MENÜ

Kızamık

Kızamık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kızamık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.032 Kızamık haberi bulunmuştur.

Kızamık Haberleri

Koronavirüs nedeniyle çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Koronavirüs nedeniyle çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Salgın hastalıklardan korunmada aşının önemine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Deniz Kulak Gedik, “Korona pandemisi nedeniyle birçok ailenin çocuklarının düzenli aşılarını ertelemesi difteri, kızamık ve çocuk felci gibi hastalıklarda artışa yol açabilir” dedi.

Çocuklardaki cilt döküntülerine dikkat edin Ciddi olabilir

Çocuklardaki cilt döküntülerine dikkat edin! Ciddi olabilir

Cilt üzerindeki döküntüler bazen tek başına sorun oluştururken bazen de farklı bir hastalığın ilk belirtisi olabiliyor. Özellikle çocuklardaki leke ya da döküntüler ailelerin de paniğe kapılmasına neden olabiliyor. Bazıları son derece masum olmakla birlikte bazılarında biraz daha hızlı hareket etmek gerekebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Perihan Çobanoğlu Saf, çocuklarda ciddiye alınması gereken döküntüleri sıralayarak alınması gereken önlemleri anlattı…

Bebeklerde aşı takvimi nasıl olur ve hangi ayda hangi aşı yapılır Aşı takip sistemi 2020

Bebeklerde aşı takvimi nasıl olur ve hangi ayda hangi aşı yapılır? Aşı takip sistemi 2020!

Bebeklerde aşı takvimi, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği aşı takvimine göre yürütülmektedir. Bebeğin adına açılan sistem ile takip edilebilen aşı takvimi, aşı takip sistemi ile karne olmasa dahi internet üzerinden görüntülenebiliyor. Doğumda Hepatit B aşısı olmak üzere, 1. ayın sonu, 2. ayın sonu şeklinde 24. ayın sonuna kadar takip edilebilen aşı takvimi, toplamda 8 farklı aşı türünü içeriyor. Peki, bebek aşı takvimi nasıl işliyor? İşte, aşı takip sistemi ve detaylı bilgiler

2.07.2020Sağlık
Kızamık hastalığının çıkış noktası büyükbaş hayvanlar mı

Kızamık hastalığının çıkış noktası büyükbaş hayvanlar mı?

Araştırmacılar, kızamık hastalığının ilk olarak 2 bin 500 yıl önce büyükbaş hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini belirtti.

19.06.2020Teknoloji
Çocuklarınız tatile çıkmaya hazır mı Rutin muayenelerini aksatmayın

Çocuklarınız tatile çıkmaya hazır mı? Rutin muayenelerini aksatmayın

Covid-19 pandemisi hâlâ devam etse de, yaz mevsiminin yüzünü gösterdiği şu günlerde aileler tarafından tatil planları yapılıyor. Özellikle pandemi sürecinden dolayı evde sıkılan çocuklar için büyük bir heyecan kaynağı olan tatillerin, sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçirilmesi için ise doktor kontrolleri büyük önem taşıyor.

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara açıkladı Aşı takvimi neden değişti

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara açıkladı! Aşı takvimi neden değişti?

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, Sağlık Bakanlığı'nın aşı takviminde yaptığı değişikliğin koronavirüsle bir ilgisinin olmadığını belirtti. Prof. Dr. Kara, "Bu değişiklik planlanan bir değişiklikti. Aşılar okullarda yapıldığında ailelerin tereddütleri oluyordu. Şimdi bu işi bilen ve istedikleri soruları sorabilecekleri hekimlerce yapılacağı için bu tereddütlerin de önüne geçilmiş olacak" dedi.

10.06.2020Gündem
PDW nedir PDW değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

PDW nedir? PDW değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Trombositlerin dağılımlarını ve büyüklüklerini ölçmeye yarayan PDW testi, aşırı kanama durumlarında ve sebepsiz morarma-kızarıklık durumlarında yapılır. PDW nedir, PDW değeri kaç olmalıdır, düşüklüğü ile yüksekliğinin nedenleri ve belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
Son dakika... Sağlık Bakanlığı duyurdu Aşı takviminde değişiklik yapıldı

Son dakika... Sağlık Bakanlığı duyurdu! Aşı takviminde değişiklik yapıldı

Sağlık Bakanlığı'nca 81 il sağlık müdürlüğüne gönderilen yazıyla aşılama takviminde değişiklikler yapıldığı açıklandı. Sağlık Bakanlığı, ilköğretim 1.ve 8.sınıf okul çağı aşılamalarının, aile hekimliklerinde uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

