EKSTRA
MENÜ

İstanbul Sanayi Odası

İstanbul Sanayi Odası ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İstanbul Sanayi Odası haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 9.516 İstanbul Sanayi Odası haberi bulunmuştur.

İstanbul Sanayi Odası Haberleri

İmalat PMI şubatta 51.7’ye geriledi

İmalat PMI şubatta 51.7’ye geriledi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ,anketinin şubat ayı sonuçları açıklandı.

2.03.2021Ekonomi
İSO: Bu büyüme sanayinin başarısıdır

İSO: Bu büyüme sanayinin başarısıdır

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yüzde 1.8 büyümesine ilişkin, "Bu büyüme sanayinin başarısıdır" dedi.

1.03.2021Ekonomi
21 ülkeye Türk peyniri

21 ülkeye Türk peyniri

Günde 600 ton süt işlediklerini, toplamda 21 ülkeye ürünlerini ihraç ettiklerini ifade eden Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, “Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları içinde 415’inci sıradayız. Süt ve süt ürünleri kuruluşları arasında da ilk 5 firma arasında bulunuyoruz” dedi.

10.02.2021Ekonomi
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ocakta 49,9 oldu

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ocakta 49,9 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, ocakta 49,9 olarak gerçekleşti.

8.02.2021Ekonomi
e-ticaretteki artış ambalaj talebini artırdı

e-ticaretteki artış ambalaj talebini artırdı

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir "Salgın sebebiyle evlerimizde kaldığımız süreçte, e-ticarette gözle görülür bir artış yaşandı. Artan talep ve yeni katılan firmalarla ambalaj ihtiyacı arttı. Bu durum satışlarımıza olumlu yansıdı" dedi.

6.02.2021Ekonomi

Astor 200 milyon TL yeni yatırım ile dünya lideri olma yolunda ilerliyor

Astor 37 yıllık deneyim ve tecrübesi ile yoluna devam eden, Türkiye’nin ilk yerli transformatör üreticilerinden. 2005 yılında firmanın bugünkü hissedarları tarafından satın alınmasıyla başarı hikayesi başka bir boyuta ulaşan, çok kısa sürede dağıtım transformatörleri imalat ve satışı konusunda sektörünün lideri olan ASTOR, 2015 yılında 154 kV gerilim seviyesinde güç transformatörü üretimine başladı.

4.02.2021Ekonomi
İSO PMI verisi 54.4e yükseldi

İSO PMI verisi 54.4'e yükseldi

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi  performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi)  ocakta 54,4’e yükseldi ve faaliyet koşullarında Temmuz 2020’den bu  yana en güçlü iyileşmeye işaret etti. Covid-19 salgınında ikinci  dalganın yol açtığı iki aylık yavaşlamanın ardından ocakta üretim  yeniden büyüme kaydetti ve böylelikle sektörün performansı üst üste  sekiz ay güçlenmiş oldu.

1.02.2021Ekonomi
Bahçıvan: Ticaretin kurallarını sürdürülebilirlik belirleyecek

Bahçıvan: Ticaretin kurallarını sürdürülebilirlik belirleyecek

İklim değişikliğine kalkınma anlayışında yer vermeyen ülkelerin kaybedeceğini belirten İstanbul Sanayi Odası Başkanı Başkanı Erdal Bahçıvan, “Ticaretin kurallarını sürdürülebilir üretim, tedarik ve lojistik belirleyecek” diye konuştu.

29.01.2021Ekonomi
Mutfağa dikkat Neden uçtu bu gıda fiyatları

Mutfağa dikkat! Neden uçtu bu gıda fiyatları?

Mutfak alışverişi için marketlere gidenler zamlı fiyatlarla karşılaşıyor. Ayçiçek yağından tereyağına, peynirden yumurtaya kadar birçok ürüne yüzde 25’ten fazla zam geldi. Bazı hammaddelerde de fiyat yükselişleri yaşandı. Biz de sektör temsilcileri ile konuştuk. Fiyat artışlarının nedenlerini araştırdık, çözüm önerilerini dinledik.

