EKSTRA
MENÜ

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ticaret Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 32.307 Ticaret Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Ticaret Bakanlığı Haberleri

Noterde kredi kartı geçiyor mu 2020

Noterde kredi kartı geçiyor mu 2020?

Noterlerde kredi kartı geçiyor mu sorusu, pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Araç, konut alış satışı, tasdik gibi pek çok işlemin gerçekleştirildiği noterlerde kredi kartı kullanımı, yaklaşık 150 milyon liralık hacim oluşturdu. İşte, noterlerde kredi kartı geçiyor mu sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için detaylı bilgiler

22.07.2020Ekonomi
Promosyon ve matbaa sektörü temsilcileri istişare toplantısında bir araya geldi

Promosyon ve matbaa sektörü temsilcileri istişare toplantısında bir araya geldi

Promosyon ve Matbaa Sanayici İş Adamları Derneği (PROMASİAD) ve Sky Fuarcılık tarafından düzenlenen istişare toplantısında sektör temsilcileri Cemile Sultan Korusu'nda bir araya geldi.

22.07.2020Ekonomi
Şirket kuruluşlarına ilişkin imza beyannamesi esaslarında değişiklik

Şirket kuruluşlarına ilişkin imza beyannamesi esaslarında değişiklik

Şirket kuruluşlarına ilişkin yabancı ülke makamlarınca düzenlenen imza beyanlarının, Türk konsolosluğuna onaylatılması ve noter onaylı olarak Türkçe çevirisiyle ticaret sicil müdürlüklerine verilmesi gerekecek.

22.07.2020Ekonomi
Türkiye’nin teknik tekstil ihracatında yıl sonu hedefi 2 milyar dolar

Türkiye’nin "teknik tekstil" ihracatında yıl sonu hedefi 2 milyar dolar

İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz "Ham madde temininde yurt dışına bağlı olmayan teknik tekstil sektörü, pandemi sınavından başarıyla çıktı. Türkiye’nin 'teknik tekstil' ihracatının yıl sonuna kadar 2 milyar doların üzerine çıkmasını ve küresel ihracattaki payını hızla artırmasını hedefliyoruz" dedi.

21.07.2020Ekonomi
Türk makine sektörünü dünyada Türkiye Makina Federasyonu temsil edecek

Türk makine sektörünü dünyada Türkiye Makina Federasyonu temsil edecek

Türkiye Makina Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, "Türk makine sektörünün tepe örgütü MAKFED’in uluslararası temsil erki, Türkiye adını kullanma kararıyla tescillenmiş oldu." açıklamasında bulundu.

20.07.2020Ekonomi
Bakanlık satıyor 20 bin liraya otomobil...

Bakanlık satıyor! 20 bin liraya otomobil...

Ticaret Bakanlığı e-ihale sistemi üzerinden otomobil satışlarına devam ediyor. Gümrüklerde bulunan araçlar ihale ile alınabiliyor.

20.07.2020Ekonomi
Türk ürünleri büyük ithalatçılara sanal ortamda tanıtılıyor

Türk ürünleri büyük ithalatçılara sanal ortamda tanıtılıyor

Ticaret Bakanlığının öncülüğünde uluslararası ve yerel zincir mağazalar ile büyük ithalatçı firmalara yönelik düzenlenen "Özel Nitelikli Alım Heyetleri" programı Kovid-19 salgını döneminde sanal ortama taşındı.

19.07.2020Ekonomi
İhracatçılar, Pakistana sanal genel ticaret heyetiyle ulaşacak

İhracatçılar, Pakistan'a sanal genel ticaret heyetiyle ulaşacak

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde, Özbekistan, Kenya, Hindistan ve Nijerya’ya yönelik gerçekleştirilen sanal genel ticaret heyetlerinin ardından Türk ihracatçılar bu kez de dümeni Pakistan'a çevirdi.

