EKSTRA
MENÜ

Kadına Yönelik Şiddet

Kadına Yönelik Şiddet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kadına Yönelik Şiddet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.365 Kadına Yönelik Şiddet haberi bulunmuştur.

Kadına Yönelik Şiddet Haberleri

Erkeklerden erkeklere çağrı: Bedeninizi silaha dönüştürmeyin

Erkeklerden erkeklere çağrı: Bedeninizi silaha dönüştürmeyin

Her şey WhatsApp grubundaki bir mesajla başladı. Arkadaşlarından biri, kadın cinayetlerini kınamanın yeterli olmadığını, konuyu etraflıca konuşmaları gerektiğini söylüyordu. Toplanıp konuşmaya, tartışmaya başladılar. Bir manifesto hazırlayıp ‘Eleştirel erkeklik Datça inisiyatifi’ni kurdular, “Mücadele alanımız kadın sorunu değil, bir sorun olarak erkeklerdir” diyorlar.

18.10.2020Hürriyet Pazar
Son dakika... MİM başlıyor... Türkiyede bir ilk olacak

Son dakika... MİM başlıyor... Türkiye'de bir ilk olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan Muzır İçerikle Mücadele (MİM) Programı'nı başlatacaklarını belirterek, vatandaşların çocuklara zararlı içeriklerle ilgili şikayetlerini bu program kapsamında kurulacak web sitesi ve WhatsApp İhbar Hattı'na iletebileceğini bildirdi.

16.10.2020Ekonomi
İyi bir gelecek için bugünün güçlü kızlarına ihtiyacımız var

İyi bir gelecek için bugünün güçlü kızlarına ihtiyacımız var

Dünya Kız Çocukları Günü, 2012’de Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir kararla, her yıl 11 Ekim'de, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanıyor.

Vahşete soruşturma

Vahşete soruşturma

İstanbul Sancaktepe’de yaşayan iki çocuk annesi 23 yaşındaki Eda Akın’ın dün gece kocası M.A. (28) tarafından vücudunun birçok yerinin kızgın bıçakla yakılarak işkence edildiği iddiasıyla sosyal medyada yayınlanan görüntüleri gündemin üst sıralarına yükseldi.

8.10.2020Gündem
Son dakika haberler... Adalet Bakanlığından yeni uygulama Anında kolluk birimine bildirilecek

Son dakika haberler... Adalet Bakanlığı'ndan yeni uygulama! Anında kolluk birimine bildirilecek

Adalet Bakanlığı, hayata geçirilen yeni uygulama ile şiddet faillerinin ceza infaz kurumundan tahliyesinin gerekli tedbirlerin alınması için hemen kolluk birimine bildirileceğini açıkladı.

5.10.2020Gündem
Son dakika haberi...  İçişleri Bakanı Süleyman Soyludan flaş açıklamalar

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan flaş açıklamalar

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Alınan tedbirler sayesinde kadın cinayetleri oranı, yılbaşından itibaren yüzde 29 düştü. Dünyada (milyon kişi başına) kadın cinayet oranı 13 iken Türkiye'de 3,8. Mücadelemiz, kadına karşı tek bir şiddet olmayana dek devam edecek. Aile içi şiddetle mücadeleyi hep birlikte başaracağız." açıklamasında bulundu.

3.10.2020Gündem
Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizde tek bir kadının dahi şiddete uğramasına tahammülümüz yoktur

Son dakika haberler... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizde tek bir kadının dahi şiddete uğramasına tahammülümüz yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kadına yönelik şiddete karşı mücadelemizi de çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımla ve sıfır tolerans ilkesiyle yürütüyoruz. Ülkemizdeki tek bir kadının dahi şiddete uğramasına, hakkının, hukukunun, onurunun çiğnenmesine asla tahammülümüz yoktur." dedi.

1.10.2020Gündem
Beş bakanlık devreye girdi: Kadına şiddete taviz yok

Beş bakanlık devreye girdi: Kadına şiddete taviz yok

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kadına yönelik şiddete karşı yol haritasını belirledi.

27.09.2020Gündem
Bakan Selçuk duyurdu: 18 pilot ilde başlattık

Bakan Selçuk duyurdu: 18 pilot ilde başlattık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında 'Kadına yönelik şiddeti önlemede 'Risk Analiz ve Yönetim Modülünü' 18 pilot ilde başlattık' dedi.