22.01.2021Ekonomi
Savunma sanayisine TÜBİTAKtan 5 milyar TL destek

Savunma sanayisine TÜBİTAK'tan 5 milyar TL destek

SAHA İstanbul ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğiyle çevrim içi düzenlenen "Savunma Sanayiinde Yerli ve Milli Üretim" temalı "3. Savunma Sanayii Buluşmaları" etkinliği kapsamında "Bir Yerlileşme Örneği Olarak Savunma Sanayii" başlıklı panel gerçekleştirildi.

21.01.2021Teknoloji
Dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarını düzenliyoruz

'Dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarını düzenliyoruz'

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, "Türkiye, harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip ülke konumuna geldiyse, savunma, havacılık ve uzay odaklı SAHA İstanbul, 580'i aşkın üyesiyle belirli iş birlikleri ve koordinasyonlar geliştirebiliyorsa, ikinci yılında dünyanın en büyük havacılık ve uzay organizasyonu TEKNOFEST gerçekleştirilebiliyorsa bunların hepsi savunma sanayisindeki kararlı duruşun ve iradenin bir yansıması." dedi.

21.01.2021Teknoloji
Avrupada Bayraktarların ve Ankaların uçtuğunu göreceğiz

"Avrupa'da Bayraktar'ların ve Anka'ların uçtuğunu göreceğiz"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özellikle son 5 yılda yapılan yatırımların çok kısa sürede Türkiye'yi savunma sanayisinde devler ligine çıkaracağını belirterek, "İnanıyorum ki Avrupa semalarında da Türkiye'den satın alınan 'Bayraktar'ların ve 'Anka'ların uçtuğunu göreceğiz." dedi.

21.01.2021Teknoloji
Bahçıvandan savunma sanayi mesajı

Bahçıvan'dan savunma sanayi mesajı

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan "Odamızın (savunma sanayisinde iş birliği) bu çerçevede güçlü bir platform olabileceği görüşündeyiz. Savunma sanayi ve havacılık sektörü cirosu 2019 sonu itibarıyla 10,9 milyar dolara; ihracatı 3 milyar dolara; sektördeki Ar-Ge harcamaları da 1,7 milyar dolara yükseldi" dedi.

21.01.2021Ekonomi
Bakan Varank: Savunma sanayinde devler ligine çıkacağız

Bakan Varank: Savunma sanayinde devler ligine çıkacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "İnanıyorum ki özellikle son 5 yılda yaptığımız yatırımlar çok kısa süre içinde ülkemizi savunma sanayisinde devler ligine çıkaracak" dedi.

21.01.2021Ekonomi
İSO yükselen fiyatlar için harekete geçti

İSO yükselen fiyatlar için harekete geçti

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, hammadde fiyatlarında gerçek arz ve talep esaslarına dayanmayan bir fiyat yükselmesi ve oynaklığına tanıklık ettiklerini belirtti.

20.01.2021Ekonomi
5 üniversiteye yeni rektör

5 üniversiteye yeni rektör

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beş üniversiteye rektör atadı.

2.01.2021Eğitim
Türk sanayisinin 2021de en önemli gündemi finansman olacak

Türk sanayisinin 2021'de en önemli gündemi finansman olacak

Bursa'daki tesisinde hijyen sektöründe faaliyet gösteren bir firma, Almanya ve İsviçre'den bazı markalar için ıslak mendil ve antibakteriyel jel üretiyor.

22.12.2020Ekonomi
İTÜ Çekirdek’in Big Bang Start-up Challengeı sona erdi

İTÜ Çekirdek’in Big Bang Start-up Challenge'ı sona erdi

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’in her yıl desteklediği girişimlerin en iyilerini belirlediği Big Bang Start-up Challenge gerçekleştirildi.

