EKSTRA
MENÜ

Sindirim Sistemi

Sindirim Sistemi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sindirim Sistemi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.360 Sindirim Sistemi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sindirim Sistemi Haberleri

11 ilaç geri ödeme listesine alındı

11 ilaç geri ödeme listesine alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 11 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı.

26.10.2021Ekonomi
Çoçuklarda kusmaya ne iyi gelir, kusan çocuğa ne yedirmeli

Çoçuklarda kusmaya ne iyi gelir, kusan çocuğa ne yedirmeli?

Mide bulantısı, gelen uyarılar sonucunda midede bulantı hissinin ortaya çıkması ve kusma ile sonuçlanabilen bir duygu durumudur. Çocuklarda, bağırsak, idrar yolu ve boğaz enfeksiyonu gibi her türlü enfeksiyonun bulantı ve kusmaya neden olabileceğini ancak bazı belirtilere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Cömertpay, çocuklarda kusma ve bulantıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilmeli Keçiboynuzu pekmezi aç karnına mı içilir tok karnına mı...

Keçiboynuzu pekmezi nasıl tüketilmeli? Keçiboynuzu pekmezi aç karnına mı içilir tok karnına mı...

Günümüz insanı çok yoğun ve stresli bir iş hayatına sahiptir. Ayrıca doğadan ve doğallıktan uzak bir yaşam süren modern insan pek çok hastalıkla boğuşmak durumunda kalabilmektedir. Bu kadar hastalıklara açık hale gelmesinde bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmayışı başlıca sebeplerdendir. Sağlıklı ortamda yaşamayan, yeterince temiz ve kaliteli su tüketemeyen, bol oksijen alamayan modern insan bir de hazır gıdalarla beslenince bağışıklık sistemi zayıflamakta ve metabolizma kolaylıkla hastalıklara yakalanabilecek seviyeye düşmektedir. Son yıllarda modern insan doğaya yüzünü dönmeye çalışmaktadır. Sağlıklı gıdaya erişmek istemektedir. Bu çerçevede pekmez gibi artık pek de tüketilmeyen gıdalar yeniden gündeme gelmektedir. İşte merakla okuyacağınız keçiboynuzu pekmez nedir, nasıl tüketilmelidir, keçiboynuzu pekmezi aç karnına mı tüketilmelidir gibi konu hakkında pek çok faydalı bilgiyi sizler için derledik.

22.10.2021Pratik Bilgiler
Acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Pek çok kişi aldığı kilolardan ötürü şikayet eder. Bunun yanı sıra alınan kiloları vermek için uğraşan kişiler, bitkisel yollara başvurmaktadırlar. Son dönemlerde zayıflama adına acı çehre otu kullanılmaktadır. Peki, acı çehre otu nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Acı çehre otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Meslek hastalığı nedir Meslek hastalığı örnekleri ve unsurları

Meslek hastalığı nedir? Meslek hastalığı örnekleri ve unsurları

Meslek hastalığı belirli alanlarda karşılaşılabilen bir durumdur. Meslek hastalığı her meslekte meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her mesleğin de kendine özgü hastalıklar oluşturma potansiyeli mevcuttur. İşte, Meslek hastalığı nedir, nedenleri nelerdir sorusunun cevabı, meslek hastalığının örnekleri ve unsurlarını tüm detayları

19.10.2021Gündem
Kuşburnu nasıl kurutulur Taze kuşburnunu güneşte ve fırında kurutma yöntemleri

Kuşburnu nasıl kurutulur? Taze kuşburnunu güneşte ve fırında kurutma yöntemleri

Önemli miktarda besin içeren kuşburnu pek çok farklı yöntem üzerinden kullanılan bitkisel yapılardan biridir. Özellikle kozmetik ve bitkisel ilaçlarda yaygın şekilde kullanılır. Bitki çayı olarak da tüketilen kuşburnu için merak edilen konular arasında nasıl kurutulacağı geliyor. Peki, kuşburnu nasıl kurutulur? Taze kuşburnunu güneşte ve fırında kurutma yöntemleri üzerine merak edilen bilgiler.

