EKSTRA
MENÜ

Turgut Yüksel

Turgut Yüksel ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Turgut Yüksel haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.151 Turgut Yüksel haberi bulunmuştur.

Turgut Yüksel Haberleri

Dr. Cezairli kansere yenik düştü

Dr. Cezairli kansere yenik düştü

Frankfurt’un sevilen simalarından, Alman İslam Konferansı katılımcısı, Frankfurt Belediye Meclisi eski üyesi ve Türk-Alman Kulübü eski Başkanı Dr. Ezhar Cezairli (59), amansız hastalığa karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. İş insanı Emin Cezairli’nin eşi Dr. Ezhar Cezairli, altı yıldır kanser tedavisi görüyordu.

10.02.2021Avrupa
‘İlk günler herkes söz verdi, şimdi kimse yok’

‘İlk günler herkes söz verdi, şimdi kimse yok’

Hanau’da 19 Şubat 2020’de ırkçı Alman Tobias Rathjen’in iki nargile bara gerçekleştirdiği baskında hayatını kaybeden Ferhat Unvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ile Hamza Kurtovi (Bosnalı), Mercedes Kierpacz (Polonyalı), Kaloyan Velkov (Bulgar), Vili Viorel Pun (Romanyalı), Said Nasser El Hashemi (Afganistanlı), katliamın altıncı ayında ‘19 Şubat İnisiyatifi’ tarafından anıldı.

23.08.2020Avrupa
‘İstifa etsin, polisin omzundaki yük kalksın’

‘İstifa etsin, polisin omzundaki yük kalksın’

Hessen Eyalet milletvekili Turgut Yüksel ile SPD Frankfurt Teşkilat Başkanı Mike Josef eyalet hükümet ortağı Yeşiller’e de sert eleştiriler yönelttiler.

19.07.2020Avrupa
‘Göçmenlere saldırıların aydınlatılması Almanya için de iyi’

‘Göçmenlere saldırıların aydınlatılması Almanya için de iyi’

Hanau kentinde geçen hafta meydana gelen terör saldırısında yaşamlarını yitiren gençlerin cenazelerine katılan CHP Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, CHP’nin Frankfurt temsilciliğinde bir araya geldikleri parti üyeleriyle Almanya’daki sorunlar üzerine konuştular.

25.02.2020Avrupa
Gaziantepli çocuklar için buluştular

Gaziantepli çocuklar için buluştular

Frankfurt Gaziantep Derneği’nin, geliri Gaziantep’te yaşayan muhtaç ailelerin çocuklarına verilmek üzere düzenlediği ‘13’üncü Kültür ve Dayanışma Gecesi’nde birlik mesajları verildi. Etkinliğe Konsolos Yücel Oku, Hessen milletvekili Turgut Yüksel ile Frankfurt Belediye Meclisi Üyesi Eyüp Yılmaz ile birlikte çok sayıda kişi katıldı.

2.12.2019Avrupa
Turgut Yüksel’in acı günü... Kardeşi Makbule Yüksel hayatını kaybetti

Turgut Yüksel’in acı günü... Kardeşi Makbule Yüksel hayatını kaybetti

Uzun yıllar Ulm ve Neu Ulm çevresinin sosyal ve siyasal alanda etkin isimlerinden Makbule Yüksel (Sarak), 1.5 yıldır mücadele ettiği hastalığa yenik düştü.

18.11.2019Avrupa
‘Cumhuriyetin temelinde Anadolu kadınının alın teri var’

‘Cumhuriyetin temelinde Anadolu kadınının alın teri var’

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin geleneksel Cumhuriyet Balosu’nda Cumhuriyetin kazanımlarına dikkat çekilerek, çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyet’e sahip çıkmak gerektiği vurgulandı.

3.11.2019Avrupa

Avrupa’da Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu!

