GeriKadın Sağlığı Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin!

Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin!
Abone Olgoogle-news

"Günlük hayatta yeni alınan ve kalıbı sert olduğu için ayak dokusuna zarar veren ayakkabılar ciddi ayak sağlığı problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, ayakkabıdan dolayı oluşan yaralara ve bu yaraların neden olabileceği sağlık sorunlarına dikkat çekti."

Yanlış tercihler ve estetik kaygılar sonucunda alınan ayakkabılar ayak dokusuna zarar veriyor. Bu zararların önlemi alınmaz ve gerekli bakım yapılmazsa enfeksiyon riskini arttırarak ciddi deri hastalıklarına sebep olabiliyor. Ayakkabı vurmasıyla oluşan yaralara gerekli müdahale yapılmağı takdirde ciddi sorunların ortaya çıkabiliyor.

Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin

Ayakkabı yaralarına nasıl müdahale edilmeli?

İlk olarak ayakkabının vurduğu yerde oluşan yara ılık su ile yıkanmalı. Yaranın olduğu bölge kurulandıktan sonra yarayı temizleme ve mikropları öldürme gücüne sahip cilt losyonları ile bölgeye pansuman yapılmalıdır.

Kişi eğer dışarıdaysa ve tekrar ayakkabı giyilmesi gerekiyorsa kapalı pansuman yöntemi ile yaranın enfeksiyon kapmaması için kapatılması gerekiyor. Bakımı yapıldığı ve darbe oluşturmayacak ayakkabılar tercih edildiği takdirde kişide diyabet ve dolaşım sorunu yoksa yaralar 7 ile 10 gün arasında iyileşir. Bu süre zarfında iyileşmezse ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Bu durumlarda dermatoloji, plastik cerrahi ve ortopedi hekimleri ile görüşülmeli.

Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin

Dar ve sert ayakkabılardan uzak durulmalı

Yaranın daha da zarar görmemesi ve ciddi bir boyut kazanmaması için dar ve sert ayakkabılardan uzak durulmalı. Özellikle ayağa baskı yapan ve ayak yapısına uymayan ayakkabılar tercih edilmemeli. Enfeksiyon riskini artıran etmenlere ayrıca dikkat edilmeli, hijyenik olmayan şartlar, çalışılan ortam ve tercih edilen ayakkabılar ayak sağlığına uygun olmalı.

Ayak dostu ayakkabılar tercih edilmeli

Günlük hayatta sıkça kullanılan ayakkabıların seçiminin ayak sağlığında önemli bir yeri var. Hava akımına müsaade eden, sentetik ve terleten materyalleri az içeren, dar olmayan, ayak yapısı ile uyumlu, yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli. Aynı ayakkabı üst üste giyilmemeli, giyilecekse bu ayakkabılar havalandırılmalı, aşırı nem ve terleme varsa kurutulmalı.

False