MENÜ

Türkçe

Türkçe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkçe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 56.946 Türkçe haberi bulunmuştur.

Türkçe Haberleri

Antalya 1 Haziran’a hazır

Antalya 1 Haziran’a hazır

KORONAVİRÜS salgınında normalleşme sürecinin başlangıcı olan 1 Haziran Pazartesi günü sahil ve deniz turizmi yasakları kalkıyor. Antalya’da, yaklaşık 2,5 aydır kapalı olan otel ve plajların, sosyal mesafe ve yeni hijyen kurallarına göre düzenlemeleri büyük ölçüde tamamladı. Birçok otel 1 Haziran’da müşteri alımına başlıyor.

30.05.2020Ekonomi
‘Ayasofyada fethi yad etmek çok önemli’

‘Ayasofya'da fethi yad etmek çok önemli’

İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümü dün gün boyu süren etkinliklerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da etkinliklere videokonferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’da okunan Fetih Suresi sonrası konuşmasında, “Fatih’in emaneti Ayasofya’da fethi dualarla yad etmek çok önemli” dedi.

30.05.2020Gündem
Yapıt kelimesinin eş anlamlısı nedir

Yapıt kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Bir eş anlamlı kelimesi ile karşılık bulan yapıt, sanatsal açıdan önemli bir kelimedir. Gündelik hayatın sık kullanılan sözcükleri arasında yer almaktadır. Peki, yapıt kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte bu kelime konusunda detaylar.

29.05.2020Gündem
Ulu kelimesinin eş anlamlısı nedir

Ulu kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Eş anlamlısı pek bilinmeyen ve en çok merak edilen kelimelerden biri olarak ulu öne çıkıyor. Bu kelimenin eş anlamlısını öğrenmek için birçok kişi internet üzerinden araştırma gerçekleştirmektedir. Peki, ulu kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
YASİN SURESİ OKU VE DİNLE - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Tefsiri (Diyanet Meali)

YASİN SURESİ OKU VE DİNLE - Yasin Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı, Fazileti, Tefsiri (Diyanet Meali)

Yasin suresi, Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak kabul edilir. Okunmasında çok büyük faziletlerin bulunduğu sure Mekke'de inmiştir. Toplamda 83 ayetten oluşmaktadır. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Yapılan tefsirlerde "Ya-Sin" kelimesi "Ey İnsan" anlamına geldiği söylenmektedir. Sure içerisinde insanın sahip olduğu ahlaki sorumluluklarının yanı sıra, vahiyden, güzel peygamberimiz Hz. Muhammed'i (S.A.V) yalanlayan kureyş kabilesinden ve Antakya halkına gönderilen elçilerden bahsedilmektedir. Sure içerisinde değinilen diğer konular arasında Allah'ın (C.C) birliğini ve kudret sahibi oluşunu gösteren deliller, öldükten sonra tekrar dirileceği, hesap ve ceza günü konu edilir. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin suresi anlamı, fazileti, tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik. Ayrıca Diyanet tarafından hazırlanmış olan mukabele videosu ile yasin dinleme imkanı elde edebilirsiniz.

29.05.2020Namaz Sureleri
Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı, Tefsiri (Diyanet Meali)

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı, Tefsiri (Diyanet Meali)

Medine döneminde inmiş olan Fetih Suresi adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. Mekke'nin fethedileceği müjdesini konu alır. Bu sure ile birlikte müslümanların müşriklere karşı zafer kazanacağı müjdelenmiştir. Ayrıca önemli dönemlerde ordumuzun muzafferiyet kazanması için fetih duası olarak okunmaktadır. Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda sizler için Fetih suresi anlamı, fazileti, meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu detaylarını bir araya getirdik. Ayrıca Fetih Suresi meali (Diyanet) yine içeriğimizde yer almaktadır.Diyanet mukabele videosu üzerinden Fetih suresini kolayca dinleyebilirsiniz.

