EKSTRA
MENÜ

Titan

Titan haberleri sayfasında güncel ve son dakika Titan hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 877 Titan haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Titan Haberleri

Satürn Gezegeni Nedir, Ne Renktir Ve Ne Zaman Keşfedildi Satürn Gezegeninin Özellikleri Ve Dünyaya Uzaklığı Hakkında Bilgi

Satürn Gezegeni Nedir, Ne Renktir Ve Ne Zaman Keşfedildi? Satürn Gezegeninin Özellikleri Ve Dünyaya Uzaklığı Hakkında Bilgi

Satürn, Güneş Sistemi içerisinde bulunan sekiz gezegen içerisindeki en büyük ikinci gezegendir. Bunun yanı sıra Satürn, Güneş Sistemi içerisinde Güneş'e en uzak olan 6. gezegendir. Peki, Satürn gezegeni nedir, ne renktir ve ne zaman keşfedildi? Satürn gezegeninin özellikleri ve dünyaya uzaklığı hakkında bilgiler nelerdir? Sizin için tüm detayları ile derledik.

24.09.2021Araştırma
25 Mart hangi burç ve burcu ne 25 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

25 Mart hangi burç ve burcu ne? 25 Mart tarihde bugün, doğan Türk ile yabancı ünlüler, yükseleni ve özellikleri

Burçların nitelikleri insanların en fazla merak ettiği konular arasında bulunmaktadır. Bu nedenle de konu ile alakalı devamlı araştırma yapmaktadırlar. Kişiler doğum tarihlerine bakarak hangi burca ait olduklarını oldukça rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. Mera edilen bir başka konu da 25 Mart tarihinin hangi burca ait olduğu konusudur. 25 Mart tarihinin hangi burcu kapsadığını, söz konusu olan burcun genel özelliklerini, 25 Mart'ta tarihte yaşanmış olan olayları ve bu tarih içerisinde doğan ünlüleri derledik.

6.09.2021Burçlar
Rezistans nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır Rezistans çeşitleri nelerdir ve nerelerde kullanılır

Rezistans nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır? Rezistans çeşitleri nelerdir ve nerelerde kullanılır

Ateş, insanlığın en eski ve en büyük keşiflerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Jet motorları, uzay roketleri çağında ateşe erişim çok zor değildir. Rezistansların arkasında yatan temel amaç ise ısıyı ve ateşi kontrol etmektir. Rezistans nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır? Rezistans çeşitleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularının yanıtlarını derledik.

19.07.2021Araştırma
Manga nedir ve nasıl okunur Dünyada en çok okunan manga önerileri ve örnekleri

Manga nedir ve nasıl okunur? Dünyada en çok okunan manga önerileri ve örnekleri

Dünya genelinde edebi anlamda pek çok eser bulunmaktadır. Her ülkenin kendine özgü edebi eserleri bulunur. Manga da bu kapsamda oldukça merak uyandırmaktadır. Manga nedir ve nasıl okunur? Dünyada en çok okunan manga önerileri ve örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

19.07.2021Araştırma
Titanike yapılan son deniz seferinden yeni görüntüler

Titanik'e yapılan son deniz seferinden yeni görüntüler

Titanik, 1912’de İngiltere’nin Southampton kentinden ABD’nin New York kentine yaptığı ilk seferinde buz dağına çarparak batmıştı. Kazada, bin 514 kişi hayatını kaybederken, geminin enkazı 1985 yılında uluslararası sularda bulunmuş ancak koruma altına alınmamıştı.

18.07.2021Avrupa
Atlas İsminin Anlamı Nedir Atlas Ne Demek Atlas Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Atlas İsminin Anlamı Nedir? Atlas Ne Demek? Atlas Adının Özellikleri, Analizi Ve Kökeni

Atlas kelimesi 2000'li yılların ilk yıllarından itibaren popüler olmaya başlamış isimler arasında yer alıyor. Mitolojide ve tasavvufta terim anlamında kullanılan bu sözcük dilimize Yunancadan geçmiştir. Zeus tarafından dünyayı sonsuza kadar sırtında taşımakla görevlendirilen Titan'ın adı Atlas'tır. Atlas ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

200 bin kişiden 100 milyon dolar topladılar iddiası... ‘Kokoreççi Ramazan’ 2 milyon TL kaptırdı

200 bin kişiden 100 milyon dolar topladılar iddiası... ‘Kokoreççi Ramazan’ 2 milyon TL kaptırdı