4.12.2020Teknoloji
İmalat PMI, kasımda 51.4’e geriledi

İmalat PMI, kasımda 51.4’e geriledi

Türkiye’de imalat sanayi PMI endeksi, kasım ayında 51.4’e geriledi. Veri bir önceki ay 53.9 düzeyindeydi. PMI, salgın kaynaklı daralmanın ardından haziranda başlayan toparlanma döneminin en düşük düzeyinde gerçekleşti.

2.12.2020Ekonomi
BIST100 yüzde 3.25 yükseldi, dolar 7.84 lirada

BIST100 yüzde 3.25 yükseldi, dolar 7.84 lirada

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,287 ve 1,326 puan arasında dalgalandığı Salı gününü yüzde 3.25 artışla 1,325.29 puanda tamamladı. Kapanışta BIST Sanayi Endeksi yüzde 2.81, BIST Mali Endeks yüzde 3.55, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 2.49 artıdaydı.

1.12.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank: Bu musibeti yenmek elimizde

Son dakika... Bakan Varank: Bu musibeti yenmek elimizde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "Tüm dünyada artan kısıtlamalar ve düşen talep sebebiyle İSO Satınalma Yöneticileri Endeksi 51,4 olarak gerçekleşti. 50’nin üzerindeki her değer üretim sektörü açısından pozitif beklentiyi işaret etse de salgınla mücadelede daha çok gayret etmeliyiz. Bu musibeti yenmek elimizde!" dedi.

1.12.2020Ekonomi
112 çalışanları, koronavirüs salgınında yaşadıkları zorlukları anlattı

112 çalışanları, koronavirüs salgınında yaşadıkları zorlukları anlattı

Eskişehir 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde görevli sağlık çalışanları 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası'nı kutlarken, yaşadıkları zorlukları paylaşkı. Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen çağrıları yanıtlayan Aycan Ergül, Covid-19 test sonuçlarının bile 112 Acil'e sorulduğunu ifade ederek, “Karantina sürelerinin bitip bitmediğini öğrenmek isteyenler de arıyor. İlaçları nasıl kullanmaları gerektiği gibi, sorulara maruz kaldık” dedi.

1.12.2020Gündem
Sosyal sorumluluk

Sosyal sorumluluk

İdari görevlerimi bıraktıktan sonra hocalığa devam etme aşamasında öğretim üyesi olduğum işletme bölümündeki hocaların sayısının çokluğunu görünce, üniversitemiz kurulduğundan beri işletme bölümünün zorunlu dersi olan ‘sosyal sorumluluk’ dersi kapsamında öğrencilerimle birikimlerimi paylaşmak ve onların daha duyarlı gençler olarak yetişmelerine katkıda bulunmak istedim.

30.11.2020Eğitim
Kaynakçılık için sanayi eğitim işbirliği

Kaynakçılık için sanayi eğitim işbirliği

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İstanbul'da kaynakçılık alanında iş gücü piyasasında sorunu çözecek ve kaynakçılık alanında teknolojik gelişimleri göz önüne alan alt yapısı güçlü beş mükemmeliyet merkezi kurma kararı aldık. Seçilen mesleki ve teknik Anadolu liselerimizde kuracağımız mükemmeliyet merkezleri kaynakçılığın tüm alanlarını kapsayan ve son teknoloji cihazları içeren altyapıya sahip olacak" dedi.

27.11.2020Eğitim
Erdoğan konuştu dolar sert düştü borsa rekor kırdı

Erdoğan konuştu dolar sert düştü borsa rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ekonomideki yeni dönem’ açıklamaları sonrası borsa günü 1.279 puandan kapattı ve rekor kırdı. Dolar da yüzde 4’e yakın değer kaybederek 7.8317 seviyesine kadar geriledi. Türkiye’nin risk primi de 450 seviyelerinden 400’e kadar düştü.

12.11.2020Ekonomi
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ekimde 51,2 oldu

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ekimde 51,2 oldu

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker "ABD ve bazı büyük gelişmekte olan ekonomilerin güçlü performansları sayesinde Türk imalatçılarının ihracat iklimi iyileşmeye devam etti" dedi.