29.05.2020Namaz Sureleri
Ayasofyada Fetih Suresi okundu Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli mesajlar

Ayasofya'da Fetih Suresi okundu! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Son dakika..İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümünde Ayasofya içinde Fetih Suresi okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da video konferansla programa katılarak Fetih süresinin mealini okuduktan sonra bir konuşma yaptı. Ayasofya'nın dışına kurulan platformda ise Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında gemileri karadan yürüttüğü rota ve surların yıkılışı fetih temalı ışık gösterisi yapıldı.

29.05.2020Gündem
Guidetti: Bana Hocam denmesini çok seviyorum

Guidetti: Bana 'Hocam' denmesini çok seviyorum

VakıfBank Spor Kulübü'nün sosyal medya hesaplarının yayınlanan 'This&That' serisinin ilk konuğu Giovanni Guidetti oldu. Türkçe'de en sevdiği kelimenin 'Hocam' olduğunu söyleyen Guidetti, ''İsmimi bile unuttum çünkü bana herkes 'Hocam' diyor. Şu anda bu benim Türk adım sanırım. Anlam bakımından değerini biliyorum o yüzden tabii ki bana 'Hocam' demelerini seviyorum'' dedi. 'Messi mi Ronaldo mu?' sorusuna 'Ronaldo' cevabını veren İtalyan başantrenör, en iyi pişirdiği yemeğin ise 'Pizza' olduğunu söyledi.

29.05.2020Voleybol
Konuk kelimesinin eş anlamlısı nedir

Konuk kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Ülkemizde en çok kullanılan sözcüklerden biri konuk sözcüğüdür. Konuk sözcüğü ne kadar çok kullanılıyorsa, bu sözcüğün eş anlamlısı da bir o kadar çok kullanılmaktadır. Konuk sözcüğünün eş anlamlısını öğrenebilir ve kullanmak istediğiniz amaca uygun bir şekilde kullanabilirsiniz. Peki, konuk sözcüğünün eş anlamlısı nedir? İşte konuk sözcüğünün eş anlamlısı hakkında ayrıntıları inceledik.

29.05.2020Gündem
Fert kelimesinin eş anlamlısı nedir

Fert kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Fert kelimesi dilimizde günlük hayatta çok sık kullanıldığı için anlamı merak edilmektedir. Eş anlamlı kelimeleri de bulunan fert kelimesinin anlamını ve eş anlamını Türk Dil Kurumunda bulmak mümkündür. Fert kelimesinin eş anlamı nedir? Sizlere bu kelimeyi detaylıca inceledik.

29.05.2020Gündem
Deneyim kelimesinin eş anlamlısı nedir

Deneyim kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Deneyim kelimesi hem iş hayatında hem de günlük hayatta pek çok kez kullanılmaktadır. Çok sık kullanılması anlamında merak uyandırmıştır. Türk Dil Kurumu deneyim kelimenin anlamını derlemiştir. Peki Deneyim kelimesinin eş anlamlısı nedir? Sizlere bu sorunun cevabını derledik.

29.05.2020Gündem
Çeşit kelimesinin eş anlamlısı nedir

Çeşit kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Farklı anlamlar üzerinden kullanılan çeşit kelimesinin aynı zamanda bir eş anlamlı karşılığı bulunmaktadır. Bu sözcüğün eş anlamlısını öğrenebilir ve farklı amaçlar doğrultusunda kullanabilirsiniz. Peki, çeşit kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
Red Bull Chess Masters’da şampiyonlar 30-31 Mayısta belli oluyor

Red Bull Chess Masters’da şampiyonlar 30-31 Mayıs'ta belli oluyor

Türkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull’un ortaklaşa düzenlediği, Red Bull Chess Masters’da 3. sezonun şampiyonları belli oluyor.

