EKSTRA
MENÜ

Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ayak Sağlığı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.418 Ayak Sağlığı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ayak Sağlığı Haberleri

Koronaya yakalanan birçok kişide görülüyor... Uzmanlar Covid parmağı gizemini açıkladı

Koronaya yakalanan birçok kişide görülüyor... Uzmanlar 'Covid parmağı' gizemini açıkladı!

Koronavirüs hastalığı kişilerde birçok semptoma sebep oluyor. Bilim insanları şimdiye kadar bunların çoğuna açıklama getirse de 'covid parmağı' adı verilen ve sayısız insanı etkileyen bu sendromu yeni yeni anlamaya başladı...

6.10.2021Dünya
Ardıç Sabunu ne işe yarar ve nasıl kullanılır Doğal Ardıç Sabununun faydaları nelerdir

Ardıç Sabunu ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Doğal Ardıç Sabununun faydaları nelerdir

İnsanın doğal yaşamdan uzaklaşması ve suni malzemelerle çevrili bir ortamda yaşaması uzun vadede sağlığını olumsuz etkilemektedir. Birçok bilimsel araştırma doğal beslenmenin, yeterli ve kaliteli oksijen almanın sağlığı olumlu etkilendiğini ortaya koymaktadır. Beslenmeden kullanılan temizlik malzemelerine kadar hemen hemen her ürün kimyasal ve sağlığa zararlı maddeler içermektedir. Bilinçlenen kişiler yaşamlarında daha az kimyasallar kullanmaya özen göstermektedirler. Bu düşünceden hareket edenler özellikle kişisel bakım ürünlerinde doğal ürünlere yönelmektedir. Son zamanlarda sıklıkla işitilen ardıç sabunu da bu anlamda merak konusu olmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız ardıç sabunu nedir, nasıl elde edilir, ardıç sabunu ne işe yarar, ardıç sabununun faydaları ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

Topuk dikenine ne iyi gelir ve nasıl geçer Topuk dikeni neden olur Evde topuk dikenine iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Topuk dikenine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Topuk dikeni neden olur? Evde topuk dikenine iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Topuk dikeni çok sık görülen ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. Kadınlarda ayakkabı kullanımı ve gebelik durumlarında daha sık görülen topuk dikeni, ayak yapısı, yaş faktörü, aşırı kilo ve sportif faaliyetlere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Topuk dikenine iyi gelen bitkisel çözümler ve doğal yöntemler sayesinde evde çare bulmak mümkün. Peki, topuk dikeni nasıl geçer? Evde topuk dikenine ne iyi gelir? Limon topuk dikenine iyi gelir mi? Topuk dikeni neden olur? Karbonat topuk dikenini çeçirir mi? İşte topuk dikenine iyi gelen bitkisel ve doğal öneriler...

9.07.2021Sağlık
Hem su geçirmiyor hem sağlıklı

Hem su geçirmiyor hem sağlıklı

1993 Yılında Kurulan Scooter Ayakkabı Su Geçirmez Özelliği olan Watertight teknolojisini ilk defa Türkiye ile buluşturan marka olarak bir yeniliğe daha imza attı.

10.03.2021Ekonomi
Podolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Podolog Olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Podolog nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Podolog Olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Podolog, kişisel bakım denildiğinde sık kullanılan bir kelimedir. Özellikle kullanım anlamı bakımından önem taşıyan bir kelimedir. Bu yazıyı okuduğunuzda podolog kelimesinin anlamını öğrenerek sizde artık istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Sizler için podolog nedir? Ne iş yapar detaylı bir şekilde derledik.

