EKSTRA
MENÜ

Sultanahmet

Sultanahmet haberleri sayfasında güncel ve son dakika Sultanahmet hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 7.118 Sultanahmet haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Sultanahmet Meydanı İstanbul'un en önemli meydanlarından biridir. Bizans devrinde Hipodrom olarak bilinirdi. “Hipodrom” At binenlerin, atların meydanı anlamına gelir. Osmanlı döneminde buraya At Meydanı denirdi. Günümüze çok az kalıntıları kalan Bizans devri önemli yapıları ve abideleri Hipodrom çevresinde inşa edilmişti. “Büyük Saray” diye bilinen İmparatorluk Sarayı Hipodromun yanından başlar, aşağılara, deniz kenarına kadar uzanırdı. Bu Saraydan günümüze bir büyük salonun yer mozaik panosu gelebilmiştir. Şehrin en önemli meydanı Agusteion ve burası ile cadde arasında Milerium zafer takı bulunurdu. Cadde, Roma’ya kadar uzanan yolun başlangıcı idi ve ilk kilometre taşı da buradaydı. Hamamlar, mabetler, dini, kültürel, idare ve sosyal merkezler bu civara yerleşmişlerdi. Semt Bizans ve Türk devirlerinde de merkezi önemini devam ettirmiştir. İstanbul’un en önemli abideleri Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı burada, Hipodromun çevresindedir. Şehrin ana caddeleri (aşağı limana inen ve batıya şehir surlarına doğru gidenler) Hipodromdan başlar ve yamaçları takip ederdi. Yol kenarları ticari kuruluşlar ve ikametgahlarla çevrili idi. Yan yollar dar ve bazıları basamaklarla yokuş aşağı uzanırlardı. Anayol kaldırımları bazen iki katlı, galerili inşa edilmişlerdi.

Sultanahmet Haberleri

Hem adım at, hem keşif yap: En güzel yürüyüş güzergâhları… | 8 ŞEHİR 15 ROTA

Hem adım at, hem keşif yap: En güzel yürüyüş güzergâhları… | 8 ŞEHİR 15 ROTA

Büyükşehirde yaşamanın ve yoğun çalışma hayatının getirdiği stresi unutmanın en güzel yolu yürüyüş yapmak. Zaten tüm doktorlar sağlıklı bir yaşam için yürüyüşün çok önemli olduğunu sıklıkla söylüyor. Biz de uzmanlarımıza şehir içinde yürüyüş yapılacak ve yürüyüş dışında güzel fotoğraflar da sunacak rotaları sorduk. 8 şehirden birbirinden güzel 15 adresi önerdiler.

16.10.2021Gündem
‘Bizim hedefimiz hastayı doktora, Leyla’yı Mecnun’a ulaştırmak

‘Bizim hedefimiz hastayı doktora, Leyla’yı Mecnun’a ulaştırmak'

Atlı tramvay, elektrikli troleybüs, otobüs, metrobüs gibi kullandığı araçlar değişse de İETT 150 yıldır İstanbullu yolcuları gidecekleri yere ulaştırıyor. 150’nci yaş kutlamaları vesilesiyle Taksim ve Sultanahmet’te nostaljik otobüslerini sergileyen İETT’nin şoförleriyle konuştuk. Tecrübeli sürücüler yaptıkları işle gurur duyuyor; sabahları çocukları okula, akşamları çalışanları evlerine ulaştırdıkları için kutsal bir görev yaptıklarına inanıyorlar.

AVM önünde taksicilere tepki Türk yolcuları bırakıp turistleri aldı

AVM önünde taksicilere tepki! Türk yolcuları bırakıp turistleri aldı

Gaziosmanpaşa' da Türk yolcu AVM önüne taksi çağırdı. AVM önüne gelen taksici, turistleri görünce Türk yolcuları bırakıp Arap turistleri aldı. Aynı AVM önünde benzer görüntüler yaşandığını belirten taksi bekleyenler duruma tepki gösterdi. Bir yolcu, "Gideceğim yol 10 dakika ama değişim saati diyerek beni almadı. Bizden sonra da 10 kişi bindi" dedi. Yakınlardaki taksi durağının başkanı Salih Uzuntaş ise, "Burada bizim taksicilerin yanlış yapma lüksü yok. Burada kameralar var biz ceza veriyoruz. Yabancı taksicilerden sıkıntı çekiyoruz. Bu da bizim durağa mal oluyor" diye konuştu.

