GeriKadın Sağlığı Fast-Food yeme taktikleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fast-Food yeme taktikleri

Fast-Food yeme taktikleri

"Ev dışında yemek yemek; pizzaya, hamburgere ya da patates kızartmasına mahkum olmak anlamına gelebiliyor. Fast-food tarzı beslenerek sağlığınız için çok gerekli olan liflerden, vitaminlerden ve minerallerden mahrum kalabiliyorsunuz..."

Serbest radikallere karşı likopen

Sabah kahvaltısında açma ya da kruvasan vazgeçemediğiniz yiyeceklerse o zaman onların yanına birkaç domates eklemeyi sakın ihmal etmeyin. Domates, doyurucu ve tok tutan bir besin olduğu için, öncelikle, yediğiniz açma sayısının artmasını engelleyecek.

İkinci göreviyse, bol miktarda içerdiği likopen sayesinde serbest radikallere karşı açacağı savaş. Açma ve kruvasan gibi bol yağ, şeker ve kalori içeren yiyeceklerde bulunan serbest radikaller, hücrelerin yaşlanmasında başlıca rolü oynuyorlar.

Fast-Food yeme taktikleri

Şekere karşı beta-karoten

100 gramlık bir çikolatalı kek ya da pasta dilimi, yaklaşık 350 kalori ve bu kalorinin tamamı şekerden ve yağdan geliyor. Pastayla aynı öğünde tüketeceğiniz beta-karoten açısından zengin sebzeler içinizin daha rahat olmasını sağlayabilir.

Havuç, E ve C vitaminlerinin yanı sıra, selenyum, çinko gibi mineraller ve anti-oksidan maddeler içeriyor. İki adet çiğ havuç ve bir bardak yağsız sütle pastadaki yağ ve şekeri nötralize etmeniz ve serbest radikallerle savaşmanız mümkün.

Kızartmalara karşı enzimler

Kızarmış tavuk parçaları? Yemesi çok kolay ve zevkli, ancak sindirimi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sadece bir porsiyonunda 300 kalori var ve bunun çoğu yağdan geliyor. Hamburgerler için geçerli olan kural burada da aynı; sindirimi rahatlatmak için yağlı yiyecekleri salatayla beraber tüketmek gerek.

Ama söz konusu kızartma olunca daha fazla şey yapmak gerekebiliyor. Burada da imdadımıza ananas yetişiyor. Kızartmalardan sonrabir dilim taze ananas yerseniz, ananasta bulunan enzimler sayesinde yağları ve proteinleri sindirmeniz çok daha kolay hale gelecek.

Fast-Food yeme taktikleri

Kalorilere karşı elma

Pizza, lezzetini, onu oluşturan hamura, peynire, domates sosuna ve salam, sucuk gibi malzemelere borçlu; tabii yüksek kalori ve yağ değerlerini de! Buna rağmen pizzadan vazgemeyenlerdenseniz, tavsiyemiz "pizza"lı bir öğünü iki adet elmayla tamamlamanız.

Yavaş yavaş çiğneyerek tüketeceğiniz iki elma besinlerin fermante olmasını engelleyeceği gibi diüretik etki de sağlayacak. Elmanın kolesterol düşürücü etkisini de unutmamak gerek. Ayrıca elmada bol miktarda bulunan suda çözülebilir nitelikteki lifler yemekten hemen sonra görülen glisemi ataklarını da önleyecek.

Sodyuma karşı potasyum

Küçük bir paker patates cipsi (yaklaşık 50 gramlık), 15, 20 g. Yağ içeriyor ki bu da 2 tatlı kaşığına eşdeğer. 250 kalorilik besin değeriyse atıştırmalık bir yiyecek için biraz fazla. Peki ne yapmalı?

Patates cipsi gibi yağlı yiyecekleri, kayısı gibi A vitamini, anti-oksidanlar ve potasyum açısından zengin bir yiyecekle tüketerek zararlı etkilerini hafifletmek mümkün. Ayrıca kayısıda bulunan potasyum, metabolizmanızın cipsteki sodyumu elimine etmesini kolaylaştıracak.

Fast-Food yeme taktikleri

Yağlara karşı lifler

Hamburgeri çok seviyorsanız, arasıra yememeniz için hiçbir neden yok. Sadece bol miktarda doymuş yağ, tuz ve şeker ihtiva ettiğini bilin yeter! Bunu bilmenizi pişmanlığınızın artması için tavsiye etmiyoruz... Doymuş yağları, tuzu ve şekeri dengelemek için bol miktarda yeşil salata tüketmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz sadece.

Evet, hamburgerle birlikte yiyeceğiniz, vitamin ve kalsiyum açısından zengin kıvırcık ve göbek salata, büyük oranda lif içerdiği için sindirim sisteminizi ve bağırsaklarınızı büyük ölçüde rahatlatacak.

False