Cumhuriyetin kuruluşunun 96. yıldönümü Türkiye’de olduğu gibi tüm Avrupa’da da büyük coşkuyla kutlandı. Başta Almanya olmak üzere İngiltere, Fransa,İtalya, Avusturya, İsveç, Malta, Yunanistan ve Romanya’da başkonsolosluklar cumhuriyet resepsiyonu ve kabul töreni düzenledi. Tüm temsciliklerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

30.10.2019Avrupa
Türkler de katıldı: Halle’de hedef hepimizdik

Türkler de katıldı: Halle’de hedef hepimizdik

Almanya‘nın Halle kentinde iki kişinin öldürüldüğü neonazi saldırıyı kınamak amacıyla Frankfurt’taki en büyük sinagogun önünde toplanan bin kişi, bu ortamdan AfD’nin sorumlu olduğuna dikkati çekerek aşırı sağa karşı herkesi birlik olmaya çağırdı. SPD Milletvekili Turgut Yüksel, neonazi saldırının hedefinde herkesin olduğunu söyledi.

14.10.2019Avrupa
Ignatz Bubis Ödülü Cem Özdemir’in

Ignatz Bubis Ödülü Cem Özdemir’in

Almanya’da her üç yılda bir verilen ve Frankfurt’un en büyük ödüllerinden ‘Ignatz Bubis Ödülü’ne, Yeşiller eski Eşbaşkanı Cem Özdemir layık görüldü.

19.08.2019Avrupa
Frankfurt’ta hizmete giren ‘Eskişehir Tramvayı’nı iki başkan sürdü

Frankfurt’ta hizmete giren ‘Eskişehir Tramvayı’nı iki başkan sürdü

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kardeş şehir Frankfurt ziyareti dolu dolu geçiyor. Büyükerşen, Frankfurt’ta hizmete giren Eskişehir Tramvayı’nı bizzat sürdü, Peter Feldmann ile ev ve iş yerlerini gezip Türk kahvesinde çay içti.

18.08.2019Avrupa
‘Anadolu’nun hoşgörü iklimine ihtiyacı var’

‘Anadolu’nun hoşgörü iklimine ihtiyacı var’

Türk-Alman Ekonomik Birliği’nin (DTGB) düzenlediği iftarda konuşan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Anadolu’nun çok kültürlü ve hoşgörülü yapısını yansıtan Türk sivil toplumun Almanya’daki toplumsal barışa katkı sağladığını belirterek, ırkçılığın, her türlü ayrımcılığın, İslam karşıtlığı ve antisemizmin arttığı günümüzde bu hoşgörü iklimine çok ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

26.05.2019Avrupa
Solingen kurbanları Frankfurt’ta anıldı

Solingen kurbanları Frankfurt’ta anıldı

1993’ta Almanya’nın Solingen kentinde neonaziler tarafından kundaklanan evde hayatını kaybeden Hatice Genç (19 yaş), Hülya Genç (9), Saime Genç (5) ile Gülsün İnce (28) ve Türkiye’den misafir gelen akrabaları 12 yaşındaki Gülistan Öztürk, için Frankfurt’ta anma töreni düzenlendi.

26.05.2019Avrupa
Frankfurt sokakta iftar yaptı

Frankfurt sokakta iftar yaptı

Frankfurt’un en işlek caddeleri Münchener ile Kaiser arasındaki Elbe’yi araç trafiğine kapatarak düzenlenen sokak iftarına farklı din ve etnik kökenden 600 kişi katıldı. Belediye Başkanı Feldmann, “Biz hoşgörülü bir kentiz. Günün sonunda birlikte olmak çok önemli” dedi.

17.05.2019Avrupa
Tiyatro festivali, ‘Hayal Perdesi’ ile açıldı

Tiyatro festivali, ‘Hayal Perdesi’ ile açıldı

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Frankfurt Türk Tiyatrosunu, ‘Hayal Perdesi ‘oyuncuları Özge Özder, Tuba Karabey, Selin Işcan, Çehov’un ölümsüz eseri ‘Üç Kız Kardeş’ ile büyük alkışlar arasında açtı.

