciddi sorunlara yol açabilir hatta böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı, çocuklarda görülen idrar yolu iltihabına dair tüm detayları sizler için anlattı.

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli

Bebeklerde gece beslenmesi ne zaman ve nasıl kesilmeli?

Bebeğinizin gece beslenmesini ne zaman kesmelisiniz? Bebeklerde gece beslenmesi kaçıncı ayda sonlandırılmalı? Gece beslenmesinin olumsuz yanları neler? İşte, uzmanlardan öneriler…

Apandisit nedir Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır

Apandisit nedir? Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır?

Apandisit genel olarak karnın sağ tarafında oluşan ağrı ile belli olur. Peki, apandisit neden olur, belirtileri nelerdir? Çocuklarda apandisit nasıl anlaşılır? Apandisit ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizden öğrenebilirsiniz.

6.03.2019Sağlık
Hamilelikte kasık ağrısı normal mi, neden olur

Hamilelikte kasık ağrısı normal mi, neden olur?

Hamilelikte kasık ağrısı en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Peki, hamilelik sırasında yaşanan bu ağrılar neden olur? Hamilelikte kasık ağrısı için ne zaman doktora gitmek gerekir? Merak edilenleri uzmanlardan öğrendik.

Gaz ve şişkinlik problemine doğal çözüm önerileri

Gaz ve şişkinlik problemine doğal çözüm önerileri

Hemen hemen birçoğumuz gaz ve şişkinlik problemlerinden şikayet ediyoruz. Özellikle kadınların daha sık karşılaştığı sorunun birçok sebebi olabilir.

4.02.2019Saglik
Bebeklerde süt alerjisi nedir Süt alerjisi nasıl tedavi edilir

Bebeklerde süt alerjisi nedir? Süt alerjisi nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde süt alerjisi nedir? Süt alerjisi neden olur? Süt alerjisinin belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Süt alerjisi olan bebeğin nasıl beslenmesi gerekir?

Gebelikte gaz sancısı nasıl geçer

Gebelikte gaz sancısı nasıl geçer?

Gebelikte gaz sıkışması neden olur? Hamilelikte gaz sıkışması problemi nasıl giderilir? Gebelikte gaz sıkışmasını azaltmanın yolları neledir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde gaz sancısını, gaz sorununa karşı dikkat edilecek şeyleri, doktora gidilmesi gereken durumları anlattı.

Çocuğunuza uyku alışkanlığı kazandırmanın 15 yolu

Çocuğunuza uyku alışkanlığı kazandırmanın 15 yolu

Çocuğunuzun uyku düzeni konusunda problemleriniz mi var? Psikolog Nur Dinçer Genç, çocuklara sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırılması ile ilgili ebeveynlere önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda karın ağrısı neden olur Alınacak önlemler…

Çocuklarda karın ağrısı neden olur? Alınacak önlemler…

Çocukluk dönemin de en sık karşılaşılan sorunlardan biri de karın ağrısıdır. Bu ağrı kimi zaman karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Gör. İsmail Gönen, çocuklardaki karın ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Gebelikte kasık ağrısı yaşamak normal mi

Gebelikte kasık ağrısı yaşamak normal mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde kasık ağrısının neden yaşandığını, yuvarlak bağ ağrılarının neler olduğunu cevapladı.

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Gaz sancısı, bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olaydır. Bu sancıları birtakım önlemler alarak azaltmak mümkün… Peki, ama nasıl? Konuyla ilgili ebeveynlerin işine yarayacak tüyolar Hürriyet Aile'de.

10.01.2019Life Style
Ah, şu gaz sorunu Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir

Ah, şu gaz sorunu! Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Gaz sancısı, bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olaydır. Bu sancıları birtakım önlemler alarak azaltmak mümkün… Peki, ama nasıl? İşte konuyla ilgili ebeveynlerin işine yarayacak tüyolar…

Bu faydaları görmezden gelmek mümkün değil

Bu faydaları görmezden gelmek mümkün değil

Pediatrist Doç. Dr. Aydın Erdemir, son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek oranının yüzde 30 olarak belirlendiğini söyledi.