Aylık yüzde 30 kazanç vaadi ile on binlerce kişiden para toplayan bir saadet zinciri çöktü. Eskişehir’de ofisi bulunan Smart Trade Coin isimli zincir üzerinden toplanan paraların aktığı yer ise Türkiye’ye 13 bin kilometre uzaklıktaki Marshall Adaları. Eskişehirli bir kokoreççinin de sisteme kaptırdığı paranın 2 milyon TL olduğu ileri sürüldü

25.06.2021Ekonomi
Uydu nedir Güneş sistemi uydu doğal ve yapay uydu tanımı

Uydu nedir? Güneş sistemi uydu doğal ve yapay uydu tanımı

Gökyüzünde bulunan sayısız yıldız ve gök cisimleri insanoğlunun her daim merakını uyandırmıştır. Çağın her döneminde gökyüzü incelenmiştir. En çok merak edilen konular arasında ise uydular gelmektedir. Peki uydu nedir? Güneş sistemi uydu doğal ve yapay uydu tanımı nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
Güneş sisteminde kaç tane gezegen var Güneş sistemindeki gezegenlerin isimleri ve özellikleri

Güneş sisteminde kaç tane gezegen var? Güneş sistemindeki gezegenlerin isimleri ve özellikleri

Güneş sisteminde 8 gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenlerin en büyüğü Jüpiter'dir. Çapı 139.820 km olan Jüpiter, dünyadan yaklaşık 315 kat daha büyüktür. Güneş sisteminde kaç tane gezegen var? Bu gezegenlerin isimleri ve özellikleri nelerdir? Merak edenler için detaylı bir şekilde derledik.

20.04.2021Teknoloji
Dünyanın en pahalı bilgisayarı nedir Dünyanın en pahalı bilgisayarının özellikleri ve fiyatı

Dünyanın en pahalı bilgisayarı nedir? Dünyanın en pahalı bilgisayarının özellikleri ve fiyatı

Günümüzde teknoloji oldukça fazla tercih edilen ve hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir hal almıştır. Üstelik kullanımının artması sebebiyle de teknoloji de sürekli olarak gelişmeye devam etmektedir. Her seferinde gelişen özellikler de fiyatların artışı ile bile kolay bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Teknoloji çağı içerisinde ise en fazla kullanılmakta olan cihazlardan biriside bilgisayarlardır. Dünyanın en pahalı bilgisayarı nedir? Dünyanın en pahalı bilgisayarının özellikleri ve fiyatı nedir? İşte, tüm detaylar.

14.04.2021Teknoloji
Rusya, Türkiye’ye uçuşları durdurdu

Rusya, Türkiye’ye uçuşları durdurdu

Rusya, korona vakalarında görülen artış üzerine 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye’ye charter seferi yapılmasını yasakladı, tarifeli uçuşlar da haftada iki ile sınırlandırıldı.

13.04.2021Dünya
Apex Legends, Sezon 9da Birçok Titanfall İçeriğiyle Geliyor

Apex Legends, Sezon 9'da Birçok Titanfall İçeriğiyle Geliyor

Apex Legends geliştiricileri, oyunun dokuzuncu sezonunun birçok Titanfall içeriğiyle geleceğini duyurdular.

8.04.2021eSpor
NASA, Nisan başında Kızıl Gezegende helikopter uçuracak

NASA, Nisan başında Kızıl Gezegen'de helikopter uçuracak

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Nisan ayı başında Mars'ın üzerinde ilk kez helikopter uçuracağını duyurdu.

24.03.2021Teknoloji
Team Secret, Rainbow Six Siege kadrosunu tamamladı

Team Secret, Rainbow Six Siege kadrosunu tamamladı

Team Secret, 2021 yılı için yeni Rainbow Six Siege takımını duyurdu.

10.03.2021eSpor
Ev hayaline titan önlemi

Ev hayaline titan önlemi

Küçük birikimlerle konut ve otomobil sahibi olmak isteyen vatandaşların son yıllarda yoğun ilgisiyle büyüyen ‘Tasarrufa Dayalı Finans’ modelindeki şirketler disipline bağlandı. Halen 34 firmadaki 373 bin 615 müşteriyle 6 milyar 247 milyon liralık hacme ulaşan sektör, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetimine alındı.

