EKSTRA
MENÜ

Hessen

Hessen ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hessen haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.903 Hessen haberi bulunmuştur.

Hessen Haberleri

NSU 2.0 zanlısının yakalanması rahatlatmadı: Açıklamalar ikna edici değil

NSU 2.0 zanlısının yakalanması rahatlatmadı: Açıklamalar ikna edici değil!

Almanya’da 2018’den beri siyasetçiler ve ünlü isimlere NSU 2.0 imzalı ölüm tehditleri gönderen aşırı sağcı zanlının yakalanmasının ardından tek başına hareket ettiği ve kişilere ait özel bilgileri nasıl ele geçirdiği konusundaki açıklamaların inandırıcılığı tartışma yarattı.

5.05.2021Avrupa
Almanya’da ırkçı mektup yollayan zanlı yakalandı

Almanya’da ırkçı mektup yollayan zanlı yakalandı

Almanya’da Türk esnafa yönelik seri cinayetlerin faili neo-Nazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasına müdahil avukatlardan Seda Başay Yıldız’ın da aralarında bulunduğu tanınmış kişilere 2018’den itibaren ‘NSU 2.0’ imzalı ölüm tehditleri gönderen ırkçı zanlı, Berlin’de yakalandı.

5.05.2021Dünya
Açın artık şu NSU dosyalarını

Açın artık şu NSU dosyalarını

Almanya’da 8’i Türk, biri Yunan ve biri de Alman polis olmak üzere 10 kişiyi katleden aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Adnan Menderes Erdal, Hessen Eyalet Anayasa Koruma Teşkilatı’nın (LfV Hessen) NSU Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan NSU dosyalarına dönük gizlilik kararının kaldırılmasını istedi.

4.05.2021Avrupa
‘NSU 2.0’ imzalı tehdit mektubularının zanlısı yakalandı

‘NSU 2.0’ imzalı tehdit mektubularının zanlısı yakalandı

Almanya’da aralarında NSU davası müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız’ın da bulunduğu kamuoyunda tanınmış siyasetçi ve ünlü isimlere ‘NSU 2.0’ imzalı ölüm tehditleri gönderen aşırı sağcı zanlı Berlin’de yakalandı.

4.05.2021Avrupa
Eyaletler, federal hükümeti beklemedi

Eyaletler, federal hükümeti beklemedi

Almanya’da federal hükümet aşı olanlara ve koronavirüse yakalanıp iyileşenlere birtakım kolaylıklar sağlamayı planlarken, bazı eyaletler hükümeti beklemeden bu düzenlemeleri hayata geçirdi. Bavyera, Hessen, Rheinland-Pfalz, Berlin ve Aşağı Saksonya’da her iki aşısını da olanlar, kuaföre veya alışveriş mekânlarına giderken test yaptırmak zorunda kalmayacak. Mecklenburg-Vorpommern’da ise benzer düzenleme 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek.

28.04.2021Avrupa
Kızgın boğa iki kişiyi öldürdü

Kızgın boğa iki kişiyi öldürdü!

Almanya'da, 81 yaşındaki kadın ile 56 yaşındaki oğlu, bakımını yaptıkları iki boğanın saldırısı sonucu yaşamını yitirdi.

26.04.2021Dünya
Türkler değil, Yeşiller geliyor

Türkler değil, Yeşiller geliyor

Fatih Sultan Mehmet döneminde komutan Gedik Ahmet Paşa yönetimindeki Osmanlı donanması, 1480 yılı temmuz ayı sonlarına doğru 100’ün üzerinden gemi ve 20 bine yakın askerle İtalya’nın en güneyindeki Otranto limanına çıkarma yapar.

26.04.2021Avrupa
Berlin’de makam onların

Berlin’de makam onların!

