MENÜ

Aihm

Aihm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aihm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.642 Aihm haberi bulunmuştur.

Aihm Haberleri

AİHM’den Fransa aleyhine tazminat kararı

AİHM’den Fransa aleyhine tazminat kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa’nın, iltica talebinde bulunanlara insanlık dışı muamele yaptığı yönünde karar verdi.

3.07.2020Avrupa
AİHM ’den Yunanistan’a ‘şeriat’ cezası

AİHM ’den Yunanistan’a ‘şeriat’ cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) temyiz organı olan Büyük Daire, Batı Trakya’daki Türk azınlığı yakından ilgilendiren ve ‘şeriat davası’ olarak bilinen Hatice Molla Salih davasında tazminat kararını açıkladı.

19.06.2020Dünya
Karantinadan kârlı çıkanlar

Karantinadan kârlı çıkanlar

Yaşadığımız dönemi sıkılarak, oflayarak, saat sayarak geçirenler kadar kendisi ve çevresi için verimli hale getirenler de var. Kimi ekmek, lahmacun yapmayı öğrendi; kimi kendini bahçeye, toprağa verdi. Yoga öğrenmeye başlayan mı ararsınız, yeni bir dil ya da enstrüman mı... #EvdeKal günleri için ilham verebilecek fikirler derledik.

Yargıçlar Sendikası eski Başkanına “hakaret ve iftira”dan dava açıldı

Yargıçlar Sendikası eski Başkanına “hakaret ve iftira”dan dava açıldı  

YARGIÇLAR Sendikası eski Başkanı, Avukat Mustafa Karadağ hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yönelik “…Pelikan grubu avukatı gölge başsavcı gibi çalışıyor. Başsavcı ile istişare ediliyor, eski Sovyetlerdeki siyasi komiser gibi, onun oluru olmadan Başsavcı hiçbir şey yapamıyor…” sözleri nedeniyle “kamu görevlisine alenen hakaret ve iftira” suçundan dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, Karadağ hakkında 2 yıl 2 aydan 6 yıl 4 ay’a kadar hapis cezası isteniyor.

18.05.2020Gündem
Türkiyeden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendiasın sosyal medyadaki açıklamalarına tepki

Türkiye'den Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın sosyal medyadaki açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın sosyal medyadaki açıklamalarına tepki göstererek söz konusu açıklamaların, bu ülkenin izlediği tutarsız, hukuk dışı ve gayriinsani politikaların somut kanıtı olduğunu bildirdi.

14.03.2020Gündem
Metin Feyzioğlu: Yunanistan’ın göçmenlere şiddetini AİHM’ye götüreceğiz

Metin Feyzioğlu: Yunanistan’ın göçmenlere şiddetini AİHM’ye götüreceğiz

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı şiddeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini söyleyerek, ”İşkence gören insanların vekaletlerini almaya başladık. Doğrudan AİHMye işi götüreceğiz ve Yunanistan’ın insan hakları ihlallerini orada belgeleyerek, tek tek başvurucular lehine davalar açacağız” dedi.

11.03.2020Gündem
AİHM Yunan polisinin öldürdüğü ilk mültecinin dosyasını işleme aldı

AİHM Yunan polisinin öldürdüğü ilk mültecinin dosyasını işleme aldı

AİHM, Yunan polisi tarafından vurularak öldürülen ilk mülteci olan Ahmed Ebu Emad’ın ailesi tarafından yapılan başvuruyu işleme alındı.

10.03.2020Dünya
Son dakika haberler... Göç İdaresi duyurdu: İşleme alındı

Son dakika haberler... Göç İdaresi duyurdu: İşleme alındı

Göç İdaresi'nden yapılan açıklamada "Yunanistan tarafından geri itilen bir aile ve şiddetli müdahaleyle ölen bir sığınmacı için AİHM'e yapılan iki başvuru işleme alındı" denildi.