6.04.2019Avrupa
TRT sanatçılarından konser

TRT sanatçılarından konser

TRT sanatçıları, Frankfurt Türk Sanat Müziği Sevenler Derneği’nin ‘3 Ses 5 Saz’ konserinde dinleyicilere müzik ziyafeti verdi. Sanat Müziği Korosu’nu çok beğenen Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Feldmann’ın gelecek yıl kentin önemli binalarından Alte Oper’de (Eski Opera) konser vermesi için girişimde bulunacağı belirterek destek sözü verdi.

11.03.2019Avrupa
‘Atatürk’ün şampiyonu: Rüsselsheim Türkgücü

‘Atatürk’ün şampiyonu: Rüsselsheim Türkgücü

Frankfurt Başkonsolosluğu’nun düzenlenen Atatürk Kupası’nı, Frankfurt Türkgücü’nü finalde 2-1 mağlup eden Rüsselsheim Türkgücü kazandı. Turnuvaya ırkçılık tartışması gölge düşürdü.

14.01.2019Avrupa
Küçük hikâyeler, büyük fikirler

Küçük hikâyeler, büyük fikirler

Çizer ve yazar Turgut Yüksel’in yeni kitabı ‘Bir Dakika Sonra Bitmiş Olacak’, hacmen kısacık, manen depderin hikâyelerden oluşuyor. Birkaç cümleden mürekkep anlatıların yankısı, içte uzun sürüyor.

21.11.2018Kitap Sanat
Türkiye kökenli 5 aday Hessen Meclisinde

Türkiye kökenli 5 aday Hessen Meclisinde

Almanya’nın 4.4 milyon kayıtlı seçmene sahip Hessen Eyaletinde pazar günü yapılan seçimlerde çok sayıda Türkiye kökenli aday da farklı partilerden yarıştı. Büyük partiler CDU ile SPD’nin hezimete uğradığı, kıyasıya bir seçim kampanyasının sonunda 5 Türkiye kökenli aday meclise girmeyi başardı.

29.10.2018Avrupa
Türkiye Cumhuriyeti;  imkansız bir başarı

Türkiye Cumhuriyeti; imkansız bir başarı

Cumhuriyet’in 95. yılı Frankfurt’ta görkemli bir baloyla kutlandı. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Atatürk’ün o yıllarda neredeyse imkansız bir başarıya imza atarak cumhuriyeti kurabildiğini söyledi.

28.10.2018Avrupa
Hessen, bugün sandık başında

Hessen, bugün sandık başında

Hessen’de tansiyon yüksek. 4 milyon 400 bin seçmen, eyalet parlamentosunda beş yıl boyunca görev yapacak 110 milletvekilini seçmek için bugün sandığa gidiyor. CDU ve SPD’nin büyük oranda oy kaybetmesi ve farklı koalisyon modelinin çıkması beklenen seçimlerde 15 Türk aday da yarışıyor.

26.10.2018Avrupa
Hessen’de 15 Türk aday yarışacak

Hessen’de 15 Türk aday yarışacak

Hessen’de pazar günü yapılacak seçimlerde 4 milyon 400 bin seçmen oy kullanacak, 55 milletvekili parti listelerinden 55 milletvekili ise seçim bölgelerinden tercihli oylarla meclise girecek. Seçimlerde 5 partiden 15 Türkiye kökenli aday da meclise girmek için yarışacak.

22.10.2018Avrupa
Oldenburg Üniversitesi kapısını göçmenlere açıyor

Oldenburg Üniversitesi kapısını göçmenlere açıyor

Oldenburg Üniversitesi, Frankfurt Kültür ve Eğitim Derneği’nin desteğiyle başlatacağı yeni projede, mülteciler ve göçmenlere üniversite kapısını açıyor. İki sömestreden oluşan hazırlık sınıfı için son başvuru tarihi 10 Ekim 2018.

