EKSTRA
MENÜ

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kök Hücre Tedavisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.060 Kök Hücre Tedavisi haberi bulunmuştur.

Kök hücre, mitoz bölünmeyle özelleşmiş hücre tiplerine farklılaşabilen ve daha fazla kök hücre üretmek için kendini yenileme yeteneğine sahip olan, bütün çok hücreli canlıların doku ve organlarını oluşturan ana hücre türleridir.

Memelilerde kök hücrelerin iki yaygın tipi bulunur; blastokist evresinin iç tabakasından elde edilebilen embriyonik kök hücreler ve çeşitli dokularda bulunan yetişkin kök hücreleri.

Yetişkinlerdeki kök ve öncül (progenitör) hücreler vücudun onarımında görev alıp, erişkin dokuları yenileyebilme yetisine sahiplerdir. Gelişen bir embriyoda, kök hücreler özelleşmiş hücrelerin tümüne --ektoderm, mezoderm, endoderm-- farklılaşabilirler (bkz. pluripotent hücreler denir) ve ayrıca kan, deri, sindirim organları gibi organların da yenilenmesini sürekli kılarlar.

İnsanlarda erişilebilir olan otolog erişkin kök hücre kaynakları şu şekildedir;

Kemik iliği; femur ya da leğen kemiğinden biyopsi ile alınması ve hücrelerin saflaştırılmaları gerekir.
Yağ (adipoz) doku (yağ hücreleri) ; liposakşın ile alınması ve saflaştırmaları gerekir.
Kan, donörden alıcıya kan bağışına benzer şekilde kanın içinden geçtiği ve kök hücrelerin süzüldüğü "ferez" aracılığıyla saflaştırmayla yapılarak elde edilir.
Kök hücreler ayrıca doğumdan hemen sonra umbilikal kord kanından da elde edilebilir. Bütün kök hücre tiplerinde kendinden (otolog) elde en az riski taşır ve bankalarda saklanılarak sonrası için kullanılabilirler. Ancak son çalışmalar kanser tedavilerinde otolog kök hücre kullanımının riskli olabilceğini de göstermektedir.

Günümüzde yüksek oranda değişkenlik gösterebilen kök hücreler, kemik iliği nakilleri gibi tıbbi tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun için hücre kültür ortamlarında yapay olarak yetiştirilmeleri ve bu ortamlarda kullanılacak hücre tipine göre (kas, sinir vb.) farklılaştırılmaları gerekmektedir. Embriyonik hücre hatları ve otolog embriyonik kök hücreler ise; terapötik klonlamayla oluşturulmakta ve gelecekteki tedavi yöntemleri için umut oluşturmaktadır. Kök hücreler hakkındaki araştırma ve bulgular 1960'larda Toronto Üniversitesindeki Ernest A. McCulloch ve James E. Till tarafından sağlanmıştır.

DEVAMI

Kök Hücre Tedavisi Haberleri

Son dakika... Kahreden haber Yavrusunu kucağına alamadan hayatını kaybetti

Son dakika... Kahreden haber! Yavrusunu kucağına alamadan hayatını kaybetti

Sakarya’nın Karasu ilçesinde yaşayan ve doğumuna üç gün kala korona virüse yakalanarak tedavi altına alınan 23 yaşındaki Nagihan Kadı, minik kızı Nehir’i kucağına alamadan hayatını kaybetti.

1.12.2020Gündem
Uzun süren ve geçmeyen diz ağrısına dikkat Kireçlenmenin işareti olabilir

Uzun süren ve geçmeyen diz ağrısına dikkat! Kireçlenmenin işareti olabilir

Diz ve çevresinde meydana gelen ağrının kireçlenme habercisi olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Yunus Kıraç, kök hücre tedavisi ile bu ağrıların tedavi edilebileceğini söyledi.

23.11.2020Sağlık
Mehmet Ali Erbilden haber var

Mehmet Ali Erbil'den haber var

Kaçış sendromu hastalığı yüzünden ölümden dönen Mehmet Ali Erbil bir süredir evinde tedavi görüyordu. Mehmet Ali Erbil'den yeni bir paylaşım geldi. Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil'in dinlenirken çekilmiş fotoğrafı sosyal medyadan paylaşıldı.

