EKSTRA
MENÜ

Fatf

Fatf ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fatf haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 120 Fatf haberi bulunmuştur.

Fatf Haberleri

İçişleri Bakanlığından Yardım Toplama ve Dernekler kanunuyla ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan Yardım Toplama ve Dernekler kanunuyla ilgili açıklama

İçişleri Bakanlığı, TBMM'de kabul edilen "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun'da, Yardım Toplama ve Dernekler kanunlarıyla ilgili yapılan yeni düzenlemelere ilişkin bilgilendirme yaptı ve sıkça sorulan soruları yanıtladı.

27.12.2020Gündem
İran kara para aklama reformlarını tamamlamadığı için aşı alamıyor

İran kara para aklama reformlarını tamamlamadığı için aşı alamıyor

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ülkesinin terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki mali reformları tamamlamadığı ve Mali Eylem Görev Gücü'ne (FATF) üye olmadığı için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı satın almak üzere para transferinde sorun yaşadığını söyledi.

22.12.2020Dünya
CHPden STK’lar için kayyım çıkışı

CHP'den STK’lar için kayyım çıkışı

CHP, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi konusunda Türkiye’nin BM ve OECD anlaşmalarına uyumu için TBMM gündemine getirilen ve Adalet Komisyonu’nda görüşülmesi tamamlanan kanun teklifine, “derneklerin faaliyetlerinin kısıtlanması, İçişleri Bakanınca yöneticilerinin görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasının kolaylaştırılmasının amaçlandığı” gerekçesiyle tepki gösteriyor. CHP’liler “FATF’ın taleplerine itirazımız yok ama teklife eklenen ilgisiz düzenlemelere itirazımız var” diyor. Bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanan teklifle ilgili CHP’lilerin tepkileri şöyle:

21.12.2020Gündem
MASAK, suç gelirlerinin spor yoluyla aklanmaması için ilgili kesimleri uyardı

MASAK, suç gelirlerinin spor yoluyla aklanmaması için ilgili kesimleri uyardı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan raporda, futbol kulüpleri başta olmak üzere spor kulüplerinin, çok büyük paraların dönmesi nedeniyle suç gelirlerinin aklanmasında riskli hale geldiği belirtildi.

10.12.2020Ekonomi
Bİtcoin 16,000 doların üzerinde

Bİtcoin 16,000 doların üzerinde

Küresel düzeyde hisse senedi piyasalarının yükselmesiyle sert düşen kripto para birimlerinde yaşanan toparlanmanın ardından, yeniden bir satış dalgası gelse de, Bitcoin "yeni direnç noktası" olarak gösterilen 16,000 doları da aştı.

13.11.2020Ekonomi
İranın tarihi rekor kıran dolarla başı dertte

İran'ın tarihi rekor kıran dolarla başı dertte

İran'da dolar tarihi seviyenin üstüne çıkarak 20 bin tümeni geçerken hükümet ise yükselişi önlemek için ihracatçılara elde ettikleri dövizi ülkeye getirmeleri için baskı yapıyor.

23.06.2020Ekonomi
FATFtan para aklama ve terör finansmana yeni önlemler

FATF'tan para aklama ve terör finansmana yeni önlemler

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), özellikle dolandırıcılık üzerinden para aklama ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilişkili terör finansmanının önüne geçilmesini amaçladığı kararlar aldı.

15.04.2020Ekonomi
FATF G20 ülkelerine çağrıda bulundu MASAK bunlara karşı uyardı...

FATF G20 ülkelerine çağrıda bulundu! MASAK bunlara karşı uyardı...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte dijital ortamda artan finansal işlemler, Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) G20 ülkelerini yasa dışı finansal faaliyetlere karşı uyarmasına neden oldu.

13.04.2020Ekonomi
Türkiye’den FATF’ın ‘kara para’ raporuna tepki

Türkiye’den FATF’ın ‘kara para’ raporuna tepki

TÜRKİYE, OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) ülke aleyhine yayımladığı rapora tepki göstererek harekete geçti.