7.06.2020Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Demircan: Aşının önemi koronavirüste ortaya çıktı

Bilim Kurulu Üyesi Demircan: Aşının önemi koronavirüste ortaya çıktı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan, koronavirüs döneminde hasta sayısının normalin dörtte bir oranına düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Demircan, "Normal Türkiye'de hastaneye başvurması gereken bunun yarısı diye tahmin ediyoruz. Diğer yarısı yani yüzde 50'si biraz daha aşırı kullanan insanımız. Hastanelerimizi çok elzemse kullanmak lazım" dedi.Koronavirüs salgını sürecinde bazı kişilerin çocuklarının aşılarını ihmal ettiğini belirten Prof. Dr. Demircan, "Koronavirüs gelince herkes bir refleks olarak çekildi. Böyle olunca insanlar çocuklarını da zamanı gelmiş kızamık, kabakulak, tüberküloz aşılarına götürmedi. Kızamık, kabakulak, tüberküloz var bunlardan korunmamız lazım. Bunun en iyi yolu da aşı. Aşının önemi koronavirüste ortaya çıktı'' dedi.

2.06.2020Gündem
Erkeklerde kısırlık belirtileri, nedenleri, tedavisi

Erkeklerde kısırlık belirtileri, nedenleri, tedavisi

Erkeklerde infertilite (kısırlık) problemi oranı her geçen gün artmakta. Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, erkek infertilitesi muyanesi ve sonuçlarının çok daha hızlı sonuçlandığına dikkat çekti. Op. Dr. Ümit Zeteroğlu, tüp bebek tedavisinde son yıllarda uygulanan yeni teknolojiler ile erkeklerde kısırlık tedavilerinin de ileri düzeyde sonuç verdiğini belirtti.

1.06.2020Sağlık
Türkiyeye övgü dolu sözler... Felaketin önüne geçtiler

Türkiye'ye övgü dolu sözler... 'Felaketin önüne geçtiler'

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında "çok daha büyük bir felaketin önüne geçtiğini" ve bir başarı hikayesi olarak görüldüğünü belirterek ülkenin mücadelesini övdü.

30.05.2020Dünya
Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Çocukluk çağı aşıları için ‘Aksatmayın’ uyarısı

Salgın döneminde Covid-19’a yakalanma endişesi başta olmak üzere çeşitli nedenlerle aşı takviminin aksatılmaması konusunda ailelere uyarılarda bulunan Uzman Dr. Ayça Sözen, aşıların aksatılması sonucunda dünya genelinde çocukların difteri, kızamık ve çocuk felci gibi aşı ile önlenebilir hastalıkların riski altında olabileceğine dikkat çekti.

29.05.2020Sağlık
Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Uzmanlardan önemli uyarı: Çocuklarınızın aşılarını aksatmayın

Aşılama olmaması durumunda çocukluk çağında geçirilen bazı enfeksiyon hastalıklarının gelecekte çocuğun hayat kalitesini etkileyebileceğini ifade eden Uzman Dr. Ayça Sözen, aileleri çocuklarının aşılarını aksatmamaları konusunda uyardı.

9 bin kişiye aylık nakdi yardım ve elektrik faturası desteği

9 bin kişiye aylık nakdi yardım ve elektrik faturası desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Kronik hastalık yardım programımız kapsamında tüberküloz veya SSPE hastalığı bulunan 6 bin 564 ihtiyaç sahibine aylık düzenli nakdi yardımda bulunuyoruz" dedi.

26.05.2020Ekonomi
Bronşit belirtileri neler Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir

Bronşit belirtileri neler? Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir?

Kış mevsiminin kendini hissettirmesi ile birlikte çocuklarda çok sık meydana gelen bronşit, yetişkinlerin de başına gelebilmektedir. Akut ve kronik olarak iki farklı tipte bronşitin meydana gelmesi kişide; geçici olabilirken başka başka hastalıklara da yol açmaktadır. Kronik olma olasılığı olan bronşit için mutlaka doktora danışmanız gereklidir. Bronşit belirtileri, bronşit nasıl geçer, bronşite ne iyi gelir ve bronşit neden olur sorularının yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

22.05.2020Sağlık
Fil Suresi Oku - Fil Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fil Suresi Oku - Fil Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fil Suresi, namazda okunabilecek sureler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 5 ayetten oluşan Fil suresi, fillerle donanmış ordusuyla Kâ’be’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin helâk edilişinden bahsettiği için bu adı almıştır. Sureyi ezberlemek isteyenler için Fil Suresi oku sayfamızda Fil suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

16.05.2020Namaz Sureleri
Koronavirüse iki kez yakalanmak mümkün mü

Koronavirüse iki kez yakalanmak mümkün mü?

