EKSTRA
MENÜ

Robert Habeck

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 114 haberi bulunmuştur.

Robert Habeck Haberleri

Daha görüşmeler başlamadan koltuk kavgası başladı

Daha görüşmeler başlamadan koltuk kavgası başladı

Almanya’da SPD ve Yeşiller’den sonra FDP de koalisyon görüşmelerine başlanmasına onay verdi. Daha koalisyon görüşmeleri başlamadan ‘koltuk kavgası’ başladı.

18.10.2021Avrupa
Almanya’da koalisyon yolu açıldı

Almanya’da koalisyon yolu açıldı

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller’e yeni hükümeti kurma yolu açıldı.

15.10.2021Avrupa
Yeniden seçim olur mu

Yeniden seçim olur mu?

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden birinci parti çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller’le ‘trafik lambası’ koalisyonu (kırmızı-sarı-yeşil) oluşturmak için ön görüşmeleri sürdürürken, hedeflenen koalisyonun kurulamaması halinde yeniden seçimlere gidilmesi konuşulmaya başlandı.

11.10.2021Avrupa
Yeni hükümet için hedef Noel

Yeni hükümet için hedef Noel

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller ‘Trafik lambası koalisyonu’ oluşturmak için sondaj görüşmelerine resmen başlarken, hedefin 24 Aralık’taki Noel Yortusu’na kadar yeni hükümeti kurmak olduğu açıklandı. SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz, yeni hükümeti kurma görevini halkın kendilerine verdiğini yinelerken, Yeşiller ve FDP ile bunu gerçekleştireceklerini söyledi.

7.10.2021Avrupa
Almanya’da ibre Scholz’a döndü

Almanya’da ibre Scholz’a döndü

Almanya’da 26 Eylül genel seçimlerinden bu yana yeni bir hükümet kurulması için sürdürülen öngörüşmeler şekillenmeye başladı.

7.10.2021Dünya
İlk durak ‘Trafik lambası’

İlk durak ‘Trafik lambası’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden bu yana yeni bir hükümet kurulması için sürdürülen öngörüşmeler şekillenmeye başladı. Hem Yeşiller hem de Hür Demokrat Parti (FDP) Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile ‘Trafik lambası koalisyonu’ oluşturmak için ‘görüşmelere devam’ dedi.

6.10.2021Avrupa
Yeşiller kararsız gibi

Yeşiller kararsız gibi

Almanya’da Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet’in Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile ‘Jamaika koalisyonu’ (siyah-yeşil-sarı) oluşturma umudu kararmaya başladı. CDU/CSU ile Yeşiller’in 4 saate yakın süren ön görüşmelerinde somut bir gelişme sağlanamadığı sinyali ağırlık kazandı.

5.10.2021Avrupa
Laschet’e bir şok daha.. Almanların yüzde 66’sı...

Laschet’e bir şok daha!.. Almanların yüzde 66’sı...

Almanya’da olası koalisyon arayışları sürerken, seçimlerde tarihi bir yenilgiye uğrayan CDU/CSU’nun başbakan adayı Armin Laschet’e istifa baskısı arttı. Bu yıl ocak ayından beri genel başkanlığını yaptığı CDU’dan da “Laschet istifa” sesleri yükselmeye başladı.

1.10.2021Avrupa
Yeşiller ile FDP ilk öngörüşmeyi yaptı

Yeşiller ile FDP ilk öngörüşmeyi yaptı

Almanya’da seçimlerden “en güçlü parti” olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile “trafik lambası koalisyonu” (kırmızı-sarı-yeşil) oluşturmayı planlayan Hür Demokrat Parti (FDP) ile Yeşiller, kendi aralarında ilk öngörüşmeyi yaptı.

30.09.2021Dünya
‘Trafik Lambası koalisyonu’na ilk yeşil ışık

‘Trafik Lambası koalisyonu’na ilk yeşil ışık

SPD ile ‘trafik lambası koalisyonu’ oluşturmayı planlayan Yeşiller ile FDP, ilk nabız yoklamalarının olumlu geçtiğini açıklayarak ilk yeşil ışığı yaktı. CSU Genel Başkanı Markus Söder ise, hükümet kurma hakkının SPD’ye ait olduğunu söyleyerek kendilerinin de başbakan adayı Armin Laschet’in önüne taş koydu.

