EKSTRA
MENÜ

E Sınav

E Sınav haberleri sayfasında güncel ve son dakika E Sınav hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.410 E Sınav haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

E Sınav Haberleri

En son kapatılacak yer okullar

En son kapatılacak yer okullar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir.” dedi.

12.09.2021Eğitim
e-YDS 2021/12 İngilizce başvuruları başladı

e-YDS 2021/12 İngilizce başvuruları başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen e-YDS 2021/12 İngilizce alanında, 25 Eylül’de Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak.

25.08.2021Eğitim
ÖSYMden Yabancı Dil duyuruları

ÖSYM'den Yabancı Dil duyuruları

e-YDS 2021/11 İngilizce alanında, 21 Ağustos’ta Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak.

28.07.2021Eğitim
e-sınav merkezlerinin sayısı artacak

e-sınav merkezlerinin sayısı artacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yıl sonunda elektronik sınav (e-sınav) merkezi sayısını 151'den 491'e, e-sınav salonu sayısını da 194'den 500'e yükseltme hedefine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

13.07.2021Eğitim
Ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir esinav.meb.gov.tr ehliyet sınav sonucu sorgulama ekranı

Ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir? esinav.meb.gov.tr ehliyet sınav sonucu sorgulama ekranı

Ehliyet sınav sonuçları, söz konusu sınava katılım sağlayan adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. e-Sınav ile kayıtlı olunan merkezlerde gerçekleşen sınavda, sürücü adaylarının sınav sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından esinav.meb.gov.tr'de ilan ediliyor. MEB'in internet sitesinden yapılan duyuruları takip edenler, "ehliyet sınav sonuçları açıklandı" bilgisinden sonra sonuçlarını T.C kimlik numaraları ile sorgulayabiliyorlar. Peki, ehliyet sınav sonuçları nasıl öğrenilir? İşte, MEB esinav.meb.gov.tr ehliyet sınav sonucu sorgulama ekranı

3.07.2021Gündem
YDS İngilizce başvuruları başladı

YDS İngilizce başvuruları başladı

e-YDS 2021/9  İngilizce alanında, 10 Temmuz’da Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’daki e-sınav uygulama binalarında yapılacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamada; sınav süresinin 180 dakika olduğu ve adaylar, saat 13.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacağı belirtildi.

15.06.2021Eğitim
60 yıldır ders aletleri üretiyorlar

60 yıldır ders aletleri üretiyorlar

Ders Aletleri Yapım Merkezi 60 yıldır okul öncesinden üniversiteye kadar her derecede okulun ders araç gereç ve donatımının Ar-Ge ve üretim faaliyetini yürütüyor.

7.05.2021Eğitim
E-Sınav merkezi yaptırılacak

E-Sınav merkezi yaptırılacak

Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Şehitkamil İlçesi Ortaokulu e-sınav Merkezi Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek.

29.04.2021Ekonomi
YDS başvuruları başladı

YDS başvuruları başladı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 8 Mayıs’ta Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında e-YDS 2021-4 sınavını gerçekleştirecek. 180 dakika sürecek olan sınava saat 13.30’dan sonra adaylar alınmayacak.

31.03.2021Eğitim
MEB unvan değişikliği sınav sonuçları ne zaman açıklanacak Beklenen tarih geldi

MEB unvan değişikliği sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Beklenen tarih geldi

MEB unvan değişikliği sınavı 02-03-04 Mart 2021 tarihlerinde düzenlendi. Sınav Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından e‐Sınav salonlarında elektronik olarak 81 İl e‐Sınav merkezlerinde uygulandı. Şimdi gözler sonuç açıklamasına çevrildi. Peki, MEB unvan değişikliği sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte MEB tarafından yapılan açıklama

22.03.2021Gündem
MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman MEB unvan değişikliği tarihi

MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman? MEB unvan değişikliği tarihi

6 Aralık tarihinde yapılması planlanan MEB Merkez ve Taşra Teşkilatı Unvan Değişikliği Sınavı salgın koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. MEB unvan değişikliği sınavı mart ayında gerçekleşecek. Peki, MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman? İşte MEB unvan değişikliği tarihi...