18.07.2020Ekonomi
ABDde konut başlangıçları haziranda beklentiyi aştı

ABD'de konut başlangıçları haziranda beklentiyi aştı

ABD'de konut başlangıçları, haziranda bir önceki aya göre yüzde 17,3 artarak 1 milyon 186 bine, inşaat izinleri ise yüzde 2,1 artışla 1 milyon 241 bine yükseldi.

17.07.2020Ekonomi
Son dakika...  Bakan  Pekcan duyurdu: SERBİSi hizmete sunuyoruz

Son dakika... Bakan Pekcan duyurdu: SERBİS'i hizmete sunuyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hem tüketicilerimizi hem de firmalarımızı sahte servislere karşı korumak için Servis Bilgi Sistemi'ni (SERBİS) hizmete sunuyoruz" dedi.

17.07.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Harekete geçildi Markette indirim oyununa son

Son dakika haberler: Harekete geçildi! Markette indirim oyununa son

Marketlerin tüketiciyi yanıltan sözde indirim kampanyalarına karşı harekete geçildi. Vatandaşın yaptığı şikâyetler üzerine 5 yılda 240 firma cezalandırıldı. 160’ın üzerinde indirim kampanyasına 3 milyon lira ceza kesildi.

17.07.2020Ekonomi
ABDde perakende satışlar haziranda beklentiyi aştı

ABD'de perakende satışlar haziranda beklentiyi aştı

ABD’de perakende satışlar, haziranda aylık yüzde 7,5 artarak piyasa beklentilerini geride bıraktı.

16.07.2020Ekonomi
Borusan Mannesmann ABDden para iadesi alacak

Borusan Mannesmann ABD'den para iadesi alacak

Borusan Mannesmann Section 232 vergileri ile ilgili ABD'ye açılan davada 14 milyon dolar iade almaya hak kazandı.

16.07.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pekcan: Esnaf ve sanatkarların kredileri yapılandırılacak

Son dakika... Bakan Pekcan: Esnaf ve sanatkarların kredileri yapılandırılacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarların Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandıkları kredilerden, takipte olanları yapılandırdıklarını açıkladı.

13.07.2020Ekonomi
Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında sanal ticaret köprüsü kurulacak

Türkiye ile Körfez ülkeleri arasında sanal ticaret köprüsü kurulacak

Ticaret Bakanlığı Dubai Ticaret Ataşeliğinin girişimiyle Körfez ülkeleri ile Türkiye arasında bölgesel pazarları, e-ticaret platformlarını hedefleyen sanal ticaret köprüsü kurulacak.

11.07.2020Ekonomi
Türk gıda ihracatçıları 20 milyar dolarlık BAE pazarında

Türk gıda ihracatçıları 20 milyar dolarlık BAE pazarında

Ticaret Bakanlığı himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinasyonunda ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonunda 7-9 Temmuz’da dünyanın en önemli re-export ve lojistik merkezlerinden Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gıda ürünleri sanal sektörel ticaret heyeti gerçekleştirildi. BAE’nin Körfez’in en dinamik pazarı olduğunu söyleyen EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin de politik ve ekonomik olarak en istikrarlı ve güvenli ülkelerinden birisi olduğundan bahsetti.

10.07.2020Ekonomi
Kapıkulede, 4 milyon 750 bin liralık uyuşturucu ele geçirildi

Kapıkule'de, 4 milyon 750 bin liralık uyuşturucu ele geçirildi

TİCARET Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda TIR'da yapılan aramada, piyasa değeri yaklaşık 4 milyon 750 bin TL olan 135 bin adet uyuşturucu hap ve 2 kilogram 160 gram kokain cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

10.07.2020Gündem
Son dakika haberi: Vatandaşlar isyan etti Para vermeden denize giremiyorlar...

Son dakika haberi: Vatandaşlar isyan etti! Para vermeden denize giremiyorlar...