6.03.2021Ekonomi
İranlı şebekeden 100 milyon dolarlık vurgun

İranlı şebekeden 100 milyon dolarlık vurgun

İstanbul’a yerleşen İranlı bir şebekenin kurduğu ‘Titan’ benzeri saadet zincirine ilişkin iddianame hazırlandı. Yüksek kâr payı vaadi ile binlerce kişiden toplanan para 100 milyon dolar. 73 yaşındaki İranlı baba ve 3 oğlunun yönettiği şebekenin üyelerine istenen ceza ise 1.200 yılı buluyor.

22.02.2021Ekonomi
The Medium GeForce NOWa geldi

The Medium GeForce NOW'a geldi

The Medium, Immortals Fenyx Rising demosu ve Dyson Sphere GeForce NOW’a geldi.

29.01.2021Teknoloji
Efsane dönüyor Godzilla vs Kong fragmanı yayılandı... Godzilla vs King Kong ne zaman vizyona girecek

Efsane dönüyor! Godzilla vs Kong fragmanı yayılandı... Godzilla vs King Kong ne zaman vizyona girecek?

Sinema tarihinin hafızalara kazınmış iki karakteri Godzilla ve King Kong, bir filmde karşı karşıya geliyor. Warner Bros imzasıyla çıkacak filmde King Kong, Godzilla ile mücadele edecek. Birbirlerine karşı verdikleri mücadele dolayısıyla çevrelerini de darmadağın edecek olan King Kong ve Godzilla, amansız mücadelelerinde görünmeyen güçlerin pençesinde yer alacaktır. Peki, iki efsaneyi karşı karşıya getirecek olan Godzilla vs King Kong ne zaman vizyona girecek? İşte, o bilgiler

25.01.2021Televizyon
Hyundai ve Apple’ın otonom araç flörtü

Hyundai ve Apple’ın otonom araç flörtü

Hyundai’den, Boston Dynamics’in ardından ikinci teknoloji atağı geldi. Amerikalı teknoloji devi Apple ile Güney Koreli otomotiv üreticisi Hyundai arasında otonom teknolojiye sahip yeni bir elektrikli araç için görüşmeler başladığı açıklandı.

9.01.2021Ekonomi
Hyundaiden sürpriz Apple açıklaması

Hyundai'den sürpriz Apple açıklaması

Güney Kore merkezli Hyundai, otonom sürüş teknolojisine sahip, elektrikli araç üretimiyle ilgili olarak Apple ile ön görüşmeler yaptıklarını, ancak henüz bir karara varılmadığını açıkladı.

8.01.2021Teknoloji
İki dev şirketten flaş karar Birlikte çalışmak için ilk adımlar atıldı

İki dev şirketten flaş karar! Birlikte çalışmak için ilk adımlar atıldı

Güney Koreli şirket Hyundai, otonom sürüş teknolojisine sahip, elektrikli araç üretimiyle ilgili olarak ABD'li dev şirket Apple ile ilk adımları attı. Henüz karara bağlanmayan çalışmayla ilgili ön görüşmelerin yapıldığı duyuruldu.

8.01.2021Ekonomi
6. Sınıf Fen Bilgisi Güneş Sistemi konu anlatımı

6. Sınıf Fen Bilgisi Güneş Sistemi konu anlatımı

Dünyamız Güneş sistemi içerisinde yer alır ve dünyamızdan başka birçok farklı gezegen bulunur. Bu gezegenler Güneş'in etrafında döner ve güneşe farklı uzaklıklara sahiptirler. Şimdi güneş sistemi hakkında bilgi alalım ve öğrenmeye çalışalım. İşte 6. sınıf fen bilgisi güneş sistemi konu anlatımı.

30.12.20206. SINIF
Apple’dan otomobil hamlesi

Apple’dan otomobil hamlesi

Yaklaşık 6 yıl önce Apple’ın otonom bir araç üretmek için çalışmalara başladığı gündeme bomba gibi düşmüş ancak daha sonradan markanın kendi otomobilini üretmeyeceği, başka üreticiler için otonom teknolojiler geliştireceği açıklanmıştı. Şimdi ise 2024 yılında kendi batarya teknolojisini kullanarak iCar veya Apple Car olarak adlandırılacak otomobili üretmeye hazırlandığı belirtildi.

23.12.2020Ekonomi
GeForce NOW’a gelen yeni oyunlar belli oldu

GeForce NOW’a gelen yeni oyunlar belli oldu

Geçtiğimiz günlerde GeForce NOW kütüphanesine, Ubisoft'un konuşulan yapımı Immortals Fenyx Rising dahil 8 oyun geldi.