 Berlin’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen törende Başkonsolos Rıfkı Olgun Yücekök makamını sembolik olarak çocuklara devretti. Pandemi tedbirleri nedeniyle küçük çapta düzenlenen programda, Türkçe öğretmenleri, çocuklar ve veliler hazır bulundu. Nürnberg’de ise dijital ortamda yapılan 23 Nisan kutlamaları için çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

25.04.2021Avrupa
CDU’da istifalar başladı

CDU’da istifalar başladı

Almanya’da CDU ile CSU arasındaki başbakan adaylığı yüzünden başlayan tartışmalar tam anlamıyla kardeş kavgasına dönüştü. CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in adaylığını destekleyen Berlin, Saksonya Anhalt ve Thüringen eyaletleri başta olmak üzere başka eyaletlerde de CDU’dan istifalar başladı.

23.04.2021Avrupa
CDU’da Laschet’e isyan

CDU’da Laschet’e isyan

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde muhafazakâr kanadın Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet’i başbakan adayı göstermesine tepkiler arttı. Tepkilerin daha çok eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerdeki CDU’lulardan geldiği görüldü.

22.04.2021Avrupa
DİTİB camisinden 60 yas üstüne ramazan sepeti

DİTİB camisinden 60 yas üstüne ramazan sepeti!

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Waechtersbach Merkez Camisi, koronavirüs salgını nedeniyle sönük geçen ramazan atmosferini daha iyi yaşatmak için, 60 yaş üstü üyelerine içinde iftarlık bulunan ‘ramazan sepeti’ dağıttı.

22.04.2021Avrupa
Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock

Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock!

Almanya’da Yeşiller, partinin Eş Başkan Annalena Baerbock’un başbakan adaylığını ilan etti. CDU/CSU’da ise başbakan adaylığı adeta ‘kardeş kavgasına’ dönüştü.

19.04.2021Avrupa
Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

10 yıldır Frankfurt Büyükşehir Genel Meclisi üyesi olan Yeşiller’li Hilime Arslaner, geçen ay gerçekleştirilen yerel seçimde en fazla oy alan partisinin meclis grubu tarafından oy birliğiyle İl Genel Meclisi Başkanlığı’na aday gösterildi. Arslaner’in önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek meclis toplantısında bu göreve resmen seçilmesi bekleniyor.

17.04.2021Avrupa
Almanya’ya 500 Amerikan askeri

Almanya’ya 500 Amerikan askeri

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Avrupa’nın savunmasını güçlendirmek için Almanya’daki asker sayısını artıracağı açıklandı.

13.04.2021Avrupa
CDU’dan Laschet’e tam destek

CDU’dan Laschet’e tam destek!

CDU Merkez Karar Yürütme Kurulu’nun dünkü toplantısında, Armin Laschet’in muhafazakâr kanadın başbakan adayı olmasına tam destek verildi.

12.04.2021Avrupa
‘Halit Meydanı’nda anıldı

‘Halit Meydanı’nda anıldı

Almanya’nın Kassel kentinde, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü tarafından öldürülen 8 Türk’ten biri olan Halit Yozgat, ölümünün 15’inci yılında anıldı.

7.04.2021Avrupa
Almanya’da yoksul yaşlı sayısında artış

Almanya’da yoksul yaşlı sayısında artış

Alman Devlet İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre ülkedeki yoksul yaşlı sayısında artış olduğu ortaya çıktı. 2019 sonu itibarıyla 65 yaş üstü emeklilerden 500 binden fazlasının sosyal yardımla geçinmek zorunda kaldığı belirlendi.

6.04.2021Avrupa
ZDF’den büyük saygısızlık

ZDF’den büyük saygısızlık

Alman devlet televizyonu ZDF’in sosyal medya hesabından ‘Hitlers Blick auf Atatürk: Sein Vorbild?’ (Hitler’in Atatürk’e bakışı: Örnek aldığı kişi mi?) adıyla yayınlanan kısa görsele Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği, Hessen Türk Toplumu, Türk Mimar ve Mühendisler Birliği’nin de aralarında olduğu Türk sivil toplum örgütleri sert tepki gösterdi.