10.03.2020Gündem
Son dakika haberler... Gezi Parkı Davasında karar

Son dakika haberler... Gezi Parkı Davası'nda karar

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Memet Ali Alabora'nın da bulunduğu 1'i tutuklu 7'si firari 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümet'ini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı davanın 7. duruşmasında karar çıktı. Davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın da aralarında olduğu 9 kişiye beraat kararı verilirken 7 firari sanık hakkında çıkarılan yakalama kararları kaldırılarak "ifadelerinin alınmasına yönelik" ayrı ayrı yakalama emri çıkarılmasına hükmedildi.

18.02.2020Gündem
Kapalı Maraş turizme açılıyor

Kapalı Maraş turizme açılıyor

Türkiye ve KKTC, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bu yana 46 yıldır kapalı olan ‘hayalet kent’ Maraş’ın yerleşime açılarak ‘turizmin başkenti’ haline getirilmesine karar verdi.

16.02.2020Gündem
İşte Maraş’ın Osmanlı tapusu

İşte Maraş’ın Osmanlı tapusu

Barolar Birliği’nin KKTC’deki kapalı Maraş’ta bugün düzenleyeceği üst düzey zirve öncesinde, Rumların hak iddia ettiği bu kentin Osmanlı tapulu olduğu Ankara’dan gelen vakıf senetleriyle (vakıfname) bir kez daha ispatlandı.

15.02.2020Dünya
Hayalet kentte tarihi zirve

Hayalet kentte tarihi zirve

KKTC ve Türkiye, 1974’ten beri kapalı tutulan Maraş’ta cumartesi günü bölgenin geleceğiyle ilgili üst düzey bir toplantı düzenleyecek.

13.02.2020Dünya
TFF Başkanı Nihat Özdemir her şeyi anlattı İstifa, Ali Koç, Mustafa Cengiz, VAR, MHK ve FFP...

TFF Başkanı Nihat Özdemir her şeyi anlattı! İstifa, Ali Koç, Mustafa Cengiz, VAR, MHK ve FFP...

Özdemir, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Orhan Saka Salonu'nda basın toplantısı düzenledi.

6.02.2020Futbol
AİHM Fransa’yı cezaevleri yüzünden mahkûm etti

AİHM Fransa’yı cezaevleri yüzünden mahkûm etti

AİHM, cezaevlerindeki doluluk oranı kapasitenin üstünde olan ve mahkûmların sağlıksız koşullarda tutulduğu Fransa’yı tazminat ödemeye mahkûm etti.

31.01.2020Avrupa
TFFden AİHM açıklaması

TFF'den AİHM açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına ilişkin açıklama yaptı.

29.01.2020Futbol
Tahkim bağımsız değil

Tahkim bağımsız değil!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başta Tahkim Kurulu olmak üzere Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) hukuk kurullarının yapılanması ve işleyişiyle ilgili bir davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) adil yargılanmayı garanti altına alan 6’ncı maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

29.01.2020Futbol
AİHMden TFF Tahkim Kurulu hakkında çok konuşulacak karar

AİHM'den TFF Tahkim Kurulu hakkında çok konuşulacak karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun "bağımsız ve tarafsız bir organ" olmadığı ve yapısının değiştirilmesi gerektiği yönünde bir karar aldı.

28.01.2020Futbol
Antrenöre beraat... 5 tanık, telefon kayıtları ve Adli Tıp raporu varken...

Antrenöre beraat... 5 tanık, telefon kayıtları ve Adli Tıp raporu varken...

Antrenör Y.E.’ye 17 yaşındaki sporcusunu taciz ettiği iddiasıyla verilen 16 yıl 3 aylık hapis cezası, Yargıtay tarafından bozuldu. Gerekçe: “Tanıklar çelişkili ifadeler vermiş.”

13.01.2020Gündem
Adalet Akademisi’nde 2020 hedefleri

Adalet Akademisi’nde 2020 hedefleri

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle vizyonu değişen Akademi’nin kapılarını Hürriyet’e açtı. Özdemir, yeni dönemde ‘güven veren adalet için etkin bir eğitim’ vizyonuyla yepyeni bir müfredatla en az bir yabancı dili olan, uzman ve uygulamayı bilen çok iyi hâkim-savcılar yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

6.01.2020Gündem
‘Bayram Otel’ AİHM’ye gitti

‘Bayram Otel’ AİHM’ye gitti

Van'da 9 Kasım 2011’de meydana gelen artçı depremde yıkılarak 24 kişiye mezar olan Bayram Otel ile ilgili dava, Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşındı.