25.02.2021Gündem

Be Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? Be Sınıfı Sürücü Belgesi Alma Yaşı, Şartları ve Harç Fiyatı (2021)

Be sınıfı ehliyet otomobil ve kamyonet kullanmak isteyenlere verilen bir ehliyettir. Sizlere bu yazımızda Be sınıfı ehliyet ile hangi araçlar kullanılır? Be sınıfı ehliyet almak için yaş sınırı var mıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.02.2021Araştırma
Ertelenen görevde yükselme sınavının tarihi belli oldu - Görevde yükselme (unvan değişikliği) sınavı ne zaman

Ertelenen görevde yükselme sınavının tarihi belli oldu - Görevde yükselme (unvan değişikliği) sınavı ne zaman?

6 Aralık 2020 tarihinde yapılması planlanan görevde yükselme sınavı, koronavirüs nedeniyle ertelenen sınavlar arasındaydı. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına dair detaylar belli oldu. Ertelenen görevde yükselme sınavının tarihi paylaşıldı. Peki, görevde yükselme (unvan değişikliği) sınavı ne zaman?

3.02.2021Gündem
MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman yapılacak İşte açıklanan tarih

MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman yapılacak? İşte açıklanan tarih

MEB unvan değişikliği sınavı için beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan pek çok kişinin merakla beklediği unvan değişikliği sınavı, kurumun gerçekleştirdiği açıklamanın ardından netlik kazandı. Peki, görevde yükselme için büyük önem arz eden MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o sınav hakkında detaylı bilgiler

2.02.2021Gündem
e-YDS 2021/1 başvuruları başladı- İşte e YDS İngilizce başvuru ekranı ve Deneme e-Sınav uygulaması

e-YDS 2021/1 başvuruları başladı- İşte e YDS İngilizce başvuru ekranı ve Deneme e-Sınav uygulaması

ÖSYM e- YDS başvurularının başladığını duyurdu. e YDS için yapılan yazılı duyuruda adaylar için deneme e sınav da yayınlandı. Yayınlanan yazılı açıklamada e-YDS’ye başvuru yapacak adayların ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerektiği hatırlatıldı. İşte e YDS İngilizce başvuru ekranı ve Deneme e-Sınav uygulaması

2.02.2021Gündem
MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman yapılacak Tarih açıklaması geldi

MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman yapılacak? Tarih açıklaması geldi

MEB unvan değişikliği sınavı için beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan pek çok kişinin merakla beklediği unvan değişikliği sınavı, kurumun gerçekleştirdiği açıklamanın ardından netlik kazandı. Peki, görevde yükselme için büyük önem arz eden MEB unvan değişikliği sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o sınav hakkında detaylı bilgiler

1.02.2021Gündem
Unvan değişikliği sınav tarihi belli oldu

Unvan değişikliği sınav tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Aralık 2020 tarihinde yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını sebebiyle ertelenen unvan değişikliği sınavı tarihini açıkladı. Sınavın 2-4 Mart tarihlerinde online olarak gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

30.01.2021Eğitim
Yabancı öğretmenlere Türkçe sınavı

Yabancı öğretmenlere Türkçe sınavı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de görevlendirilen yabancı uyruklu öğretmenlerin Türkçe yeterliklerinin ölçülmesi için sınav düzenleme hazırlıklarına başladıklarını belirterek, çalışmayı öncelikle Fransa'dan görevlendirilecek öğretmenlerin Türkçe okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla yürüteceklerini bildirdi.

28.01.2021Eğitim
2021 Bursluluk sınavı başvuruları ne zaman başlayacak İşte İOKBS sınav takvimi

2021 Bursluluk sınavı başvuruları ne zaman başlayacak? İşte İOKBS sınav takvimi

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (2021 İOKBS) başvuruları için geri sayım devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınava yönelik başvuruların ne zaman alınacağı merak konusu oldu. Peki, 2021 İOKBS başvuruları ne zaman başlayacak?

25.01.2021Gündem
Açıköğretim okulları sınavlarına internet desteği

Açıköğretim okulları sınavlarına internet desteği

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl ilk kez çevrimiçi ortamda düzenlenecek açıköğretim okulları sınavlarına girecek öğrencilerden özel durumları dolayısıyla sınav tedbir uygulamasına ya da internet erişimine ihtiyaç duyanlara destek verecek.

