EKSTRA
MENÜ

Ilo

Ilo haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ilo hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 531 Ilo haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ilo Haberleri

Çalışma hayatı İyileşiyor

Çalışma hayatı 'İyileşiyor'

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi’nın son çalışması, 15 ay boyunca COVID-19 önlemleri nedeniyle zorlu süreçler yaşayan başta konaklama ve yiyecek-içecek sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde istihdam açısından ‘iyileşmenin’ başladığını gösterdi.

29.08.2021Ekonomi
İlo Nedir İlo Açılımı Nedir Uluslararası Çalışma Örgütünün Hedefleri..

İlo Nedir? İlo Açılımı Nedir? Uluslararası Çalışma Örgütünün Hedefleri..

Dünya üzerinde kurulmuş olan pek çok örgüt vardır. Bu örgütler uluslararası olarak kurulmuş ve pek çok üye ülkede hizmet vermektedir. Uluslararası olarak kurulmuş olan örgütlerden bir tanesi de uluslararası çalışma örgütü olan İLO örgütüdür. UİLO örgütünün açılımı ve bu örgütün hedefleri merak edilmektedir. Peki İLO nedir? İLO'nun açılımı nedir? Uluslararası çalışma örgütünün hedefleri nelerdir? İşte İLO ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
ILO’da çalışan temsilcisini belirleme zamanı geldi

ILO’da çalışan temsilcisini belirleme zamanı geldi

Uluslararası Çalışma Örgütü’nde (ILO) çalışanların temsilcisini belirleme zamanı geldi. Uzun yıllar boyunca örgütün çalışmalarında, Türkiye’deki çalışanları Türk-İş temsil etti. Ancak geçtiğimiz yıllarda Memur-Sen’in itirazları sonrasında, Memur-Sen heyetine de bu yetki verildi. Çalışma hayatında krize yol açan karar sonrası, bu yılki toplantıda Türkiye’deki çalışanları kimin temsil edeceğinin yeniden belirlenmesi gerekiyor.

14.05.2021 Ekonomi
ILO Türkiye Direktörü Özcan: Çocuk işçiliğini engellemek için bir adım atın

ILO Türkiye Direktörü Özcan: Çocuk işçiliğini engellemek için bir adım atın

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Uluslararası Çalışma Örgütü’nden (ILO) dikkat çeken bir çağrı geldi. ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, ILO’nun küresel çapta çocuk işçiliğinin sona ermesi için harekete geçtiğini belirtirken, ILO Türkiye Ofisi’nin de bir sosyal medya kampanyası başlattığını belirtti.

23.04.2021Ekonomi
Skandallarla gelen değişim Japonyada neler oluyor

Skandallarla gelen değişim! Japonya'da neler oluyor?

Tokyo Olimpiyatları'nın organizasyonundan sorumlu yetkililerin peş peşe karıştığı skandallar, Japonya'nın zayıf cinsiyetçilik karnesini gündeme getirdi. Bu olgunun kökenleri hem ekonomik hem de sosyal anlamda çok derinlerde yatıyor ama son dönemde duyulan değişimin ayak sesleri dikkat çekici...

25.03.2021Dünya
Tarım işçisi çocuklar için eğitim fırsatı

Tarım işçisi çocuklar için eğitim fırsatı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), tarım işçisi çocuklar için harekete geçti.

10.03.2021Ekonomi
1930lardan beri en şiddetlisi

1930'lardan beri en şiddetlisi

Birleşmiş Milletler, pandeminin geçen yıl küresel ekonomiye "benzeri görülmemiş" bir duruma yol açarak 225 milyon tam zamanlı işi yok ettiğini söyledi. Açıklamada "Bu, 1930'ların Büyük Buhranından bu yana iş dünyası için en şiddetli krizdi" dendi.

26.01.2021Ekonomi
Son dakika haberi: Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar geri ödeme listesinde

Son dakika haberi: Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar geri ödeme listesinde

Son dakika haberine göre; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kovid-19 salgınında yapılan düzenlemeler hakkında bilgi vererek, “Salgından etkilenen işletmelere 40 milyar lira Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerini erteledik. Kovid tedavisinde kullanılan bütün ilaçları geri ödeme listesine aldık." dedi.

10.12.2020Gündem
ILO, asgari ücretten yapılan kesintileri ülke ülke açıkladı: Türkiye 5’inci sırada

ILO, asgari ücretten yapılan kesintileri ülke ülke açıkladı: Türkiye 5’inci sırada

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) geçen hafta yayınladığı ücretler raporunda, birçok ülkede asgari ücretten yapılan vergi ve prim kesintilerine yer verildi. Buna göre asgari ücretten yapılan vergi ve prim kesintilerinde Türkiye 5. sırada bulunuyor.