Turpun faydaları nelerdir İşte turpun içinde bulunan zengin içerikler

Turpun faydaları nelerdir? İşte turpun içinde bulunan zengin içerikler

Turpun faydaları nelerdir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Her yemeğin yanına farklı bir tat katmayı başaran turpun içinde birçok besin kaynağı yer alıyor. Ayrıca turp yüksek oranda potasyum içerir. Peki, turpun faydaları nelerdir? İşte turpun içinde bulunan zengin içerikler.

15.11.2018Sağlık
Bebeğim benimle uyumak istiyor

Bebeğim benimle uyumak istiyor!

Her çocuğun uyku düzeni ve süresi birbirinden farklıdır. Bazı çocukların uzun süre uykusuz geceler yaşadığını, bazılarının ise uykularının doğdukları ilk günden itibaren düzenli seyrettiğini söyleyen Psikolog Nur Dinçer Genç, “Anne ve baba tutumlarının, çocukların uyku ile yaşadığı problemler üzerinde etkisi büyüktür. Doğumdan sonraki ilk günlerde, annenin oldukça yorgun olması nedeniyle, bebeği uyutabilmek için kazandırılan bazı alışkanlıklar, ileride uyku ile ilgili sorunlara yol açabilir” diyor.

Sessiz hastalık safra kesesinin tedavisi artık kolay

Sessiz hastalık safra kesesinin tedavisi artık kolay

Bir hastalık düşünün ki, kendini belli etmeden sinsice ilerliyor. Hiçbir belirti ve şikayet vermeyen bu hastalık, bir gece ansızın şiddetli bir ağrıyla soluğu hastanede almanıza yol açıyor.

4.11.2018Sağlık
Safra Kesesi Taşı Tedavisinde Kolay Dönem; Laparoskopik Cerrahi

Safra Kesesi Taşı Tedavisinde Kolay Dönem; Laparoskopik Cerrahi

Bir hastalık düşünün ki, kendini belli etmeden sinsice ilerliyor. Hiçbir belirti ve şikayet vermeyen bu hastalık, bir gece ansızın şiddetli bir ağrıyla soluğu hastanede almanıza yol açıyor.

Sütünüz gelmiyor diye hemen mamaya başlamayın

Sütünüz gelmiyor diye hemen mamaya başlamayın

Annelerin yakından ilgilendiği bir konu olan, bebek beslenmesi hakkında Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, merak edilenleri anlattı.

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu, çocuklarda da erişkinler kadar yaygındır” diyen İstanbul Pedodonti Uzmanı Dr. Hilal Sillelioğlu, çocuklarda diş gıcırdatmalarının nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Vücudunuzun Sütü Sindiremediğini Anlama Yolları

Vücudunuzun Sütü Sindiremediğini Anlama Yolları

Kemiklerin güçlenmesinde, bağışıklık sisteminin sağlamlaşmasında hatta kalp sağlığının korunmasında çok önemli bir yere sahip olan süt, kalsiyum ve magnezyum kaynağı. Doğadaki pek çok canlının ilk besini olan sütü, insanların tüketirken dikkatli olması gerekiyor.

6 soruda yeni doğan bebek bakımı

6 soruda yeni doğan bebek bakımı

Yeni doğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli? Sütü gelmeyen anneler ne yapmalı? Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır? Yeni doğan bebek bakımıyla ilgili merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ verdi.

3.10.2018 Yenidoğan
Evdeki gece bekçisi

Evdeki gece bekçisi

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için uyku çok önemli. Zira büyüme hormonu özellikle bebek uyuduğunda faaliyetlerini artırıyor. Daha da ötesi ebeveynler gece uykusu düzenli bir çocukla dinç bir sabaha uyanmak ister.

Hangi besinler bebeğinize gaz yapar

Hangi besinler bebeğinize gaz yapar?

Anne babaların kabusu olan gaz sancısı problemi çoğu bebekte görülür. Bebeğinizin gaz sorunu yaşamasının temel nedeni aldığı besinlerdir. Dolayısıyla bebeğinize gaz yapan besinlerin neler olduğunu bilirseniz bu sorunu daha az yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Kolik nedir

Kolik nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebeğin doğum sonrası ilk üç aylık dönemde, belirgin bir sebep olmaksızın fazlaca ağlaması durumudur. Toplumumuzda bu tablo 'gaz sancısı' olarak adlandırılır. Her bebek günlük olarak toplam iki saate kadar ağlayabilir. Haftanın en az üç günü üç saati aşan durumlarda 'kolik' tabiri kullanılır.

