Bugün neler oldu?

Alanya

Antalya Türkiye'nin turizm başkenti olarak bilinir. Her yıl Antalya'da çok sayıda turist bulunmaktadır. Bu noktada özellikle Antalya'nın Alanya ilçesi merak ediliyor. Alanya nerede ve hangi ilde? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Antalya'nın en bilinen ilçelerinden bir tanesi de Alanya'dır. Alanya ilçesi her yıl çok sayıda kişiye ev sahipliği yapar. Özellikle Alman turistlerin tercih ettiği Alanya'da turizm faaliyetleri ön plana çıkmaktadır.

Alanya Nerede ve Hangi İlde?

Antalya iline bağlı olan Alanya ilçesi Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanına girmektedir. Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya'nın neredeyse tüm ilçelerinde turizm faaliyetleri sürdürülmektedir. Özellikle de Alanya ilçesinde etkin turizm faaliyetleri gerçekleştirilir. Alanya ilçesine ulaşım da oldukça kolaydır. Alanya'ya gitmek isteyen kişiler Alanya ilçe merkezine 45 kilometre mesafede bulunan Alanya Gazipaşa Havalimanı'na gelirler. Özellikle uluslararası anlamda yurt dışından gelen kişiler bu havalimanını da kullanırlar.

Alanya Nüfusu ve Hakkında Bilgi

Antalya'nın en bilinen ilçelerinden birisi olan Alanya her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Yazın genellikle Antalya'nın nüfus oranında bir artış oluyor. Alanya'da 2018 yılında yapılan nüfus sayımına göre Alanya'nın nüfusu 327 bin 503 olarak belirlenmiştir. Alanya'nın nüfusu ise her yıl artmaktadır. Alanya 20 yıl öncesine kadar küçük bir kasaba iken gittikçe büyümüştür. Özellikle bölgede gerçekleşen turizm faaliyetleri ile birlikte Alanya'da çoğunlukla yaşlı ve emekliler yaşamaktadır. Avrupa'nın gözdesi olan Alanya'da turizm faaliyetleri de oldukça gelişmiştir.

Yemyeşil bir doğası olan Alanya'da Akdeniz iklimi görülmektedir. Akdeniz havzası nedeni ile kışın Alanya çok fazla yağış almaktadır. Yaz aylarında ise kış mevsimine oranla daha uzun geçer. Bunun yanı sıra Alanya'da genellikle sıcak ve yağışsız bir hava hakimdir. Bu nedenle Alanya'da turizm faaliyetleri de uzun süreli olabilir. Alanya bölgesinde genellikle kıyıya yakın yerlerde sağanak yağışlar yıl içinde görülür. Alanya'da çoğu zaman gökkuşağı da görülür. Bunun yanı sıra Alanya'da deniz suyunun yıllık ortalama sıcaklığı ise 21,4 derecedir. Bu deniz sıcaklığı ise Ağustos ayında 27,9 derece olabilir.

Alanya'da kentin ekonomisi genellikle turizm faaliyetlerine dayalıdır. Tarım ve turizmin öne çıktığı Alanya'da insanlar tarım ve turizmi geçim kaynağı olarak görürler. Hizmet sektörünün geliştiği Alanya'da otelcilik faaliyetleri de oldukça yüksektir. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren Alanya'da başlayan turizm faaliyetleri sayesinde kentte büyük bir atılım gerçekleşmiştir. İlk yıllarda apart otellerin bulunduğu kentte günümüzde bin yatak kapasiteli oteller bulunmaktadır. Özellikle de devasa oteller ile birlikte her yıl yerli ve yabancı turistler Alanya'yı ziyaret ederler.

Alanya'da ekonomik faaliyetleri arttıran diğer bir faktör de tarımdır. Özellikle seracılık ve narenciye üretimi bölgenin ekonomisine önemli katkılar sunmaktadır. Özellikle bölgedeki sıcak iklim ve gelişmiş teknikler nedeniyle pek çok ürün yetişmektedir. Bazı ürünler yalnızca Alanya'ya has olarak üretilmektedir. Alanya'da yetişen muzların boyutları ithal muzlar ile aynıdır. Bu muzun tadı ise diğer muzlardan daha tatlıdır. Alanya'da özellikle muz ve avokado yetişmektedir. Alanya'da genel olarak muz, avokado, portakal, yeni dünya, turunçgiller, domates ve salatalık yetişmektedir. Bunlar için de seracılık faaliyetleri ön planda tutulur.

Alanya'da eğitim faaliyetleri de ön plandadır. Özellikle bu kentte bir devlet üniversitesi bir de vakıf üniversitesi bulunur. Öğrenciler tarafından genellikle Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi tercih edilmektedir. Burada bulunan bölümler de pek çok üniversite adayı tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede eğitim olanaklarından da yararlanılır. Türkiye'nin güney sahillerinde yer alan Alanya ilçesi 1.598,51 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Alanya ilçesinde pek çok turistik faaliyetler de yürütülmektedir.

Alanya haberleri

DAHA FAZLA #ALANYA HABERLERİ

Alanya’a ait tüm site haberleri