EKSTRA
MENÜ

Sürü Bağışıklığı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 139 haberi bulunmuştur.

Sürü Bağışıklığı Haberleri

Son dakika... Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhandan toplumsal bağışıklık açıklaması: Hedefe yaklaşıldı

Son dakika... Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan 'toplumsal bağışıklık' açıklaması: Hedefe yaklaşıldı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Şu an baktığımızda ülkemizde ikinci doz aşısı yapılan yaklaşık 9 milyon 600 bin kadar vatandaşımız var. Aynı zamanda şu an için koronavirüsü geçiren de yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bulunuyor. Bu doğrultuda 15 milyon seviyesine gelindiği düşünülürse, yüzde 25 hedefine yaklaşıldığını söylemek mümkün" açıklamasını yaptı.

4.05.2021Gündem
Sürü bağışıklığı sağlamak zor mu

Sürü bağışıklığı sağlamak zor mu

Amerikalı araştırma şirketi Gallup, yetişkinlerin aşıya bakışına ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi. Geçen yıl 117 ülkede 300 binden fazla yetişkinle yapılan araştırmanın sonucuna göre, katılımcıların yüzde 29’u kendilerine ücretsiz olarak teklif edilse bile COVID-19 aşısı olmak istemiyor.

4.05.2021Dünya
Bidendan koronavirüs aşısı sözü

Biden'dan koronavirüs aşısı sözü

ABD Başkanı Joe Biden, Virginia eyaletine yaptığı ziyaret sırasında, dünyadaki diğer ülkelere de yardımcı olmak adına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının üretimini artırma sözü verdi.

3.05.2021Dünya
Güney Koreli uzmana göre, nüfusun yüzde 70ine Kovid-19 bağışıklığı sağlamak toplumsal bağışıklığa ulaştırmaz

Güney Koreli uzmana göre, nüfusun yüzde 70'ine Kovid-19 bağışıklığı sağlamak toplumsal bağışıklığa ulaştırmaz

Güney Kore Kovid-19 Kontrol Merkezi Klinik Komitesi Başkanı Oh Myoung-don, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı nüfusun yüzde 70'ine bağışıklık kazandırmanın toplumsal bağışıklık hedefine ulaştırmayacağını bildirdi.

3.05.2021Dünya
Covid felaketi yaşayan Hindistan nasıl bu hale geldi Anahtar kelime: Süpermodel

Covid felaketi yaşayan Hindistan nasıl bu hale geldi? Anahtar kelime: 'Süpermodel'

Günlerdir dünyanın içini acıtan haber ve görüntülerin geldiği Hindistan, daha birkaç ay önce koronavirüsün kontrol altına alındığı, kitle bağışıklığının oluştuğu ülkeler arasında sayılıyordu. Peki ne oldu da bu parlak tablo bir kâbusa dönüştü?

1.05.2021Dünya
Bilim insanlarından zengin ülkelere çağrı: Aşılarınızı Hindistanla paylaşın

Bilim insanlarından zengin ülkelere çağrı: Aşılarınızı Hindistan'la paylaşın!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkelerden Hindistan'da günlük vaka sayısı rekor seviyede yükselişini sürdürüyor. Ülkede günlük Kovid-19 vakası ve ölü sayısı dünya genelinde en üst seviyeye çıktı. Bilim insanlarından bu konuda çok önemli bir uyarı geldi ve Hindistan'daki krizi birlikte çözmeden koronavirüs salgınından çıkışımız olmadığı bir kez daha hatırlatıldı.

28.04.2021Dünya
Konuşmaya korktuğumuz risk: Güney Afrika Mutasyonu | 7 SORU 7 YANIT

Konuşmaya korktuğumuz risk: Güney Afrika Mutasyonu | 7 SORU 7 YANIT

Ülkemizde yeni Covid-19 vakalarının yüzde 85'i İngiltere varyantı kaynaklı olsa da son zamanlarda Güney Afrika varyantında da endişe veren bir artış söz konusu. Güney Afrika varyantını diğer mutasyonlardan daha korkutucu yapan faktörler mevcut. 7 soruda inceledik...