19.07.2018Gündem
Yaz mevsimi çocuklarda bu hastalıkları tetikliyor

Yaz mevsimi çocuklarda bu hastalıkları tetikliyor

Kışın olduğu gibi yazın da çocuklar birçok hastalıkla karşı karşıya kalıyor. Ortak kullanım alanlarında geçen sürenin artması, havuz ve denize giren çocukların belli hijyen kurallarını yerine getirmemesiyle hastalıklar da kendini göstermeye başlıyor.

10.07.2018Sağlık
Hamile olan Cansu fenalaştı

Hamile olan Cansu fenalaştı!

Gelinim Mutfakta 27. Bölümde, hamile olan Cansu bir anda fenalaştı!Gelinim Mutfakta yarışmasına üçüncü hafta dahil olan Cansu, yayın esnasında rahatsızlık geçirdi. Hamile olan Cansu'ya ilk müdahaleyi sağlıkçı olan Elif yaptı. Daha sonra Gelinim Mutfakta doktorları tarafından muayene edildi. Bu rahatsızlığa ise, gaz sancısı neden oldu. Cansu dinlendikten sonra tekrar yarışmaya döndü!

17.04.2018Ekran
Gelinim Mutfakta programında hamile olan Cansu bir anda fenalaştı

Gelinim Mutfakta programında hamile olan Cansu bir anda fenalaştı!

Gelinim Mutfakta yarışmasına üçüncü hafta dahil olan Cansu, yayın esnasında rahatsızlık geçirdi.

17.04.2018Televizyon
Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Avni Solgun, bebeklerde gaz sancısı hakkında bilgi verdi.

Hızlı yemek yiyenler dikkat

Hızlı yemek yiyenler dikkat!

Günlük hayatta yapılan yanlış davranışların başında hiç şüphesiz ki yanlış beslenme tarzı geliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Sonbahar, hızlı yemek yemenin zararları ile ilgili bilgi verdi.

9.02.2018Sağlık
İyi ki doğdun Ayşe

İyi ki doğdun Ayşe!

Kelebek yazarı Ayşe Aral, 19 Haziran 2017’de zamansız bir şekilde aramızdan ayrıldı. Bugün onun doğum günü. Bu özel gün vesilesiyle Aral’ın okurlar tarafından en sevilen ve ölümünden önce 2 yıl boyunca üzerinde çalıştığı “Haylaz Kalbim” adlı kitabında da yer alan yazılarından birini yeniden yayımlıyoruz. Üç önemli isimden; Ajda Pekkan, Deniz Seki ve Saba Tümer’den gelen doğum günü mesajlarını da sizlerle paylaşıyoruz.

4.02.2018Magazin

Yazar Sonuçları

Yeni doğan bebek ve banyo sonrası

Merhaba sevgili anneler, yeni doğan bebeğinizle ilk masaj belki de ilk banyo deneyiminiz. Sizi biraz korkutabilir ama alıştıktan sonra siz ve bebeğiniz için çok güzel iki aktivite olacak. Şimdi ilk süreçte bizi neler bekliyor biraz ondan bahsetmek istiyorum size.

19.08.2020

Kolik nedir? Kolik bebek nasıl sakinleştirilir?

Bebeklerin uzun süren ağlama krizlerine ‘kolik’ adı verilir. Kolik bir hastalık veya tanı değil, sağlıklı bebeklerdeki şiddetli ve uzun süreli ağlama problemi için kullanılan bir terimdir. Nedeni henüz bilinmemekle beraber; sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış bağırsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler gibi etkenlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

7.07.2020

Bebeğime neden masaj yapmalıyım?

