EKSTRA
MENÜ

Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bebek Gelişimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.105 Bebek Gelişimi haberi bulunmuştur.

Bebek Gelişimi Haberleri

Bebeğinizde gelişimsel gecikmeler olabilir İşte ay ay dikkat edilmesi gerekenler…

Bebeğinizde gelişimsel gecikmeler olabilir! İşte ay ay dikkat edilmesi gerekenler…

Çocuklarda ya da bebeklerde kaba ve ince motor aktivitelerde gelişimsel gecikmeler ailelerin endişelenmesinin en büyük sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının normal büyüme ve gelişimlerini takip etmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda ise doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilecek nörolojik bozukluklardan büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen kas-iskelet sistemi sorunlarına kadar birçok problemi kapsayan ‘Pediatrik Rehabilitasyon’ ön plana çıkıyor.

Hamilelikte beslenme neden önemli

Hamilelikte beslenme neden önemli?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özge Piri Mantar, "Anne adayları daha önce beslenme düzenine çok dikkat etmiyor olabilir ama hamilelik birtakım değişiklikleri de beraberinde getirecektir. Hamilelikte beslenme programı hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir" dedi.

5 aylık bebek gelişimi - 5 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

5 aylık bebek gelişimi - 5 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 5 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 5 aylık bebek ne kadar uyur, 5 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 5 aylık bebek kilosu, 5 aylık bebek bakımı, 5 aylık bebek aşısı, 5 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 5. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

4 aylık bebek gelişimi - 4 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 4 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 4 aylık bebek ne kadar uyur, 4 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 4 aylık bebek kilosu, 4 aylık bebek bakımı, 4 aylık bebek aşısı, 4 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 4. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Büyüme ile gelişme aynı şey değil

Büyüme ile gelişme aynı şey değil

Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Sonrasında ise dilekleri, sağlıklı bir çocuk ve genç olması üzerinedir… Peki, onun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesinde nelere dikkat etmeli? İşte bu sorunun yanıtını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi veriyor ve anne babaları uyarıyor “Büyüme ile gelişme aynı şey değildir!”

Bebeğinizi yürümeye nasıl hazırlayabilirsiniz

Bebeğinizi yürümeye nasıl hazırlayabilirsiniz?

Bebek gelişiminde en önemli aşamalardan yürümedir. Bu dönemde anne ve babalar da bebeklerinin büyümesine yardımcı olabilir. İşte öneriler...

Bebeklerin gelişimini destekleyecek 6 basit aktivite

Bebeklerin gelişimini destekleyecek 6 basit aktivite

Bebeklerin ilk 6 ayı gelişimsel açıdan önemli bir zaman dilimidir. Önemli gelişmeler gösterir. Doğduğu anda kafasını tutamıyorken desteklenerek oturup oynayabilecek hale gelir. Bebeğiniz daha sonra da kendi hızında gelişecek olsa da, bu büyümeyi desteklemenin yolları da mevcut. Birkaç eğlenceli ve kolay aktiviteyle bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

3 aylık bebek gelişimi - 3 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

3 aylık bebek gelişimi - 3 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor. Aklınızda pek çok soru olabilir: 3 aylık bebek ne kadar uyur, 3 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 3 aylık bebek kilosu, 3 aylık bebek bakımı, 3 aylık bebek aşısı, 3 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 3. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

2 aylık bebek gelişimi - 2 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

2 aylık bebek gelişimi - 2 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor. Aklınızda pek çok soru olabilir: 2 aylık bebek ne kadar uyur, 2 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 2 aylık bebek kilosu, 2 aylık bebek bakımı, 2 aylık bebek aşısı, 2 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 2. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

1 aylık bebek gelişimi - 1 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

1 aylık bebek gelişimi - 1 aylık bebeğin boyu, kilosu, beslenmesi, uykusu ve gelişim tablosu

Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. Peki ya şimdi? Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Aklınızda pek çok soru olabilir: 1 aylık bebek ne kadar uyur, 1 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 1 aylık bebek kilosu, 1 aylık bebek bakımı, 1 aylık bebek aşısı, 1 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 1. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

Bebeğinizin öğrenmesini desteklemenin 6 yolu

Bebeğinizin öğrenmesini desteklemenin 6 yolu

Bebeklerin öğrenmelerini ve gelişimini desteklemek için uygun ortamı oluşturmak çok önemli. Bunun için de onların gelişimini destekleyecek birkaç şey yapabilirsiniz.

