EKSTRA
MENÜ

Jen Psaki

Jen Psaki ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jen Psaki haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 305 Jen Psaki haberi bulunmuştur.

Jen Psaki Haberleri

Türkiye’ye İHA seçeneği masada

Türkiye’ye İHA seçeneği masada

IŞİD’in Musul’u ele geçirmesiyle başkonsolos dahil bölgedeki 80 Türk’ün rehin alınması sonrası Washington’da krize nasıl cevap verileceği tartışılıyor. Başkan Yardımcısı Biden ve Dışişleri Bakanı Kerry’nin Erdoğan ve Davutoğlu ile temasları sonrası, ABD’nin Türkiye’ye insansız hava aracı konuşlandırması seçeneği masada. Beyaz Saray da, konunun tartışıldığını reddetmedi.

11.06.2014Dünya
ABDden IŞİD tepkisi: Bir an önce...

ABD'den 'IŞİD' tepkisi: Bir an önce...

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü mensuplarının Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlediği baskını "en güçlü" şekilde kınadı.

11.06.2014Dünya
ABDden Türkiyeye petrol alış verişi için risk uyarısı

ABD'den Türkiye'ye petrol alış verişi için risk uyarısı

Kuzey Irak petrolünün Türkiye'den uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanmasıyla ilgili olarak açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Irak federal hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediğini, alım ve satım yapan tarafların da çok ciddi yasal riskler aldığını belirtti.

11.06.2014Gündem
Askeri karargâhı Amerikalı bombacı havaya uçurmuş

Askeri karargâhı Amerikalı bombacı havaya uçurmuş

SURİYE’de dördüncü yılına giren içsavaşta ilk kez bir ABD vatandaşı intihar saldırısı düzenledi.

31.05.2014Dünya
ABD de kabul etti: İntihar bombacısı Amerikan vatandaşı

ABD de kabul etti: İntihar bombacısı Amerikan vatandaşı

ABD Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta pazar günü Suriye birliklerine yönelik intihar saldırısının bir ABD vatandaşı tarafından düzenlendiğini doğruladı. Bu, bir Amerikan vatandaşının Suriye'de düzenlediği bilinen ilk saldırı. Üstelik filmlerdekini aratmayacak bir araçla...

31.05.2014Dünya
ABDden Kuzey Irak petrolü açıklaması

ABD'den 'Kuzey Irak petrolü' açıklaması

Kuzey Irak petrolünün Türkiye'den uluslararası piyasaya sevkiyatına başlanmasıyla ilgili olarak açıklama yapan ABD, Irak federal hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediğini belirtti.

23.05.2014Dünya
Filistinli gençlerin öldürülme anı

Filistinli gençlerin öldürülme anı

Batı Şeria'da Filistinli iki gencin İsrailli askerler tarafından vurularak öldürülmesine yönelik tepkiler sürüyor.

21.05.2014Dünya
ABDye tokat sorusu

ABD'ye 'tokat' sorusu

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Soma'da bir kişiye tokat attığı şeklindeki iddialara ilişkin, Ortaya çıkan birçok video gördük. Elbette ki, görünüşe göre göstericilere nedensiz şiddet uygulanmasını reddediyoruz. Türkiye'deki hukukun üstünlüğü uyarınca hesap verilmesinde ısrar ediyoruz dedi. Günlük basın toplantısında bakanlığının gündeme ilişkin değerlendirmelerini açıkladıktan sonra, gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türk gazetecilerden gelen sorular üzerine, Soma'da yaşanan faciadan sonra olup bitenlerden haberdar olduklarını ve olayların değişik videolarını da izlediklerini belirtti. Nafiz ALBAYRAK NEW YORK DHA

20.05.2014Haber
ABDden tokat açıklaması

ABD'den 'tokat' açıklaması

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Soma'da bir kişiye tokat attığı şeklindeki iddialara ilişkin, "O görüntüleri izledik. Gereksiz yere göstericilere uygulanan şiddeti reddediyoruz ve Türkiye’deki hukukun üstünlüğü uyarınca hesap verilmesinde ısrar ediyoruz’’ dedi.

20.05.2014Dünya
Bağımsız medyaya her engel bizim için endişedir

Bağımsız medyaya her engel bizim için endişedir

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Jen Psaki, “Açık ve demokratik toplumların temel unsuru olan bağımsız medyanın engellenmesine yönelik her türlü gayretten endişe duyacaklarını” söyledi.

