EKSTRA
MENÜ

Çip Krizi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 170 haberi bulunmuştur.

Çip Krizi Haberleri

Elon Musk merak edilen sorunun yanıtını verdi: Gelecek yıl bitecek

Elon Musk merak edilen sorunun yanıtını verdi: Gelecek yıl bitecek

Tesla CEO'su Elon Musk, küresel düzeyde devam eden yarı iletken krizinin gelecek yıl biteceğini söyledi.

27.09.2021Ekonomi
Otomotivde fatura kabarıyor: Kayıp 210 milyar doları bulabilir

Otomotivde fatura kabarıyor: Kayıp 210 milyar doları bulabilir

Yarı iletken çip arzında yaşanan sıkıntının küresel otomotiv endüstrisinde bu yıl 210 milyar dolarlık ciro kaybına neden olacağı tahmin edildi.

23.09.2021Ekonomi
Çip krizi otomotiv sektörüne ağır yara açacak

Çip krizi otomotiv sektörüne ağır yara açacak

Çip krizi nedeniyle üretim bantlarını durduran otomotiv şirketlerinin 210 milyar dolara yakın kayıplarının olacağı iddia edildi.

23.09.2021Ekonomi

Japon otomotiv devinden flaş karar: Üretimi düşürecek

Toyota Motor yeni tip koronavirüs (Kovid-19) etkisi ile yarı iletken çip tedarik problemi sebebiyle mevcut mali yıl küresel araç üretimini düşürecek.

12.09.2021Ekonomi
Dev şirketin CEOsundan korkutan uyarı Bir süre daha küresel olarak devam edecek

Dev şirketin CEO'sundan korkutan uyarı! Bir süre daha küresel olarak devam edecek

Çip krizi tüm dünyada devam ediyor. Birçok şirket yeniden üretim durdurma kararı almaya başladı. Daimler CEO'su Ola Källenius, otomobil üreticilerinin 2023'e kadar çip sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

6.09.2021Ekonomi
Dacia sürprizi

Dacia sürprizi

Çip krizi ve tedarik problemlerine rağmen bazı markalar otomotiv satışlarında üst sıralara tırmanıyor. Ağustosta en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 8.1 ile Renault oldu. Onu 5.9 bin ile Fiat ve 4.2 bin ile Hyundai izledi. VW, 2.7 binle dördüncü ve Dacia da 2.7 bin ile beşinci sırada yer aldı. Toplam satışta 3. olan Dacia temmuzda da büyük bir atılım yapmıştı.

6.09.2021Ekonomi
Bir otomotiv devi daha duyurdu Birçok ülkede üretim durdurma kararı aldı

Bir otomotiv devi daha duyurdu! Birçok ülkede üretim durdurma kararı aldı

Çip sıkıntısı otomobil üreticilerini vurmaya devam ediyor. Son olarak General Motors, eylül ayında Kuzey Amerika tesislerinin çoğunda üretimi durduracağını duyurdu.

3.09.2021Ekonomi
Kriz onu da vurdu Otomotiv devi üretimi durduruyor

Kriz onu da vurdu! Otomotiv devi üretimi durduruyor

Çip krizi günden güne artış gösteriyor. Şirketler üretimlerini durdurma kararlarını arka arkaya alırken son olarak Tesla da açıklama yaptı. Tesla Şangay'daki fabrikasında operasyonlarını küresel çip krizi nedeniyle geçici olarak durdurdu.

2.09.2021Ekonomi
Tam normale dönecek derken... Kötü haber geldi Dünya yeniden aynı sorunu yaşayacak

Tam normale dönecek derken... Kötü haber geldi! Dünya yeniden aynı sorunu yaşayacak

2020 sadece pandemiyle değil aynı zamanda tüm dünyayı etkileyen çip kriziyle de anılmıştı. 2021'de üreticiler çip krizinin sona ereceğini düşünüyordu ancak delta varyantı bu durumu değiştirdi. Birçok otomotiv markası tek tek üretime ara veriyor.

20.08.2021Ekonomi
Otomobil üretiminde sorunlar devam ediyor Toyotadan flaş karar...

Otomobil üretiminde sorunlar devam ediyor! Toyota'dan flaş karar...

Toyota yarı iletken sıkıntısı nedeniyle eylülde üretimi dünya çapında yüzde 40 azaltma kararı aldı. Satış hacmine göre dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota'nın hisseleri haberin etkisiyle yüzde 4.4 ekside kapanarak Aralık 2018'den bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetti ve Nikkei endeksini yedi ayın en düşük seviyesine çekti.

19.08.2021Ekonomi
Otoda çip krizi sürüyor

Otoda çip krizi sürüyor

ÖTV matrah düzenlemesi ile otomobil fiyatlarında düşüş yaşandı. Düşen fiyatlar talep artışını beraberinde getirdi. Ancak dünya çapında süren çip krizi nedeniyle artan talep karşılanamıyor. Üretimin durmasına sebep olan çip krizinden son etkilenen ise Toyota Türkiye oldu. Adapazarı’ndaki fabrikada üretime 2 hafta ara veriliyor.

19.08.2021Ekonomi
Otomotiv devinden flaş karar Üretimi yeniden durduruyor

Otomotiv devinden flaş karar! Üretimi yeniden durduruyor

Merkezi ABD'de bulunan otomotiv üreticisi Ford, yarı iletken çip tedariki sorunu nedeniyle Almanya Köln'deki fabrikasında üretime geçici olarak tekrar ara vereceğini duyurdu.

17.08.2021Ekonomi
Otoda ÖTV indirimi Otomobillerin fiyatı düşüyor

Otoda ÖTV indirimi! Otomobillerin fiyatı düşüyor

Bir süredir gündemde olan ÖTV matrah değişimi Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçti. Binek otomobillerde ÖTV yeniden düzenlendi. Bazı modellerde yüzde 16’ya varan indirimler gündemde. Bu düşüşün ikinci ele de yansıması bekleniyor.

14.08.2021Ekonomi
‘İki tekere’ yoğun ilgi

‘İki tekere’ yoğun ilgi

Ocak-haziran döneminde motosiklet satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 36.8’lik bir büyüme yakaladı. 2021 Haziran ayında ise geçen yıla göre yüzde 7’lik bir büyüme yaşandı ve 31 bin 542 adet motosiklet trafiğe tescil edildi. Yılın ilk yarısında ise tescil rakamı 118 bin 656 adet oldu. Ancak motosiklet sektöründe satışlar artarken, çip krizi nedeniyle tedarikte sorunlar yaşanıyor.

30.07.2021Ekonomi
Japon devinden flaş karar 3 fabrikasını kapattı

Japon devinden flaş karar! 3 fabrikasını kapattı

Çip krizi koronavirüs pandemisiyle başlamış, birçok şirketi etkilemişti. Toyota da, çip sıkıntısı nedeniyle Tayland'daki araç üretimini askıya aldığını açıkladı.

22.07.2021Ekonomi
Honda Japonyadaki tesislerinde üretime ara verecek

Honda Japonya'daki tesislerinde üretime ara verecek

Otomobil üreticisi Honda, motor ve fren sistemlerinde kullanılan çiplerin tedarikinde yaşanan problem sebebiyle Japonya'daki tesislerinde üretime geçici olarak ara vereceğini açıkladı.

21.07.2021Ekonomi
‘Değiştirilmiş araç’ oyunu

‘Değiştirilmiş araç’ oyunu

İkinci ele artan talep sonrası dolandırıcılar da boş durmuyor. Yetkililer ikinci el araç alacakları dikkatli olmaları konusunda uyarırken, yapılan dolandırıcılık yöntemini şöyle anlatıyor: “Araçların şasi ve motor numaraları standart dışı uygulamalarla kazınıyor. Yerine ağır hasarlı ya da trafikten men edilmiş araçların motor ve şasi numaraları benzer fontlarla mühür şeklinde vurularak aktarılıyor.”