5.10.2021Lezizz
Kekik nasıl kurutulur Evde yabani kekiki top ve bilye olarak fırında kurutma yöntemleri

Kekik nasıl kurutulur? Evde yabani kekiki top ve bilye olarak fırında kurutma yöntemleri

Günümüzde birbirinden farklı besin türleri bulunmaktadır. Taze gıdaların yanı sıra kuru baharatlar da kullanılabilir. Kekik nasıl kurutulur? Evde yabani kekiki top ve bilye olarak fırında kurutma yöntemleri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

5.10.2021Lezizz
Şeftali besin değerleri: 1 şeftali kaç kalori Protein ve karbonhidrat değerleri..

Şeftali besin değerleri: 1 şeftali kaç kalori? Protein ve karbonhidrat değerleri..

Yaz mevsimi meyve ve sebze bakımından oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaktadır. Yaz mevsimine özgü olan meyvelerden biri de şeftali olmaktadır. Kendine has kokusu ve tadı ile şeftali genellikle herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Şeftali meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengin olmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidan ile tam bir şifa deposu olarak ifade edilmektedir. Peki, şeftali besin değerleri nelerdir? 1 şeftali kaç kalori? Protein ve karbonhidrat değerleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Bakla Besin Değerleri: 100 Gr Bakla Kaç Kalori Protein Ve Karbonhidrat Değerleri..

Bakla Besin Değerleri: 100 Gr Bakla Kaç Kalori? Protein Ve Karbonhidrat Değerleri..

Taze bakla insan sağlığı açısından son derece faydalı sebzeler arasında yer almaktadır. Özellikle diyet yapan ve kilosuna dikkat eden kişilerin yemesi gerekmektedir. Pek çok kişi baklanın kalorisini merak etmektedir. Bakla besin değerleri: 100 gr Bakla kaç kalori? Protein ve karbonhidrat değerleri nasıldır detayları ile derledik.

Erik Besin Değerleri: 1 Yeşil Erik Kaç Kalori Protein Ve Karbonhidrat Değerleri..

Erik Besin Değerleri: 1 Yeşil Erik Kaç Kalori? Protein Ve Karbonhidrat Değerleri..

Tükettiğimiz her besinin bir kalori değeri vardır. İnsanların günlük olarak tüketmesi gereken bir kalori miktarı bulunmaktadır. Özellikle diyet yapan kişiler yedikleri yiyeceklerin kalori miktarlarını merak etmektedir. Erik besin değerleri: 1 Yeşil erik kaç kalori? Protein ve karbonhidrat değerleri nasıldır detayları ile derledik.

Kolit Nedir, Neden Olur Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolit Nedir, Neden Olur? Kolit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz kolit, sindirim sistemi ve bağırsaklarla ilgili bir hastalıktır. Sağlıklı bir vücut için önemli bir görevi olan bağırsaklarda yaşanan kolit sorunu teşhis ve tedavi edilmezse istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Peki kolit nedir, neden olur? Kolit hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

30.09.2021İyi Yaşam
Karpuz suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Karpuz suyu içmenin ve sürmenin cilde, böbreklere ve vücuda yararları

Karpuz suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Karpuz suyu içmenin ve sürmenin cilde, böbreklere ve vücuda yararları

Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak için dengeli ve doğru beslenmenin gerekli olduğu artık bilinçli bireyler tarafından bilinmektedir. Bunun için de sebze ve meyvenin mevsiminde tüketilmesi gerektiği de artık bir sır değildir. Sebze ve meyve sularının da ayrıca vücuda çok sayıda yararının bulunduğu bilinmektedir. Karpuz suyunun faydaları da bu bağlamda merak konusu olmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız karpuz suyunun faydaları nelerdir, karpuz suyu içmenin cilde yararları ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Detoks suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve hazırlanır Zayıflatan yağ yakıcı detox suyu tarifi ve yapımı

Detoks suyu ne işe yarar, nasıl yapılır ve hazırlanır? Zayıflatan yağ yakıcı detox suyu tarifi ve yapımı