22.12.2020Meslekler
Kötü Ayakkabı Kullanımı ve Ayak Sorunlarına Yol Açabilir

Kötü Ayakkabı Kullanımı ve Ayak Sorunlarına Yol Açabilir

Uzun süre yüksek topuklu giymek birçok sorunu da beraberinde getirir. Ancak yüksek topuklu ayakkabılardan herhangi bir düz ayakkabı türüne geçmek doğru çözüm olmayabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Özkaya, kötü ayakkabı kullanımının ayaklarda çeşitli sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Yıldırım hızıyla uzlaşma: Ve Almanya çarşamba kapanıyor

Yıldırım hızıyla uzlaşma: Ve Almanya çarşamba kapanıyor

Almanya patlayan korona vakaları ve ölü sayıları üzerine yıldırım hızıyla kapanma kararı aldı. 1 saat bile sürmeyen Merkel’le eyalet başbakanları görüşmesinden okullar, kreşler ve iş yerleri 16 Aralık’tan 10 Ocak tarihine kadar kapanma kararı çıktı. Merkel ayrıca aşı tarihi verdi. Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde gece dışarı çıkma yasağı geliyor.

13.12.2020Avrupa
Almanyada yeni koronavirüs önlemleri 10 Ocaka kadar geçerli olacak

Almanya'da yeni koronavirüs önlemleri! 10 Ocak'a kadar geçerli olacak

Koronavirüs vakaları ve ölü sayıları yükselen Almanya, yıldırım hızıyla kapanma kararı aldı. Merkel'in eyalet başbakanlarıyla korona zirvesi bir saat bile sürmedi. Okullar, kreşler ve işyerleri çarşamba gününden itibaren 10 Ocak tarihine kadar kapanıyor. Merkel ayrıca aşı tarihi verdi. Bavyera, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde gece dışarı çıkma yasağı geliyor.

13.12.2020Dünya
Erkek Bot modelleri - En iyi, ucuz kaliteli erkek bot fiyatları ve tavsiyeleri

Erkek Bot modelleri - En iyi, ucuz kaliteli erkek bot fiyatları ve tavsiyeleri

Günümüzün modasını yansıtan erkek bot modelleri, kampanyalı fiyatları ile satışa çıkarılıyor. Sanal mağazalardan yapılan alışverişlerde, müşterilere taksitle ödeme ve ücretsiz kargo gibi avantajlar sunulmaktadır. Beğenilen ürünler sepete eklenip kısa sürede sipariş edilebilir. 2020 yılında çok satan, en ucuz ve kaliteli erkek bot modelleri hangileri? Sizin için derledik.

Bot modelleri - En iyi, ucuz kaliteli Bot Fiyatları ve tavsiyeleri

Bot modelleri - En iyi, ucuz kaliteli Bot Fiyatları ve tavsiyeleri

Erkek ve kadınlar için farklı modellerde renklerde üretilen botların garanti süresi 1 ile 3 yıl arasında değişiyor. Hakiki deriden imal edilen modeller çok daha dayanıklı olup uzun yıllar boyunca ilk günkü kalitesinde giyilebilir. Bu yılın en iyi ve en ucuz botları hangileri? Sizin için araştırdık.

Diyabet Hastalarının Ayak Sağlığı İçin 10 Öneri

Diyabet Hastalarının Ayak Sağlığı İçin 10 Öneri

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şükrü Mehmet Turan, Diyabetik Ayak rahatsızlığında hastalarda sinir uçları hasarı ve damar dolaşım problemleri geliştiğini söyledi, şeker hastalarına diyabetik ayak oluşumunu önleyecek 10 öneride bulundu.

21.10.2020İyi Yaşam
Halluks Valgus hastalığı nedir ve neden olur Tedavi yöntemleri nelerdir

Halluks Valgus hastalığı nedir ve neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Ayak başparmağının eğikliği olarak bilinen Halluks Valgus hastalığı, genellikle estetik bir problem gibi düşünülse de, ağrılı hale geldiğinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir sorun olarak tanımlanıyor. Genetik geçişli olabilen bu hastalık dar, topuklu ya da rahat olmayan ayakkabılar giyilmesi sebebiyle zaman içerisinde ilerleme gösterebiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Özsoy, Halluks Valgus ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

28.09.2020Sağlık
Her eve lazım… Ponza taşı ne işe yarar, nasıl kullanılır

Her eve lazım… Ponza taşı ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Halk arasında ‘nasıl taşı’ olarak da bilinen ponza taşı, ayak sağlığı için en büyük yardımcılardan biri… Delikli yapısı sayesinde ölü deriyi atıyor, düzenli kullandığında nasırlaşan ayakları eski sağlığına kavuşturuyor.