29.09.2021Avrupa
Almanya’da şansölyelik düellosu Scholz mu Laschet mi

Almanya’da şansölyelik düellosu! Scholz mu Laschet mi

Almanya’da Başbakan Merkel’in halefinin SPD’li Scholz mu, CDU’lu Laschet mi olacağını muhtemel koalisyon ortakları Yeşiller ve FDP belirleyecek. Scholz, seçmenin yetki verdiğini söylerken ikinci gelen Laschet kendi liderliğinde hükümet kurulması gerektiğini savunuyor.

28.09.2021Dünya
Hükümetin anahtarı onlarda

Hükümetin anahtarı onlarda

Almanya’da pazar günü gerçekleştirilen genel seçimleri SPD az bir farkla kazansa da, Başbakan Angela Merkel’in yerine kimin geleceği açıklık kazanmadı. Genel seçimlerde tarihi bir yenilgi aldığı halde Birlik Partileri’nin başbakan adayı Armin Laschet’in mi yoksa SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz’un mu Almanya’nın yeni başbakanı olacağını, her iki tarafla da görüşmelere hazır olduklarını ilan eden Yeşiller ile FDP belirleyecek.

27.09.2021Avrupa
Almanyada kıran kırana

Almanya'da kıran kırana

Almanya’da bugün sandık başı. 16 yıl boyunca Almanya ve AB’ye bugünkü şeklini veren Şansölye Angela Merkel’in halefinin kim olacağı belli oluyor. SPD’nin adayı Olaf Scholz, başbakanlığa daha yakın gözüküyor. Ancak CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet’in farkı kapatması sıkı bir yarış olacağına işaret ediyor.

26.09.2021Dünya
SPD-Yeşiller-FDP koalisyonu olur mu

SPD-Yeşiller-FDP koalisyonu olur mu?

Almanya’da seçimlerde en çok hangi partinin kazanacağı konuşuluyor. SPD, son yapılan anketlere göre CDU/CSU’nun önünde. Seçimlerde birinci gelecek partinin az bir farkla kazanma ihtimali yüksek. Seçimlere günler kala hangi partinin ilk sırada yer alacağı kadar, hangi koalisyonun kurulacağı da merakla bekleniyor.

23.09.2021Avrupa
‘Bir şeyler doğru gitmiyor’

‘Bir şeyler doğru gitmiyor’

Almanya tarihinde ilk kez başbakan adayı çıkaran Yeşiller’de, seçimlere bir hafta kala anketlerde oyların düşmesi hayal kırıklığı yarattı. Baerbock’un adı açıklandığında ve seçimler konuşulmaya başladığında yapılan anketlerde oyunu yüzde 27’ye kadar çıkaran Yeşiller, son anketlerde yüzde 16’ya geriledi.

20.09.2021Avrupa
10 yılda 1 milyon sosyal konut hedefi

10 yılda 1 milyon sosyal konut hedefi

Almanya’da artan konut ve kira sorununa karşı Yeşiller Partisi’nden somut çözüm önerisi geldi. Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) haberine göre Yeşiller, konuyla ilgili hazırladığı önlem paketine göre önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyon sosyal konut inşa etmeyi hedefliyor.

12.09.2021Avrupa
İhbar hattına destek verdi

İhbar hattına destek verdi

Baden-Württemberg’de vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında internet üzerinden ihbar hattı oluşturan Yeşiller’li Maliye Bakanı Danyal Beyaz’a partisinden destek geldi.

2.09.2021Avrupa
Yıllardır verilmeyen seçim hakkı

Yıllardır verilmeyen seçim hakkı

Almanya, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere hazırlanırken, Yeşiller’in Eş Başkanı ve başbakan adayı Annalena Baerbock ile diğer Eş Başkanı Robert Habeck, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden gelenlere de yerel seçimlere katılma hakkı verilmesini yeniden gündeme taşıdılar.

9.08.2021Avrupa
Eşit katılımlı toplum masalı

Eşit katılımlı toplum masalı

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü İtalyan ‘misafir işçiler’le (Gastarbeiter) 1955 yılında başladı. 1961 yılından itibaren de Türk iş gücü göçü. Almanlar “Nasıl olsa birkaç yıl sonra dönecekler”, ‘misafir işçiler’ de “Nasıl olsa birkaç yıl çalışıp döneceğiz” diye düşündüler.

