EKSTRA
MENÜ

Aydan Özoğuz

Aydan Özoğuz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aydan Özoğuz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 382 Aydan Özoğuz haberi bulunmuştur.

Aydan Özoğuz Haberleri

Demokrasi havarisi kesildiler

Demokrasi havarisi kesildiler

Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu dünyayı kasıp kavuran ve COVID-19 olarak bilinen koronavirüs belasına karşı mücadelede daha da başarılı olabilmek için bu hafta ortasında yeni bir yasal düzenlemeye onay verdi.

21.11.2020Avrupa
Bizim mücadelemiz İslam’la değil, radikallerle

Bizim mücadelemiz İslam’la değil, radikallerle!

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Viyana’daki terör saldırısı vesilesiyle Meclis’te yaptığı konuşmada “Bizim terörle mücadelemiz İslam’la değil, fanatik, şiddet yanlısı aşırılarla” dedi.

5.11.2020Avrupa
Bayram ve Özoğuz yine aday

Bayram ve Özoğuz yine aday

Almanya’da gelecek yıl federal seçimler yapılacak. Partiler şimdiden adaylarını belirlemeye başladı. Yeşiller milletvekili Canan Bayram ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Aydan Özoğuz, 2021 yılı genel seçimlerde yine direkt aday oldu.

25.10.2020Avrupa
Siz aydan mı geldiniz

Siz aydan mı geldiniz

Almanya’da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, biri Yunanlı ve biri de Alman kadın polis olmak üzere suçsuz, günahsız 10 insanı katletti. NSU terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek’in yakınlarının avukatlığını üstlenen Seda Başay Yıldız’a 2018 yılı ağustos ayında bir faks gönderildi.

7.10.2020Avrupa
Irkçı olmamak yetmez

Irkçı olmamak yetmez

Omid Nouripour.İran’da doğmuş. 13 yaşındayken ailesiyle birlikte 1980’li yıllarda Almanya’ya göç etmiş. Orta ve yüksek öğrenimini Almanya’da yapmış. 2006 yılından beri Yeşiller Federal Meclis milletvekili.Partisinin Federal Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü. Ama kendisine hâlâ ‘yabancı’ gözüyle bakılıyor. En çok da, “Nereden (hangi ülkeden) geliyorsun?” sorusuyla. Tabii hakaret içeren mailler, mektuplar da alıyor. “Pislik (B..) Arap, Türkiye’ye geri git” içerikli mail bile almış.Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis eski milletvekili Lale Akgün de milletvekili arkadaşlarının bile kendisine Türkiye’yi kastederek, “Sizin oralarda havalar nasıldır?” diye sorduklarını anlatırdı. Hatta, “Sizin Başbakan (Erdoğan) ne yapmak istiyor?” diye sorduklarını da.Oysa ki Lale Akgün’ün de memleketi Almanya, Başbakanı Willy Brandt, Helmut Schmidt, Helmut Kohl, Gerhard Schröder ve Angela Merkel’di.

24.06.2020Avrupa
Saldırganı kim ateşledi

Saldırganı kim ateşledi

Hanau’da ırkçı motifli saldırıda görünen şu: Yabancı düşmanı bir kişi ateş açtı. 9 kişi öldü. Biri ağır 6 kişi yaralandı. Ölenlerin hepsi göçmen kökenli. Saldırgan tek kişi. Peki ama saldırganı kim ateşledi? Onu kim silahlandırdı?

22.02.2020Avrupa
Özgürlüğe, demokrasiye saldırı

Özgürlüğe, demokrasiye saldırı

Almanya’da son yıllarda her düzeyde politikacılara dönük kin ve nefret söylemleri, tehditler, saldırılar belirgin bir biçimde arttı. Hatta Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’li (CDU) Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, geçen yıl haziran ayında evinin terasında kafasına kurşun sıkılarak öldürüldü.

27.01.2020Avrupa
Demokrasinin bize ihtiyacı var

Demokrasinin bize ihtiyacı var

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in önceden medya mensuplarına gönderdiği Noel mesajını tekrar tekrar okudum. Alman televizyon kanallarında yayınlanan aynı mesajı dikkatlice izledim. Tam bir tedirginlik havası vardı. Demokrasi kaybı tedirginliği.

28.12.2019Avrupa
Hâlâ hedeften çok uzaktayız

Hâlâ hedeften çok uzaktayız

Aşağı Saksonya Eyaleti’nin başkenti Hannover’de geçen hafta pazar günü Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ikinci turu yapıldı. Seçimlerde, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) desteklediği bağımsız aday Wolkswagen eski menajeri Eckard Scholz ile Yeşiller’in Türkiye kökenli adayı Eyalet Parlamentosu milletvekili Belit Onay yarıştı.