13.05.2014Dünya
Kırım’a ‘zafer’çıkarması

Kırım’a ‘zafer’çıkarması

Sovyetler Birliği’nin 2’nci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zaferin 69’uncu yıldönümü dolayısıyla Moskova’da düzenlenen tören askeri gövde gösterisine dönüştü. Rusya lideri Putin, sonrasında ilk kez, mart ayında Ukrayna’dan ayrılıp Moskova’ya bağlanma kararı alan Kırım’a gitti. NATO, sert tepki gösterdi.

9.05.2014Dünya
Putinden Ukrayna konusunda geri adım

Putin'den Ukrayna konusunda geri adım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AGİT Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından 11 Mayıs’ta Ukrayna’nın doğusunda yapılması planlanan ayrılıkçı referandumun ertelenmesini istedi. Putin, Ukrayna sınırlarından asker de çektiklerini açıkladı.

8.05.2014Dünya
Amerikan Dışişleri’nin CIA kökenli sivri sözcüsü

Amerikan Dışişleri’nin CIA kökenli sivri sözcüsü

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni yüzü Marie Harf (32), verdiği sivri demeçlerle son dönemde Türkiye’de sık haber oldu. Ancak sadece Ankara’dakilerin değil, CIA kökenli sözcü Washington’daki Cumhuriyetçilerin de tepkisini çekecek kadar açıksözlü.

7.05.2014Dünya
Gizli soruşturma

Gizli soruşturma

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in iadesi için sürecin başlatılacağı açıklamasının ardından, “Gülen hakkında bir soruşturma mı var?” sorusu gündeme geldi.

30.04.2014Gündem
Gülen sorusuna yanıt yok

Gülen sorusuna yanıt yok

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan'ın, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iade sürecine yönelik hukuki sürecin başlayacağını açıklaması ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, gazeteciler tarafından soru yağmuruna tutuldu.

30.04.2014Dünya
ABD Dışişleri Sözcüsü’ne Gülen’le ilgili soru yağmuru

ABD Dışişleri Sözcüsü’ne Gülen’le ilgili soru yağmuru

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'in iade sürecine ilişkin hukuki sürecin başlayacağını açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, gazeteciler tarafından Fethullah Gülen ile ilgili soru yağmuruna tutuldu.

30.04.2014Dünya
ABDden Mısıra sert uyarı

ABD'den Mısır'a sert uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Mısır'daki yeni idam kararlarıyla ilgili olarak, "Bu tür bir yargılamanın, Mısır'ın uluslararası insan hakları kanunları altındaki yükümlülüklerine uyması bir yana, adaletin en temel standartları bile tatmin edebileceğine inanmak mümkün değil. Mısır hükümetine, duruma çare bulması, mahkemenin kararın geri çekmesi ve bireysel davalara yaraşır bir yargı sürecini sağlaması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

28.04.2014Dünya
Obama yine ‘büyük felaket’ dedi

Obama yine ‘büyük felaket’ dedi

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti adına 1915 Olayları’nın yıldönümü dolayısıyla yayınladığı tarihi taziye mesajının ardından gözler, kalabalık bir Ermeni diyasporasına sahip ABD’ye dönerken, Başkan Barack Obama 24 Nisan geleneğini bozmadı.

24.04.2014Dünya
Erdoğanın 24 Nisan mesajı ABD ve AByi memnun etti

Erdoğan'ın 24 Nisan mesajı ABD ve AB'yi memnun etti

ABD ve AB, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajını olumlu karşıladı.

24.04.2014Dünya
Obamadan 24 Nisan açıklaması

Obama'dan '24 Nisan' açıklaması

ABD Başkanı Obama, göreve geldiğinden beri 1915 olaylarının yıldönümü sayılan 24 Nisan dolayısıyla yayınladığı 6’ıncı mesajında da yine “Ermeni Soykırımı” yerine “Meds Yeghern” (büyük felaket) dedi. Dört paragraflık açıklamanın birçok cümlesi ise önceki bildirilerle bire bir aynıydı.

24.04.2014Dünya
ABDden Rusyaya yeni yaptırım sinyali

ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım sinyali

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, bazı Rus yetkililere yeni yaptırımlar uygulayabilecekleri uyarısında bulundu.