9.12.2020Ekonomi
Ülkelerin kıdem tazminatı karnesi

Ülkelerin kıdem tazminatı karnesi

Türkiye’de son dönemde yeniden gündeme gelen kıdem tazminatı konusunda Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tüm ülkelerin karnesini çıkardı. ILO’nun çalışmasında bütün ülkelerin kıdem tazminatıyla ilgili durumu en güncel haliyle yer alıyor. Buna göre Türkiye’de 20 yıl çalışan biri için 20 aylık bir kıdem tazminatı ödemesi söz konusu iken, bu rakam Avusturya’da 9 aya iniyor.

16.07.2020Ekonomi
Genç iş gücünde büyük israf

Genç iş gücünde büyük israf

ILO'nun yayımladığı "Genç İstihdamında Küresel Trendler 2020 Raporu"na göre, 2016'da 259 milyon olan "ne eğitimde ne istihdamda ne de yetiştirmede var olan gençler"in sayısı 2019'da 267 milyona yükseldi.

12.03.2020Ekonomi
Gençleri harekete geçirecek hibe

Gençleri harekete geçirecek hibe

Türkiye’de eğitim ve iş hayatında olmayan, yani hiçbir şey yapmayan gençlerin oranı yüzde 25.2. Bu oranı aşağıya çekmek için AB ve İşkur ortak finansmanıyla 17 milyon Euro hibe verilecek. Program için 24 Nisan’a kadar proje başvurusunda bulunulabilecek.

1.03.2020Ekonomi
Genç işsizlik dünyanın meselesi... Dünya genelinde 267 milyon genç ne okuyor ne de çalışıyor

Genç işsizlik dünyanın meselesi... Dünya genelinde 267 milyon genç ne okuyor ne de çalışıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre dünyanın yeni sorunu ne eğitimde ne işte olan gençler. 2019 yılı itibarıyla dünya genelinde 15-24 yaş arasındaki 267 milyon genç ne okuyor, ne de çalışıyor. Bu rakamın 2023 yılında 280 milyona kadar çıkması bekleniyor. Türkiye’de ise gençlerin yüzde 26’sı ne eğitim alıyor, ne de çalışıyor.

23.01.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Selçuktan asgari ücret açıklaması

Son dakika... Bakan Selçuk'tan asgari ücret açıklaması

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "(Asgari ücret) Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız. Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesi" açıklamasında bulundu.

28.12.2019Ekonomi
Hayata Fırsat Projesi ile güvenceli istihdama kavuşuyorlar

"Hayata Fırsat Projesi" ile güvenceli istihdama kavuşuyorlar

AB tarafından finanse edilen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ve ILO Türkiye Ofisi iş birliğiyle yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" kapsamında, 9 ilde yaşayan Türk ve Suriyelilerin kayıtlı şekilde ve daha iyi şartlarda çalışması amaçlanıyor.

1.12.2019Ekonomi
Dünyada çalışanların yüzde 10’u tüm ücretlerin yarısını kazanıyor

Dünyada çalışanların yüzde 10’u tüm ücretlerin yarısını kazanıyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) “Küresel İşgücü Gelir Payı ve Dağılımı” raporu yayınlandı. Rapora göre, dünyada en iyi ücret düzeyinde çalışan yüzde 10’luk kesim, küresel olarak tüm çalışanlara ödenen ücretlerin yüzde 48,9’unu alıyor.

4.07.2019Ekonomi
ILO’da gündem Türkiye

ILO’da gündem Türkiye

ULUSLARARASI Çalışma Örgütü’nün (ILO) geçen hafta Cenevre’de düzenlenen Uluslararası Çalışma Konferansı’nda Türkiye’deki çalışma hayatı da tartışıldı. Konferans kapsamındaki aplikasyon komitesinde, işçi, işveren ve hükümet temsilcileri Türkiye ile ilgili son gelişmeleri ve iddiaları tartıştı. Aplikasyon Komitesi’nin tartışmalar sonrasında alacağı karar ise önümüzdeki hafta belli olacak.

16.06.2019Ekonomi
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk İsviçre’de

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk İsviçre’de

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliği konutunda verilen resepsiyona katıldı. Bakan Selçuk, Uluslararası Çalışma Konferansı dolayısıyla Cenevre’de bulunan işçi ve işveren heyetleriyle görüş alışverişinde bulundu.

13.06.2019Avrupa
Türkiye İSG alanında Fasa örnek olacak

Türkiye İSG alanında Fas'a örnek olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ILO'nun 108. Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında Fas ve Maltalı mevkidaşlarıyla ayrı ayrı görüştü. Fas Çalışma ve Mesleki Entegrasyon Bakanı Mohamed Yatım, Türkiye'nin İSG alanındaki tecrübesinden yararlanma talebinde bulundu.