Çağımız dijital çağ olarak anılan ve son derece fazla olumsuz etkiler altında kalınan bir dönemdir. Kullanılan sayısız elektronik ürün, radyasyon yaymaktadır. Genellikle kapalı binalarda ve ortamlarda geçen iş hayatı insanın fiziki ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bir de buna hızlı ve doğal olmayan beslenme düzeni eklendiğinde başka sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Günümüzde modern devletlerin üst sıralarda yer alan sağlık sorunları arasında "obezite" gelmektedir. Kişiler bir miktar sağlıklı beslenme veya sağlıklarını korumak adına farklı arayışlara yönelmektedir. Televizyonlarda, basın ve yayın organlarında sıklıkla işitilen "detoks ve detoks suyu" kavramları da bunlardandır. İşte ilgiyle okuyacağınız detoks nedir, ne işe yarar zayıflatan detoks suyu tarifleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Brokoli suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Haşlanmış ve kaynamış brokoli suyunun faydaları

Brokoli suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Haşlanmış ve kaynamış brokoli suyunun faydaları

Brokoli insan sağlığı açısından fazlası ile yararlı ve önemli olan bir bitki türüdür. Özellikle kalp rahatsızlığı, bağırsak sorunları ve kanser gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde önemli bir yer almaktadır. Kolesterol, diyabet, tansiyon gibi hastalıkların önlenmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, Brokoli suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Haşlanmış ve kaynamış brokoli suyunun faydaları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

30.09.2021İyi Yaşam
Behçet hastalığı nedir, bulaşıcı mı Behçet hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler

Behçet hastalığı nedir, bulaşıcı mı? Behçet hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler

Behçet hastalığı nedeni bilinmeyen ve bazı organları etkileyen bir rahatsızlıktır. Çocukluk döneminde de görülebilen bu hastalık, erkeklerde daha fazla görülebiliyor. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz Behçet hastalığı bulaşıcı mı, öldürücü müdür, genetik mi soruları özellikle araştırılıyor. İşte tüm soruların yanıtları ile birlikte Behçet hastalığı belirtileri ve tedavisi haberimizde...

29.09.2021Sağlık
Kıvırcığın faydaları nelerdir Kıvırcık Marul ne işe yarar, bağırsakları çalıştırır mı

Kıvırcığın faydaları nelerdir? Kıvırcık Marul ne işe yarar, bağırsakları çalıştırır mı?

Bütün yemeklerin yanına konulabilen ve sık sık tüketilen bir sebze türü olan kıvırcık marul, büyük ölçüde şifa deposu olmaktadır. Göbek salataya göre iki kat daha çok protein, üç kat daha çok K vitamini, dört kat daha çok demir ve on yedi kat daha çok A vitamini içeren kıvırcık için uzmanlar bahsedilen zengin içeriğinin beraberinde çeşitli hastalıklara karşı da bir kalkan görevi gördüğünü belirmiştir. Sizin için kıvırcık marulun ne demek olduğunu, kıvırcık marulun faydalarını, bağırsakları çalıştırıp çalıştırmadığını, neye iyi geldiği ve hangi hastalıklara karşı koruma sağladığını derledik.

İşkembenin faydaları nelerdir İşkembe ne işe yarar, hangi hastalıklara iyi gelir

İşkembenin faydaları nelerdir? İşkembe ne işe yarar, hangi hastalıklara iyi gelir?

Sığır, inek, manda ve koyun gibi hayvanların midesinden elde edilen bir organ eti olan işkembe, yüzyıllardır Türk mutfağında yer edinmektedir. İşkembe, 4 onsluk porsiyon başına sadece 96 kalori ile nispeten düşük kalorilidir ve oldukça faydalıdır. Vücudunuza temel besinlerin bir kaynağı olarak hizmet eder. Peki, işkembenin faydaları nelerdir tüm detayları ile derledik.

Nektarinin Faydaları Nelerdir Nektarin Ne İşe Yarar, İshal Veya Kabız Yapar mı

Nektarinin Faydaları Nelerdir? Nektarin Ne İşe Yarar, İshal Veya Kabız Yapar mı?

Nektarin, aslında şeftalinin tüysüz halidir. Nektarin şeftali kadar lezzetli bir meyvedir. Genelde sindirim sistemi üzerinde de çok önemli etkileri bulunur. Nektarin, aynı zamanda şeftali ve erik ve şeftali ile aynı aileye aittir. Nektarinin faydaları nelerdir tüm detayları ile sizler için derledik.

