EKSTRA
MENÜ

Prematüre Bebek

Prematüre Bebek haberleri sayfasında güncel ve son dakika Prematüre Bebek hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 787 Prematüre Bebek haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Prematüre Bebek Haberleri

Doktorlar yaşayamaz demişti... Guinness Rekorlar Kitabına girdi

Doktorlar 'yaşayamaz' demişti... Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

'Hayatta kalan en prematüre bebek' olarak kayıtlara geçen Richard Hutchinson'dan iyi haber geldi. 5 aylıkken, 330 gram ağırlıkta dünyaya gelen ve doktorların 'kurtulma şansı 0' dediği Hutchinson 1 yaşına bastı.

21.06.2021Dünya
Prematüre bebeklerde körlük tehlikesi

Prematüre bebeklerde körlük tehlikesi

Riskli prematüre bebeklerde körlük tehlikesine karşın doğumdan sonraki 4-6 hafta içinde tarama yapılacak.

5.05.2021Gündem
Hava kirliliğinde bitmeyen tehlike PM 2.5

Hava kirliliğinde bitmeyen tehlike PM 2.5!

Son günlerde gündeme gelen toz fırtınaları dışında özellikle 'PM 2.5' olarak adlandırılan ince partiküllerin yani 'kirleticilerin' havada uzun süre kalması da insan sağlığını ciddi şekilde etkiliyor. Partiküller neden bu kadar tehlikeli? Konunun uzmanları anlattı.

11.03.2021Gündem
Özge, yeni proteziyle yürümek için kısıtlamada çatıda çalışıyor

Özge, yeni proteziyle yürümek için kısıtlamada çatıda çalışıyor

Antalya'da 13 günlükken bacağı kesilen ve babasının kendi imkanlarıyla yaptığı düzenekle yürümeyi öğrenmeye çalışan Özge Yıldırım'ın (7), eskidiği için bacağını sıkan protezi yenilendi. Yeni protezine alışmaya çalışan Özge, pandemi nedeniyle sokağa çıkamadığı zamanlarda çalışmalarını evinin çatısında sürdürüyor.

5.03.2021Gündem
ABD’de 450 gram doğan prematüre bebeğe tedaviden mezuniyet sertifikası

ABD’de 450 gram doğan prematüre bebeğe tedaviden mezuniyet sertifikası

ABD’nin Georgia eyaletinde 450 gram ile prematüre olarak dünyaya gelen Charlie Smith'in 3 yıllık tedavisi sona erken, tedavi gördüğü hastane tedavinin bitmesinin ardından Smith'e mezuniyet töreni düzenledi.

Prematüre bebeğin göz ve işitme taramaları zamanında ve eksiksiz yapılmalı

Prematüre bebeğin göz ve işitme taramaları zamanında ve eksiksiz yapılmalı

Beklenen doğum tarihlerinden önce dünyaya gözlerini açan prematüre bebeklerin ailelerine uyarılarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Adnan Sarı, "Bebek yoğun bakımdan taburcu olduktan sonra bebeğin kontrollerini yeni doğan uzmanı veya bu konuda deneyimli çocuk doktoru yapmalıdır. Bebeğin göz ve işitme taramaları zamanında ve eksiksiz yapılmalıdır" dedi.

24.11.2020Çocuk-Aile
Prematüre bebeklerin bakımı konusunda aile bilgilendirilmeli

Prematüre bebeklerin bakımı konusunda aile bilgilendirilmeli

Çoklu gebelik, enfeksiyon, obezite, diyabet, yüksek tansiyon, genetik durumlar gibi birçok nedenden dolayı her yıl 15 milyon bebek erken doğuyor. Prematüre olarak nitelendirilen bu bebeklerin bakımı ise hassasiyet gerektiriyor.

17.11.2020Yenidoğan
Türkiye’de her yıl 150 binden fazla prematüre bebek doğuyor

Türkiye’de her yıl 150 binden fazla prematüre bebek doğuyor

Türkiye’de her yıl yaklaşık 150 bin bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiğini açıklayan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Hese Coşar, “Erken doğumdan kaynaklanan sağlık sorunları teknolojik donanımlı yenidoğan yoğun bakım üniteleri ve alanında uzman hekimlerle en aza indiriliyor” dedi.

