EKSTRA
MENÜ

Kitap Fuari

Kitap Fuari haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kitap Fuari hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 4.301 Kitap Fuari haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kitap Fuari Haberleri

Sizi özlemiştik Ayşe Hanım

Sizi özlemiştik Ayşe Hanım

‘Hazan’ kişisel bir kitap. Kulin yazın hayatında yaşadığı her şeyi dürüstçe, her zamanki gibi cesurca, kimseye sempatik görünmeye çalışmadan, tarafsızca ve sözünü sakınmadan yazmış. Kitabın sonuna yazarlığı boyunca yaptığı her şeyi eklemiş. Bu kitapla birlikte, onun severek okuduğumuz kitaplarının öyküleri içinde buluyoruz kendimizi...

22.07.2021Kitap Sanat
Berlin beni çarptı

Berlin beni çarptı

Türkiye’nin en çok okunan yazarlarından Ahmet Ümit’in, hikâyesi Berlin’de geçen ‘Kayıp Tanrılar Ülkesi’ adlı romanı Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. 14 Haziran’dan itibaren raflarda yerini alan romanda, Berlin Emniyet Teşkilatı’nda görevli Yıldız Başkomiser ve yardımcısı Tobias’ın kökleri mitolojik Pergamon’a dayanan bir cinayeti aydınlatma hikâyesi anlatılıyor. Polisiye roman, bir yanda Berlin’i anlatırken diğer yandan Almanya’da yükselen ırkçılık ve Türkiye kökenli göçmenlerin hikâyelerine de değiniyor. Ahmet Ümit’le Berlin ve romanı üzerine görüştük.

19.06.2021Avrupa
Siyasal ve toplumsal hayatımızın tanıklarından: Erdal Öz

Siyasal ve toplumsal hayatımızın tanıklarından: Erdal Öz

İyi yazar, iyi yayıncı Erdal Öz düşüncelerini, değerlendirmelerini içtenlikle savunurdu. Övgüsünü de eleştirisini de doğrudan yapardı. Her yerde kuşağının yanında durdu, hep onlarla birlikte düşündü.

30.04.2021Kitap Sanat
Frankfurt’ta Onur Yılı

Frankfurt’ta Onur Yılı

Avrupa kıtasındaki önemli fuarlara gittim. Başta Frankfurt Kitap Fuarı olmak üzere Leipzig, Bologna, Selanik kitap fuarlarına katıldım. Neredeyse 40 yıldır Frankfurt’a gittiğim için fuarla ilgili yazılarım Türkçe/Almanca iki dilde yayımlandı, önsözü de fuarın direktörü Jurgen Boos yazmıştı.

18.03.2021Kitap Sanat
Kitap bana ulaşmadı

Kitap bana ulaşmadı

Dünyanın dört bir yanından sipariş ettiğimiz kitaplar kolayca elimize ulaşıyor artık. Yıllar önce Nermin Menemencioğlu ve Fahir İz’in hazırladığı ve Penguin yayınevi tarafından basılan ‘The Penguin Book of Turkish Verse’ antolojisini getirtmek istemiş ve muvaffak olamamıştım. O antolojide Melih Cevdet Anday maddesi benim imzamı taşıyordu.

4.03.2021Kitap Sanat
İyi şiirin gizini keşfeden şair

İyi şiirin gizini keşfeden şair

“Bir savaşçı gibi değil de bütün hesaplarını bitirmiş eski bir uygarlık gibi konuşmaktadır.” Cemal Süreya, şair Ergin Günçe’yi bu sözlerle tarif ederdi... Bir uçak kazasıyla genç yaşta aramızdan ayrılan Ergin Günçe, iyi şiirin gizini keşfetmiş bir isimdi.

11.02.2021Kitap Sanat
Yarıyıl tatilinden beklentiler

Yarıyıl tatilinden beklentiler

Öğrenci ve velilerin bu yarıyıl tatilinde farklı beklentilerinin yanında benzer beklentileri de var. Bu beklentileri sıralamadan önce bir araştırma sonucunu paylaşmakta yarar var. ‘Geçmişi hatırlamak, yeni olasılıklar yaratmaktan çok daha kolay.’ Bu nedenle bugünü geçmişle kıyaslama eğiliminde oluruz, bugünü diğer olasılıklarla karşılaştırmak gerektiğinde bile böyle hareket ederiz. Yarıyıl tatili için de bu durum geçerli.