Alırken dikkat edin Bakın neye sebep oluyor

Alırken dikkat edin! Bakın neye sebep oluyor

Ayak sağlığı her mevsim önemli olmakla birlikte yaz aylarında daha çok görünür hale gelen ayakların bakımı daha da önem kazanıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte sıklıkla çıplak ayaklarla giyilen sert tabanlı terlikler, sandaletler, topuklu ayakkabıların ayaklarda çatlamalara, kuruluklara, nasırlara sebep olabildiğini belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, “Ayrıca eğer ayaklarda mantar, siğil gibi bulaşıcı enfeksiyonlar varsa, iyi temizlenemeyen ve havalandırılamayan ayakkabılardan tekrar tekrar bulaş olabiliyor” açıklamasında bulundu.

17.07.2020Sağlık
Topuk Dikeni: Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir

Topuk Dikeni: Nedir, Neden Olur, Tedavisi Nedir?

Ayak tabanı ve topuk bölgesinde yer alan ağrıların içinde en sık rastlanan topuk dikeni, hastanın günlük yaşamını ciddi şekilde etkiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Turhan Özler, topuk dikeninin başlı başına bir sorun olabilmekle beraber altta yatan farklı sağlık sorunlarını gösterebildiğini de söyledi, bu hastalıkla ilgili merak edilenleri anlattı.

2.06.2020İyi Yaşam
Topuk dikenine karşı topuklu ayakkabı giyin

'Topuk dikenine karşı topuklu ayakkabı giyin'

Ayak tabanı ve topuk bölgesinde yer alan ağrıların içinde en sık rastlanan topuk dikeni, hastanın günlük yaşamını ciddi şekilde etkiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler, topuk dikeninin başlı başına bir sorun olabilmekle beraber altta yatan farklı sağlık sorunlarını gösterebildiğini de söyledi. Günlük yaşam içinde yapılan bazı hataların ağrıların şiddetinin artmasına neden olabileceğine işaret etti.

2.06.2020Sağlık
Ayak bileği burkulması bağ ve kirişleri nasıl etkiler

Ayak bileği burkulması bağ ve kirişleri nasıl etkiler?

Çok sık yaşanan sorunlardan biri olan ayak bileği burkulması dikkat edilmezse kronik sorunlara yol açabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Soyarslan, ayak bileğinde meydana gelen burkulmaların bağ ve kirişlerde oluşturduğu etkilere dikkat çekti.

6.01.2020Sağlık
Ayaktaki nasır nasıl geçer Nasıra ne iyi gelir Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Ayaktaki nasır nasıl geçer? Nasıra ne iyi gelir? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Günlük hayatta sıklıkla ayakta kalan ve aktif bir hayat geçiren kişilerin hayatları boyunca en az bir kez olsun karşı karşıya kaldığı ayaktaki nasırlar, can yakan bir sağlık problemi olarak dikkat çekiyor. Peki, ayaktaki nasır nasıl geçer? Nasıra ne iyi gelir?

5.12.2019Sağlık
Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu?

El ve ayakta basma ve sürtünmeye bağlı deri bölgelerinde meydana gelen nasırlar derinin kendi kendini koruma mekanizmasıdır. El ve ayak gibi bölgelerde derinin sürekli sürtünerek zamanla kalınlaştığını ve ağrıya neden olduğunu belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, nasır oluşumunda topuklu ayakkabının etkisinden bahsetti.

Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı

Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı

Ayak Sağlığı ve Cerrahisi Bölümü Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Bahtiyar Demiralp, ayak yanmalarından ve ağrılarından doğru teşhis ve uygun tedavi yönteminin bulunmasıyla kurtulmanın mümkün olabileceğini, tedavide ilk tercihin doğru ayakkabı seçimi olduğunu söyledi.

Babet ayakkabılar ne kadar sağlıklı

Babet ayakkabılar ne kadar sağlıklı?

Kadınların favori ayakkabı modellerinden babetler, özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor. Ancak babet ayakkabılar tabanı düz olduğu ve ayağı yeterince kavrayamadığı için sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Sürekli babet ayakkabı kullanmanın topuk dikeni, düztabanlık, başparmak eğriliği, kireçlenme, tırnak batması gibi problemlere davetiye çıkardığını hatırlatan Op. Dr. Mustafa Serkan Zaimoğlu, “Bütün bunları önlemek için babetlerinizin içine ortopedik taban desteği yerleştirmeyi unutmayın” diyor.