13.10.2021Gündem
İki şampiyonu birleştiren meşe

İki şampiyonu birleştiren meşe

1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’ye tarihindeki ilk altın madalyayı kazandıran merhum güreşçi Yaşar Erkan’a meşe fidanı hediye edilmişti. Erkan, fidanı Sultanahmet’teki evinin bahçesine dikse de ne ağacı ne de evi günümüze ulaşabildi. Yazar Sunay Akın ve İBB Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof. Dr. Yasin Çağatay Seçkin’in girişimiyle, olimpiyatlarda ilk ve son altın madalyalarımızı temsilen iki meşe fidanı, son olimpiyat şampiyonu Mete Gazoz’un eliyle önceki gün İstanbul’a kazandırıldı.

9.10.2021Gündem
İstanbulu çiziyorum gözlerim kapalı

İstanbul'u çiziyorum gözlerim kapalı

İstanbul’un eşsiz manzarasını İstanbul’un kendinden sonra size en iyi hissettiren isimlerden biri kuşkusuz Devrim Erbil… Geçen ay 85 yaşına basan kıymetli devlet sanatçımız ile hem tanıklık ettiği Türk çağdaş sanatının 60 yılına hem de kendi kişisel geçmişine yolculuk yaptık…

3.10.2021Gündem
Kalbimi fetheden bademli kruvasan

Kalbimi fetheden bademli kruvasan

Sütlü tatlı geleneğimize sahip çıkan köklü bir markanın dünyaca ünlü bir pastane ustasıyla işbirliği yaptığını öğrenince meraklanmamak elde değil... Artık Paris’teki pastanelerle yarışacak seviyede, katman katman, pofuduk kruvasanlar çıkardıklarını da duyunca, hemen gidip tadına bakmak istedim.

İşine saygı duyan taksiciler dertli... İyi davranınca müşteriler de şaşırıyor

İşine saygı duyan taksiciler dertli... 'İyi davranınca müşteriler de şaşırıyor'

Taksi şoförleri hakkında son zamanlarda artık iyice artan şikayetleri mesleğine yıllarını vermiş, işine saygı duyan taksi esnafına sorduk. Uzun mesafe daha mı çok kazandırır? Duraklarda dolandırıcı taksici tespit ettiklerinde ne yapıyorlar? Onlara göre müşteriler taksicilere ön yargılı bakmakta haklı mı?

27.09.2021Gündem
Sadettin Kaynakın yaşamı film olacak

Sadettin Kaynak'ın yaşamı film olacak

Klasik Türk sanat müziğinin önemli ismi, besteci Sadettin Kaynak'ın yaşam hikayesi beyaz perdeye aktarılacak.

21.09.2021Keyif
31 Aralık hangi burç ve burcu ne 31 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

31 Aralık hangi burç ve burcu ne? 31 Aralık tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

31 Aralıkta doğanlar hangi burç olduğunu merak etmektedirler. Özellikle astroloji bilimine ilgi duyan kişiler ve günlük olarak burç yorumlarını okumak isteyenler 31 Aralığın hangi burç olduğunu sorgulamaktadırlar. Son günlerde 31 Aralığın hangi burca ait olduğu araştırması artmıştır. Peki, 31 Aralık hangi burçtur? 31 Aralık tarihte bugün ne olmuştur? İşte 31 Aralık burcu ile ilgili tüm bilgiler.

20.09.2021Burçlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersinde bir otelin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin'de bir otelin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin'de BN Hotel'in açılışını gerçekleştirdi.