17.11.2020Yenidoğan
Prematüre bebekler hakkında bilinmesi gerekenler

Prematüre bebekler hakkında bilinmesi gerekenler

Hamileliğin 37. haftasından önce doğan ve doğum ağırlığı 2500 gramın altında olan bebeklere ‘prematüre’ denir. Peki, her zayıf doğan bebek prematüre midir? Prematüre bebek bakımında nelere dikkat edilmeli? Çocuk Fizyoterapisti Şehnaz Yüce, çok önemli bilgiler paylaştı.

17.11.2020Yenidoğan
Prematüre ebeveynleri tarafından en çok merak edilen 8 soru

Prematüre ebeveynleri tarafından en çok merak edilen 8 soru

Ülkemizde her yıl 150 bine yakın bebek prematüre olarak doğuyor. Erken doğumla dünyaya gözlerini açan bu minikler maalesef pek çok sağlık sorunuyla karşılaşıyor. Peki, prematüre bebeklerin bakımı ve beslenmesi nasıl olmalı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

16.11.2020Yenidoğan
Prematüre bebeklerin sağlıklı gelişimi için nelere dikkat edilmeli

Prematüre bebeklerin sağlıklı gelişimi için nelere dikkat edilmeli?

37. haftadan önce gerçekleşen doğumlara prematüre doğum adı veriliyor. Erken doğan bebeklerde solunum sorunları, hipotermi, beslenme problemleri yaşanabildiğini belirten Uzm. Dr. Sibel Kılıçaslan, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla önemli bilgiler paylaştı.

16.11.2020Yenidoğan
Pandemi sürecinde prematüre bebek bakımının 8 önemli kuralı

Pandemi sürecinde prematüre bebek bakımının 8 önemli kuralı

Bebek bekleyen anne babalar, çocuklarına kavuşmak için gün sayar. Ancak kimi zaman bu kavuşma, olması gerekenden daha önce yaşanır. Hal böyle olunca, doğum haftasına bağlı olarak yaşamsal bazı sorunlarla boğuşmak zorunda olan prematüre bebeğin bakımı için aşırı dikkat isteyen bir süreç başlar. İşte, prematüre bebekler için farkındalık yaratılması amacıyla her yıl 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanıyor.

16.11.2020Yenidoğan
Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Koronavirüs sürecinde prematüre bebek anneleri daha dikkatli olmalı

Dünya ülkelerinin çoğunda Anneler Günü, Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kabul ediliyor. Prematüre bebek annelerinin Anneler Günü ise yaşadıkları zorluklar konusunda toplumda farkındalık oluşması için bir hafta önce, yani Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanıyor.

30.04.2020Yenidoğan
İskoçya’da koronavirüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya’da koronavirüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya'da 26 Mart’ta doğduktan hemen sonra yapılan corona virüsü testi pozitif çıkan Peyton adlı prematüre bebeğin virüsü yendiği açıklandı.

23.04.2020Dünya
Türkiyede 10 bebekten 1i prematüre doğuyor

Türkiye'de 10 bebekten 1'i prematüre doğuyor

Türkiye'de bebek ölümlerinin yaklaşık yüzde 65'inin prematüre doğumdan kaynaklandığını dile getiren Neonataoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurdan Uraş, "10 bebekten 1'i prematüre doğuyor. Bu bebeklerin ileriki yaşlarda sağlık sorunları yaşamaması için kontrollerinin ilkokul çağına kadar aksatmadan yapılması gerekiyor" dedi.

10.02.2020Yenidoğan
16 yıl önce bebeğini kaybetti... Şimdi parmak bebeklere gönüllü annelik yapıyor

16 yıl önce bebeğini kaybetti... Şimdi 'parmak bebek'lere gönüllü annelik yapıyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezinde görevli 47 yaşındaki hemşire Şadigül Köroğlu, 16 yıl önce bebeğinin hayatını kaybettiği merkezde, erken dünyaya gelen ve sağlık sorunları yaşayan prematüre bebeklere "gönüllü annelik" yapıyor.