14.08.2020Yaşam
Uyku, Güvenli Bağlanma ve Bebeğiniz

Uyku, Güvenli Bağlanma ve Bebeğiniz

Uzm. Gelişim Psikoloğu Sinem Özen Canbolat’ın yeni kitabı “Uyku, Güvenli Bağlanma ve Bebeğiniz” Hayy Kitap’tan çıktı.

14.10.2019Etkinlikler
Anne sütünü arttırmak için beslenme önerileri

Anne sütünü arttırmak için beslenme önerileri

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay, anne sütünün öneminden bahsederken annelere süt arttırıcı önemli bilgiler veriyor.

Sütünüz azaldıysa korkmayın

Sütünüz azaldıysa korkmayın

Bebeğini emziren annelerin birçoğu, zaman zaman süt verimliliklerinin yeterli olup olmadığı konusunda endişe duyarlar. Bebeklerine yeterli süt veremedikleri hissine kapılırlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hüseyin Şenyurt, sütü azalan annelere bu sorunu ortadan kaldıracak öneriler sundu.

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

Yeni doğan bebekler hakkında anne ve babaların en fazla araştırdığı konulardan birini de bebeklerin konuşmaya başladığı dönem oluşturuyor. Bebekler, genellikle belli ayda gelişim süresini tamamlayarak, ilk olarak sesler çıkarmaya daha sonra da, basit kelimeleri söyleyerek konuşmaya başlar. Peki, bebekler kaçıncı ayda konuşur? Bebekler ne zaman konuşmaya başlar? İşte, bebeklerde konuşma süresi ile ilgili bilgiler.

23.07.2019Sağlık
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Anne baba olmaya hazırlananlar, bebeklerinin cinsiyetini sabırsızlıkla beklerken, bir yandan da heyecanla konuya dair araştırma yapıyorlar. Günümüzde, ultrasonografi yöntemi ile anne karnında bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi gebelik haftasına bağlı olarak mümkün hale geldi. Peki, bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? İşte, o konuya dair bazı bilgiler.

2.07.2019Sağlık
Folik asit nedir Folik asitin faydaları nelerdir

Folik asit nedir? Folik asitin faydaları nelerdir?

Folik asit, B9 vitamininin sentetik bir şeklidir. Çocuktan yetişkine hamileden yaşlıya kadar her yaştan insan için gerekli olan vitaminlerin başında gelir. Folat ve folik asit, B9 vitamininin farklı iki formudur. Folat besinlerde B9 vitamini doğal olarak bulunur. Folik asit ise sentetik olarak üretilen türevidir.

27.06.2019Sağlık
Bebeklerin göz rengi ne zaman netleşir

Bebeklerin göz rengi ne zaman netleşir?

Yeni anne baba olan ebeveyler, yeni doğan bebek gelişimi ile ilgili konuları zaman zaman internetten merak edip araştırıyor. Bebeklerde göz rengi süreci de, bu konulardan birini oluşturuyor. Göz rengi genellikle yeni doğmuş bebeğin ilk aylarda renkli bir görünüm oluşturur ve bu renk durumu kalıcı değildir. Peki, bebeklerin göz rengi ne zaman netleşir, ne zaman belli olur? İşte, konuya dair merak edilen detaylar.

21.06.2019Sağlık
Emzirirken bu yiyeceklerden uzak durun

Emzirirken bu yiyeceklerden uzak durun!

Brokoli, karnabahar, pırasa, enginar, brüksel lahanası gibi besinler...

Bebekler ne zaman görmeye başlar İşte ay ay görme gelişimi

Bebekler ne zaman görmeye başlar? İşte ay ay görme gelişimi

Anne adayları ya da yeni ebeveyn olanlar bebek gelişimi ile ilgili bilgilere sahip olmak için sık sık araştırma yapıyor. Anne ve babaların bebeklerle ilgili en fazla merak ettiği konulardan birini de görme yetisi oluşturuyor. Yeni doğan bebekler, belli bir gelişim süresine geldiklerinde görme duyusunu tamamlamaya başlıyor. Peki, bebekler ne zaman görmeye başlar? İşte ay ay görme gelişimi...