Koronavirüse yakalanmış birinin iyileştikten sonra yeniden yakalanması mümkün mü? Neden bazı insanlar hastalığı daha ağır geçiriyor? Aşı işe yarayacak mı? Koronavirüse yakalanıp iyileşen kişilere bağışıklık belgeleri verilerek işe dönmelerini sağlamak mümkün mü? Uzun vadede virüse karşı hangi tedbirler alınabilir, virüsle nasıl yaşanır?

4.05.2020Teknoloji
Koronavirüs sürecinde çocukların aşıları yaptırılmalı mı

Koronavirüs sürecinde çocukların aşıları yaptırılmalı mı?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları/Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Serkan Atıcı, koronavirüs pandemisinde ebeveynlerin çocukları için en çok merak ettiği soruları yanıtladı.

Son dakika haberler: Covid-19 salgını İstanbulda bu merkezden yönetiliyor

Son dakika haberler: Covid-19 salgını İstanbul'da bu merkezden yönetiliyor

Corona virüs salgınında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın “Türkiye’nin Wuhan’ı” olarak nitelendirdiği İstanbul’da, ilk vakanın görüldüğü 10 Mart tarihinden bu yana gece gündüz çalışan ve süreci başarıyla yöneterek 15 milyonluk şehirdeki pandeminin kontrol altına alınmasını sağlayan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Pandemi Koordinasyon Merkezi, kapılarını ilk kez Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açtı.

29.04.2020Gündem
Prof. Dr. Ceyhan: Her yıl 14 bin çocuğu aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz

Prof. Dr. Ceyhan: Her yıl 14 bin çocuğu aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını sürecinde aşının öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "13 hastalığa karşı çocukları, devlet tarafından bir aşı şemasıyla aşılıyoruz. Bu aşıları kullanmayı bırakırsak, bunların içerisinden en az 5 tanesi bundan daha kötü salgın yapabilir. Her yıl 14 binin üzerinde çocuğu sadece aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz" dedi.

28.04.2020Haber
Prof. Dr. Ceyhan uyardı: Koronavirüsten daha kötü olabilir

Prof. Dr. Ceyhan uyardı: Koronavirüsten daha kötü olabilir

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını sürecinde aşının öneminin bir kez daha anlaşıldığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "13 hastalığa karşı çocukları, devlet tarafından bir aşı şemasıyla aşılıyoruz. Bu aşıları kullanmayı bırakırsak, bunların içerisinden en az 5 tanesi bundan daha kötü salgın yapabilir. Her yıl 14 binin üzerinde çocuğu sadece aşı yapmadığımız için kaybedebiliriz" dedi.

28.04.2020Gündem
Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Salgın döneminde çocukların aşıları ihmal edilmemeli

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs ve bakterilerin bazı parçaları ya da salgıladıkları toksik maddelerin hastalık yapıcı etkilerini ortadan kaldıracak işlemlerden geçirilmesi ile geliştirilen biyolojik maddelere deniyor. Aşının insanları enfeksiyon hastalıklarından ve bu hastalıkların kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

İşte salgınlara karşı milyonların hayatını kurtaran bilim insanları

Kovid-19 salgınının yayılımını durduracak aşıyı bulmak için zamana karşı yarış sürerken, tarihte milyonlarca kişinin ölümüne neden olan hastalıkların aşılarını bulan bilim insanlarının kıymeti, bu süreçte bir kez daha anlaşıldı.

27.04.2020Teknoloji
Korona aşı karşıtlığını bitirecek

Korona aşı karşıtlığını bitirecek

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, koronavirüsle birlikte ciddi bir sorun olan aşı karşıtlığının tarihe karışacağını söyledi.

26.04.2020Gündem
Corona Virüsün vurduğu İtalyada bilim insanlarından kritik rapor

Corona Virüsün vurduğu İtalya'da bilim insanlarından kritik rapor

Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsü (COVID-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya'dan kritik açıklama geldi. İtalya'da bilim insanlarının hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde Corona Virüsü (Covid-19) tespit ettiğini açıkladı.

