MENÜ

Prematüre Bebek

Prematüre Bebek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Prematüre Bebek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 743 Prematüre Bebek haberi bulunmuştur.

Prematüre Bebek Haberleri

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Dünya ülkelerinin çoğunda Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kabul ediliyor. Prematüre bebek annelerinin Anneler Günü ise yaşadıkları zorluklar konusunda toplumda farkındalık oluşması için bir hafta önce, yani Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanıyor.

30.04.2020Yenidoğan
İskoçya’da koronavirüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya’da koronavirüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya'da 26 Mart’ta doğduktan hemen sonra yapılan corona virüsü testi pozitif çıkan Peyton adlı prematüre bebeğin virüsü yendiği açıklandı.

23.04.2020Dünya
Türkiyede 10 bebekten 1i prematüre doğuyor

Türkiye'de 10 bebekten 1'i prematüre doğuyor

Türkiye'de bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 65'inin prematüre doğumdan kaynaklandığını dile getiren Neonataoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Uraş, "10 bebekten 1'i prematüre doğuyor. Bu bebeklerin ileriki yaşlarda sağlık sorunları yaşamaması için kontrollerinin ilkokul çağına kadar aksatmadan yapılması gerekiyor" dedi.

10.02.2020Yenidoğan
16 yıl önce bebeğini kaybetti... Şimdi parmak bebeklere gönüllü annelik yapıyor

16 yıl önce bebeğini kaybetti... Şimdi 'parmak bebek'lere gönüllü annelik yapıyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezinde görevli 47 yaşındaki hemşire Şadigül Köroğlu, 16 yıl önce bebeğinin hayatını kaybettiği merkezde, erken dünyaya gelen ve sağlık sorunları yaşayan prematüre bebeklere "gönüllü annelik" yapıyor.

3.02.2020Gündem
Prematüre bebekler yaşıtlarının boy/kilosuna ne zaman ulaşır

Prematüre bebekler yaşıtlarının boy/kilosuna ne zaman ulaşır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada her yıl 15 milyon bebek, prematüre olarak doğuyor ve bir milyondan fazlası bir yaşını dolduramadan yaşamını yitiriyor. Neonatoloji (Yeni Doğan) Uzmanı Dr. Bora Baysal, “Erken doğan bebekler serebral palsili bebeklerin yüzde 45'ini, görme sorunu yaşayanların yüzde 35'ini, işitme ve bilişsel sorunlar yaşayanların ise yüzde 25'ini oluşturuyor” dedi.

13.12.2019Yenidoğan
“Prematüre Gücü” Projesi Büyüyerek Devam Ediyor

“Prematüre Gücü” Projesi Büyüyerek Devam Ediyor!

Türkiye’de 33 yıldır yenilikçi ve güvenilir ürünleriyle bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışan Prima, “Prematüre Gücü” projesi kapsamında, dünyanın en küçük kahramanları olan prematürelere ve ailelerine desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda şu ana kadar 500 bini aşkın bebek bezini hastanelere bağışlayan Prima, buna ek olarak prematüre ebeveynler için eğitim seminerleri düzenledi ve Anne Bebek Uyum odası açılması için katkıda bulundu. Prematüre Gücü projesini büyüten Prima, bu yıl ebeveynlerin desteği ile de prematüre bebek bezi bağışını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Küçük melekler ve onları hayata bağlayanlar ödüllendirilecek

Küçük melekler ve onları hayata bağlayanlar ödüllendirilecek

Her yıl 150 bin prematüre doğumun gerçekleştiği Türkiye’de, kritik olarak kabul edilen 31’inci haftadan önce doğan bebeklerin hayatta kalma oranı yüzde 50 seviyelerinde kalıyor. Bu duruma dikkat çekmek ve prematüre doğumlar konusunda farkındalık oluşturmak için aralarında 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde bir ödül töreni düzenlenecek.

17.11.2019Etkinlikler
Her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor

Her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor

Türkiye’de doğan her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor. Sağlıklı gelişimlerini tamamlama sürecinde bazı deri sorunları da yaşayabilen prematüre bebeklerin hassas ve duyarlı bir cildi olduğuna dikkat çeken Dermatolog Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü'nde, kullanılan bezden banyosuna kadar prematüre bebeklerin cilt bakımına dair önemli bilgiler paylaşıyor.

