EKSTRA
MENÜ

Turist

Turist ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Turist haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 32.457 Turist haberi bulunmuştur.

Turist Haberleri

Kapadokya bölgesini Eylül ayında 120 bin 107 turist ziyaret etti

Kapadokya bölgesini Eylül ayında 120 bin 107 turist ziyaret etti

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini Eylül ayında 120 bin 107 yerli ve yabancı turist ziyaret etti.

7.10.2020Seyahat
Göbeklitepe’ye balon turu izni çıktı

Göbeklitepe’ye balon turu izni çıktı

Şanlıurfa’da 'Tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen, 2018 yılında (UNESCO) Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'de sıcak balon turları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Eylül ayında gerçekleştirilen balon test uçuşlarının ardından bölgede ticari uçuşların yapılabileceğine karar verdi.

7.10.2020Seyahat
Siirtin keşfedilmeyi bekleyen iki güzeli: Botan Vadisi ve Delikli Taş

Siirt'in keşfedilmeyi bekleyen iki güzeli: Botan Vadisi ve Delikli Taş

Siirt'te keşfedilmeyi bekleyen birçok yer var. Şehirde adım attıkça gördüğüm yemyeşil manzaralar bana adeta İtalya’nın Toskana Vadisi’ndeki güzellikleri anımsattı. Özel bir harçla yapılan Cas evleri, Sabat olarak adlandırılan geçitleri ve daha fazlası... En güzel adresler ise yeni popüler olan Botan Vadisi ve Delikli Taş... Bu iki güzel gerçekten görülmeye değer.

7.10.2020Seyahat
Tarih ve yeşil gün yüzüne çıkacak... Payitaht Bursa aslına dönüyor

Tarih ve yeşil gün yüzüne çıkacak... Payitaht Bursa aslına dönüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş Bursa’yı eski çehresine kavuşturmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını belirterek “Tarihi eserleri çevreleyen, örten yapıları birer birer yıkıyoruz. Osmanlı başkenti olan Payitaht Bursa’yı aslına döndürmeye azmettik. Tarih ile yeşil gün yüzüne çıkacak” dedi. Aktaş ‘tematik kentsel dönüşüm’ olarak tarif ettiği sürecin sonunda Bursa’nın tarihi ve kültürel kimliğinin daha da belirgin hale getirileceğini söyledi.

7.10.2020Gündem
Bodrumda yunuslar, turist taşıyan teknenin yanında yüzdü

Bodrum'da yunuslar, turist taşıyan teknenin yanında yüzdü

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde yunuslar, turistleri taşıyan teknenin yanında yüzdü. Yunusları ilgiyle izleyen turistler bu anları cep telefonuyla kaydetti.

6.10.2020Gündem
Doğaseverlerin yeni gözdesi: Budaközü Vadisi

Doğaseverlerin yeni gözdesi: Budaközü Vadisi

Hititlerin başkenti Hattuşa’da bulunan Budaközü Vadisi doğaseverlerin yeni gözdesi oldu. Tarih ve kültür turizmi meraklılarının uğrak noktalarından birisi olan Boğazkale, şimdilerde Hattuşa Milli Parkı sınırlarında yer alan Budaközü Vadisi yürüyüş parkuru ile özellikle doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Vadinin sahip olduğu doğal güzellik insanları adeta büyülüyor.

6.10.2020Seyahat
Turizme korona virüs etkisi Kapıköy Sınır Kapısının açılmasını istiyoruz

Turizme korona virüs etkisi! "Kapıköy Sınır Kapısının açılmasını istiyoruz"

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan S.S. Gevaş Akdamar Adası Göl Motorcular Kooperatifi Başkanı Hasan Avcı, tüm dünyada etkili olan korona virüs pandemisi nedeniyle yüzde 20 kapasiteyle çalıştıklarını söyledi.

6.10.2020Seyahat
Otellerde Türk misafire HES kodu zorunluluğu

Otellerde Türk misafire HES kodu zorunluluğu

İçişleri Bakanlığı kararıyla, 50 oda ve üzeri konaklama tesislerine girişte Türk misafirlere, Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunlu hale getirildi. Bu uygulamanın yabancı turistleri kapsamadığı açıklandı.

6.10.2020Seyahat
Otellerde Türk misafire HES kodu zorunluluğu

Otellerde Türk misafire HES kodu zorunluluğu

İÇİŞLERİ Bakanlığı kararıyla, 50 oda ve üzeri konaklama tesislerine girişte Türk misafirlere, Hayat Eve Sığar (HES) kodu zorunlu hale getirildi. Bu uygulamanın yabancı turistleri kapsamadığı açıklandı.