1.02.2021Eğitim
Edebiyat dünyasının çok yönlü yazarı: Tahsin Yücel

Edebiyat dünyasının çok yönlü yazarı: Tahsin Yücel

"Ne yazdımsa insanlara dair yazdım şimdiye kadar." ifadesini kullanan, öykü dünyasının önemli yazarlarından Prof. Dr. Tahsin Yücel, vefatının 5. yılında anılıyor.

21.01.2021Keyif
6. Sınıf İngilizce 8. Ünite: Bookworms (Kitap Kurtları) konu anlatımı

6. Sınıf İngilizce 8. Ünite: Bookworms (Kitap Kurtları) konu anlatımı

Çok kitap okuyan kişiler için mecazen ''Kitap Kurdu'' denir. Bu kelimenin İngilizcedeki karşılığı ise ''Bookwarm''dır. Kitaplar içeriğine ve üslubuna göre birçok türe ayrılıyor. ''Book Genres'' ve ''Types of Book'' sözcükleri, kitap türlerini tanımlamak için kullanılır. 6. sınıfta okuyan öğrenciler için İngilizce 8.ÜNİTE: Bookwarms (Kitap Kurtları) konusunu detaylı bir şekilde anlattık.

5.01.20216. SINIF
MasterChef Özgül kimdir, eşi kim ve kaç yaşında MasterChef Özgül Coşarın hayatıyla ilgili bilgiler

MasterChef Özgül kimdir, eşi kim ve kaç yaşında? MasterChef Özgül Coşar'ın hayatıyla ilgili bilgiler

MasterChef Özgül ilk beşe kalan isimleri arasında yer alarak dikkatleri üzerine topladı. MasterChef 2020’nin başarılı yarışmacılarından olan MasterChef Özgül Coşar, yemekleriyle olduğu kadar yarışmacı arkadaşlarıyla girdiği polemiklerle de adından söz ettiriyor. Evli ve 2 çocuk annesi olan MasterChef Özgül çocukları için hazırladığı doğum gününde yemek aşkını keşfettiğini ifade ediyor. Ekşi mayalı ekmek üzerine eğitim alan MasterChef Özgül, butik pastane işletti. Peki, MasterChef Özgül kimdir, eşi kim? İşte, MasterChef Özgül Coşar'ın hayatıyla ilgili merak edilen bilgiler.

14.12.2020Televizyon
Frankfurt’ta onur konuğu olmak

Frankfurt’ta onur konuğu olmak

2008 yılında, Kültür Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı’nın konuk ülkesi olmuştu. Türk edebiyatının önemli adları, sanatçılar, illüstratörler fuara katıldı. Türk yazarlar için hazırlanan bir sergi de açıldı.

26.11.2020Kitap Sanat
Herkes için her yerde kültür sanat

Herkes için her yerde kültür sanat

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlenen 2020-2021 kültür ve sanat etkinlikleri tanıtım toplantısında, hem geçen yıl hayata geçirdikleri kültür sanat faaliyetlerini hem de yeni dönemde yapılacak çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Başkan Aktaş, “Geçtiğimiz dönemde hayata geçirdiğimiz etkinliklerden geriye kalan, halkımızın yüzündeki tebessüm ve gözlerinde gördüğümüz ışık oldu. Biz o tebessümü kaybetmemek ve o ışığı söndürmemek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

19.11.2020Hayat
Başkonsolos Tunçer’den Hürriyet’e ziyaret

Başkonsolos Tunçer’den Hürriyet’e ziyaret

1947 yılından beri faaliyette olan T.C. Frankfurt Başkonsolosluğu’nda 15 Eylül 2020 tarihinde 25. Başkonsolos olarak göreve başlayan Erdem Tunçer, Hürriyet gazetesini ve baskı tesislerini ziyaret etti. Tunçer, gazete temsilcileriyle pandemi süreceğini değerlendirdi.

6.11.2020Avrupa
Kabil Üniversitesine düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 22ye yükseldi

Kabil Üniversitesine düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 22'ye yükseldi

Afganistan'ın başkentindeki Kabil Üniversitesine dün öğle saatlerinde düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi.

3.11.2020Dünya
Afganistanda üniversiteye kanlı saldırı: 19 ölü

Afganistan'da üniversiteye kanlı saldırı: 19 ölü

Afganistan'ın başkentindeki Kabil Üniversitesine düzenlenen bombalı ve silahı saldırıda 19 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı.

