EKSTRA
MENÜ

Uzaktan Çalışma

Uzaktan Çalışma ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uzaktan Çalışma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.243 Uzaktan Çalışma haberi bulunmuştur.

Uzaktan Çalışma Haberleri

Yardım etmeye gitti, dükkanının yandığını görünce şok yaşadı

Yardım etmeye gitti, dükkanının yandığını görünce şok yaşadı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir iş yerinde çıkan yangına giden yardımsever vatandaş, karşılaştığı manzara karşısında hayatının şokunu yaşadı. Dumanları gören Kanat Özsert yardım etmek için gittiğinde, yangının kendi dükkanında çıktığını görünce şok oldu.

7.10.2020Gündem
Anadolunun El Hamrasına ibadet ve ziyaret özlemi

Anadolu'nun 'El Hamrası'na ibadet ve ziyaret özlemi

Sivas'ın Divriği ilçesinde, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Tarihi Ulu Cami ve Darüşşifası'nda, 2017 yılında başlayan kapsamlı restorasyon çalışmaları sürerken, hem cami cemaati hem de ziyaretçiler eserin bir an önce açılmasını bekliyor. Mimari üslubu, süsleme ve örtü sistemlerinin denge ve uyumlu tasarımıyla 'Anadolu'nun El Hamrası' olarak nitelendirilen caminin restorasyon çalışmalarının 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

7.10.2020Seyahat
MEB kazanım kavrama testleri nasıl görüntülenir İşte ortaokul 5, 6, 7 ve 8inci sınıf kazanım testleri

MEB kazanım kavrama testleri nasıl görüntülenir? İşte ortaokul 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf kazanım testleri

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin derslerinde işleyecekleri konuları pekiştirecekleri ve farklı soru türleri üzerinde deneyim kazanacakları 60 çalışma fakisülü paylaştı. MEB kazanım testleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim sürecinde ortaokul ve lise öğrencilerinin kazanımları edinme düzeylerini tespit edilmesi amacıyla hazırlanıyor. Peki, MEB kazanım kavrama testleri nasıl görüntülenir? İşte ortaokul 5, 6, 7 ve 8'inci sınıf kazanım testleri

6.10.2020Gündem
Pandemi, e-ticaret alışkanlıklarını değiştirdi

Pandemi, e-ticaret alışkanlıklarını değiştirdi

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs pandemisinin ardından evden çalışma sisteminin tercih edilmesi, tatil alışkanlıklarının değişmesi ve uzaktan eğitim sistemine geçilmesi; e-ticaretteki tüketim alışkanlıklarını da yeniden belirledi.

6.10.2020Teknoloji
OMÜlü öğrencilerden TEKNOFESTte büyük başarı

OMÜ'lü öğrencilerden TEKNOFEST'te büyük başarı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin geliştirmiş oldukları projeler TEKNOFEST’ten ödüllerle döndü.

6.10.2020Teknoloji
Yüz yüze eğitim genişliyor

Yüz yüze eğitim genişliyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yüz yüze eğitimin kapsamının genişletildiğini belirterek, “2, 3, 4, ortaokul 8 ve lise 12’inci sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek. Özel eğitim okulları ile köy okullarında da yüz yüze eğitimin önünde herhangi bir engel olmadığı görülmüştür.” dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

6.10.2020Gündem
Öğrencilerden eke tam not

Öğrencilerden eke tam not

Hürriyet’in Eğitime Destek EBA eki öğrenciler, veliler ve öğretmenlerden büyük ilgi gördü. Sabah erken saatlerden itibaren bayilerden aldıkları eki inceleyen öğrenci ve öğretmenlerden ek tam not aldı. Hafta içi her gün Hürriyet gazetesiyle birlikte ücretsiz olarak dağıtılacak eke, her bölgede kolayca erişilebilecek.

6.10.2020Eğitim
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüz yüze eğitimin kapsamını genişlettiklerini belirterek, "Bugün yüz yüze eğitimin kapsamını genişletme kararı aldık. 2.3.4. sınıflarda da yüz yüze eğitimi belirlenen kurallar neticesinde başlatıyoruz. Bunlara ilave olarak ortaokul 8. lise 12. sınıflarda belirlenen kurallar dahilinde yüz yüze eğitime geçilecek" dedi.