29.05.2020Diğer
Alfabe kelimesinin eş anlamlısı nedir

Alfabe kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Gün içerisinde iletişim kurmanın en önemli ve temel unsurları arasında şüphesiz alfabe gelmektedir. O yüzden bu kelime gündelik yaşamda çok yaygın olarak değerlendirilmektedir. Tabii bu kelimeyi alternatif olarak farklı bir eş anlamlı sözcük de bulunuyor. Peki, alfabe kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
Adet kelimesinin eş anlamlısı nedir

Adet kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Adet kelimesi genellikle cümle içerisinde kullanıldığı zaman bir anlam kazanmaktadır. Kelimenin anlamı da bu sebeple oldukça merak edilmektedir. Türk Dil Kurumu sözlüklerinde adet kelimesi değerlendirilmiştir. Peki, adet kelimesinin eş anlamlısı nedir? İşte adet kelimesi hakkında bilinmesi gerekenler.

29.05.2020Gündem
Toprak isminin anlamı nedir Toprak ne demek

Toprak isminin anlamı nedir? Toprak ne demek

Toprak ismi hem anlamı hem de telaffuzu ile beraber bebekler için değerlendirilebilecek en güzel isimlerden biridir. Özellikle hem isim hem de sözlük anlamı üzerinden ifadesi bulunmaktadır. Peki, Toprak isminin anlamı nedir? Toprak ne demek? İşte bu isim için detaylar.

29.05.2020Gündem
Sultan isminin anlamı nedir Sultan ne demek

Sultan isminin anlamı nedir? Sultan ne demek

Genel bir anlamı bulunması ile beraber Sultan adı tarihi açıdan da önemli bir isimdir. Eski çağlarda erkekler için kullanılan bu isim günümüzde kızlar adına değerlendirilmektedir. Peki, Sultan isminin anlamı nedir? Sultan ne demek? İşte bu isim hakkında bilinmesi gerekenler.

29.05.2020Gündem
Şule isminin anlamı nedir Şule ne demek

Şule isminin anlamı nedir? Şule ne demek

Kız çocukları için kullanılabilecek en güzel ve en şirin isimlerden biri olarak Şule geliyor. Okunuşu ve telaffuzu ile beraber beğeni toplayan anlamı üzerinden minik yavrunuza bu ismi verebilirsiniz. Peki, Şule isminin anlamı nedir? Şule ne demek? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
Sema isminin anlamı nedir Sema ne demek

Sema isminin anlamı nedir? Sema ne demek

Türkçe içerisinde yer alan ve kız çocukları için en çok kullanılan isimlerden biri olarak Sema adını söylemek mümkün. Hem sözlük anlamı hem de dini açıdan anlamı ile hoş bir karşılık vermektedir. Peki, Sema isminin anlamı nedir? Sema ne demek? İşte bu güzel isim için bilinmesi gerekenler.

29.05.2020Gündem
Sarp isminin anlamı nedir Sarp ne demek

Sarp isminin anlamı nedir? Sarp ne demek

Sarp medyada çok duyulan ve telaffuzu ile de oldukça ilgi çeken en güzel isimlerden biridir. Erkek çocukları için günümüzde merak edilen adlar arasında yer alıyor. Peki, Sarp isminin anlamı nedir? Sarp ne demek? İşte bu isim hakkında detaylar.

29.05.2020Gündem
Pamir isminin anlamı nedir Pamir ne demek

Pamir isminin anlamı nedir? Pamir ne demek

En ilginç olan ve son dönemlerde beğeni toplayan isimlerden biri olarak Pamir geliyor. Çok fazla bilinmese bile internet üzerinden merak edilip araştırılan adlar arasına girmiş durumda. Peki, Pamir isminin anlamı nedir? Pamir ne demek? İşte bu isim hakkında bilinmesi gerekenler.