27.12.2019Gündem
Son dakika haberi: OHAL Komisyonu Başkanı konuştu Bank Asyaya yatırılan para miktarını açıkladı

Son dakika haberi: OHAL Komisyonu Başkanı konuştu! Bank Asya'ya yatırılan para miktarını açıkladı

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu, komisyona yapılan 126 bin 300 başvurudan 98 bin 300'ünün 9 bin 600 kabul, 88 bin 700 ret olarak karara bağlandığını, 28 bininin ise incelemesinin devam ettiğini söyledi. OHAL Komisyonu Başkanı Tanrıkulu ayrıca, "Örgüte destek için Bank Asya'ya yatırılan para tutarının 2 milyar 369 milyon lira olduğu tespit edildi." ifadelerinde bulundu.

26.12.2019Gündem
Gezi Parkı davasında ara karar: Osman Kavalanın tutukluluğuna devam

Gezi Parkı davasında ara karar: Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Memet Ali Alabora'nın da bulunduğu 1'i tutuklu 6'sı firari 16 sanığın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan yargılandığı davada ara karar açıklandı.Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılananların beraat talebini de reddetti.

24.12.2019Gündem
Adalet Bakanı’na eksik listesi

Adalet Bakanı’na 'eksik' listesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bakanlığının yeni insan hakları eylem planı hazırlığı sürecinde, önceki gün partisinin hukukçu milletvekilleriyle yaptığı toplantının ardından, TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda, daha çok muhalefet milletvekilleri konuştu ve özellikle yargının güvenirliği ile ilgili eleştirilerde bulundu. Toplantıda ele alınan konular rapor olarak Bakan Gül’e sunuldu.

22.12.2019Gündem
AİHM, FETÖ üyesinin başvurusunu reddetti

AİHM, FETÖ üyesinin başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hapis cezasına çarptırılan Mehmet Rasim Kuseyri'nin, hastalığına rağmen cezaevinde tutulmasının, hayatı ve sağlığı açısından tehlike oluşturduğu iddiasıyla yaptığı başvuruyu kabul etmedi.

14.12.2019Gündem
AİHM’den Kavala kararı

AİHM’den Kavala kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), hükümeti ortadan kaldırmaya ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs ile Gezi olaylarının organizatörü olma suçlamasıyla 18 Ekim 2017’den bu yana tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başvurusunu sonuçlandırdı.

11.12.2019Dünya
AİHMden Osman Kavala kararı

AİHM'den Osman Kavala kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gezi Parkı davasının tek tutuklu sanığı olan ve 770 gündür cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala'nın başvurusu hakkında ihlal kararı verdi. Mahkeme, Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını istedi.

10.12.2019Gündem
Son dakika... Adalet Bakanı Gül: Yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıyoruz

Son dakika... Adalet Bakanı Gül: Yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıyoruz

Adalet Bakan Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili olarak ''Herkesin görüşünü alarak bir Türkiye belgesi haline gelmesini sağladık" dedi. Yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı hazırladıklarını söyleyen Bakan Gül, ''Yeni eylem planında AİHM kararlarının yanı sıra diğer uluslararası belgeleri de titizlikle inceleyerek insan hakları alanındaki yeni gelişmeleri de dikkate almaktayız'' diye konuştu.

9.12.2019Gündem
AİHMden Macaristana düzensiz göçmen cezası

AİHM'den Macaristan'a düzensiz göçmen cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Macaristan'ı, iltica başvurusunda bulunan 2 düzensiz göçmeni Sırbistan'a geri yolladığı için 28 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti.

22.11.2019Dünya
‘Kanal’a Benelüks ülkeleri talip... Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul’la ilgili Hürriyet’e konuştu

‘Kanal’a Benelüks ülkeleri talip... Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul’la ilgili Hürriyet’e konuştu

Kanal İstanbul için planlama sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Finansmanla ilgili görüşmeler sürüyor. Çinliler de ilgileniyor ama en çok ilgili olan Benelüks ülkeleri. Onlar, hem teknolojik, hem de bu alanda iş deneyimi olan ülkeler” dedi. Bakan Turhan projenin büyüklüğünün 20 milyar dolar olduğunu söyledi.