9.11.2020Ekonomi
‘Sanayiden’ 13 milyar dolarlık ihracat rekoru

‘Sanayiden’ 13 milyar dolarlık ihracat rekoru

Koronavirüsün ortaya çıkmasının ardından nisan ayında 6.2 milyar dolar seviyesine kadar gerileyen sanayi sektörünün ihracatı ekimde 13.3 milyar dolara kadar yükseldi. Bu sayede, tarihin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşılmış oldu.

7.11.2020Ekonomi
Son dakika… İstanbul’da mesai saatleri ile ilgili Validen kritik açıklama

Son dakika… İstanbul’da mesai saatleri ile ilgili Vali'den kritik açıklama

İSTANBUL İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında bugün video konferans yöntemi ile toplandı. Vali Yerlikaya toplantının ardından yaptığı açıklamada 'Sanayi kesiminde çalışanların sabah saat 07.00'de mesaiye başlaması kararı alındı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 60 yaş üstü çalışanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar, 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadınlar ise evden çalışabilecek' dedi.

4.11.2020Gündem
Bakan Albayrak ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi: ‘Emin adımlarla ilerliyoruz’

Bakan Albayrak ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi: ‘Emin adımlarla ilerliyoruz’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyüme ve ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Ekonomik dönüşüm yolculuğunda emin adımlarla ilerlediklerinin altını çizen Bakan Albayrak, “Pandemi koşullarının getirdiği her türlü zorluğa rağmen YEP hedeflerimiz kapsamında ihracatın her geçen gün güç kazanarak yeni rekorlar kırdığı ve cari dengenin sağlandığı bir döneme giriyoruz” dedi.

3.11.2020Ekonomi
BIST100 yüzde 1.91 yükseldi, dolar 8.43 lirada

BIST100 yüzde 1.91 yükseldi, dolar 8.43 lirada

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,117 ve 1,143 puan arasında dalgalandığı yeni haftanın ilk işlem gününü yüzde 1.91 artışla 1,133.59 puanda tamamladı. Kapanışta BIST Sanayi Endeksi yüzde 1.68, BIST Mali Endeks yüzde 1.19, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 1.98 artıdaydı.

2.11.2020Ekonomi
Son dakika haberi... Bakan Albayrak: Otomotiv satışlarında yerli araçların payı yüzde 50’yi aştı

Son dakika haberi... Bakan Albayrak: Otomotiv satışlarında yerli araçların payı yüzde 50’yi aştı

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyüme ve ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Ülke tarihimizdeki en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldığını belirten Bakan Albayrak, "Yeni bir döneme giriyoruz" dedi. Bakan Albayrak ayrıca ekonomik dönüşüm yolculuğunda yerli araç payındaki öneme de dikkat çekti ve "Otomotiv satışlarında yerli araçların payı %50’yi aştı" dedi.

2.11.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Varank: Şubat 2018’den beri en yüksek düzeyde

Son dakika... Bakan Varank: Şubat 2018’den beri en yüksek düzeyde

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, istihdamı oluşturma hızının Şubat 2018’den beri en yüksek düzeyde olduğunu açıkladı.

2.11.2020Ekonomi
Türkiye İmalat PMI Ekim’de 53,9’a yükseldi

Türkiye İmalat PMI Ekim’de 53,9’a yükseldi

Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Ekim ayında 53,9’a yükselerek sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti. Covid-19 salgını kaynaklı daralmanın ardından Türk imalat sektörü böylece üst üste beş ay büyüme gösterdi. Üretim hacimleri yükseldi ve büyüme eylül ayına göre hız kazandı. İstihdamda belirgin artış devam etti, istihdam yaratma hızı Şubat 2018’den beri en yüksek düzeye ulaştı.

2.11.2020Ekonomi
Özgürlük, Atatürk, güven, eşitlik, nefes, vatan, sevda, cumhuriyet

Özgürlük, Atatürk, güven, eşitlik, nefes, vatan, sevda, cumhuriyet

Bugün Cumhuriyet Bayramımızın 97’nci yıldönümünü kutluyoruz. Salgın önlemleri nedeniyle meydanlarda geniş katılımlı kutlamalar yapılamasa da Türkiye’nin dört bir yanı kırmızı-beyaz, yürekler Cumhuriyet coşkusuyla dolu. Biz de her kesime sorduk: “Sizin için tek kelimeyle Cumhuriyet nedir?”