19.04.2021Gündem
Hollanda’da kısıtlamalar 5 aşamada gevşetilecek

Hollanda’da kısıtlamalar 5 aşamada gevşetilecek!

Hollanda’da hükümet, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan tedbirlerde 28 Nisan’dan itibaren 5 aşamalı plan dahilinde gevşemeye gidilebileceğini açıkladı.

14.04.2021Avrupa
OPEC: Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak

OPEC: Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla göre günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil artışla 96 milyon 500 bin varil olacağını açıkladı.

13.04.2021Ekonomi
İngiltere sonunda sürü bağışıklığına kavuşuyor

İngiltere sonunda sürü bağışıklığına kavuşuyor

Pandeminin başlangıcında virüsün yayılmasına karşı önlem almayarak sürü bağışıklığı yöntemini denediği için eleştirilen ve salgının ikinci yılında mutasyonlu virüslerle gündeme gelen İngiltere, hızlı yürütülen aşılama programının da yardımıyla CovId-19’a karşı toplumsal bağışıklık kazanmak üzere.

9.04.2021Dünya
Afrika aşı pasaportu fikrine karşı

Afrika aşı pasaportu fikrine karşı

Africa CDC Direktörü Dr. John Nkengasong, yoksul ülkelerin Kovid-19 aşısına erişimde yaşadığı zorluklardan ötürü bu fikre karşı olduklarını açıkladı.

8.04.2021Ekonomi
Sürü bağışıklığı nedir Sürü bağışıklığının koronavirüse etkisi

Sürü bağışıklığı nedir? Sürü bağışıklığının koronavirüse etkisi

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile ilgili sağlık yetkilileri, hastalıktan korunmanın en iyi yolunu bulmak için çalışmalarına devam ediyor. Uzmanların, koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol altına almanın başka bir yolu olarak öne sürdüğü sürü bağışıklığı herkes tarafından merak edilen bir kavram haline geldi. Peki nedir bu sürü bağışıklığı? İşte, sürü bağışıklığının koronavirüs üzerindeki etkisi…

8.04.2021Sağlık
Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlar

Son dakika haberler... Ve İngiltere tarih verdi: Sürü bağışıklığına giriyorlar!

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere, gündemdeki AstraZeneca aşı krizine rağmen gerek alınan önlemler gerekse hızla devam eden aşılama kampanyası sayesinde Kovid-19'u yenmek için en büyük adımı attı ve sürü bağışıklığına girilmesine günler kaldığını açıkladı.

8.04.2021Dünya
BioNTech aşısı Türkiyede uygulanmaya başlandı... İşte merak edilen farklar

BioNTech aşısı Türkiye'de uygulanmaya başlandı... İşte merak edilen farklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "2 milyon 800 bin doz BioNTech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyona ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak" ifadelerini kullanmıştı. BioNTech aşılarının birinci dozları bugün saat 10.00 itibari ile Türkiye'de uygulanmaya başlandı. Sinovac'tan farkı aşı uygulanmadan önce 10 kere çevriliyor. Öncelikle oda sıcaklığında bekletiliyor aşılar, daha sonra uygulanıyor. Bir şişeden 6 kişiye aşı uygulanıyor. 0,3 mililitre kadar uygulanıyor o yüzden ayrı bir enjektörle uygulanıyor.

2.04.2021Gündem
Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

Aşıdaki hız fark yarattı: İngiltere’de iyimser, AB’de karamsar tablo

2020 yılında Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecini tamamlayan İngiltere, salgınla mücadelede tek başına aldığı aşılama kararlarıyla toplu hareket eden AB ülkelerini solladı. İngiltere’de nüfusun yüzde 54’ünde hastalık ya da aşılama nedeniyle bağışıklığın oluştuğu belirtilirken tedbirler kademeli gevşetiliyor. AB ülkeleri ise salgına karşı yeni önlemler alıyor.