29.05.2020Gündem
Öykü isminin anlamı nedir Öykü ne demek

Öykü isminin anlamı nedir? Öykü ne demek

Öykü ismi hem anlamı hem de telaffuzu ile beraber beğeni toplayan güzel isimler arasında bulunuyor. Kız çocukları için kullanılan bu isim naif okunuşu üzerinden en uyumlu seçeneklerden biridir. Peki Öykü isminin anlamı nedir? Öykü ne demek? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
Nurcan isminin anlamı nedir Nurcan ne demek

Nurcan isminin anlamı nedir? Nurcan ne demek

Pozitif anlamı ile beraber Nurcan ismi kız çocukları için yaygın kullanılan adlar arasında yer almaktadır. Farklı anlamları üzerinden Nurcan ismini inceleyebilir ve buna göre minik yavrunuz için kullanabilirsiniz. Peki, Nurcan isminin anlamı nedir? Nurcan ne demek? İşte bu güzel isim için bilinmesi gerekenler.

29.05.2020Gündem
Nida isminin anlamı nedir Nida ne demek

Nida isminin anlamı nedir? Nida ne demek

Naif okunuşu ve telaffuzu ile beraber hoş anlamı ile Nida en güzel isimlerden biri olarak öne çıkıyor. Son dönemlerde ebeveynlerin ilgisini çeken adlardan biridir. Peki, Nida isminin anlamı nedir? Nida ne demek? İşte bu konuda bilmesi gerekenler.

29.05.2020Gündem
Melina isminin anlamı nedir Melina ne demek

Melina isminin anlamı nedir? Melina ne demek

Son yıllarda çok sıklıkla özellikle kız çocuklarında duymaya başladığımız Melina ismi ne anlama gelmektedir? Melina ismi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler için ismin detaylarına ilişkin bilgileri derledik.

29.05.2020Gündem
Kuzey isminin anlamı nedir Kuzey ne demek

Kuzey isminin anlamı nedir? Kuzey ne demek

Kuzey ismi son yıllarda erkek çocuklarına sıklıkla konulan bir isimdir. Bu sebeple günümüzün trendi olan Kuzey isminin anlamı da merak konusu olmuştur. Bu ismin anlamını Türk Dil Kurumunda öğrenmek mümkündür. Peki Kuzey isminin anlamı nedir? Kuzey isminin anlamını detayları ile derledik.

29.05.2020Gündem
Kumsal isminin anlamı nedir Kumsal ne demek

Kumsal isminin anlamı nedir? Kumsal ne demek

Kız çocukları adına uyum sağlayan ve beğenilen en güzel isimler arasında kumsal geliyor. Özellikle hoş telaffuzu ile beraber kız çocuklarıyla harika bir bütünlük oluşturan naiflik sunduğunu söylemek mümkün. Peki, kumsal isminin anlamı nedir? Kumsal ne demek? Bu isim hakkında detaylar.

29.05.2020Gündem
Henna isminin anlamı nedir Henna ne demek

Henna isminin anlamı nedir? Henna ne demek

Türkiye'de yer alan ve çok az bilinen isimlerden biri olarak Henna çıkıyor. Bu ismi nne anlama geldiği konusunda birçok aile merak etmekte ve araştırma gerçekleştirmektedir. Peki, Henna isminin anlamı nedir? Henna ne demek? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
Hazar isminin anlamı nedir Hazar ne demek

Hazar isminin anlamı nedir? Hazar ne demek

Hazar son dönemlerin popüler isimleri arasında öne çıkıyor. Bu ismin özellikleri arasında şüphesiz hem erkek hem de kız çocukları için kullanma imkanı sağlamasıdır. Aynı zamanda sevilen anlamı üzerinden de ele alınıyor. Peki, Hazar isminin anlamı nedir? Hazar ne demek? İşte bu isim hakkında detaylar.

29.05.2020Gündem
Feride isminin anlamı nedir Feride ne demek

Feride isminin anlamı nedir? Feride ne demek

Feride özellikle filmlerde ya da dizilerde çok sık karşılaşılan bir isim olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda çok eski dönemlerden günümüze kadar ulaşmış kız çocukları için en fazla değerlendirilen bir isimdir. Peki, Feride isminin anlamı nedir? Feride ne demek? İşte detaylar.