21.11.2020Magazin
Leke, akne, saç dökülmesi ve egzamaya yeni nesil kök hücre tedavisi

Leke, akne, saç dökülmesi ve egzamaya yeni nesil kök hücre tedavisi

DERMATOLOJİ Uzmanı Dr. Ayşe Pınarbaşı, genç kalmanın sırrının yeni nesil hücre tedavisinde (eksozom tedavisi) olduğunu söyledi. Dr. Pınarbaşı, vücut kan sıvısından izole edilen doğal hücre parçacıkları (nanokesecikleri) olarak tanımlanan eksozomların, bazı genetik bilgiler ve proteinler için kök hücrelerden diğer hücrelere mekik görevi gördüğünü belirtti.

19.11.2020Sağlık
Mehmet Ali Erbil ortaya çıktı

Mehmet Ali Erbil ortaya çıktı!

Mehmet Ali Erbil önceki gün yakın dostu Orfi Bilgin’in doğum gününü kutladı.

13.10.2020Magazin
En Çok Kullanılan Cilt Gençleştirme İşlemleri

En Çok Kullanılan Cilt Gençleştirme İşlemleri

Zamanın durdurulamaması ve yaşlılığın ilk belirtilerini göstermesi ile insanoğlu gençleşmenin gerek doğal gerek estetik müdahalelerle nasıl mümkün olabileceğini araştırmaya ve bununla ilgili yeni yöntemler keşfetmeye çalışıyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Biran Ekici, cilt gençleştirme işlemleri hakkında bilgi verdi.

21.09.2020Kişisel Bakım
Ekrem Ağrılarına Çözüm Kök Hücre Tedavisi:

Ekrem Ağrılarına Çözüm Kök Hücre Tedavisi:

Diz, omuz veya kalçada yaşanan kıkırdak hasarları şiddetli eklem ağrılarına yol açabiliyor. Son yıllarda öne çıkan kök hücre tedavisi ise genellikle cerrahi yöntemler için uygun olmayan hastalarda başarılı sonuçlar vererek ağrıları ortadan kaldırıyor ve yaşam kalitesini yükseltiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Haldun Orhun, kıkırdak hasarlarında uygulanan kök hücre tedavisi hakkında bilgi verdi.

16.09.2020İyi Yaşam
Erkekler için ameliyatsız estetik

Erkekler için ameliyatsız estetik

Erkekler, çok daha dinamik, genç, erkeksi ve çekici görünmek istiyor. Eskiden her 100 erkekten 5’i estetik işlem ve bakımla ilgilenirken bugün bu oran, her 100 erkekten 80’e kadar çıkmış durumda. Erkekler kısa sürede uygulanabilen, izsiz ve dışarıdan bakınca anlaşılamayan doğal görünümlü işlemleri tercih ediyor. Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

3.09.2020Sağlık
Saç Ekiminde Kök Hücre Dönemi

Saç Ekiminde Kök Hücre Dönemi

Saç köklerindeki güçsüzleşme, cansızlaşma, incelme ve dökülmenin önlenmesi için uygulanan medikal bir yöntem olan kök hücre tedavisi birçok avantajıyla öne çıkıyor. Saç Ekimi Medikal Direktörü İbrahim Çevik, konu hakkında tüm merak edilenleri anlatarak kök hücre tedavisinin detaylarını paylaştı.

Mehmet Ali Erbilden haber var

Mehmet Ali Erbil'den haber var!

KAÇIŞ sendromu hastalığıyla mücadele eden bir yandan da kemik iliğindeki değişim nedeniyle kök hücre tedavisi gören Mehmet Ali Erbil'den haber var...

22.08.2020Magazin
Mehmet Ali Erbil taburcu oldu

Mehmet Ali Erbil taburcu oldu

Yıllardır mücadele ettiği “kaçış sendromu” hastalığı nedeniyle aylarca yoğun bakım ünitesinde kalan ve kemik iliğindeki değişim nedeniyle kök hücre tedavisine başlayan Mehmet Ali Erbil, hastaneden taburcu edildi.