3.02.2020Gündem
Prematüre bebekler yaşıtlarının boy/kilosuna ne zaman ulaşır

Prematüre bebekler yaşıtlarının boy/kilosuna ne zaman ulaşır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada her yıl 15 milyon bebek, prematüre olarak doğuyor ve bir milyondan fazlası bir yaşını dolduramadan yaşamını yitiriyor. Neonatoloji (Yeni Doğan) Uzmanı Dr. Bora Baysal, “Erken doğan bebekler serebral palsili bebeklerin yüzde 45'ini, görme sorunu yaşayanların yüzde 35'ini, işitme ve bilişsel sorunlar yaşayanların ise yüzde 25'ini oluşturuyor” dedi.

13.12.2019Yenidoğan
“Prematüre Gücü” Projesi Büyüyerek Devam Ediyor

“Prematüre Gücü” Projesi Büyüyerek Devam Ediyor!

Türkiye’de 33 yıldır yenilikçi ve güvenilir ürünleriyle bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak için çalışan Prima, “Prematüre Gücü” projesi kapsamında, dünyanın en küçük kahramanları olan prematürelere ve ailelerine desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda şu ana kadar 500 bini aşkın bebek bezini hastanelere bağışlayan Prima, buna ek olarak prematüre ebeveynler için eğitim seminerleri düzenledi ve Anne Bebek Uyum odası açılması için katkıda bulundu. Prematüre Gücü projesini büyüten Prima, bu yıl ebeveynlerin desteği ile de prematüre bebek bezi bağışını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Küçük melekler ve onları hayata bağlayanlar ödüllendirilecek

Küçük melekler ve onları hayata bağlayanlar ödüllendirilecek

Her yıl 150 bin prematüre doğumun gerçekleştiği Türkiye’de, kritik olarak kabul edilen 31’inci haftadan önce doğan bebeklerin hayatta kalma oranı yüzde 50 seviyelerinde kalıyor. Bu duruma dikkat çekmek ve prematüre doğumlar konusunda farkındalık oluşturmak için aralarında 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde bir ödül töreni düzenlenecek.

17.11.2019Etkinlikler
Her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor

Her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor

Türkiye’de doğan her 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor. Sağlıklı gelişimlerini tamamlama sürecinde bazı deri sorunları da yaşayabilen prematüre bebeklerin hassas ve duyarlı bir cildi olduğuna dikkat çeken Dermatolog Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü'nde, kullanılan bezden banyosuna kadar prematüre bebeklerin cilt bakımına dair önemli bilgiler paylaşıyor.

15.11.2019Yenidoğan
6 aylık Almilanın ölümünde ihmal iddiası

6 aylık Almila'nın ölümünde ihmal iddiası

SULTANGAZİ'de İlhan- Songül çiftinin üçüz çocuklarından 6 aylık Almila bebek, nefes borusuna mama kaçınca fenalaştı. Babası tarafından hastaneye götürülen bebek, kurtarılamadı. Bebeğin anne ve babası, o anda hastanede bulunmayan nöbetçi doktorun geç müdahale ettiği,  hastane personelinin de ihmali bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

4.11.2019Gündem
‘Tenis topu’ taburcu oldu

‘Tenis topu’ taburcu oldu

İngiltere’nin Güney Galler bölgesinde 25 haftalıkken doğan prematüre bebek Poppy McSween, hastanede müşahede altında geçirdiği iki yılın sonunda taburcu edildi.

20.09.2019Dünya
Prematüre bebek bakımının 10 püf noktası

Prematüre bebek bakımının 10 püf noktası

Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin özellikle ilk dönemlerdeki bakımı biraz daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Erken doğumlardan sonra ebeveynlere büyük görev düştüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, prematüre bebeklerin bakımının püf noktalarını açıkladı.

Prematüre bebek anneleri için 10 öneri

Prematüre bebek anneleri için 10 öneri

Bebeğin gebeliğin 24. – 37. haftaları arasında dünyaya gelmesi erken doğum olarak tanımlanıyor. Türkiye’de ise her 10 doğumdan biri erken oluyor.