16.09.2021Gündem
Fatihte Bizans saray kalıntılarının bulunduğu alanda iş makinesi tartışması

Fatih'te Bizans saray kalıntılarının bulunduğu alanda iş makinesi tartışması

FATİH Cankurtaran'da otel yapılmak için yıkılan bir binanın enkaz kaldırma çalışmalarında, Bizans saray kalıntıları bulunmasına rağmen, iş makinelerinin kullanıldığı iddia edildi. Kazı alanı DHA tarafından havadan görüntülendi.

15.09.2021Gündem
5 Eylül hangi burç ve burcu ne 5 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

5 Eylül hangi burç ve burcu ne? 5 Eylül tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Astrolojiye olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Çeşitli nitelikleri ile ön plana çıkmakta olan burçlar ise hayatlar üstünde önemli bir etki bırakmaktadır. Sizin için 5 Eylül tarihinin hangi burcu ifade ettiğini, bu burcun niteliklerini ve yükselen burcunu, 5 Eylül tarihinde doğan ünlüleri, anime karakterlerini ve futbolcuları detayları ile derledik.

14.09.2021Burçlar
12 Temmuz hangi burç ve burcu ne 12 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile ünlüler, yükseleni ve özellikleri

12 Temmuz hangi burç ve burcu ne? 12 Temmuz tarihde bugün, doğan Türk ile ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçlar toplam on iki taneden meydana gelmiştir. Bahsedilen bu on iki tane burcun ise birbirlerinden farklı olan özellikleri bulunmaktadır. Sizin için 12 Temmuz tarihinin hangi burcu kapsadığını, bu burcun nitelikleri ile beraber yükselen burcunu, 12 Temmuz tarihinde yaşanan olayları, bu tarih içinde doğmuş olan ünlüler ile futbolcuları ve bununla beraber anime karakterlerini derledik.

12.09.2021Burçlar
İlk zili Erdoğan çaldı: Güvenle yollayın

İlk zili Erdoğan çaldı: Güvenle yollayın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’na katıldı. “Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız” diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi:

7.09.2021Gündem
“Öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz”

“Öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katıldı. Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile bakanlık yetkilileri ve eğitimciler yer aldı.

6.09.2021Eğitim
“Okulları açmak toplum olarak hepimizi sorumluluğudur”

“Okulları açmak toplum olarak hepimizi sorumluluğudur”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çocukların geleceği için herkesin büyük sorumluluk taşıdığını belirterek, "Okulları açmak sadece biz yöneticilerin veya hükümetin sorumluluğu değildir. Tüm toplum bu sorumluluğu üstlenmelidir" dedi.

6.09.2021Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğandan yüz yüze eğitim açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı'na katılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız" dedi.

6.09.2021Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan yüz yüze eğitim açıklaması: Devam ettirmekte kararlıyız

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması: Devam ettirmekte kararlıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız" dedi.

6.09.2021Gündem
Yediemin otoparkları taksilerle doldu

Yediemin otoparkları taksilerle doldu

İstanbul’da şikayetler artınca polis taksi denetimlerini artırdı. Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü’ne bağlı sivil trafik ekiplerinin yaptığı denetimlerde çok sayıda taksi eksiklikler nedeniyle otoparklara çekildi. Bir çok yediemin otoparkı taksi ile doldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne günlük 490 tane taksi şikayeti geldiğini söyleyen Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, "Denetimleri artırılmasını istiyoruz. Otoparkların dolmasının sebebi şoförlerin toplu taşıma kullanım kartlarının ruhsatta işli olmaması" dedi.

26.08.2021Haber
Yediemin otoparkları taksilerle doldu

Yediemin otoparkları taksilerle doldu

İstanbul’da şikayetler artınca polis taksi denetimlerini artırdı. Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü’ne bağlı sivil trafik ekiplerinin yaptığı denetimlerde çok sayıda taksi eksiklikler nedeniyle otoparklara çekildi. Bir çok yediemin otoparkı taksi ile doldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne günlük 490 tane taksi şikayeti geldiğini söyleyen Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, "Denetimleri artırılmasını istiyoruz. Otoparkların dolmasının sebebi şoförlerin toplu taşıma kullanım kartlarının ruhsatta işli olmaması" dedi.

