EKSTRA
MENÜ

Aşırı Sağ

Aşırı Sağ ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşırı Sağ haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.809 Aşırı Sağ haberi bulunmuştur.

Aşırı Sağ Haberleri

Alman ordusunda aşırı sağ soruşturması

Alman ordusunda aşırı sağ soruşturması

Alman ordusunun 9. Zırhlı Eğitim Tugayı’na mensup 26 asker hakkında aşırı sağcı sohbet grubu oluşturma şüphesiyle soruşturma başlatıldığı bildirildi.

29.11.2020Avrupa
Netanyahu ve BAE lideri Al Nahyan 2021 Nobel Barış ödülüne aday gösterildi

Netanyahu ve BAE lideri Al Nahyan 2021 Nobel Barış ödülüne aday gösterildi

Ortadoğu’da, Filistin ve Yemen gibi ülkeler başta olmak üzere bölgedeki istikrarsızlığın sorumlusu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

25.11.2020Dünya
Traktörlerle şehre girdiler... Vizon protestosu...

Traktörlerle şehre girdiler... Vizon protestosu...

Danimarka’da Kopenhag ve Aarhus şehir meydanlarına traktörleriyle gelen göstericiler, hükümetin anayasaya aykırı olarak kürkü için yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonu itlaf etme kararını protesto etti.

22.11.2020Avrupa
Demokrasi havarisi kesildiler

Demokrasi havarisi kesildiler

Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu dünyayı kasıp kavuran ve COVID-19 olarak bilinen koronavirüs belasına karşı mücadelede daha da başarılı olabilmek için bu hafta ortasında yeni bir yasal düzenlemeye onay verdi.

21.11.2020Avrupa
Alman parlamentosunda bakana koronavirüs tacizi

Alman parlamentosunda bakana koronavirüs tacizi

Almanya’da aşırı sağcı AfD, korona önlemleri karşıtlarını parlamentoya soktu. Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier mecliste bir protestocunun hedefi oldu.

20.11.2020Dünya
Aşçı Attila Hildmann’a soruşturma

Aşçı Attila Hildmann’a soruşturma

Korona salgınından beri önlemlere karşı çıkanların ve koronanın dünya düzenini değiştirmek için bir yalan olduğunu savunanların başını çeken vegan aşçı Attila Hildmann’a soruşturma açıldı.

19.11.2020Avrupa
Federal Meclis’te korona tacizi

Federal Meclis’te korona tacizi

Almanya’da ana muhalefet aşırı sağ AfD, korona önlemleri karşıtı göstericileri ziyaretçi listesinden içeri aldı. Göstericiler bakan ve milletvekillerini meclis koridorlarında taciz etti.

19.11.2020Avrupa
Aşırı sağcı kişiden silah alan eyalet bakanı istifa etti

Aşırı sağcı kişiden silah alan eyalet bakanı istifa etti

Almanya’da eyalet içişleri bakanı olan Lorenz Caffier, Neo-nazi çevrelerle bağlantılı bir kişiden silah aldığının ortaya çıkması üzerine istifa etti.

19.11.2020Dünya
Oyunlardaki ‘aşırı sağ’ tehlikesi

Oyunlardaki ‘aşırı sağ’ tehlikesi

İngiltere’de ‘aşırı sağ’ ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından takibi yapılan 18 yaşın altındakilerin sayısının 3 yılda yaklaşık 5 kat arttığı bildirildi.

18.11.2020Avrupa
İçişleri Bakanı Caffier istifa etti

İçişleri Bakanı Caffier istifa etti

Almanya’da Mecklenburg-Vorpommern Eyalet İçişleri Bakanı Lorenz Caffier, aşırı sağ bağlantılı bir kişiden silah satın aldığının ortaya çıkmasının ardından istifa etti.

18.11.2020Avrupa
Düşünce suçunda () bile ayrımcılık

Düşünce suçunda (!) bile ayrımcılık

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, sonradan terör örgütü DEAŞ sempatizanı 20 yaşında Kuzey Makedonya ve Avusturya vatandaşı olduğu belirlenen bir terörist tarafından 4 kişinin öldürülmesi üzerine, ülkede yeniden ‘İslam tartışmaları’ başlatıldı.

16.11.2020Avrupa
‘Bugün Türk avına çıkıyoruz’

‘Bugün Türk avına çıkıyoruz’

Bochum Ruhr Üniversitesi’nin Alman polis teşkilatında yaptığı araştırmanın sonuçları, teşkilat içindeki ırkçı yapılanma, yabancı ve Türk düşmanlığının boyutlarını gözler önüne serdi. Araştırmaya katılan bir polis memuru, başka bir polis memuru arkadaşının devriyeye çıkarken “Bugün Türk avına çıkıyoruz” dediğini anlattı.