14.03.2019Bebek
’Prematüre Gücü’ Projesi seminerleri başladı

’Prematüre Gücü’ Projesi seminerleri başladı!

Dünyanın en küçük kahramanları prematüre bebeklerin ve ebeveynlerinin mücadelesine destek olmak için #PrematüreGücü projesi, desteğe ihtiyaç duyan prematüre ebeveynlerini de yalnız bırakmıyor. Mutlu annelerin bebeklerinin de mutlu olacağı gerçeğinden yola çıkarak El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik bilgilendirici seminer ve eğitimler düzenlemeye başladı

14.02.2019Etkinlikler
Restorasyon sürer hayat normalleşir

Restorasyon sürer hayat normalleşir

Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, alınan proaktif tedbirlerle ekonomide ısınmanın durduğunu belirterek, “2019’da restorasyon süreci devam edecek, hayat daha da normalleşecek” dedi.

18.12.2018Ekonomi
Baba Vanga kimdir İşte Baba Vanga’nın 2019 kehanetleri

Baba Vanga kimdir? İşte Baba Vanga’nın 2019 kehanetleri

Bulgar kahin Baba Vanga, 2019’a kısa bir süre kala kehanetleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Baba Vanga, 2018 için ‘Dünyanın yeni hakimi Çin olacak. Çin ekonomik olarak güçlenecek.’ kehanetinde bulunmuştu. Peki, Baba Vanga kimdir? İşte Baba Vanga’nın 2019 kehanetleri

12.12.2018Gündem
Prematüre Gücü projesiyle Prematüre Bebeklere destek

Prematüre Gücü projesiyle Prematüre Bebeklere destek

Anne ve bebeklerin hayatlarını iyileştirmek için yenilikçi ürünler sunan Prima, dünyanın en küçük kahramanları prematüre bebeklerin ve ebeveynlerinin mücadelesine destek olmak adına #PrematüreGücü projesinin bu yıl kapsamını genişletiyor. Proje kapsamında El Bebek Gül Bebek Derneği işbirliği ile Prematüre Ebeveyn Eğitim Fonu kurularak Türkiye genelinde ebeveynlere yönelik seminer ve eğitimler düzenlenecek, Türkiye’deki hastanelerin prematüre yoğun bakım ünitelerine Prematüre Bebek Bezi bağışına bu yıl da devam edilecek.

20.11.2018Etkinlikler
Türkiye’de her yıl 150 bin aceleci bebek doğuyor

Türkiye’de her yıl 150 bin aceleci bebek doğuyor!

Prematüre bebek nedir? Prematüre bebek bakımı nasıl yapılır? Erken doğan bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmeli? Uzmanı Doç. Dr. Ferhat Çekmez, prematüre bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatıyor.

16.11.2018Yenidoğan
Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar

Prematüre bebekler yaşıtlarını ne zaman yakalar?

Uzmanlar prematüre bebeklerin yaşıtlarını hangi yaş aralığında yakaladığını açıkladı ve evde prematüre bebek bakımı hakkında bilgi verdi.

16.11.2018Yenidoğan
Dünyada her yıl milyonlarca bebek erken doğuyor

Dünyada her yıl milyonlarca bebek erken doğuyor!

Anne rahminde başlayan hayat hikayelerini, henüz olgunlaşma sürecine ulaşamadan tamamlamak zorunda kalan küçük hatta çok küçük parmak bebeklerin günü… 17 Kasım Dünya Prematüre Günü! Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Öğr. Şenol Bozdağ, prematüre bebekleri anlattı.

16.11.2018Yenidoğan
Bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyor mu

Bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyor mu?

Hamilelikte, doğum sırasında ya da doğum sonrasında yaşanan sorunlara bağlı olarak bir ya da daha fazla gelişimsel alanda nörolojik açıdan gerilik görülebilecek bebeklere ‘riskli bebek’ deniyor. Riskli bebeklerin önemli bir bölümünü erken doğan (prematüre) bebekler oluştururken, bir kısmını düşük kilolu doğum, kuvöz yatışı, zor doğum, oksijensiz kalma ve kanama gibi özel durumlara sahip bebekler oluşturuyor.