26.08.2021Ekonomi
Polis denetimleri artırınca... Yediemin otoparkları taksilerle doldu

Polis denetimleri artırınca... Yediemin otoparkları taksilerle doldu

İstanbul'da şikayetler artınca polis taksi denetimlerini artırdı. Trafik Şube Denetleme Müdürlüğü'ne bağlı sivil trafik ekiplerinin yaptığı denetimlerde çok sayıda taksi eksiklikler nedeniyle otoparklara çekildi. Bir çok yediemin otoparkı taksi ile doldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne günlük 490 tane taksi şikayeti geldiğini söyleyen Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman, "Denetimleri artırılmasını istiyoruz. Otoparkların dolmasının sebebi şoförlerin toplu taşıma kullanım kartlarının ruhsatta işli olmaması" dedi.

26.08.2021Gündem
Krizin nedeni plaka ağalığı İstanbul’un bitmeyen taksi çilesi

Krizin nedeni plaka ağalığı! İstanbul’un bitmeyen taksi çilesi

Eminönü, Sultanahmet, Beyoğlu, Şişli gibi ilçelerde turist avına çıkan, kentin genelinde ise kısa mesafede müşteri almak istemeyen taksiciler, İstanbullunun çilesi oldu. İBB’ye her gün yüzlerce şikâyet yağıyor. Vatandaşlar, taksicilerle ilgili yaşadıkları sorunları sosyal medyada uzun uzun anlatıyor. Taksicilere göre ise birkaç meslektaşlarının yaptıklarından dolayı herkesi aynı kefeye koyup bir mesleği kötülememek gerek.

25.08.2021Gündem
İstanbulun dışından merkeze atılmış bir ok

İstanbul'un dışından merkeze atılmış bir ok

Kadıköy’deki tarihi Hasanpaşa Gazhanesi, yeni adıyla Müze Gazhane, açılış sergisi olarak güncel sanatçı Serkan Taycan’ın ‘Kente Doğru’ başlıklı kapsamlı sergisiyle İstanbul kültür sanat dünyasına güçlü bir giriş yaptı. Kentleşme meselesini odağına alan Taycan, “İstanbul’un çeperinden merkezine doğru mekânsal, coğrafi ve sosyal dönüşümün izlerini aradım” diyor.

20.08.2021Kitap Sanat
Tuan Tunalı ve sevgilisi Yana Mazanova ayrıldı

Tuan Tunalı ve sevgilisi Yana Mazanova ayrıldı

'Deniz Yıldızı' dizisiyle adını geniş kitlelere duyuran Tuan Tunalı üç yıldır birlikte olduğu Rus sevgilisi Yana Mazanova ayrıldı. Sürpriz ayrılığı duyuran Mazanova, 'Güzel hikayemiz için teşekkürler. Harika üç yıl için teşekkürler. Her zaman yanındayım' açıklamasını yaptı.

11.08.2021Magazin
Fatihte raydan çıkan tramvay elektrik direğine çarptı

Fatih'te raydan çıkan tramvay elektrik direğine çarptı

İstanbul Fatih'te raydan çıkan tramvay elektrik direğine çarptı. Metro İstanbul, sosyal medya hesabından, kaza nedeniyle seferlerin, Bağcılar-Sultanahmet ile Kabataş-Sirkeci arasında yapıldığını duyurdu.

31.07.2021Haber
Turizme  ‘otoyol’ dopingi

Turizme ‘otoyol’ dopingi

Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ve Avrasya Tüneli gibi büyük yatırımların turizmi hareketlendirdiğini ifade eden İstanbul Kamu Özel Sektör İşbirliği Mükemmellik Merkezi Başkanı Eyüp Vural Aydın, şehirlere yeni yollar sayesinde daha kısa mesafede ulaşılmasıyla seyahat edenlerin sayısının arttığına dikkat çekti.