14.08.2020Magazin
Koku almada azalma ve kabızlık Parkinson habercisi olabilir

Koku almada azalma ve kabızlık Parkinson habercisi olabilir

PARKİNSON hastalarına genellikle 65 yaş sonrası tanı konulduğunu belirten Nörolog Dr. Öğr. Üyesi Özge A. Kadırhan, hastalığın bazı öncü belirtiler gösterdiğini söyledi. Parkinson Cemiyeti'nin yayınladığı kılavuza göre koku almada azalma, kabızlığın hastalığın öncü bulguları arasında yer aldığını ifade eden Kadırhan, "Bu belirtiler ve hastalığa genetik yatkınlık varsa erken dönemde bir tarama testi yapılmalı.Uykuda yapacağımız bir EEG (beyin hareket faaliyetlerini sinyallerle ölçen beyin görüntülemesi) ve koku testiyle erken evrede tanı koyup hastalığın tedavisine başlayabiliriz" dedi.

10.08.2020Sağlık
TÜBİTAK grubunda aşı çalışması yapan üniversitelerden biriyiz

'TÜBİTAK grubunda aşı çalışması yapan üniversitelerden biriyiz'

Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye ilişkin, "Pandemi sürecinin başından itibaren plazma tedavisi veren ilk merkezlerden birisiyiz. Kısa zaman önce kök hücre tedavisi de yapmaya başladık. Kök hücre tedavisi umut veriyor." dedi.

22.07.2020Teknoloji
Kök hücre tedavisi nedir İşte Mehmet Ali Erbilin tedavisinde uygulanan kök hücre tedavisi bilgileri

Kök hücre tedavisi nedir? İşte Mehmet Ali Erbil'in tedavisinde uygulanan kök hücre tedavisi bilgileri

Kök hücre tedavisi nedir? sorusu ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil'in tedavisiyle ilgili yer alan haberlerin ardından gündeme geldi. Kaçış sendromu hastalığıyla mücadele eden ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil kemik iliğindeki değişim nedeniyle kök hücre tedavisi görecek. Yetişkinlerdeki kök hücreler, erişkin dokuları yenileyebilme yetisine sahiptir ve vücudun onarımında görev alır. İşte, kök hücre tedavisiyle ilgili merak edilenler...

17.07.2020Sağlık
Mehmet Ali Erbil kök hücre tedavisine başlıyor... İşte son hali

Mehmet Ali Erbil kök hücre tedavisine başlıyor... İşte son hali!

Kaçış sendromu hastalığıyla mücadele eden Mehmet Ali Erbil’e kemik iliğindeki değişim nedeniyle kök hücre tedavisine başlıyor.

17.07.2020Magazin
Mehmet Ali Erbil, kök hücre tedavisine başlıyor

Mehmet Ali Erbil, kök hücre tedavisine başlıyor

Kaçış sendromu hastalığıyla mücadele eden M. Ali Erbil’e kemik iliğindeki değişim nedeniyle kök hücre tedavisi uygulanacak.

16.07.2020Magazin
Kök hücre nedir Kök hücre tedavisiyle ilgili bilgiler

Kök hücre nedir? Kök hücre tedavisiyle ilgili bilgiler

Kök hücreler kendilerini yenileyebilme ve organizmanın birçok farklı hücresine de dönüşebilme özelliğine sahiptirler. Kök hücrenin geleceğin en önemli tedavi yöntemlerinden biri olması bu hücrelerin en sağlıklı şekilde saklanması konusunu da gündeme getiriyor. Günümüzde birçok ülkede kök hücre bankaları yasal olarak hücre saklama işlemini gerçekleştiriyor. Peki, kök hücre nedir? Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

15.07.2020Sağlık
78 günde koronavirüsü atlattı, evine başsağlığı telefonları bile geldi