25.01.2021Eğitim
Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak, başvuru tarihi belli oldu mu İşte İOKBS’de son gelişmeler

Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak, başvuru tarihi belli oldu mu? İşte İOKBS’de son gelişmeler

2021 bursluluk sınavı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), pek çok öğrenci tarafından merak edilen İlköğretim ve Ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı (İOKBS) ile ilgili tarihi paylaştı. Bursluluk 2021 sınav tarihin belli olmasıyla birlikte sınav başvuru tarihleri de gündeme geldi. Peki, bursluluk sınavı ne zaman yapılacak, başvuru tarihi belli oldu mu? İşte İOKBS’de son gelişmeler…

21.01.2021Gündem
e-Sınav merkezleri artıyor

e-Sınav merkezleri artıyor

MEB, aldığı yeni kararla e-Sınav merkezi sayısı 491'e, sınav salonu sayısı 500'e, merkezlerden aynı anda hizmet alanların sayısı ise 10 bin 710'a çıkarılacak.

20.01.2021Eğitim
Üniversite sınavı ne zaman yapılacak ÖSYM 2021 YKS (AYT, TYT, YDT) tarihini paylaştı

Üniversite sınavı ne zaman yapılacak? ÖSYM 2021 YKS (AYT, TYT, YDT) tarihini paylaştı

ÖSYM 2021 YKS (AYT, TYT, YDT) tarihini paylaştı. ÖSYM'nin yıllık sınav takvimiyle birlikte üniversite sınavının 2021 yılında ne zaman yapılacağı belli oldu. Üniversite sınavı hazırlıklarına aylar öncesinden başlayan adaylar, bir süredir 2021 YKS tarihinin açıklanmasını bekliyordu. AYT, TYT ve YDT olmak üzere üç oturumdan oluşan YKS, bu yıl haziran ayında gerçekleştirilecek. Peki, Üniversite sınavı ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM 2021 YKS (AYT, TYT, YDT) tarihi...

19.01.2021Gündem
‘15 Şubatla ilgili bir ilke kararı aldık’

‘15 Şubat'la ilgili bir ilke kararı aldık’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te yayınlanan ‘Ne oluyor?’ programına katıldı. Selçuk, Hakan Çelik ve Göksu Öngören Özgür'ün gündemle ilgili sorularını yanıtladı.

18.01.2021Eğitim
Bursluluk sınavı ne zaman İşte 2021 MEB İOKBS sınav tarihi

Bursluluk sınavı ne zaman? İşte 2021 MEB İOKBS sınav tarihi

Yüz binlerce öğrencinin heyecanla beklediği İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) için geri sayım başladı. Söz konusu sınavın yeni yılda ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Gözler şimdi sınavın 2021 takviminde. Peki, Bursluluk sınavı ne zaman?

17.01.2021Gündem
Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak Bakan Selçuk o tarihe işaret etti

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bakan Selçuk o tarihe işaret etti!

Okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını merak eden milyonlarca öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı ya da diğer resmi kurumlardan gelen açıklamalara odaklanırken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuya dair önemli açıklamalar yaptı. Peki, yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

17.01.2021Gündem
Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak İşte 2021 İOKBS tarihi

Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İşte 2021 İOKBS tarihi

2021’in ilk ayında en çok merak edilen konulardan biri de bu yılın sınav takvimi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, bursluluk sınavı tarihinin de yer aldığı sınav takvimini açıklamıştı. Gerekli şartlara uygun olan öğrenciler, burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanacak. Peki, bursluluk sınavı ne zaman gerçekleşecek? İşte bursluluk sınavı tarihi…

14.01.2021Gündem
Bursluluk sınavı ne zaman İşte 2021 İOKS oturumunda son ayrıntılar

Bursluluk sınavı ne zaman? İşte 2021 İOKS oturumunda son ayrıntılar

2021 İOKBS oturumuna yönelik araştırmalar, yeni yılın ilk haftalarından itibaren hız kazandı. Sınava katılım sağlayarak burs desteği almak isteyen binlerce öğrenci, MEB'in söz konusu sınav için yayımladığı takvimi merak ediyor. Peki, 2021 MEB bursluluk sınavı ne zaman?

7.01.2021Gündem
2021 Bursluluk Sınavı ne zaman İşte MEB İOKBS sınavında son bilgiler...