28.07.2021Ekonomi
Yerebatan Sarnıcı açık mı, nerede Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti 2021

Yerebatan Sarnıcı açık mı, nerede? Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti 2021

Tarihi yarımada Sultanahmet Meydanı yakınındaki Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un gerek yapısı gerekse tarihiyle önemli turistik merkezlerinden biridir. Özellikle yazın serin olması nedeniyle tercih edilen gezi mekanlarından Yerebatan Sarnıcı, mutlaka görülmesi gereken özel mekanların başında gösteriliyor. Peki Yerebatan Sarnıcı açık mı, nerede? İşte gezip görmek isteyenler için Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti 2021.

26.07.2021Gündem
İstanbul’u umutlandıran turist hareketi

İstanbul’u umutlandıran turist hareketi

Bayram tatili nedeniyle yerli turist kıyı bölgelerine akın etti. Pandemide evde kalmaktan sıkılanlar tatil bölgelerine koşarken, yabancı turist sayısında da artış yaşanıyor. Bu artıştan en büyük payı kıyı bölgeleri alsa da, dünyanın en çok ilgi gören şehirleri arasında yer alan İstanbul’a da turist akışı başladı. Özellikle tarihi Sultanahmet bölgesindeki otelciler, gelen turist sayısının arttığını, gelecek için umutlandıklarını söylüyor.

22.07.2021Ekonomi
Tatile gidemiyorsak tatil bize gelsin

Tatile gidemiyorsak tatil bize gelsin

Normalleşme süreciyle birlikte onbinlerce kişi tatil beldelerine akın etti. Oysa şehirde de her bütçeye ve her zevke göre tatil seçenekleri var. İstanbul’daysanız Atatürk Arboretumu’nda kuğuları izleyebilir, İzmir’deyseniz Doğanbey köyünü gezebilir, Ankara’daysanız Beypazarı’na gidip Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan ‘Yaşayan Köy’ü görebilirsiniz. İstanbul’da olanlar programlarına yeni açılan ‘Müze Gazhane’yi de mutlaka eklemeli.

Sela ne demek Sela ne zaman okunur Diyanetten yapılan sela açıklaması

Sela ne demek? Sela ne zaman okunur? Diyanet'ten yapılan sela açıklaması

15 Temmuz'un yıl dönümünde 81 ilde sela okundu. Sultanahmet Meydanı'nda bulunan vatandaşlar İstanbul'un fethinin sembolü Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ile Sultanahmet Camisi'nden sela okunmasını cep telefonlarıyla kaydetti. Peki, sela ne demek? Sela ne zaman okunur?

16.07.2021Gündem
15 Temmuzun yıl dönümünde Türkiye genelinde sela okundu

15 Temmuz'un yıl dönümünde Türkiye genelinde sela okundu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 5. yılında Türkiye genelindeki camilerden sela sesi yükseldi.

15.07.2021Gündem
Jüstinyen’in Sarayında saklambaç oynardık

Jüstinyen’in Sarayı'nda saklambaç oynardık

Çocukluğu Sultanahmet’teki Bizans Sarayı kalıntılarında saklambaç oynayarak geçiyor. Otostopla yaptığı seyahatlerde Anadolu’ya âşık oluyor. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı’nda başladığı kariyerinde 30’dan fazla kazı yapan ödüllü arkeolog Emeritus Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, ilk kazı deneyimlerini, “Oda arkadaşlarım bir ilk tunç çağı mezarlığından çıkardığımız kafataslarıydı. Bayağı muhabbetimiz olurdu” diye anlatıyor.

4.07.2021Gündem
Sultanahmetteki canlı bomba saldırısına bakan mahkeme: Saldırı vahamet boyutundadır

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısına bakan mahkeme: Saldırı vahamet boyutundadır

SULTANAHMET Meydanı'nda 12 Ocak 2016'da terör örgütü IŞİD üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin davanın gerekçeli kararı tamamlandı. 168 sayfalık gerekçeli kararda Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısının IŞİD terör örgütünün amaçları doğrultusunda gerçekleştirilen terör eylemi olduğu, eylemi gerçekleştiren canlı bomba Nabil Fadlı'nın kaldığı evde yapılan aramalarda Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya Camii gibi tarihi ve dini mekanların fotoğralarının bulunduğu belirtildi. Kararda, canlı bomba saldırısı sonrasında 12 kişinin ölmesi ve 16 kişinin yaralanmasının "vehamet boyutunda olduğu" vurgulandı.