12.11.2020Avrupa
Almanya’nın Biden sevinci

Almanya’nın Biden sevinci

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Amerika’yla geleneksel köklü ilişkilerde büyük sorun yaşayan Almanya, seçimleri son anda Joe Biden’ın kazanmasıyla rahatladı. Ülkede bayram havası oluştu. Başbakan Angela Merkel, ABD’nin 46’ncı Başkanı Biden’ın zafer konuşmasını beklemeden tebrik mesajı yayımladı.

8.11.2020Avrupa
Berlin’de aşırı sağcı polislere 40 inceleme

Berlin’de aşırı sağcı polislere 40 inceleme!

Berlin Emniyeti Teşkilatı, bünyesindeki aşırı sağcı polislere yönelik incelemelerini sürdürüyor. Berlin Emniyet Müdürü Barbara Slowik, “Yaklaşık 40 kadar olayla ilgili inceleme sürüyor. İncelemeye konu olan polislerin yarısı görevden uzaklaştırıldı” dedi.

3.11.2020Avrupa
Son dakika… Rezil karikatüre kınama... Başsavcılık harekete geçti

Son dakika… Rezil karikatüre kınama... Başsavcılık harekete geçti!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yayın dolayısıyla Charlie Hebdo dergisi yetkilileri hakkında resen soruşturma başlattı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında ise ‘Başta Fransa olmak üzere, tüm ülkeleri ve yöneticileri son haftalarda yaşanan provokatif saldırılara karşı sorumlu ve hakkaniyetli bir tavırla gereken adımları atmaya, tüm değerleri ayaklar altına alan bu anlayışa ve destekleyicilerine karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz’ denildi.

28.10.2020Gündem
Fransa’da yine karikatür küstahlığı Macrondan yüz buluyorlar

Fransa’da yine karikatür küstahlığı! Macron'dan yüz buluyorlar

Fransa’da siyasiler, İslam’ı hedef alan açıklamalarını sürdürürken bu tavırdan cesaret bulanlar, tepki çeken Hz. Muhammed karikatürlerini binaların yüzeyine yansıttılar.

25.10.2020Dünya
‘Bu saygısızlık ciddi şekilde soruşturmalıdır’

‘Bu saygısızlık ciddi şekilde soruşturmalıdır’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından, Almanya’nın başkenti Berlin’de Mevlana Camisi’nde yapılan aramalar sırasında polislerin, üzerinde namaz kılınan halılara botlarla basmasına tepki gösterdi:

23.10.2020Avrupa
Son dakika... AK Parti Sözcüsü Çelikten Berlin tepkisi

Son dakika... AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Berlin' tepkisi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Alman polisinin Berlin'de Mevlana Camii'ne dönük şiddetini kınıyoruz. Camiye baskın yaparak, saygısız şekilde içinde dolaşmak insan haklarının ihlalidir. Alman makamları sorumlu davranmalıdır" dedi.

23.10.2020Gündem
Akademik yılı Pankaj Mishra ile açtılar

Akademik yılı Pankaj Mishra ile açtılar

Üniversiteler 2020-2021 akademik eğitim öğretim yıl açılış törenlerine başladı. İstanbul’da 20 yıldır eğitim veren bir vakıf üniversitesi, pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirdiği akademik yıl açılış törenini ünlü yazar Pankaj Mishra ile gerçekleşti.

21.10.2020Eğitim
Aşırı sağın kalesi Saksonya

Aşırı sağın kalesi Saksonya!

Dresden Teknik Üniversitesi’ne bağlı Hannah Arendt Enstitüsü’nün yaptığı araştırmanın sonucuna göre, Almanya’nın doğu eyaleti Saksonya, aşırı sağın kalesi olarak çıktı.

16.10.2020Avrupa
Alman istihbaratının başları karantinada

Alman istihbaratının başları karantinada

Korona Alman gizli servis üst yöneticilerine ulaştı. İç istihbarat teşkilatı başkanından sonra yardımcısı Sinan Selen de karantinaya girdi.

14.10.2020Dünya
Yardımcısı da pozitif çıktı... Gözler Seehofer’da

Yardımcısı da pozitif çıktı... Gözler Seehofer’da

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı üst düzey yöneticilerine korona bulaştı. İstihbarat Başkanı Thomas Haldenwang’a korona tanısı konulmasının ardından yardımcısı Sinan Selen’e de virüs bulaştığı bildirildi. Selen’in de ev karantinasına girdiği ve Haldenwang gibi çalışmalarına evden devam ettiğini, istihbaratın ise tam kapasite çalıştığı belirtildi.