2.10.2018Avrupa
Alman Sosyal Demokratlar, Öz Kayseri’yi gezdi

Alman Sosyal Demokratlar, Öz Kayseri’yi gezdi

Alman Sosyal Demokrat Parti’li Hessen milletvekilleri Tobias Eckert ve Turgut Yüksel ile SPD-Wiesbaden Başkanvekili Dr. Patricia Eck, Öz Kayseri Pastırmaları’nın Wiesbaden’deki tesislerini gezdi. Heyet tattıkları ürünleri çok beğendi.

16.08.2018Avrupa
Amerika’dan Afrikaya... Ama Türkler yoktu

Amerika’dan Afrikaya... Ama Türkler yoktu!

Göçmen oranı yüzde 51.2’ye yükselen Almanya’nın Frankfurt kenti, çok kültürlülüğünü sokaklara taşıdı. Frankfurt Gençlik Birliği’nin (Jugendring) 11’inci kez düzenlediği Kültürler Geçidi’nde Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya; Baltık ülkeleri Ukrayna, Balkanlar, Maori ve Haiti’den Afrika ülkelerine kadar farklı etnik kökene sahip Frankfurtlular, rengarenk kostüm, ulusal giysi, ritim ve danslarla kent merkezinde yürüdü.

18.06.2018Avrupa
Hessendeki dernekler tek çatı altında toplanacak

Hessen'deki dernekler tek çatı altında toplanacak

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı sivil toplum temsilcileri, siyaset, eğitim ve iş dünyasından vatandaşlarımızla konsolosluk binasında bayramlaştı. Bayramların birleştirici gücüne dikkati çeken Karartı, Hessen eyaletinde faaliyet gösteren tüm sivil toplum örgütlerini 'Hessen Türk Dernekleri İnisiyatif  Platformu' ismi altında bir araya getirmek girişim başlattıklarını söyledi.

16.06.2018Avrupa
Uyum Bakanlığı’ndan büyük ayıp

Uyum Bakanlığı’ndan büyük ayıp

Almanya’nın Hessen Eyaleti Sosyal İşler ve Uyum Bakanlığı, eğitim, öğretim, bilim ve ekonomi alanlarındaki katkılarından dolayı 20 göçmene verdiği ödül öncesinde, Eyalet Sosyal İşler ve Uyum Bakanı CDU’lu Stefan Grüttner’in talebiyle polis ve istihbarat tarafından bu kişilerin soruşturulduğu ortaya çıktı.

16.06.2018Avrupa
Saz Rockın şampiyonluk sevinci

Saz Rock'ın şampiyonluk sevinci

Bu sezon rakip filelere tam 143 gol atan ve ligin son maçında FC Frankfurt City’i 7-1 mağlup eden Saz Rock, şampiyon olarak üst lige çıktı.

28.05.2018Avrupa
Solingen kurbanları, ‘Hülya Meydanı’nda anıldı

Solingen kurbanları, ‘Hülya Meydanı’nda anıldı

Solingen katliamının kurbanları, ölüm yıl dönümlerinin 25’inci yılında, Frankfurt’un Bockenheim semtindeki Hülya Meydanı’nda düzenlenen ‘Hülya Günü’nde törenle anıldı.

27.05.2018Avrupa
25’inci yıldönümünün provası gibi

25’inci yıldönümünün provası gibi

Almanya’da Frankfurt yakınlarındaki Langen kentinde Toplum DiYalogus adlı derneğin 24’üncü kez düzenlediği Halk Dansları Festivali’nde Türkiye, 12 ülkeyi buluşturdu.

22.05.2018Avrupa
5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali başladı

5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali başladı

Tiyatro Frankfurt’un, Frankfurt Başkonsolosluğu, Frankfurt Belediyesi ve Gross Gerau Kaymakamlığı himayesinde düzenlediği 5. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali, başladı.