5.10.2020Gündem
‘Mobil Çalışma Yasası’ geliyor

‘Mobil Çalışma Yasası’ geliyor

Almanya Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, hazırladığı ‘Mobil Çalışma Yasası’ tasarısıyla yılda 24 gün evden çalışma hakkının yasayla güvence altına alınmasını istiyor. İşverenler ve koalisyonun büyük ortağı CDU ise tasarıya temkinli yaklaşıyor.

5.10.2020Avrupa
Ortaokul öğrencilerine zengin kaynak desteği

Ortaokul öğrencilerine zengin kaynak desteği

Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere zengin içerikli kaynak desteği sunan MEB, öğrencilerin derslerinde işleyecekleri konuları pekiştirecekleri ve farklı soru türleri üzerinde deneyim kazanacakları 60 çalışma fasikülü yayımladı. Alan uzmanları tarafından hazırlanan fasiküllerde ortaokul Türkçe, matematik, fen bilimleri, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, sosyal bilgiler derslerinin sadece birinci ünitelerinden 4 bin 560 soru yer alıyor.

5.10.2020Eğitim
Yazlıkçılar koronavirüs korkusundan Şile’den ayrılmak istemiyor

Yazlıkçılar koronavirüs korkusundan Şile’den ayrılmak istemiyor

Her yıl yaz mevsiminin başında Şile’ye gelen pek çok yazlıkçı Eylül ayında geri dönüyordu ancak bu yıl koronavirüs nedeniyle çoğu yazlıkçı geri dönmedi. İstanbul'un çok kalabalık olduğunu belirten bazı yazlıkçılar, bu süreçte dönmeyi düşünmediklerini söylüyor.

5.10.2020Seyahat
Çocukların çabasını destekleyin

Çocukların çabasını destekleyin

Salgın dönemi tüm alanlarda olduğu gibi eğitim sisteminde de bazı değişimleri ve alışıla gelmeyen uygulamaları gündeme getirdi. Aynı zaman diliminde aynı mekanı paylaşamama durumu için şimdilik bildiğimiz en iyi yöntemlerden birisi olan bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanmak bir çözüm olarak görünüyor. Ayrıca, bir dönem bu araçların özellikle gelişim döneminde olan çocuklarımız için gerek bilişsel gerekse psikomotor ve duyuşsal gelişimleri için olumsuz etkilerinden bahsederken bir anda bu teknolojileri çocuklarımızın önüne getirip kullanmaları konusunda da ısrarcı oluyoruz. Değişik bir paradoks olarak, bunun geçici bir durum olduğunu ve kısa bir süre sonra normale döneceğimizi çocuklara açıklayarak geleceğe odaklanmalıyız.

5.10.2020Eğitim
Son dakika haberi...  İçişleri Bakanı Süleyman Soyludan flaş açıklamalar

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan flaş açıklamalar

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Alınan tedbirler sayesinde kadın cinayetleri oranı, yılbaşından itibaren yüzde 29 düştü. Dünyada (milyon kişi başına) kadın cinayet oranı 13 iken Türkiye'de 3,8. Mücadelemiz, kadına karşı tek bir şiddet olmayana dek devam edecek. Aile içi şiddetle mücadeleyi hep birlikte başaracağız." açıklamasında bulundu.

3.10.2020Gündem
Uzaktan eğitime dijital dönüşüm penceresinden bakılmalı

'Uzaktan eğitime dijital dönüşüm penceresinden bakılmalı'

Microsoft, yeni okul yılında uzaktan ve hibrit eğitim modellerinin kalitesini iyileştirmeye yönelik çalışıyor. Şirket, fiziksel eğitimden uzaktan & hibrit modele geçiş sürecinde eğitim sisteminin tüm paydaşları için kendisini bir “teknoloji partneri” olarak konumluyor.

2.10.2020Teknoloji
Edirneli öğrencilerden Azerbaycan’a resimli ve şiirli destek

Edirneli öğrencilerden Azerbaycan’a resimli ve şiirli destek

EDİRNE’de, İstiklal Ortaokulu 5’inci sınıf öğrencileri, topraklarını işgal eden Ermenistan’a karşı mücadele veren Azerbaycan’ın yanında olduklarını göstermek için resim yaparak, şiirler yazdı. Öğrenciler, resim ve şiirleri Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu’na gönderirken, Okul Müdürü ve Türk Ocakları Edirne Şube Başkanı Yakup Öz, Edirne’deki ’küçük kalpler’in Azerbaycan için attığını söyledi.