7.12.2020Teknoloji
Satürnün uydusu Titanda garip bir molekül bulundu

Satürn'ün uydusu Titan'da garip bir molekül bulundu

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn'ün uydusu Titan'ın atmosferinde ''garip bir molekül'' keşfettiklerini açıkladı.

28.10.2020Teknoloji
NASAdan yeni keşif

NASA'dan yeni keşif!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Satürn'ün uydusu Titan'ın atmosferinde “garip bir molekül” keşfettiklerini açıkladı.

27.10.2020Dünya
Nautilus Counter (Ct) - Nautilus Counterları, Güçlü Ve Zayıf Rakipleri İle İyi Ve Kötü Yönleri Hakkında İpuçları

Nautilus Counter (Ct) - Nautilus Counterları, Güçlü Ve Zayıf Rakipleri İle İyi Ve Kötü Yönleri Hakkında İpuçları

Nautilus Counter (CT) kimdir? Nautilus Counter karşı güçlü ve zayıf rakipler kimlerden meydana gelmektedir. Nautilus Counter karşı iyi ve kötü yönleri hakkında ipuçları neler üzerinden verilmelidir? Nautilus Counter'ın ön plana çıkan yetenekleri nelerden oluşmaktadır? Nautilus Counter'a karşı öneriler, gibi birden fazla soruyu yanıtlayan bilgileri sizler için derledik.

13.10.2020Teknoloji
Son dakika... Rusyadan gönderilmişti... Mersine ulaştı

Son dakika... Rusya'dan gönderilmişti... Mersin'e ulaştı

MERSİN'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santralinin 1 nolu güç ünitesi için tasarlanan, her biri 365 ton ağırlığındaki 4 buhar jeneratörü, inşaat sahasına ulaştı.

1.10.2020Ekonomi
Patara Antik Kenti Nerede Patara Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Patara Antik Kenti Nerede? Patara Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Patara Antik Kenti, tarihi ve arkeolojik önemi büyük ören yerlerinden biridir. Özellikle cumhurbaşkanının 2020 yılını Patara Yılı olarak ilan etmesiyle, ayrı bir ilgi görmeye başlamıştır. Döneminin en önemli liman ve başkentidir. Patara Antik Kenti hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

11.09.2020Seyahat
Letoon Antik Kenti Nerede Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Letoon Antik Kenti Nerede? Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Letoon Antik Kenti, Likyalıların Anadolu’da kurdukları bir şehirdir. Tanrılar için kurulmuş bir şehir olduğundan Likya’nın dini merkezi konumundadır. Antik kent, tanrıça Leto, ikiz çocukları Artemis ve Apollon için kurulmuştur. Letoon Antik Kenti hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

11.09.2020Seyahat
Immortals Fenyx Rising satışa çıkıyor: Tarih belli oldu

Immortals Fenyx Rising satışa çıkıyor: Tarih belli oldu

Ubisoft, daha önce Gods & Monsters olarak bilinen Immortals Fenyx Rising'in 3 Aralık 2020'de tüm dünyada Stadia, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Nintendo Switch sistemi, PlayStation 4, Epic Games ve Ubisoft Store’da çıkacağını duyurdu. Oyun, PS5 için de satışa sunulacak.

11.09.2020Teknoloji
Titanik Neden Battı Roman Yazarının Titanik İle Alakası Neydi | İşin Aslı #Titanik

Titanik Neden Battı? Roman Yazarının Titanik İle Alakası Neydi? | İşin Aslı #Titanik

"10 Nisan bir ilkbahar sabahında, "Tanrının bile batıramayacağı gemi" olarak nitelendirilen Titanik, İngiltere'de Amerika macerasına hazırlanıyordu. Kazalar her zaman olabilirdi, ancak bu hikayenin ilginç bir yanı da; bir romanda yıllar önce yaşanmasıydı. Titanik'in ismi Titan olacaktı ve batma sebebi de aynı olacaktı."