29.10.2020Gündem
Başarılı öğrencilere ihtiyaç desteği

Başarılı öğrencilere ihtiyaç desteği

Bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dallarında eğitim veren Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitim alan ihtiyaç sahibi öğrencilere öğrenim hayatları boyunca burs verilmesi kararlaştırıldı. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği arasında okulun daha da geliştirilmesi amacıyla işbirliği protokolleri imzalandı.

8.10.2020Eğitim
İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi eylülde 51,9 oldu

İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi eylülde 51,9 oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, eylülde 51,9 oldu. Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi'nin Eylül 2020 dönemi sonuçları açıklandı.

8.10.2020Ekonomi
İş insanı Jak Kamhi hayatını kaybetti

İş insanı Jak Kamhi hayatını kaybetti

Türk Yahudi Toplumu'nun Twitter adresinden yapılan açıklamada Jak Kamhi'nin vefat ettiği duyuruldu.

7.10.2020Gündem
Son dakika... Bakan Varank açıkladı Salgına rağmen yüzde 30 fazla

Son dakika... Bakan Varank açıkladı! Salgına rağmen yüzde 30 fazla

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Reel sektörün bu yılın 8 ayındaki yatırım talebi salgın koşullarına rağmen geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla." dedi.

2.10.2020Ekonomi
Hazine Bakanı Albayrak 3 yıllık Yeni Ekonomi Programını açıkladı: İşte ekonominin yeni rotası

Hazine Bakanı Albayrak 3 yıllık Yeni Ekonomi Programını açıkladı: İşte ekonominin yeni rotası

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ana temanın ‘Yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi’ olduğu 2021-2022-2023’ü kapsayan üç yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı. Albayrak, büyümede iki senaryo hazırladıklarını belirterek, iyimser senaryoda bu yıl ekonominin yüzde 0.3 büyüyeceğini belirtti. Kötümser senaryoda ise bu yıl yüzde 1.5’lik bir daralmanın söz konusu olacağını ifade etti.

30.09.2020Ekonomi
İş dünyasından YEPe tam destek

İş dünyasından YEP'e tam destek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 'Yeni Ekonomi Programı'na iş dünyasından tam destek geldi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) ilişkin, “İlk defa 2023’e erişen bir YEP açıklandı. YEP'teki hedefler, Koronavirüs sonrası yeni dünyada yarışa ön sıradan başlamak ve 2023 hedefleri bakımından önemli” değerlendirmesinde bulundu.

29.09.2020Ekonomi
İSO Başkanı Bahçıvan: Varlık Fonunun yapısal sorunlara cevap verebilecek potansiyeli var

İSO Başkanı Bahçıvan: Varlık Fonu'nun yapısal sorunlara cevap verebilecek potansiyeli var

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Varlık Fonu'muzun, sahip olduğu finansal güç ve imkanlar nitelikli üretime yönelik büyük projeler için doğru ve etkin bir şekilde kullanıldığı takdirde ülkemizin önemli yapısal sorunlarına cevap verebilecek potansiyeli barındırdığına inanıyoruz." ifadesini kullandı.

24.09.2020Ekonomi
MÜSİAD EXPO Fuarına yurt dışından büyük ilgi

MÜSİAD EXPO Fuarı'na yurt dışından büyük ilgi

MÜSİAD tarafından bu yıl 18'incisi düzenlenecek MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı, pandemiye rağmen Avrupa, Asya-Pasifik, Orta Asya, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinden rekor sayıda katılım başvurusu ve stant talebi topladı.