2.11.2020Dünya
Dan Brown: Dünyada en sevdiğim şehir İstanbul

Dan Brown: Dünyada en sevdiğim şehir İstanbul

ABD'li ünlü yazar Dan Brown, D&R kitap fuarı kapsamında Instagram hesabından canlı yayınlanan "Okur Yazar Buluşmaları"na konuk oldu.

23.10.2020Keyif
Küçük boy kitaplar

Küçük boy kitaplar

1990’larda Simavi Yayınları’nda başladığımız küçük kaynak kitaplar dizisi gerçekten ilgi gördü, bir ihtiyacı karşıladı. Cebinize koyabilirdiniz; vapurda, otobüste okuyabilirdiniz. Birçok ülkede birçok yayınevi küçük boyda kitaplar çıkarıyor, yalnız bilgi kitapları değil; romanlar, öykü kitapları, şiirler de bu boyutta çıkıyor. Bugün de o kitapların birçoğu geçerli bilgiyi içeriyor.

22.10.2020Kitap Sanat
‘2020 Barış Ödülü’ Anne Weber’in

‘2020 Barış Ödülü’ Anne Weber’in

Alman Yayıncılar Birliği’nin verdiği ‘Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi, ‘Heldinnenepos’ (Kadın Kahramanlar Destanı) adlı romanıyla yazar Anne Weber oldu. Salgın nedeniyle Frankfurt’taki ödül törenine davetli alınmazken, Weber, 25 bin euroluk para ödülünü de aldı. Ödüle aday olarak gösterilen diğer diğer beş finalist yazara da 2 bin 500’er euro para ödülü verildi.

13.10.2020Avrupa
TÜYAP kitap fuarı ne zaman 2020 39uncu TÜYAP kitap fuarı bu yıl yapılacak mı

TÜYAP kitap fuarı ne zaman 2020? 39'uncu TÜYAP kitap fuarı bu yıl yapılacak mı?

TÜYAP kitap fuarı her yıl binlerce kitap tutkununa kapılarını açıyor. Bu yıl pandemi dolayısıyla durumu belirsizliğini koruyan TÜYAP İstanbul kitap fuarı, açılması halinde onlarca yazar ve pek çok kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Peki, 2020 TÜYAP kitap fuarı ne zaman yapılacak? İşte, kitap fuarı için düzenlenmesi planlanan tarih hakkında detaylı bilgiler

9.10.2020Gündem
Türkiye-İtalya ilişkilerini anlatan kitaplar

Türkiye-İtalya ilişkilerini anlatan kitaplar

Kırtasiye turlarımdan birinde Dr. Kâmil Kefeli bana ‘Türk-İtalyan İlişkilerinde Az Bilinenler’ adlı bir kitap armağan etti. Kitap benim de kişisel tarihimde bir yolculuk yapmamı sağladı.

4.09.2020Kitap Sanat
Ahmet Ümit :Tek başıma ağlarım insan kendi yarasını en iyi kendisi sarar

Ahmet Ümit :Tek başıma ağlarım insan kendi yarasını en iyi kendisi sarar

İkilemli soruları bu hafta “Başkomiser Nevzat”, “Beyoğlu Rapsodisi”, “Sis ve Gece” gibi unutulmaz polisiyelerin yazarı Ahmet Ümit yanıtladı... Katil karakterinin maktulden daha zor olduğunu düşünüyor. Rus edebiyatını Fransız edebiyatından daha kıymetli buluyor. Bir erkeğin kendini tam olarak 50’lerinde bulduğunu düşünüyor. “Aşk Köpekliktir” diye kitabı var ama o kedileri tercih ediyor. “Göz kırpmaktansa göz kaçırmak” diyor...

17.08.2020Magazin
O eski ‘güzel dönem’den nefes nefese çağına yolculuk

O eski ‘güzel dönem’den nefes nefese çağına yolculuk

Kruvaze ceketi ve fötr şapkasıyla hemen fark edilen 22 yaşında bir delikanlı hızlı adımlarla Babıâli yokuşundan aşağı iniyordu. Az sonra aralarında Oktay Akbal, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Behçet Necatigil, Haldun Taner gibi Türk edebiyatının efsane isimlerinin olduğu masada yerini alacaktı. Kulağa Woody Allen’ın ‘Paris’te Gece Yarısı’ filmi gibi gelen bu sahnenin kahramanı, yazar Erdal Öz’ün deyimiyle ‘kültür sanatın cumhurbaşkanı’ Doğan Hızlan’dı... Hızlan, bizi kendi kuşağının ‘Belle Epoque’ çağından bugünün ‘nefes nefese dönemi’ne doğru yolculuğa çıkardı.