5.05.2018Avrupa
Seçilirsem dar gelirliye konut için çalışacağım

Seçilirsem dar gelirliye konut için çalışacağım

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı için pazar günü yapılacak ikinci tur seçimin favorisi Soysal Demokrat Parti (SPD) adayı Peter Feldmann, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

7.03.2018Dünya
Kültür ve Eğitim Derneği taşındı

Kültür ve Eğitim Derneği taşındı

Almanya’nın Frankfurt kentinde faaliyetlerini sürdüren Kültür ve Eğitim Derneği (KUBİ), yeni binasına taşındı. Kentin doğusunda, Hanauer Land Str. 182 adresinde 752 metrekarelik bir alana sahip yeni KUBI merkezinde 25 büro, konferans ve toplantı salonları bulunuyor.

13.02.2018Dünya
Türk gençleri artık görmezden gelinemez

Türk gençleri artık görmezden gelinemez

Türk-Alman Eğitim Platformu’nun, Rhein-Main bölgesinde yaşayan Türk gençlerinin eğitim sorunları, mezuniyet sonrası meslek eğitimi, iş ve üniversite fırsatları ile Hessen eyaletinin eğitim sistemi hakkında bilgilerin verildiği 2. Eğitim Fuarı büyük ilgi gördü. Frankfurt Teknik Yüksek Okulu’nda düzenlenen fuarda Almanya’daki Türk gençlerinin artık görmezden gelinemeyeceğine dikkat çekildi.

28.01.2018Dünya
Das İnternationele Theater’ı Türkler yönetecek

Das İnternationele Theater’ı Türkler yönetecek

Güneş Tiyatrosu (Ora da Derneği) yöneticileri Müjdat Albak, Tülay Yongacı ile Cüneyt Sezer, Frankfurt’ta yirmi yıldan beri uluslararası sanatçıların sahne aldığı Das internationale Theater’in yönetimini Jan Mayer’den devraldılar.

21.01.2018Dünya
Ayla şoku... Festivalden çekildi, kriz çıktı...

Ayla şoku!... Festivalden çekildi, kriz çıktı...

Türkiye’nin Oscar aday aday Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, son dakika kararıyla filmi, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çekti. Festival Başkanı yapımcıyı, yapımcı festival komitesini suçladı.

28.11.2017Dünya
Yapımcısı Ayla’ya izin vermedi

Yapımcısı Ayla’ya izin vermedi

Türkiye’nin Oscar aday aday Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu, son dakika kararıyla filmi, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çekti.

28.11.2017Dünya
Frankfurt Türk Film Festivali başladı

Frankfurt Türk Film Festivali başladı

Frankfurt Türk Film Festivali’nin galası, dün akşam Frankfurt Zoo Palast’ta yapıldı. Ziynet Sali’nin sahneye çıktığı açılışta, keman sanatçısı Ceren Aksan da konser verdi. Sunuculuğunu Gökhan Mumcu ile Şebnem Schaefer’in yaptığı galada ‘Vefa’ ve ‘Onur’ ödülleri sahiplerini buldu.

27.11.2017Dünya
Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı Türkçe imza kampanyasına destek istedi

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı Türkçe imza kampanyasına destek istedi

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, yaklaşık 350 bin Türk’ün yaşadığı Hessen okullarında Türkçe’nin ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için başlatılan imza kampanyasına destek istedi.

25.11.2017Dünya
Türkçe dil eğitimi çağın gerisinde kaldı

Türkçe dil eğitimi çağın gerisinde kaldı

Almanya’nın Hessen Eyalet Meclisi SPD milletvekili Turgut Yüksel ile bağımsız milletvekili Mürvet Öztürk, eyalette başlatılan Türkçe kampanyasına neden destek verdiklerini anlattı. Turgut Yüksel, öğrencilerin ailelerinden edindikleri dillerinin yük değil, aksine desteklenmesi ve teşvik edilmesi gereken çok önemli zenginlik olduğunu söylerken Mürvet Öztürk, “Genç kuşak için dil eğitimi kültürel zenginlik anlamına gelir. Çocuklar okullarda neden seçmeli ders çerçevesinde anadil eğitimini almasınlar!” dedi.