29.05.2020Gündem
SpongeBob Apple Arcadede

SpongeBob Apple Arcade'de

Denizin dibinde ananasta kim yaşar? SpongeBob Kare Pantolon! İkonik çizgi film kahramanı ve arkadaşları, Apple Arcade’e özel SpongeBob: Patty Pursuit ile geliyor.

29.05.2020Teknoloji
Türkiye’ye tatile gidebilecek miyiz

Türkiye’ye tatile gidebilecek miyiz!

Korona krizi insanları ülke sınırları içine hapsetti. Şimdi herkes yaz tatili yaklaşırken, ‘Türkiye’ye tatile gidebilecek miyiz’ diye soruyor. İşte hava ve karayolunda son güncel durum.

29.05.2020Avrupa
Rafet El Romanın kızı Su babasının izinde

Rafet El Roman'ın kızı Su babasının izinde!

Rafet El Roman'ın Almanya'da yaşayan 21yaşındaki kızı Su El Roman, ilk single albümünü çıkardı.

29.05.2020Magazin
Türkçe öğretmeninin oto-kütüphanesi

Türkçe öğretmeninin oto-kütüphanesi

Düzce'de görev yapan Türkçe öğretmeni Hülya Nigar Atar, Kovid-19 sürecinde öğrencileri kitapsız kalmasın diye aracını gezici kütüphaneye çevirip, öğrencilerinin evlerine her gün düzenli olarak kitap servisi yapıyor.

29.05.2020Eğitim
Panasonic yeni LCD projektör serisini duyurdu

Panasonic yeni LCD projektör serisini duyurdu

Panasonic, uzun kullanım ömrü, düşük toplam sahip olma maliyeti ve yüksek kontrastlı görüntü kalitesi sunan iki tane düşük maliyetli LCD projektör serisini duyurdu.

29.05.2020Teknoloji
Bölüm başkanlarından ders ders LGS ipuçları

Bölüm başkanlarından ders ders LGS ipuçları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için mayıs ayı örnek soru kitapçığını yayınladı.

29.05.2020Gündem
Maharetli torunlar sayesinde İtalyan ninelerin tarifleri kaybolmayacak

Maharetli torunlar sayesinde İtalyan ninelerin tarifleri kaybolmayacak

Birçok yemek kitabında imzası olan, Kelebek yazarlarından Elvan Uysal Bottoni’nin yeni çalışması çıktı: ‘Emma Teyze’nin Kitabı-Yeni Başlayanlar İçin İtalyan Mutfağı’. Roma’da yaşayan yazarla İtalyan mutfağının özünü, bu mutfağın koronavirüsten nasıl etkilendiğini konuştuk.

‘Yeni Güneşin Kitabı’ ve Gene Wolfe

‘Yeni Güneşin Kitabı’ ve Gene Wolfe

En iyi spekülatif bilimkurgu yazarlarından Gene Wolfe’un ‘Yeni Güneşin Kitabı’ adlı serisinin ilk iki kitabı, ‘İşkencecinin Gölgesi’ ve ‘Uzlaştırıcının Pençesi’, İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinde yerini aldı. Wolfe, Hz. İsa’dan esinlendiğini belirttiği sapkın, aklaksız bir dünyada doğan ve adım adım daha iyi olabilmenin peşine düşen Severian’ın hikâyesini anlatıyor.

28.05.2020Kitap Sanat
Bakan Selçuk: 800 bin yabancı öğrenci uzaktan eğitim sistemine dahil edildi

Bakan Selçuk: 800 bin yabancı öğrenci uzaktan eğitim sistemine dahil edildi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime Türkiye'de öğrenim gören yaklaşık 800 bin yabancı öğrencinin de dahil edildiğini açıkladı. Selçuk, "Yabancı öğrencilerimiz de Türk akranlarıyla birlikte TRT-EBA TV aracılığıyla derslerini takip ediyor" dedi.