25.04.2020Dünya
Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarınızın aşılarını ihmal etmeyin

Uzmanlar uyarıyor: Çocuklarınızın aşılarını ihmal etmeyin

Pediatri Uzmanı Dr. Can Özoğlu, çocukların zamanı gelen aşılarının mutlaka yapılması gerektiğini kaydederek, "Koronavirüs salgını nedeniyle elbette gereken önlemleri almalıyız, ancak çocuklarınızın aşılarını ertelemeyin, yağmurdan kaçarken doluya yakalanmayın" diye uyardı.

Salgın şartlarında da olsa çocukların aşısı ihmal edilmemeli

Salgın şartlarında da olsa çocukların aşısı ihmal edilmemeli

Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl Nisan ayının son haftası olarak belirlenen Aşı Haftası kapsamında açıklama yapan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘Salgın şartlarında bile çocukların aşısını ihmal etmemek gerekiyor" dedi.

Patileri sabunla yıkayın

Patileri sabunla yıkayın

Evdeki dostlarımızla koronavirüs taşınır mı?

21.04.2020Gündem
Virüsten korunmak için kullanılan dezenfektan, maske ve boneye dikkat

Virüsten korunmak için kullanılan dezenfektan, maske ve boneye dikkat!

Her gün aşırı dezenfektan kullanımı, eldiven, maske ve hava almayan saçların koronavirüs salgınının cilt üzerine bir çeşit yan etkisi olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Nilhan Atsü, salgın döneminde oluşabilecek dermatolojik risklere dikkat çekti.

16.04.2020Sağlık
Son dakika haberler: DSÖden Trumpa yanıt

Son dakika haberler: DSÖ'den Trump'a yanıt!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin DSÖ'ye sağladığı fonu durdurma kararını esefle karşıladıklarını bildirdi.

15.04.2020Dünya
UNICEF uyardı: Aşıları aksatmayın

UNICEF uyardı: Aşıları aksatmayın

UNICEF koronavirüs nedeniyle sağlık hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların, aşısı bulunan hastalıkları da salgına dönüştürebileceği uyarısında bulundu.

12.04.2020Gündem
Brezilyadaki kabilede koronavirüs şoku 15 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti...

Brezilya'daki kabilede koronavirüs şoku! 15 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti...

Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami adlı kabilede Covid-19'a yakalanan 15 yaşındaki çocuk tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

10.04.2020Seyahat
Erkekleri niye vuruyor

Erkekleri niye vuruyor

COVID-19 hastalığının 50 ve 60 yaş üstü erkeklerde daha ağır seyrettiği görülüyor. Ölümlerde de erkeklerin oranı daha fazla. Uzmanlara göre bunun bir nedeni erkeklerde tek X kromozomunun olması.

9.04.2020Gündem
DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesustan Trumpın eleştirilerine cevap: Kovid-19u politize etmeyin

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'tan Trump'ın eleştirilerine cevap: "Kovid-19'u politize etmeyin"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele başarısız olmakla suçlayan açıklamalarına ilişkin, "Bu virüsü politize etmeyin. Bu ateşle oynamak gibi bir şey. ABD ve Çin şimdi bir araya gelerek bu tehlikeli düşmana karşı birlikte savaşmalı." dedi.

8.04.2020Dünya
İmmün plazma tedavisi nedir

İmmün plazma tedavisi nedir?

Uzmanlar dünya tarihinde daha önce birçok salgında da kullanılan immün plazma yönteminin Kovid-19'da özellikle ağır hastaların iyileşmesine katkı sağlayabileceğine dikkati çekiyor. Halk arasında "antikor tedavisi" olarak da bilinen immün plazma yönteminin önemi, bilim insanları tarafından vurgulanıyor. Türkiye'de de son günlerde adından sıklıkla bahsedilen bu tedavi yöntemi, 'Daha önce hastalığı geçirmiş olan bireylerin kanında enfeksiyona karşı oluşan antikorların hasta bireylere aktarılması' olarak tanımlanıyor. Peki, İmmün plazma tedavisi nedir?

6.04.2020Gündem
Koronavirüste ‘immün plazma’ değerlendirmesi: Umut ışığı olabilir

Koronavirüste ‘immün plazma’ değerlendirmesi: Umut ışığı olabilir!

Bilim dünyası, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tedavisini bulabilmek için aralıksız çalışırken, uzmanlar dünya tarihinde daha önce birçok salgında da kullanılan immün plazma yönteminin Kovid-19'da özellikle ağır hastaların iyileşmesine katkı sağlayabileceğine dikkati çekiyor.