7.08.2021Avrupa
Yeşiller, ‘İklim Koruma Bakanlığı’ istiyor

Yeşiller, ‘İklim Koruma Bakanlığı’ istiyor

Almanya’da Yeşiller Partisi yaklaşan genel seçimler öncesinde, ‘Acil İklim Koruma Eylem Planı’nı tanıttı, konuyla ilgili bir bakanlık kurulmasını önerdi.

3.08.2021Avrupa
‘Seçim kampanyasında atağa geçmeliyiz’

‘Seçim kampanyasında atağa geçmeliyiz’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere iki aydan daha az bir süre kala muhafazakâr kanattan daha atak bir seçim kampanyası sürdürme sesleri yükselmeye başladı.

2.08.2021Avrupa
‘Aşı olana daha fazla özgürlük’ Almanya’yı karıştırdı

‘Aşı olana daha fazla özgürlük’ Almanya’yı karıştırdı

Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun’un aşı olmayanların kapalı mekânlara alınmaması yönündeki önerisi ve aşı zorunluluğu Almanya’da tartışma yarattı. Dünya Doktorlar Birliği başkanı destek verirken, Birlik Partileri Başbakan adayı ve Adalet Bakanı öneriye karşı çıktı.

26.07.2021Avrupa
Başbakan adaylığını devretsin

Başbakan adaylığını devretsin

Almanya’da özgeçmişinde yanlış bilgilere yer verdiği, vergisini ödediği halde partisinden aldığı ikramiyeleri Federal Meclis’e bildirmediği ve kısa bir süre önce piyasaya çıkan ‘Şimdi. Ülkemizi Yenileyeceğiz’ adlı kitabında intihal yaptığı suçlamalarına hedef olan Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un adaylığını devretmesini isteyenlerin oranı arttı.

18.07.2021Avrupa
Yeşiller’in afişleri tamam

Yeşiller’in afişleri tamam

Almanya’da iktidarda söz sahibi olmak isteyen Yeşiller, ekonomi ve iklim koruması ağırlıklı seçim kampanyası afişleriyle seçmenlerin desteğini almak için harekete geçti. Yeşiller’in afişlerinde, yaşlı seçmenleri kazanmanın hedeflendiği de gözden kaçmadı.

13.07.2021Avrupa
‘Dilimizle toplumu bölmeyelim’

‘Dilimizle toplumu bölmeyelim’

Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, seçim kampanyası sırasında karşılıklı suçlamaların ve iddiaların yöneltilmesi endişesi yaşadığını açıklarken, partilerin lider adayları da sakin ve içeriğe odaklı bir kampanyadan yana olduklarını ilan etti.

8.07.2021Avrupa
‘Adaylıktan çekil’ baskısı

‘Adaylıktan çekil’ baskısı

Almanya’da kısa bir süre önce piyasaya çıkan ‘Şimdi. Ülkemizi Nasıl Yenileyeceğiz’ adlı kitabında kaynak belirtmediği gerekçesiyle intihal suçlamalarının hedefi olan Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’a adaylıktan çekilmesi için baskı artmaya başladı. Başta yönetim olmak üzere Yeşiller’in önde gelen politikacıları Baerbock’a tam destek verirken, tabandan çatlak sesler yükselmeye başladı.

5.07.2021Avrupa
Seçimlerde Rusya endişesi

Seçimlerde Rusya endişesi

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimleri Rusya’nın kampanyaya dönüştüreceği propaganda ve siber saldırı yöntemiyle etkileme girişiminde bulanacağı ileri sürüldü.

16.06.2021Avrupa
Yeşiller ve Sol Parti’nin ‘Türkiye’ye silah ambargosu’ teklifi reddedildi

Yeşiller ve Sol Parti’nin ‘Türkiye’ye silah ambargosu’ teklifi reddedildi

Almanya’da Sol Parti ile Yeşiller Partisi’nin, Alman parlamentosuna verdiği “Türkiye’ye silah ambargosu” önergesi reddedildi.

11.06.2021Avrupa
CDU/CSU arayı kapatıyor

CDU/CSU arayı kapatıyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi başbakan adayı saptanması döneminde yaşanan iç sürtüşmeler nedeniyle önemli ölçüde kan kaybına uğrayan Hıristiyan Demokrat/Hristiyan Sosyal Birlik Partileri’ne (CDU/CSU) destek artmaya başladı.

26.05.2021Avrupa
Yeşiller’li Habeck’ten Maide T.’ye görüşme sözü

Yeşiller’li Habeck’ten Maide T.’ye görüşme sözü!