6.10.2020Gündem
Tekneyle birlikte yüzen yunuslar renkli görüntüler oluşturdu

Tekneyle birlikte yüzen yunuslar renkli görüntüler oluşturdu

Antalya'nın Alanya ilçesinde yunuslar, turistleri taşıyan teknenin yanında yüzdü. Yunusları ilgiyle izleyen turistler de bu anları cep telefonuyla kaydetti.

5.10.2020Haber
Yunuslar, turist teknesinin yanında yüzdü

Yunuslar, turist teknesinin yanında yüzdü

ANTALYA’nın Alanya ilçesinde yunuslar, turistleri taşıyan teknenin yanında yüzdü. Yunusları ilgiyle izleyen turistler de bu anları cep telefonuyla kaydetti.

5.10.2020Gündem
Side Su Altı Müzesine, Rus ve İngiliz ilgisi

Side Su Altı Müzesi'ne, Rus ve İngiliz ilgisi

Türkiye'de ilk olan Side Su Altı Müzesi'nde, koronavirüs nedeniyle mart ayında yasaklanan ve 1 Temmuz'dan itibaren yeniden serbest olan dalışlarda, Rus ve İngiliz turistler ilk sırada yer alıyor.

5.10.2020Seyahat
Akdamar Adasının ziyaretçisi pandemi nedeniyle azaldı

Akdamar Adası'nın ziyaretçisi pandemi nedeniyle azaldı

Van Gölü'nde bulunan, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Akdamar Adası ve üzerindeki tarihi Ermeni Kilisesi'ni bu yılın ilk 9 ayında 52 bin kişi ziyaret etti. Bu yıl pandemi nedeniyle bir süre ziyaretçilerin giriş çıkışlarına kapatılan Akdamar Adası'nı geçen yıl 9 aylık dönemde yaklaşık 200 bin kişi ziyaret etmişti.

5.10.2020Seyahat
Karadeniz’in Şirince’si, UNESCOya aday

Karadeniz’in Şirince’si, UNESCO'ya aday

Giresun'da 3'üncü derece kentsel sit alanı olan tarihi Zeytinlik Evleri'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması için süreç başlatıldı. Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı ve Proje Koordinatörü Doç.Dr. Gazanfer İltar, "UNESCO kaydının yapılmasıyla birlikte Şirince gibi yeni bir turizm destinasyonu ortaya çıkacak" dedi.

5.10.2020Seyahat
Turistlerin gözdesi... Balıkçıların korkulu rüyası

Turistlerin gözdesi... Balıkçıların korkulu rüyası!

MUĞLA’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’nde bir dönem ağları yırttıkları için balıkçıların ’korkulu rüyası’ olan mavi yengeçler, restoranların menülerini süslüyor. Bölgedeki balıkçılar tarafından tutulan, rengi ve irilikleriyle dikkat çeken protein değerinin yüksekliği nedeniyle doğal afrodizyak olarak nitelenen mavi yengece, özellikle yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor.

5.10.2020Ekonomi
Türkiye Cumhuriyeti bakanlıklar listesi, görevleri ve yetkileri

Türkiye Cumhuriyeti bakanlıklar listesi, görevleri ve yetkileri

Türkiye Cumhuriyetindeki tüm bakanlıklar Bakanlar Kuruluna bağlıdır. Bakanlıklara Cumhurbaşkanlığı başkanlık eder. Cumhurbaşkanı yurt dışında olduğu zamanlarda vekil olarak yardımcısını atar. Türkiye'deki bakanlıkların isimleri, görevleri ve yetkileri nelerdir? Sizin için derledik.

4.10.2020Araştırma
Taksimde turistlere maske ve sosyal mesafe denetimi

Taksim'de turistlere maske ve sosyal mesafe denetimi

Gelen son dakika haberine göre, İstanbul Taksim Meydanı'nda turistlere drone'li maske ve sosyal mesafe denetimi yapıldı.

3.10.2020Gündem
Kovid-19 İspanyada turizmi vurdu

Kovid-19 İspanya'da turizmi vurdu

Dünyanın en fazla turist alan üç ülkesinden biri olan İspanya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı gelen turist sayısında ortalama yüzde 83, turistlerin harcamalarında ise ortalama yüzde 85 gerileme yaşandı.

2.10.2020Ekonomi
Güvenli turizm kalıcı hale gelecek

'Güvenli turizm' kalıcı hale gelecek

Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde yeni tip koronavirüs sürecinde, normalleşme adımları kapsamında hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı sürekli ve kalıcı hale getirilecek.