Son dakika haberi.. Yaz aylarında denize girmek isteyen İstanbulların tercihlerinin başında Kilyos geliyor. Kilyos'ta oturanlar ya da Kilyos'a denize girmek için gelenler sahil boyunca uzanan özel plajlarla karşılaşıyor. Bu plajlardan yararlanmak için ise, belirli bir ücret ödemeden denize girmek mümkün değil.

5.07.2020Gündem
Türkiyenin Libya ekonomisindeki payı yüzde 30 seviyelerine çıkacak

Türkiye'nin Libya ekonomisindeki payı yüzde 30 seviyelerine çıkacak

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Libya Temsilcisi Murtaza Karanfil, Türkiye'nin Libya ekonomisindeki payının şu an yüzde 13 seviyelerinde olduğunu belirterek, "Libya'da istikrarın artırılmasıyla bu rakam yüzde 30 seviyelerine çok rahat çıkartılabilecek." ifadelerini kullandı.

5.07.2020Ekonomi
Türkiyenin İngiltere ile yapacağı STA ticarete ivme kazandıracak

Türkiye'nin İngiltere ile yapacağı STA ticarete ivme kazandıracak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İngiltere İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, "Birleşik Krallık'ın AB ile imzalamasını beklediğimiz anlaşmaya eş zamanlı bir serbest ticaret anlaşmasının (STA) ülkemizle de imzalanarak yürürlüğe girmesi ve Birleşik Krallık ile ticaretimizin kesintiye uğramadan devam etmesi, üçüncü ülkelere karşı rekabet gücümüzün korunması ve 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşabilmemiz için hayati önem taşıyor." dedi

5.07.2020Ekonomi
Bakan Pekcandan Gümrük Birliği mesajları

Bakan Pekcan'dan "Gümrük Birliği" mesajları

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mevcut Gümrük Birliği Anlaşması'nın iş dünyası için artık yetersiz kaldığını belirterek, "Şu anda siyaset bir kenara konulur, sadece ekonomi ve ticarete odaklanılırsa bunun yapılmaması için hiçbir sebep yok. Çünkü AB iş insanlarının da buna ihtiyacı var." dedi.

5.07.2020Ekonomi
Noterde kredi kartıyla 150 milyonluk işlem

Noterde kredi kartıyla 150 milyonluk işlem

Noterliklerde güvenli ödeme sistemine geçilerek kredi kartı ile ödemeye başlanmasının ardından geçen beş 5 aylık süreçte 149 milyon 304 bin 496 liralık işlem gerçekleşti.

5.07.2020Ekonomi
Esnafa 17 milyar liralık kredi

Esnafa 17 milyar liralık kredi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "(Halkbank Esnaf Destek Paketi) Kredilerden yararlanan yaklaşık 700 bin esnafımız 17,2 milyar lira kredi kullandı" dedi.

4.07.2020Ekonomi
İhracat yeni normale rekorla başladı

İhracat yeni normale rekorla başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre yüzde 35,2 ile ihracatta rekor artış hızı elde edildi. Haziran’da 1.443 firma ihracat ailesine katılırken, 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı. Fındık ve Mamülleri, Hububat, Mücevher, Gemi ve Yat, Süs Bitkileri sektörleri ihracatlarını aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde artırırken, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazırgiyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

2.07.2020Ekonomi
Bakan Pekcan, Macar girişimcileri Türkiye’de yatırıma davet etti

Bakan Pekcan, Macar girişimcileri Türkiye’de yatırıma davet etti

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile Macaristan arasında büyük bir iş birliği ve yatırım fırsatları olduğuna dikkati çekerek, Macar girişimcileri Türkiye’de yatırıma davet etti.

30.06.2020Ekonomi
Enerji ithalatı Mayısta azaldı

Enerji ithalatı Mayıs'ta azaldı

Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutar, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65,3 azalarak 1 milyar 269 milyon 220 bin dolara geriledi.