16.11.2019Avrupa
Bu ırkçılık değil de nedir

Bu ırkçılık değil de nedir?

Benigna Munsi. 17 yaşında bir lise öğrencisi. Almanya’nın Nürnberg kentinde dünyaya gelmiş. Doğuştan Alman vatandaşı. Hıristiyan. Annesi Alman, babası Hint kökenli Alman vatandaşı. Jüri üyelerinin oy birliğiyle 25 kız yarışmacı arasından Nürnberg’in ‘Noel Çocuğu’ seçildi. Mutluluktan uçuyordu. Ellerinde çiçeklerle ‘uçarken’ görülen fotoğrafları yayınlandı.

4.11.2019Avrupa
Bu nasıl bir adalet anlayışıdır

Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

Almanya’da Yeşiller’in önde gelen isimlerinden Renate Künast, kendisine sistematik olarak sosyal medya yoluyla hakaret edildiği gerekçesiyle Berlin Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak suç duyurusunda bulundu.

7.10.2019Avrupa
Sağa milim kayma

Sağa milim kayma!

Herbert Grönemeyer. Alman bir aktör, müzisyen, komponist, metin yazarı. Ama aynı zamanda bir ‘demokrasi sevdalısı’. Almanya’da aşırı sağcı ve sağ popülist gelişmelere karşı hep tavır koydu. Yabancı düşmanlığını hep kınadı. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilere oy verenleri hiçbir zaman anlamadığını ve hiçbir zaman da anlayamayacağını söyledi hep.

18.09.2019Avrupa
Kafalar her yerde aynı

Kafalar her yerde aynı

Rashida Tlaib. 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Detroit kentinde doğdu. Demokrat Partili Mishigan milletvekili. Filistin kökenli. Müslüman kökenli ilk iki milletvekilinden biri.

31.07.2019Avrupa
İslam düşmanlığıyla oy avcılığı

İslam düşmanlığıyla oy avcılığı

Almanya’da ve birçok Avrupa ülkesinde daha önceki yıllarda her seçim döneminde yaşandığı gibi, 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken İslam düşmanlığıyla oy avcılığı yine başladı.

15.04.2019Avrupa
Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı

Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı?

BfV’nin ‘gözetim’ kararı aldığı AfD’yle ilgili 436 sayfadan oluşan bilirkişi raporunun bir kısmı kamuoyuna sızdı. Raporda, Alexander Gauland’dan Björn Höcke’ye, Andreas Kalbitz’ten gençlik teşkilatına varana kadar birçok kişi ve konuda ayrıntılar var.

21.01.2019Avrupa
Demokratik yöntemlerle mücadele

Demokratik yöntemlerle mücadele

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Federal Meclis milletvekili ve partinin Bremen Eyalet Teşkilatı Başkanı Frank Magnitz, hafta başında Bremen’de sokak ortasında henüz kimlikleri belirlenemeyen 3 kişi tarafından saldırıya uğrayıp ağır yaralandı.

12.01.2019Avrupa
Hayalimdeki ‘Benim Almanyam’

Hayalimdeki ‘Benim Almanyam’

Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanlığı’nın verilerine bakıyorum. 2016 yılında Almanya’da yabancı düşmanlığı motifli 8 bin 583 suç işlenmiş. 2017 yılında da yabancı düşmanlığı motifli suç sayısı 6 bin 434’e düşmüş.

31.12.2018Avrupa
Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü 1955’te başladı. O zamanlar ‘Gastarbeiter’ olarak nitelenen ilk ‘misafir işçiler’ İtalya’dan geldi. 1960’da Yunanistan ve İspanya, 1961’de Türkiye, 1963’te Fas, 1964’de Portekiz, 1965’te Tunus ve 1968’de de eski Yugoslavya ile imzalanan anlaşmalar yoluyla yüz binlerce ‘misafir işçi’ Almanya’ya geldi.

15.12.2018Avrupa
Tüm göçmenlerin tercihi AfD mi

Tüm göçmenlerin tercihi AfD mi?

Hessen’de 28 Ekim’de yapılan eyalet seçimlerinde CDU toplam oyların yüzde 27’sini, Yeşiller yüzde 19.8’ini, SPD yüzde 19.8’ini, FDP yüzde 7.5’ini ve Sol Parti de yüzde 6.3’ünü aldı. Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) de yüzde 13.1’ini.