2021 Bursluluk Sınavı ne zaman? İşte MEB İOKBS sınavında son bilgiler...

Yeni yılın gelmesi ve 2021'e adım atılması ile birlikte, en çok merak edilenlerden biri de MEB'in sınav tarihleri ve takvimi oldu. Yüz binlerce öğrencinin katılım sağladığı ve sonucunda maddi destek aldığı bursluluk sınavı olarak da bilinen İOKBS için araştırmalar hız kazandı. Peki, 2021 Bursluluk Sınavı ne zaman?

1.01.2021Gündem
ÖSYM’nin 2021deki sınavlar için yeni hedefleri

ÖSYM’nin 2021'deki sınavlar için yeni hedefleri

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM'de son iki yılda yapılan yenilikler ve iyileştirme çalışmaları ile 2021'de merkezin planlamalarıyla ilgili yeni çalışmaları anlattı.

14.12.2020Eğitim
e-YDS İngilizce başvuruları başladı

e-YDS İngilizce başvuruları başladı

e-YDS 2020/13 İngilizce alanındaki sınavının başvuruları başladı. Adaylar 10 Aralık’a kadar başvuru yapabilecek.

18.11.2020Eğitim
2021-LGS 6 Haziranda yapılacak

2021-LGS 6 Haziran'da yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığından, LGS kapsamındaki merkezi sınavın 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılacağı duyuruldu.

9.11.2020Eğitim
AÖF online sınav giriş ekranı AÖF yaz okulu online sınav öncesi bilmeniz gerekenler

AÖF online sınav giriş ekranı! AÖF yaz okulu online sınav öncesi bilmeniz gerekenler!

AÖF yaz okulu online sınav giriş ekranı, Anadolu Üniversitesi'nin erişime açtığı 'e-sınav' modülü üzerinden kullanılabiliyor. Her 30 soru için 40 dakikalık süreye sahip olan öğrenciler AÖF online sınav süresince belirli şartlara tabi tutulacak. AÖF online sınava giriş ekranında yaşanan bir sorun nedeniyle sınavı yarıda kalan öğrenciler, AÖF yaz okulu online sınav ekranına 9 Eylül 23.59'a kadar giriş yaparak sınavlarına devam edebilecek. Peki, AÖF online sınav giriş ekranı üzerinden sınav esnasında dikkat edilmesi gerekenler neler olacak? İşte, AÖF online yaz okulu sınavı hakkında detaylar

5.09.2020Gündem
e-YDS başvurusu nasıl yapılır İşte 2020 e-YDS başvuru tarihi

e-YDS başvurusu nasıl yapılır? İşte 2020 e-YDS başvuru tarihi

e-YDS başvuruları 2 Eylül ve 8 Ekim tarihleri aralığında yapılacak. Sınav, Ankara, İstanbul ve İzmir’de ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Merkezi) yapılacak. e-YDS saat 13.45’te başlayacak, cevaplama süresi 180 dakika olacak. Peki e-YDS başvurusu nasıl yapılır?

2.09.2020Gündem
Liselerde eğitim ve öğretim yönetmeliği değişti İşte yeni düzenlemeler

Liselerde eğitim ve öğretim yönetmeliği değişti! İşte yeni düzenlemeler

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10'uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9'uncu sınıflarda yapılacak. İşte, yeni düzenlemeler...

2.09.2020Gündem
Son dakika... Liselerde yeni dönem İşte önemli değişiklikler...

Son dakika... Liselerde yeni dönem! İşte önemli değişiklikler...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10'uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri, artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9'uncu sınıflarda yapılacak. Anadolu teknik programlarında 12'nci sınıfta alan ayırımı yapılmaksızın akademik destek şubeleri oluşturulacak. Okullarda öğrencilere, resmi tatil günlerinde puanla değerlendirilecek şekilde ödev verilmeyecek. Liselerde yabancı dil derslerinin her bir sınavı, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçecek şekilde yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak. Beden eğitimi, görsel sanatlar, müzik gibi yeteneğe bağlı seçilen derslerde, 10 öğrenci şartı aranmayacak.