12.06.2019Ekonomi
Singapurlu Bakandan İstanbul Havalimanına övgü

Singapurlu Bakandan İstanbul Havalimanı'na övgü

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ILO'nun 108. Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında Singapur Çalışma Bakanı Josephine Teo ile görüştü.

12.06.2019Ekonomi
Microsoft 12. Çalışma Meclisi’nde geleceğin mesleklerini tanıttı

Microsoft 12. Çalışma Meclisi’nde geleceğin mesleklerini tanıttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12’ncisi gerçekleştirilen Çalışma Meclisi, iş hayatına dair politikaların belirlenmesi amacıyla bütün tarafları buluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı etkinlikte Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul ana konuşmacı olarak yer aldı. Erkul, geleceğin iş dünyası ve yeni teknolojilerle şekillenecek meslekler hakkında öngörülerini paylaştı.

24.05.2019Teknoloji
Bakan Selçuk: 10 yılda iş gücü programlarımızdan 3 milyon 300 bini aşkın kişi yararlandı

Bakan Selçuk: 10 yılda iş gücü programlarımızdan 3 milyon 300 bini aşkın kişi yararlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Son 10 yılda aktif iş gücü programlarımızdan 3 milyon 300 bini aşkın kişi yararlanmış durumda. Özel sektörde İŞKUR aracılığıyla 2019'un ilk 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 26 artışla 416 bin işe yerleştirme gerçekleştirdik. Politikalarımızın ana eksenini yine gençlerimizin çağın gerektirdiği niteliklerle donatılması oluşturuyor. Bu çabamızın belki de en çarpıcı örneği Haziran ayında uygulamaya geçecek olan 'Gençler İçin Sosyal Çalışma Programıdır" açıklamasında bulundu.

23.05.2019Ekonomi
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Çalışma Meclisi Toplantısında flaş açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çalışma Meclisi Toplantısı'nda flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel ekonomide en sert fırtınaların estiği dönemlerde dahi biz dimdik ayakta durmayı başardık. Bugün de maruz kaldığımız tüm ekonomik saldırılara rağmen hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz" dedi.

23.05.2019Ekonomi
12nci Çalışma Meclisi yarın toplanıyor

12'nci Çalışma Meclisi yarın toplanıyor

İşçi, işveren ve çalışma hayatının tüm paydaşları 4 yıl sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un çağrısı ile tekrar toplanıyor.

22.05.2019Ekonomi
İşte dünyanın çalışma karnesi

İşte dünyanın çalışma karnesi

ILO ile Eurofound, Türkiye’nin de içinde bulunduğu, dünya genelinde 1.2 milyon çalışanı kapsayan iş kalitesine yönelik hem kapsamlı bir araştırma yaptı hem de karşılaştırmalı analiz yayınladı. Rapora göre, ülkeler arasında çalışma saatlerinde keskin farklar bulunuyor, çalışanların çoğu yoğun ve duygusal açıdan zorlayıcı işlerde çalışıyor.

Bakan Selçuktan çok önemli kıdem tazminatı mesajı

Bakan Selçuk'tan çok önemli kıdem tazminatı mesajı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "(Kıdem tazminatı) En çok önem verdiğimiz husus, tüm tarafların görüşleri ve değerlendirmelerinin sürece dahil edilecek olması. Tüm sosyal tarafların uzlaşısıyla herkesin mutlu olacağı bir çözümü bulacağımızı vurgulamak isterim" açıklamasında bulundu.

18.04.2019Ekonomi
ABden Güney Koreye ILO uyarısı

AB'den Güney Kore'ye ILO uyarısı

AB Komisyonu, Güney Kore'nin Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) temel sözleşmelerini onaylayıp yürürlülüğe sokmaması halinde, ülkeyle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmasının feshedilebileceği uyarısında bulundu.

9.04.2019Ekonomi
ABden Güney Koreye önemli uyarı

AB'den Güney Kore'ye önemli uyarı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) düzenlemelerini onaylamaması halinde Güney Kore ile olan Serbest Ticaret Anlaşmasını (FTA) feshedilebileceği uyarısında bulundu.

9.04.2019Dünya
ILO Genel Kurulu için karar vakti

ILO Genel Kurulu için karar vakti

ULUSLARARASI Çalışma Örgütü’nün (ILO) haziran ayında yapılacak çalışma konferansı toplantısı öncesi, Türkiye’de tartışmalı heyet seçimi süreci de başladı.