7.11.2018Avrupa
Bu, Almanya’ya saygısızlıktır. Bu, Alman Cumhurbaşkanı’na saygısızlıktır

Bu, Almanya’ya saygısızlıktır. Bu, Alman Cumhurbaşkanı’na saygısızlıktır

DAHA önceleri de yazdım. Bir daha yazıyorum…Şu Bizim Almanları anlamak kolay değil. Hem de hiç kolay değil. Hatta zor. Zaman zaman ise imkansız. İşte buna son dönemlerde yeniden tanık olduk.

26.09.2018Avrupa
“Göçmenler sorunların anasıdır” diyen İçişleri Bakanı konuşurken, oturumu yöneten başkanlık divanında iki Türkiye kökenli milletvekili oturuyordu

“Göçmenler sorunların anasıdır” diyen İçişleri Bakanı konuşurken, oturumu yöneten başkanlık divanında iki Türkiye kökenli milletvekili oturuyordu

AImanya’nın 2019 bütçesinin görüşüldüğü Federal Meclis oturumunu yöneten başkanlık divanının iki koltuğuna, Türkiye kökenli iki milletvekili oturdu.

13.09.2018Avrupa
Bu mu sizin özgürlük anlayışınız

Bu mu sizin özgürlük anlayışınız?

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin anayasalarında düşünceyi ifade özgürlüğü hep büyük harflerle yazılıdır. Ama pratikte, ne yazık ki bunun tam da öyle olmadığı görülmektedir.Bunun en son örneğine İsveç’te tanık olduk.

3.09.2018Avrupa
AfD liderinin Nazizm yorumuna sert tepki

AfD liderinin Nazizm yorumuna sert tepki

Almanya’da radikal sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) liderlerinden Alexander Gauland’ın, Nazi rejiminin Alman tarihinde sadece bir kuş pisliği olduğu sözleri büyük tepki çekti.

3.06.2018Dünya
Aşırı sağcı lider yine kızdırdı. Nazilerin yaptıkları küçük bir lekeymiş

Aşırı sağcı lider yine kızdırdı. Nazilerin yaptıkları küçük bir lekeymiş!

Yabancı ve İslam karşıtı aşırı sağcı parti Almanya İçin Alternatif (AfD) Eş Başkanı Alexander Gauland, Nazi dönemi ve Alman tarihindeki yerine yönelik sözleriyle tartışmalara yol açtı.

3.06.2018Avrupa
Bu ne biçim özgürlük anlayışı

Bu ne biçim özgürlük anlayışı?

2015-2016 yılbaşı gecesi Köln’deki kutlamalar sırasında Kuzey Afrika kökenli çoğu Müslüman gençlerin kadınlara cinsel tacizde bulunması, toplumun her kesimi tarafından haklı olarak eleştirildi ve kınandı.

23.05.2018Avrupa
Alman savcı, dosyayı kapattı

Alman savcı, dosyayı kapattı

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde savcılık, Türkiye kökenli eski bakan Aydan Özoğuz için, “Anadolu’da imha ederiz” diyen AfD’li Alexander Gauland’ın sözlerini ifade özgürlüğü olarak değerlendirip soruşturmayı kapattı.

17.05.2018Avrupa
TBMM heyeti, Berlin’de Koca Sinan’da başladı

TBMM heyeti, Berlin’de Koca Sinan’da başladı

AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu’ndan oluşan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu heyeti Avrupa’da artan İslamofobi eğilimlerini incelemek için Almanya’ya geldi.

10.04.2018Avrupa
Euro 2024’te hangi ülke daha şanslı

Euro 2024’te hangi ülke daha şanslı?

Alman Futbol Federasyonu’nun (DFB), Mercedes Benz işbirliğiyle düzenlediği ‘Uyum Ödülleri’nin galası çok renkli görüntü ve diyaloglara sahne oldu. Galayı ARD’nin haber spikeri Pınar Atalay sundu. Alman Milli Takımı’nın menajeri Oliver Bierhoff, “Türkiye’yi çok farklı yendiğimiz dönemler geride kaldı” dedi.

27.03.2018Avrupa
“İslam, Almanya’ya ait değildir diyen bakan yalnız kaldı

“İslam, Almanya’ya ait değildir" diyen bakan yalnız kaldı

İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in, “İslam Almanya’ya ait değil” sözleriyle yoğun tartışmalara ve sert tepkilere yol açtı. Başbakan Angela Merkel, İçişleri Bakanı’nın sözlerine karşı çıktı ve “Müslümanlar Almanya’ya aittir, böylece onların dini İslam da” dedi. Seehofer daha bakanlığının ikinci günü yalnız kaldı ve dışlandı.

