EKSTRA
MENÜ

Kolik

Kolik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kolik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 230 Kolik haberi bulunmuştur.

Kolik Haberleri

5 aylık bebek gelişimi - 5 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

5 aylık bebek gelişimi - 5 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 5 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 5 aylık bebek ne kadar uyur, 5 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 5 aylık bebek kilosu, 5 aylık bebek bakımı, 5 aylık bebek aşısı, 5 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 5. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 4 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 4 aylık bebek ne kadar uyur, 4 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 4 aylık bebek kilosu, 4 aylık bebek bakımı, 4 aylık bebek aşısı, 4 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 4. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Yaz aylarında görülme sıklığı artıyor Bu belirtiler sizde de varsa…

Yaz aylarında görülme sıklığı artıyor! Bu belirtiler sizde de varsa…

Üroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ömer Faruk Bozkurt, yaz aylarında böbrek taşı hastalığına sıklıkla rastlandığını belirterek, “Dünyada sıklık oranları coğrafi bölgelere göre değişmekle birlikte ülkemizde bu oran oldukça yüksektir. Hemen hemen çocuklar da dahil olmak üzere her yaşta görülmesine rağmen en sık 30-60 yaş arasında görülmektedir. Erkeklerde daha sık görülmektedir” dedi.

29.07.2020Sağlık
O yöntem bebeklerin huzursuzluğunu ortadan kaldırıyor

O yöntem bebeklerin huzursuzluğunu ortadan kaldırıyor

Yetişkinlere özgü sanılan akupunktur, 2 yaş altı bebeklerde en sık görülen hastalıkların tedavisinde de yüz güldürüyor. Gaz sancısından uykusuzluğa, kilo sorunundan gelişim geriliğine kadar pek çok sağlık sorununda ‘Shonishin Tekniği’ adı verilen iğnesiz pediatrik akupunktur kullanılıyor.

Melek İsminin Anlamı Nedir Melek Ne Demek

Melek İsminin Anlamı Nedir? Melek Ne Demek?

Melek ismi ülkemizde kız çocuklarına konulan ve sıklıkla tercih edilen bir isimdir. Sizde Melek isminin anlamını TCK'dan öğrenebilir ve kızınıza bu ismi koyabilirsiniz. Peki, Melek isminin anlamı nedir? Melek ne demek? Sizler için bu konuyu derledik.

27.03.2020Gündem
Almira İsminin Anlamı Nedir Almira Ne Demek

Almira İsminin Anlamı Nedir? Almira Ne Demek?

Almira ismi ülkemizde sıklıkla kullanılan kız çocuğu ismidir. Almira isminin anlamı Türk Dil Kurumunda ve sözlüklerde bulunmaktadır. Sizde kızınıza Almira ismini koyabilirsiniz. Peki, Almira isminin anlamı nedir? Almira ne demek? Sizler için bu konuyu derledik.

27.03.2020Gündem
Doğduğunuz şehir bu hastalığı tetikleyebilir

Doğduğunuz şehir bu hastalığı tetikleyebilir

Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık karşılaşılan böbrek taşlarının nedeninin genelde sıvı alımı azlığı ve metabolik bozukluklardan kaynaklandığını belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tolga Gülpınar, hastalığın risk faktörleri arasında coğrafi şartların, yanlış beslenmenin ve obezitenin etkili olduğunu söyledi. Gülpınar, “Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde hastalığın görülme oranı daha yüksektir” dedi.

20.12.2019Sağlık
Kolik bebekleri sakinleştirmenin 7 yöntemi

Kolik bebekleri sakinleştirmenin 7 yöntemi

Bebeklerin akşam saat 6 ile gece yarısına kadar devam eden ağlama nöbetleri çoğu zaman anne ve babaları endişelendiriyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebeklerin uzun süre ağlamaları kolik yani gaz sancısından kaynaklanabiliyor. Uygulanacak basit önerilerle bebeklerin gaz sancılarının süresi kısalabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Mustafa Armut, ebeveynlerde endişeye neden olan kolik hakkında bilgi vererek, önerilerde bulundu.

Bebeğiniz sürekli ağlıyor mu

Bebeğiniz sürekli ağlıyor mu?

“Bebeğim sebepsiz yere sürekli ağlıyor” şikayetini pek çok anne babadan duyarız. Bebekler her ağladığında bu onların bir hastalığına mı işaret, yoksa bize bir şeyler mi söylemeye çalışıyorlar? Çocuk Doktoru Veli Karabuğa’ya göre bunun çok fazla nedeni olabilir. İşte olasılıklar ve ağlayan bebeği sakinleştirme yöntemleri...

Yenidoğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli

Yenidoğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli?

Doğumdan sonraki ilk haftalarda sık aralıklarla ve daha uzun süreli emzirme şarttır.

Ağlayan bebekler nasıl sakinleşir

Ağlayan bebekler nasıl sakinleşir?

Bebeğinizin ihtiyacı olan gıdayı, sıcaklığı ve rahatlığı sağlıyorsunuzdur ama ağlamasını bir türlü kesemiyorsunuzdur. Bebekler bize anlatamadıkları dertlerini ağlayarak anlatmaya çalışırlar. Bebeğiniz büyüdükçe, sizinle iletişim kurmanın başka yollarını öğrenecektir. Ama bu süreçte ağlayan bebeğinizi sakinleştirmek için yapabileceklerinizi öğrenmenizde fayda var.

Sayısız Faydası Olan 8 Bitki Çayı

Sayısız Faydası Olan 8 Bitki Çayı

Diyet sürecini destekleyip yağ yakmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyondan mide bulantısına birçok faydası bulunan bitki çaylarını derledik.

Bebeğin kolik olduğu nasıl anlaşılır Kolik hakkında her şey

Bebeğin kolik olduğu nasıl anlaşılır? Kolik hakkında her şey!

Bebeklerin uzun süre ağlaması ile kendini gösteren kolik tablosu, anne babaları en çok endişelendiren konuların başında geliyor. Peki, kolik neden olur? Kolik bebek nasıl anlaşılır? Kolik belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler...

İnek sütü alerjisi nedir İnek sütü alerjisi nasıl anlaşılır

İnek sütü alerjisi nedir? İnek sütü alerjisi nasıl anlaşılır?

Besin alerjileri son yıllarda en yoğun artış gösteren alerji türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde büyük şehirlerde daha sık, kırsal kesimde daha nadir görülmekle birlikte, besin alerjili çocuk oranı %6 olarak bildirilmektedir. Besin alerjilerinde en sık gördüğümüz alerji türü inek sütü alerjisidir.

Bebeklerde büyüme atakları neden görülür

Bebeklerde büyüme atakları neden görülür?

“Anne karnındaki bebek; sıcak, güvenli, steril ama monoton bir ortamdan, rengarenk cıvıl cıvıl bir dünyaya gözlerini açacaktır. Ancak bebekler, doğum süreci başladığında strese girerler. Zira daha önce deneyimlemediği şeyleri yaşamaya, ortamını değiştirmeye rutinine veda etmeye başlamıştır” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, bebeklerde görülen büyüme ataklarını anlattı.

Çayı ayrı kendi ayrı şifalı: Rezene

Çayı ayrı kendi ayrı şifalı: Rezene

Rezene yüz yıllardır dünyanın birçok yerinde geleneksel tıpta kullanılıyor ve birçok soruna çare oluyor. İşte, çayı ayrı kendisi ayrı şifalı olan rezene hakkında bilinmesi gerekenler…

1.02.2019Sağlık
Bebeğinizi biberonla tanıştırmak için en doğru zaman

Bebeğinizi biberonla tanıştırmak için en doğru zaman

Anne sütü, bebekler için çok önemlidir ve bebeklere ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini tek başına sağlayabilen en iyi besin kaynağıdır.

21.01.2019Advertorial
Çocuklarda karın ağrısı neden olur Alınacak önlemler…

Çocuklarda karın ağrısı neden olur? Alınacak önlemler…

Çocukluk dönemin de en sık karşılaşılan sorunlardan biri de karın ağrısıdır. Bu ağrı kimi zaman karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Gör. İsmail Gönen, çocuklardaki karın ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Ah, şu gaz sorunu Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir

Ah, şu gaz sorunu! Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir?

Gaz sancısı, bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olaydır. Bu sancıları birtakım önlemler alarak azaltmak mümkün… Peki, ama nasıl? İşte konuyla ilgili ebeveynlerin işine yarayacak tüyolar…

Ağlayan bebeklerin sakinleşmesini sağlayan cihaz yaptı

Ağlayan bebeklerin sakinleşmesini sağlayan cihaz yaptı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şenay Çetinkaya, ’Bebeklerin ağlamasını önceden tespit edip, beyaz gürültü dinleterek sakinleşmelerini sağlayan cihaz’ projesiyle ikinci oldu.