4.04.2021Avrupa
Dr. Monika Carbe toprağa verildi

Dr. Monika Carbe toprağa verildi

Geçen hafta yaşamını yitiren, Hessen Türk Toplumu’nun kurucu üyelerinden, edebiyatçı, yazar, çevirmen ve eğitimci Dr. Monika Carbe (75), Frankfurt’ta toprağa verildi.

30.03.2021Avrupa
Almanyada Türk gurbetçinin oto galerisi kundaklandı: O anlar kamerada

Almanya'da Türk gurbetçinin oto galerisi kundaklandı: O anlar kamerada

Almanya'nın Hessen Eyaleti'nde Türk iş insanı Uğur Akbulut'a ait oto galerideki 7 otomobil kimliği belirsiz iki şüpheli tarafından ateşe verilerek kundaklandı. Kundaklama anına ait görüntü ise işletmenin güvenlik kamerasına takıldı.

30.03.2021Dünya
Almanyada Türk gurbetçinin otogalerisi böyle kundaklandı

Almanya'da Türk gurbetçinin otogalerisi böyle kundaklandı

Almanya'nın Hessen Eyaleti'nde Türk iş insanı Uğur Akbulut'a ait otogalerideki 7 otomobil kimliği belirsiz iki şüpheli tarafından ateşe verilerek kundaklandı. Kundaklama anına ait görüntü ise işletmenin güvenlik kamerasına takıldı.

30.03.2021Haber
Hessen’de ikinci turda SPD’nin yüzü güldü

Hessen’de ikinci turda SPD’nin yüzü güldü!

Almanya’nın Hessen eyaletinde iki hafta önce gerçekleştirilen yerel seçimlerde büyük oranda oy kaybeden Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD), dünkü ikinci tur belediye başkanlığı seçimlerindeki başarılarıyla teselli buldu. SPD’nin adayları dokuz kentte gerçekleştirilen ikinci tur seçimlerinin beşini kazandı.

29.03.2021Avrupa
Hessende Amatör Lig maçları sonlandırıldı

Hessen'de Amatör Lig maçları sonlandırıldı

Hessen'de pandemi süreci gerekçe gösterilerek amatör futbol ligleri tatil edildi. Hessen amatör liglerinde şampiyon, üst liglere çıkma, alt liglere düşmeler olmayacak. Daha üst liglerle ilgili kararın üst kurullarla birlikte verileceği açıklandı.

28.03.2021Avrupa
Yaşlılara saygı şimdi daha da önemli

Yaşlılara saygı şimdi daha da önemli

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da da koronavirüs salgını en çok yaşlılara etkiledi. Virüsün neden olduğu hastalıktan en ağır biçimde etkilenen yaşlılar, salgınla mücadele amacıyla alınan önlemler nedeniyle sosyal ilişkilerini kısıtlamak zorunda kaldıkları için ağır psikolojik sıkıntılarla karşı karşıya. Hessen eyaletinin kuzeyindeki Ehringshausen kentindeki yaşlıların bir bölümü ise oldukça şanslı. Çünkü bu kentte yaşayan Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Mehmet Şaşmaz, Türkiye’de her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılara Saygı Haftası’nı burada da yaşatıyor.

26.03.2021Avrupa
Pazar günü Hessen’de ikinci tur seçimleri var

Pazar günü Hessen’de ikinci tur seçimleri var

Almanya’nın Hessen eyaletinde iki hafta önce yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde kesin sonuç alınmayan kentlerden dokuzundaki ikinci tur seçimleri bu pazar günü yapılacak. Önümüzdeki 6 yıllık dönem için yarışacak 18 adayın büyük çoğunluğunu bir parti üyesi olmayan bağımsız politikacılar oluşturuyor. 7 bağımsız adayı, CDU’dan 5, SPD’den 4 ve Yeşiller’den 2 aday takip ediyor.