Almanya’da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan Nilüfer T.’nin annesi Maide T., başkent Berlin’de kızına kavuşmak için düzenlediği eylemini sürdürdü.

19.05.2021Avrupa
CDU, bindiği dalı kesiyor

CDU, bindiği dalı kesiyor

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayını kavgasız-dövüşsüz belirledi. Ve aylar önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz’u başbakan adayı ilan etti.

3.05.2021Avrupa
İkisi de pişman

İkisi de pişman

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayası’nın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yapılan genel seçimlerde, yıllarca hep Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin SPD) başbakan adayları yarıştı. 2002 yılındaki genel seçim öncesi Hür Demokrat Parti (FDP) bu geleneği bozdu.

28.04.2021Avrupa
Meğer siyasi hayatının en acı kararıymış

Meğer siyasi hayatının en acı kararıymış!

Almanya’da siyaset geçen hafta Birlik Partileri’nin göstereceği adaya kilitlenmişken Yeşiller’in başbakan adayını açıklaması birden gündemi değiştirdi.

22.04.2021Avrupa
Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Yeşiller’den başbakanlığa kadın aday

Almanya’da Yeşiller Partisi ilk kez başbakan adayı açıklayarak iktidara talip olduğunu ilan etti. Partinin ilk başbakan adayı Eşbaşkan Annalena Baerbock oldu. Anketlerde Yeşiller ikinci sırada gidiyor.

20.04.2021Dünya
Almanyada Yeşiller Partisinin başbakan adayı Annalena Baerbock olacak

Almanya'da Yeşiller Partisinin başbakan adayı Annalena Baerbock olacak

Almanya'da, 26 Eylül'de yapılacak genel seçimlerde, Yeşiller Partisinin başbakan adayının, Eş Genel Başkan Annalena Baerbock olacağı bildirildi.

19.04.2021Dünya
Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock

Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock!

Almanya’da Yeşiller, partinin Eş Başkan Annalena Baerbock’un başbakan adaylığını ilan etti. CDU/CSU’da ise başbakan adaylığı adeta ‘kardeş kavgasına’ dönüştü.

19.04.2021Avrupa
Aşırı sağcı ‘Gruppe S’ davası başladı: Halkı korkutup iç savaş planlamışlar

Aşırı sağcı ‘Gruppe S’ davası başladı: Halkı korkutup iç savaş planlamışlar

Almanya’da siyasetçilere ve camilere yönelik saldırı ve suikast planlayan ‘Gruppe S’ adlı aşırı sağcı 12 örgüt üyesi hakim karşısına çıktı.

14.04.2021Avrupa
Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Yeşiller’de gözler 19 Nisan’a çevrildi

Almanya’da son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre oy oranı sistematik olarak artan Yeşiller’in başbakan adayını önümüzdeki günlerde açıklayacağı belirtildi.

7.04.2021Avrupa
CDU/CSU’da başbakan adayı arayışı kızıştı

CDU/CSU’da başbakan adayı arayışı kızıştı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere yaklaşık 6 ay kala, ‘kardeş partiler’ olarak bilinen Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partilerinde (CDU/CSU) başbakan adayı arayışı kızıştı.

6.04.2021Avrupa
CDU/CSU’da aday krizi

CDU/CSU’da aday krizi

Almanya’da hükümetin büyük kanadı CDU/CSU’da Kovid-19’la mücadelede çelişkili politika uygulanması yüzünden yaşanan oy kaybı, tabanda da huzursuzluğa yol açtı. CDU/CSU yerel teşkilatlarından “Bugün böyle yarın şöyle olmaz” sesleri yükselirken, bazı milletvekilleri de zaman kaybetmeden başbakan adayının belirlenmesini gündeme getirdi.

29.03.2021Avrupa
Bir tek o söyledi...

Bir tek o söyledi...

Hıristiyan aleminin 40 gün sürecek ‘Büyük Paskalya Orucu’nun başlangıcı olarak bilinen ‘Kül Çarşambası’ günü Almanya’da köklü partilerin düzenledikleri etkinliklerde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) dışında olası başbakan adayları hiç renk vermedi.

18.02.2021Avrupa
‘Seçimi kazanmak istiyorum’

‘Seçimi kazanmak istiyorum’

Olaf Scholz 1958 yılında Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Osnabrück kentinde doğdu. Henüz lisedeyken 1975 yılında Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) üye oldu. Hukuk öğrenimi görüp avukat oldu.