Bebeğim neden huzursuz

Bebeğim neden huzursuz?

Yenidoğan döneminden bir yaşına gelene dek bebeklerde ortaya çıkan bazı sorunlar huzursuzluk yaratabiliyor. Oysa ebeveynlerin dikkatli gözlemi ve gerekli durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması, bunların ortadan kalkarak bebeklerin mutlu ve sağlıklı günler yaşamasına yardımcı oluyor. Bebeğim neden huzursuz sorusunun cevapları…

Gebelikte doğru egzersizin 8 altın kuralı

Gebelikte doğru egzersizin 8 altın kuralı

Gebelik döneminde düzenli egzersiz, anne adayının ruh ve beden sağlığını koruyor, bebeğin de ideal kiloyla dünyaya gelmesini ve ileride obezite gibi önemli sağlık sorunlarından korunmasını sağlıyor. Bu süreçte planlanan egzersiz programının doktor tarafından değerlendirilmesi, anne ve bebek sağlığı için olumsuz bir etki oluşturmaması açısından büyük önem taşıyor.

Sütünüz gelmiyor diye hemen mamaya başlamayın

Sütünüz gelmiyor diye hemen mamaya başlamayın

Annelerin yakından ilgilendiği bir konu olan, bebek beslenmesi hakkında Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ, merak edilenleri anlattı.

Anne sütünün yaşamsal öneme sahip 8 faydası

Anne sütünün yaşamsal öneme sahip 8 faydası

Anne sütü içerdiği protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve bağışıklık sistemi koruyucu içerikleri sayesinde bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir doğa mucizesi. Üstelik bebek emmeye başlar başlamaz bir rahatlık ve güven duygusu hissediyor.

6 soruda yeni doğan bebek bakımı

6 soruda yeni doğan bebek bakımı

Yeni doğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli? Sütü gelmeyen anneler ne yapmalı? Bebeğin gazı olduğu nasıl anlaşılır? Yeni doğan bebek bakımıyla ilgili merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şenol Bozdağ verdi.

3.10.2018Yenidoğan
Wee Baby annelerden geçer not aldı

Wee Baby annelerden geçer not aldı

Emzirmenin yanında bebekleri biberon ile de beslenen anneler için biberonların özellikleri ve nitelikleri de oldukça önemli. Anneler ve bebeklerin hayatını kolaylaştıran ürünler üreten Wee Baby, cam biberonlarını yeniden tasarladı. Yeni cam biberonlar, ısıya dayanıklılığı ile dikkat çekiyor.

25.07.2018Alışveriş
Kolik nedir

Kolik nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebeğin doğum sonrası ilk üç aylık dönemde, belirgin bir sebep olmaksızın fazlaca ağlaması durumudur. Toplumumuzda bu tablo 'gaz sancısı' olarak adlandırılır. Her bebek günlük olarak toplam iki saate kadar ağlayabilir. Haftanın en az üç günü üç saati aşan durumlarda 'kolik' tabiri kullanılır.

19.07.2018Gündem
Vaskülit nedir Vaskülit tedavisi nasıl yapılır

Vaskülit nedir? Vaskülit tedavisi nasıl yapılır?

Nadir görülen ve bazen hayat tehdit edici sonuçlar doğurabilen bir hastalık olan vaskülitin nasıl bir hastalık olduğu, belirtileri ve tedavi yöntemleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, vaskülit nedir? Vaskülit tedavisi nasıl yapılır?

11.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Yeni doğan bebek ve banyo sonrası

Merhaba sevgili anneler, yeni doğan bebeğinizle ilk masaj belki de ilk banyo deneyiminiz. Sizi biraz korkutabilir ama alıştıktan sonra siz ve bebeğiniz için çok güzel iki aktivite olacak. Şimdi ilk süreçte bizi neler bekliyor biraz ondan bahsetmek istiyorum size.

19.08.2020

Kolik nedir? Kolik bebek nasıl sakinleştirilir?

Bebeklerin uzun süren ağlama krizlerine ‘kolik’ adı verilir. Kolik bir hastalık veya tanı değil, sağlıklı bebeklerdeki şiddetli ve uzun süreli ağlama problemi için kullanılan bir terimdir. Nedeni henüz bilinmemekle beraber; sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış bağırsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler gibi etkenlerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

7.07.2020

Bebeklere gaz ve kolik ağrıları için özel masaj

Anne babaların korkulu rüyasıdır gaz problemi… Bebeğinize ne yaparsanız yapın, hangi gaz damlasını verirseniz verin bir türlü çıkmaz bazen o gaz. Bebek masajının en etkili tekniklerinden biri de gaz masajı ve kolik sancılarını en aza indiren bu masaj tekniğidir.