23.09.2020Gündem
Son dakika... Bakan Selçuk CNN Türkte açıkladı: Aralık sonuna kadar uzatacak fonumuz var

Son dakika... Bakan Selçuk CNN Türk'te açıkladı: Aralık sonuna kadar uzatacak fonumuz var

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik'le Hafta Sonu programında soruları yanıtladı. Bakan Selçuk çocuklara yönelik çalışmalar yapıldığını ve muzır müdahale programı düzenlendiğini belirtti. Bakan Netflix hakkında da açıklama yaptı.

12.09.2020Ekonomi
Dayakçı kocaya koruma kararını polis elden verecek

Dayakçı kocaya koruma kararını polis elden verecek

Adalet Bakanlığı’nca, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için yeni uygulamalar hayata geçiriliyor.

6.09.2020Gündem
Çocukları değersizleştirdiler,  buna karşı çıkmamız gerekiyor

Çocukları değersizleştirdiler, buna karşı çıkmamız gerekiyor

Şüphelerini göz ardı etmedi, korkmadı... 2014’te ortaya çıkardığı istismarla okul müdürünü 82 yıl hapse mahkûm ettirdi. Saadet Özkan, o gün bugündür kurucusu olduğu ‘Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’yle cinsel istismara uğramış çocuklar ve aileleri için çalışıyor. Özkan’la dernek çatısı altında, İzmir’de açtıkları ‘İhmal ve İstismarı Önleme Merkezi’ vesilesiyle konuştuk: “Benim için öğretmenlik bitmedi, sadece şekil değiştirdi.”

30.08.2020Hürriyet Pazar
‘Cadı Üçlemesi’yle ortak karabasanları yıkmayı ve renkli düşler örmeyi diliyoruz

‘Cadı Üçlemesi’yle ortak karabasanları yıkmayı ve renkli düşler örmeyi diliyoruz

52’ncisi düzenlenen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde ‘En İyi Fantastik Film’ ödülünü, Ceylan Özgün Özçelik imzalı ‘13+’ kazandı. ‘13+’, kadınlara ve kız çocuklarına şiddeti ve iyileşme öyküleri anlatan ‘Cadı Üçlemesi’nin ilk halkası... Özçelik, “Çocukken ben de tacize uğradım. Bu karabasan hep içimdeydi, bu kısa filmle kusabildim” diyor.

Kıskançlık: Nedir Ne Değildir Sevgi Gösterme Şekli Midir

Kıskançlık: Nedir? Ne Değildir? Sevgi Gösterme Şekli Midir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şiddet, özellikle de kadına şiddet çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Hemen hemen her seferinde de şiddet uygulayan kişi “Çok seviyorum, çok kıskandım” şeklindeki sözleriyle kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Peki bir kadını döve döve öldürmeye, bıçaklamaya, yakmaya, hatta üzerine beton dökmeye bile neden olan bu kıskançlık nasıl bir “sevgi” gösterisidir? “Sevgi” gösterisi değil de aksine karşı tarafın hayatını zehir eden çok büyük bir saygısızlık mıdır yoksa her türlü kıskançlık?

Acılar Maskelenmesin

Acılar Maskelenmesin

#BenVarımAcılarMaskelenmesin diyerek kadına yönelik şiddete karşı kampanya başlattı.

Tuma Çelik’e ‘dokunma’ kararı: ‘Meclis bu ağır ithamı kaldıramaz’

Tuma Çelik’e ‘dokunma’ kararı: ‘Meclis bu ağır ithamı kaldıramaz’

Meclis Hazırlık Komisyonu, 3 çocuk annesi D.K.’ya cinsel saldırıyla suçlanan Mardin milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Genel Kurul’dan da bu yönde karar çıkarsa, Çelik’e yargılama yolu açılacak.

25.08.2020Gündem
‘Kadın cinayetleri terör eylemi’

‘Kadın cinayetleri terör eylemi’

4’üncü kattan düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen’in ailesine taziye ziyaretinde bulunan Adalet Bakanı Gül, “Hepimizin ortak acısı, ortak taziyemiz, ortak cenazemiz. Bir baba olarak, bir vatandaş ve eş olarak şunu söylemek isterim ki kadın cinayetleri bir terör eylemidir” dedi.

23.08.2020Gündem
Adalet Bakanı Abdulhamit Gülden, Duygu Delenin ailesine ziyaret

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den, Duygu Delen'in ailesine ziyaret

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'te bir apartmanın 4'üncü katından düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Kadın cinayetleri bir terör eylemidir ve bu eylemlere karşı hepimiz topyekün mücadale etmek zorundayız." dedi.

22.08.2020Gündem
13 yıldır yürüyemeyen eşinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor

13 yıldır yürüyemeyen eşinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor

HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesinde Necati Düzen (45), şeker hastalığı ve eklem romatizması nedeniyle 13 yıldır yürüyemeyen eşi Münire Düzen'in tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Necati Düzen, sürünerek ettiği için dizlerine sünger bağladığı eşi için akülü araç istiyor.