10.07.2019Sağlık
2 yaşına kadar ayakkabı giydirmeyin

2 yaşına kadar ayakkabı giydirmeyin

Bebeklerin ayak gelişiminin 2 yaşına kadar sürdüğünü belirten Prof. Dr. Nazif Ekin Akalan, erken yaşta ayakkabı giydirilmemesi uyarısında bulundu. Akalan, "Bebeklerin ayak tabanının tam ortasında 2 yaşına kadar bir yağ (adipoz) dokusu bulunur, bu doku daha sonra yavaş yavaş azalır. Bu nedenle çocuğunuza 2 yaşına kadar özel ayakkabılar giydirmeyin" dedi.

Uzmanından uyarı: Nasırı kesinlikle yakmayın

Uzmanından uyarı: Nasırı kesinlikle yakmayın

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Behiç Tanıl Esemenli, deri sertleşmesi olarak genellikle ayakta görülen nasırın bir hastalık olmadığına dikkat çekti. Nasırın yakarak tedavi edilmesinin zararlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Esemenli, "Nasırı yakmaya çalışırsanız altında yaralar açabilirsiniz. Nasırı yok etmek çözüm değil, nedenini bulmalısınız" dedi.

2.07.2019Sağlık
Yaz aylarında ayak bakımını ihmal etmeyin

Yaz aylarında ayak bakımını ihmal etmeyin

Yaz geldiğinde şüphesiz hepimiz ağır botları ve kalın ayakkabıları rafa kaldırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm kış boyunca çoraplar ve ayakkabılar içinde hapsolan ayaklarımızsa, rengarenk sandalet ve terliklerle buluşmanın rahatlığını yaşıyor. Peki, ayaklarımız buna ne kadar hazır? Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan Diker, yaz aylarında yapılacak ayak bakımıyla ilgili bilgiler paylaşıyor.

27.06.2019Sağlık
Babet tarzı düşük topuklu ayakkabılara dikkat

Babet tarzı düşük topuklu ayakkabılara dikkat!

Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu, yazın çok sık tercih edilen babet ayakkabılar için uyarıda bulundu. Konakoğlu, “Babet tarzı ya da düşük topuklu olan ayakkabıların tercih edilmesi ayak-ayakkabı uyumu sağlanamadığı takdirde çeşitli ayak deformitelerine sebep olmaktadır” dedi.

20.06.2019Sağlık

Tırnak batması neden olur? Evde nasıl tedavi edilir?

Genellikle rahatsız ayakkabı, yanlış tırnak kesme gibi nedenlerden kaynaklanan tırnak batması günlük yaşamı büyük ölçüde etkiliyor. Peki, tırnak batmasına ne iyi geliyor? Tırnak batması evde tedavi edilir mi?

17.04.2019Sağlık
Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı

Topuklu Ayakkabılar Sağlığa Zararlı mı?

Güzel görüneceğim diye vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan ayaklarımızın sağlığını ihmal etmemek gerek. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr.Öğr.Ü. Kerem Ülkü, ayakları zorlayacak nitelikte yanlış ayakkabı seçiminin ve çok uzun süreler ayakta durmanın ayakta bulunan ‘sesamoid’ kemiklerinde kalıcı hasarlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Yürüyüşte hangi botu giymeli

Yürüyüşte hangi botu giymeli?

Doğa yürüyüşleri için en uygun mevsime girmek üzereyiz. Doğa canlanmaya başladı ve hava koşulları kış veya yaz kadar zorlayıcı değil. Şehirden günübirlik kaçabilir veya daha uzun bir rota seçerek bedeninizi sınarken zihninizi dinginleştirebilirsiniz. Kondisyonunuza güveniyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şey malzeme seçimi. Özellikle botunuz, hayatınızı karartabilir de kurtarabilir de... Deneyimli isimlere, kendi seçimlerini sorduk.

24.02.2019Seyahat
Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin

Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin!