15.11.2019Yenidoğan
6 aylık Almilanın ölümünde ihmal iddiası

6 aylık Almila'nın ölümünde ihmal iddiası

SULTANGAZİ'de İlhan- Songül çiftinin üçüz çocuklarından 6 aylık Almila bebek, nefes borusuna mama kaçınca fenalaştı. Babası tarafından hastaneye götürülen bebek, kurtarılamadı. Bebeğin anne ve babası, o anda hastanede bulunmayan nöbetçi doktorun geç müdahale ettiği,  hastane personelinin de ihmali bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

4.11.2019Gündem
‘Tenis topu’ taburcu oldu

‘Tenis topu’ taburcu oldu

İngiltere’nin Güney Galler bölgesinde 25 haftalıkken doğan prematüre bebek Poppy McSween, hastanede müşahede altında geçirdiği iki yılın sonunda taburcu edildi.

20.09.2019Dünya
Prematüre bebek bakımının 10 püf noktası

Prematüre bebek bakımının 10 püf noktası

Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin özellikle ilk dönemlerdeki bakımı biraz daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Erken doğumlardan sonra ebeveynlere büyük görev düştüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, prematüre bebeklerin bakımının püf noktalarını açıkladı.

Prematüre bebek anneleri için 10 öneri

Prematüre bebek anneleri için 10 öneri

Bebeğin gebeliğin 24. – 37. haftaları arasında dünyaya gelmesi erken doğum olarak tanımlanıyor. Türkiye’de ise her 10 doğumdan biri erken oluyor.

14.03.2019Bebek

’Prematüre Gücü’ Projesi seminerleri başladı!

Dünyanın en küçük kahramanları prematüre bebeklerin ve ebeveynlerinin mücadelesine destek olmak için #PrematüreGücü projesi, desteğe ihtiyaç duyan prematüre ebeveynlerini de yalnız bırakmıyor. Mutlu annelerin bebeklerinin de mutlu olacağı gerçeğinden yola çıkarak El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik bilgilendirici seminer ve eğitimler düzenlemeye başladı

14.02.2019Etkinlikler
Restorasyon sürer hayat normalleşir

Restorasyon sürer hayat normalleşir

Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, alınan proaktif tedbirlerle ekonomide ısınmanın durduğunu belirterek, “2019’da restorasyon süreci devam edecek, hayat daha da normalleşecek” dedi.

18.12.2018Ekonomi
Baba Vanga kimdir İşte Baba Vanga’nın 2019 kehanetleri

Baba Vanga kimdir? İşte Baba Vanga’nın 2019 kehanetleri

Bulgar kahin Baba Vanga, 2019’a kısa bir süre kala kehanetleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Baba Vanga, 2018 için ‘Dünyanın yeni hakimi Çin olacak. Çin ekonomik olarak güçlenecek.’ kehanetinde bulunmuştu. Peki, Baba Vanga kimdir? İşte Baba Vanga’nın 2019 kehanetleri

12.12.2018Gündem
Prematüre Gücü projesiyle Prematüre Bebeklere destek

Prematüre Gücü projesiyle Prematüre Bebeklere destek

Anne ve bebeklerin hayatlarını iyileştirmek için yenilikçi ürünler sunan Prima, dünyanın en küçük kahramanları prematüre bebeklerin ve ebeveynlerinin mücadelesine destek olmak adına #PrematüreGücü projesinin bu yıl kapsamını genişletiyor. Proje kapsamında El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu kurularak Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik seminer ve eğitimler düzenlenecek, Türkiye’deki hastanelerin prematüre yoğun bakım ünitelerine Prematüre Bebek Bezi bağışına bu yıl da devam edilecek.

20.11.2018Etkinlikler
Türkiye’de her yıl 150 bin aceleci bebek doğuyor

Türkiye’de her yıl 150 bin aceleci bebek doğuyor!

Prematüre bebek nedir? Prematüre bebek bakımı nasıl yapılır? Erken doğan bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmeli? Uzmanı Doç. Dr. Ferhat Çekmez, prematüre bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatıyor.

16.11.2018Yenidoğan
Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar

Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar?

Uzmanlar prematüre bebeklerin yaşıtlarını hangi yaş aralığında yakaladığını açıkladı ve evde prematüre bebek bakımı hakkında bilgi verdi.

16.11.2018Yenidoğan
Dünyada her yıl milyonlarca bebek erken doğuyor

Dünyada her yıl milyonlarca bebek erken doğuyor!

Anne rahminde başlayan hayat hikayelerini, henüz olgunlaşma sürecine ulaşamadan tamamlamak zorunda kalan küçük hatta çok küçük parmak bebeklerin günü… 17 Kasım Dünya Prematüre Günü! Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Şenol Bozdağ, prematüre bebekleri anlattı.