22.04.2014Dünya
Ukrayna ordusu Slavyanskı kuşattı

Ukrayna ordusu Slavyansk'ı kuşattı

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk iline bağlı Slavyansk ilçesinin etrafının Ukrayna ordusunu tarafından sarıldığı bildirildi.

15.04.2014Dünya
Psakiden tasarı açıklaması

Psaki'den tasarı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, 1915 yılı olaylarına dair Ermeni iddialarına ilişkin, "Uzun süreden beri pozisyonumuz, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ölümlerine yürüyen veya katledilen 1,5 milyon Ermeninin kaybedilmesinin yasını tutma ve (bunu) tarihi gerçek olarak tanımaya yöneliktir. Bu korkunç olay, 20. yüzyılın en kötü zulümlerinden biri olarak sonuçlandı" dedi.

10.04.2014Gündem
Türkiye ile ilgili şok iddiaya yanıt ABDden

'Türkiye' ile ilgili şok iddiaya yanıt ABD'den

ABD'li gazeteci Seymour Hersh'ün Suriye'de geçen yıl 21 Ağustos'ta düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye'nin olduğuna yönelik iddiaları, Beyaz Saray'ın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da yalanlandı.

8.04.2014Gündem
Hershün iddialarını Beyaz Saraydan sonra ABD Dışişleri de yalanladı

Hersh'ün iddialarını Beyaz Saray'dan sonra ABD Dışişleri de yalanladı

ABD'li gazeteci Seymour Hersh'ün Suriye'de geçen yıl 21 Ağustos'ta düzenlenen kimyasal saldırının arkasında Türkiye'nin olduğuna yönelik iddiaları, Beyaz Saray'ın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da yalanlandı.

8.04.2014Dünya
ABD yasağa karşı çıkmaktadır

ABD yasağa karşı çıkmaktadır

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, günlük basın toplantısının başında Türkiye’deki Twitter yasağıyla ilgili çok sert bir yazılı açıklama okuyarak, “ABD, Türkiye’deki ifade özgürlüğünü desteklemekte ve özgür ifade hakkını çiğnemeye yönelik her türlü eyleme karşı çıkmaktadır” dedi.

22.03.2014Gündem
Twitter yasağına dünyadan tepki yağıyor

Twitter yasağına dünyadan tepki yağıyor

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Twitter'ın kapatılması kararıyla ilgili olarak inceleme başlattı.

21.03.2014Dünya
ABD yasağa karşı çıkmaktadır

'ABD yasağa karşı çıkmaktadır'

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, günlük basın toplantısının başında Türkiye’deki Twitter yasağıyla ilgili çok sert bir yazılı açıklama okuyarak, “ABD, Türkiye’deki ifade özgürlüğünü desteklemekte ve özgür ifade hakkını çiğnemeye yönelik her türlü eyleme karşı çıkmaktadır” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki günlük brifingin ardından hem Dışişleri hem de Beyaz Saray, brifingde belirtilen kaygıları bir kez de yazılı açıklamayla tekrar ettiler.

21.03.2014Dünya
İsrailli Bakan ABDden özür diledi

İsrailli Bakan ABD'den özür diledi

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ABD’li mevkidaşı Chuck Hagel’i arayarak, Washington yönetimini İran’ın nükleer programına karşı zayıf duruş sergilemekle eleştirdiği için özür diledi.

20.03.2014Dünya
Facebook ve YouTubeu kapatırız sözleri kaygı yarattı

'Facebook ve YouTube'u kapatırız' sözleri kaygı yarattı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gerekirse Facebook ve YouTube'u kapatırız" sözlerine hem ABD hem de Gazetecileri Koruma Komitesi'nden tepki geldi.

8.03.2014Dünya
ABD: Kaygı duyuyoruz

ABD: Kaygı duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın 30 Mart seçimlerinden sonra sosyal medya siteleri Youtube ve Facebook’un kapatılabileceğine ilişkin ifadeleri dolayısıyla kaygı duyduklarını açıkladı.

