Bugün neler oldu?

Selahattin Demirtaş

Güncelleme Tarihi:

Selahattin Demirtaş haberleri sayfasında Selahattin Demirtaş hakkında son dakika haberler ve güncel bilgiler bulunmaktadır. Toplam 6673 Selahattin Demirtaş haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber sayfamızdan takip edilebilir.

Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 yılında Palu, Elazığ'da doğdu. Zaza kökenli avukat ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. dönem İstanbul milletvekili olup, Figen Yüksekdağ ile birlikte Halkların Demokratik Partisi eşbaşkanlığını yürütmektedir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Demirtaş siyaset öncesi serbest avukatlık ve İHD (İnsan Hakları Derneği) Diyarbakır şubesinde yöneticilik yapmıştır. Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucuları arasındadır.

Abisi Nurettin Demirtaş'ın 2007'de Genel Başkanlık yaptığı DTP'de Grup Başkanvekilliği yaptıktan sonra DTP'nin kapatılması sürecinde yeni kurulan BDP (Barış ve Demokrasi Partisi)'ye geçerek partinin 1 Şubat 2010 tarihinde yapılan olağanüstü kongresinde Genel Başkan seçilmiştir. BDP'nin Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) katılması sürecinde Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP Eşbaşkanlığına seçilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem Diyarbakır milletvekili, 24. dönem Hakkari milletvekili ve 25. dönem İstanbul milletvekilidir.


Selahattin Demirtaş haberleri

DAHA FAZLA #SELAHATTİN DEMİRTAŞ HABERLERİ

Selahattin Demirtaş’a ait tüm site haberleri