2.09.2020Gündem
Liselerdeki yönetmelik değişti... Alan seçimi 9’uncu sınıfa alındı... Tatilde ödev yok

Liselerdeki yönetmelik değişti... Alan seçimi 9’uncu sınıfa alındı... Tatilde ödev yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesine göre, Anadolu meslek liselerinde daha önce 10'uncu sınıfta yapılan alan ve dal seçimleri artık rehberlik hizmetlerinin ardından 9'uncu sınıflarda yapılacak. Anadolu teknik programlarında 12'nci sınıfta alan ayırımı yapılmaksızın akademik destek şubeleri oluşturulacak. Okullarda öğrencilere, resmi tatil günlerinde puanla değerlendirilecek şekilde ödev verilmeyecek. Liselerde yabancı dil derslerinin her bir sınavı, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçecek şekilde yazılı ve uygulamalı olarak yapılacak. Beden eğitimi, görsel sanatlar, müzik gibi yeteneğe bağlı seçilen derslerde, 10 öğrenci şartı aranmayacak.

2.09.2020Eğitim
e-YDS Sınava Giriş Belgeleri erişime açıldı

e-YDS Sınava Giriş Belgeleri erişime açıldı

Ankara, İstanbul ve İzmir’de 29 Ağustos Cumartesi günü yapılacak e-YDS 2020/10 için Sınava Giriş Belgeleri adayların erişimine açıldı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınava girecek adaylara başarı dileğinde bulundu.

27.08.2020Eğitim
MEBBİS giriş ekranı: MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır

MEBBİS giriş ekranı: MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır?

MEBBİS giriş ekranı yoğun ilgi görüyor. 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), elektronik ortamda verdiği hizmetlerin tümü tek platformda birleştirildi. Buna göre, aralarında e-Okul sisteminin de bulunduğu tüm elektronik hizmetlere https://mebbis.meb.gov.tr adresinden erişim sağlanıyor. İşte MEBBİS öğretmen giriş ekranı

26.08.2020Gündem
e-YDS sonuçları açıklandı | ÖSYM e-YDS sonuç sorgulama

e-YDS sonuçları açıklandı | ÖSYM e-YDS sonuç sorgulama

ÖSYM'nin internet adresi üzerinden 2020-Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2020/8 İngilizce) sonuçları açıklandı. Bu gelişmenin ardından söz konusu sınava katılım sağlayan kişilerin sorgulamaları hız kazandı. İşte, ÖSYM e-YDS sonuç sorgulama ekranı...

4.07.2020Gündem
YDS başvuruları ne zaman alınacak ÖSYMden tarih açıklaması

YDS başvuruları ne zaman alınacak? ÖSYM'den tarih açıklaması

ÖSYM'nin resmi adresinden YDS ile ilgili başvuru açıklaması yapıldı.. Yapılan duyuruda tarih ve sınav uygulamaları hakkında da bilgi verildi. İşte ÖSYM'den gelen açıklama: e-YDS 2020/8 İngilizce alanında, 04 Temmuz 2020 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup sınav cevaplama süresi 180 dakikadır. Adaylar, saat 13.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

3.06.2020Eğitim
31 Mayıs’a kadar eğitim ve sınav yok

31 Mayıs’a kadar eğitim ve sınav yok

MEB, okulların açılış tarihinin 31 Mayıs’a ertelendiğini daha önce yapılan açıklamayla duyurmuştu. Bugün yayımlanan resmi yazılarla özel eğitim kurumları için de bu tarihin geçerli olduğu vurgulandı.

6.05.2020Eğitim
Bakan Selçuk: Usta öğreticilik eğitimlerini uzaktan eğitimle yapacağız

Bakan Selçuk: 'Usta öğreticilik' eğitimlerini uzaktan eğitimle yapacağız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Koronavirüs önlemlerinin mesleki eğitimi aksatmaması için de önlemlerimizi aldık. 'Usta öğreticilik' eğitimlerini uzaktan eğitimle yapacağız" dedi.

16.03.2020Gündem
MEB ‘uzaktan eğitim’ ile usta öğretici yetiştirecek

MEB ‘uzaktan eğitim’ ile usta öğretici yetiştirecek

MEB tarafından, binlerce ustanın ‘usta öğreticilik’ eğitimlerinin uzaktan eğitimle yapılmasının önünü açan düzenleme yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Esnek bir yapı oluşturduk. Artık bu kurslar uzaktan eğitim yoluyla alınabilecek ve sınavlar da e-Sınav olarak düzenlenebilecek. Ayrıca bu kurslar nedeniyle iş kayıpları da oluşmayacak" dedi.

16.03.2020Eğitim
‘Kalfa ve ustalık’ belgesi alan aday sayısı arttı.

‘Kalfa ve ustalık’ belgesi alan aday sayısı arttı.

Mesleki eğitim merkezlerinden 2019'da kalfalık belgesi alan aday sayısı, 2018'e göre yüzde 59, ustalık belgesi alan kişi sayısı da yüzde 126 arttı. Geçen yıl, sınavda başarılı olan 98 bin 787 aday kalfalık, 78 bin 172 aday ustalık belgesi aldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Kalfalık ve ustalık belgesi alımıyla ilgili iyileştirmeler, kalfalık ve ustalık sınavlarına başvuruların artmasına yol açtı. Başvurular 2018'e göre 2019'da yaklaşık yüzde 50 arttı" dedi.

22.02.2020Eğitim
40 bin aday e-Sınav için başvuru yaptı

40 bin aday e-Sınav için başvuru yaptı

MEB tarafından, kalfa ve usta olmak isteyenlere yönelik 142 daldaki teorik sınavların tümünün bilgisayar ortamına taşınmasının ardından son 1.5 ayda 40 bin aday e-Sınav başvurusu yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "e-Sınavlara yoğun ilgi oldu. Bu başvuru sayısı bile yeni uygulamanın ne kadar önemli bir boşluğu doldurduğunu gösteriyor. Proje, ülkemizde hem teorik sınavlarda bir standardın oluşmasını sağladı hem de sınavlara erişim kolaylaştı" dedi.

18.02.2020Eğitim
MEB, ‘öğrenci başarı araştırması’ ve ‘e-Sınav’lar için yeni yatırımlar yapacak

MEB, ‘öğrenci başarı araştırması’ ve ‘e-Sınav’lar için yeni yatırımlar yapacak

‘2020 Yılı Yatırım Programı’na göre MEB, eğitimde ölçme ve değerlendirme kapasitesini arttırmak için bu yıl 16 milyon liralık yeni yatırım yapacak. Bakanlığın ölçme, değerlendirme ve uygulamalarını izleme ile ‘Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi’ çalışmaları için 10 milyon lira ayırması planlanıyor. e-Sınav merkezlerinin altyapısının güçlendirilmesi için de 6 milyon lira ayrılması hedefleniyor.

18.02.2020Eğitim
AÖL kayıt yenileme tarihleri ne zaman bitecek  AÖL 2. Dönem sınavı ne zaman

AÖL kayıt yenileme tarihleri ne zaman bitecek? AÖL 2. Dönem sınavı ne zaman?

Açık lise kayıt yenileme tarihi birçok öğrencinin gündeminde yer almaya devam ediyor. Konuyla ilgili araştırmalar sürerken AÖL kayıt yenileme tarihleri için yeni bir duyuru yapıldı. Yapılan yazılı açıklamaya göre, Açık Öğretim Lisesi 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı 2. Dönem yeni kayıt işlemlerinin ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi. Peki, AÖL kayıt yenileme tarihleri ne zaman bitecek? AÖL 2. Dönem sınavı ne zaman? İşte, detaylar.

31.01.2020Gündem
ÖSYM Başkanı Aygün: Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız

ÖSYM Başkanı Aygün: Bu yıl 19 yabancı dil sınavı yapacağız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl 15'i elektronik ortamda olmak üzere 19 yabancı dil sınavı yapacaklarını söyledi.

24.01.2020Eğitim
142 dalda kalfalık ve ustalık ilk e-Sınavı yapıldı

142 dalda kalfalık ve ustalık ilk e-Sınavı yapıldı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Bu proje ülkemizde hem teorik sınavlarda bir standardın oluşmasını sağladı hem de artık her ay düzenlenebileceği için sınavlara erişim kolaylaştı. Böylece koşulları sağlayan kalfa ve usta adaylarının sınav dönemini bekleme süresini kısaltmış ve sanayimizin ihtiyacı olan kalfa ve ustaların sektörlerle buluşmalarını hızlandırmış olduk" dedi.

23.12.2019Eğitim