31.03.2021Dünya
Koronavirüs aşısı olan Putinden ilk açıklama

Koronavirüs aşısı olan Putin'den ilk açıklama

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs aşısı olan Rusya Devlet Başkanı Putin, aşı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

28.03.2021Dünya
Prof. Dr. Murat Akova, BioNTech aşısıyla ilgili merak edilenleri açıkladı

Prof. Dr. Murat Akova, BioNTech aşısıyla ilgili merak edilenleri açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu ay 4,5 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye'ye geleceğini açıklamıştı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Akova, BioNTech aşısının koruyuculuğunun yüzde 94,5 olduğunu belirterek Norveç'teki aşıdan ölüm iddiaları içinse "İlk başlangıçtaki ölümler bildirildikten daha sonra ciddi bir bildirim gelmedi. Aşı ile direkt ilgili olduğu düşünülmedi" dedi.

19.03.2021Haber
Pfizer/BioNTech aşısı Türkiyeye geliyor Prof. Dr. Akovadan önemli açıklamalar

Pfizer/BioNTech aşısı Türkiye'ye geliyor! Prof. Dr. Akova'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bu ay 4,5 milyon doz BioNTech aşısının Türkiye'ye geleceğini açıklamıştı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Akova, BioNTech aşısının koruyuculuğunun yüzde 94,5 olduğunu belirterek Norveç'teki aşıdan ölüm iddiaları içinse "İlk başlangıçtaki ölümler bildirildikten daha sonra ciddi bir bildirim gelmedi. Aşı ile direkt ilgili olduğu düşünülmedi" dedi.

19.03.2021Gündem
Prof. Dr. Sait Gönen: İlk başvurularda yüzde 30 artış var

Prof. Dr. Sait Gönen: İlk başvurularda yüzde 30 artış var

Son zamanlarda Türkiye'de görülen vaka artışlarına dikkat çeken İÜ Cerrahpaşa TIP Fakültesi Dekanı. Prof. Dr. Gönen, İstanbul için tehlike çanlarının çaldığını ve kendi merkezlerinde test pozitiflik oranlarının yüzde 30 oranına yükseldiğini kaydetti. Gönen, ''İkinci dalga tsunami gibiydi, Üçüncü dalgayı daha hafif geçireceğiz'' uyarısında bulundu.

18.03.2021Haber
Cerrahpaşa Dekanı Gönenden uyarı: İlk başvuru oranları yüzde 30 arttı

Cerrahpaşa Dekanı Gönen'den uyarı: İlk başvuru oranları yüzde 30 arttı

Türkiye’nin illere göre koronavirüs haritasında "kırmızı" illerin artış gösterdiğine dikkat çeken İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, İstanbul için de tehlike çanlarının çaldığını ve kendi merkezlerinde test pozitiflik oranlarına henüz yansımasa da ilk başvuru oranlarının yüzde 30 oranında yükseldiğini söyledi. Gönen, ''İkinci dalga tsunami gibiydi, Üçüncü dalgayı daha hafif geçireceğiz'' uyarısında bulundu.

18.03.2021Gündem
Prof. Dr. Aydından İstanbul ve Ankara açıklaması Haritada renkleri değişir mi

Prof. Dr. Aydın'dan İstanbul ve Ankara açıklaması! Haritada renkleri değişir mi?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Çok merak edilen konu 'acaba İstanbul 100 binde 100'ün üzerinde kırmızı olur mu?' Benim hesaplarıma ve sahayı görmeme göre, İstanbul kırmızı olmayarak, bulunduğu renkte devam eder. Ankara da çok tartışılan illerden biri; ama renk değişikliğine götürecek bir tablo söz konusu değil" dedi.

12.03.2021Gündem
Aşı olanların aklında tek soru: Biz de maskesiz görüşebilecek miyiz

Aşı olanların aklında tek soru: Biz de maskesiz görüşebilecek miyiz?