19.08.2020Gündem
Ressam Benhabib’den jinekoloji profesörü eşine: ‘Benden 2 ay uzak dur’

Ressam Benhabib’den jinekoloji profesörü eşine: ‘Benden 2 ay uzak dur’

Ressam Şeli Benhabib (54), kendisinden 17 yaş büyük eşi jinekolog Prof. Dr. Moşe Benhabib’in kendisine şiddet uyguladığını ve ölümle tehdit ettiğini öne sürerek korunma talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme 2 ay uzaklaştırma verdi.

19.08.2020Gündem
Şiddeti Frenlemenin Yolu: Donakalım Tepkisi Nedir

Şiddeti Frenlemenin Yolu: Donakalım Tepkisi Nedir?

"Kriminal tipteki kişiler özellikle kadınlara değil kendini savunamayacak kişilere saldırıyor. Öfkelendiklerinde beyinlerinin düşünen kısmı devre dışı kalıyor çünkü hisleriyle hareket ediyorlar. Suçluluk ve pişmanlık da hissetmiyorlar, bu kişilere asgari değil azamiden ceza vermek lazım” diyen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan 'donakalım tepkisi'ni tavsiye etti, önemli açıklamalarda bukundu.

Sözleşmeyi hazırlayanların yüzde 70’i kadındı, bu bile başlı başına olağandışı bir başarı

Sözleşmeyi hazırlayanların yüzde 70’i kadındı, bu bile başlı başına olağandışı bir başarı

1.5 ayda hakkında 5 milyonu aşkın sosyal medya paylaşımı yapılan İstanbul Sözleşmesi’ni kaleme alan uzmanlardan Prof. Dr. Feride Acar: “Türkiye imzasını çekerse kadınlar devlet tarafından korumasız bırakılmış hisseder, şiddet eğilimindeki erkekler de devletin kendilerine ‘icazet’ verdiğini düşünür.”

16.08.2020Hürriyet Pazar
İlk cevabı aldılar

İlk cevabı aldılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin “Hakkımızı yedirtmeyiz” mesajı verdi, “Oruç Reis’imize sakın saldırmayın, saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar” dedi. Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı ve ardından AK Parti 19’uncu Kuruluş Yıldönümü programında özetle şunları söyledi:

14.08.2020Gündem
Üniversitede kadına şiddeti önleme dersi

Üniversitede kadına şiddeti önleme dersi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (MSKÜ) ‘Toplumsal Cinsiyet ve Cinsiyet Eşitliği’ dersinin müfredata eklenmesi kararlaştırıldı.

10.08.2020Eğitim
Karabiberle şaşırtın tava, oklava kullanın

Karabiberle şaşırtın tava, oklava kullanın

Erkek şiddetinden usandık! Her gün binlerce kadın saldırıya maruz kalıyor. Fiziki güç kabul edilemez ama özsavunma haktır. Kadınlara Krav maga dersleri veren Enis Mazhar Tayman’dan ev içi şiddete karşı ipuçları aldık, basit teknikleri uygulamalı olarak gösterdik.

KADEM’den eleştirilere tek tek yanıt

KADEM’den eleştirilere tek tek yanıt

YÖNETİM kurulu üyeleri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un da bulunduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), son günlerde tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktı.

2.08.2020Gündem
Feminist yönetmen Agnès Varda’nın dediği gibi: ‘Biz de neşeli bir feminizm isterdik ama çok öfkeliyiz’

Feminist yönetmen Agnès Varda’nın dediği gibi: ‘Biz de neşeli bir feminizm isterdik ama çok öfkeliyiz’

Kadın kuruluşlarının sonlanması için mücadele verdiği cinayetler yasaların tam uygulanmaması nedeniyle artmaya devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun haziran verilerine göre sadece geçen ay 27 kadın öldürüldü. Bu cinayetlerin önlenmesinde medyaya da büyük sorumluluk düşüyor çünkü haberin dili ve görsel seçimi başka cinayetleri tetikleyebiliyor. Haberlerdeki hatalar neler ve bunları nasıl değiştireceğiz? Uzmanlara danıştık...