3.09.2020Life Style
Nvidia Geforce RTX 3000 serisinin özellikleri ortaya çıktı İşte, güç değerleri, piyasaya çıkış tarihi ve fiyat detayları

Nvidia Geforce RTX 3000 serisinin özellikleri ortaya çıktı! İşte, güç değerleri, piyasaya çıkış tarihi ve fiyat detayları

Nvidia Geforce RTX 3000 serisi ekran kartı için beklenen tanıtım gerçekleşti. Oyun tutkunlarının merakla beklediği RTX 3080, RTX 3090 ve RTX 3070 serisi ekran kartları, eylül ayı içerisinde raflardaki yerini alacak. RTX 2080 Tİ modelinin ardından uzun bir yol kateden Nvidia, 8-24 GB arasına ram kapasitesine sahip olan RTX 3000 serisi ile daha kaliteli oyun performanslarına imkan tanıyacak. Peki, Nvidia Geforce RTX 3000 fiyatları ne kadar olacak? İşte, RTX 3070, 3080 ve 3090 ekran kartı piyasaya çıkış tarihi detayları

2.09.2020 Teknoloji
Nvidia yeni ekran kart ailesi RX30 serisini tanıttı

Nvidia yeni ekran kart ailesi RX30 serisini tanıttı

Nvidia yeni ekran kartlarının duyurusunu yaptı. Şirketin Ampere mimarisine sahip, ikinci nesil RTX kartları, gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zeka destekli oyun grafikleri için Turing mimarisinin de iki katına çıkan performans sunuyor.

2.09.2020Teknoloji
Antalyada şoke eden vurgun Önce İranda sonra da Türkiyede yaptı...

Antalya'da şoke eden vurgun! Önce İran'da sonra da Türkiye'de yaptı...

İran'da, 'Çiftlik Bank' benzeri organizasyonla çok sayıda kişiyi milyonlarca lira dolandırıp, Türkiye'ye kaçan Mehran Mohammadi, Antalya'da da onlarca kişiyi yaklaşık 20 milyon TL dolandırıp, ortadan kayboldu.

1.09.2020Gündem
Avrupalıların mega yatlarıyla seçtiği adres: Güney Ege koyları

Avrupalıların mega yatlarıyla seçtiği adres: Güney Ege koyları

Avrupa'nın dünyaca ünlü turizm şehirleri, koronavirüs salgınının artmasıyla gözden düşerken, Türkiye'nin Ege kıyılarındaki marina ve izole koylara, mega yatlar demir atmaya başladı.

19.08.2020Seyahat
25 yaşında robot psikoloğu oldu

25 yaşında robot psikoloğu oldu

İnsan-robot etkileşimini ve robot-robot etkileşimini inceleyen robot psikoloji, geleceğin mesleklerinden. Bu alanda çalışan 25 yaşındaki Ecem Tuğlan, NASA tarafından dünyanın sayılı robopsikologlarından biri olarak gösterildi. 2016’da yazdığı ve NASA’ya gönderdiği ‘Androidler elektrikli deja-vu yaşarlar mı?’ başlıklı makalesi ile bu başarıyı elde eden Tuğlan, bilim dünyasına özel bir sosyal medya platformu kurmak için de çalışıyor.

9.08.2020Ekonomi
En Pahalı CSGO Skinleri

En Pahalı CSGO Skinleri

Hepimizin bildiği üzere şu günlerde CSGO skinleri bir hayli pahalı, ancak aralarında bazıları, diğerlerinden çok daha pahalı. Hadi bir göz atalım.

3.08.2020eSpor
Türkiyenin ilk nükleer güç santralinin yapımında yerli ürün atağı

Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımında "yerli ürün" atağı

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımında kullanılan ürünlere ilişkin, "Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti'nde kapsamlı bir lokalizasyon programını başlattık. Şu an itibarıyla kullandığımız inşaat demirlerinin tamamını Türkiye'deki üretici fırmalardan satın alıyoruz." dedi.

6.07.2020Ekonomi
Istanbul Photo Awards 2020 kazananları açıklandı

'Istanbul Photo Awards 2020' kazananları açıklandı

Anadolu Ajansı tarafından foto muhabirlerini desteklemek amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışması "Istanbul Photo Awards"da "Yılın Fotoğrafı" ödülünü Yik Fei Lam kazandı.

30.06.2020Keyif
Nükleer enerji müfredata giriyor

Nükleer enerji müfredata giriyor

Nükleer enerji meslek liselerinde ders oluyor. 2023 yılında birinci reaktörü devreye girecek olan Türkiye’nin ilk Nükleer Güç Santralı (NGS) Akkuyu’da Türk çalışan sayısının ve yerel katılımın artırılması amacıyla Mersin’deki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin müfredatına “Nükleer Enerjiye Giriş Dersi” eklendi.

28.06.2020Ekonomi
Nvidia, yeni Game Ready ve Studio sürücülerini yayınladı

Nvidia, yeni Game Ready ve Studio sürücülerini yayınladı

NVIDIA, Microsoft DirectX 12 Ultimate özellik seti ve donanım hızlandırmalı GPU zamanlamaya özel donanım ve yazılım desteği sunan ilk üretici oldu.