28.05.2020Gündem
Uzaktan eğitim ağında 800 bin yabancı öğrenci var

Uzaktan eğitim ağında 800 bin yabancı öğrenci var

Pandemi nedeniyle okullarda yüz yüze eğitime ara verilerek, 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitime başlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu süreçte çeşitli nedenlerle Türkiye’de bulunan ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde öğrenim gören yaklaşık 800 bin öğrencinin de uzaktan eğitim sistemine dahil edildiğini belirterek, “Yabancı öğrencilerimiz de EBA üzerinden düzenlenen çevrimiçi derslere katılarak binlerce ders içeriğine ulaşabiliyor” dedi.

28.05.2020Eğitim
Avrupalı Türkler bu yaz Türkiye’ye gidebilecek mi

Avrupalı Türkler bu yaz Türkiye’ye gidebilecek mi?

Salgın nedeniyle uluslararası uçuşlara kısıtlama getirilmesi, Almanya’da yaşayan Türklerin yaz tatili planlarını da etkiledi. Tatil için Türkiye’yi tercih eden yüz binlerce Almanyalı Türk’ün hayali, uçuş yasağının kalkmasına bağlı. DW Türkçe’ye konuşan AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya, ikili temasların sürdüğünü açıkladı.

28.05.2020Avrupa
Ayetel Kürsi Oku ve Dinle - Ayetel Kürsi Duası Anlamı, Fazileti, Türkçe ve Arapça Okunuşu, Tefsiri (Diyanet Meali)

Ayetel Kürsi Oku ve Dinle - Ayetel Kürsi Duası Anlamı, Fazileti, Türkçe ve Arapça Okunuşu, Tefsiri (Diyanet Meali)

Ayetel Kürsi içerisinde Allah'ın (C.C) kürsüsünün zikredilmesinden dolayı bu isme sahip olmuştur. Bakara suresinin 255. ayeti kerimesi olan bu ayeti kerime diğer zammı sureler ve dua olarak oldukça karıştırılabilmektedir. Ayetel kürsi duası şeklinde düşünülen lakin aslında Bakara suresi 255. ayeti kerimesi olan bu ayet büyük anlamlar içerir. İçeriği, üstün özellikleri ve hakkında hadislerin varit olması sebebiyle İslam dini açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çok fazla okunması, şifa kaynağı olması ve faziletleri sebebiyle müslümanlar tarafından sıkça okunan ayetler arasında yer alır. Nasıl ki Kelime-i şehadet ile İhlas suresi İslam'ın özünü ihtiva ediyor ve Allah'ı (C.C) tanıtıyorsa, bu durum Ayet-el Kürsi için de geçerlidir. Bu kadar önemli olan bu ayet için hazırladığımız Ayetel Kürsi Oku ve Dinle içeriğimizde Ayetel Kürsi'nin anlamı, fazileti, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Diyanet meali yer almaktadır. Namazlardan sonra okunması büyük sevap olan bu ayeti ezberlemek için sayfamızdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

28.05.2020Namaz Sureleri
Londra YEE’den yaz döneminde online Türkçe kursları

Londra YEE’den yaz döneminde online Türkçe kursları

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle alınan önlemler gereği 19 Mart’tan bu yana faaliyetlerine dijital ortamda devam eden Londra Yunus Emre Enstitüsü, bahar dönemi kurslarını tamamladı. Yaz döneminde de faaliyetlerine aralıksız olarak devam edecek olan enstitü, Türkçe ve sanat kurslarıyla birlikte çeşitli kültür sanat etkinlikleriyle ilgililerle buluşacak.