14.10.2020Avrupa
Fanatik Rumlardan Maraş provakasyonu Sınırda yangın çıktı

Fanatik Rumlardan 'Maraş' provakasyonu! Sınırda yangın çıktı

Kıbrıs Rum kesiminde faaliyet gösteren aşırı sağ eğilimli ve ırkçı Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) taraftarları geçtiğimiz gün Maraş’ın 46 yıl sonra kısmi olarak açılmasını provoke ederek, Derinya Sınır kapısında havai fişekle protesto düzenledi.

11.10.2020Dünya
Münih , Halle, Hanau Bu kanlı çizgi uzuyor

Münih , Halle, Hanau! Bu kanlı çizgi uzuyor

Almanya’nın Halle kentinde geçen yıl yapılan ırkçı saldırının birinci yıl dönümünde kurbanlar için anma töreni düzenlendi. Türklere ait döner büfesi ile sinagogun önünde yapılan anmada, kurbanlar anısına çiçek bırakılırken, törene katılan Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkede yaşayan herkesi ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ve ayrımcılığa karşı tavır almaya çağırdı. Steinmeier, “Münih, Halle, Hanau. Bu kanlı çizgi uzuyor” dedi.

9.10.2020Avrupa
‘İğrenç, dayanılmaz ve utanç verici’

‘İğrenç, dayanılmaz ve utanç verici’

Almanya’da aşırı sağ anamuhalefet parti AfD, kalifiye iş gücü göçü yasasının iptali için parlamentoya önerge verdi. Önerge Meclis’te hararetli tartışmalara neden oldu. SPD milletvekili Helge Lindh, “Nasyonal sosyalistlerin yeniden bu Meclis’te oturuyor olması iğrenç, dayanılmaz ve utanç verici bir şey” dedi.

8.10.2020Avrupa
Diyalog kazansın diye çalışıyoruz

Diyalog kazansın diye çalışıyoruz

İtalya Başbakanı Conte, aralarında Hürriyet’in de olduğu Avrupa’nın önde gelen gazetelerine açıklamalarda bulundu. Conte, Doğu Akdeniz ile ilgili, ‘Ben, İtalya ve hükümetimiz, Almanya ve Avrupa kurumları temsilcileriyle birlikte diyaloğun galip gelmesi için çalışacağımıza dair size garanti verebilirim’ dedi.

8.10.2020Dünya
Her 24 dakikada bir aşırı sağ saldırısı yaşanıyor

Her 24 dakikada bir aşırı sağ saldırısı yaşanıyor

Almanya Uyum Vakfı’nın başlattığı “Nefrete Karşı Sesimi Yükseltiyorum” adlı kampanyayı açan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile hükümetin Uyum Sorumlusu Annette Widmann Mauz, ırkçılığa karşı sesimizi daha fazla yükseltmeliyiz çağrısında bulundu. Uyum Sorumlusu Widmann Mauz “Almanya’da her 24 dakikada bir aşırı sağ saldırı yaşanıyor” dedi.

7.10.2020Avrupa
Çelişkili aşırı sağ raporu

Çelişkili aşırı sağ raporu

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, Federal Kriminal Dairesi Başkanı Holger Münch ve Federal Polis Teşkilatı Başkanı Dieter Romann ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ‘Güvenlik Birimlerinde Aşırı Sağcılar Raporu’nu tanıttı.

6.10.2020Avrupa
Viyana seçimlerini Türkler belirleyecek

Viyana seçimlerini Türkler belirleyecek

Avusturya’nın başkenti Viyana’da belediye başkanı ve eyalet meclis üyelerini belirlemek üzere 11 Ekim’de gerçekleştirilecek seçimlerde yüzde 7’nin üzerinde oy oranına sahip Türkiye kökenli seçmenlerin tercihi kilit önem taşıyor.

5.10.2020Avrupa
Seehofer’dan Weidel’e: Utanın

Seehofer’dan Weidel’e: Utanın

Almanya’da 2021 bütçe tartışmalarında Meclis, aşırı sağ AfD ile mülteci konusunda sert atışmalara sahne oldu. Federal İçişleri Bakanı Seehofer, AfD Grup Başkanı Weidel’e “Utanın utanın” diye sert tepki gösterdi.