16.03.2018Avrupa
Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Anayasanın 23 Mayıs 1949 tarihinde kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti, GroKo kısa adıyla tanınan bir yeni Grosse Koalition’a (büyük koalisyon) daha ‘hoş geldin’ dedi.

14.03.2018Avrupa
Bırakın başbakanı, bakan bile yok

Bırakın başbakanı, bakan bile yok!

1981 yılıydı. Hürriyet Gazetesi Avrupa baskılarının merkezi Frankfurt’ta işe başlayalı bir yıl olmuştu.

7.03.2018Dünya
Uyum Bakanlığı’na sürpriz isim

Uyum Bakanlığı’na sürpriz isim

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye kökenli Aydan Özoğuz’un yeni hükümet resmen kuruluncaya kadar devam ettireceği Uyum Bakanlığı’nı sürpriz bir isim atıyor.

26.02.2018Dünya
Boykot çağrısından Kristal Gece’ye... Neredesiniz demokratlar, neredesiniz savcılar

Boykot çağrısından Kristal Gece’ye... Neredesiniz demokratlar, neredesiniz savcılar?

Almanya’da sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ölçüyü gerçekten son dönemlerde iyice kaçırdı.AfD’li politikacılar, sığınmacı ve İslam düşmanlığının yanı sıra Türk düşmanlığının da dozunu artırdı.

24.02.2018Dünya
AfD’liler Türklere niye bu kadar düşman

AfD’liler Türklere niye bu kadar düşman?

Almanya’da aşırı sağcı parti AfD’nin Grup Başkanı Alexander Gauland, Türklere “Kimyon tüccarı” ve “Deve çobanı” diyen partisinin milletvekili Andre Poggenburg’u savundu. Gauland, “Türkler buraya ait değil” dedi.

22.02.2018Dünya
4 adaydan 3’ü Türkiye kökenli

4 adaydan 3’ü Türkiye kökenli

Almanya’da koalisyon müzakerelerinin ardından CDU’da kalması öngörülen Uyum Bakanlığı için dört kişinin ismi geçiyor.

10.02.2018Dünya
Uyum Bakanlığı’na  yine Türkiye kökenli

Uyum Bakanlığı’na yine Türkiye kökenli

Bild gazetesinin iddiasına göre, Almanya’da CDU/CSU ve SPD koalisyon hükümetinde dört yıldır Uyumdan Sorumlu Devlet bakanı olarak görev yapan Aydan Özoğuz’un yerine, bir başka Türkiye kökenli isim geçiyor.

8.02.2018Dünya
Almanya çifte vatandaşlığı tartışıyor... Şoke olduk

Almanya çifte vatandaşlığı tartışıyor... 'Şoke olduk'

Almanya'da Federal Mecliste aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Vatandaşlık Yasası’nda değişiklik yapılmasını istediği önerge tartışıldı. Çifte vatandaşlığın kaldırılmasını isteyen AfD'li Curio Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz’u da "Başarısız uyumun örneği" olarak nitelendirdi. Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Polat ise Curio'nun sözlerine tepki gösterdi.

2.02.2018Dünya
AfD bu rolü sevdi: Güçlü ve mağdur

AfD bu rolü sevdi: Güçlü ve mağdur!

Almanya’da aşırı sağcı parti AfD, Federal Meclis’te üç önemli komisyonu yönetecek. Bu hafta Komisyon Başkanları seçilecek. AfD’nin önerdiği komisyon başkanı adaylar aşırı sağ kanadın önemli isimleri.

29.01.2018Dünya
En fazla Türkiye’den gelenler hissediyor

En fazla Türkiye’den gelenler hissediyor

Koyu ten rengi, başörtüsü, Almanlar gibi görünmemek, farklı bir aksan ile konuşmak... Bir araştırmaya göre bu özellikler göçmen kökenlilerin ayrımcılığa maruz kalma ihtimalini yükseltiyor.

17.01.2018Dünya
Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı

Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı

Almanya’nın efsane tenisçisi Boris Becker’in esmer tenli oğlu Noah Becker'e “Yarı zenci” diyen aşırı sağcı parti AfD’li Jens Maier’e, Federal Meclis’ten ‘özür dile’ çağrısı geldi. Tepkiler üzerine çark eden Maier ise tweet’i kendisini atmadığını öne sürdü. Boris Becker de Maier hakkında suç duyurusunda bulundu.