KADEMden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

KADEM'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Kadın ve Demokrasi Derneği Kadem İstanbul Sözleşmesi tartışmaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

1.08.2020Gündem
22 yıllık işkence Sabaha kadar korku ve çaresizlik içinde bekledim

22 yıllık işkence! 'Sabaha kadar korku ve çaresizlik içinde bekledim'

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde yaşayan Hatice B. (39), 22 yıllık eşi H.B. tarafından sürekli şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Daha öncesinde birçok kez boşanma davası açtığını ancak ailesi nedeniyle geri çektiğini söyleyen Hatice B., "Kendimden çok çocuklarıma zarar vermesinden endişe ediyorum. Bu şiddet 22 yıldır sürüyor" dedi. H.B.'nin şikayetin ardından gözaltına alındığı ve serbest bırakıldığı öğrenildi.

1.08.2020Gündem
Evlenen çift sabıka görebilsin teklifi

Evlenen çift sabıka görebilsin teklifi

CHP aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla evlenecek çiftlerin birbirlerinin şiddet sabıkalarını önceden görebilmeleri için yasa önerisi verdi. Yasa teklife göre, bu bilgiler bir veritabanında tutulacak ve sadece çiftlerin kullanımına açık olacak.

1.08.2020Gündem
AK Partiden Dilipakın sözlerine tepki

AK Parti'den Dilipak'ın sözlerine tepki

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin Twitter hesabından köşe yazarı Abdurrahman Dilipak'ın kadınlara yönelik sözlerine tepki gösterdi. Şahin açıklamasında 'Tüm kadınların haklarını korumak için çalışmalarımızı sürdürmek görevimiz ve sorumluluğumuzdur' dedi.

31.07.2020Gündem
İstanbul Sözleşmesi’nin ardından boşanma raporu

İstanbul Sözleşmesi’nin ardından boşanma raporu

AK Parti MYK toplantısında Erdoğan’a sunulan rapora göre 2014 yılında 202 bin 17 boşanma davası açılırken, bu sayı geçtiğimiz yıl 248 bin 640 oldu.

29.07.2020Gündem
Muş Valiliği, Kürtçe tercüman verilmediği iddialarını yalanladı

Muş Valiliği, Kürtçe tercüman verilmediği iddialarını yalanladı

Muş Valiliği, Malazgirt ilçesinde 14 Temmuz'da eşi tarafından öldürülen kadının avukat huzurunda Türkçe ifade verdiğini, avukat ya da Kürtçe tercüman talebinde bulunmadığını bildirdi.

24.07.2020Gündem
Kadınlar kendini koruma yollarını anlattı... Güvercin adımlarla yaşamak

Kadınlar kendini koruma yollarını anlattı... Güvercin adımlarla yaşamak

Kadına yönelik şiddet uzun yıllardır artarak çoğalırken bu bilgiyle yaşayan kadınlar kendilerine has önlemler alıyor. Bazı kadınlar taksiye bindiği anda taksi plakasını arkadaşına yolluyor, bazı kadınlar evde yalnızken tamirci çağırmıyor... Farklı yaş ve mesleklerden 10 kadına sorduk siz fiziksel ya da duygusal şiddetten kaçmak için ne gibi önlemler alıyorsunuz?

24.07.2020Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kadına şiddete karşı alarm halindeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Kadına şiddete karşı alarm halindeyiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir radyo programında kadına yönelik şiddetle ilgili alınan önlemlerden söz etti. Kadın Destek Uygulaması KADES’ten bahseden Bakan Soylu, bir tıkla acil yardım talebinde bulunulabilen akıllı telefon uygulamasının 473 bin kişi tarafından indirildiğini, bu uygulamadan gelen 35 bin ihbara güvenlik birimlerinin hızlıca müdahale ederek gerekli işlemleri yaptığını söyledi.

23.07.2020Gündem
Kadın Destek Uygulaması (KADES) nedir

Kadın Destek Uygulaması (KADES) nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğünce kullanıma sunulan Kadın Destek Uygulaması (KADES), şiddet veya cinsel saldırı gibi zor durumlarla karşılaşan kadınların kullandığı önemli bir uygulama olarak dikkat çekiyor. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hayata geçirilen KADES, şiddet mağduru ya da cinsel saldırıya uğrayan kadınların en büyük yardımcılarından birisi. İşte, KADES hakkında bilgi...

22.07.2020Gündem
Pınar Gültekinin ardından tekrardan gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi nedir İstanbul Sözleşmesi kadınları nasıl koruyor

Pınar Gültekin'in ardından tekrardan gündeme gelen İstanbul Sözleşmesi nedir? İstanbul Sözleşmesi kadınları nasıl koruyor?