78 günde koronavirüsü atlattı, evine başsağlığı telefonları bile geldi

Edirne'de, koronavirüsle 78 gün mücadele eden kuyumcu Rahmi Cömert (52), kök hücre tedavisiyle hayata tutundu. İyileşmesinin ardından işinin başına dönen Cömert, bu süreçte 45 günü hiç hatırlamadığını ve evine başsağlığı telefonları bile geldiğini belirterek, "Bu olayı hiç kimse hafife almasın. Gerçekten çok zor bir süreç. Hayatta sağlıktan daha önemli hiçbir şey olmadığını herkese söyleyebilirim" dedi. Kendisinin iyileştirilebilmesi için hemen hemen her ilacın kullanıldığını belirten ve son olarak kök hücre tedavisiyle yaşama tutunduğunu kaydeden Cömert, "Kullanılmadık hiçbir ilaç kalmamış. Yeni gelen ilaçların hepsi denenmiş. En son kök hücre uygulaması yapıldı. İki tane kök hücre tedavisi yapıldı, biri Eskişehir biri de Kayseri'den gelmiş. Onlar cevap vermiş. Yoğun bakımın ardından normal bölüme geçtim. Orada da 28 gün yattım. 78 gün hastanede kaldım. Yani ilk yatan, en uzun kalan ve en son çıkan hastalardan bir tanesiyim" diye konuştu.

7.07.2020Haber
Başsağlığı telefonları bile geldi Koronavirüsü nasıl atlattığını anlattı

Başsağlığı telefonları bile geldi! Koronavirüsü nasıl atlattığını anlattı

Edirne'de, koronavirüsle 78 gün mücadele eden kuyumcu Rahmi Cömert (52), kök hücre tedavisiyle hayata tutundu. İyileşmesinin ardından işinin başına dönen Cömert, bu süreçte 45 günü hiç hatırlamadığını ve evine başsağlığı telefonları bile geldiğini belirterek, "Bu olayı hiç kimse hafife almasın. Gerçekten çok zor bir süreç. Hayatta sağlıktan daha önemli hiçbir şey olmadığını herkese söyleyebilirim" dedi. Kendisinin iyileştirilebilmesi için hemen hemen her ilacın kullanıldığını belirten ve son olarak kök hücre tedavisiyle yaşama tutunduğunu kaydeden Cömert, "Kullanılmadık hiçbir ilaç kalmamış. Yeni gelen ilaçların hepsi denenmiş. En son kök hücre uygulaması yapıldı. İki tane kök hücre tedavisi yapıldı, biri Eskişehir biri de Kayseri'den gelmiş. Onlar cevap vermiş. Yoğun bakımın ardından normal bölüme geçtim. Orada da 28 gün yattım. 78 gün hastanede kaldım. Yani ilk yatan, en uzun kalan ve en son çıkan hastalardan bir tanesiyim" diye konuştu.

7.07.2020Gündem
Krista iliaka nedir Krista iliaka ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir

Krista iliaka nedir? Krista iliaka ağrısı neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Hassas olan bir bölge olan krista iliaka vücudun ön/yan bölgesinde yer alır. Peki krista iliaka nedir? Krista iliaka ağrısının sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Özyazgan, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

26.06.2020Sağlık
Minik Yakup Efenin yaşam tutunabilmesi için 200 bin liraya ihtiyaç var

Minik Yakup Efe'nin yaşam tutunabilmesi için 200 bin liraya ihtiyaç var

AYDIN'ın Nazilli ilçesinde yaşayan Kenan (32) ve Nehir Kader Ertürk (22) çifti, 6 aylık oğulları Yakup Efe'nin kök hücre tedavisi için 200 bin lira gerekli olduğunu belirterek, hayırseverlerden yardım istedi.

23.06.2020Gündem
Tek isteği 17 aylık oğlu Resul Hamzanın iyileşmesi

Tek isteği 17 aylık oğlu Resul Hamza'nın iyileşmesi

DÜZCE'de, serebral palsi ve epilepsi hastası 17 aylık Resul Hamza’nın annesi Sümeyye Efes, oğlunun görmediğini ve vücudunu hareket ettiremediğini söyledi. Kök hücre tedavisi uygulanırsa oğlunun sağlık durumunun daha iyiye gideceğini umut ettiklerini belirten Efes, "Ben oğlumu yeniden yürürken görmek, konuştuğunu duymak istiyorum" dedi.