7.03.2014Dünya
ABD ‘skandal’ın arkasında durdu

ABD ‘skandal’ın arkasında durdu

ABD Yönetimi, dün yayınladığı insan hakları raporunda 17 Aralık soruşturmasının sonuçlarını ‘skandal’ olarak nitelendirmesinin arkasında durdu. Dışişleri Sözcüsü, “Bu Yönetimin bir raporu, bizim görüşlerimizi yansıtıyor” derken, üst düzey bir Amerikan Dışişleri yetkilisi ise skandal nitelendirmesinin ‘bilinçli’ ve ‘zamanlı’ olduğunu söyledi.

28.02.2014Dünya
Güle internet yasasının engellenmesi çağrısı

Gül'e internet yasasının engellenmesi çağrısı

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanlığı'nın onayına sunulan İnternet Sansür Yasasının engellenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi. Basın Konseyi adına, Başkan Pınar Türenç imzasıyla yazılan mektupta, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normlarına göre antidemokratik hükümler içeren yasanın, basın ve ifade özgürlüğünü tümüyle ortadan kaldıracağı vurgulandı.

10.02.2014Teknoloji
CHPden uluslararası kuruluşlara mektup

CHP'den uluslararası kuruluşlara mektup

CHP Dış İlişkiler ve Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu imzasıyla gönderilen mektupta iktidardaki AKP Hükümeti’nin internet özgürlüklerini hedef alan bu girişiminin Türk vatandaşlarının temel hak ve özgürlüklerine karşı yapılan bütünlüklü ve ısrarlı taarruzun yalnızca bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

10.02.2014Gündem
İnternet yasasına yurtdışından tepkiler gecikmedi

İnternet yasasına yurtdışından tepkiler gecikmedi

TBMM'den geçen internet düzenlemesine Avrupa'nın ardından ABD ve AGİT'ten de tepkiler geldi. Dış basın ise yasanın, yolsuzluk skandalının ardından gelen bir hamle olduğuna vurgu yaptı.

7.02.2014Dünya
S....r et AB’yi diyen Nuland özür diledi

'S....r et AB’yi' diyen Nuland özür diledi

Ukrayna’da Maidan hareketinin tetiklediği siyasi kriz devam ederken, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın Kiev büyükelçisi Jeff Pyatt ile yaptığı telefon görüşmesinde “S....r et şu AB’yi” diye küfrettiği ortaya çıktı. Nuland, olay kamuoyuna yansıyınca AB yetkililerinden özür diledi.

7.02.2014Gündem
Nuland S....r et AB’yi sözlerini yorumladı: Etkileyici bir hüner

Nuland 'S....r et AB’yi' sözlerini yorumladı: Etkileyici bir hüner

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, internete düşen ve "S....r et AB'yi" dediği ses kaydına ilişkin, "Oldukça etkileyici bir hüner ortaya konmuş. Ses çok temizdi" yorumunu yaptı.

7.02.2014Dünya
Ban İranı Cenevre-2ye davet etti ortalık karıştı

Ban İran'ı Cenevre-2'ye davet etti ortalık karıştı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ABD'li yetkilileri ve Suriyeli muhalifleri şaşırtan bir hamleyle İran'ın Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden savaşın sonlandırılması için bu hafta İsviçre'nin Montrö şehrinde düzenlenecek Cenevre-2 görüşmelerine davet edildiğini açıkladı. ABD’den karara tepki gelirken muhalifler masadan kalkma tehdidinde bulundu.

20.01.2014Dünya
Suriye’de umut

Suriye’de umut

22 Ocak’ta yapılacak Cenevre 2 Konferansı öncesinde ABD ve Rusya, Suriye’de umut yaratan bir açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rus mevkidaşı Lavrov, ateşkesin sağlanması, insani koridorun açılması ve tutukluların salıverilmesi konusunda ortak görüş bildirdi.

13.01.2014Dünya
ABD ile Rusya arasında hediye trafiği

ABD ile Rusya arasında hediye trafiği

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un yaptıkları görüşme Suriye krizinin çözümü adına varılan uzlaşı kadar karşılıklı hediyelerle de dikkat çekti.

13.01.2014Dünya
ABD Dışişleri Sözcüsü: Türkiyede kimsenin hukukun üstünde olmadığı bir adaleti destekliyoruz

ABD Dışişleri Sözcüsü: Türkiye'de kimsenin hukukun üstünde olmadığı bir adaleti destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "Türkiye'deki tüm ilgili taraflarla görüşmelerimizde, ABD'nin, Türk halkının hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığı ve kamusal şahıslara karşı suçlamaların tarafsızca soruşturulduğu, sivil ve cezai konularda adalet, zamanlılık ve şeffaflığın en yüksek standartlarını karşılayan bir hukuk sistemine yönelik arzusunu desteklediğini net şekilde dile getirmeye devam ediyoruz" dedi.