Günlük hayatta yeni alınan ve kalıbı sert olduğu için ayak dokusuna zarar veren ayakkabılar ciddi ayak sağlığı problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, ayakkabıdan dolayı oluşan yaralara ve bu yaraların neden olabileceği sağlık sorunlarına dikkat çekti.

Çocuklar için doğru ayakkabı nasıl seçilir

Çocuklar için doğru ayakkabı nasıl seçilir?

Çocuk gelişim sürecinde ayakkabı seçimi, oldukça önemli yer tutuyor. Doğru ayakkabı ile çocuğunuzun ayak sağlığını koruyarak, sakatlanma riskini de en aza indirebilmeniz mümkün. Peki, ayakkabı alınırken nelere dikkat edilmeli? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaya Hüsnü Akan, açıkladı!

Günlük Hayatta Topukludan Vazgeçemeyen Koşucular Dikkat

Günlük Hayatta Topukludan Vazgeçemeyen Koşucular Dikkat!

Kadınları topuklu ayakkabı giymeyi sevdiği bir gerçek ama bunun zararları da artık uzmanlar tarafından makul ediliyor. Amerikan Ayak ve Ayak Bileği Kliniği (ACFAS), kadın koşucuları iş yerinde dar ve sivri uçlu ayakkabılar giymesinin ve ayaklarının sert yüzeyler üzerinde koşmaya katlanabilmesinden kaynaklı oluşan darbenin bir nöromaya, ayaklarda ağrılı bir sinir rahatsızlığına neden olabileceği konusunda uyarıyor. Ayak ve ayak bileği cerrahi uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi sizler için anlattı...

Düztabanlık nedir Düztabanlık nasıl tedavi edilir

Düztabanlık nedir? Düztabanlık nasıl tedavi edilir?

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, düztabanlığın birçok kişi tarafından göz ardı edildiğini, ancak ilerlediği takdirde büyük sorunlara neden olacağı uyarısında bulunarak, "Sert düztabanlıkta hastanın yürüme mesafesi bir kilometrenin altına düştüğünde ameliyat şart" dedi.

15.01.2019Sağlık
Kış Aylarında Ayakkabı Seçimi Doğru Yapılmalı

Kış Aylarında Ayakkabı Seçimi Doğru Yapılmalı

Kışın kapalı ayakkabılar içerisinde havasız kalarak kuruyan ayaklar, kötü kokulardan deri hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Özellikle kış aylarında gün boyu bot ve çizme içinde kalan ayakların, uzun vadede ayak sağlığına ciddi zararlar verebildiğini Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, sizler için anlattı...

Düztaban teşhisi için 4 yaşına kadar beklenmeli

Düztaban teşhisi için 4 yaşına kadar beklenmeli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selami Çakmak ve Doç. Dr. Mehmet İşyar, anne babaların erken dönemlerde ‘Çocuğum düztaban mı?’ endişesine kapıldıklarını ama teşhis için 4 yaşına kadar beklenmesi gerektiğini söylüyor.

Çorapla yatağa girmeyin

Çorapla yatağa girmeyin

Çorapla yatağa girmek zararlı mı? Uyurken çorap giymek ayak sağlımızı tehdit eder mi? İşte bu alışkanlığın zararlarını Dermatoloji Uzmanı Dr. Kerem Baykal anlatıyor.

20.10.2018Sağlık
Ayakta Karıncalanma, Ağrı, Güç ve His Kaybı Yaşıyorsanız…

Ayakta Karıncalanma, Ağrı, Güç ve His Kaybı Yaşıyorsanız…

Ayak tabanı ve bileğinde görülen yakınmaların ardında çok da tanınmayan “Tarsal Tünel Sendromu” yatıyor olabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım, konuyla ilgili merak edilenleri açıkladı.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

"Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir"

Aynı ayakkabıyı üst üste giymek ayak sağılığını tehdit ediyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, okul çağındaki çocukların aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemesi gerektiğini belirtti.

17.09.2018Sağlık
Bebeğim neden yürümüyor

Bebeğim neden yürümüyor?