28.05.2020Avrupa
‘Müziğin tarihsel kodlarını keşfetmek iyi insan olmak için de önemli’

‘Müziğin tarihsel kodlarını keşfetmek iyi insan olmak için de önemli’

Dünyanın en prestijli müzik okullarından Berklee College of Music’ten mezun olan Alper Tuzcu, besteleriyle bambaşka coğrafyalara davet eden, farklı müzik türlerini keşfetmeyi seven üretken bir müzisyen. Aynı zamanda Grammy jürisine seçilen en genç Türk müzisyen Tuzcu, Marquez’in ‘12 Gezici Hikâye’ eserinden esinle hazırladığı üç aşamalı projesinin ilk bölümü ‘Migrante’yi dinleyicilerle buluşturdu. Tuzcu’yla Neruda’nın ‘Con Ella’ adlı şiirine yaptığı bestesinin de yer aldığı projeyi ve müzik yolculuğunu konuştuk.

28.05.2020Kitap Sanat
Sertifikasyonlu turizm tesislerinde pandemiden uzak güvenli ortam sağlanacak

Sertifikasyonlu turizm tesislerinde pandemiden uzak güvenli ortam sağlanacak

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, bakanlığın oluşturduğu sertifikasyon standartlarını yerine getiren turizm tesislerinde pandemiden uzak güvenli bir ortam sağlanacağını bildirdi.

28.05.2020Seyahat
Ders ders LGS 2020 tavsiyeleri

Ders ders LGS 2020 tavsiyeleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 Haziran'a ertelenen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için mayıs ayı örnek soru kitapçığını yayımladı. LGS'ye girecek öğrenciler için her ay düzenlenen örnek soru kitapçıkları, birinci dönem müfredatı ve kazanımları doğrultusunda hazırlanıyor. Peki, sınava son bir ay kala eğitimciler bu soruları nasıl yorumladı? Öğrenciler için hangi uyarılarda bulundu? Sınava hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Bilfen İlköğretim Kurumları Bölüm Başkanları her branş için ayrı ayrı değerlendirme yaptı ve sınava hazırlanan öğrencilere önerilerde bulundu. İşte ders ders LGS tavsiyeleri:

27.05.2020Eğitim
Kartpostaldaki Emrah’tan bayram sürprizi

Kartpostaldaki Emrah’tan bayram sürprizi

Tıp fakültesinde okurken şarkıcı Emrah’ın kartpostallarını satıp harçlığını çıkaran Türk Obezite Cerrahisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Oktay Banlı, doğum gününde bu hatırasını Twitter’da anlattı ve Emrah’tan helallik istedi. Emrah bayramda Oktay Banlı’yı telefonla aradı, helalleşti.

27.05.2020Gündem
Muslera açıkladı Burak Yılmaz ve Messi...

Muslera açıkladı! 'Burak Yılmaz ve Messi...'

Galatasaray'ın Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera, katıldığı bir canlı yayında sorulara ilgi çeken cevaplar verdi.

26.05.2020Futbol

Yazar Sonuçları

Münih’te kaybolan Orgeneral…

Amerikan ordusunun Almanya’daki tatbikatına Kara Kuvvetleri Komutanı Cemal Gürsel de davetliydi. 30 Ocak 1959…

30.05.2020

Kapadokya’dan Özel Konser

Geçtiğimiz hafta televizyonda gezinirken Kapadokya’da çekimleri yapılan özel bir konsere denk geldim. Daha sonra detayını merak edip araştırınca bu etkinliğin Cumhurbaşkanlığı’nın başlattığı ‘7 Tepeden 7 Kıtaya’ konser dizisinden biri olduğunu öğrendim. Televizyondaki nefis Kapadokya çekimlerini izlerken görüntü Ferman Akgül’ün vokaliyle birleşti.  Ferman Akgül ve Ethnic Band’in performansıyla “Türküler ve Folk Rock Ezgileri” konseri özellikle Kapadokya’nın eşsiz doğası ve görselliğiyle çok etkileyiciydi.

28.05.2020