2.10.2020Keyif
Marmaris’te İngiliz turistler ülkelerine dönmek istemiyor

Marmaris’te İngiliz turistler ülkelerine dönmek istemiyor

MUĞLA’nın Marmaris ilçesinde tatil yapan İngiliz turistler, pandemi döneminde Türkiye’nin aldığı önlemler nedeniyle kendilerini huzurlu ve güvenli hissettiklerini söyledi. Plajları, restoran ve kafeteryaları dolduran İngilizler, ülkelerine dönmek istemiyor.

2.10.2020Gündem
Rus turist ortalığı birbirine kattı

Rus turist ortalığı birbirine kattı

ANTALYA'da, alkollü Rus turist, kredi kartını ATM'ye kaptırınca sinirlendi. Turistin önce ATM'yi ardından yerde yatan köpeği tekmelediği anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.

2.10.2020Gündem
Alkollü turist, önce ATMyi sonra sokak köpeğini tekmeledi

Alkollü turist, önce ATM'yi sonra sokak köpeğini tekmeledi

Antalya'da alkollü Rus turist, iddiaya göre kredi kartını bankamatiğe kaptırınca öfkelendi. Rus turist, önce ATM'yi ardından sokakta yatan köpeği tekmeledi. O anlar çevre sakinleri tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

2.10.2020Haber
Turizm sektörü tıp alanından gelecek umutlu haberi bekliyor

Turizm sektörü tıp alanından gelecek "umutlu haberi" bekliyor

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya "Sektör olarak tıp alanından gelecek güzel haberleri bekliyoruz. Aksi durumda gelecek yıl iç turizm 2020 yılına benzer bir senaryo ile geçecektir. Dışardan gelecek turist anlamında ise bu yıldan biraz daha iyi bir sezon geçirebiliriz" dedi.

2.10.2020Ekonomi
Google Haritalar değişiyor İşte gelen yeni özellik

Google Haritalar değişiyor! İşte gelen yeni özellik

Gündelik hayatımızda sık sık kullandığımız Google Haritalar, yayınladığı yeni güncelleme ile şehirlerin popüler noktalarını işaretlemeye başladı.

2.10.2020Teknoloji
Ege ve Akdeniz kıyılarının hafızası

Ege ve Akdeniz kıyılarının hafızası

İstanbul, Osmanlı ve Anadolu üzerine yazdığı gezi ve tarih kitaplarıyla tanınan John Freely’nin çeyrek asır boyunca yaptığı geziler ışığında yazdığı ‘Türkiye’nin Batı Kıyıları - Ege ve Akdeniz Kıyılarında Yolculuk’, batı kıyılarımızın hafızası gibi...

2.10.2020Kitap Sanat
Turizmin başkentine gelen ziyaretçi sayısı 2,5 milyonu aştı

"Turizmin başkenti"ne gelen ziyaretçi sayısı 2,5 milyonu aştı

Dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ettiği süreçte "sağlıklı ve güvenli" turizm hizmeti sunan Antalya'ya, yılbaşından 30 Eylül'e kadar 2 milyon 576 bin 537 turist geldi.

2.10.2020Ekonomi
Güvenli turizm kalıcı hale gelecek

"Güvenli turizm" kalıcı hale gelecek

Yeni Ekonomi Programı'na göre, turizmin 12 aya ve tüm ülkeye yaygınlaştırılması amacıyla yeni destinasyonlar belirlenecek.

2.10.2020Ekonomi
Şanlıurfa turizminde gözler 2021 yılına çevrildi

Şanlıurfa turizminde gözler 2021 yılına çevrildi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve 'tarihin sıfır noktası' olarak adlandırılan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, "Şimdiden Göbeklitepe’yi görmek için dünyanın dört bir yanından rezervasyonlar yapılmaya başlandı. Mevcut rezervasyonlar, 2021 yılının Şanlıurfa için çok önemli bir yıl olacağını gösteriyor" dedi.

2.10.2020Seyahat
Salda kararına halktan destek

'Salda' kararına halktan destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, Salda Gölü'nün 'Beyaz Adalar' olarak bilinen bölgesine girişin 15 Ekim'den itibaren yasaklanacağını açıklaması, halktan destek gördü. Salda'yı ziyarete gelenler, kararın yerinde ve gölün korunması için önemli olduğunu söyledi.

2.10.2020Seyahat
Şanlıurfa turizmde her geçen gün daha da güçleniyor

Şanlıurfa turizmde her geçen gün daha da güçleniyor

Kültür turizminin önemli merkezlerinin başında gelen Şanlıurfa, turizmde artan çeşitlilikle her geçen gün daha da güç kazanıyor.