13.06.2019Sağlık
Ce Eee oyunu bebek gelişimi için ipuçları veriyor

Ce Eee oyunu bebek gelişimi için ipuçları veriyor

Anne ve bebeğin ilk oyunlarından biridir Ce Eee... Anne eliyle ya da bir örtüyle yüzünü kapar, sonra Ce Eee der ve hızla açar. Bebek annesini takip eder, hareketin devamını bekler ve Ce Eee denince de kahkahalarla güler. İşte bu oyun bebeğin gelişimi için önemli ipuçları veriyor.

Bebeğinize ne kadar sarılırsanız o kadar zeki oluyor

Bebeğinize ne kadar sarılırsanız o kadar zeki oluyor

Yapılan araştırmalara göre bebeklerle kurulan fiziksel temas, bebeğin gelişim sürecinde önemli bir etken. Dolayısıyla onlara gösterilen sevgi sandığımızdan çok daha değerli...

21.05.2019Bebek
Bebekler ne zaman görmeye başlar

Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Bebek bekleyen anne adayları yada yeni anne olmuş kadınlar, yeni doğan bebek gelişimi ile ilgili sıklıkla araştırma yapıyor. Bu konulardan birini de bebeklerin görme duyusu ve bebeklerin görme zamanıyla ilgili araştırmalar oluşturuyor. Anne karnındayken bebeklerin ışığı ayırt ettikleri bilinir ama buna gerçek anlamda “görme” demek mümkün değildir. Peki, bebekler ne zaman görmeye başlar? İşte, bebeklerde ay ay görme gelişimi ile ilgili bilgiler.

25.04.2019Sağlık
Sorunlu gebelikler sonucu doğan bebeklerin takibi çok önemli

Sorunlu gebelikler sonucu doğan bebeklerin takibi çok önemli

Çocuk Nöroloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doç. Dr. Ebru Kolsal, normal nörolojik gelişim göstermesi risk altında olan bebekler hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Amniyosentez nedir, ne zaman ve kimlere yapılır

Amniyosentez nedir, ne zaman ve kimlere yapılır?

Amniyosentez nedir? Amniyosentez neden yapılır? Amniyosentezin riskleri nelerdir? Amniyosentez ne zaman ve kimlere yapılır? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Murat Arslan’dan öğrendik.

Plasenta nedir Plasenta ne işe yarar Görevleri nelerdir

Plasenta nedir? Plasenta ne işe yarar? Görevleri nelerdir?

Çoğumuz yaşamsal önem taşıyan plasenta hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Büyük kısmını damarların oluşturduğu plasenta yeterli gelişmediği takdirde bebekte büyüme-gelişme geriliği gibi sorunlar yaşanabilir? Peki, plasentanın görevleri nelerdir? Plasenta gebeliğin hangi döneminde oluşur? İşte, konuyla ilgili bazı önemli bilgiler…

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason

4D ultrason ile sağlıklı bebeğini gören annenin hamileliği de rahat bir şekilde geçer.

Bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyor mu

Bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyor mu?

Hamilelikte, doğum sırasında ya da doğum sonrasında yaşanan sorunlara bağlı olarak bir ya da daha fazla gelişimsel alanda nörolojik açıdan gerilik görülebilecek bebeklere ‘riskli bebek’ deniyor. Riskli bebeklerin önemli bir bölümünü erken doğan (prematüre) bebekler oluştururken, bir kısmını düşük kilolu doğum, kuvöz yatışı, zor doğum, oksijensiz kalma ve kanama gibi özel durumlara sahip bebekler oluşturuyor.

12.11.2018Yenidoğan
Bebeğiniz yemek istemiyorsa zorlamayın

Bebeğiniz yemek istemiyorsa zorlamayın

Özelikle katı yiyeceklere geçerken yapılan zorlamalar bakın neye yol açıyor?

Kirli hava çocukların zekasını etkiliyor

Kirli hava çocukların zekasını etkiliyor!