10.06.2020

Bebeğinizin sağlığı için spa ve bebek masajı

Avrupa ve Amerika’ da yaygın olarak yapılan, bebeklerin kan dolaşımını hızlandıran ve tüm motor becerilerine güç katan bir uygulama olan bebek SPA'sı ve hidroterapi nedir? Yararları nelerdir? Bebek SPA'sına kış aylarında ne sıklıkla gidilmeli?

27.01.2020

Bebeğinizin sağlığı için 3 masaj önerisi

Kış aylarında bebeklerde bizler gibi bazı üst solunum ya da gaz ağrıları, öksürük, balgam gibi şikayetler yaşarlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bebeğinize dokunmanın gücü ile yapacağınız doğru teknikteki masaj onun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

20.01.2020

Bebeklere masaj yaparken hangi yağlar kullanılır?

Bebekler oldukça gelişmiş koku ve tat alma duyguları ile dünyaya gelirler. Birinci trimester sonunda artık annenin yediklerinin kokusunu ayrıt edebilen bebek, doğduktan sonra zamanla değişik kokuları öğrenmeye başlar. Doğumdan sonra kokular arasındaki farkları ayrıt etmeye başlar. Ve diğer duyu organları ile birlikte artık bebeğiniz yeni hayata alışmaya başlıyor demektir.

5.01.2020

Bebeğime neden masaj yapmalıyım?

İnsan yaşamının her döneminde bağlar birinci derece önem taşır. Kişinin varlığını sürdürmesi bu bağlar sayesinde gerçekleşir. Her canlı türü, kendine verilen zaman içinde gereksinimleri doğrultusunda bağlar geliştirir. Yaşamsal önem taşıyan iletişim bağları, bebekle yetişkin arasında farklı biçimlerde kurulabilir. Bebeğin hareketleri, bakışları, kokusu yetişkini kendine bağlamaya yeter; bebek bu yakınlık içinde kendine en yakın olan anne ve babasını tanımaya başlar. Dokunma da bu bağlamda çok önemlidir.

23.12.2019

Probiyotikler sindirimi ve bağışıklık fonksiyonunu destekliyor

Probiyotik, yeterli miktarda kullanıldığında bireylere sağlık açısından fayda sağlayan canlı mikroorganizmalara denir. Probiyotik terimi ilk olarak 1954'te kullanılmış, Latince pro (“için”) ve bios ( “hayat”) kelimelerinden türetilmiştir.

11.12.2019

Güneş-Venüs Aslan burcunda kavuşuyor. “Neşe” Ona ne kadar ihtiyacımız var?

Günaydın hepinize yepyeni bir günden… Bayram tatilimizi sonlandırmış bulunmaktayım.

15.08.2019

Bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır?

Bebeklerde gaz sancısı anne babaların korkulu rüyasıdır adeta. Peki, bu problemle en kolay nasıl başa çıkılır? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, bebeklerde gaz oluşumuyla ilgili tüm bilinmeyenleri aktardı ve ebeveynlere bebeklerin gaz sancısını gidermeleri için önerilerde bulunmayı da ihmal etmedi.

14.06.2019
Bebeklerde uyku düzeni ve ipuçları

Bebeklerde uyku düzeni ve ipuçları

Anne ve babaların bebekleriyle ilgili en çok problem yaşadıkları konulardan biri de uyku düzeni oluşturmak ve buna sadık kalabilmektir. Bazı bebekler uykuya dalma ve sürdürmede sıkıntı yaşamazsak bazıları bu konuda problem yaşayabilir. Peki, bebeklerde uyku düzeni oluşturmak için ne yapmalı?

8.06.2019
Bebeklerde gaz sancısını (kolik) azaltmanın yolları

Bebeklerde gaz sancısını (kolik) azaltmanın yolları

İnfantil kolik ya da halk dilinde gaz sancısı, yeni doğan bebeklerin sağlıklı oldukları halde ailelerin uykularını kaçıran ve sürekli panik ile doktora başvurmalarına neden olan en yaygın yeni doğan sorunlarından biridir.