2.10.2020Gündem
İstanbulda otopark sorununa okul bahçeleriyle bir milyon araçlık çözüm önerisi

İstanbul'da otopark sorununa "okul bahçeleriyle bir milyon araçlık çözüm" önerisi

GABORAS Üst Yöneticisi Kurtuluş Altun "İstanbul'da halihazırda trafiğe kayıtlı araç sayısı 4 milyonu aştı. Bu araçların sahipleri için en büyük problemlerin başında otopark sıkıntısı geliyor" dedi.

1.10.2020Ekonomi
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Dönmez’den uzaktan eğitim açıklaması

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Dönmez’den uzaktan eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, başta uzaktan eğitim olmak üzere eğitim gündemiyle ilgili açıklamalar yaptı.

1.10.2020Eğitim
‘Coğrafi veriler elimizde olacak’

‘Coğrafi veriler elimizde olacak’

Türkiye Coğrafi Bilgi Sistemi Kurulu’nun 2’nci toplantısı, Cumhurbaşkanlığı’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında yapıldı.

1.10.2020Ekonomi
Velilerin en önemli görevi ev düzenini sağlamak

Velilerin en önemli görevi ev düzenini sağlamak

Öğretim yılı 21 Eylül’de başladı. Anne babaların yeni düzene ve bu düzendeki rollerine ilişkin zihinlerinde pek çok soru var. Çocuk ve Ergen Psikanalisti ve Klinik Psikolog Funda Akkapulu, aileleri dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirdi.

30.09.2020Eğitim
Uzaktan eğitim ortamında ders çalışma sorunlarını nasıl çözebiliriz

Uzaktan eğitim ortamında ders çalışma sorunlarını nasıl çözebiliriz?

Yaklaşık yedi aydır süren Covid-19 pandemi süreciyle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Bundan 100-150 yıl öncesinde yaşanan pandemileri okuyup dinlediğimizde insanların neler yaşadığını düşünür ve üzülürdük. Ancak, bugün bizzat böyle bir felaketin kurbanları haline geldik. Bu yanıyla, bizlerin hikayelerini de çocuklarımız şaşkınlık ve üzüntü içinde birbirleriyle paylaşacak.

28.09.2020Eğitim
Okulları için kazma kürek çalışıyorlar

Okulları için kazma kürek çalışıyorlar

Van'ın Özalp ilçesinde bazı öğretmenler, derslerden kalan zamanlarında görev yaptıkları okulun çevresini düzenleyerek öğrencilere güzel zaman geçirebilecekleri alan oluşturuyor.

26.09.2020Eğitim
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından Pelosinin sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Pelosi'nin sözlerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın gündemi değerlendirdi. Yunanistan-Türkiye arasındaki istikşafi görüşmeler konusunda 61'inci tur görüşmeler kaldığı yerden aynen devam edecek. Daha önceki konular ne ise hangi konu başlıkları vardıysa bunlar müzakere edilecek." diyen Kalın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Türkiye'ye yönelik söylemine karşı "(Pelosi) Türkiye'ye karşı husumet içerisinde olan ön yargılı bir siyasetçidir. Daha önce Ermeni soykırımı iddiaları konusunda da böyle bir tavır içerisine girmişti" ifadesini kullandı.

25.09.2020Gündem
Bakan Selçuktan velilere Verimli Ders Çalışma Teknikleri dersi

Bakan Selçuk'tan velilere 'Verimli Ders Çalışma Teknikleri' dersi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), halk eğitim merkezlerinde başlattığı 'Salgın Döneminde Veli Eğitimi'nin ilk dersini Bakan Selçuk verdi. Bakan Selçuk'un Ankara Gölbaşı Halk Eğitimi Merkezi’nin bahçesinde velilere verdiği ilk dersin konusu 'Verimli Ders Çalışma Teknik ve Yöntemleri' oldu.

25.09.2020Gündem
Bu robot kişinin mutlu, üzgün ya da şaşkın olduğunu söyleyebiliyor

Bu robot kişinin mutlu, üzgün ya da şaşkın olduğunu söyleyebiliyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunları Oğuzcan Karadeniz ve Hasan Han, Dr. Öğr Üyesi Baykal Sarıoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Dalyan danışmanlığında insan duygusunu yüz ifadesinden tanıyan robot geliştirdi.