Madımak Faydaları Nelerdir Madımak Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Madımak Faydaları Nelerdir? Madımak Ne İşe Yarar, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Madımak otu, söğüt otu, çoban ekmeği, kuşekmeği, keçimemesi, madımalak ve badıma isimleri ile de bilinmektedir. Bu ot kuzukulağıgiller ailesinden bir bitkidir. Madımak otu, doğada kendi başına yetişmektedir. Madımak faydaları nelerdir? Madımak ne işe yarar, hangi hastalıklara iyi gelir detayları ile derledik.

Mide Nasıl Yazılır TDKya Göre Mide Kelimesinin Doğru Yazımı..

Mide Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Mide Kelimesinin Doğru Yazımı..

Vücudun en önemli organları içerisinde yer alan mide, aynı zamanda yazım hatası üzerinden bir kelime olarak öne çıkar. Peki, mide nasıl yazılır? TDK'ya göre mide kelimesinin doğru yazımı konusunda merak edilenleri derledik.

26.09.2021Sözlük
Emine Erdoğan Türk mutfağı kitabını ve aile mutfağını anlattı: Nisan yağmurundan yoğurt mayalıyorum

Emine Erdoğan Türk mutfağı kitabını ve aile mutfağını anlattı: 'Nisan yağmurundan yoğurt mayalıyorum'

Emine Erdoğan ‘Türk Mutfağı’ kitabının nasıl çıktığını anlatırken, aile mutfağının da sırlarını paylaştı: “Ne yazık ki Türk mutfağı denince akıllara hâlâ sadece baklava ve kebap geliyor. Kitapta benim için özel değeri olan iki tarif de var. Leblebi unu helvası ve tarifini Mali First Lady’sinden aldığım zencefil şerbeti. Mikroorganizmalar açısından çok zengin nisan yağmuru ile yoğurt mayalamayı bir gelenek haline getirdim. Evimizde sabah kahvaltılarında çorba olmazsa olmazımızdır. Tayyip Bey de kahvaltıda çorbayı çok sever."

12.09.2021Gündem
Bağışıklığa destek leziz seçenekler

Bağışıklığa destek leziz seçenekler

Hepimizde bir hastalık endişesi... Sadece koronavirüs de değil, zira sonbahar için soğuk algınlığı, grip mevsimi desek yeri. Hastalıklara karşı bağışıklığı güçlü tutmanın yollarından biri de doğru ve dengeli beslenmek. Üç beslenme ve diyet uzmanına bağışıklığı kuvvetlendirmenin yollarını sorduk ve bağışıklık dostu tarifler aldık.

Kadın kanserlerinde yaşam kurtaran öneriler

Kadın kanserlerinde yaşam kurtaran öneriler

Ülkemizde meme kanserinden sonra en yaygın görülen kadın kanserlerinde ihmal edilen bazı belirtiler aksine yaşamsal önem taşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör kadın genital kanserlerinin en sık görülenlerinin rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri olduğunu belirterek 'Eylül ayı Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ayı' kapsamında yaptığı açıklamada en sık görülen üç kadın kanserinin ihmale gelmez belirtilerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

9.09.2021Sağlık
Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı

Koronavirüse dair en ilginç 10 iddia 10 yanıt | Gaz çıkarma ile bulaşır mı?

Covid-19 pandemisinin tekrar hız kazandığı ve dördüncü dalga alarmlarının çalındığı son günlerde, kiminin doğruluk payı olan kimi ise tamamen yanlış pek çok iddia ortalıkta dolaşıyor. Özellikle sosyal medyada hızla yayılan bu iddiaları uzmanlara sorduk, onlar da hurriyet.com.tr okurları için doğru ve yanlışlarıyla tek tek değerlendirdi.

5.09.2021Gündem
Gece uykusunun açığını gündüz yapılan şekerleme kapatır mı

Gece uykusunun açığını gündüz yapılan şekerleme kapatır mı?

Gece sık sık uyanıyor ama gün içerisinde şekerleme yapıp uyku eksikliğini kapatırım diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Peki bilim ne diyor? Detaylar haberimizde...