11.06.2020Gündem
Koronavirüs ile 50 günlük savaşından zaferle çıktı

Koronavirüs ile 50 günlük savaşından zaferle çıktı

Salgının ilk haftalarında Kovid’e yakalanan ve hastaneye yattıktan sonra hızla kötüleşen Mustafa Kemal Ekşi (33), bir hafta içinde akciğerleri iflas edince kalp akciğer makinesine (ECMO) bağlandı. 50 günlük hastane macerasının 12 gününü ECMO’da, yaşamla ölüm arasında geçiren Ekşi, Kovid’i yendi ve “Hiçbir hastalığım yoktu. Sigara bile kullanmıyordum. Yasaklar kalktı diye herkes rahat davranıyor. Bu hastalığın şakası yok” dedi.

7.06.2020Gündem
Dünyaya getirdiği bebeğinin kokusunu bile alamadı Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dünyaya getirdiği bebeğinin kokusunu bile alamadı! Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dilek Akçabelen (30) yoğun bakım hemşiresi olarak 10 yıl boyunca yüzlerce hastaya şifa verdi. Doğum iznindeyken Kovid nedeniyle hastaneye yatırıldı. 34 haftalık bebeği 15 Nisan’da sezaryenle alındı. Kokusunu bile alamadığı oğlu 20 gün sonra taburcu oldu ama genç hemşire tam 41 gündür kalp-akciğer makinesinde yaşam mücadelesi veriyor. 6 kez plazma, iki kez de kök hücre nakli tedavisi gören Dilek hemşire Kovid’i yense de akciğer sertleşmesi yüzünden yaşaması için tek şansı kaldı: Organ nakli. Eşi için kampanya başlatan Tansu Akçabelen (30), gözyaşlarını tutamayarak “İnsanlarımıza organ bağışı yapmalarını rica ediyorum. Lütfen eşime can, oğluma umut olun” dedi.

27.05.2020Gündem
Kök hücre bağışı nasıl verilir Kök hücre tedavisi nedir, nasıl yapılır

Kök hücre bağışı nasıl verilir? Kök hücre tedavisi nedir, nasıl yapılır?

Kanser tedavisinden Alzheimer’a birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kök hücre tedavisi corona virüsünde umut verici oldu. Bilim insanlarının ülkemizde corona virüsünde kök hücre çalışmaları devam ederken, kök hücre tedavisinin nasıl uygulandığı ve kimlerin kök hücre bağışı yapacağı gündeme geldi. Peki, Kök hücre bağışı nasıl verilir? Kök hücre tedavisi nedir, nasıl yapılır? İşte, kök hücre tedavisi ve kök hücre bağışı ile ilgili merak edilen bazı bilgiler...

26.04.2020Sağlık
Parkinson hastalığı ve tedavi süreci ile ilgili tüm merak edilenler

Parkinson hastalığı ve tedavi süreci ile ilgili tüm merak edilenler

Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Savaş, 11 Nisan Dünya Parkinson Günü’ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı, hastalıkla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

10.04.2020Sağlık
Koronavirüse yönelik 23 aktif kök hücre çalışması devam ediyor

Koronavirüse yönelik 23 aktif kök hücre çalışması devam ediyor

İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Karaöz, Kovid-19'a yönelik iki kök hücre çalışmasının yayımlandığını belirterek, "Her iki çalışmada da kişilere uygulanan kök hücre tedavisi sonrasında somut olarak iyileşme görülmüştür." dedi.

1.04.2020Teknoloji
Kök hücre tedavisi nedir, Kök hücre tedavisi nasıl yapılır

Kök hücre tedavisi nedir, Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

Tıpta uzun zamandır kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan kök hücre tedavisinin ne olduğu ve kök hücre tedavisi nasıl yapılır sorusunun insanlar tarafıdan merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki Kök hücre tedavisi nedir, Kök hücre tedavisi nasıl yapılır?

28.03.2020Sağlık
Corona virüs tedavisinde kök hücre umudu

Corona virüs tedavisinde kök hücre umudu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı ilaç çalışmaları devam ederken Kök Hücre ve Doku Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSÜKÖK) Müdürü Prof. Dr. Erdal Karaöz, koronavirüste kök hücre tedavisinin umut verici olabileceğini söyledi.