19.07.2021Ekonomi
Elektrikli büyüme rekor getirdi

Elektrikli büyüme rekor getirdi

Avrupa’da düşük emisyonlu araç satışları arttı. Satılan her dokuz yeni otomobilden biri elektrikli veya plug-in hibrit araç oldu. Benzer artış trendi Türkiye’de de görülüyor. Ülkemizde elektrikli araç satışlarının payı yüzde 0.1’den 0.3’e çıktı. Beklenti ise 10 yılda yüzde 50’ye çıkması. Dünya çapında elektrikli araç üreticileri de rekor kırdı. Tesla, ikinci çeyrekte çip krizine rağmen beklentileri aşarak 201 bin 250 adetlik satış rakamına imza attı.

5.07.2021Ekonomi
Kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı sona erdi

Kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı sona erdi

NORMALLEŞMEYE ilişkin 1 Temmuz kararlarına paralel olarak çalışma hayatında da bugün itibarıyla koronavirüs önlemleri sona erdi.

1.07.2021Ekonomi
Çip krizi durulmuyor

Çip krizi durulmuyor!

Otomotiv sektörü, dünya genelinde aşılamanın artışı ile birlikte koronavirüs etkilerinden sıyrılırken, çip krizi büyümeye devam ediyor. Özellikle Alman üreticiler Daimler ve VW geçtiğimiz hafta üretimde ciddi yavaşlatma ve durdurma yapmak zorunda kaldı. Çip üretimini arttırmak için harekete geçen Intel’in Almanya CEO’su Christin Eisenschmid’e göre, Avrupa’nın, sübvansiyonlar olmadan yarı iletken üretiminde Asya ile ciddi şekilde rekabet etmesi mümkün değil. Kriz ise sürecek gibi görünüyor.

21.06.2021 Ekonomi
Otomotivcilerden çip sorununa ilişkin açıklama

Otomotivcilerden çip sorununa ilişkin açıklama

OYDER Başkanı Mersin: "Otomotivde bulunurluk ve çip konusunda ciddi bir sorun olmadığını belirterek, "Marka ve model bazında firmalara göre değişen bir çip sorunu var ama buna da 'çip krizi' demek ne kadar doğru olur, bu da tartışılır. Açıkçası şu anda bulunurlukta da ciddi bir sıkıntı yok" açıklamasında bulundu.

20.06.2021Ekonomi
İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı Uzmanlar yorumladı…

İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı? Uzmanlar yorumladı…

Bu yaz döneminde araç almak isteyenlerin aklındaki tek soru, "İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı?" Biz de bu sorudan yola çıktık, sektör temsilcileriyle önümüzdeki üç ayda otomobil piyasasında beklenen değişimleri enine boyuna konuştuk

17.06.2021Ekonomi
Önü 2010 arkası 2015 model

Önü 2010 arkası 2015 model!

Pandemi sürecinin yanı sıra artan fiyatlarla da önemli ölçüde darbe alan otomotivde ağır hasar kayıtlı araç sayısı artmaya devam ediyor. Hasarlı araçların yüzde 30’u yetkili servislerde, yüzde 40’ı özel servislerde, yüzde 30’u da tamirhanelerde onarılırken, trafikteki pert araç sayısı 2 milyona ulaştı. Tüketici sıfıra ulaşamayınca hasar kayıtlıya yönelirken, bir de buna iki aracı birleştirip kazasız süsü veren dolandırıcılar eklendi…

14.06.2021Ekonomi
Türk şirketi 100 milyon dolara satılıyor

Türk şirketi 100 milyon dolara satılıyor

ABD merkezli çok uluslu gıda üreticisi The Kraft Heinz Company, 1998 yılında kurulan Balıkesir merkezli Assan Gıda'yı 100 milyon dolara satın alıyor. Açıklamaya göre, satın alma anlaşmasının, Rekabet Kurumu onayı sonrası, 2021'in ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

11.06.2021Ekonomi
2021in ikinci yarısı için flaş iddia Pandemiyle başladı... Kaos sürüyor

2021'in ikinci yarısı için flaş iddia! Pandemiyle başladı... Kaos sürüyor

Pandemiyle birlikte ortaya çıkan çip kaosunun ne zaman sona ereceği merak konusuyken açıklamalar arka arkaya geliyor. Goldman Sachs’ın Baş Asya Ekonomisti Andrew Tilton’a göre, küresel çip sıkıntısından kaynaklanan aksaklıkların yakında sona erebileceğini duyurdu.

8.06.2021Ekonomi
Çip krizinin dünyaya maliyeti büyüyor

Çip krizinin dünyaya maliyeti büyüyor

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Doğan, "Çip krizinin son kullanıcıya en belirgin etkisi, arz talep dengesinin bozulması nedeniyle fiyatların artacak olmasıdır ve bu artış çoktan başlamıştır." dedi.

7.06.2021Teknoloji
Otomotivde yaz tarifesi

Otomotivde yaz tarifesi

2021’in başından bu yana yükselişteki otomotiv mayısta yavaşlarken, yaza zamlarla girdi. Pandemi, çip krizi, artan maliyetler ve döviz kuru artışta etkili oldu. Türkiye otomotiv pazarında en çok satılan 10 modelin fiyat karşılaştırmasını yaptık… 3 ayda 20 bin TL civarında fiyat artışları dikkat çekiyor. Markalar satışlara kampanyalar ile can vermeyi hedefliyor.

7.06.2021Ekonomi
Teknoloji devinin CEOsundan korkutan açıklama Birçok şirket etkilenmişti... Birkaç yıl daha sürebilir

Teknoloji devinin CEO'sundan korkutan açıklama! Birçok şirket etkilenmişti... Birkaç yıl daha sürebilir

Dünyanın önde gelen yarı iletken çip üreticilerinden Intel'in CEO’su Pat Gelsinger, dünyada birçok şirketi etkileyen çip krizinin birkaç yıl daha sürebileceğini dile getirdi.

31.05.2021Ekonomi
Gelecek çevreci yatırımda

Gelecek çevreci yatırımda

Avrupa’nın ticari araç üretim merkezi konumundaki Ford Otosan, elektrikli ve çevreci yatırımları ile büyümesini devam ettiriyor. Toplam 20.5 milyar TL’lik, entegre batarya üretim tesisinin de dahil olduğu yatırımı hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Ford Otosan’ın, üretim merkezlerinin de 2050’ye kadar karbon nötr olacağı belirtildi. Kamyonda da 2040’a kadar sıfır emisyona geçileceğini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2030’a kadar araç başına düşen karbon emisyonunu yüzde 55 düşüreceklerini vurguladı.

31.05.2021Ekonomi
Değerli metaller 2021 yılında ne kadar yükseldi

Değerli metaller 2021 yılında ne kadar yükseldi?

Altın fiyatları halk arasında en çok takip edilen konu olsa da yılbaşından bu yana fiyatı en çok artan değerli metal bakır oldu. Bakır fiyatları 2021 yılında yüzde 34 yükseldi. Uzmanlar değerli metallerde yaşanan yükselişi hurriyet.com.tr'ye değerlendirdi...

26.05.2021Ekonomi
Otomotiv sektöründe hedef Rusya

Otomotiv sektöründe hedef Rusya

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, ticaret diplomasisi eliyle daha da ileriye gideceğine ve bu ülkeye yıllık 4,5 milyar dolar seviyesinde olan ihracatın, 10 milyar doları aşacağına inandığını bildirdi.

24.05.2021Ekonomi
Çip krizi ne zaman çözülür

Çip krizi ne zaman çözülür?

İlk olarak ABD ve Çin arasındaki teknoloji gerilimi ile ortaya çıkan çip üretimindeki sıkıntılar küresel salgın ile hız kazandı. Çiplerle ilgili yaşanan bu daralma pek çok sektörü etkisi altına aldı. Otomotiv sektöründe giderek büyüyen çip problemi sadece bu sektörle de sınırlı kalmayarak tüm tüketici elektroniği alanına yayıldı. Teknoloji yazarı Serap Torun, çip alanında yaşanan daralmayla ilgili gündeme dair bilgiler veriyor.

24.05.2021Teknoloji
Otomotiv devinden flaş karar Çip krizi vurdu... Fabrikası kapanıyor

Otomotiv devinden flaş karar! Çip krizi vurdu... Fabrikası kapanıyor

Suzuki Motor yarı iletken çip tedarik sıkıntısı sebebiyle Japonya'daki üretimini haziran ayında geçici süre durduracak.

24.05.2021Ekonomi
3 değişik araçla 1000 km

3 değişik araçla 1000 km

Hafta sonu Marmaris-Fethiye-Bodrum üçgeninde mobilitenin 3 şeridini de kapsayan yaklaşık bin kilometrelik bir yolculuk yaptım. Motosiklet ile 260 kilometrede 4.4 litre/100 kilometrelik yakıt tüketimi ortalaması yakalarken otomobille 620 kilometrelik yolculukta 6.6 litre/100 km’lik bir tüketim ortalaması yakaladım. Bodrumda katıldığım bisiklet yarışında ise 60 kilometrelik kısa parkuru 2 saat 4 dakikada dönmeyi başardım.

24.05.2021Ekonomi
İkinci el otomobil alacaklar dikkat Fiyatlar ne olacak

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlar ne olacak?

Sıfır otomobil fiyatlarındaki artış grafiği ikinci ele de yansıdı. Pandemi ortamında işlerin sakin olduğunu belirten galerici esnafı Cumhur Halıcı fiyatların 2020 yılında arttığı gibi hızlı artmayacağını belirtti.

18.05.2021Ekonomi
Japon devi Mazda Motor çip krizi kurbanı

Japon devi Mazda Motor çip krizi kurbanı

Pandemiyle başlayan çip krizi birçok şirketi etkilemeye devam ediyor. Son olarak Mazda'nın 2021 mali yılı üretimi yarı iletken çip tedarik sıkıntısı sebebiyle 100 bin düşecek.

16.05.2021Ekonomi

Çip krizi dev şirketi vurdu

Japon üretici Honda çip tedariki sıkıntısı nedeniyle 2021 mali yılı net karında yüzde 10,3 düşüş bekliyor.

15.05.2021Ekonomi
ABDli teknoloji devinden korkutan açıklama Çip sıkıntısı 2 yıl daha sürebilir

ABD'li teknoloji devinden korkutan açıklama! Çip sıkıntısı 2 yıl daha sürebilir 

Pandemiden dolayı çip sıkıntısı dünyada artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 2 nanometrelik çipini duyuran ABD teknoloji devi IBM'in patronu, çip sıkıntısının iki yıl daha sürebileceğini söyledi.

14.05.2021Ekonomi
İki teker mi dört teker mi

İki teker mi dört teker mi?

Koronavirüs sürecinin başlangıcından bu yana ulaşımda tercih toplu taşımadan bireysel taşıta kaydı. Tüketici, otomobil ve motosiklete yönelirken bisiklet de hem ulaşımda hem de spor amaçlı yükselen değer haline geldi. Satın alma ve kullanım maliyetleri, ulaşımda zaman hesabı, tüketim ve emisyon değerleri açısından iki tekerlek ve dört tekerlek karşılaştırması yaptık.

10.05.2021Ekonomi
ABDli otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı Üretimi durdurduğunu duyurdu

ABD'li otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı! Üretimi durdurduğunu duyurdu

ABD'li Ford dünyayı etkisi altına alan ve özellikle otomobil sektörünü vuran çip krizi nedeniyle Köln’deki üretimi durdurdu. Dev şirket daha önceden de ABD'deki üretimlerini durdurmuştu.

3.05.2021Ekonomi
Dev şirket çip krizi için adım attı 600 milyon doları gözden çıkardı

Dev şirket çip krizi için adım attı! 600 milyon doları gözden çıkardı

Intel Corp., toplam 600 milyon dolar maliyetli ArGe merkezi kuracak. 200 milyon dolar, Hayfa’da kurulacak "mega chip tasarım merkezi" için harcanacak.

3.05.2021Ekonomi
Otomotivden suni teneffüs

Otomotivden suni teneffüs

Otomotiv sektörü 2019 yılının sonlarından bugüne en zorlu süreçlerden bir tanesinin içerisine girdi.

1.05.2021Ekonomi
Bir otomotiv devi daha çip krizi kurbanı Üretime ara vereceğini duyurdu...

Bir otomotiv devi daha çip krizi kurbanı! Üretime ara vereceğini duyurdu...

4 bin 500 kişinin istihdam edildiği Oxford'daki Mini fabrikasında üretime ara verileceği duyuruldu. Dev şirketin bu kararı almasındaki sebep ise son günlerde sık sık gündeme gelen ve çözüm bulunamayan çip krizi...

29.04.2021Ekonomi
Güney Koreli dev şirket vergi borcuna battı On binlerce sanat eseri bağışlayacak

Güney Koreli dev şirket vergi borcuna battı! On binlerce sanat eseri bağışlayacak

Samsung Electronics'in hayatını kaybeden eski Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee’nin varisleri, vergi borcuna battı. Varisler vergiyi ödeyebilmek için sanat eseri bağışına başvurdu.

28.04.2021Ekonomi
Fiyat avantajında son günler İşte en ucuz otomobiller

Fiyat avantajında son günler! İşte en ucuz otomobiller

Çip krizi ve döviz kurlarındaki yükselişle birlikte sıfır otomobil fiyatlarında Mayıs ayında güncelleme bekleniyor. Nisan fiyatlarından sipariş vermek için de sayılı günler kaldı.

27.04.2021Ekonomi
Çip krizi büyüyor

Çip krizi büyüyor

Otomotiv üreticilerinin karşı karşıya olduğu yarı iletken çip arzındaki sorunların ikinci çeyrekte daha da büyüyeceği öngörülüyor. Önde gelen markalar, üretimlerini düşürürken Alman üreticiler Daimler ve Volkswagen Grubu ikinci çeyrekte bu krizin daha büyük üretim ve tedarik sorunları yaratacağını ve satışların düşeceğini vurguladı. Bu durum yeniden ikinci elde fiyatları yükseltebilir.

26.04.2021Ekonomi
Kriz büyüyor Japon otomotiv devinden flaş açıklama

Kriz büyüyor! Japon otomotiv devinden flaş açıklama

Otomobil üreticisi Mitsubishi çip tedariki problemi nedeniyle gelecek ay Japonya ve Tayland'da üretimini düşürüyor.

24.04.2021Ekonomi
Otomotiv devinden flaş karar 2 fabrikasını geçici olarak kapatıyor

Otomotiv devinden flaş karar! 2 fabrikasını geçici olarak kapatıyor

Jaguar Land Rover (JLR), bilgisayar çipi sıkıntısı nedeniyle İngiltere'deki iki ana otomobil fabrikasını geçici olarak kapatıyor.

22.04.2021Ekonomi
Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 2,55 değer kaybederek günü 1.330,48 puandan tamamladı.

21.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çiplere kıran girdi

Dünya çapında mikroçip talebinin artmasıyla, teknoloji dünyasında bir çip krizi ortaya çıktı. Bundan ilk olarak otomotiv sektörü etkilendi. Şimdi sıra mobil cihazlarda...

15.08.2021