1.10.2020Seyahat
Akdeniz’in charter lideri Antalya

Akdeniz’in charter lideri Antalya

KENT Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, koronavirüs sürecinde eylül ayı turizm rakamları üzerinden yaptığı değerlendirmede, Antalya’nın 4 bin 647 charter uçuşla Mayorka, Girit, Rodos, Dubrovnik gibi rakiplerini geride bıraktığını açıkladı. Charter seferlerle Antalya’ya, eylül ayında 967 bin 855 turist geldi.

1.10.2020Ekonomi
Alanyada turistlerin dalgalı deniz keyfi

Alanya'da turistlerin 'dalgalı deniz' keyfi

Antalya'nın Alanya ilçesinde, yerli yabancı birçok turist dalgalı olmasına aldırış etmeden denizin keyfini çıkardı.

1.10.2020Seyahat
Son dakika haberler: İngiliz turiste sahte sterlin ve uyuşturucudan gözaltı

Son dakika haberler: İngiliz turiste sahte sterlin ve uyuşturucudan gözaltı

Muğla'nın Marmaris ilçesinde İngiliz turist David Thompson bindiği taksi sürücüsüne sahte 20 sterlin verdi. Sürücü parayı bankada bozdurmak isteyince sahtecilik olayı ortaya çıktı ve ihbar üzerine polis operasyon başlattı. Kaldığı otel odasında sahte olduğu belirlenen toplam 3 bin 540 sterlin (35 bin 247 lira 780 kuruş) ile 5 gram esrar ele geçirilen İngiliz turist David Thompson gözaltına alındı. Thompson, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

30.09.2020Haber
Son dakika haberler: Taksicinin dikkatinden kaçmadı İngiliz turiste gözaltı...

Son dakika haberler: Taksicinin dikkatinden kaçmadı! İngiliz turiste gözaltı...

Muğla'nın Marmaris ilçesinde İngiliz turist David Thompson bindiği taksi sürücüsüne sahte 20 sterlin verdi. Sürücü parayı bankada bozdurmak isteyince sahtecilik olayı ortaya çıktı ve ihbar üzerine polis operasyon başlattı. Kaldığı otel odasında sahte olduğu belirlenen toplam 3 bin 540 sterlin (35 bin 247 lira 780 kuruş) ile 5 gram esrar ele geçirilen İngiliz turist David Thompson gözaltına alındı. Thompson, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

30.09.2020Gündem
Edirne müzeleriyle ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Edirne müzeleriyle ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor

Edirne'de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ve özel statülerde 10 müze bulunuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, "Edirne müze sayısı bakımından Türkiye genelinde 11. sırada yer alıyor." dedi.

30.09.2020Seyahat
Denizin peribacaları görenleri büyülüyor

'Denizin peribacaları' görenleri büyülüyor

Görünüşüyle Kapadokya'daki peribacalarını andıran İzmir'in Foça ilçesi açıklarındaki Siren Kayalıkları için özel turlar düzenleniyor.

30.09.2020Seyahat
İskandinav ülkeleri nelerdir ve hangileri İskandinav ülkelerinin isimleri, başkentleri, nüfusları ve para birimleri

İskandinav ülkeleri nelerdir ve hangileri? İskandinav ülkelerinin isimleri, başkentleri, nüfusları ve para birimleri

Avrupa'nın en kuzeyinde yer alan ülkelere ''İskandinav ülkeleri'' denir. Bu ülkeler sırasıyla Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç ve İzlanda'dır. Ülkelerin resmi dilleri farklı olsa da tarihi kültürleri ortaktır. İskandinav ülkelerinin başkentleri ve para birimleri nedir, nüfusları ne kadar? Sizin için araştırdık.

29.09.2020Araştırma
Akdeniz fokuyla selfie Sosyal medyada büyük ilgi gördü

Akdeniz fokuyla selfie! Sosyal medyada büyük ilgi gördü

ANTALYA'da bir turist, denizde yüzerken yanına gelen Akdeniz fokunu kamerayla kaydedip, sosyal medyada paylaştı.

29.09.2020Haber
Antalyada Akdeniz fokuyla selfie

Antalya'da Akdeniz fokuyla selfie!

ANTALYA'da bir turist, denizde yüzerken yanına gelen Akdeniz fokunu kamerayla kaydedip, sosyal medyada paylaştı.