25.06.2020Teknoloji
Satürnün uydusu Titan 100 kat daha hızlı uzaklaşıyor

Satürn'ün uydusu Titan 100 kat daha hızlı uzaklaşıyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile İtalyan Uzay Ajansında görevli bilim insanları tarafından yapılan keşfin ayrıntıları "Nature Astronomy" dergisinde yayımlandı.

10.06.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Turistlerin baharat aşkı

Özellikle Doğu ülkelerde çok önemli bir yere sahip olan baharat, Türk mutfağının da vazgeçilmez lezzetlerinden beri. Geçmişten günümüze bir çok baharat, yemeklerimizde ve kültürümüzde yerini almış. Sofraya baharat olmadan oturmayanlar var. Baharat, bugüne kadar yemeklere aroma ve lezzet katmakla kalmayıp aynı zamanda vücutta doğal bir ilaç etkisi gösteriyor. Bu yüzden günümüzde şifa olarak görmüş. Sindirim sistemine, metabolizma hızından kolesterole, şekeri düzenlemesi, kanserli hücrelerinin ilerlemesini durdurup, tümörün küçülmesine de katkı sağlıyor. Size ilginç bir şey söyleyeyim. İngiliz, Alman, İskandinav ve Rus turistlerin ülkemize baharat çeşitlerini tatmaya geldiğini biliyor muydunuz? Doğu, Ege ve Akdeniz bölgelerine gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği baharatlar ise çörekotu, kimyon, kekik, rezene, çam fıstığı, fesleğen, nane, safran, kişniş, kakule, tarçın ve pul bibermiş. Bildiğiniz sırf baharat tatmak için, ülkemize geliyorlar. Elbette bunları sade bir şekilde yemiyorlar. Yöresel yemeklerle birlikte yiyorlar. Baharat yönünden bu denli zengin ülkemizde de kaliteli baharat satan bir çok firma var elbette. İşte onlardan 3’ü...

9.09.2021

Sahtekârlar ve tamahkârlar

Mafya elebaşının “şeref” hakkında; terörist PKK yardakçısı gazeteci ve siyasetçilerin “insan hakları”, FETÖ’cülerin “hukuk”, ABD ve Avrupa’nın etki ajanı siyasetçi ve gazetecilerin “özgürlük” konusunda ders verdiği Türkiye’de, Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın, gelecekte “yatırımda güvenin sembolü” olursa şaşırmayın!

5.07.2021

5 bin yıllık İasos’a ihanet!

Muğla, Milas Kıyıkışlacık Mahallesi’nde (Antik Kent İasos) yapılması düşünülen Ayyıldız Yük Tahmil ve Tahliye İskelesi ve Dip Tarama Projesi, Maden ve Konteyner Yükleme Boşaltma Limanı/İskelesi projesi, yaşam alanlarına huzur ve sükunu bozacak kadar yakın mesafede yer alacağından, ekolojik dengeleri de bozarak yaratacakları gürültü ve kirlilik nedeniyle balıkçılığa, turizme, çevreye ve de SİT alanı olması sebebiyle kültür varlıklarına verecekleri zarardan dolayı, bu projeye onay ve ruhsat verilmesine karşıyız, diyor yöre halkı...

17.06.2021

Varınızı yoğunuzu satın, astronot kıyafeti alın!

NASA’nın keşif aracı Perseverance, gezegenin yüzeyine indiğinden beri Instagram’da karşıma çıkan beş fotoğraftan biri Mars manzaralı! Stephen Hawking “İnsanlık hayatta kalmak için uzaya yönelmeli” diyerek içimize kurt düşürüp öyle gitmişti. Uzay hayalleri pazarlanıyor ama...

28.02.2021

Apple’ın son hamlesi Apple Arabası mı?

Üniversitelerdeki derslerimde ve katıldığım konferanslarda dijital dönüşümden bah-sederken, Mercedes’in efsane yöneticilerinden Dieter Zetsche’nin bir paylaşımından sıklıkla yararlanırım.

26.12.2020

Salgında aşk başkadır

Pandemi süreci yaşamın her yönünü olduğu gibi cinselliği de hızla evrimleştirmeye başladı. Karantina sırasında her şeyi evden yapmaya alışan insanlık, elbette cinsel ilişkinin hazzına da evden ulaşmanın yolunu bulmalıydı. Buldu da!

26.07.2020