Koronavirüse karşı aşılanma devam ederken, çok merak edilen bir konu gündeme geldi; aşı olanlar maskesiz ve mesafesiz bir şekilde görüşebilir mi? ABD buna yeşil ışık yaktı. Peki Türkiye'de durum ne? Maskesiz sosyalleşme ne zaman gerçek olacak? Uzmanlar hurriyet.com.tr'ye anlattı

11.03.2021Gündem
Uzmanlar uyardı: 2 doz olsak da maskeye devam

Uzmanlar uyardı: 2 doz olsak da maskeye devam

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), korona aşısı yaptıranların sayılarındaki artışa bağlı olarak maske ve sosyal temas kısıtlamalarında gevşemeye gidileceğini açıkladı. Ancak Hürriyet’e konuşan uzmanlar, Türkiye için bu gevşemenin geçerli olmadığını söyledi:

11.03.2021Gündem
Düşük riskli iller arasındaki Diyarbakırda vaka sayılarının düşmesinin nedeni: Düğün ve taziyelerden uzaklaşıldı

Düşük riskli iller arasındaki Diyarbakır'da vaka sayılarının düşmesinin nedeni: Düğün ve taziyelerden uzaklaşıldı

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında düşük riskli iller olarak belirlenen mavi kategori, Güneydoğu'nun tüm illerini kapsadı. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, bu durumu Güneydoğu'daki düğünlerin azalması ve taziye ziyaretlerinin yoğunlukla yapılmaması olarak değerlendirdi. Tekin, "Halkın tabi ki hassasiyeti de önemli. Geçen yaz vaka sayılarında yaşanan artışla insanlarda oluşan tedirginlik, bize maske, mesafe ve hijyen konusunda ciddiyet göstertti. Buna uyum çok fazla olunca vaka sayılarında düşüş oldu" dedi.

5.03.2021Gündem
Rusyanın Davosu 2-5 Haziranda düzenlenecek

Rusya'nın Davosu 2-5 Haziran'da düzenlenecek

“Rusya’nın Davos’u” olarak nitelendirilen, ülkenin en önemli uluslararası etkinliği sayılan St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) bu yıl 2-5 Haziran’da düzenlenecek.

3.03.2021Ekonomi
Çinli uzmandan flaş açıklama: Kovid-19da sürü bağışıklığı için tarih verdi

Çinli uzmandan flaş açıklama: Kovid-19'da sürü bağışıklığı için tarih verdi!

Dünya çapında etkisini sürdüren koronavirüs için aşılama çalışmaları son sürat devam ediyor. Koronavirüs salgınından çıkışın en büyük anahtarlarından bir olarak gösterilen küresel sürü bağışıklığına ulaşmak için ise önümüzde daha zaman var. Konuyla ilgili açıklama ise saygın bir Çinli bilim insanından geldi...

3.03.2021Dünya
En çok vaka görülen iller arasındaki Rize için ‘tam kapanma’ önerisi

En çok vaka görülen iller arasındaki Rize için ‘tam kapanma’ önerisi

Sağlık Bakanlığı’nca paylaşılan vaka sayısı haritasına göre 15- 21 Şubat 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller sıralamasında 5’inci sırada yer alan Rize’de artan vaka sayıları tedirginlik yaratıyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kazım Şahin, “Ya tam kapanma sağlayacağız, ya toplumun tümünü aşılayacağız ya da son çare sürü bağışıklığını bekleyeceğiz” dedi.

23.02.2021Gündem
Pandemi kadar tehlikeli bir kavram: Aşı milliyetçiliği

Pandemi kadar tehlikeli bir kavram: Aşı milliyetçiliği

Zengin ülkeler aşıları stokladı ve 130 ülkede henüz tek bir doz aşı dahi uygulanmadı. Çünkü aşıya ulaşamıyorlar. Peki bu durum salgını nasıl etkiler?

21.02.2021Dünya
Dünyanın merak ettiği soru: Küresel bağışıklık ne zaman

Dünyanın merak ettiği soru: Küresel bağışıklık ne zaman?