20.03.2020Gündem
Dünyada HIV’den kurtulan ikinci kişi kimliğini açıkladı

Dünyada HIV’den kurtulan ikinci kişi kimliğini açıkladı

Bir yıl önce HIV tedavisiyle sağlığına kavuşan ve dünyaya ‘Londra Hastası’ olarak tanıtılan kişi kimliğini açıkladı. İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Venezuella asıllı Adam Castillejo (40), kendisinin ‘Londra Hastası’ olduğunu belirterek umut elçisi olmak istediğini söyledi. 10 yıl önce ‘Berlin Hastası' olarak bilinen ABD’li Timothy Ray Brown HIV virüsünden tamamen kurtulmayı başaran ilk kişi olmuştu.

10.03.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Milli ilaç sektörünü geliştirmemiz şart

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Milli ilaç sektörünü geliştirmemiz şart

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Önümüzdeki fotoğraf bize, yerli ve milli ilaç sektörünü mutlaka geliştirmemizin şart olduğunu ifade ediyor." açıklamasını yaptı.

7.03.2020Gündem
Emir’in sağlığına kavuşması için 30 bin liraya ihtiyacı var

Emir’in sağlığına kavuşması için 30 bin liraya ihtiyacı var

MERSİN’in Tarsus ilçesinde Sereplal palsi, epilepsi ve skolyoz hastası 6 yaşındaki Emir Doğan’ın ailesi, çocuklarının yürümesini ve konuşmasını sağlayacak 30 bin liralık kök hücre tedavisi için hayırseverlerden destek bekliyor.

5.03.2020Gündem
7 aydır komadaki Ayşegül için umutla bekliyorlar

7 aydır komadaki Ayşegül için umutla bekliyorlar

DENİZLİ'de geçirdiği kazadan sonra tedavisi için Antalya'ya getirilen Ayşegül Çiftçi (15), 7 aydır komadan çıkamadı. Baba Mustafa Çiftçi, kök hücre tedavisiyle sağlığına kavuşan hastalar olduğunu belirterek, "Tek isteğimiz bu konuda kızıma el uzatılması" dedi.

4.02.2020Gündem
Kök Hücre Tedavisi Kozmetik Amaçlarla Kullanılabilir Mi

Kök Hücre Tedavisi Kozmetik Amaçlarla Kullanılabilir Mi?

Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Peki kök hücre tedavisi kozmetik amaçlarla kullanılabilir mi? Algoloji ve Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, kök hücreyle yüz ve vücut gençleştirme ve saç dökülmesi tedavisini anlattı.

11.12.2019İyi Yaşam
2020 Yılının En Popüler Estetik Trendleri

2020 Yılının En Popüler Estetik Trendleri

Teknolojideki gelişimle birlikte, her yıl estetik trendleri değişse de genç, diri ve ışıldayan bir cilt ile yıllara meydan okuyan bir vücuda sahip olma isteği hiç değişmiyor. Yılın estetik trendleri de teknolojik gelişmelerle, bu isteklere daha hızlı ve kolay cevap veren ameliyatsız uygulamalarla şekillenmeye başladı. Peki 2020 trendlerinde neler var? Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya 2020 estetik trendlerini anlattı.

10.12.2019Kişisel Bakım
Kök hücre tedavisi bekleyen Medine hayatını kaybetti

Kök hücre tedavisi bekleyen Medine hayatını kaybetti

Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde beynine oksijen gitmemesi sonucu yatağa mahkum olan ve kök hücre tedavisi olması gereken Medine Sakin (13) yaşam mücadelesini kaybetti.

11.11.2019Gündem
10 yaşındaki Ceren için kök hücre tedavisi umudu

10 yaşındaki Ceren için kök hücre tedavisi umudu

İZMİR'de yaşayan ve geçen yıl Bursa yakınlarında geçirdikleri kazada ağabeyi, anneannesi ve yengesi ölen, kendisi de yatağa bağımlı hale gelen 10 yaşındaki Ceren Kılınç için kök hücre tedavisi umut oldu. Anne Faden Kılınç ve baba Mehmet Kılınç, 26 yaşındaki oğullarını toprağa verdiklerini, kızlarını da kaybetmek istemediklerini söyleyerek, yardım istedi.