26.03.2021Avrupa
‘Uzun Vadeli Ürün Kalitesi Ödülü’ 6’ncı kez Öz Kayseri’nin

‘Uzun Vadeli Ürün Kalitesi Ödülü’ 6’ncı kez Öz Kayseri’nin

Avrupa sofralarına başta Kayseri pastırması olmak üzere çeşitli Türk lezzetlerini taşıyan öncü firmalardan Öz Kayseri, Alman Tarım Birliği’nin verdiği ‘Uzun Vadeli Ürün Kalitesi Ödülü’nü 6’ncı kez kazandı.

26.03.2021Avrupa
Dr. Monika Carbe’yi yitirdik

Dr. Monika Carbe’yi yitirdik

Türk edebiyatının Almancaya aktarılmasına büyük katkıları olan Dr. Monika Carbe, Frankfurt’ta yaşamını yitirdi.

25.03.2021Avrupa
Almanya’da cami dernekleri evi yanan ailelerin yardımına koştu

Almanya’da cami dernekleri evi yanan ailelerin yardımına koştu

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Viernheim beldesinde çıkan yangında evleri zarar gören ailelere, cami dernekleri yardımda bulundu.

23.03.2021Avrupa
Irkçı ‘ilk yardım’a protesto

Irkçı ‘ilk yardım’a protesto

Hessen eyaletine bağlı Marburg-Biedenkopf kentinde böbrek kanseri hastası Münevver Ceylan’ı hastaneye götürürken ırkçı davranış sergileyen Alman Kızılhaç Teşkilatı (DRK) ilk yardım çalışanının tutumunu protesto etmek için çarşamba günü bir gösteri düzenlenecek.

22.03.2021Avrupa
Siyasilerden AstraZeneca için ‘örnek olalım’ çalışması

Siyasilerden AstraZeneca için ‘örnek olalım’ çalışması

Aşılamadan sonra kan pıhtılaşması olduğu iddialarıyla geçici olarak durdurulan AstraZeneca aşısına karşı ilgiyi artırmak için siyasiler imaj desteği veriyor.

21.03.2021Avrupa
Hessen’de büyük kentlerde hayal kırıklığı

Hessen’de büyük kentlerde hayal kırıklığı

Almanya’nın Hessen eyaletinde yaklaşık 400 bini Türkiye kökenli 4.7 milyon seçmen, 422 kentte belediye meclisi, 21 bölge meclisi üyeleri, 31 beldede belediye başkanı, Bad Homburg, Fulda, Hanau, Marburg ve Wetzlar kentlerinde büyükşehir belediye başkanı ile 5 valiyi seçti. Hessen’de yerel seçimlerinde Yeşiller, Frankfurt, Offenbach, Giessen, Kassel ve Darmstadt’ın da aralarında olduğu eyaletin büyük oy patlaması yapıp birinci parti konumuna geldi.Yerel seçimlerde az sayıda Türkiye kökenli aday belediye meclislerine girebildi.

19.03.2021Avrupa
Feldmann’a yönelik yeni iddia

Feldmann’a yönelik yeni iddia

Frankfurt’ta yapılan büyükşehir belediye seçimleri sona erdi ancak seçimleri kaybeden SPD’li Belediye Başkanı Peter Feldmann’a yönelik iddialar bitmiyor.

17.03.2021Avrupa
Hessen’de yerel seçimlerin galibi Yeşiller

Hessen’de yerel seçimlerin galibi Yeşiller

Hessen’de yapılan belediye seçimlerinde oy sayımı devam ediyor. Gözlerin çevrildiği Frankfurt Büyükşehir Belediye seçimlerinde ise Yeşiller şimdilik önde gidiyor. Şu ana kadar yapılan sayımda Yeşiller yüzde 25.6 ile birinci parti olurken CDU ise yüzde 23.5 oy oranıyla ikici sırada. Önceki dönem birinci parti seçilerek Büyükşehir Belediye Başkanı çıkaran SPD ise yüzde 16.6 oy oranıyla koltuğu kaybetti.