İnsan yaşamının her döneminde bağlar birinci derece önem taşır. Kişinin varlığını sürdürmesi bu bağlar sayesinde gerçekleşir. Her canlı türü, kendine verilen zaman içinde gereksinimleri doğrultusunda bağlar geliştirir. Yaşamsal önem taşıyan iletişim bağları, bebekle yetişkin arasında farklı biçimlerde kurulabilir. Bebeğin hareketleri, bakışları, kokusu yetişkini kendine bağlamaya yeter; bebek bu yakınlık içinde kendine en yakın olan anne ve babasını tanımaya başlar. Dokunma da bu bağlamda çok önemlidir.

23.12.2019

Bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır?

Bebeklerde gaz sancısı anne babaların korkulu rüyasıdır adeta. Peki, bu problemle en kolay nasıl başa çıkılır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bebeklerde gaz oluşumuyla ilgili tüm bilinmeyenleri aktardı ve ebeveynlere bebeklerin gaz sancısını gidermeleri için önerilerde bulunmayı da ihmal etmedi.

14.06.2019
Bebeklerde gaz sancısını (kolik) azaltmanın yolları

Bebeklerde gaz sancısını (kolik) azaltmanın yolları

İnfantil kolik ya da halk dilinde gaz sancısı, yeni doğan bebeklerin sağlıklı oldukları halde ailelerin uykularını kaçıran ve sürekli panik ile doktora başvurmalarına neden olan en yaygın yeni doğan sorunlarından biridir.

11.04.2019
Ağlamasına dayanamıyoruz, aman üzülmesin

Ağlamasına dayanamıyoruz, aman üzülmesin!

Çocuğun, hep o yaşlarda kalmayacağını göz ardı ederek aşırı tolerans gösteriyoruz ama...

27.12.2018

Beyaz gürültü (White noise) nedir?

Beyaz gürültü ( white noise) beyaz ışığın tüm renkleri içermesi gibi, insan kulağının algılayabileceği tüm ses frekanslarının bileşiminden oluşur. Saç kurutma makinesi, vantilatör, elektrik süpürgesi gibi makine sesleri; şelale, okyanus, rüzgar sesi gibi doğadan gelen sesler bu özelliğe sahiptir.

20.11.2018

Bebeğin ilk tanıştığı yiyecek çok önemli!

Mikrobiyota; bedenimizde deri, ağız, vajina, bağırsaklar gibi bölgelere yerleşen mikroorganizmalara verilen isimdir. Orada olması gerekir çünkü üstlendiği bazı yararlı fonksiyonlar vardır. Bunlar dost bakterilerdir ve eski adıyla “flora”, yeni adıyla “mikrobiyota” olarak anılır.

16.11.2018
Yenidoğan bebeklerde sebepsiz ağlamalar neden olur

Yenidoğan bebeklerde sebepsiz ağlamalar neden olur?

Ağlama, bebekler için kendini ifade etme şeklindir. Anne-babalarına ihtiyaçlarını bu şekilde iletirler. Ancak yenidoğan döneminde bazen tüm ihtyaçları giderilmiş bebekler ağlama krizine girebilir. Böyle bir durumu ilk defa yaşayan ebeveynler genellikle soluğu hastanede alır ve çoğunlukla doktordan “herhangi bir sağlık problem yok, gaz sancısı veya kolik” cevabını alırlar. Bu yazımızda bu problemlerden ve çözüm yöntemlerinden söz edeceğiz.

14.10.2018
Yeni doğan bebeklerde gaz sorunu ve gaz masajı

Yeni doğan bebeklerde gaz sorunu ve gaz masajı

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısına bağlı huzursuz ağlamanın genellikle farklı farklı nedenleri olduğu düşünülse de temelde bağırsaklarda gaz sıkışmasının sebep olduğu spazm, bebeğin canını acıtır. Evde Bakım Hekimi Dr. Tayyar Vardar, bebeklerde gaz sancısının nasıl anlaşılabileceğini ve ailelerin bu durumla nasıl baş edebileceğini açıkladı.

7.08.2018

Acaba bebeğiniz neden ağlıyor?

Bebek sıkıntısını hemen ağlayarak ifade edecektir. Bu iyidir ama çocuk hekimliğinin güçlüğü de burada başlar.

23.05.2018

Çocuğum oldum olası iştahsız demeyin!

İlk teşhisi her zaman anneler koyar.

15.01.2018