30.06.2020Ekonomi
Dış ticaret verisi açıklandı

Dış ticaret verisi açıklandı

Genel ticaret sistemine göre mayıs ayında ihracat yüzde 40,9, ithalat yüzde 27,8 azaldı. Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 102,7 artarak 1 milyar 687 milyon dolardan, 3 milyar 420 milyon dolara yükseldi.

30.06.2020Ekonomi
Son dakika... İkinci el otomobil alacaklar bu dolandırıcılığa dikkat Sakın kapora vermeyin

Son dakika... İkinci el otomobil alacaklar bu dolandırıcılığa dikkat! Sakın kapora vermeyin

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç ikinci el araç ticaretinde dolandırıcılık olaylarına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu.

29.06.2020Ekonomi
Amerikalıların kişisel geliri azalırken harcamaları arttı

Amerikalıların kişisel geliri azalırken harcamaları arttı

ABD'de kişisel gelirler, mayısta aylık yüzde 4,2 azalırken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 8,2'lik artış gösterdi.

26.06.2020Ekonomi
Bakan Pekcan esnafla bir araya geldi

Bakan Pekcan esnafla bir araya geldi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "güçlü esnaf, güçlü ekonomi" hedefi doğrultusunda birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini, geçirmeye de devam ettiklerini belirterek, "Amacımız, esnaf, sanatkarımızın yerel işletme olmaktan çıkarak, e-ticaret imkanlarını kullanarak dünyaya açılmasına, ürünlerini dünyaya tanıtmasına, pazarlamasına ve satışını yapabilmesine destek olmak." ifadesini kullandı.

26.06.2020Ekonomi
ABDde mal ticareti açığı mayısta arttı

ABD'de mal ticareti açığı mayısta arttı

ABD'de mal ticareti açığı, mayısta aylık yüzde 5,1 artışla 74,3 milyar dolara yükseldi.

25.06.2020Ekonomi
ABDde dayanıklı mal siparişleri mayısta toparlanma gösterdi

ABD'de dayanıklı mal siparişleri mayısta toparlanma gösterdi

ABD'de dayanıklı mal siparişleri, mayısta bir önceki aya göre yüzde 15,8 artarak 194,4 milyar dolara yükseldi.

25.06.2020Ekonomi
ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5 daraldı

ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5 daraldı

ABD ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 daralarak beklenti paralelinde bir küçülme gösterdi.

25.06.2020Ekonomi
Pentagondan Çin ordusu Huaweiyi destekliyor iddiası

Pentagon'dan 'Çin ordusu Huawei'yi destekliyor' iddiası

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin ordusunun teknoloji şirketi Huawei'nin de aralarında olduğu 20 Çin firmasına ya sahip olduğu ya da bu firmaları desteklediğini düşünüyor.

25.06.2020Teknoloji
AgriVirtual sanal fuarını 100 bin kişi görüntüledi

AgriVirtual sanal fuarını 100 bin kişi görüntüledi

Tarım ve hayvancılık sektöründe dünyada ilk kez düzenlenen AgriVirtual-Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı'nı 3 günde 100 bin kişi görüntülerken, stantlarda 45 bin kişi ağırlandı.

25.06.2020Ekonomi
Kapıkule ve Hamzabeylide kaçakçılık operasyonları

Kapıkule ve Hamzabeyli'de kaçakçılık operasyonları

EDİRNE'den Bulgaristan'da açılan Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında gümrük muhafaza ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda 2 milyon lira değerinde uyuşturucu madde, yeşil reçeteli tıbbi ilaç, filtreli sigara kağıdı, plastik eldiven, elektronik sigara ve aksamı ile muhtelif ticari eşya ele geçirildi.