4.01.2018Dünya
Eintracht Frankfurt, yılın en güzel gölünü aşırı sağcılara attı

'Eintracht Frankfurt, yılın en güzel gölünü aşırı sağcılara attı'

Hessen Yabancılar Meclisi Çalışma Grubu’ndan (AGAH), Eintracht Frankfurt Başkanı Peter Fischer’e aşırı sağcı parti AfD’ye yaptığı eleştiriler için destek geldi. AGAH, Eintracht Frankfurt’un AfD’ye eleştirisini Hessen’de ‘yılın golü’ olarak niteledi ve takımın sembolüne gönderme yaparak “Hepimiz kartalız” dedi.

30.12.2017Dünya
Kültürümüzden koparamazsınız

Kültürümüzden koparamazsınız

Yaklaşık bir yıl önceydi. 19 Aralık 2016 tarihi akşamı Federal Hükümetin Göç, Sığınmacılar ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya’da göçmenlerin ve göçmen kökenlilerin uyumuna dönük fahri çalışmalar yapanları ödüllendirmek için bir etkinlik düzenlemişti.

29.11.2017Dünya
Kadınları kazanmadan seçim kazanılamaz mı

Kadınları kazanmadan seçim kazanılamaz mı

24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde toplam oyların ancak yüzde 20.5’ini elde ederek, tarihinde en büyük yenilgiyi alan Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) huzursuzluk son dönemlerde iyice artmaya başladı.

15.11.2017Dünya
Özoğuz yeniden aday olmuyor

Özoğuz yeniden aday olmuyor

Almanya’nın Göç ve Uyum’dan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, aralık ayında yapılacak genel kurulda, SPD Genel Başkan Yardımcılığı için aday olmayacağını açıkladı.

13.11.2017Dünya
Hala gerçekleşmedi

Hala gerçekleşmedi

Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, 2006 yılı eylül ayında Frankfurt yakınlarındaki Mörfelden-Waldorf’taki Hürriyet Gazetesi’nin de Avrupa merkezi olan Doğan Media International’ın (DMI) tesislerinde düzenlenen Euro D’nin 10’uncu yıl kutlamalarına katılmıştı.

16.10.2017Dünya
Cumhurbaşkanından medyaya sitem

Cumhurbaşkanından medyaya sitem

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, önceki hafta Berlin’de ‘Bellevue Forumu Demokrasinin Geleceği’ adı altında yeni bir etkinlik forumunu hayata geçirdi. Bellevue Sarayı’nda düzenlenen bu ilk etkinlikte, ‘Batı’nın nasıl bir geleceği var?’ konusu üzerinde duruldu.

29.09.2017Dünya
Bir taşla iki kuş vurabilecek mi

Bir taşla iki kuş vurabilecek mi?

Almanya’da siyasi partiler seçim yenilgisinden ders çıkarmaya başladı. Sosyal Demokratlar sol kanadın başını çeken Andrea Nahles’i Grup Başkanı yaparken, Hıristiyan Birlik, üçlü koalisyona hazırlık amacıyla Maliye Bakanı Schaeuble’yi Meclis Başkanlığı’na getiriyor. AfD aşırı sağa kayarken, Eşbaşkanı Petry yeni parti kurmaya hazırlanıyor.

29.09.2017Dünya
Kadın vekillerde AfD tedirginliği

Kadın vekillerde AfD tedirginliği

Almanya halen pazar günkü seçim sonuçlarının şokunu yaşıyor. Aşırı sağ partinin oy patlaması, ülkeyi kamplaştırırken, Federal Meclis’e seçilen Türkiye kökenli kadın milletvekilleri “Tedirginiz” dedi.

28.09.2017Dünya
Altıncı kez üst üste milletvekili seçildi

Altıncı kez üst üste milletvekili seçildi

Almanya’da pazar günü yapılan genel seçimlerde, SPD’den 6, Yeşiller’den 5 ve Sol Parti’den 3 olmak üzere toplam 14 Türkiye kökenli de milletvekili seçildi. Geçen dönem Federal Meclis’teki Türkiye kökenli sayısı 11’di. Yeşiller milletvekili Ekin Deligöz, Federal Meclis’e altıncı kez girerek bir rekor kırdı. Federal Meclis’te en uzun süreli milletvekilliği yapan Türkiye kökenli siyasetçi oldu.

26.09.2017Dünya