Koronavirüs kâbusu sürerken, herkesin aklında ‘Hayat ne zaman normale döner’ sorusu var. Amerikan Bloomberg kanalının hesaplamasına göre, eğer aşı dağıtımı bu hızla sürer ve yeni varyantlara karşı da etkili olursa küresel sürü bağışıklığının kazanılması 7 yıl alabilir. İki doz aşıya göre yapılan hesaplamada, Türkiye’nin ise 2.6 yıl sonra nüfusunun yüzde 75’ini aşılayarak sürü bağışıklığı kazanması öngörülüyor. Bu süre, 3.2 yıl ile Almanya, 3.4 yıl ile Brüksel ve 3.9 yıl ile Hollanda gibi pek çok Avrupa ülkesinin önünde.

7.02.2021Dünya
ABde karamsar tablo... Böyle giderse bağışıklık zor

AB'de karamsar tablo... Böyle giderse bağışıklık zor

Avrupa’da aşı tedarikinde sorun devam ederken sürü bağışıklığı sağlamanın sanılandan daha uzun süreceği hesaplanıyor. Eğer AB bu hızla giderse Malta 21 ayda, Letonya ise 8.9 yıl sonra ancak bağışıklık kazanabilir.

5.02.2021Dünya
Başkan’ın Rolex’i tartışma yarattı

Başkan’ın Rolex’i tartışma yarattı

ABD Başkanı Joe Biden, devlet ihalelerinde yerli üretime öncelik verileceğini açıkladığı bir dönemde kolundaki 7 bin dolarlık (51.4 bin TL) İsviçre malı Rolex Datejust saat nedeniyle tepki çekti.

27.01.2021Dünya
AB’de aşı kavgası

AB’de aşı kavgası

Avrupa Birliği’nde aşı krizi yaşanıyor. Cuma günü Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) AstraZeneca aşısına onay vermesi beklenirken, şirketin vadettiği miktarda aşı veremeyeceğini açıklaması Avrupa ülkelerinde isyana yol açtı.

26.01.2021Avrupa
Biden, ABD ürünlerine öncelik verilmesi için kararname imzaladı

Biden, ABD ürünlerine öncelik verilmesi için kararname imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumların Amerikan ürünlerinin satın alınmasına öncelik vermesi için kararname imzaladı.

25.01.2021Dünya
‘İnsanların yalnızlık içinde öldüğünü gördükçe kalbim sızlıyor’

‘İnsanların yalnızlık içinde öldüğünü gördükçe kalbim sızlıyor’

Almanya Başbakanı Merkel Berlin’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Merkel korona salgınına karşı önlemleri uzatma kararını savunarak, “Durum yumuşuyor, ama bekleyemeyiz. Huzurevlerinde ne kadar insanın yalnızlık içinde öldüğünü gördükçe, kalbim sızlıyor” dedi. Merkel, salgını yüzyılın afeti olarak niteledi.

21.01.2021Avrupa
İngilterede hastaneler patlama noktasına geldi, yetkililer otelleri dahi devreye almayı tartışıyor

İngiltere'de hastaneler patlama noktasına geldi, yetkililer otelleri dahi devreye almayı tartışıyor

İngiltere Hükümeti, koronavirüs salgınının hastaneler üzerindeki yükünü hafifletmek için iyileşmekte olan Kovid-19 hastalarının otellere yerleştirilebileceğini açıkladı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, vakalardaki artış nedeniyle önümüzdeki haftalarda Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) üzerindeki baskının artmasını beklediklerini ve bunun bir "yedek plan" olarak düşünüldüğünü söyledi.

14.01.2021Dünya
Cerrahpaşa Dekanı Sait Gönenden uyarı: Nüfusun tamamı aşılansa bile 8-10 aya ihtiyaç var

Cerrahpaşa Dekanı Sait Gönen'den uyarı: Nüfusun tamamı aşılansa bile 8-10 aya ihtiyaç var

Türkiye'nin aşılama konusunda dünyanın en iyi sistemine sahip ülkelerden biri olduğunu söyleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, "Yeter ki aşılar gelsin. Bizim bu konudaki alt yapımız ve deneyimimiz çok iyi. Tüm nüfusun aşılanmasını Avrupa ülkelerinden bile önce bitirebiliriz" dedi. Koronavirüs tedbirlerine bir süre daha devam edilmesi gerektiğini söyleyen Gönen, ''Nüfusun tamamı aşılansa bile sürü bağışıklığının oluşabilmesi için 8-10 aya ihtiyacımız olacak. Bu sürede maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyumaya devam etmek zorundayız'' diye uyardı.