Amacı kadınları her türlü şiddetten korumak ve kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını sağlamak olan İstanbul Sözleşmesi Son olarak Pınar Gültekin cinayetiyle birlikte yeniden gündeme geldi. Avukat Sinem Rumeli ve Bihter Ok, tüm yönleri ile İstanbul Sözleşmesi ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Haluk Levent, eleştirilen kadınlara tavsiye açıklaması hakkında konuştu

Haluk Levent, eleştirilen 'kadınlara tavsiye' açıklaması hakkında konuştu

Haluk Levent'in, Pınar Gültekin eski sevgisi tarafından öldürülmesinin ardından kadınlara verdiği tavsiye tepki çektiLevent, daha sonra özür dileyip mesajını sildi. Tepkilerin artması üzerine sinirlenen ünlü sanatçı, özrünü geri alıp paylaşımını tekrar yükledi.

22.07.2020Magazin
Milliyetçiliğimiz mevsimsel değil

'Milliyetçiliğimiz mevsimsel değil'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zaman zaman 6 okumuzdan biri olan milliyetçilik ilkeleri tartışılır. ‘Vay efendim CHP milliyetçi değil’. Bizim milliyetçiliğimizde 83 milyonun kucaklaşması, hiç kimsenin kimliğinden, yaşam tarzından sorgulanmaması vardır” dedi. Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında özetle şunları söyledi:

22.07.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Tam 45 kez korona testi yaptırmış

Koronavirüs testlerine ulaşma sorunu yaşandığı ve siyasilere ayrıcalık yönündeki eleştirilerin yapıldığı dönemde, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun bir ayda 8 test yaptırdığını açıklaması tepki yaratmıştı.

17.10.2020

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, 2012 yılında Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde, kız çocuklarının cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanmaya başlandı. Bu önemli gün, kız çocuklarının karşılaştığı zorlukları vurgulayarak onların güçlenmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin uygulanabilmesini teşvik etmektedir.

10.10.2020

Pozitif hastaya elektronik bileklik geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazeteci Muharrem Sarıkaya’ya koronavirüs testi pozitif çıkan ve evde karantinada kalması gerekirken düğün dernek gezenleri engellemek için ‘elektronik bileklik’ uygulaması getirileceğini açıkladı. Kadına şiddet olaylarında sıklıkla kullanılan ‘elektronik kelepçe’ uygulamasına benzeyen bu sistem nasıl olacak? ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasından farkı ne? Vaka sayılarında bir düşüş yaşatır mı? Hukuki açıdan dezavantajları var mı? Uzmanlara sordum.

28.09.2020

Daha evrakı yazmadan çıkıyorlar...

İnfaz düzenlemesinden sonra, işlenen suçlarda artış olacağı iddiaları, yasa çalışmaları boyunca en çok konuşulan konuyu oluşturmuştu.

6.09.2020

Zam gelmezse fabrikalar kapanabilir. Şekerde döngü bozuluyor

Ülkemizde 33 adet pancar şekeri fabrikası var. ÖİB’ye bağlı Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 fabrikadan 10’u, 2018 yılında yapılan özelleştirme ihaleleri ile özel sektöre devredildi. Böylelikle 33 şeker fabrikası; devlete ait 15, özel sektöre ait 12 ve pancar kooperatiflerine ait 6 olmak üzere faaliyet gösteriyor. Mevcut durumda kamunun sektör payı yüzde 35.5, kooperatif fabrikalarının payı yüzde 36.9, özel fabrikaların payı ise yüzde 27.6 oldu.

6.08.2020

9 yıl önce sevinenler nerede

Bundan 9 yıl önce, bugünkü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Aile Bakanlığı yaptığı dönemde, İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmanın ardından, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası’nın çıkartılmasının bayramı vardı, İktidar Partisi’nde. Partinin ileri gelenleri, demokrasi kadın-erkek eşitliği ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda ne büyük bir adım atıldığının demeçlerini verdi. İlk kez muhalefet itirazsız destekledi.

2.08.2020

Kadına şiddeti kınıyoruz

Bugün sizinle Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin kadın şiddetine dair yazısını paylaşacağım. Dernek, kadınların ekonomik hayatta etkin olduğunda aile içi şiddetin de azalacağını dile getiriyor...

25.07.2020

İstanbul Sözleşmesi kadınlar için hayati bir kazanım

Üzerinde yaşadığımız yerkürede kadınların eşitliğinin tanımlanması ve şiddete karşı korunmalarında hukuksal zeminde ortaya konmuş olan en ileri metin ‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak adlandırılıyor. Resmi ve uzun adıyla da ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’...

24.07.2020

Her cinayette ortaya çıkan karaktersizlerin tam listesi

Vahşice, canavarca işlenmiş bir cinayetin hemen ardından kurbanla değil de vahşi katille empati kurmaya çalışanlar.

23.07.2020