24.06.2020Gündem
Almanya’dan Antalya’ya esrarı jelibon diyerek kargoyla göndermek istedi

Almanya’dan Antalya’ya esrarı jelibon diyerek kargoyla göndermek istedi

Gümrük muhafaza ekipleri, Edirne’de sınır kapılarında 2 milyon lira değerinde uyuşturucu madde, yeşil reçeteli tıbbi ilaç, makaron, plastik eldiven, elektronik sigara ve aksamı ile muhtelif ticari eşya ele geçirdi.

24.06.2020Avrupa
ABDde yeni konut satışları mayısta beklentiyi aştı

ABD'de yeni konut satışları mayısta beklentiyi aştı

ABD'de yeni konut satışları, mayısta aylık yüzde 16,6 artışla 676 bine yükseldi ve piyasa beklentilerinin üzerinde bir artış gösterdi.

23.06.2020Ekonomi
İranın tarihi rekor kıran dolarla başı dertte

İran'ın tarihi rekor kıran dolarla başı dertte

İran'da dolar tarihi seviyenin üstüne çıkarak 20 bin tümeni geçerken hükümet ise yükselişi önlemek için ihracatçılara elde ettikleri dövizi ülkeye getirmeleri için baskı yapıyor.

23.06.2020Ekonomi
Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: Tarım makineleri ihracatımızı 17 yılda 20 kat artırdık

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu: Tarım makineleri ihracatımızı 17 yılda 20 kat artırdık

Türkiye’nin Makinecileri tarafından Ticaret Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen,  Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı’nın açılışını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı. Türkiye’nin 3 boyutlu ilk sanal fuarı olan Agrivirtual, Selçuk Üniversitesi tarafından yerli ve milli yazılımla geliştirildi. 26 Haziran’a kadar açık olacak Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı, www.agrivirtual.com.tr adresinden 24 saat ziyaret edilebiliyor.  

22.06.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pekcan açıkladı: Türkiyede ilk oldu

Son dakika... Bakan Pekcan açıkladı: Türkiye'de ilk oldu

Bakan Pekcan, "Tarım-hayvancılık makinaları sektöründeki AgriVirtual, Türkiye'nin hem 3 boyutlu hem de yerli-milli yazılımla yapılan ilk sanal fuarı" açıklamasında bulundu.

22.06.2020Ekonomi
Bakan Pekcan başkanlığında 15. İstişare Kurulu toplantısı yapıldı

Bakan Pekcan başkanlığında 15. İstişare Kurulu toplantısı yapıldı

İstişare Kurulunun 15'inci toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

20.06.2020Ekonomi
ABDnin cari açığı yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 azaldı

ABD'nin cari açığı yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 azaldı

ABD'de cari işlemler açığı, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 azalarak 104,2 milyar dolar oldu.

19.06.2020Ekonomi
Son dakika... Resmi Gazetede yayımlandı Turizm harcamalarında kart taksitleri sayısı 18e çıkarıldı

Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı! Turizm harcamalarında kart taksitleri sayısı 18'e çıkarıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) sonra, Ticaret Bakanlığı da, yurtiçi turizm harcamalarında kredi kartı taksitlerini 18 aya çıkardı.

18.06.2020Ekonomi
Son dakika... Resmi Gazetede yayımlandı Taksit süresi uzatıldı

Son dakika... Resmi Gazete'de yayımlandı! Taksit süresi uzatıldı

Ticaret Bakanlığı, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkındaki yönetmelikte değişiklik yaptı. Buna göre havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içindeki harcamaların taksit süresi 18 aya çıkarıldı.

18.06.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Zararına satış oyunu!

Marketler 2016 yılından bu yana sattıkları meyve-sebzenin alım fiyatını beyan etmek zorunda. Bazı marketler yüksek maliyetle aylar önce aldıkları meyve sebzenin fiyat bilgilerini paylaşıp vatandaşı ‘zararına satış’ imajı ile aldatıyor.

24.07.2020

Zara’nın zararı ve şirket kârları

Zara’nın zararı da salgın kaynaklı...

23.06.2020