16.11.2019Ekonomi
Aksaray ilk değil: 12 yaşında 8 okul... Otizmli annesi yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı

Aksaray ilk değil: 12 yaşında 8 okul... Otizmli annesi yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı

Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu’nda otizmli öğrencilerin diğer çocukların velileri tarafından ‘yuhalandığı’ iddiasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettiş görevlendirdi, okul müdürü açığa alındı. Okula alınmadığı için 12 yaşına kadar 8 okul değiştirmek zorunda kalan otizmli Rüzgar’ın annesi Banu Boralı ise eğitimdeki sıkıntılarını paylaştı:

9.11.2019Gündem
‘Girer, yatar çıkarım’ algısına çanak tutar

‘Girer, yatar çıkarım’ algısına çanak tutar

Türkiye’yi derinden sarsan, 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut’un katiline kasten adam öldürme suçundan müebbet cezası verilmesine tepkiler devam ediyor.

24.10.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Gösteri özgürlüğünde Anayasa Mahkemesi ölçütleri

Hadiseler Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen), 2012 Mart ayında TBMM’de görüşülmekte olan ve kısaca 4+4+4 diye bilinen İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nda yapılması tasarlanan değişikliklere itiraz etmek üzere Ankara’da geniş katılımlı bir kitlesel gösteri çağrısında bulunmalarıyla başlar.

26.06.2020

AİHM, gösteri özgürlüğü için hoşgörü bekliyor

Dünkü yazımız, baro başkanlarının bu hafta Ankara’ya girişte karşılaştıkları sert polis engellemesinin gösteri özgürlüğünün sınırları meselesini yeniden tartışmaya açtığını, bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) içtihatları ile Türkiye’de yürürlükte olan Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun muhtelif hükümleri arasında çelişkili bir durumun olduğunu konu alıyordu.

25.06.2020

AİHM ve AYM içtihatlarından baro başkanlarına açılan yol

2020 Türkiye’sinden geriye iz bırakacak görüntülerden birinin başkentin girişinde Çevik Kuvvet mensuplarının polis kalkanlarıyla yan yana dizilerek oluşturdukları setin önünde yere oturmuş baro başkanlarının fotoğrafı olacağını bugünden tahmin edebiliriz.

24.06.2020

AYM’nin ihlal kararlarının uygulanması nasıl sağlanabilir?

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Prof. Zühtü Arslan’ın geçen salı günkü konuşmasında adil yargılanma hakkı alanında yaşanan sorunlar ve bireysel başvurularda verilen ihlal kararlarının hayata geçirilmesi başlıklarında yaptığı muhasebe, bugün Türkiye’de yargının içinde bulunduğu duruma ışık tutan önemli tespitler içeriyor.

13.06.2020

OdaTV tutuklamalarından Avrupa Konseyi’nin son kararına

Türkiye’deki tutuklu gazeteciler sorunu, geçen hafta OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hatice Hülya Kılınç ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın tutuklanmaları, ayrıca bu internet sitesine erişim yasağı getirilmesi ile yeni bir eşiğe yükseldi.

10.03.2020

Bir davanın Avrupa yolculuğu (2)

16 yıl önce okulların sömestr tatiline erken girmesiyle karnesini alan, durakta belediye otobüsünü bekleyen, gelmeyince eve yürüyerek giden, kar fırtınası yüzünden evinin yolunu bulamayan ve donarak ölen 7 yaşındaki Atalay Kemaloğlu’nun davasının Türkiye’deki yargılama seyrini pazartesi günkü yazımızda anlatmıştık...

22.02.2020

Kavala’nın beraatına sevinelim, ancak...

İstanbul’daki ağır ceza mahkemesi tarafından Gezi davasındaki 9 sanık bakımından verilen beraat kararını bir büyük haksızlığın giderilmesi anlamında memnuniyetle karşılamak durumundayız.

19.02.2020

AYM’nin ‘ihlal’ kararı uygulanmazsa buna da ‘ihlal’ geliyor...