12 ile 18 aylar arası bebekler için yürüme zamanıdır. Diğer gelişim alanlarında olduğu gibi kaba motor gelişiminde de bebekler arasında farklılıklar olabilir. İşte bebeklerin geç yürüme nedenleri...

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat

Ayakkabı seçimi de tıpkı çanta seçimi kadar önemlidir. “Önümüzdeki yıl da giyer”mantığı ile çocuğunuzun ayak numarasından büyük ayakkabıları almayın. Aynı şekilde “Bu yıl da eskisini giysin, seneye alırız” diyerek çocuğunuza şekli bozulmuş ve dar ayakkabıları giydirmeyin.

Topuklu Ayakkabı Giymenin 15 Kuralı

Topuklu Ayakkabı Giymenin 15 Kuralı

Kadınların vazgeçilmezi sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar, hemen hemen her kadının gardırobunda yer alıyor. Şık görünse de bu tür ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bilinçli ayakkabı seçimi ise yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebiliyor. Ayak sağlığı için, öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmeden nasıl sağlıklı kalınabileceğini anlattı.

27.08.2018Moda Trendleri
Ayakkabıyı en uzun parmağınıza göre alın

Ayakkabıyı en uzun parmağınıza göre alın

Ayakkabı kadınların en büyük tutkularından biri. Peki, hangi ayakkabılar ayak sağlığı açısından zararlı biliyor musunuz? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, doğru ayakkabı seçimi ile ilgili ipuçları verdi.

25.08.2018Sağlık
El ve ayaklardaki yanmanın sebepleri nelerdir

El ve ayaklardaki yanmanın sebepleri nelerdir?

El ve ayaklarda yanma hislerinin olması dikkate alınması gereken sağlık sorunlarından biridir. Peki, el ve ayaklarda hissedilen yanmayı tetikleyen unsurlar nelerdir, nasıl tedavi edilir? Ağrı ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, bu konuya dair önemli açıklamalarda bulundu.

9.08.2018Sağlık
Topuklu ayakkabı ve babetler zararlı mı

Topuklu ayakkabı ve babetler zararlı mı?

Moda endüstrisinin uzun yıllardır bizlere sunduğu topuklu ve sivri burun ayakkabılar her ne kadar şıklık unsuru olarak görülse de birçok sağlık problemine zemin hazırlıyor. Bizler her ne kadar ayakkabı tercihlerimizi sağlıktan önce moda ve trend olma özelliğine göre seçsek de yarattığı olumsuz sonuçlar düşünüldüğünde önceliğin sağlık olduğunu görebiliriz. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, yanlış ayakkabı kullanımı sonucu ortaya çıkan başparmak eğrisi ve tedavi yöntemlerini anlatıyor.

18.05.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Ayak ve topuklara ev yapımı bakım zamanı

Tüm yükümüzü çeken ayaklar, çoğu zaman ihmal ettiğimiz topuklar… Çok basit önlemler ve evde hazırlanacak karışımlarla ayak sağlığını korumak nasırlardan, çatlaklardan, mikrop ve kötü kokudan arındırmak mümkün… Nasıl mı?

9.06.2020

Dost başa bakar, siz de ayağınıza bakın!

Tüm gün ağırlığımızı taşıyan ayaklarımızın bakımını ihmal ettiğimiz doğrudur. Ayakkabı içerisinde saatlerce havasız kalan ayaklarımızda terleme sonrasında da koku gibi istenmeyen nahoş durumlar yaşanabiliyor. Bu tarz sorunları çözmenin kolay ve sağlıklı yöntemleri bulunuyor. İşte o çözümler…

26.08.2019

Ortopedist oldum çünkü hayat harekettir

Op.Dr.Esin Kayaoğlu Üstünova, en zor mesleklerin başında gelen hekimlikte yine zor kabul edildiği için kadınların nadir seçtiği ortopedi bölümünde uzmanlaşarak Türkiye’nin sayılı ortopedistlerinden biri oldu. Hayatın harekette olduğunu ve hastanın dinlenildiğini hissettiği anda iyileşmeye başladığını anlatan Op. Dr. Kayaoğlu Üstünova, hasta ve hekim için yeterli zaman ve mekan koşullarının tartışılmaz bir hak olduğunu savunuyor.

25.06.2018