15.03.2021Avrupa
Pandemi CDU’yu vurdu

Pandemi CDU’yu vurdu

Almanya’nın Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde dün yapılan eyalet seçimleri ile Hessen’deki yerel seçimlerde ciddi bir oy kaybına uğrayan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nde (CDU) tam bir kriz havası esmeye başladı. Yeşiller Baden Württemberg’de, Sosyal Demokrat Parti (SPD) de Rheinland Pfalz’da ‘en güçlü parti’ konumunu korurken, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) her iki eyalette de parlamentoya girmeyi başardı.

15.03.2021Avrupa
Üç eyalette seçim var

Üç eyalette seçim var

Almanya’da süper seçim yılı iki eyalet ve bir de belediye seçimleriyle başladı. Baden-Württemberg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde seçmenler eyalet parlamentosunu belirlemek için bugün sandığa gidiyor. Hessen de ise belediye seçimleri yapılıyor.

14.03.2021Avrupa
Almanya’da ortalığı ayağa kaldıran görüntü Elleri bağlı göçmeni böyle dövdüler

Almanya’da ortalığı ayağa kaldıran görüntü! Elleri bağlı göçmeni böyle dövdüler

Almanya'nın Kassel kentinde, Kasım 2020'de yaşanan saldırının kamera görüntüleri ortalığı ayağa kaldırdı. Elleri bağlı şekilde savunmasız yatan adamın darbedildiği anlar adeta infial yarattı.

12.03.2021Dünya
Almanyada elleri bağlı sedyede yatan göçmenin darp edildiği anlar kamerada

Almanya'da elleri bağlı sedyede yatan göçmenin darp edildiği anlar kamerada

Almanya'nın Kassel şehrinde ambulans şoförünün sedyede elleri bağlı şekilde yatan Suriyeli göçmenü dövdüğü anlar ortaya çıktı. Ülkede infiale yol açan olaya tepki yağdı.

12.03.2021Haber
Berliner nedir, nasıl yapılır Adım adım berliner tarifi

Berliner nedir, nasıl yapılır? Adım adım berliner tarifi

Berliner bir diğer adıyla Alman pastası için kullanılan terminoloji Almanya'nın birçok yöresinde farklı adlandırılmaktadır. Biçim ve yapımı itibarı ile donuta benzeyen Berliner tatlısının tarifinde basit malzemeler yer almaktadır. Peki, berliner nedir, nasıl yapılır? İşte adım adım berliner tarifi...

11 dilde seçim kampanyası

11 dilde seçim kampanyası

Frankfurt yakınlarındaki Oberursel kenti belediye başkan adaylarından Antje Runge, kampanyasını Almanca’nın yanı sıra 10 dilde yayınladığı broşürler eşliğinde sürdürüyor.

11.03.2021Avrupa
İki eyalet sandık başına gidiyor

İki eyalet sandık başına gidiyor

Almanya’da ‘süper seçim yılı’ ilan edilen 2021 yılındaki ilk seçimler 14 Mart Pazar günü Baden Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde yapılacak.

11.03.2021Avrupa
‘Gizli adresim Darknet’te paylaşılmış’

‘Gizli adresim Darknet’te paylaşılmış’

‘NSU 2.0’ imzalı ölüm tehditleri alan avukat Seda Başay Yıldız, can güvenliğinin sorumluluğunu üstlenmeyi reddeden Hessen Eyaleti’ne dava açacak.

11.03.2021Avrupa
Maskeler düştü, 5 saat arayla istifalar geldi

Maskeler düştü, 5 saat arayla istifalar geldi

Almanya’da maske satan şirketlere arabuluculuk yapıp, yüzbinlerce euro komisyon aldıkları ortaya çıkan muhafazakâr kanat milletvekillerinden CDU’lu Nikolas Löbel baskılara dayanamayıp vekillik görevini bırakırken, 5 saat sonra CSU’lu Georg Nüsslein’ın da partisinden istifa ettiğini CSU Genel Sekreteri Blume duyurdu. Nüsslein, milletvekilliğine bağımsız olarak devam edecek.