1.10.2020Avrupa
Alman istihbaratında aşırı sağcı 4 kişilik bir grup daha ortaya çıktı

Alman istihbaratında aşırı sağcı 4 kişilik bir grup daha ortaya çıktı

Almanya’da eyalet istihbarat teşkilatında dört kişiden oluşan aşırı sağcı bir grup daha ortaya çıktı. Bu dört kişiden birinin eyalet içişleri bakanlığında diğer üçünün ise istihbarat teşkilatında aşırı sağ hareketlerin de izlendiği gözlemleme dairesinden olduğu anlaşıldı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Hiçbir şeyi örtbas etmiyoruz” dedi.

1.10.2020Avrupa
Eski sözcüden şok sözler ‘Göçmenleri gaz odalarında...’

Eski sözcüden şok sözler! ‘Göçmenleri gaz odalarında...’

Almanya’da uzun yıllar aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) basın sözcülüğü görevinde bulunan Christian Lüth’ün ülkeye gelen göçmenlerin vurulabileceğini veya gaz odalarına sokulabileceğini söylediği iddia edildi.

28.09.2020Avrupa
350’den fazla aşırı sağcı şüpheli vaka belirlendi

350’den fazla aşırı sağcı şüpheli vaka belirlendi

Almanya’daki güvenlik birimleri içinde son 3 yılda 350’den fazla aşırı sağ kaynaklı şüpheli vaka tespit edildiği bildirildi.

27.09.2020Avrupa
Oktoberfest kurbanları 40. yılında anıldı: Demokrasi düşmanlarına göz yummayalım

Oktoberfest kurbanları 40. yılında anıldı: Demokrasi düşmanlarına göz yummayalım

Münih kentinde, 1980’de dünyaca ünlü Oktoberfest bira festivalinde gerçekleştirilen neonazi terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenler için yapılan anma töreninde Cumhurbaşkanı Steinmeier konuştu. Aşırı sağa karşı şimdiye kadar olduğundan çok daha kararlı bir mücadele çağrısında bulunan Steinmeier, “Polis teşkilatında özgürlük ve demokrasi düşmanlarına göz yummayalım” dedi.

27.09.2020Avrupa
Seehofer’e baskı artıyor

Seehofer’e baskı artıyor

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’a yönelik, emniyet içinde ırkçı ve aşırı sağcı araştırma yaptırması için baskılar artıyor. İçişleri Bakanı Seehofer, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’nde aşırı sağcı 30 polisin açığa çıkmasından sonra emniyet içinde ırkçı araştırma yapılmasına karşı çıkmıştı. Bakan ırkçı polislerle ilgili ‘münferit vaka’ değerlendirmesinde bulunmuştu.

21.09.2020Avrupa
Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşatılacak

Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşatılacak

Almanya’da NSU terör çetesinin ilk kurbanı Enver Şimşek’in ismi Jena’da bir meydana verildi. Dün gerçekleştirilen törene Şimşek’in eşi Adile Şimşek ile çocukları Semiya ile Abdülkerim Şimşek, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Thüringen Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow, Belediye Başkanı Thomas Nitzsche ile çok sayıda Alman ve Türk katıldı.

20.09.2020Avrupa
Ankara’dan tepki yağdı: ‘Hesap sorulmalı’

Ankara’dan tepki yağdı: '‘Hesap sorulmalı’

Ankara’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik küfürlü manşet atan Yunan gazetesine tepki yağdı.

20.09.2020Dünya
Son dakika: İletişim Başkanı Altundan, Cumhurbaşkanı Erdoğana hakaret eden Yunan gazetesine kınama

Son dakika: İletişim Başkanı Altun'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden Yunan gazetesine kınama

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yunanistan'da bir gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret edilmesini en sert biçimde kınadığını belirterek, Yunan hükümetine, bu utanmazlığın sorumlularından hesap sorulması çağrısında bulundu.

19.09.2020Gündem
Onun koruması da aşırı sağcı çıktı

Onun koruması da aşırı sağcı çıktı

Focus dergisinin haberine göre, Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Thomas Haldenwang göreve geldiği sırada yanına aldığı yakın korumalardan biri aşırı sağcı çıktı. Korumanın, aşırı sağcı ve paramiliter yapıya sahip ‘Uniter’ adlı derneğin üyesi olduğunu belirten dergi, olayın Berlin’deki güvenlik birimleri tarafından büyük skandal olarak değerlendirildiğini yazdı.

18.09.2020Avrupa
‘Emniyetteki ayrık otları temizlenmeli’

‘Emniyetteki ayrık otları temizlenmeli’

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti emniyetinde ortaya çıkan aşırı sağcı polis skandalına karşı Federal Meclis’ten de sesler yükseldi. SPD Federal Meclis milletvekili Cansel Kızıltepe, emniyet içinde yapısal ırkçılık olup olmadığının araştırılmasını istedi.