Geride bıraktığımız dönemde yargı alanında iz bırakan tartışmalardan biri, bazı birinci derece mahkemelerin Anayasa Mahkemesi (AYM) ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen ‘ihlal’ kararlarını uygulamayı reddederek, yüksek mahkemelere bir anlamda meydan okuyan bir tutum sergilemeleri olmuştur.

8.02.2020

AİHM Kavala için ‘Derhal tahliye’ diyor, mahkeme uygulamıyor...

GEÇEN salı günü görülen Gezi davasının yedinci duruşmasının en çok tartışma yaratan sonuçlarından biri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması yolundaki kararına karşın mahkeme heyetinden yine tahliye kararı çıkmamasıydı. Mahkemenin bu tutumu AİHM kararlarının neden uygulanmadığı konusunu bir kez daha tartışmaya açmıştır.

1.02.2020

AiHM kararı ve bağımsız tahkim!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, “Tahkim Kurulunuz bağımsız değil” demiş. Peki, şaşırdık mı? 

30.01.2020

Hâkimler vicdanlarını yasanın önüne geçirebilir mi?

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı bir konuşmada yüzüne kezzap atılan Berfin Özek’in davasında sanığa verilen 13.5 yıl cezayı yetersiz bularak eleştirmesi ilk bakışta kamuoyunda bu mahkeme kararı konusunda ortaya çıkan büyük tepkiyle uyumludur.

18.01.2020

Vaziyeti bir de böyle ‘gugıllayın’

“...AMA sadece halkımız değil, bazı bakanların ve önemli bürokratların da değişik yöntemleri kullanarak Wikipedia’ya girdiği söyleniyor. Bunlar yasak kararının alınması ve uygulanmasında etkin olan isimler çıkarsa şaşırmayın...”

14.01.2020

AYM’nin Wikipedia kararından, Sözcü’nün mahkûmiyetine...

Dün güne başladığımda Anayasa Mahkemesi’nin ‘Wikipedia’ yasağı hakkında önceki gün verdiği ‘ihlal’ kararını değerlendiren bir yazı kaleme almaya hazırlanıyordum ki, cep telefonuma düşen bir haberden İstanbul’daki bir mahkemenin ‘Sözcü’ gazetesinin yönetici ve yazarlarını mahkûm ettiğini öğrendim. Ben de bunun üzerine her iki kararı birlikte değerlendiren, birbirine taban tabana zıt bu iki yönelişin birlikte ne anlama geldiğine odaklanan bir yazı yazmaya karar verdim.

28.12.2019

‘Gençler travma yaşıyor’

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Gençler travma yaşıyor” dedi.

27.12.2019

O deli generale gönderilen Sniper’ların Mehmetçiğe nişan almayacağı garanti mi

Şunu merak ediyorum Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu dün Libya’ya asker gönderme yolunu açacak kararı alırken acaba milletvekillerinin önüne şu istihbarat bilgileri kondu mu?

17.12.2019

AİHM, Anayasa Mahkemesi’ni nasıl açığa düşürdü?

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) geçen salı günü Osman Kavala hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararının en önemli sonuçlarından biri doğrudan Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) ilgilendiriyor.

13.12.2019

İnsan Hakları Eylem Planı neyi değiştirebilir?

GEÇEN pazartesi günü İstanbul’da Adalet Bakanlığı’nın koordinasyonunda Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nin de katılımıyla ‘İnsan Hakları Eylem Planı Projesi’nin başlatılmasına ilişkin önemli bir toplantı yapıldı. Ne yazık ki kamuoyunda hak ettiği ölçüde yankı yaratmadı bu toplantı.

12.12.2019

AİHM’nin Osman Kavala kararı ve bundan sonrası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala’nın tutuklanmasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ihlal edildiğine ilişkin dünkü kararı 2017 Ekim ayından bu yana süren ve Türkiye’nin Batı kamuoylarındaki algısı açısından da kritik bir önem taşıyan bu hukuk dosyasını yeni bir eşiğe taşımıştır. Sözleşmenin üç maddesinden verilen ihlal kararının açıklanmasının Dünya İnsan Hakları Günü’ne denk gelmesinin taşıdığı sembolizmi özellikle vurgulamalıyız.

11.12.2019