16.11.2018Yenidoğan
Bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyor mu

Bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyor mu?

Hamilelikte, doğum sırasında ya da doğum sonrasında yaşanan sorunlara bağlı olarak bir ya da daha fazla gelişimsel alanda nörolojik açıdan gerilik görülebilecek bebeklere ‘riskli bebek’ deniyor. Riskli bebeklerin önemli bir bölümünü erken doğan (prematüre) bebekler oluştururken, bir kısmını düşük kilolu doğum, kuvöz yatışı, zor doğum, oksijensiz kalma ve kanama gibi özel durumlara sahip bebekler oluşturuyor.

12.11.2018Yenidoğan
Prematüre nedir Prematüre doğuma neler sebep oluyor

Prematüre nedir? Prematüre doğuma neler sebep oluyor?

Prematüre doğuma neler sebep olur? Prematüre bebek doğumları kaçıncı haftalar arsında gerçekleşiyor? Prematüre bebeklerde en çok yaşanan sorunlar neler? Prematüre bebekler neden küveze alınıyor ve prematüre bebeklerin bakımı nasıl yapılıyor? Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı İbrahim Çelebi sorularımızı yanıtlıyor?

26.10.2018Yenidoğan
Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar

Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar

Bebek bekleyen annelerin en büyük endişesi, erken doğum. Gelişiminin tamamlanmadan doğumun başlaması, bebek doğduktan sonra bazı sorunlarla karşılaşılması anlamına da gelebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Doç. Dr. Hülya Dede, erken doğum ile ilgili toplumda pek çok yanlış bilginin yaygınlığına dikkat çekerek doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

23.10.2018Yenidoğan
Çevreci iklim uygulamaları istihdamı artıracak

Çevreci iklim uygulamaları istihdamı artıracak

Enerji, ulaştıma ve altyapı hizmetlerinde temiz iklim uygulamalarının şehirlerde yaygınlaştırılmasıyla dünya genelinde 13,7 milyon kişiye iş imkanı sağlanabileceği bildirildi.

12.09.2018Ekonomi
Prematürelerde enfeksiyonlara dikkat edilmeli

Prematürelerde enfeksiyonlara dikkat edilmeli

Prematüre bebekler sağlık sorunları ile dünyaya gelebiliyor. Fakat bu sorunları farkındalık sahibi olarak aşmak mümkün. Prematüre bebekler için anne sütünün hayat kurtardığına, prematüre bebek konusunda uzmanlaşmış bir ekip ve iyi bir yenidoğan yoğun bakım süreci ile bebeklerin hayata tutunabildiklerine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İsmail Gönen, prematüre bebeklerin bakımını anlattı.

20.07.2018Yenidoğan
Doktorlar yaşayamaz demişti 415 gram doğan bebek şimdi bir yaşında...

Doktorlar yaşayamaz demişti! 415 gram doğan bebek şimdi bir yaşında...

Yaşıtlarına göre hala küçük ama artık makinelere bağlı değil. Karşısına çıkan bütün engelleri geçmeyi başaran Adalee bebek bir mucize yarattı.

16.07.2018Bebek
Baba Vanga kimdir Baba Vanganın 2018 ve gelecek kehanetleri

Baba Vanga kimdir? Baba Vanga'nın 2018 ve gelecek kehanetleri

Bulgar kahin Baba Vanga, kehanetlerinin gerçekleşmesi ardından sık sık gündeme geliyor. Öngörüleriyle en güçlü devlet adamlarını dahi etkilemeyi başaran Baba Vanga, 2018 için 2 kehanette bulunmuştu. Peki 11 Eylül saldırısını ve Obama’nın başkan olacağını bilen Baba Vanga kimdir? 2018 ve gelecek için hangi kehanetlerde bulundu?

19.03.2018Gündem
Baba Vanga kimdir, hangi kehanetleri doğru çıktı

Baba Vanga kimdir, hangi kehanetleri doğru çıktı?

Baba Vanga'nın meşhur kehanetleri yıllar geçtikçe dikkatle takip ediliyor. Bugüne kadar bir çok tahmini doğru çıkan Baba Vanga'nın kim olduğu merak edilirken, yeni yıla dair hangi kehanetlerinin olduğu da vatandaşlar tarafından merak konusu. Peki Baba Vanga kimdir, hayatındaki dikkat çeken detaylar nelerdir?