23.10.2019Gündem
Sonbaharda Cildinizi Parlak Günlerine Döndürün

Sonbaharda Cildinizi Parlak Günlerine Döndürün

Sonbahar ile birlikte cildinizin de bakım zamanı geldi! Yazın uzun süre güneşe maruz kalan cildinizi, klinik uygulamalarla yenileyerek, eski parlak günlerine geri döndürebilmek için en doğru zamandasınız! Yaz aylarında güneşin etkisiyle parlaklığını ve diriliğini yitiren ciltlerin, Kök Hücre, Nem Aşısı, Mezoterapi uygulamaları ve çinko takviyeleri ile hızlı ve kalıcı bir şekilde onarılabileceğini vurgulayan Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, sonbaharda cilt bakımı için uygulanabilecek yöntemleri anlattı.

14.10.2019Kişisel Bakım

Yazar Sonuçları

Medikal cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Günlük cilt bakımı her cilt tipinde önemlidir ve yapılması gereklidir. En güzel cildin bile bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Sadece bazı cilt tipleri bakım konusunda daha hassasiyet gerektirirken, bazıları ise çok küçük bakımlarla güzelliğini koruyabilir.

15.10.2020

POPSAV paketini açıyoruz

POPSAV olarak geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda YouTube Türkiye işbirliğiyle YouTube #evdekal ve NetD kanallarında canlı yayınlanan 1. POPSAV Online Müzik Festivali’ni düzenlemiştik.

18.08.2020

Sertleşme bozukluğu onarıcı tedaviler ile tamamen ortadan kalkabilir mi?

Sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon) erkekler arasında oldukça sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. Her ne kadar cinsel ilişki için yeterli ereksiyonu geçici olarak sağlayan ilaçlar 1999 yılından beri yaygın biçimde kullanılsa da, sertleşme bozukluğu sorunu yaşayan hastalar kalıcı tedavi arayışı içerisindedir. Bu nedenle araştırmalar sertleşme bozukluğu sorununu tamamen ortadan kaldıracak ve penisteki yaşlanmayı durduracak “penis onarıcı” tedavilere odaklanmıştır.

21.07.2020

Kök hücre bir çözüm olabilir mi

Kanser tedavisinden uzun yaşama, cilt gençliğinden Alzheimer’a pek çok sorunun çözümü için denenen kök hücre uygulamaları COVID-19’da da yeni bir umut olarak devreye girdi.

11.04.2020

COVID-19 teşhisi için test mi, tomografi mi

Koronavirüs enfeksiyonu COVID-19’da erken teşhis çok mühim bir ayrıntı.

7.04.2020

Diz, kalça, omuz ağrılarında kök hücre tedavisi

Diz ve kalça gibi eklem yapılarımız hareketli yapılardır, hareket esnasında sürtünmeyi azaltma amacıyla iki kemik arasında kıkırdak dokumuz bulunur.

16.02.2020

Yumurtalık Dokusu Gençleştirme

Genel olarak 1 yıl boyunca düzenli ve korunmadan ilişkiye rağmen (haftada 2-3 kez) gebelik elde edilememesi, infertilite (kısırlık) olarak adlandırılır. İnfertilite dünya genelinde her geçen gün daha fazla çifti ilgilendiren bir sorun olmaktadır.

31.12.2019

Kök hücre kaynaklarından materyal alma ve hastaya verilişi

Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde uygulanabilmektedir ve bu sebeple birçok hastaya da ümit olmaktadır. Peki bu süreç nasıl işler? Algoloji ve Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, kök hücre tedavisi sürecini anlattı.

13.12.2019

ROSI uygulaması Azospermi tedavisinde yeni ufuklar açtı

Dünyada 5 yıl, ülkemizde de yaklaşık 1 yıl önce uygulamaya başlanan yeni ROSI tekniğinin ilk sonuçları azoospermi hastaları için bir umut oluşturdu. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde %10-15 civarında bir gebelik beklentisi olmakta.

3.12.2019

Ortopedi alanında kök hücre tedavisi

Son yıllarda işlevi bozulan veya azalan organ sistemlerini onarmaya yönelik yeni bir tıp alanı olan ‘Rejeneratif tıp’ günümüzde tıbbın bütün dallarında büyük umutlar vadetmekle beraber, özellikle belirli ortopedik hastalıklarda etkin olarak kullanılmaktadır.

12.10.2019