3.09.2021Gündem
Aşure ile gelen 6 fayda Haftada 2 kaseyi aşmayın

Aşure ile gelen 6 fayda! Haftada 2 kaseyi aşmayın

Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan aşure, içerisindeki malzemelerin çeşitliliği ve sağlığa yararları ile besleyici lezzetlerin başında geliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz zengin içeriği ile yüksek kalorili olan aşureyi tüketirken porsiyon kontrolünün çok önemli olduğunu vurgulayan Melike Şeyma Deniz, aşure ile gelen 6 faydayı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1.09.2021Sağlık
Mehmet Yalçınkaya kimdir, nereli İşte MasterChef Mehmet Şef’İn sol elinin hikayesi

Mehmet Yalçınkaya kimdir, nereli? İşte MasterChef Mehmet Şef’İn sol elinin hikayesi

Mehmet Yalçınkaya, MasterChef 2021 jüri üyeleri arasında yer alıyor. Yaptığı eleştiriler ile dikkat çeken Yalçınkaya aslen Bolulu. Peki MasterChef Mehmet Şef kimdir? İşte Mehmet Yalçınkaya’nın hayatı ve sol elinin hikayesi

26.08.2021Televizyon
Kolit Hastalığı Nedir Kolit Hastalığı Tedavisi, Belirtileri Ve Tanısı..

Kolit Hastalığı Nedir? Kolit Hastalığı Tedavisi, Belirtileri Ve Tanısı..

Kolit hastalığı sindirim sistemi hastalıkları ile alakalı olan bir hastalıktır. Kolit hastalığının pek çok belirtisi ve tanısı yer almaktadır. Özellikle bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Kolit hastalığı tedavisi olan hastalıklardandır. Son günlerde kolit hastalığı ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki, kolit hastalığı nedir? Kolit hastalığı tedavisi nasıldır? Kolit hastalığının belirtileri nelerdir? Kolit hastalığı tanısı nasıl konur? İşte kolit hastalığı ile ilgili tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
İrmik Nedir, Nasıl Ve Neden Yapılır

İrmik Nedir, Nasıl Ve Neden Yapılır?

Mutfaklarda en çok kullanılan ürünlerden biri de irmiktir. İrmiğin ne olduğu merak edilirken, faydalarının neler olduğu merak ediliyor. Buğday türünden yapılan irmikle çeşitli yemekler ve tatlılar yapılabiliyor. İrmik nedir, nasıl yapılır, neden yapılır, faydaları nelerdir, irmik zayıflatır mı gibi soruların yanıtlarını derledik.

21.08.2021Araştırma
Kolostomi nedir, neden açılır Kolostomi ne amaçla yapılır

Kolostomi nedir, neden açılır? Kolostomi ne amaçla yapılır?

Tıp alanında pek çok uygulama yapılır. Bu uygulamalardan bir tanesi ise, kolostomi uygulamasıdır. Kolostomi uygulaması, belli başlı bazı durumlarda yapılır. Kolostomi uygulaması genellikle sağlık alanında çalışan kişilerin ya da kolostomi uygulaması yapılan bir hastanın yakını veya bu uygulamanın yapıldığı kişinin kendisi olması durumunda bilinse de genellikle çok fazla duyulmayan yöntemler arasında yer alır. Kolostomi nedir, neden açılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Kara Halile nedir ve ne işe yarar Kara Halile otu nerede yetişir ve faydaları nelerdir

Kara Halile nedir ve ne işe yarar? Kara Halile otu nerede yetişir ve faydaları nelerdir

Kara Halile bitkisi son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Fakat ilk olarak belirtmek gerekiyor ki, sağlığınızı iyileştirebileceği iddialarını destekleyen klinik deneylerin eksikliği vardır. Peki, Kara Halile nedir, sağlığınız için ne gibi faydalar sunar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Caco3 nedir, nerede kullanılır Caco3 asit mi baz mı

Caco3 nedir, nerede kullanılır? Caco3 asit mi baz mı?

Tıp ve biyoloji alanında pek çok farklı terim yer almaktadır. Özellikle de kalsiyum karbonat oldukça merak ediliyor. Caco3 nedir, nerede kullanılır? CACO3 asit mi baz mı? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

15.08.2021Araştırma
Kutlama bu kez onlar için

Kutlama bu kez onlar için!