8.03.2021Avrupa
Ünlü sinemacılardan Hüseyin Sıtkı’ya destek yağdı

Ünlü sinemacılardan Hüseyin Sıtkı’ya destek yağdı

Frankfurt Belediye Meclisi seçimlerinde SPD listesinden dokuzuncu sırasında aday olan, Frankfurt Türk Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı’ya Türkiye’den ünlü yıldızlar bir video hazırlayarak destek verdi.

7.03.2021Avrupa
‘NSU 2.0’lar devam ediyor

‘NSU 2.0’lar devam ediyor

Almanya’da 2000-2007 arasında 8’i Türk toplam 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız’a ‘NSU 2.0’ imzası taşıyan tehdit mektupları gönderilmeye devam ediyor.

5.03.2021Avrupa
Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Hükümet ortağı SPD’nin Eş başkanı Norbert Walter-Borjans, Başbakan Angela Merkel ile CDU’lu bazı bakanları sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemekle suçladı. Walte-Borjans, “Bizim hükümetin başı bu krizin koordinasyonunda gereken başarıyı gösteremedi” dedi.

2.03.2021Avrupa
Hedef kadın liderlerle iktidara ortaklık

Hedef kadın liderlerle iktidara ortaklık

Almanya’da Sol Parti’nin başına ilk kez iki kadın lider seçildi. Aslında bu Almanya’da bir ilk değildi. 1980 yılında kurulan Yeşiller’de baştan beri ‘yüzde 50 kadın kontenjanı’ uygulandığı için iki genel başkandan biri hep kadındı. 1998-2000 yılları arasında Gunda Köstel ile Antje Radcke, Yeşiller’in eş genel başkanlıklarını üstlenerek bir ilke imza attılar.

1.03.2021Avrupa
Almanya’da martta neler değişiyor

Almanya’da martta neler değişiyor?

Almanya’da mart ayından itibaren bir dizi yeni düzenleme yürürlüğe girdi. İşte sizin derlediğimiz emeklilikten konut alımında teşvikler, enerji tüketimindeki değişiklikten e-ticarete kadar bazı yenilikler:

28.02.2021Avrupa
CEO’nun evine gittiler... ‘Görüş bizimle şef, işten çıkarmak...

CEO’nun evine gittiler... ‘Görüş bizimle şef, işten çıkarmak...

Frankfurt Havalimanı’nda yer hizmeti veren Türkiye kökenli çalışanların bir bölümü, beş aydır maaşlarını alamadığı, 230 kişinin de haksız yere işten çıkarılmak istendiği gerekçesiyle ‘sonuç alıncaya kadar’ açlık grevine başlamıştı. O işçilerin bir kısmı Wisag CEO’su Michael Wisser’in villasının önüne gelerek şefleriyle görüşmek istedi.

28.02.2021Avrupa
Sol Parti’de kadın liderler dönemi

Sol Parti’de kadın liderler dönemi

Almanya’da yıllarca diğer partilerin öcü gözüyle baktığı ve “Kesinlikle ortaklık etmeyiz” dedikleri halde sonradan bazı eyaletlerde koalisyon hükümeti bile kurdukları Sol Parti’nin eş başkanlığına iki kadın politikacı seçildi.

27.02.2021Avrupa

Yazar Sonuçları

Alman siyasetinin yükseleni Yeşiller

Almanya’daki Yeşiller Partisi, 1980’lerin başında marjinal bir parti olarak yola çıktı. İlk seçimde ancak yüzde 1.5 oy alabildiler. Üç yıl sonra yapılan erken seçimde ise oylarını yüzde 5.6’ya çıkartıp 27 vekil ile meclise girmeyi başardılar. 1985’e gelindiğinde, Hessen Eyaleti’nde koalisyon ortağı olup Eyalet Çevre Bakanlığı koltuğuna sahip oldular.

31.03.2021