Büyük şehirlerin en büyük sorunlarının başında gelen hava kirliliği, bebeklerde beyin gelişimi bozukluklarına ve öğrenme güçlüklerine neden olabiliyor. Uzmanlar bebekleri hava kirliliğinin yoğun olduğu sabah erken ve gece geç saatlerde şehrin kalabalığına ve seyahate çıkarmamak gerektiğine dikkat çekiyor.

Hamilelikle birlikte değişen bir rutin: Adet döngüsü

Hamilelikle birlikte değişen bir rutin: Adet döngüsü

Her kadın bilir ki, hamilelikle birlikte bir şeyler mutlaka az ya da çok değişime uğrar. Bu değişimlerin başında adet süreci gelir. Hamilelik boyunca adet görmeyen vücudun bu yeni döneme alışma aşamasında yaşadıklarını Kadın Hastalıkları ve Uzmanı Op. Dr. Selda Mutluay anlattı.

3.10.2018Doğum
Bebeğinizin beyin gelişimine yön verebilirsiniz

Bebeğinizin beyin gelişimine yön verebilirsiniz!

“İster anne karnında olsun, ister doğduktan sonra olsun bir çocuğun beyin gelişimini tek başına artıracak bir yöntem, ilaç veya besin maddesi olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Aksi takdirde insanlarda boyut ve gelişim olarak çok farklı düzeyde beyin yapılarıyla karşılaşırdık” diyen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, anne karnındaki bebeklerin beyin gelişimini etkileyen faktörleri açıkladı.

Yeni anne olanlar kilolarını dert etmesin

Yeni anne olanlar kilolarını dert etmesin

Doğum sonrası anne adayları, doğru beslenme programıyla hareket etmezlerse ve aşırı kalorili yiyeceklere eğilimleri artarsa doğumda aldıkları kiloları veremedikleri gibi kilo almaya devam edebilirler. Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, yeni anne olanların kilolarını dert etmemeleri gerektiğini söylüyor ve sağlıklı beslenme önerilerinde bulunuyor.

11.09.2018Doğum
Emzirirken bu besinlerden uzak durun

Emzirirken bu besinlerden uzak durun

Büyümenin en hızlı olduğu yenidoğan döneminde bebeğin yaşantısında en önemli konu beslenmedir. İlk 6 ay su dahi vermeden, sadece anne sütü bebek için yeterlidir. Peki, bu dönemde anneler nasıl beslenmeli? Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Altuntaş; emziren annelerin uzak durması gereken besinleri sıraladı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

30.08.2018Doğum
Cerebral Palsy’li bebekler için masaj önerisi

Cerebral Palsy’li bebekler için masaj önerisi

Dokunma, sevgi göstergesinin fiziksel bir kanıtıdır. Bebek ile anne arasındaki duygusal bağı güçlendiren masaj, etkin bir iletişim aracı olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak anne babanın bebeğe sevgi ile bağlanması, onun sağlıklı büyüme ve gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Özellikle Cerebral Palsy’li bebeklerde bu durum daha büyük önem taşıyor.

Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Lohusalık döneminde bu önerilere dikkat

Hamilelik ve doğum doğanın kadına sunduğu inanılmaz bir deneyim. Ancak yeni bir canlının dünyaya geldiği bu dönemin her aşaması son derece önem taşıyor. Üstelik bu süreç sadece hamilelikle de sınırlı kalmıyor. Gerek anne, gerekse bebeğin sağlığı için doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan lohusalık dönemine de dikkat etmek gerekiyor.

20.06.2018Doğum
Bebeğin ay ay boy ve kilo gelişimi

Bebeğin ay ay boy ve kilo gelişimi

Her bebeğin boy ve kilo gelişimi kendi eğrisi üzerinde değerlendirilmelidir.

Yazar Sonuçları

Erken bebeklik döneminde dil gelişimi

Bebeğin dünyaya gelmesiyle beraber göz teması, çıkardığı sesler ve anne-babaya verdiği harekete dayalı tepkiler dikkatli bir şekilde takip edilmektedir. Çıkardığı ilk sesler, melodili babıldamalar, ağlama, gülme ve çığlıklar çocuğun iletişim gelişiminde ilk 9 ay ciddi önem taşımaktadır.