13.11.2017Dünya
Hessen’de Türkçe için imza kampanyası

Hessen’de Türkçe için imza kampanyası

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde bir grup iş insanı, öğretmenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve eyalet meclisi milletvekilleri, Türkçe’nin okullarda ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için imza kampanyası başlattı.

5.11.2017Dünya
Avrupa’nın her yerinde Cumhuriyet coşkusu

Avrupa’nın her yerinde Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet’in 94’ncü yıl dönümü, Türkiye’nin Avrupa’daki dış temsilciliklerinde verilen resepsiyonlarla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Bulgaristan’dan Hollanda’ya çok sıyada ülkede etkinlikler düzenlendi. Viyana, Budapeşte, Madrid, Lahey, Kopenhag, Bern, Bükreş, Filibe, Atina, Üsküp, Tiran, Priştine, Saraybosna, Belgrad, Karadağ ve Stockholm’de büyükelçilikler tarafından verilen resepsiyonlara, bulundukları ülkelerdeki yabancı ülke temsilciliklerinden başbakanlara, dini cemaatlerden sivil toplum örgütlerine kadar çok sayıda davetli katıldı.

31.10.2017Dünya
Mustafa Kemal inanılmazı başardı

Mustafa Kemal inanılmazı başardı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü yılı, Frankfurt’ta görkemli bir baloyla kutlandı. Baloda bir konuşma yapan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘cumhuriyet ilan etmesinin imkansızı başarmak’ olduğunu söyledi.

29.10.2017Dünya
CDU-Yeşiller hükümetine Türkçe mektubu

CDU-Yeşiller hükümetine Türkçe mektubu

Hessen’de bir grup sivil toplum temsilcisi, öğretmen ve milletvekilleri eyalet okullarında Türkçenin iki veya üçüncü yabancı dil olarak okutulması için mektup yazdı.

5.10.2017Dünya
5-2 biten maçta Tuğçe kazandı

5-2 biten maçta Tuğçe kazandı

Türkiye Futsal Milli Takımı, üç yıl önce saldırıya uğrayan üç kızı kurtarmak isterken hayatını kaybeden ‘cesur yürek’ Tuğçe Albayrak için sahaya çıktı. Tuğçe’nin ağabeyi Doğuş Albayrak, Hessen Karması’nın hem kaptanlığını yaptı hem de kalesini korudu.

9.09.2017Dünya
Geleceğimiz için sandığa gidelim

Geleceğimiz için sandığa gidelim

SPD, Hessen’de Offenbach ve çevresi için avukat Tuna Fırat ile sendikacı Serpil Sarıkaya’yı genel seçimlerde milletvekili adayı gösterdi. Fırat, doğrudan ve eyalet listesinin 19’uncu sırasında Sarakaya, 22’nci sırasında aday oldu.

9.09.2017Dünya
Başkonsolos Karartı: Önerilerinizi bekliyorum

Başkonsolos Karartı: Önerilerinizi bekliyorum

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Ramazan Bayramı dolayısıyla başkonsolosluk rezidansında bir davet verdi.

27.06.2017Dünya
ATİYAB heyeti Hessen Meclisi’ni ziyaret etti

ATİYAB heyeti Hessen Meclisi’ni ziyaret etti

Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği (ATİYAB) yöneticileri, Hessen Eyalet Meclisi’ni ziyaret etti. ATİYAB Başkanı Ertan Köse ile yönetim kurulu üyeleri Ali Bolat, Hüseyin Gültekin, Seçim İlkyaz, Cem Dumlupınar’dan oluşan heyet, milletvekillerine birliğin amaç ve hedeflerini anlattı.

16.06.2017Dünya