11.04.2019
Ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Ek gıdaya geçiş sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeklerde ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman olmalı? Bebekler için yoğur nasıl mayalanır? 1 yaşından önce bebeklere hangi gıdaların verilmesi yasaktır? Bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını uzmanımız veriyor.

27.03.2019

Çocuklarda gastroözofageal reflüde cerrahi tedavi

Bebeklerde ve çocuklarda mide içeriğinin beslenme sonrası yemek borusuna kaçmasına gastroözofageal reflü (GÖR) denir. Bebeklerin beslenme sonrası anne sütünü veya mamasını çıkarmasına sık rastlanır. Bu durum çoğunlukla fizyolojiktir ve 1-2 yaşına kadar kendiliğinden geçer.

26.03.2019

Sizin bebeğiniz dünyayı nasıl algılıyor?

Bebek gelişimini destekleyebilmek için en önemli nokta 5 duyunun (görme, işitme, dokunma, tatma ve koku) düzenli şekilde uyarılmasıdır. Bunları besleme, alt değiştirme, banyo, sakinleştirme gibi temel bakım aktivitelerinde bebeğinize verebildiğiniz gibi, sistemli oyunlar aracılığıyla da etkin şekilde sunabilirsiniz. Ancak bizim bebeklere sunduğumuz doğal ya da sistemli uyarılma ortamlarından öte, bebeğin doğuştan getirdiği duyusal özellikleri ve bazı uyaran türlerine karşı sahip olabileceği hassasiyetleri, kurduğumuz etkileşimlerin yönünü belirleyen temel unsurdur.

5.03.2019

Uzmanlar uyarıyor… Bebekleri kundaklarken dikkat!

Eski bir gelenek olan kundaklama, anne bebek ürünleri pazarına sunulan kundak bezleri ve örtüleri nedeniyle yeniden popülarite kazandı. Bu konu gündemdeyken “Bebeği kundak yapmalı mı, yapmamalı mı?” sorusu yeni annelerin kafasını karıştırır hale geldi. Pe

20.02.2019

Bebekler neden ağlar? Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

Bebekler doğduklarında tamamen size bağımlıdırlar. Henüz dil gelişimlerini tamamlamadıkları için ağlamak, onların iletişim kurmak, ‘acıktım’, ‘bezim pislendi’, ‘sıkıldım’, ‘burada rahat değilim’ diyebilmek için kullanabildikleri tek yoldur Bazen bebeğinizin hangi ihtiyacı için ağladığını anlamak zordur. Ama büyüdükçe sizinle iletişim kurmak için göz kontağı, sesler çıkarma, gülümseme gibi yeni yollar öğrenecektir.

11.02.2019

Minicik bebeğin de psikolojisi olur!

Türkiye’de yayımlanan çocuk gelişimi kitaplarının büyük bir çoğunluğu “Nasıl çocuk yetiştirilir?” sorusuna odaklanıyor. Dr. Şirin Seçkin ve Prof. Dr. Gökhan Oral’ın birlikte yazdığı “Bana hazır mısın anne?” kitabı ise ilk kez anne-bebek psikolojisini ele alıyor. İkiliyle bir araya geldik ve son kitaplarını konuştuk.

9.02.2019

Beyaz gürültü (White noise) nedir?

Beyaz gürültü ( white noise) beyaz ışığın tüm renkleri içermesi gibi, insan kulağının algılayabileceği tüm ses frekanslarının bileşiminden oluşur. Saç kurutma makinesi, vantilatör, elektrik süpürgesi gibi makine sesleri; şelale, okyanus, rüzgar sesi gibi doğadan gelen sesler bu özelliğe sahiptir.

20.11.2018
Yenidoğan bebeklerde sebepsiz ağlamalar neden olur

Yenidoğan bebeklerde sebepsiz ağlamalar neden olur?

Ağlama, bebekler için kendini ifade etme şeklindir. Anne-babalarına ihtiyaçlarını bu şekilde iletirler. Ancak yenidoğan döneminde bazen tüm ihtyaçları giderilmiş bebekler ağlama krizine girebilir. Böyle bir durumu ilk defa yaşayan ebeveynler genellikle soluğu hastanede alır ve çoğunlukla doktordan “herhangi bir sağlık problem yok, gaz sancısı veya kolik” cevabını alırlar. Bu yazımızda bu problemlerden ve çözüm yöntemlerinden söz edeceğiz.

14.10.2018

Süt Proteini Alerjisi nedir? Teşhis nasıl koyulur?

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

17.09.2018