Patili dostlarınıza bir doğum günü partisi vermeye ne dersiniz? Hele de iştahla yiyecekleri ama daha da önemlisi, şeker ve koruyucu madde içermeyen bir pastayla, en sevdiği arkadaşlarıyla... Onlara özel; etli, sebzeli veya meyveli pastalar ve partiler hazırlayan mekânların sayısı gün geçtikçe artıyor. Birkaçına göz atalım...

Rüzgâr esmiyorsa buzzz gibi karpuz yeriz

Rüzgâr esmiyorsa buzzz gibi karpuz yeriz

Yaz demek karpuz demek; karpuz demek ferahlık demek... Üstelik faydaları da saymakla bitmiyor. Peki çoğumuzun sıyırıp attığı karpuz kabuğunun da faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kabuklar farklı şekillerde değerlendirilebiliyor. Turşusu da oluyor, reçeli de... İki diyetisyenden karpuzun faydalarını öğrendik. Şeflerden de karpuzlu tarifler aldık.

Diyet hapları ve kas geliştirici ilaçlar karaciğer rahatsızlıklarına neden olur mu

Diyet hapları ve kas geliştirici ilaçlar karaciğer rahatsızlıklarına neden olur mu?

Avusturalya’da araştırmacılar, kas büyümesini veya kilo kaybını teşvik ettiği iddia edilen  ürünlerle bağlantılı karaciğer vakaların arttığını ve bu ürünlerin daha sıkı gözetime ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

12.08.2021Sağlık
Yaşlanmanın şifresini çözen araştırmada Türk imzası

Yaşlanmanın şifresini çözen araştırmada Türk imzası

Köln Üniversitesi CECAD Yaşlanma Araştırmaları Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak yer alan Dr. Seda Koyuncu’nun 4 yıldır üzerinde çalıştığı proje ile yaşlanmanın en önemli şifrelerinden biri daha çözüldü.

11.08.2021Avrupa
Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar Gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler

Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar? Gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler

Sindirim sisteminde oluşan sorunlarla ilgilenen bir bilim dalı olan gastroenteroloji, ülser, gastrit, hemoroid (basur) gibi hastalıklara çözüm aramaktadır. Gastroenterolojik hastalıklar olarak adlandırılan kabızlık, ishal gibi şikayetlerle karşılaşan kişilerde, teşhis amacıyla farklı tiplerde endoskoplar kullanılır. Peki gastroenteroloji nedir, neye bakar? Gastroenteroloji muayenesi nasıl yapılır? İşte, gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler...

9.08.2021Sağlık
Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir İşte, Havuç Suyu Yapımı ve Kullanımı

Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? İşte, Havuç Suyu Yapımı ve Kullanımı

Vücudumuz için pek çok yönden faydası olan havucun faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki zengin vitamin ve minerallerle vücudun günlük ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaya yardımcı oluyor. Peki havuç suyunun faydaları nelerdir, neye iyi geliyor? İşte havuç suyu yapımı ve kullanımı…

Nohut kadar kapsülle endoskopi

Nohut kadar kapsülle endoskopi

Rabia Tuğçe Yazıcıgil, Boston Ünivesitesi’ne bağlı laboratuvarında endoskopik teşhis için yutulabilen nohut büyüklüğünde, kablosuz veri gönderen bir kapsül geliştirdi. Bağırsak ve sindirim sistemi hastalıklarının teşhisine yarayan buluş, endoskopi başta olmak üzere birçok alanda kolaylık sağlayacak.

3.08.2021Gündem
Lenf Nedir Ve Ne İşe Yarar Vücutta Lenf Bezi Sistemi Nerede Bulunur Ve Görevleri Nelerdir

Lenf Nedir Ve Ne İşe Yarar? Vücutta Lenf Bezi Sistemi Nerede Bulunur Ve Görevleri Nelerdir

Lenfatik sistemi oluşturan damarları, bezleri ve organları birçok durum etkileyebilir. Bazıları doğumdan önce gelişim sırasında veya çocukluk döneminde olur. Diğerleri hastalık veya yaralanma sonucu gelişir. Peki, lenf nedir? Tüm detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
Klorofil nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur Klorofil pigmenti ve görevleri

Klorofil nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur? Klorofil pigmenti ve görevleri

