Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın

Güncelleme Tarihi:

Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın
Oluşturulma Tarihi: Ocak 04, 2023 15:29

Yılbaşı gecesi çoğunlukla göçmen kökenli gençlerin polis ve itfaiyeye havai fişek ve piroteknik adı verilen patlayıcı ürünler fırlatmasının ardından yeniden uyum tartışmaları başladı.

Haberin Devamı

BERLİN’de yılbaşı gecesi polis ve kurtarma görevlilerine yönelik havai fişek saldırılarının ardından, şiddetin nedenine ilişkin siyasi tartışmalar hızlandı. Uzun bir aradan sonra uyum tartışmaları yeniden alevlendi. Polis Sendikası (GdP), politikacılar ve günlük yaşamda bu alanda çalışan kurum ve kişilerle bir yuvarlak masa toplantısı yapılması ve entegrasyon politikasında yeni yaklaşımlar geliştirilmesi çağrısında bulundu. GdP Almanya Başkanı Jochen Kopelke, “Bu tartışmaya, sonuçlarına, net kavramlara ve kimin neyi uygulaması gerektiğine dair bir plana acilen ihtiyacımız var” dedi. Kopelke, yılbaşı gecesi olduğu gibi şok edici olayların yaşandığı bir olayın bir sonraki yıl dönümünde tekrarlanmaması gerektiğini kaydetti.

Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın

Haberin Devamı

‘ENTEGRASYON POLİTİKASINA YENİ BİR YAKLAŞIM GETİRİLMELİ’
Kopelke, grup dinamiği, alkol kullanımı, sosyalleşme eksiklikleri ve piroteknik nesnelerin mevcudiyetinin bu tür üzücü olayların nedenleri arasında olduğunu söyledi. Kopelke, eleştirilerinin yanı sıra insanları topyekûn etiketlemeye karşı da uyarıda bulundu. Etkilenen bölgelerdeki insanlar saldırıları kınamadı ve gelecekte bu tür eylemleri önlemenin yollarını bulması gerektiğini de söyledi. Polisin tavsiyelerde bulunabileceğini ancak sorunları tek başına çözemeyeceğini ifade eden GdP lideri, “Federal hükümet koalisyon anlaşmasına sadık kalmalı ve federal düzeyde entegrasyon politikasına yeni bir yaklaşım getirmelidir” dedi.

Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın

'SALDIRGANLARIN ÇOĞU GÖÇMEN ÇEVREDEN'
CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Jens Spahn da, gerilimin tırmanmasından başarısız bir entegrasyon politikasını sorumlu tuttu. Spahn, ‘t-online’ haber portalına verdiği demeçte, “Bu, havai fişeklerden çok düzensiz göç, başarısız entegrasyon ve devlete saygı eksikliği ile ilgili” dedi. Bir diğer polis sendikası olan DPolG Başkanı Rainer Wendt, faillerin kökeninin araştırılması çağrısında bulundu. Rainer Wendt ‘Focus Online’a yaptığı açıklamada, saldırganların çoğunun göçmen çevreden geldiğini söyledi. Yılbaşı gecesinden sonra pek çok polis kuvvetinin göçmen kökenli genç erkek gruplarının bu olaylarda çok daha fazla yer aldığı izlenimini oluştuğunu da belirtti. Öte yandan Berlin’de yılbaşı gecesi yaşanan olayların ardından tutuklanan şüphelilerden en az 103’ü serbest bırakıldı. Alman polisinden yapılan açıklamaya göre, söz konusu kişiler kimliklerinin tespit edilmesinin ardından serbest bırakıldı. Polis toplamda 159 kişinin tutuklandığını bildirmişti.

Haberin Devamı

Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın

AYDAN ÖZOĞUZ’DAN ‘GENELLEME YAPMA’ UYARISI
Deutsche Welle’nin haberine göre de Meclis Başkan Yardımcısı SPD’li Aydan Özoğuz, yılbaşı akşamı polislere, itfaiye ve cankurtaran ekiplerine yönelik saldırılara tepki gösterirken, CDU’nun göçmenlerin uyumunu tartışmaya açmasını eleştirdi. Özoğuz Twitter hesabından yaptığı açıklamada, CDU’dan bazı isimlerin yaptığı gibi göçmen kökenliler üzerine bir tartışma başlatmanın ‘amaca uygun olmadığını’ belirtti. Bazı bölgelerde şiddet potansiyelinin bulunduğunu, bunların daha titizlikle incelenmesi gerektiğini ifade eden Özoğuz, ancak polisin içinde de göçmen kökenliler olduğunu, faillerin saldırılarında bunu dikkate almadığını kaydetti. Özoğuz, “Devlete karşılar, devletin iktidarına karşılar, muhtemelen çoğu devleti bir düşman gibi görüyor. Ve bu herkes için çok ciddi bir sorun. Bizim tam da bu noktadan harekete geçmemiz ve genellemelere kaçmamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Özoğuz, milyonlarca göçmen kökenli gencin aynı olmadığını veya suça bulaşmadığını da sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın

‘FAİLLERİ EYLEMLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRMELİYİZ’
Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan, Funke medya grubuna bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, faillerin kökenlerine göre değerlendirilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Alabali-Radovan, “Görev başındaki ekiplere yönelik şiddet eylemleri iğrenç ve hukuk devletimiz çerçevesinde en sert şekilde hızla ve kararlılıkla cezalandırılmaları gerekiyor” diye konuştu. Ancak Sosyal Demokrat Partili (SPD) Bakan, “Failleri yaptıkları eylemlere göre değerlendirmeliyiz, bazılarının yaptığı gibi muhtemel kökenlerine göre değil” ifadesini de sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Yılbaşındaki olaylar ‘uyum’ tartışmalarını körükledi: Tepki gösterin ama genelleme yapmayın

SOSYAL SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ
Berlin’de olayların yaşandığı Neukölln ilçesinin Uyum Görevlisi Güner Balcı da, Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, büyük kentlerin bazı semtlerinde “ağır sosyal sorunlar” gözlemlendiğine dikkat çekti. Balcı, bu bölgelerde “Günlük hayatın bir parçası olarak ev içi şiddet ile büyüyen çocuk ve gençler” olduğunu belirtti. Balcı, bu gençler azınlıkta kalsalar da, “bir kişinin tüm binayı terörize etmeye yettiğini” ifade etti. Yılbaşı gecesi olaylara sahne olan Hamburg eyalet meclisinin Hür Demokrat Partili (FDP) üyesi Sami Musa “Emniyet güçlerinin verdiği bilgilere göre saldırganların çoğu göçmen kökenli genç erkeklerdi” dedi. Bunun Hamburg’da topluma iyi uyum sağlamış göçmenlerin çoğu için bir “şok etkisi” yarattığını belirten Musa, kentin bazı bölgelerinde uyum sorunları yaşandığını ifade etti. Musa, Hamburg’da eyaletin yönetiminden sorumlu senatonun piroteknik maddelerin yasaklanmasını tartışmak yerine bu uyum sorunlarını çözmesi gerektiğini vurguladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!