24.07.2020

Bebek gelişiminde egzersizlerin önemi ve uygulamaları

Doğduğunda küçücük olan bebeğiniz, bir süre sonra büyümeye, başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlıyor. Zaman zaman büyüyeceğine dahi inanamadığınız bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. İşte bu süreçte ve ileride bebeğinizin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapılan masaj ve egzersizlerden geçiyor.

18.07.2020

Prenatal (Doğum Öncesi) Kapsamlı Bakım

Gebelik kadın yaşamında en keyifli bir o kadar da stresli dönemlerden biridir. Meyve ve sebze gibi bol olarak tüketilecek gıdalar yanında çiğ et, balık, pastörize olamayan sütten yapılan peynirler gibi yememesi gerekenlerde vardır.

21.01.2020

3 aylık bebeğin gelişimi

Bebeklerin çok hızlı geliştiği bir gerçek. 2 ayı geride bıraktınız ve bebeğiniz artık 3 aylık. Bu süreçte sizi neler bekliyor? Bebeğin hareketleri, öğrenme tarzı, uyku düzeni… İşte 3 aylık bebek gelişimine dair önemli bilgiler…

3.10.2019
8 maddede hamilelikte yeterli ve dengeli beslenme

8 maddede hamilelikte yeterli ve dengeli beslenme

Kadınlar için hayatlarındaki en özel dönemlerinden biri olan hamilelikte annenin yeterli ve doğru beslenmesi önem taşıyor. Bu dönemde dengeli beslenme, hem anne karnında hem de doğumdan sonraki dönemde bebeğin sağlıklı gelişimini etkiliyor.

18.09.2019
Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

Gebelik sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, çiftlerin kafasını kurcalayan bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

19.06.2019

Sizin bebeğiniz dünyayı nasıl algılıyor?

Bebek gelişimini destekleyebilmek için en önemli nokta 5 duyunun (görme, işitme, dokunma, tatma ve koku) düzenli şekilde uyarılmasıdır. Bunları besleme, alt değiştirme, banyo, sakinleştirme gibi temel bakım aktivitelerinde bebeğinize verebildiğiniz gibi, sistemli oyunlar aracılığıyla da etkin şekilde sunabilirsiniz. Ancak bizim bebeklere sunduğumuz doğal ya da sistemli uyarılma ortamlarından öte, bebeğin doğuştan getirdiği duyusal özellikleri ve bazı uyaran türlerine karşı sahip olabileceği hassasiyetleri, kurduğumuz etkileşimlerin yönünü belirleyen temel unsurdur.

5.03.2019
Riskli bebek gelişiminde bunlara dikkat

Riskli bebek gelişiminde bunlara dikkat!

Bebeklerin gelişimleri sırasında mutlaka nörolojik açıdan da takip edilmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ebru Kolsal, erken müdahalenin önemine dikkat çekti.

15.02.2019

Bebeklerle oynayabileceğiniz bebek oyunları

Oyun, çocuğun gelişimini en güzel destekleyecek yollardandır. Bebeklik döneminde oynadığınız oyunlar çocuğunuzun bilişsel gelişimini destekler.

29.01.2019

10 aylık bebeğin gelişim süreçleri

10 aylık bebeğin fiziksel gelişimi açısından yeni bir döngü başlamıştır. Bu yaşın en belirgin özelliği emekleme, popo üzerinde gitme, ayağa kalkma davranışıdır. Yani yürümeye başlama hazırlıkları hız kazanmıştır.

17.10.2018
Annelerin doğum sonrası yalnızlığı sona eriyor

Annelerin doğum sonrası yalnızlığı sona eriyor

Travmatik bir süreç olan doğum, her annede derin izler bırakabiliyor. Ancak asıl sorunlar doğum sonrası süreçte başlıyor ve anneler, en çok desteğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde yalnızlık yaşıyor. Evde Bakım Hekimi Dr. Tayyar Vardar, anne adaylarına tavsiyelerde bulunurken bu süreçte lohusa koçlarından destek alınabileceğinin altını çizdi.

27.07.2018

İlk yılda bebeğinizin gelişimini desteklemek için nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğiniz duygularınıza duyarlıdır ve duygulara uyumlu tepki verir.

19.06.2018