25.09.2020Teknoloji
Gökbey yıl sonunda yerli motoruyla buluşacak

Gökbey yıl sonunda yerli motoruyla buluşacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli Gökbey Genel Maksat Helikopteri, yıl sonunda yerli motoruyla buluşacak.

25.09.2020Teknoloji
Koronavirüs eğitimi nasıl etkiledi

Koronavirüs eğitimi nasıl etkiledi?

Bugün sizlere uzaklardan bir haber getiriyorum. Haber uzaktan olmasına rağmen konuyu çok yakın bulacağınıza eminim. Bir seneyi aşan bir süredir ABD’nin Tennessee Eyaleti’nde bulunuyorum. Dün, Tennessee Eyaleti Eğitim Bakanlığı tarafından bir rapor yayınlandı. Bugün size bu rapordaki bazı çarpıcı sonuçlardan bahsedeceğim. Rapor, COVID-19’un okullar ve öğrenciler üzerindeki etkisini inceliyor. Ancak, raporda kullanılan veriler her sene düzenli olarak toplanan veriler ışında hazırlanmış. Dolayısıyla, bu sene verilerinin geçmiş sene verileri ile karşılaştırılma şansı ortaya çıkmış oluyor.

25.09.2020Teknoloji
Uzaktan eğitimin verimi nasıl artar

Uzaktan eğitimin verimi nasıl artar?

Yapılan açıklamalara göre tamamen yüz yüze eğitime geçildiğinde de uzaktan eğitim uygulamalarından yararlanılacak. Kazanılan uzaktan eğitim deneyimleri hem öğrencilere hem eğitimcilere pandemi sonrasında da yardımcı olacak. O halde özellikle öğrenciler açısından uzaktan eğitimin verimini arttıracak unsurlara dikkat etmek gerekiyor.

25.09.2020Eğitim
Son dakika haberleri... Milli Eğitim Bakanı Selçuktan CNN Türk canlı yayınında flaş açıklamalar

Son dakika haberleri... Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan CNN Türk canlı yayınında flaş açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk, okullarda ilk dört günün nasıl geçtiğini, başka sınıfların da açılıp açılmayacağını anlattı, EBA TV'ye yapılan siber saldırıyla ilgili flaş sözler söyledi. Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sisteminde sınavların yüz yüze yapılacağını, detayların en kısa sürede açıklanacağını belirtti.

24.09.2020Gündem
Son dakika… Veliler dikkat MEBden önemli adım

Son dakika… Veliler dikkat! MEB'den önemli adım

Milli Eğitim Bakanlığınca, ‘Pandemi Döneminde Veli Eğitimi’ kapsamında 15 programdan oluşan yeni bir paket hazırlandı. Eğitim paketi, salgın döneminde çocukla iletişim, evde eğitici oyun etkinlikleri, özbakım becerileri, sağlıklı beslenme, öğretmenle iletişim, verimli ders çalışma teknikleri, zaman yönetimi, sosyal etkileşim, aile içi iletişim, eğitim okur yazarlığı, EBA okur yazarlığı ve din eğitimi gibi başlıklardan oluşuyor. Veli eğitiminde ilk dersi yarın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verecek.

24.09.2020Gündem
Pandemi döneminde veli eğitimi başlıyor

Pandemi döneminde veli eğitimi başlıyor

MEB, ‘Pandemi Döneminde Veli Eğitimi’ kapsamında 15 programdan oluşan yeni bir paket hazırladı. Eğitim paketi, salgın döneminde çocukla iletişim, evde eğitici oyun etkinlikleri, özbakım becerileri, sağlıklı beslenme, öğretmenle iletişim, verimli ders çalışma teknikleri, zaman yönetimi, sosyal etkileşim, aile içi iletişim, eğitim okur yazarlığı, EBA okur yazarlığı ve din eğitimi gibi başlıklardan oluşuyor. Veli eğitiminde ilk dersi 25 Eylül’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verecek.