20.12.2019Ekonomi
Türkiyeden FATFın kara para raporuna tepki

Türkiye'den FATF'ın "kara para" raporuna tepki

Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) kara parayla mücadele konusunda ülke aleyhine yayımladığı rapor için harekete geçen Türkiye, "kabul edilemez" bulduğu konuyu FATF yönetimi ve G20'ye taşıdı.

19.12.2019Ekonomi
Genelkurmay Başkanı Gülere Pakistan İmtiyaz Nişanı verildi

Genelkurmay Başkanı Güler'e Pakistan İmtiyaz Nişanı verildi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'e Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından Pakistan İmtiyaz Nişanı verildi.

21.11.2019Dünya
Bitcoin 11,500 doların altında

Bitcoin 11,500 doların altında

Kripto para birimleri piyasalarında devam eden dalgalı seyre paralel olarak Bitcoin 11 bin 384 dolarla 11,500 dolar düzeyinin altına, piyasa hacmi de 295 milyar 778 milyon dolara indi.

11.08.2019Ekonomi
ABD Hazine Sekreterinden Bitcoin açıklaması

ABD Hazine Sekreteri'nden Bitcoin açıklaması

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin, 10 yıl sonra kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin ile ilgilenmeyeceğini söyledi.

25.07.2019Ekonomi
Bitcoin 11 bin doları gördü

Bitcoin 11 bin doları gördü

Kripto para birimleri piyasasının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, TSİ 00:39'da 11 bin 234 doları gördükten sonra son 24 saatte yüzde 0.21 artışla 10 bin 765 dolara döndü.

24.06.2019Ekonomi
Kripto para piyasa hacmi 285 milyar doların üzerinde

Kripto para piyasa hacmi 285 milyar doların üzerinde

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli gelişmelerin ardından piyasada hafif dalgalanmalar görülürken, Facebook'un kendi kripto para birimine ilişkin tanıtım yazısı öncesi piyasa hacmi 285 milyar doların üstünde işlem görüyor.

18.06.2019Ekonomi
Tahranda İran-Avrupa Finans ve Ticaret Mekanizması kurumu kuruldu

Tahran'da "İran-Avrupa Finans ve Ticaret Mekanizması" kurumu kuruldu

İran ile Avrupa ülkeleri arasındaki ticareti kolaylaştırma amacıyla İran, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın bir süredir üzerinde çalıştığı INSTEX olarak adlandırılan mekanizmanın İran ayağı, Tahran'da "İran-Avrupa Finans ve Ticaret Mekanizması" adıyla kuruldu.

20.03.2019Ekonomi
Bitcoin 3,761 dolarda

Bitcoin 3,761 dolarda

Kripto para birimleri piyasalarının daha iyi yönetilmesi ve gözetilmesi için sunulan yaptırım taslağının ardından piyasanın en yüksek hacimli kripto para birimi Bitcoin 3,800 doların altına inerek 3,761 dolardan işlem görürken piyasa hacmi de 130 milyar dolar düzeyinin altına geriledi.

4.03.2019Ekonomi
İranda Ruhaniye nezaketsizlik eleştirisi

İran'da Ruhani'ye 'nezaketsizlik' eleştirisi

Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Ayetullah Muvahhidi Kermani, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin DMTK'yi hedef alan sözlerinine karşılık "Cumhurbaşkanı nezaketsizlik yapmıştır" dedi.

4.03.2019Dünya
Ülke 10-20 kişinin eline bırakılamaz

'Ülke 10-20 kişinin eline bırakılamaz'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kara para aklamanın engellenmesi ve terörün finansmanıyla mücadele için kurulan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu'na (CFT) üye olmaları gerektiğini belirterek, buna sürekli itiraz edenler için "Ülke 10-20 kişinin eline bırakılamaz" ifadesini kullandı.

26.02.2019Dünya
İran, Rusya ve Türkiye iş birliğiyle Suriyede somut sonuçlar elde edildi

'İran, Rusya ve Türkiye iş birliğiyle Suriye'de somut sonuçlar elde edildi'

Tahran Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye'deki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

24.02.2019Dünya
Suudi Arabistan ABnin kararını esefle karşıladı

Suudi Arabistan AB'nin kararını esefle karşıladı

Suudi Arabistan, Avrupa Birliği'nin (AB) kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele standartlarına uymadığı için kara listeye alması karşısında üzüntü duyduğunu belirtti.