18.09.2020Avrupa
‘En son birime kadar sorgulanmalı’

‘En son birime kadar sorgulanmalı’

Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Holger Münch, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet polis teşkilatı içinde 29 polis memurunun beş ayrı WhatsApp grubunda ırkçı paylaşımlar yapmasını değerlendirdi: “Olayın üzerine gidilmeli ve emniyetteki en son birime kadar sorgulanmalı.”

17.09.2020Avrupa
29 ırkçı polise şafak baskını

29 ırkçı polise şafak baskını

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde Duisburg, Mülheim, Essen, Moers ve Oberhausen kentlerinde 29 ırkçı polise ait 34 adrese bu sabah saat 06.00’da baskın düzenledi. Polislerin, ilki 2013 yılında sonuncusu da 2015 yılında kurulan en az beş ayrı WhatsApp grubunda aşırı sağ içerikli paylaşımlar yaptıkları tespit edildi.

16.09.2020Avrupa
‘Aşırı sağcılar demokrasiyi tehdit ediyor’

‘Aşırı sağcılar demokrasiyi tehdit ediyor’

Almanya’da federal hükümetin Doğu Eyaletleri Komiseri Marco Wanderwitz, aşırı sağcıların batı eyaletlerine göre doğu eyaletlerinde halk arasında daha fazla taraftar ve sempatizan topladığını söyledi.

15.09.2020Avrupa
Aşırı sağla bağlantılı muvazzaf askerin evine baskın

Aşırı sağla bağlantılı muvazzaf askerin evine baskın!

Almanya’nın Neubrandenburg kentinde polis, federal ordu mensubu bir askerin evine, devletin güvenliğini ağır şekilde tehlikeye düşürecek saldırı hazırlığında olduğu şüphesiyle baskın düzenledi.

14.09.2020Avrupa
Trumptan kafa karıştıran açıklama: 2 dönem daha başkanlık yapmak istiyorum

Trump'tan kafa karıştıran açıklama: 2 dönem daha başkanlık yapmak istiyorum

ABD Başkanı Trump 'Beyaz Saray'da 4 yıl daha kazanacağız, sonra da belki bir 4 yıl daha isteriz' açıklaması yapıp kafaları karıştırdı.

14.09.2020Dünya
Aşırı sağcı bu kadar cephaneliği ne yapacaktı

Aşırı sağcı bu kadar cephaneliği ne yapacaktı!

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti sınırları içinde kalan Seevetal beldesinde bir cephaneliği dolduracak kadar silah ve silahlara ait binlerce mermi ele geçirildi. Polisin şüphe üzerine tek bir adreste yaptığı aramada ele geçen silah ve mermilerin aşırı sağ çevrelerle yakın ilişkisi olan birine ait olduğu öğrenildi.

13.09.2020Avrupa
Özgürlüğe ‘Evet’, düşmanlığa ‘Hayır’

Özgürlüğe ‘Evet’, düşmanlığa ‘Hayır’

Brenton Tarrant isimli Avustralyalı İslam düşmanı, ırkçı bir terörist, 15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde cuma namazı sırasında Nur ve Linwood camilerine silahlı saldırıda bulunarak, 1’i Türk 51 kişiyi acımasızca öldürdü, 2’si Türk 40 kişiyi de yaraladı. Christchurch Yüksek Mahkemesi’nde görülen davada suçunu itiraf eden aşırı sağcı terörist Tarrant, iki hafta önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Tahliye yolu da kapatıldı.

12.09.2020Avrupa
Haksız yere aldığı hibeyi aşırı sağcılara aktarmış

Haksız yere aldığı hibeyi aşırı sağcılara aktarmış!

Berlin’de küçük işletmelere hızlı şekilde verilen hibe yardımını alan Sebastian T.’nin, parayı aşırı sağcılara aktardığı ortaya çıtı.

9.09.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Her şey çok uzaklarda...

Gün geçmiyor ki biraz rahatlayalım...

28.10.2020

Avrupa’da İslamofobi nereye gidiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “İslam kriz içinde” demiş, yeniden yapılandırılması gerektiğini söylemişti. Vahşi şekilde katledilen Fransız öğretmen üzerinden söylemlerini İslamofobi’yi tetikleyen bir propagandaya dönüştürdü. Fransa özelinde Batı dünyasında aşırı sağın yükselişi, İslamofobi’nin tırmandığı nokta ve İslam dünyasının neden tek yumruk olamadığını uzmanlara sordum.

26.10.2020