Bugün neler oldu?

Karantina

Güncelleme Tarihi:

Karantina haberleri sayfasında Karantina hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 10195 Karantina haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kaldığı düşünülen bir insan ya da hayvanın hastalığın en uzun kuluçka süresi boyunca kimseyle temas etmemesi şartıyla alınan bir önlem ve sağlık yalıtımıdır. Karantina nedir? Nasıl uygulanır? Karantina hakkında merak edilen pek çok sorunun cevabını bu yazımızda sizler için derledik.

Tüm dünyanın ve ülkemizin de içinde bulunduğu ve mücadele ettiği Covid-19, yeni terimlerle tanışmamıza neden oldu. Covid-19'un önlenebilmesi için, maske, mesafe ve temizlik kuralları önem arz ediyor.

Karantina Nasıl Uygulanır?

Karantina sözcüğünün kökeni İtalyancadır. Karantina iki şekilde tanımlanabilir. İlki evde kalarak diğer insanlarla teması en aza indirmek ve hastalığın bulaşma riskini ortaya çıkaracak tüm yolları kapatarak izole olmak demektir. İkincisi ise, hastanede karantina altına alınmak ve izolasyon demektir. Karantina uygulaması, yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, solunum yolları yetersizliği gibi şikayetleri bulunan kişilere test yapılarak gerekli izolasyon önlemleri alınmalıdır.

Karantina Hakkında Bilgi

Covid-19 virüsünü alan bir kişinin şikayetleri genellikle 5-6 gün içinde çıkmaya başlıyor. Yapılan geniş çaplı araştırmalar sonucunda şikayetlerin ortaya çıkma süresinin ise en geç 14 gün olduğu görülmüştür. Bu nedenle dünya genelinde yaygın bir şekilde kullanılan ve bizim de kullandığımız evde izolasyon 14 gün sürüyor. Şüpheli, temaslı ve testi pozitif olan kişilerin evden dışarı çıkmadan, ziyaretçi kabul etmeden, kimse ile temas etmeden ve görüşmeden 14 gün karantina altına alınması, hastalığın bulaş yollarının kapatılması açısından büyük önem taşıyor.

Karantinanın İlk Uygulandığı Hastalık Nedir?

Karantinanın uygulandığı ve bildiğimiz ilk hastalık cüzzamdır. Tevrat'ta da İsrailoğullarına uzak durulması emredilmişti. İncil'de de bu hastalık oldukça detaylı bir şekilde anlatılıyordu. Cüzzam, vücutta yara ve çeşitli şekil bozukluklarına neden olan bulaşıcı bir hastalık olduğu düşünülüyordu. 14. yy.'ın ortalarında ise, Avrupa'yı bir veba salgını bastı. 1347 yılında Avrupa'ya ulaşan veba salgını 1350 yıllarında ise Rusya ve Almanya'ya da yayılmaya başladı. Bu salgın sonucunda ülke nüfusunun üçte birinin yok olduğu tahmin ediliyor.

1. yüz yıl ve 13. yüzyıllarda ise Venedik, doğu ticaretinin merkezi halini aldı. Değerli taşlardan, buğday ve ipeğe, baharattan kumaşa pek çok mal Venedik'ten limana geliyordu. Fakat Doğudan bu lüks malları getiren gemiler, farelerle birlikte veba hastalığı gibi bölgenin egzotik hastalıklarını da taşıyordu. Veba bulaşan kişilerin vücudunda şişme, ölmeden önce çürüme ve kanama oluyordu. Bir salgında kentin nerdeyse yarısı yok oluyordu. Venedikliler bu soruna çözüm olarak Lazaretto Vecchio ismini verdikleri küçük bir ada üzerinde ilk yalıtılmış hastaneyi kurdular.

Ülkemizde Karantina Uygulamasının Amacı

Son dönemlerde ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınını önlemek, can kayıplarının sayısını azaltmak ve hastalıktan korunmak için karantina uygulaması yapılıyor. Çin'de çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs hastalığı büyük bir hızla yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bu hastalığı önlemek ve can kayıplarını önemli ölçüde azaltmak için karantina uygulaması gerekiyor. Ülkemizde ve tüm dünyada bu nedenle karantina uygulaması uygulanıyor. Bu sayede hastaların sağlıklı kişilerle ayrıştırılması ve hastalığın yayılma hızının durdurulması amaçlanıyor.

Karantina haberleri

DAHA FAZLA #KARANTİNA HABERLERİ

Karantina’a ait tüm site haberleri