2.08.2020Gündem
Siz istediğiniz  kitaba erişiyorsunuz, peki görmeyenler

Siz istediğiniz kitaba erişiyorsunuz, peki görmeyenler?

Kitap fuarındaki hislerimi şöyle tarif edebilirim: Karnınız çok aç. Etrafınızda milyarlarca yiyecek var. Ama siz ağzınıza vurulan bir gem sebebiyle yiyip de açlığınızı gideremiyorsunuz bir türlü.

19.07.2020Hürriyet Pazar
Kanada bu yıl konuk ülke olmayacak

Kanada bu yıl konuk ülke olmayacak

Bu yıl 14-18 Ekim tarihleri arasından düzenlenmesi planlanan Frankfurt Kitap Fuarı’nda Kanada konuk ülke olacaktı. Ancak ülkede yaşanan koronavirüs vakaların artması ülkenin kararını ertelenmesine neden oldu.

8.07.2020Avrupa
Frankfurt Kitap Fuarı ne olacak

Frankfurt Kitap Fuarı ne olacak?

14-18 Ekim tarihleri arasından düzenlenmesi planlanan Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılıp açılmayacağı konusunda cevap bekleyen birçok soru var. 100 gün gibi bir süre kalmasına rağmen fuarın açılması durumunda hangi kısıtlamaların uygulanacağı belirsizliğini koruyor.

5.07.2020Avrupa
TÜYAP Kitap Fuarının onur yazarı Nazlı Eray

TÜYAP Kitap Fuarı'nın onur yazarı Nazlı Eray

31 Ekim-8 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın onur yazarı Nazlı Eray olacak.

3.06.2020Kitap Sanat
39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarının onur yazarı Nazlı Eray

"39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı"nın onur yazarı Nazlı Eray

Tüm Fuarcılık Yapım AŞ (TÜYAP) tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle hazırlanan "39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı"nın teması "Kitabın Büyülü Dünyası" olarak belirlendi.

2.06.2020Keyif
Fransız yazar Grange: Türkiyeyi düşündüğümde melankolik oluyorum

Fransız yazar Grange: "Türkiye'yi düşündüğümde melankolik oluyorum"

Fransız gazeteci, yazar ve senarist Jean-Christophe Grange, Fransa'nın başkenti Paris'te bulunmayan maskeyi bir süre önce Ankara'dan aldığını belirterek, "İçtenlikle söylüyorum, Türkiye'yi düşündüğümde melankolik oluyorum. Çok yakında geri geleceğim." ifadesini kullandı.

15.05.2020Dünya
İzmir Kitap Fuarı 28 Kasımda

İzmir Kitap Fuarı 28 Kasım'da

Pandemi nedeniyle ertelenen 25. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı 28 Kasım-6 Aralık 2020 tarihlerinde düzenlenecek.

22.04.2020Kitap Sanat
‘Hatıra aydınlık bir doğumdur’

‘Hatıra aydınlık bir doğumdur’

‘Raydan Çıkan Trenler’le dikkat çeken günümüz Latin Amerika edebiyatının parlak isimlerinden Hernan Ronsino, ‘Ateş’ adlı romanında okurunu bir kez daha sanki zaman ve uzamda ‘taşlaşmış’ bir Arjantin kasabasına götürüyor ve bireysel hafıza ile toplumsal tarih arasındaki ilişkiyi sorguluyor.

16.04.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Türk edebiyatını yabancılara tanıtmak

Yalnız bayramlarda değil sair günlerde de gazeteler Cağaloğlu’ndayken Çelik Gülersoy’un yaptığı Yeşil Ev’e gittiğimde, yabancı turistlerin hepsinin elinde birer rehber görürdüm. Nereye gittiklerini, niçin gittiklerini, öneminin nereden kaynaklandığını bilmek isterlerdi.

20.07.2021

Armağan haftası

Armağanların belli zaman dilimine sıkıştırılmasından yana değilim. Ama genel anlayışa uyarak gene de ara sıra hatırlatma yazılarını ihmal etmiyorum.

22.12.2020

2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri belli oldu

Atilla İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Roman dalındaki ödüle, “Âşıklar Bayramı”nın yazarı Kemal Varol, şiir dalındaki ödüle ise “Hayhuy” isimli kitabıyla Elif Sofya değer görüldü. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi, “At Sancısı” kitabıyla Elvan Kaya Aksarı olurken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne ise “Sevgili Kardeşim Ben” adlı kitabıyla Enes Kurdaş layık görüldü.