12.11.2018Yenidoğan
Prematüre nedir Prematüre doğuma neler sebep oluyor

Prematüre nedir? Prematüre doğuma neler sebep oluyor?

Prematüre doğuma neler sebep olur? Prematüre bebek doğumları kaçıncı haftalar arsında gerçekleşiyor? Prematüre bebeklerde en çok yaşanan sorunlar neler? Prematüre bebekler neden küveze alınıyor ve prematüre bebeklerin bakımı nasıl yapılıyor? Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı İbrahim Çelebi sorularımızı yanıtlıyor?

26.10.2018Yenidoğan
Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar

Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar

Bebek bekleyen annelerin en büyük endişesi, erken doğum. Gelişiminin tamamlanmadan doğumun başlaması, bebek doğduktan sonra bazı sorunlarla karşılaşılması anlamına da gelebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Doç. Dr. Hülya Dede, erken doğum ile ilgili toplumda pek çok yanlış bilginin yaygınlığına dikkat çekerek doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

23.10.2018Yenidoğan
Çevreci iklim uygulamaları istihdamı artıracak

Çevreci iklim uygulamaları istihdamı artıracak

Enerji, ulaştıma ve altyapı hizmetlerinde temiz iklim uygulamalarının şehirlerde yaygınlaştırılmasıyla dünya genelinde 13,7 milyon kişiye iş imkanı sağlanabileceği bildirildi.

12.09.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Prematüre bebeklerde masaj mucizesi

Anne karnında 37. haftayı tamamlamadan doğmuş olan bebekler prematüre sınıfına girmektedir. Prematüre bebek bakımı hassasiyetle takip edilmesi gereken bir konudur. Bu sebeple dış dünyaya adapte olmaya çalışan miniğinize ona kuvvet katacak masaj ile başlayabilirsiniz. Prematüre bebek yeni dünyasına alışmaya çalışırken siz de onun hayatını kolaylaştırabilir, adaptasyon sürecini hızlı ve sağlıklı atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

5.02.2020

Prematüre bebekler anne sevgisiyle güçleniyor

Bebeğinizin yoğun bakım destek gereksinimi de olsa sevgi ve umutla yakınında olun. Bebeğinizle zamanından önce başlayan birlikteliğiniz sizi endişelendirmesin.

20.11.2019

Cesaret Kadınlara Çok Yakışıyor

Sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili birkaç sene önce hissettiğim şeyleri maalesef hissetmiyorum. Üzgünüm ama bazı markalar bu projeleri PR amaçlı kullanıyor. Sadece PR amaçlı yürütülen sosyal sorumluluk projeleri de 10 metre öteden belli oluyor. Gerçekten ruha dokunan, hedefi olan ve toplumu destekleyen sosyal sorumluluk projeleri ise bazen geri planda kalıyor.

16.04.2019
Prematüre bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur

Prematüre bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur?

Türkiye’deki her 10 bebekten 1’i prematüre olarak doğuyor. Tıbbi olarak 37. Haftadan önce doğan bebeklere “prematüre” yani erken doğan bebek deniyor. Anne karnındaki gelişimini tamamlaması için bir süre hastanede uygun şartlarda bakım verilmesi gerekiyor.

13.12.2018
Kendileri küçük mücadeleleri büyük

Kendileri küçük mücadeleleri büyük

Her yıl binlerce bebek zamanından önce dünyaya geliyor. Kendileri küçük ama mücadeleleri büyük olan prematüre bebeklerde ciddi sağlık sorunları görülebiliyor. Bebeklerini bir an önce kucağına almak isteyen anne babaları ise zorlu bir süreç bekliyor. Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Esin Koç ile hem prematüre bebek bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri hem de prematüre ailelerinin cesaretini artırmak için düzenledikleri sergiyi konuştuk.

27.11.2018

İlham veren prematüre hikâyesi! Gram gram yaşama tutundu…

Kasım ayı prematüre doğum farkındalık ayı… Yapılan araştırmalara göre ülkemizde her yıl 150 bin prematüre bebek aramıza katılıyor. Minicik doğduklarına bakmayın, onlar tahmin ettiğinizden de güçlüler! Çünkü gram gram yaşama tutunuyorlar.

19.11.2018