14.02.2019Dünya
İrandan AB ile ilgili kritik açıklama

İran'dan AB ile ilgili kritik açıklama

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Uygulamaya geçmesini beklediğimiz INSTEX'in FATF'la irtibatını kabul etmiyoruz. Avrupa'nın mali mekanizmada uygulamayı geciktirmesinin yanı sıra bir de şart öne sürmesini kabul etmediğimizi kendilerine söyledik." dedi.

4.02.2019Dünya
AB’den Riyad’a Kaşıkçı yaptırımı

AB’den Riyad’a Kaşıkçı yaptırımı

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun Suudi Arabistan’ı, terör finansmanı ve kara para aklama konusunda yeterli kontrolleri uygulamadığı nedeniyle bloğa tehdit oluşturan ülkelerin taslak listesine eklediği belirtildi.

27.01.2019Dünya
İranda hükümet ve din adamları arasında mali reform yasası tartışması

İran'da hükümet ve din adamları arasında mali reform yasası tartışması

İran'da Mali Eylem Görev Gücü ve Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu'yla uyum öngören yasa tasarıları hükümet ve din adamları arasında tartışmaya yol açtı.

5.01.2019Dünya
Nikki Haley’den sert çıkış: ABD Pakistana bir dolar bile vermemeli

Nikki Haley’den sert çıkış: ABD Pakistan'a bir dolar bile vermemeli!

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "ABD, Pakistan'a kendine çekidüzen verene kadar bir dolar bile vermemeli." dedi.

11.12.2018Dünya
100 kripto para biriminden 68i geriledi

100 kripto para biriminden 68'i geriledi

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin bir araya geldiği G20 Liderler Zirvesinde bu yıl, kripto para birimlerinin regüle edilmesi kararının alınmasıyla piyasada hafta sonu görülen hafif artış yerini düşüşe bıraktı ve en yüksek hacimli 100 kripto para birimi arasından son 24 saatte 68'i geriledi.

4.12.2018Ekonomi
İranda kaçak ticaret 12 milyar dolara ulaştı

İran'da kaçak ticaret 12 milyar dolara ulaştı

İran Mal ve Döviz Kaçakçılığıyla Mücadele Kurumu Başkanı Ali Mueyyidi: "Geçen yıl 12 milyar dolar değerinde kaçak mal ülkeye sokuldu ya da ülke dışına çıkarıldı." açıklamalarında bulundu.

21.11.2018Ekonomi
Rusya ve Çin İranı FATFa zorluyor

Rusya ve Çin İran'ı FATF'a zorluyor

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Ali Necefi, Rusya ve Çin'in İran'ı "Kara Para Aklamanın Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu"na üye olmaya zorladığını söyledi.

24.10.2018Ekonomi
İranın terörizmle mücadelesi sürecek

'İran'ın terörizmle mücadelesi sürecek'

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, Suriye'nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesine yapılan füze saldırısıyla ilgili İran'ın terörizmle mücadelesinin süreceğini belirtti.

1.10.2018Dünya
İranda FATF tartışması

İran'da FATF tartışması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, ülkesinin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) üyeliğine ilişkin yasa tasarısının onaylanması çağrısında bulunması ülkede tartışmalara yol açtı.

20.09.2018Dünya
İhanetin bedeli... ABDye rest: Tüm seçenekler masada

'İhanet'in bedeli... ABD'ye rest: Tüm seçenekler masada!

Pakistan Dışişleri ve Savunma Bakanı Khurram Dastagir Han, ABD ile Pakistan arasında yaşanan gerginliğe rağmen Pakistan'ın tüm iletişim, ulaşım ve ikmal hatlarını açık tuttuğunu belirterek, "Ancak şimdi tüm seçenekleri masada bulunduruyoruz." dedi. Ocak ayında Trump'ın Pakistan'ı hedef alan açıklamalarına İslamabad yönetimi tepki göstermiş ve "tüm Pakistan halkında ihanete uğramış hissi uyandı" açıklamasında bulunmuştu.