Klorofil, fotosentez durumunun en önemli yapılarından biri olarak bilinir. Fotosentez, yaşamın devam etmesi için olması gereken en önemli döngü arasında bulunur. Bu açıdan bakıldığında da klorofil önemli bir yapı olarak tanımlanabilir. Yaşamın en temel taşları arasında yer alan klorofil, pek çok amaç ve özelliği içerisinde bulundurur. Peki, klorofil nedir, ne işe yarar? Nerelerde bulunur ve faydaları nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Bayramda sağlık için 12 altın öneri

Yazın yakıcı sıcaklarında, pandeminin gölgesinde geçireceğimiz Kurban Bayramı’nda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek her zamankinden fazla önem taşıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Suna Yapalı, pandemide bayramı sağlıklı geçirmek için ihmal edilmemesi gereken 12 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

16.07.2021Sağlık
Yulaf nedir ve neyden yapılır Yulaf faydaları nelerdir ve nasıl yenir

Yulaf nedir ve neyden yapılır? Yulaf faydaları nelerdir ve nasıl yenir

Yulafın pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle tok tutucu özelliği ile bilinen yulaf mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. Yulaf tüketmek isteyenler yulafın neyden yapıldığını merak etmektedirler. Yulaf oldukça faydalı olan bir besindir. Son günlerde yulaf ile ilgili araştırmalar da artmıştır. Peki, yulaf nedir? Yulaf neyden yapılmaktadır? Yulaf faydaları nelerdir? Yulaf nasıl yenir? İşte yulaf besini ile ilgili tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Laksatif etki nedir Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları

Laksatif etki nedir? Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları

Sağlık konusunda önemli olan unsurlar içerisinde Laksatif etki geliyor. Pek çok kişi ise bu etkinliğin olduğunu merak etmekte ve öğrenmeye çalışmaktadır. Peki, Laksatif etki nedir? Laksatif etki gösteren yiyecekler ve laksatif etki zararları üzerine merak edilenler.

15.07.2021Araştırma

Yazar Sonuçları

Mide koruyucu ilaçlarda dikkat edilmesi gerekenler

Midemiz en kıymetli organlarımızdandır. Ancak kötü beslenme alışkanlıkları, hazır gıdalarla beslenme, asitli içecekler ve öğün atlama gibi alışkanlıklar arttıkça mide hastalıkları çok artmaktadır.

16.10.2021

Kızılcıklar oldu mu? Selelere doldu mu?

Sonbaharın bir diğer habercisi kızılcıktır. Kızılcık meyvesine tarihi bir efsane ile giriş yapalım. Gordion düğümünü bilir misiniz?

3.10.2021

Modern beslenmeye kadim dokunuşlar

Başlangıçta gıdaları muhafaza etmek amacıyla kullanılan fermentasyon, günümüzde daha sağlıklı beslenmek için tercih edilen bir yöntem. Üstelik bu sayede aldığımız lezzet de artıyor. Sebzelerin yanı sıra meyveleri de fermente edebilirsiniz. Su, şeker ve peynir altı suyu katıp bekletin, fermente olmuş bu meyveleri reçel veya sos olarak kullanın ya da nefis smoothie’ler hazırlayın.

2.10.2021

Yeni felaket kapıda!

Müsilaj içinde yaşayan Marmara balıkları yeni bir tip salgını dünyaya taşırken, kirliliğin zirvesi Ergene Çayı, Marmara ile birlikte Karadeniz’i yok etmek ve Ege’yi de mahvetmek üzere! Korona salgınında Çin’i gösteren yargılayıcı parmaklar, bu kez Türkiye’ye yönelecek gibi. Yani, biz kendi denizimizi hasta ettik, şimdi o bütün dünyayı hasta edecek!

17.09.2021

Buğday yerine plastik!

Geçtiğimiz aylarda üç Namık Kemal Üniversitesi hocasının ÇED dosyasındaki görüşleri sosyal medyada paylaşılınca gündeme yerleşen plastik sanayi sitesinde yeni gelişmeler var.

16.09.2021

Hangi belirtiler köpeğimizin hasta olabileceğine işarettir

Dostlarımızın sağlıklı bir hayat sürebilmesi bizim dikkatimizin üzerlerinde olması ve kontrollerimizle mümkündür.

8.09.2021