24.09.2020Eğitim
Uzaktan eğitimde planlama oldukça önemli

Uzaktan eğitimde planlama oldukça önemli

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Küçük, "Çocukların online eğitimde çok fazla ’dinleme’ durumunda kalmaması, konuşmalarına olanak tanınması, yazmalarının teşvik edilmesi, öğrenme süreçlerini olumlu etkileyecektir" dedi. Küçük, ilkokul döneminde, günde 5 kereden fazla ve 30 dakikadan uzun süren online derslerin çocuklar için zorlayıcı olduğunu söyledi.

23.09.2020Eğitim
Cansız bedeni 13 gün sonra bulunan Duygu Çeliktenin annesi: Katili yakalana kadar bekleyeceğim

Cansız bedeni 13 gün sonra bulunan Duygu Çelikten'in annesi: Katili yakalana kadar bekleyeceğim

Antalya'da kayıp olarak aranırken, bıçaklanmış cansız bedeni ormanlık alanda başı bedeninden ayrılmış halde bulunan 2 çocuk annesi Duygu Çelikten (30), gözyaşlarıyla toprağa verildi. Kızını son yolcuğuna uğurlayan anne Leyla Çelikten'in ağıtlar yakarak tabuta bakışı, yürek burktu. Leyla Çelikten, ''Katili yakalanana kadar bekleyeceğim, dimdik ayaktayım" dedi.

22.09.2020Gündem
Schneider Electric salgın sonrası sanayide güçlenmenin yol haritasını çizdi

Schneider Electric salgın sonrası sanayide güçlenmenin yol haritasını çizdi!

Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya ve Pakistan Ülke Başkanı Bora Tuncer: “COVID-19 sürecindeki başarılı olduğunu gördüğümüz çözümlerimiz doğrultusunda hazırladığımız yol haritası 4 temel adımı içeriyor: Her şeyi ‘uzaktan’ yönetebilmek, esnekliği öncelikli kılmak, verimliliği hızlandırmak, sürdürülebilirliğe odaklanmak.”

Meslek öğretmenlerine işbaşı eğitimi

Meslek öğretmenlerine işbaşı eğitimi

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, ocak-ağustos dönemindeki eğitimlerle 25 bin 26 atölye ve laboratuvar dersi öğretmeninin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi tamamlanmış oldu. İşbaşı ve mesleki gelişim eğitimi alan öğretmen sayımız yıl sonuna kadar 33 bini bulacak ve öğretmenlerimizin yüzde 100'ünün işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi tamamlanacak. Böylece 2019'da başlattığımız eğitim planlamasına göre, mesleki eğitimde alan ve atölye öğretmenlerimizin yüzde 85'ine işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi hizmeti sunduk" dedi.

22.09.2020Eğitim
Taşınabilir bilgisayar satışları artıyor, fabrikalar siparişlere yetişemiyor

Taşınabilir bilgisayar satışları artıyor, fabrikalar siparişlere yetişemiyor

Dünyanın dengelerini alt üst eden Covid-19 salgını gündemdeki yerini koruyor. Toplumlar salgınla birlikte ‘yeni normal’ olarak adlandırılan yaşam tarzına adapte olmaya çalışıyor. Evden çalışma ve uzaktan eğitim, yeni normalin vazgeçilmez parçaları haline gelmiş durumda. İş, eğitim ve sosyal yaşamın merkezi ev olunca, bilgisayar satışları ciddi oranda yükseldi. Türkiye Bilişim Derneği (TÜBİDER) Başkan Yardımcısı Ümit Önder, 2020’nin ilk 8 ayına ilişkin sektör rakamlarını paylaştı.

22.09.2020Teknoloji
Kalın: Bu, bir provokasyondur

Kalın: Bu, bir provokasyondur

DHA’ya özel demeç veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bir Yunan gazetesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içerikli manşeti ile ilgili, “Bunu en şiddetli bir şekilde kınıyorum, lanetliyorum” dedi. Kalın, olayın ‘provokasyon’ olduğunu vurguladı.

21.09.2020Dünya
Eğitim yüz yüze, oyunlar temassız

Eğitim yüz yüze, oyunlar temassız

Koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz mart ayından beri kapalı kalan okullar, yaklaşık 3 milyon anaokulu ve 1’nci sınıf öğrencileri için kapılarını açtı. İlk hafta olan 21-25 Eylül’deki uyum programında bir gün yüz yüze eğitim yapılacak. İsteyen veli çocuğunu okula göndermeyecek.