23.10.2020

Attilâ İlhan neden ‘Atatürk’ değil ‘Gazi’ derdi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun CHP’nin 97. kuruluş yıldönümü günü yapılan toplantıda ‘Atatürk’ yerine ‘Gazi Mustafa Kemal’i kullanması yeni bir tartışmayı başlattı, daha doğrusu eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

16.09.2020

Beethoven’a dair her şey

Bu yıl pandemi gündeme yerleşti ve her şeyi gölgede bıraktı. Oysa Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlanacaktı tüm dünyada.

10.09.2020

Beethoven’a dair her şey

Bu yıl pandemi gündeme yerleşti ve her şeyi gölgede bıraktı. Oysa Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlanacaktı tüm dünyada.

9.09.2020

‘Aman beyim niçin düşeceksiniz!’

Türk cumhuriyetleriyle ilgili siyasi haberleri gazetelerde okuyor, televizyonlarda seyrediyoruz. Birçok siyasetçimiz o ülkelere gidiyor, oralardan da siyasetçiler ülkemizi ziyaret ediyor. Peki onların kültür, edebiyat, bilim dünyası hakkında ne biliyoruz? Anlatılanlarla, görülenle yetiniyoruz. Oysa aramızda sağlam kültür bağları var. İnci Enginün, kitabında dünden bugüne bu tarihi inceliyor.

22.08.2020

Tek başıma ağlarım insan kendi yarasını en iyi kendisi sarar

İkilemli soruları bu hafta “Başkomiser Nevzat”, “Beyoğlu Rapsodisi”, “Sis ve Gece” gibi unutulmaz polisiyelerin yazarı Ahmet Ümit yanıtladı... Katil karakterinin maktulden daha zor olduğunu düşünüyor. Rus edebiyatını Fransız edebiyatından daha kıymetli buluyor. Bir erkeğin kendini tam olarak 50’lerinde bulduğunu düşünüyor. “Aşk Köpekliktir” diye kitabı var ama o kedileri tercih ediyor. “Göz kırpmaktansa göz kaçırmak” diyor...

17.08.2020

‘Müzede Sahne’ bu yıl kadınların

Pandemi döneminde sanat etkinliklerine önlemler alınarak devam ediliyor. Açık havalarda parklarda düzenlenen film gösterileri, konserler yazın sanatsız geçmemesini sağlıyor. Birçok çalışma da sonbahara göre ayarlanıyor.

30.07.2020

Bibliyofil–bibliyoman arasında gelip gitmeler

Geçenlerde bir sabah, çok hoşuma giden bir telefon konuşması yaptım.

16.06.2020

Korona günleri Veba Geceleri’ne sızar mı?

Hayatın her alanında olduğu gibi yayın dünyası da normale dönüyor. Kitabevleri teker teker kapılarını açtı, yayınevleri pandemi süresince ayda bir kitaba kadar düşürdükleri yayın sayısını arttırmaya başladı. Bu arada pek çok kitabın çıkış tarihi de üçer ay ertelenmiş oldu.

3.06.2020

İyimser bakmak

Ünlü bir filozofun sözünü ilke edinmenin tam zamanı:

28.05.2020

Issız, insansız meydanların konukları

Beyazıt Meydanı’ndan yıllarca geçtim, kuşlara yem verdikten sonra Sahaflar Çarşısı’na uğrar, Kapalıçarşı’dan Cağaloğlu’na giderdim.

19.05.2020

Ramazanda Sultanahmet

Sultanahmet’e ramazan aylarında çok giderdim.

10.05.2020

Kitabı dinlemek

Benim gibi kitabı okuyanlar dışında dinleyenler de var.

5.05.2020

Kitap hediye günü bu yıl evlerde kutlanıyor

Bülent Senver, ‘Herkese Kitap Vakfı’ tarafından  başlatılan ‘Kitap Hediye Günü’ için mektubunda ne diyor:

19.04.2020

Kalabalık içinde yalnız olmak

ISSIZ İstanbul sokakları bana başka çağrışımlar getirdi. Şehrin dağdağasını severim, o kalabalığın içinde de yalnızlığa sığınmayı.

12.04.2020

Sistematik okuma

HER gün bütün gazetelerde kitap tavsiye ediliyor.

3.04.2020