10.02.2021Avrupa
Ne zaman, ne kadar ve hangisi Bir an evvel çözün

Ne zaman, ne kadar ve hangisi? Bir an evvel çözün!

Almanya’da aşı dar boğazını aşmak amacıyla yarın Başbakan Merkel’in eyalet başbakanları ve ilaç sanayi temsilcileriyle yapacağı zirveye yoğun kamuoyu baskısı geldi. Belediyeler Birliği, eyaletler, işverenler birliği zirveden belirsiz vaatler yerine kesin çözüm planları beklediklerini açıkladı. Belediyeler Birliği Başkanı “El freniyle çalışıyoruz” dedi.

31.01.2021Avrupa
2021 siyasette değişim yılı olacak

2021 siyasette değişim yılı olacak

Almanya’da bu yılın ağırlıklı gündem konusu koronanın yanı sıra federal ve eyalet parlamentosu seçimleri olacak. Federal seçimlerle birlikte altı eyalette seçmenler sandık başına gidecek. Başbakan Merkel de 16 yıllık başbakanlık sürecini tamamlayıp siyaset arenasından çekilecek. CDU ve Sol Parti de yeni yönetimini ve liderlerini seçecek.

4.01.2021Avrupa
‘Yüzyılın rekorunu kırdılar, küçük bir kitapçı kadar vergi ödüyorlar’

‘Yüzyılın rekorunu kırdılar, küçük bir kitapçı kadar vergi ödüyorlar’

Bu yıl yapılacak federal seçimlerde iktidarı hedefleyen Yeşiller, koronavirüs krizi sırasında satış rekoru kıran dünya çapındaki online şirketlerinden vergi alınmasını istedi. Yeşiller Eş Genel Başkanı Robert Habeck, acil olarak dijital vergi yasası çıkarılmasını talep etti:

4.01.2021Avrupa
Başbakan kim olsun

Başbakan kim olsun?

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in onay vermesi üzerine, Almanya’da genel seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılması kesinleşti. Tabii Almanya’nın 2005 yılından beri başbakanlığını yapan Angela Merkel, yeniden aday olmayacağını iki yıl önce ilan ettiği için, seçimlere 10 ay kala Almanya’da ‘yeni başbakan’ arayışı da başladı.

14.12.2020Avrupa
Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da başbakan adayı arayışı

Almanya’da genel seçimler gelecek yıl muhtemelen eylül ayında yapılacak. Nitekim Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanı Horst Seehofer, seçimlerin 26 Eylül 2021’de yapılmasını önerdi. Bu konuda son kararı Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier verecek. Ancak daha şimdiden ön hazırlıklar başladı.

23.11.2020Avrupa
ABD’de kıran kırana yarıştılar Postaya takıldılar

ABD’de kıran kırana yarıştılar! Postaya takıldılar

Dünyanın kilitlendiği ABD seçimlerinde sonuç posta ile kullanılan oylardan ötürü dün netleşmedi. ABD Başkanı Trump, kazandıklarını açıklayarak Demokratları seçimleri çalmakla suçladı. Trump’ın ekibi, iki eyalette sayımın durdurulması için dava açtı. Sonuç, oy sayımının sürdüğü üç kritik çekişmeli eyalete kaldı. Dün bunlardan ikisinde Biden, birinde Trump öndeydi. Sandıklar ilk açıldığında Trump başı çekerken, öngörülere uygun olarak, posta oylarının sayımına geçilmesiyle ilerleyen saatlerde hava Biden lehine döndü.

5.11.2020Dünya
Almanya terörü lanetledi

Almanya terörü lanetledi

Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere Almanya’dan çok sayıda siyasetçi dün gece gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı ve Avusturya’nın yanında oldukları mesajını verdi.

3.11.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Alman siyasetinin yükseleni Yeşiller

Almanya’daki Yeşiller Partisi, 1980’lerin başında marjinal bir parti olarak yola çıktı. İlk seçimde ancak yüzde 1.5 oy alabildiler. Üç yıl sonra yapılan erken seçimde ise oylarını yüzde 5.6’ya çıkartıp 27 vekil ile meclise girmeyi başardılar. 1985’e gelindiğinde, Hessen Eyaleti’nde koalisyon ortağı olup Eyalet Çevre Bakanlığı koltuğuna sahip oldular.

31.03.2021