21.09.2020Eğitim
Bir ilde daha mesai saatleri değişti

Bir ilde daha mesai saatleri değişti

Niğde Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılımının önlenmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında mesai düzenlemesine gidildiğini bildirdi.

20.09.2020Gündem
Yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1inci sınıflarda yarın başlıyor

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), okullarda yüz yüze eğitim, seyreltilmiş uygulamalarla anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde yarın başlatılacak. Okul öncesinde ilk hafta 1 gün 30'ar dakikalık 5, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30'ar dakikalık 5 ders saati eğitim verilecek. İlkokul 1. sınıf öğrencileri ilk hafta 30'ar dakikalık 5 ders saati uyum eğitimi alacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi olacak. İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.

20.09.2020Gündem
Son dakika... Yunan gazetesinin attığı alçak manşetle ilgili peş peşe sert tepkiler

Son dakika... Yunan gazetesinin attığı alçak manşetle ilgili peş peşe sert tepkiler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Yunanistan gazetesinin hakaret içerikli manşeti ile ilgili yaptığı açıklamasında ‘Bunu en şiddetli bir şekilde kınıyorum, telin ediyorum, lanetliyorum. Çünkü bu atılan başlığın basın özgürlüğü ile ifade hürriyeti ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Bu bir provokasyondur’ dedi. Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da alçak manşetle ilgili yaptığı açıklamasında 'Bu utanç vesikası Yunan basın tarihinde kara bir leke olarak kalacaktır.  İki ülke arasındaki ilişkileri sabote etmeyi amaçlayan ve kamu vicdanında zaten mahkum olan bu ahlaksızlar hakkında Yunan makamlarınca da gerekli idari ve adli işlemlerin derhal yapılmasını bekliyoruz' dedi.

20.09.2020Gündem
Vali bile şaştı kaldı Tek ilçeden beş bin başvuru...

Vali bile şaştı kaldı! Tek ilçeden beş bin başvuru...

Antalya’da yürütülen uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitime hazırlık çalışmaları hakkında Hürriyet’e konuşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, okulların pandemi sürecine uygun hale getirilmesi amacıyla yapılan tarama sürecinin de büyük bir hızla devam ettiğini söyledi. Vali Yazıcı, okul müdürlerine talimat vererek evinde televizyon ve interneti olmayan öğrencileri tespit etmelerini istediklerini belirterek, ''Çalışma maalesef yanlış anlaşıldı. Biz ‘Televizyon ve internetiniz var mı?’ diye sorunca veliler devlet eliyle televizyon, bilgisayar dağıtılacağını sanmış. Sorgulama sonrası elimize inanılmaz rakamlar geldi. Biz de şaşırdık. Sadece Muratpaşa ilçemizden 5 bin başvuru olmuş” dedi.

20.09.2020Gündem
THY personelinden anlamlı kampanya

THY personelinden anlamlı kampanya

Türk Hava Yolları çalışanı köy okullarındaki çocuklar için tablet bilgisayar kampanyası başlattı.

19.09.2020Ekonomi
‘Dünyanın en büyük dijital eğitim altyapısını kuracağız’

‘Dünyanın en büyük dijital eğitim altyapısını kuracağız’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT EBA TV Yeni Yayın Dönemi Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Yeni dönemde TRT EBA TV'nin içeriklerinin artarak devam edeceğini belirten Bakan Selçuk, EBA Destek Merkezlerinin sayısının da 20 bine çıkarılacağını ifade etti.

18.09.2020Eğitim
Uzaktan eğitim döneminde ders masası ve sandalye seçimi önemli

Uzaktan eğitim döneminde ders masası ve sandalye seçimi önemli!

Uzaktan eğitimle beraber öğrenciler ders başı yaparken; öğrencilerin ders yaparken kullandıkları masa ve sandalyenin doğru seçilmesi önem taşıyor. Masa üzerindeki monitörün göz hizasında ve bir kol boyu mesafesinde bulunması, sandalyenin sırt desteği olması gerektiğini belirten uzmanlar, otururken belin içeri doğru olan eğiminin bel desteği ile desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Yazar Sonuçları

Aday adaylarını şimdiden takibe alsak

YAZ aylarında Türk siyasetinde “erken seçim” tartışmaları vardı. Bugünlerde bu meselenin dozu azalmış olsa da; bazı çevreler ısıtıp ısıtıp yeniden karşımıza çıkarıyorlar.

18.09.2020