1.07.2021Gündem
İstanbul lise taban puanları 2021 İstanbul Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

İstanbul lise taban puanları 2021! İstanbul Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgileri

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih yapacak öğrenciler, İstanbul lise taban puanları ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. İstanbul lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri, lise eğitimine devam etmek isteyen adayların, tercih döneminde yardımcısı olacak. Peki İstanbul'da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri nedir? İşte 2021 yılına ait İstanbul Anadolu, İmam Hatip, Fen Lisesi LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları bilgisi

30.06.2021Eğitim
Hipodrom nasıl yazılır TDK’ya göre hipodromun yazımı

Hipodrom nasıl yazılır? TDK’ya göre hipodromun yazımı

Dili doğru kullanmak her zaman önemli bir konu olsa da bazı kelimelerin yazım kurallarına uygun şekilde kullanılması o kadar da kolay olmayabiliyor. Yazım hatalarının en sıklıkla yapılan örneklerinden biri de 'Hipodrom' kelimesidir. Hipodromun nasıl yazıldığı ve büyük ya da küçük harfle mi başlayacağı konusu akıllarda soru işareti bırakıyor. Peki hipodrom nasıl yazılır? Ne zaman büyük ne zaman küçük harfle yazılır? İşte hipodromun TDK'ya göre yazılışı ve anlamı...

26.06.2021Sözlük
Alman Çeşmesi nasıl yazılır TDKya göre büyük mü küçük harfle mi yazılır

Alman Çeşmesi nasıl yazılır? TDK'ya göre büyük mü küçük harfle mi yazılır?

Alman Çeşmesi, İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı'nda, Sultan I. Ahmed Türbesi'nin karşısında yer alan çeşme. Alman İmparatoru II. Wilhelm'in Sultana ve İstanbul'a hediyesidir. Almanya'da yapılıp 1901'de İstanbul’daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslubunda bir çeşmedir; içeriden altın mozaikle süslüdür. Büyük harfle mi yoksa küçük harfle mi yazılması gerektiği akıllarda soru işareti bırakan çeşmenin işte TDK kurallarına göre nasıl yazımı...

26.06.2021Sözlük
İstanbul’da gizemli keşif Bu açıdan ilk defa görüntülendi

İstanbul’da gizemli keşif! Bu açıdan ilk defa görüntülendi

İstanbul'da Topkapı Sarayı, Ayasofya Camii ve Aya İrini Kilisesi gibi önemli yapıların bulunduğu Tarihi Yarımada'nın altındaki gizemli yapılar, bir bölümü botla yapılan yolcukla incelendi. Çalışmaların ilklerini anlatan Tarihçi Arzu Ulaş, "Fatih Camii Karadeniz Medresesi, Ahmediye Camii, Süleymaniye Camii ve Arkeoloji Müzeleri bahçesinde bulunan sarnıçların su altı görüntüleri bu çalışma ile ilk defa görüntülendi.

13.06.2021Gündem
Son Dakika: N’Golo Kante: Bir gün mutlaka Türkiye’ye gelip futbol oynayacağım

Son Dakika: N’Golo Kante: "Bir gün mutlaka Türkiye’ye gelip futbol oynayacağım"

Son olarak İngiliz ekibiyle Şampiyonlar Ligi kupasına uzanan, Fransa Milli Takımı ile Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan Chelsea’nin Fransız ön liberosu N’Golo Kante tam bir Türkiye hayranı.