8.09.2020Ekonomi
İSO 1.000e ambalaj sektöründen 58 firma girdi

İSO 1.000'e ambalaj sektöründen 58 firma girdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan İSO Birinci 500 ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluş listelerinin toplamında, Türkiye'nin en büyük 1.000 sanayi kuruluşu arasında, 34'ü Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) üyesi olmak üzere 58 ambalaj sektörü firması yer aldı.

2.09.2020Ekonomi
BIST100 yüzde 0.61 yükseldi, dolar 7.35 lirada

BIST100 yüzde 0.61 yükseldi, dolar 7.35 lirada

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,064 ve 1,086 puan arasında dalgalandığı Salı gününü yüzde 0.61 artışla 1,085.19 puanda tamamladı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.13 ekside, BIST Mali Endeks yüzde 1.21 ve BIST Hizmetler Endeksi de yüzde 0.46 artıdaydı.

1.09.2020Ekonomi
Bakan Varank: Pozitif ayrışma devam ediyor

Bakan Varank: Pozitif ayrışma devam ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "10 sektörün 8'inde artış var. Gıda, giyim ve deri ürünlerinde üretim artıyor. En fazla yeni sipariş artışı ana metalde. Diğer ülkelere kıyasla pozitif ayrışma devam ediyor" dedi.

1.09.2020Ekonomi
İSO Türkiye İmalat PMI Ağustosta 54.3 oldu

İSO Türkiye İmalat PMI Ağustos'ta 54.3 oldu

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi  performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ağustosta 54,3 düzeyinde gerçekleşti. Covid-19 salgınından  kaynaklı sert daralmanın ardından, Türk imalat sektörü böylece üst  üste üç ay güçlenen bir performans sergiledi. Bu dönemde toplam yeni  siparişlere göre yavaş olmakla birlikte yeni ihracat siparişleri de  artış gösterdi.

1.09.2020Ekonomi
Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.4 yükselerek 85.9 değerine çıktı... Ekonomiye güven artıyor

Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.4 yükselerek 85.9 değerine çıktı... Ekonomiye güven artıyor

Salgın nedeniyle nisan ayında tarihinin en düşük seviyelerini gören ekonomik güven endeksi verileri, ‘V’ şeklindeki toparlanmasını ağustos ayında da sürdürdü. Nisan ayında 51.3 ile tarihi dibini gören ekonomik güven endeksi, üst üste 4. ayında da yükselişini sürdürdü ve ağustosta 85.9 seviyesine yükseldi.

29.08.2020Ekonomi
Sanayiciler: Ekonomi toparlanıyor

Sanayiciler: Ekonomi toparlanıyor

Sanayinin önde gelen temsilcileri ekonomik verilerdeki iyileşmeye dikkat çekti. İstanbul Sanayi Odası Başkanı, “Yaşanan göreceli iyileşmeye paralel olarak, ekonomik güven endekslerinde de genel bir toparlanma var. Bunlar ikinci yarı için güçlü başlangıç işaretleri” derken Ankara Sanayi Odası Başkanı da, “Normalleşme adımlarının etkilerini görüyoruz. Sanayi üretiminde pandeminin etkisinin ortadan kalktığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

27.08.2020Ekonomi
İSO: Finansal istikrara özen göstermemiz gereken bir dönemdeyiz

İSO: Finansal istikrara özen göstermemiz gereken bir dönemdeyiz

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan "Büyümenin hızı kadar sürdürülebilirliğine, niteliğine ve onun temel taşlarından biri olan finansal istikrara özen göstermemiz gereken bir dönemdeyiz" dedi.

26.08.2020Ekonomi
Sanayi sektörü ihracatta toparlandı, borsaya ilaç oldu

Sanayi sektörü ihracatta toparlandı, borsaya "ilaç" oldu

Kovid-19 sonrası birçok fabrikanın üretimi durdurması ve ülkelerin kapılarını kapatması gibi nedenlerle ciddi sekteye uğrayan sanayi sektörünün ihracatı, nisanda yaklaşık 11 yılın en düşük seviyesine gerilese de son 3 aydır çıkışa geçerek yılın en yüksek seviyesini gördü.

26.08.2020Ekonomi