26.12.2017Gündem
Türkiye’nin ilk “Prematüre Bebek Bakımı” kitabı

Türkiye’nin ilk “Prematüre Bebek Bakımı” kitabı

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanı ve Eğitmeni İnci Candemir’in kaleme aldığı “Prematüre Bebek Bakımı” kitabı Destek Yayınları’ndan çıktı.

23.11.2017Etkinlikler
Bugün Dünya Prematüre Günü Prematüre nedir

Bugün Dünya Prematüre Günü! Prematüre nedir?

'17 Kasım Dünya Prematüre Günü' dolayısıyla yapılan etkinlikler haberlere konu oldu. Zonguldak'ta, "17 Kasım Dünya Prematüre Günü" dolayısıyla prematüre çocuklar fidan dikimi gerçekleştirdi. Peki prematüre nedir?

17.11.2017Gündem
Bursalı beşizler 21 aylık oldu

Bursalı beşizler 21 aylık oldu

17 Kasım tarihinde kutlanan “Dünya Prematüre Bebek Günü” sebebiyle düzenlenen etkinlikle Bursa'daki bebekler bir araya geldi. Hatice ve Fatih Yılmaz çiftinin beşizleri, 21 aylık oldu.

17.11.2017Haber
İlgi odağı oldular...

İlgi odağı oldular...

Bursa'da “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” sebebiyle düzenlenen etkinlikle prematüre olarak dünyaya gelen bebekler ve aileleri bir araya geldi. Etkinliğe beşizleri 21 aylık olan Hatice ve Fatih Yılmaz çifti de katıldı.

17.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Prematüre bebeklerde masaj mucizesi

Anne karnında 37. haftayı tamamlamadan doğmuş olan bebekler prematüre sınıfına girmektedir. Prematüre bebek bakımı hassasiyetle takip edilmesi gereken bir konudur. Bu sebeple dış dünyaya adapte olmaya çalışan miniğinize ona kuvvet katacak masaj ile başlayabilirsiniz. Prematüre bebek yeni dünyasına alışmaya çalışırken siz de onun hayatını kolaylaştırabilir, adaptasyon sürecini hızlı ve sağlıklı atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

5.02.2020

Prematüre bebekler anne sevgisiyle güçleniyor

Bebeğinizin yoğun bakım destek gereksinimi de olsa sevgi ve umutla yakınında olun. Bebeğinizle zamanından önce başlayan birlikteliğiniz sizi endişelendirmesin.

20.11.2019

Cesaret Kadınlara Çok Yakışıyor

Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili birkaç sene önce hissettiğim şeyleri maalesef hissetmiyorum. Üzgünüm ama bazı markalar bu projeleri PR amaçlı kullanıyor. Sadece PR amaçlı yürütülen sosyal sorumluluk projeleri de 10 metre öteden belli oluyor. Gerçekten ruha dokunan, hedefi olan ve toplumu destekleyen sosyal sorumluluk projeleri ise bazen geri planda kalıyor.

16.04.2019
Prematüre bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur

Prematüre bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur?

Türkiye’deki her 10 bebekten 1’i prematüre olarak doğuyor. Tıbbi olarak 37. Haftadan önce doğan bebeklere “prematüre” yani erken doğan bebek deniyor. Anne karnındaki gelişimini tamamlaması için bir süre hastanede uygun şartlarda bakım verilmesi gerekiyor.

13.12.2018
Kendileri küçük mücadeleleri büyük

Kendileri küçük mücadeleleri büyük

Her yıl binlerce bebek zamanından önce dünyaya geliyor. Kendileri küçük ama mücadeleleri büyük olan prematüre bebeklerde ciddi sağlık sorunları görülebiliyor. Bebeklerini bir an önce kucağına almak isteyen anne babaları ise zorlu bir süreç bekliyor. Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Esin Koç ile hem prematüre bebek bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri hem de prematüre ailelerinin cesaretini artırmak için düzenledikleri sergiyi konuştuk.

27.11.2018

İlham veren prematüre hikâyesi! Gram gram yaşama tutundu…

Kasım ayı prematüre doğum farkındalık ayı… Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl 150 bin prematüre bebek aramıza katılıyor. Minicik doğduklarına bakmayın, onlar tahmin ettiğinizden de güçlüler! Çünkü gram gram yaşama tutunuyorlar.

19.11.2018

Rehber köpeğime dokunmayın

İZMİR’in ilk rehber köpeği ve sahibi Benay Gözkaman’a sokaklarda rastlayabilirsiniz.

3.03.2018