29.09.2020Gündem
Mardine pandemi darbesi... Beklenen ziyaretçi sayısına ulaşılamadı

Mardin'e pandemi darbesi... Beklenen ziyaretçi sayısına ulaşılamadı

Korona virüs salgını öncesi 5 milyon turist hedefi ile yıla başlayan Mardin, beklediği ziyaretçi sayısına ulaşamadı.

29.09.2020Seyahat
90 yıl önce top atışlarıyla hava gelmiyor diye yıkılan Diyarbakır surları yeniden inşa edilecek

90 yıl önce top atışlarıyla 'hava gelmiyor' diye yıkılan Diyarbakır surları yeniden inşa edilecek

Diyarbakır'da dönemin Valisi Faiz Ergun'un talimatıyla 1930 yılında 'Sur içine hava girmiyor, bulaşıcı hastalıklar yaygınlaşıyor, hava sirkülasyonu olsun' diye top atışlarıyla yıkılan 250 metre uzunluğundaki surlar ve Dağkapı yeniden inşa edilecek.

29.09.2020Seyahat
Çakma ürün fenomenleri.. Sosyal medya etkisi

Çakma ürün fenomenleri.. Sosyal medya etkisi

Markalı ve yüksek fiyatlı ürünlerin taklitleri, yasak olmasına rağmen satılmaya devam ediyor. Çakma olarak da adlandırılan bu ürünlere olan ilgi sosyal medya paylaşımları nedeniyle de bir hayli arttı. Çakma ürünlerin yoğun olarak satıldığı Eminönü’ndeki esnaf da gelen müşterilerin çoğunun sosyal medyada gördükleri fotoğraflarla geldiğini, çoğunun bu ürünleri sosyal medyada paylaşım yapmak için aldığını söyledi.

29.09.2020Ekonomi
Eken kazandı

Eken kazandı

Koronavirüsle birlikte ülkelerin gıda güvenliği bir kez daha ön plana çıktı. Özellikle kuru gıdaya ve bakliyata yönelim arttı. Artan ilgi çiftçinin kazancını da doğrudan etkiledi. Bu yıl birçok ürünün alım fiyatından artış yaşandığını ifade eden sektör temsilcileri, “Pandemi sürecindeki taleple birlikte çiftçinin de kazancı arttı. Girdi maliyetleri de kontrol edilebilirse çiftçinin yüzü daha da gülecektir” dedi.

29.09.2020Ekonomi
Pandemiye rağmen 5 milyar TL yatırım

Pandemiye rağmen 5 milyar TL yatırım

Bodrum’da son yıllarda artan yerli ve yabancı yatırımı pandemi sürecinde de hız kesmedi. Yarım kalan oteller önemli gruplar tarafından alınarak yenilenmeye başlandı. Yurtdışından seçkin otel markaları da Bodrum’a gelmeyi sürdürdü. Salgın nedeniyle ciddi bir konut talebi olduğunu belirten belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum’da süren yatırımların büyüklüğü 5 milyar dolara ulaştı” dedi.

29.09.2020Ekonomi
Bakanlık açıkladı İşte Türkiyeye en çok turist gelen ülkeler

Bakanlık açıkladı! İşte Türkiye'ye en çok turist gelen ülkeler

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türkiye turizminde bu yılın ilk 8 ayında 9 milyon 271 bin 660 toplam ziyaretçi rakamına ulaşıldığı açıklandı. İlk 8 ayda en çok ziyaretçi Almanya’dan gelirken, yurt dışından gelen ziyaretçiler ağustos ayında en çok Antalya’yı tercih etti.

28.09.2020Gündem
Türkiyenin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

Türkiye'nin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

 Sardes Antik Kenti, Kula Volkanları, Kula Peri Bacaları, Kurşunlu Kaplıcaları, Bintepeler ve Adala kanyonlarının da içinde olduğu "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı", tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

28.09.2020Keyif

Yazar Sonuçları

Altın Portakal’da başrol koronanın

Her yıl büyük bir şenlik havasında başlar ve öyle de devam ederdi Altın Portakal Film Festivali.

7.10.2020

Bursa’nın markalaşması ve vefa

Bugüne kadar bu köşede sizlere unutulmaya yüz tutmuş yemekleri, bu yemeklerin ait oldukları bölgeye, şehre nasıl bir ‘değer’ kattığını, nasıl bir ‘kimlik’ kazandırdığını yazdım. Nasıl yemekler ait oldukları bölgeyle ve şehirle birlikte anılıyorsa, bir şehrin yetiştirdiği insanlar da o şehre bir ayrı bir ‘değer’ ve ‘kimlik’ kazandırır.

5.10.2020