10.01.2014Dünya
ABDden flaş Ricciardone açıklaması

ABD'den flaş 'Ricciardone' açıklaması

Rüşvet operasyonu sonrası Türkiye’de Amerikan Büyükelçisi Frank Ricciardone’yi hedef alan suçlamaların ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı sonunda yazılı bir açıklama yaptı. Sözcü Jen Psaki’nin imzasıyla yayınlanan bildiride “Türk medyasının bazı unsurları tarafından büyükelçimize, yönelik devam eden temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici buluyoruz” denildi ve bu konudaki kaygıların Türk yetkililere de iletildiği açıklandı.

25.12.2013Dünya
Sudan iç savaşa sürükleniyor

Sudan iç savaşa sürükleniyor

Yaklaşık iki haftadır etnik çatışmalara sahne olan dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'da sular durulmuyor. Hızla iç savaşa doğru sürüklendiği görülen ülkede dün, BM Güvenlik Konseyi asker sayısını artırma kararı aldı.

25.12.2013Gündem
Sudan iç savaşa sürükleniyor

Sudan iç savaşa sürükleniyor

Yaklaşık iki haftadır etnik çatışmalara sahne olan dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'da sular durulmuyor. Hızla iç savaşa doğru sürüklendiği görülen ülkede dün, BM Güvenlik Konseyi asker sayısını artırma kararı aldı.

25.12.2013Dünya
ABDden flaş Ricciardone açıklaması

ABD'den flaş 'Ricciardone' açıklaması

Rüşvet operasyonu sonrası Türkiye’de Amerikan Büyükelçisi Frank Ricciardone’yi hedef alan suçlamaların ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı sonunda yazılı bir açıklama yaptı. Sözcü Jen Psaki’nin imzasıyla yayınlanan bildiride “Türk medyasının bazı unsurları tarafından büyükelçimize, yönelik devam eden temelsiz saldırıları son derece rahatsız edici buluyoruz” denildi ve bu konudaki kaygıların Türk yetkililere de iletildiği açıklandı.

25.12.2013Gündem
Komplo tepkisi

Komplo tepkisi

ABD yönetimi, Türkiye’de Amerikan Büyükelçisi Frank Ricciardone’ye yönelik devam eden suçlamaların ardından Ricciardone’ye destek içeren yazılı bir açıklama yayınladı.

24.12.2013Dünya
Toplantı ve sözler yalan

Toplantı ve sözler yalan

ABD’nin Ankara Büyükçelisi Francis Ricciardone, ‘Büyük Rüşvet Operasyonu’ndan sonra Ankara’da görev yapan AB büyükelçileriyle bir araya geldiği ve “Bugünden sonra imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz” dediği iddiasını yalanladı.

21.12.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Carter 80'de bu yüzden gitti

Umarım Türkler, 79'da Tahran'da alıkonulan Amerikalılar gibi 444 gün rehin kalmaz

11.06.2014

ABD Soma’daki protestoculara şiddeti eleştirdi

Washington Yönetimi, Soma’da yaşanan facia sonrası protestoculara yönelik sebepsiz şiddeti reddetti ve Türkiye’deki hukukun üstünlüğü uyarınca sorumlular için hesap sorulabilirlik çağrısı yaptı. Sözcü, “sebepsiz şiddet” derken Başbakan Erdoğan’ı mı kastettiğine ise açıklık getirmedi. “Biz çıkan birçok videodan bahsediyoruz” dedi.

20.05.2014

Amerika neden suçlu

Evet, Amerika suçlu. Ama bütün bu polis operasyonlarını onların yönlendirdiğini savunan deli saçması komplo teorileri yüzünden değil. Milyarlarca dolarlık bir kayıt dışı ekonomi yaratan… Kara paraya kapı açan… Türkiye gibi denetim mekanizmalarının zayıf olduğu ülkeleri rüşvet batağına sürükleyen… Kurdukları yaptırım rejimi yüzünden suçlu.

7.02.2014