9.06.2021Futbol

Yazar Sonuçları

Erdal Özyağcılar: Halkın filesine girdim, beni çok sevdiler

Size de Erdal Özyağcılar tiyatroda, sinemada, dizilerde, hangi rolü oynarsa oynasın hayatınızdaki tanıdık birini andırıyor mu? Bu bir tesadüf değil… Sanat hayatında 50 yılı geride bırakan usta oyuncu, başarısının sırrını ‘halkın filesine girmek’ olarak veriyor: “Halkın bir beyaz filesi vardır; içinde yarım kilo kıyma, bir kalıp peynir, dört domates, yarım kilo patates… Ben o fileye bir ‘Erdal Özyağcılar’ olarak girmeye çalıştım ve başarılı oldum…”

10.10.2021

Karadeniz’de sonbahar

Sonbahar her yerde güzel, buna Karadeniz kıyısını da eklemek gerek. Bugün sizi Karadeniz’de farklı bir gün, yaklaşan sonbahar renklerini ve hırçın dalgaların şekil verdiği kayalarla süslü Karadeniz kıyısını yaşamak için Türkiye’deki önemli Longoz orman alanlarından biri olan Acarlar Longozuna götüreceğim. Longoz dediğimizde aklımıza ilk önce meşhur Trakya İğneada, sonra Bursa’da yaşayanlar içi Karacabey Longoz’u ve bugün bahsedeceğimiz Acarlar Longozu geliyor..

26.09.2021

İlber Hoca’yı destekliyorum

İlber Ortaylı’nın pazar günü Hürriyet’te çıkan ‘Sultanahmet’ten Manzaralar’ yazısını okuyunca, ömrümün büyük bölümünü geçirdiğim o semti yalnız Sultanahmet olarak değil, bütün bir tarihi yarımada olarak düşünmeye başladım.

21.09.2021

Sultanahmet’ten manzaralar... Tarih kaçak katların gölgesinde

Sultanahmet Meydanı'ndaki çirkin binaların dış cepheleri ele alınmalıdır. Kaçak katların derhal tasfiyesi gerekir. Bir memleketin şerefi, onun tarihi alanlarına ve abidelerine göstereceği hürmetle ölçülür.

19.09.2021

En gariban bizim emekliler

Türkiye’deki emeklilerin dünyanın en yoksul kesimi arasında yer aldığı uluslararası rapor ile belgelendi.

17.09.2021

Ayasofya’ya ayak basmayan ‘Fatih’ olur mu?

Birini övmek için benzetme yaparken dozu kaçırırsanız ona en büyük kötülüğü yaparsınız. Övgüde de, yergide de “mübalağanın” fazlası zararlıdır. Hele, bu kişi siyasetçi olursa.

8.09.2021

İnci Çayırlı ve Ferhan Şensoy aramızdan ayrıldı

Biri müzik dünyasından, diğeri de tiyatro dünyasından iki acıyı birlikte yaşadık.

2.09.2021

Fidanlar yeşerir, ya kitaplar...

Değerli okurlarım, yıllardan beri pazar günleri müzik üzerine yazar, yeni LP’leri, CD’leri, müzik kitaplarını tanıtırım.

8.08.2021

Sultanahmet’te dolaşıp huzurlu atmosferin tadını çıkardım

Bayram tatilini fırsat bilip Ege ve Akdeniz kıyılarına kaçan milyonların aksine, İstanbul’da kalıp uzun zamandır yapmak istediğim kültür turunun bir kısmını gerçekleştirdim.

27.07.2021

Erdoğan hedefe kilitlenmiş

Kurban Bayramı’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Kıbrıs’ta girdik.

21.07.2021

Suriçi’ni bekleyen tehlike

Ne yazık ki (İstanbul’da) camilerimizin etrafındaki ahşap yapılar geçmişte olduğu gibi bugün de tehlike teşkil ediyor. Son yangın Tahtakale’de çıktı. Yanı başında 16’ncı asrın ünlü eserleri var. Özellikle Tahtakale, Rıza Paşa yokuşu ve Küçükpazar, merdivenaltı sanayi yüzünden risk altında.

4.07.2021