6.04.2020Gündem
Pandemi ne demek Pandemi ne zaman biter Pandemi kurulu nedir

Pandemi ne demek? Pandemi ne zaman biter? Pandemi kurulu nedir?

2009 yılında domuz gribi ile gündeme gelen pandemi son günlerde corona virüsü ile çok duyduğumuz terimlerden biri oldu. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için kabaca üç kriter aranıyor. Peki, bu şartlar neler? Pandemi ne demek? Pandemi ne zaman biter? Pandemi kurulu nedir?

31.03.2020Gündem
Bilim Kurulu üyesi İlhami Çelikten ATM uyarısı

Bilim Kurulu üyesi İlhami Çelik'ten ATM uyarısı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "ATM ve bina girişlerindeki kapı şifreleri gibi yerlere dokunduktan sonra elimizi, ağzımıza ve gözümüze götürmeyelim. Mutlaka eller hemen yıkanmalıdır" dedi.

31.03.2020Gündem
Corona virüs salgını nasıl sona erer Prof. Dr. Ceyhan açıkladı İşte 3 yol...

Corona virüs salgını nasıl sona erer? Prof. Dr. Ceyhan açıkladı! İşte 3 yol...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), insanların virüse bağışıklık kazanması, etkin bir aşının bulunması ya da virüsün zaman içinde mutasyona uğraması sonucu etkisini yitirebileceğini belirtti.

23.03.2020Gündem
İlk aşı deneyi

İlk aşı deneyi

ABD’li bilim insanları, koronavirüsle mücadele için geliştirilen aşının ilk dozlarını testlere katılan gönüllülere verdi. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, aşının kola zerk edilme anını görüntüledi.

18.03.2020Dünya
Sanki karşılarındaki göçmen değil düşman

Sanki karşılarındaki göçmen değil düşman

12 gündür kapılarında bekleyen göçmenlere gaz bombası, ses bombası, plastik mermi ve gerçek mermi kullanmaktan kaçınmayan Yunan güvenlik güçleri, şimdi de jiletli tellerin ardına siper kazmaya başladı.

11.03.2020Gündem
Dermatoloji nedir Dermatoloji ne demek Dermatoloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar

Dermatoloji nedir? Dermatoloji ne demek? Dermatoloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar?

Dermatoloji halk dilinde cildiye; deri ve deri ekleri rahatsızlıkları, cinsel yol ile bulaşan rahatsızlıkların tanısı, tedavisi, takibiyle ilgilenen tıp dalı şeklinde tanımlanabilir. Bunun yanı sıra cildin sağlıklı ve güzel görünmesi ile de ilgilenmektedir. Peki, dermatoloji nedir, hangi hastalıklar ile ilgilenir tüm detaylara yer verdik.

9.03.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Başkan babaların korona sonbaharı

Üç popülist başkan korona olayının başında neler demişti?

9.07.2020

Virüsle mücadelede 3 ayda ne değişti

Türkiye dahil birçok ülke ‘normalleşme’ sürecinde ancak vaka sayıları artıyor. Ölüm oranları ise düşüşte. Salgının başında yoğun bakıma yatma oranı yüzde 5 iken, bu oran yüzde 1.7’ye düştü. Peki 3 ayda ne değişti de rakamlar düşüşe geçti? Virüs mutasyona mı uğradı? Toplum bağışıklık mı kazandı?

4.06.2020

Çözümün sırrı ‘SIR’ modelinde

‘SIR modeli’ bulaşıcı hastalıklar pratiğinde sık kullanılan önemli bir parametre. COVID-19 pandemisiyle yeniden gündeme geldi.

13.05.2020

Bağışıklık pasaportu işe yarayacak mı

Pandeminin ne zaman biteceğine, ne zaman sonlanıp bize terk edeceğine, dahası sonra yeniden dönüp dönmeyeceğine, sahip olduğumuz önemli bir sistem karar verecek. O sistemin adı da net ve açık olarak belli: Bağışıklık sistemi.

2.05.2020

Ramsar ve Bern sözleşmeleri Salda’ya darbeye izin vermez

Salda gölü kıyısına ‘millet bahçesi’ adı altında bir turistik tesis yapılabilir mi?

16.04.2020

Korona virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendirecek öneriler

Korona virüs; diğer virüs enfeksiyonları gibi (çocuk felci, suçiçeği, kızamık) bir tür virüs hastalığıdır ve aynı aşina olduğunuz diğer enfeksiyonlar gibi öldürücüdür. Özellikle vücudun savunma sistemini sekteye uğratarak hastalığın gidişatını da ağırlaştırır.

11.03.2020