25.03.2019Ekonomi
ILOdan girişimcilere hibe programı

ILO'dan girişimcilere hibe programı

Uluslararası Çalışma Örgütü ile Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğünce yürütülen "Hayata Fırsat Projesi" kapsamında "Girişime Destek Programı" düzenlenecek. İstanbul, Bursa ve Hatay'da 340'ı geçici koruma sağlanan Suriye, 80'i Türk vatandaşı 420 kişiye girişimcilik eğitimi verilecek - Programa katılanlardan kendi işini kurmak isteyenlere ILO tarafından hibe yapılacak.

14.03.2019Ekonomi
ILOdan insan odaklı çağrı

ILO'dan insan odaklı çağrı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), geçen hafta Daha Aydınlık Bir Gelecek için Çalışma Hayatı raporunu yayımladı. Üç ana kategoride toplam 10 öneriden oluşan rapor geleceğin çalışma hayatının insan merkezli bir yaklaşımla inşa edilmesi gerektiğini savunuyor.

SGK ile ILO arasında iş birliği protokolü

SGK ile ILO arasında iş birliği protokolü

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) arasında ILO üyesi paydaşların sosyal güvenlik sistemlerinin yönetimini güçlendirme ve kapasitelerini artırma hedefi doğrultusunda iş birliği protokolü imzaladı.

30.10.2018Ekonomi
Çocuklar kreşte, anneler işte

Çocuklar kreşte, anneler işte

Dev fabrika kompleksinin içinde, bir yanda ihraç edilecek tonlarca konfeksiyon malzemesi üretilirken diğer yanda yüzlerce çocuk karyolalarında huzurla uyuyor... Burası, 1983’ten beri tekstil alanında faaliyet gösteren Yeşim Tekstil’in kuruluşundan itibaren hizmet veren kreşi. Kanuna göre kurumlarında 150’den fazla kadın çalışanı bulunan işverenlerin kreş açma zorunluluğu buluyor. Peki kaçının bünyesinde kreş var? Bu sorunun cevabı yok.

22.10.2018Ekonomi
Yeşil ekonomi 30 milyon iş yaratacak

Yeşil ekonomi 30 milyon iş yaratacak

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından hafta içinde yayımlanan ve bilim adamlarının ‘son uyarı’ olarak vurguladıkları rapor tüm dünyada yankı uyandırdı. Rapor, 2015 Paris Antlaşması ile belirlenen hedeflerden şaşıldığını gösteriyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün araştırmasına göre ise hedefi tutturmak için çevreye daha duyarlı modellere yatırım yapılması halinde toplam 30 milyon yeni iş fırsatı doğabilir.

Yazar Sonuçları

En gariban bizim emekliler

Türkiye’deki emeklilerin dünyanın en yoksul kesimi arasında yer aldığı uluslararası rapor ile belgelendi.

17.09.2021

Özel okul öğretmenlerinin tazminat hakları

Önce kıdem tazminatı açısından bakalım konuya...

24.08.2021

Arkadaşlardan açık mektup

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu, çoğunluğu iktidar partisi vekilleri olmak üzere TBMM’de temsil edilen partilerden oluşur.

28.03.2021

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

İmalat, sanayileşme ve üretim olan her ortam tehlike ve risklere açık oluyor. Hatta eğitim, spor, eğlence, ibadet ve aktivite alanları yanında evlerimiz de yaşamı etkileyen sorunlarla dolu.Hayatın her alanı yaşam için risk ve tehlike içeriyor.

1.05.2020

Mücadele etmiş halimize bakın

Çocuk bayramı kutladığı gün çocuk işçi ölümü gören bir memleket burası...

13.06.2019

Kadınlarımız keneviri sevdi

19 ilimizde kenevir ekiminin kontrollü serbest bırakılmasından sonra, ASAM Kendir Enstitüsü Başkanı ve ‘Mucize Bitki Kenevir’ kitabının yazarı Erdem Ulaş ülke genelinde konferanslar düzenleyip 3 yıldır çiftçileri, işadamlarını, siyasi otoriteyi, medyayı aydınlatmaya devam ettiklerini, ilk defa ABD ve Kanada’ya yapılan tekstil ürünleri ihracatına başladıklarını ifade etti.

10.05.2019

Emek, iş, kaza, yaşam ve Nazlı

Evde sabah koşuşturması başlamıştı. Anne kahvaltı hazırlıyor, Nazlı okula gitmek için hazırlanıyordu.

3.05.2019

Hem okula, hem 19.00 ile 04.00 arası işe giden çocuk işçiler var

GERİDE bıraktığımız 2018 Türkiye’de “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” idi.

16.01.2019

Global tur

Türkiye’nin ilk tur operatörlerinden Jolly Tur, 2016’da yüzde 10 hisse sattığı Goldman Sachs’la yüzde 15 hisse satışı için yeniden masada. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’la ortaklığı pekiştirecek olan Jolly Tur’un hedefi global pazarda teknoloji odaklı ve daha etkin bir oyuncu olmak.

3.11.2018