Bugün neler oldu?

Bülent Ersoy

Güncelleme Tarihi:

Bülent Ersoy haberleri sayfasında Bülent Ersoy hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5280 Bülent Ersoy haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Bülent Ersoy, Türk sanat müziği şarkıcısıdır ve "Diva" lâkabıyla tanınmaktadır. Geçmişten bu güne kadar Türkiye'nin en çok sevilen Türk Sanat Müziği ve Arabesk - Fantezi şarkılarının en bilinen ismidir.

Bülent Ersoy bu zamana kadar birden fazla ödüle sahip olmuştur. Şarkılarıyla gündemde her zaman kalmayı başaran ünlü sanatçı aynı zamanda kişisel hayatı ile de çok konuşulan ünlülerden biri olmuştur.

Bülent Ersoy Kimdir ve Nerelidir?

İstanbul'da doğmuş olan Bülent Ersoy'un annesi Necla Poyraz Malatyalıdır. Sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başlamış olan ünlü sanatçı oldukça küçük yaşlardan itibaren müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. İstanbul Konservatuvarına 2 ay devam etmiş olan Diva, eğitimi süresi boyunca Melahat Pars'tan ve Rıdvan Aytan gibi sanatçılardan özel dersler almıştır.

Konservatuvardan mezun olduktan sonra, almış olduğu akademik terbiye vasıtası ile müzikal tecrübelerini geliştirme fırsatı bularak sahneye ilk adımını 1970 senesinde Fıstıkağacı, Üsküdar'da, dönemin aile gazinolarından biri olan Özlem Aile Gazinosu'nda atmıştır. Sunar Konser Bürosu ile Fikret Torun tarafından düzenlenmiş olan ses yarışmasına katılarak bu yarışmadan birinciliği elde eden ünlü sanatçı zamanında 1000 lira para ödülü almıştır. Bunun sonrasında bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışarak, 1971 tarihinde ilk 45'liği Lüzûm Kalmadı - Neye Yarar Gelişin adlı eserini çıkarmıştır. Sevilen Sanatçı bu 45'liğinde sözü ve müziği Muzaffer Özpınar'a ait olan "Lüzûm Kalmadı" ve "Neye Yarar Gelişin" adlı eserlere ses vermiştir.

Bülent Ersoy'un Hayatı

Ünlü müzisyen 12 Eylül darbesi sonrasında Haziran 1981 tarihinde sahne yasağı almıştır. Bu yasak 8 Ocak 1988 tarihinde kaldırılmıştır. Bülent Ersoy yasaklı olmuş olduğu tarihlerde çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi almıştır. 2011 yılında ise Aşktan Sabıkalı albümünü çıkartan sanatçı, günümüzde hala çeşitli konserler verir. Popstar Alaturka isimli şarkı yarışmasında jüri üyeliği de yapmıştır.

Bugüne kadar otuzun üstünde albüm yapmış olan sevilen sanatçı, Türk Müzik Tarihi'nde isminden çok defa söz ettirmiştir. Ünlü sanatçı, klasik şarkılar alanında gelmiş geçmiş en önemli yorumculardan biri olarak kendini göstermiştir. Müzik hayatı boyunca sayısız ödül almış olan Diva, yüksek volümlü sesi ile Japonya'da ses laboratuvarlarında yapılmış olan testler sonucunda ‘yüzde yüz kusursuz’ bulunmuştur ve 1997 tarihinde "Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru" unvanı ile ödüllendirilmiştir.

Bülent Ersoy'un Sanat Hayatı

Otuz yıla yaklaşan sanat hayatında pek çok ilke imza atmış olan sevilen sanatçı Bülent Ersoy, dünyaca ünlü yıldızların sahne almış olduğu salonlarda çok sayıda konserler vermiştir. 1980 senesinde London Palladium'da ve 1983 tarihinde Madison Square Garden'da sahne almış olan ilk Türk sanatçısı olan Diva, 30 Mart 1997 tarihinde ise Ümmü Gülsüm'den sonra, etnik müzik sazları ile Olympia müzik holünde sahne almış olan ilk Türk sanatçı olmuştur. Bülent Ersoy bunun haricinde Ajda Pekkan ve Dario Moreno'dan sonra Olympia'da konser vermiş olan ilk Türk sanatçısı olmuştur ve sahnede elli kişiden oluşmuş olan bir orkestra ile yaklaşık dört saat süren uzun bir program sunmuştur. Sanat hayatında çok fazla başarıya imza atmış olan bir isimdir.

Bülent Ersoy Kaç Yaşındadır?

Bülent Ersoy 9 Haziran 1952 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Sevilen müzisyen 68 yaşındadır.

Bülent Ersoy'un Boyu Kaçtır?

Bülent Ersoy'un boyu 1,71 cm'dir.

Bülent Ersoy haberleri

DAHA FAZLA #BÜLENT ERSOY HABERLERİ

Bülent Ersoy’a ait tüm site haberleri