GeriEğitim 40 bin aday e-Sınav için başvuru yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

40 bin aday e-Sınav için başvuru yaptı

MEB tarafından, kalfa ve usta olmak isteyenlere yönelik 142 daldaki teorik sınavların tümünün bilgisayar ortamına taşınmasının ardından son 1.5 ayda 40 bin aday e-Sınav başvurusu yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "e-Sınavlara yoğun ilgi oldu. Bu başvuru sayısı bile yeni uygulamanın ne kadar önemli bir boşluğu doldurduğunu gösteriyor. Proje, ülkemizde hem teorik sınavlarda bir standardın oluşmasını sağladı hem de sınavlara erişim kolaylaştı" dedi.

40 bin aday e-Sınav için başvuru yaptı
Abone Olgoogle-news

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), kalfa ve usta olmak isteyenlere yönelik 142 daldaki teorik sınavların tümünün bilgisayar ortamına taşınmasının ardından son 1.5 ayda 40 bin adaydan e-Sınav başvurusu geldi. MEB tarafından, e-sınav ortamında yapılabilmesi için ilk pilot uygulaması geçen yıl nisanda Ankara'da gerçekleştirilen kalfalık ve ustalık sınavlarına başvurular arttı. Bu kapsamda, 2019 Aralık döneminde 19 bin 245 aday e-Sınava başvurdu. Geçen yılın tamamında toplam 135 bin 959 aday kalfalık belgesi için 96 bin 345 aday da ustalık belgesi için talepte bulundu. Dönemsel beklemeleri ortadan kaldıran ve her ay yapılabilen e-Sınavlara 2020'nin ilk aylarında 40 bin kalfa ve usta adayı başvuru yaptı. Kalfalık ve ustalık sınavları 27 alan ve 142 dalda gerçekleştiriliyor. Pilot uygulama sadece bir alanda uygulanmıştı. MEB, tüm alan ve dallarda teorik sınavların e-Sınav olarak yapılabilmesi için hazırlıklarını geçen yılın sonunda tamamladı. Kalfalık ve ustalık sınavlarının teorik sınavları tüm alan ve dallarda 15 Aralık 2019 itibarıyla e-sınav olarak uygulanmaya başlandı.

'USTA VE KALFA ADAYLARI E-SINAVI SEVDİ'
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, mesleki eğitim merkezlerinde başarıyla gerçekleştirilen kalfalık ve ustalık sınavlarına başvuruların giderek arttığını söyledi. 2019 yılı başvurularının, 2018'e göre yaklaşık yüzde 50 arttığını anlatan Özer, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bekleme süresini kısaltmak ve sanayinin ihtiyacı olan kalfa ve ustaların sektörlerle buluşmalarını hızlandırmak için iki alanda iyileştirme yaptık. Daha önce yılda iki kez yapılan kalfalık ve ustalık belgesi teorik sınavlarını yılda altı kez yapmaya başladık. Diğer taraftan teorik sınavların her ay yapılabilmesi için e-Sınav seçeneğini uygulamaya koyduk. Tek bir alanda yaptığımız pilot uygulama başarıyla tamamlandı. Ekiplerimiz 27 alan ve 142 dalda teorik sınavların e-Sınav olarak yapılabilmesi için son altı ayda soru hazırlama çalışmalarına ağırlık verdi ve e-Sınav için yazılım altyapısı geliştirdik. Çalışmaları geçen yılın sonunda tamamladık. Artık kalfalık ve ustalık sınavı yapılan tüm alan ve dallarda teorik sınavlar e-Sınav olarak yapabilecek durumda. 15 Aralık itibarıyla tüm alan ve dallarda kalfalık ve ustalık belgesinin teorik sınavlarını e-Sınav olarak yapmaya başladık. e-Sınavlara yoğun ilgi oldu. Son 1.5 ay gibi kısa sürede yaklaşık 40 bin aday bu sınavlara başvurdu. Bu başvuru sayısı bile yeni uygulamanın ne kadar önemli bir boşluğu doldurduğunu gösteriyor. Proje, ülkemizde hem teorik sınavlarda bir standardın oluşmasını sağladı hem de artık her ay bu sınavlar yapılabileceği için sınavlara erişim kolaylaştı. Böylece koşulları sağlayan kalfa ve usta adaylarının sınav dönemlerini bekleme süresini kısaltmış ve sanayimizin ihtiyacı olan kalfa ve ustaların sektörlerle buluşmalarını hızlandırmış olduk. Bu amaçla 81 ilde bulunan e-sınav merkezlerimizi aktif olarak kullanmaya başladık. Bir yıl gibi kısa sürede büyük bir projenin başarıyla hayata geçirilmesine büyük emek veren Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne ve sürece destek olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına teşekkür ediyorum.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle