MENÜ

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Boğaziçi Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.333 Boğaziçi Üniversitesi haberi bulunmuştur.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Boğaziçi Üniversitesi ya da kısaca BOUN, İstanbul, Türkiye'deki bir devlet üniversitesi. 16 Eylül 1863'te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej adıyla kuruldu. Yüz yılı aşkın bir süre bu adla bugünkü Güney Kampüsü'nde eğitim verdikten sonra, üzerinde bağımsız bir üniversite kurulması için 10 Eylül 1971'de Türkiye Hükûmeti'ne devredilerek Boğaziçi Üniversitesi adını aldı. Günümüzde toplam 1.672.106 m2'lik alana sahip olan ve altı yerleşkesi bulunan Boğaziçi Üniversitesi, İngilizce eğitim verir.


Boğaziçi Üniversitesi Haberleri

Rusya ve Körfez Libya’nın petrol satışına karşı

Rusya ve Körfez Libya’nın petrol satışına karşı

Enerji uzmanlarına göre Rusya ve Körfez ülkeleri Libya petrolünün uluslararası piyasaya girmesini istemiyor.

5.07.2020Dünya
Z Kuşağı ne demek, hangi yıllar arasında doğmuştur ve özellikleri nedir Akademik bilgiler

Z Kuşağı ne demek, hangi yıllar arasında doğmuştur ve özellikleri nedir? Akademik bilgiler

Son günlerde sıkça gündeme gelen Z Kuşağı, özellikleri, ne yeyip ne içtikleri, hangi yıllar arasında doğdukları ve nelerle ilgili oldukları ile merak ediliyor. Genç nüfus oranının yüksek olduğu ülkemizde Z Kuşağı oranı da yükselmeye devam ediyor. Bazı kaynaklarda 1996 ve sonrası olarak nitelendirilen Z Kuşağı, bazı kaynaklarda ise 2000 yılı itibariyle doğan nesli ifade ediyor. Peki, Z Kuşağı hakkında bilim insanları ve uzmanlar neler diyor? İşte, Boğaziçi Üniversitesi’nde kuşaklar üzerine dersler veren Prof. Dr. M. Asım Karaömerlioğlu, çocuk, genç ve yetişkin psikiyatrı Yankı Yazgan ve kuşak araştırmacısı Evrim Kuran'ın Z Kuşağı özellikleri ile ilgili aktardıkları

4.07.2020Gündem
Gelecek Fakültesi ilk mezunlarını verdi

Gelecek Fakültesi ilk mezunlarını verdi

AXA Sigorta’nın dağıtım kanalını daha da güçlendirmek ve acentelerin yeni nesil üyelerini geleceğe hazırlamak amacıyla 2019 yılının Eylül ayında başlattığı Gelecek Fakültesi ilk mezunlarını verdi. Liderlik, zaman yönetimi, dijital pazarlama; risk danışmanlığı gibi pek çok farklı konuda online ve sınıf içi uygulamalı eğitimlerin verildiği programda AXA Sigorta yöneticileri de katılımcılara mentorluk yaptı.

4.07.2020Sigorta
‘Engellilik Çalışmaları’ programına başvurular başladı

‘Engellilik Çalışmaları’ programına başvurular başladı

Engelliliğe insan hakları yaklaşımını esas alan, eğitim dili Türkçe ve ücretsiz olan Boğaziçi Üniversitesi'nin ‘Engellilik Çalışmaları’ programına başvurular başladı. Adaylar, 20 Temmuz'a kadar başvuru yapabilecek. Program, Kovid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla yapılacak.

30.06.2020Eğitim
Beyin tümörlerindeki genetik mutasyonlar makine öğrenmesiyle belirleniyor

Beyin tümörlerindeki genetik mutasyonlar makine öğrenmesiyle belirleniyor

Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Bilişimsel Görüntüleme Laboratuvarı kurucusu öğretim üyesi Doç. Dr. Esin Öztürk Işık’ın yürütücülüğünde, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi işbirliği ile beyin tümörlerinde genetik mutasyonların ameliyat öncesi makine öğrenme yöntemleri ile tespiti amacıyla araştırma projesi yürütülüyor. Tıp ve mühendislik alanlarından uzmanların birlikte çalıştığı proje iki sene boyunca devam edecek.

30.06.2020Teknoloji
Türkiye gelecek yıllarda hortum ve aşırı sıcaklıklardan etkilenecek

'Türkiye gelecek yıllarda hortum ve aşırı sıcaklıklardan etkilenecek'

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Murat Türkeş, "Türkiye gelecekte, hem sıcak hava dalgaları ve kuraklıklardan hem de şiddetli ve aşırı yağış olayları ile gök gürültülü fırtınalar, hortum gibi olaylarından günümüze oranla daha fazla etkilenebilecektir." dedi.

29.06.2020Teknoloji
Son dakika haberi: Manisada korkutan deprem İzmir, Bursa ve çevre illerden de hissedilen depremde son durum

Son dakika haberi: Manisa'da korkutan deprem! İzmir, Bursa ve çevre illerden de hissedilen depremde son durum!

Son dakika haberine göre, saat 10.21 sularında İzmir ve çevre illerden hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 5.5 olduğunu açıklarken, depremin Manisa'nın Saruhan ilçesinde gerçekleştiği öğrenildi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, "Valiliğimize herhangi bir hasar ihbarı yok. Herhangi bir hasar varsa hemen ona göre afet planlarımıza göre harekete geçilecek." açıklamasında bulunurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Saruhanlı merkezde yapılan taramalarda şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir. Kırsal taramalar devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

26.06.2020Gündem
Boğaziçili öğrencilerin platformu dünya liglerinde transferlerde kullanılıyor

Boğaziçili öğrencilerin platformu dünya liglerinde transferlerde kullanılıyor

Dünyanın önde gelen futbol liglerindeki yüzlerce takım ve binlerce futbolcu hakkındaki güncel verilere, basit bir arayüze sahip platformdan ulaşmak mümkün mü? Boğaziçili iki öğrenci Furkan Yağız ve Umut Baran Zorlu böylesi bir platformu hayata geçirdi. "Comparisonator" platformu, günler sürecek oyuncu ve takım karşılaştırmalarını saniyeler içerisinde milyonlarca veri arasından çekip kullanıcıların karşısına getirebiliyor. Yaklaşık iki yıl önce kurulan platform şimdiden dünyanın önde gelen futbol kulüpleri tarafından transferlerde kullanılıyor.

26.06.2020Teknoloji
YKSde sona doğru... Sınava giden yolda ve sınavda bunlara dikkat

YKS'de sona doğru... Sınava giden yolda ve sınavda bunlara dikkat

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) artık günler değil saatler sayılıyor. Yaklaşık 2.5 milyon aday koronavirüs önlemleriyle sınava girecek. Uzmanlar bu yıl özel şartlar altında gerçekleştirilecek sınavla ilgili tavsiyelerde bulundu.

25.06.2020Eğitim
Son dakika haberi: Vanda 5.4 şiddetinde deprem.. Van Valisinden ilk açıklama

Son dakika haberi: Van'da 5.4 şiddetinde deprem.. Van Valisi'nden ilk açıklama

Son dakika Van'da deprem.. Gelen bilgilere göre Van'da 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, "Özalp merkez ve köylerinde yaptığımız taramalarda, bir köyümüzde bir evin yıkıldığını bunun dışında bir can ve mal kaybının olmadığını, bazı köylerde hasar gören evlerin olduğu bilgilerini aldık. Ekiplerimiz sahaya doğru hareket ettiler." açıklamasında bulundu.

25.06.2020Gündem
Son dakika haberler: Süper hücre İstanbulda Elini uzattı yardım istedi

Son dakika haberler: Süper hücre İstanbul'da! Elini uzattı yardım istedi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün önceki günkü uyarısının ardından dün İstanbul’u ‘süper hücre’ vurdu. Önce kentin üzerini kara bulutlar kapladı. Ardından gök gürültü sağanak başladı, bazı bölgelerde de dolu etkili oldu. Çatalca’da ve Büyükçekmece-Hadımköy bölgesinde ise hortum oluştu. Özellikle boğaz çevresindeki ilçelerde hayat felç oldu.

24.06.2020Gündem
Duygusal İyileştirme Sohbetleri

'Duygusal İyileştirme Sohbetleri'

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan kadınların sorunlarının farkına varıp bunların çözümü için inisiyatif kullanabilmeleri, kadını güçlendirerek fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlayan 'Duygusal iyileştirme Sohbetleri' başlıyor.

23.06.2020Eğitim
Kütüphaneler sınav merkezi gibi... Kitaplara karantina

Kütüphaneler sınav merkezi gibi... Kitaplara karantina

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin final ve bütünleme sınavlarına hazırlanmaları için kapılarını açtı. Öğrenciler kütüphanelere girerken ateşleri ölçülüyor, kullanılan kitaplar iki gün karantinaya alınıyor.

23.06.2020Eğitim
Son gün çalışmanın faydası yok

Son gün çalışmanın faydası yok

Sınavdan bir-iki gün öncesinde öğrencilerin artık ders çalışmalarını tavsiye etmiyoruz. Bu saatten sonra yeni bir şey öğrenmeleri zaten zordur; ancak eğer çok istiyorlarsa günde bir-iki saati geçmemek kaydıyla istedikleri yerin üstünden kısaca geçebilirler. Sınavdan önce insana sanki hiçbir şey bilmiyormuş gibi gelir. Bu da onları paniğe sürükler. Onun için sınavdan önce ders çalışmaktan başka etkinliklerde bulunmak daha iyi olur.

22.06.2020Eğitim
Türk bilim insanlarının dev adımına ABDden destek

Türk bilim insanlarının dev adımına ABD'den destek!

BİLİM dünyasının yıllardır çözüm aradığı soruna Türk bilim insanları çözüm üretti. Proje, ABD'den de 9 milyon liralık destek aldı. Doç. Dr. Özgür Kocatürk, "Biz bunu oldukça çığır açacak, kullanılacak tedavilerin başarı yüzdesini çok daha artıracak bir teknoloji olarak öngörüyoruz" dedi.

22.06.2020Gündem
Şiirler okudu, mektup yazdı, her gün aynı saatte aradı

Şiirler okudu, mektup yazdı, her gün aynı saatte aradı

Aile Meclisi’nde bu hafta Nâzım Hikmet’in dizeleriyle filizlenen bir aşk hikâyesi var. Kahramanları, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ve avukat eşi Selin Bakan. Çift 15 yaşında Yiğit isminde bir çocuk sahibi. Murat Bakan üniversitedeki karşılaşmalarını “Daha ilk görüşte gözüme kestirdim, uzun yıllar da peşinde koştum” diye anlatıyor, eli eşinin elinde.

22.06.2020Gündem
Boğaziçi Üniversitesi kampüsü Minecraft’ta yeniden inşa edildi

Boğaziçi Üniversitesi kampüsü Minecraft’ta yeniden inşa edildi

Kampüslerinden uzak kalan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin okullarına sanal kampüsle yakınlaşması fikrinden yola çıkan üniversitenin Kurumsal İletişim Ofisi, Sosyal Medya Ekibi ve Boğaziçi Üniversitesi Oyun Kulübü’nün katılımıyla üniversite kampüslerini BOUNCraft adı ile dünyanın en büyük oyun platformlarından biri olan Minecraft’a taşıdı.

17.06.2020Teknoloji
Son dakika haberler: Şanlıurfada 4.1 büyüklüğünde deprem

Son dakika haberler: Şanlıurfa'da 4.1 büyüklüğünde deprem

AFAD'dan alınan son dakika bilgisine göre, Şanlıurfa'da 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

17.06.2020Gündem
Üniversite tanıtım günleri de online

Üniversite tanıtım günleri de 'online'

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçen üniversiteler tanıtım günlerini de uzaktan yapma kararı aldı. Üniversite adayları tercihlerini üniversiteleri 'online' tanıyıp yapacak.

15.06.2020Eğitim
5.7yle sallandık

5.7'yle sallandık

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde dün 17.24 sıralarında merkez üssü Kaynarpınar Köyü olan Richter ölçeğine göre 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerden de hissedildi. Kaynarpınar Köyü’ndeki jandarma karakolunun 2 gözetleme kulesinin yıkılması sonucu 3 güvenlik korucusu yaralandı.

15.06.2020Gündem
Kandilliden Bingöl depremi sonrası uyarı: 10 gün sürecek

Kandilli'den Bingöl depremi sonrası uyarı: 10 gün sürecek

BİNGÖL'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, açıklamalarda bulundu. Bölgenin kendileri tarafından yakından takip edildiğini belirten Özener, "Türkiye'nin her hangi bir yerinde, her hangi bir anda deprem olması çok mümkün. Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kesişim noktasında, Bingöl Karlıova bölgesi de önemli deprem potansiyeli taşıyan yerlerden bir tanesi" dedi.

14.06.2020Gündem
Son dakika haber: Bingölde deprem anı kamerada

Son dakika haber: Bingöl'de deprem anı kamerada

Son dakika haberine göre, Bingöl'deki deprem anına ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyurdu. Bingöl Karlıova'da meydana gelen deprem, Erzurum, Muş ve Erzincan illerinden de hissedildi.

14.06.2020Haber
Son dakika haberi: Bingölde 5.7 büyüklüğünde deprem Erzurum, Muş ve Erzincandan da hissedildi...

Son dakika haberi: Bingöl'de 5.7 büyüklüğünde deprem! Erzurum, Muş ve Erzincan'dan da hissedildi...

AFAD ve Kandilli Rasathanesi son dakika depremler ekranına yansıyan verilere göre Bingöl Karlıova'da 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyurdu. Bingöl Karlıova'da meydana gelen deprem, Erzurum, Muş ve Erzincan illerinden de hissedildi. İçişleri Bakanı Soylu, bir karakolda nöbet kulübesinin yıkıldığını, bir güvenlik korucusunun göçük altında olduğunu, 2 kişinin de yaralandığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise ''Ekiplerimiz bölgeye sevk edildi, süreci yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı. AFAD, ilk depremin ardından 4,6 ve 4,7 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldiğini duyurdu. Bingöl Valiliği, "Göçük altında kalan güvenlik korucumuz maalesef kurtarılamamıştır." dedi.

14.06.2020Gündem
Bilim hayatında iki gururumuz

Bilim hayatında iki gururumuz

Akademik çalışmaların değeri ‘atıf sayıları’ ile ölçülüyor. Yüksek atıf sayısı, yapılan çalışmaların dünya çapında başka araştırmacılar tarafından değerli bulunduğunu gösteriyor. İşte bu alanda iki gururumuz var. İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cengiz Kahraman ve Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Murat Tekalp, yine dünyanın en iyi 1000 bilim insanı arasında gösterildi.

13.06.2020Eğitim
Yönetici avcısı

Yönetici avcısı

Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı işinsanlarından biri olan Ümran Beba, 34 yıllık profesyonel iş yaşamından farklı bir kulvara girdi. 25 yıldır çalıştığı PepsiCo’dan, PepsiCo Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılan Ümran Beba artık bir girişimci. Ümran Beba, “Bundan sonra daha çok kadının üst düzey yöneticisi olması için çalışacağım” diyor.

13.06.2020Ekonomi
Seray Sever kimdir, kaç yaşında, evli mi Doya Doya Moda jüri üyesi Seray Sever hakkında bilgiler

Seray Sever kimdir, kaç yaşında, evli mi? Doya Doya Moda jüri üyesi Seray Sever hakkında bilgiler

Moda programında jüri üyeliği yapan Seray Sever, açıklamalarıyla ve yarışmacılara yaptığı yorumla zaman zaman gündeme geliyor. Seray Sever Doya Doya Moda jüri üyelerine sonradan dahil olmuştu. Peki, Seray Sever kimdir, kaç yaşında, evli mi?

11.06.2020Magazin
Türkiye’de tarımın dijitalleşmesi için yeni proje hayata geçiyor

Türkiye’de tarımın dijitalleşmesi için yeni proje hayata geçiyor

Boğaziçi Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ortaklığı ile Türkiye’de tarımın dijitalleşmesi için yeni bir proje hayata geçiyor. Projeyle, Şanlıurfa Harran Ovası’nda bulunan üretici arazisinde gerçekleştirilen çalışmada teknoloji kullanımı ile tarım dijitalleştiriliyor. Aralık 2019’da başlayan projeyle 10 dönümlük tarım arazisinde pamuk ekimi tamamlanırken, dijital ekipmanların kurulumu yapılarak veri toplama süreci başladı. Projede hedef, kaynakların korunarak, pamuk üretimindeki verimliliğin yüzde 20'ye kadar artırılması.

11.06.2020Teknoloji
Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı... Türkiye’den ilk 500’de 1, ilk 1000’de 9 üniversite var

Dünyanın en iyi üniversiteleri açıklandı... Türkiye’den ilk 500’de 1, ilk 1000’de 9 üniversite var

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘2021 Dünyanın En İyi Üniversiteler Sıralamasını açıkladı. Koç Üniversitesi’nin ilk 500 arasında yer aldığı listede ilk 1000'e Türkiye’den dokuz üniversite girdi. Listenin tamamına bakıldığında Asya kıtasındaki üniversitelerin yükseliş trendinde olduğu gözleniyor.

11.06.2020Eğitim
Güler Sabancı kimdir Sakıp Sabancının yeğeni Güler Sabancının biyografisi

Güler Sabancı kimdir? Sakıp Sabancı'nın yeğeni Güler Sabancı'nın biyografisi

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi’nin kuruluş fikrinin ortaya çıktığı ilk andan günümüze kadar geçen süreci Alfa Yayınları’ndan çıkan ‘Bir Üniversite Var Ederken’ kitabında anlattı. Peki, Güler Sabancı kimdir? İşte Sakıp Sabancı'nın yeğeni Güler Sabancı'nın biyografisi

11.06.2020Gündem
Başvurular salgın nedeniyle azaldı... Darüşşafaka’da fırsat senesi

Başvurular salgın nedeniyle azaldı... Darüşşafaka’da fırsat senesi

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesine, sınavların da ertelenmesine neden oldu. Sokağa çıkma yasakları ve seyahat engelleri okul sınavlarına yapılan başvuruları da etkiledi. Annesi ya da babası hayatta olmayan ve maddi olanakları yetersiz öğrencilere kolej eğitim imkânı veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na başvurular da bu süreçte geçtiğimiz yıllara oranla yarı yarıya düştü. Böylece bu yıl Darüşşafaka sınavına giren öğrencilerin kazanma şansı geçmiş yıllara kıyasla yükselmiş oldu.

10.06.2020Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi’nden akıllı saatle stresi algılayan uygulama

Boğaziçi Üniversitesi’nden akıllı saatle stresi algılayan uygulama

Covid-19 salgınının sosyal mesafe kavramını hayatlarımıza katmasıyla birlikte giyilebilir teknolojilerin önemi daha iyi anlaşıldı. Giyilebilir teknolojiler sayesinde uyku merkezinde kalma gereği olmadan uyku bozukluklarını tespit edebilmek ya da sağlık görevlileriyle temas etmeden tansiyon ölçtürebilmek artık hayal değil. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Ersoy’un yürütücülüğünde ve Avrupa Birliği H2020 Araştırma Programı’nın AffecTech Projesi kapsamında geliştirilen akıllı kol saatleri teknolojisi de stres gibi duygusal tepkileri, durum değişikliklerini ve uyku kalitesini ölçerek kişilerin yararlanabileceği anlık raporlar oluşturabiliyor. Böylece sosyal mesafeyi bozmadan hastalık seyrinin takip edilmesi kolaylaşıyor.

8.06.2020Teknoloji
Uluslararası Göç Filmleri Festivalinin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan

Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 14-21 Haziran'da çevrimiçi düzenlenecek Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin jüri başkanı Nuri Bilge Ceylan oldu.

5.06.2020Keyif
25 litre belgeseli konusu nedir

25 litre belgeseli konusu nedir?

25 Litre belgeseli; geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluğu ele alırken, günümüzde bu karanlık tabloyu değiştirmenin yollarını Gökhan Özoğuz rehberliğinde arıyor. Özge Özpirinçci’nin de Özoğuz’a katıldığı belgeselde, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, mevcut durumu ve çözüm önerilerini konuşuyor. İşte 25 litre belgeselinin konusuna dair detaylar...

5.06.2020Kelebek
Son dakika haberler... İran-Irak sınırında şiddetli deprem

Son dakika haberler... İran-Irak sınırında şiddetli deprem

Son dakika haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi İran-Irak sınırında 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin 3.1 kilometre derinlikte gerçekleştiği açıklandı.

3.06.2020Dünya
Osmaniyede 4.0 büyüklüğünde deprem

Osmaniye'de 4.0 büyüklüğünde deprem

OSMANİYE'de Richter ölçeğine göre, 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kısa süreli endişe yaratan depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadı.

3.06.2020Gündem
Boğaziçi Üniversitesi kampüsünü kısmen açıyor

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünü kısmen açıyor

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 16 Mart’ta kapanan üniversite kampüsünün 15 Haziran’dan itibaren kısmen açılacağını duyurdu.

1.06.2020Eğitim
Geçmişi hatırlarsak geleceği de hayal edebiliriz

Geçmişi hatırlarsak geleceği de hayal edebiliriz

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri Umut Ulaş Tarhan ve Ferkan Yaman mahalle kültürüne duydukları özlemden yola çıkarak bir aplikasyon geliştirdiler. Alışveriş, takas ve iletişim özellikleri olan ‘Mahall’ komşuluk ilişkilerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Burak, evde ölü bulundu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Burak, evde ölü bulundu

BURSA'da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Burak Coşkun (20), sokağa çıkma kısıtlamasında köylerine gidip, 4 gün sonra eve dönen ailesi tarafından ölü bulundu. Eve gece saatlerinde dönen İsmail ve Nezihe Coşkun çiftinin oğulları Burak Coşkun'un uyuduğunu düşünerek kontrol etmeden uyudukları sabah saatlerinde ise Burak Coşkun'un hareketsiz şekilde yattığını fark ettikleri öğrenildi.

27.05.2020Haber
Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden acı haber... Ailesi sabah fark etti

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden acı haber... Ailesi sabah fark etti

BURSA'da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Burak Coşkun (20), sokağa çıkma kısıtlamasında köylerine gidip, 4 gün sonra eve dönen ailesi tarafından ölü bulundu. Eve gece saatlerinde dönen İsmail ve Nezihe Coşkun çiftinin oğulları Burak Coşkun'un uyuduğunu düşünerek kontrol etmeden uyudukları sabah saatlerinde ise Burak Coşkun'un hareketsiz şekilde yattığını fark ettikleri öğrenildi.

27.05.2020Gündem
Karantinadan kârlı çıkanlar

Karantinadan kârlı çıkanlar

Yaşadığımız dönemi sıkılarak, oflayarak, saat sayarak geçirenler kadar kendisi ve çevresi için verimli hale getirenler de var. Kimi ekmek, lahmacun yapmayı öğrendi; kimi kendini bahçeye, toprağa verdi. Yoga öğrenmeye başlayan mı ararsınız, yeni bir dil ya da enstrüman mı... #EvdeKal günleri için ilham verebilecek fikirler derledik.

Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

Bu dönemde öğrencilere daha fazla sorumluluk verin

2019-2020 öğretim yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunan Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Özel’in temel çalışma alanları matematik öğretimi uygulamaları, teknoloji entegrasyonu.

22.05.2020Eğitim
Meteoroloji’den açıklama geldi Aşırı sıcak hava dalgaları olacak mı

Meteoroloji’den açıklama geldi! Aşırı sıcak hava dalgaları olacak mı?

Meteoroloji’den yapılan son dakika açıklamasına göre sıcak geçen kışın ardından yaz dönemi mevsim normallerinde seyredecek. Yapılan açıklamalara göre yazın normal sıcaklıklar olacak ama aşırı sıcak hava dalgaları gözükmeyecek. İstanbul'da 35-36 dereceler olmayacak gibi gözüküyor.

21.05.2020Gündem
Boğaziçi Üniversitesi’nde CERN laboratuvarı

Boğaziçi Üniversitesi’nde CERN laboratuvarı

CERN araştırmacısı Dr. Bora Akgün'ün Boğaziçi Üniversitesi’nde açacağı laboratuvarda CERN'ün Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneylerinde kullanılan elektronik cihazların geliştirilmesi için çalışılacak.

20.05.2020Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi TÜBİTAK desteğiyle CERN çalışmalarını hızlandırıyor

Boğaziçi Üniversitesi TÜBİTAK desteğiyle CERN çalışmalarını hızlandırıyor

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Mezunu Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) Araştırmacısı Dr. Bora Akgün, Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni bir laboratuvar kurmaya hazırlanıyor. CERN ortaklığı ve TÜBİTAK'ın finansal desteğiyle açılacak laboratuvarda CERN'ün Büyük Hadron Çarpıtıcısı deneylerinde kullanılan elektronik cihazların geliştirilmesi için çalışılacak. Ancak Dr. Akgün'ün önünde bir engel var: Koronavirüs salgını...

20.05.2020Teknoloji
Işıtan Gün kimdir Fortuna Sittardın Başkanı Işıtan Günün biyografisi

Işıtan Gün kimdir? Fortuna Sittard'ın Başkanı Işıtan Gün'ün biyografisi

Fortuna Sittard Başkanı Işıtan Gün Fortuna Sittard kulübünün satışı için Acun Ilıcalı ile görüştüklerini resmen açıkladı. Açıklama ardından Işıtan Gün'ün hayatına ilişkin bilgiler araştırılmaya başlandı. Peki, Işıtan Gün kimdir? Fortuna Sittard'ın Başkanı Işıtan Gün'ün biyografisi

19.05.2020Gündem
Fortuna Sittard başkanı kimdir Fortuna Sittard hangi ligde ve değeri ne kadar

Fortuna Sittard başkanı kimdir? Fortuna Sittard hangi ligde ve değeri ne kadar?

Düşme potasında yer alırken bir anda Hollanda 1. Ligi'ne çıkmayı başaran Fortuna Sittard, 17 yıllık hasretini Türk başkanı Işıtan Gün sayesinde giderdi. Fortuna Sittard'ı satın almasının ardından ufak dokunuşlarla düşme potasından uzaklaştıran Işıtan Gün, sonraki sene bu yapılanmasını genç oyuncular üzerinde kurgulamasıyla takımı transferden para kazandıracak konuma getirdi. Peki, Fortuna Sittard takım değeri şu an ne kadar? İşte, Fortuna Sittard Başkanı Işıtan Gün hakkında merak edilen bazı bilgiler ve takım hakkında detaylar

18.05.2020Spor Arena

Yazar Sonuçları

Genç Fütüristler ile “Yeni Normal” üzerine

Genç Fütüristler, Fütüristler Derneği tarafından gençlerin, geleceğe yönelik farkındalıklarını artırma ve değişen ve gelişen dünyaya hazır olup geleceğe katkı sağlayacak fikirler üretmesini sağlama misyonuyla 2009 yılında kurulmuş bir alt komite. Yeni Normal’i ve etkilerini analiz ederken, bu sürece yönelik Genç Fütüristler’in de görüşlerini almak istedim.

25.06.2020

Bilim hayatında iki gururumuz

Akademik çalışmaların değeri ‘atıf sayıları’ ile ölçülüyor. Yüksek atıf sayısı, yapılan çalışmaların dünya çapında başka araştırmacılar tarafından değerli bulunduğunu gösteriyor. İşte bu alanda iki gururumuz var. İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cengiz Kahraman ve Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Murat Tekalp, yine dünyanın en iyi 1000 bilim insanı arasında gösterildi.

13.06.2020

15 milyarlık mucizeyi yazan 35 üniversiteden 100 genç

“URFA’da Oxford vardı da biz mi gitmedik...”

3.06.2020

En kârlı ticaret: Atatürk ticareti

Bodrum’daki villaları, İzmir’deki çiftlikleri falan...

18.05.2020