1.06.2018Dünya
Teröre karşı G-20den 9 söz

Teröre karşı G-20'den 9 söz

G-20 liderleri, zirvenin kapanış gününde yayımladıkları ortak bildiriyle IŞİD’in Ankara ve Paris’teki terör eylemlerini kınadı. Bildirinin bir örneği zirveye katılan liderlere dağıtıldı. G-20 tarihinin ilk siyasi bildirisindeki 9 madde şöyle:

16.11.2015Gündem
Bir AB ülkesi: Türkiye’ye giden o kamyonları engelleyemedik

Bir AB ülkesi: Türkiye’ye giden o kamyonları engelleyemedik

Dünya genelinde kara parayla mücadele için kurulan hükümetler arası çalışma grubu FATF, "Terör Örgütü IŞİD'in Finansmanı” başlıklı bir rapor yayımladı.

28.02.2015Dünya
Mali istihbaratçılar Türkiyeye geliyor

"Mali istihbaratçılar" Türkiye'ye geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) "gri listesinden" çıkan Türkiye'nin, mali istihbarat konusundaki etkinliğini artırdığını belirterek, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadelede etkin işbirliği ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmak amacıyla kurulan Egmont Grubu'nun, 2016'da Türkiye'de toplanacağını bildirdi.

6.02.2015Ekonomi
Türkiye gri listeden çıkarıldı

Türkiye gri listeden çıkarıldı

KARAPARA aklama ile mücadele için Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bünyesinde faaliyet gösteren Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’yi bu konuda attığı adımlardan dolayı izleme sürecinden çıkarma kararı aldığını duyurdu.

24.10.2014Ekonomi
Türkiye o listeden çıkarıldı

Türkiye o listeden çıkarıldı

OECD bünyesinde kara para ile mücadele için kurulan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Başkanı Roger Wilkins Paris'te yaptığı toplantıda Türkiye'yi izleme sürecinden çıkarma kararı aldı.

24.10.2014Ekonomi
Türkiye artık gri listede

Türkiye artık gri listede

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF) listesinde, koyu gri listeden gri listeye yükseldiğini bildirdi.

3.07.2014Ekonomi
Türkiye bölümünde DHKP-C vurgusu

Türkiye bölümünde DHKP-C vurgusu

ABD Yönetimi’nin açıkladığı geleneksel yıllık terör raporunun Türkiye bölümünde PKK’nın yeri azalırken küresel terörizm trendlerine giren DHKP-C öne çıktı. Türkiye’deki bir diğer terör riski olarak da, ülkenin özellikle Avrupa’dan Suriye’ye giden yabancı savaşçıların transit durağı olması gösterildi.

30.04.2014Dünya
50 milyar Euro kara para aklanıyor

50 milyar Euro 'kara para' aklanıyor

Almanya'da Wirtschaftswoche dergisi, Almanya’da yılda 50 Milyar Euro kara para aklandığını yazdı.

28.04.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Turistin aldığı 3.5 milyar dolarlık mücevher ihracat işlemi sayılsın

Mücevher İhracatçıları Birliği (Jewellery Turkey-JTR) Başkanı Mustafa Kamar, geçen yıl nisan ayında gerçekleşen seçimler sonrası göreve başladığı günlerden itibaren sıklıkla Ankara’nın yolunu tuttu. İlgili bakanlara, bürokratlara sektörü anlatmaya, sorunlarına çözüm aramaya çalıştı. Ziyaretlerinde öncelikle şu noktanın altını çizdi:

9.06.2019

Nakit ve paravan şirketin ortak yanı

Elindeki siyasi gücü kullanarak, kendine ya da yakınlarına özel kazanç sağlayan siyasetçilerin elde ettikleri bu ‘kazancı’ tutmak için iki seçenekleri var; biri yüksek kupürlü nakit olarak kasada ya da güvenli bir mekanda tutmak, diğeri de paravan şirketlerin arkasına saklanmış çeşitli yatırımlar biçiminde tutmak.

5.04.2016