13.01.2021Gündem
Sürü bağışıklığı adeta skandala yol açtı; binlerce insan hayatını kaybetti

'Sürü bağışıklığı' adeta skandala yol açtı; binlerce insan hayatını kaybetti!

Koronavirüs salgınında yayılmayı bir türlü kontrol altına alamayan Avrupa ülkeleri zor günler geçirmeye devam ediyor. Yaygın aşılama başlamış olsa da vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ederken uzmanlar bu durumdan salgının ilk zamanlarında uygulanan sürü bağışıklığı stratejisini sorumlu tutuyor.

12.01.2021Dünya
İsveçte koronavirüsten ölenlerin sayısı 9 bine yaklaştı

İsveç'te koronavirüsten ölenlerin sayısı 9 bine yaklaştı

İsveç'te koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 5 günde 258 artarak 8 bin 985'e çıktı.

5.01.2021Dünya
İngilterede Kovid-19 aşısı olan Türk doktor, aşı hakkında önemli bilgiler verdi

İngiltere'de Kovid-19 aşısı olan Türk doktor, aşı hakkında önemli bilgiler verdi

Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ertan Erel, İngiltere'de birkaç gün önce yaptırdığı Kovid-19 aşısının ardından gelişen yan etkileri anlattı. Erel, salgının bitiş tarihiyle ilgili olarak da oldukça çarpıcı bir açıklamada bulundu.

5.01.2021Haber
İngilterede Kovid-19 aşısı olan Türk doktordan çarpıcı sözler

İngiltere'de Kovid-19 aşısı olan Türk doktordan çarpıcı sözler!

Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ertan Erel, İngiltere'de birkaç gün önce yaptırdığı Kovid-19 aşısının ardından gelişen yan etkileri anlattı. Erel, salgının bitiş tarihiyle ilgili olarak da oldukça çarpıcı bir açıklamada bulundu.

5.01.2021Dünya
ABDli Dr. Fauciden flaş açıklama: Yüzde 90ının aşılanması gerekebilir

ABD'li Dr. Fauci'den flaş açıklama: Yüzde 90'ının aşılanması gerekebilir

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı sürü bağışıklığının kazanılabilmesi için nüfusun yüzde 90'ının aşılanmasının gerekebileceğini söyledi.

25.12.2020Dünya
Okullarda ‘İnsan Hakları Günü’ etkinliği

Okullarda ‘İnsan Hakları Günü’ etkinliği

İnsan Hakları Günü, lise öğrencileri tarafından uluslararası düzeyde kutlandı. Etkinliğe, Türkiye’nin farklı illeri ile Çin, Umman, Yunanistan gibi ülkelerden pek çok devlet okulu ve özel okul katıldı.

22.12.2020Eğitim
Kral da isyan etti

Kral da isyan etti

Babası, o daha 9 aylık bebekken bir uçak kazasında yaşamını yitirdiği için dedesinin ölümünden hemen sonra 1973 yılında tahta çıkan İsveç Kralı XVI. Carl Gustaf, hükümetin ‘sürü bağışıklığı’ yoluyla koronavirüsle mücadele politikasına isyan etti.

21.12.2020Avrupa
Noel ve yeni yıla karantinada girilecek Avrupa peş peşe kapanıyor

Noel ve yeni yıla karantinada girilecek! Avrupa peş peşe kapanıyor

Almanya, Fransa, İspanya gibi ülkelerden sonra İtalya, Avusturya, Belçika ve İsveç de koronavirüs karşısında tedbirleri arttırma kararı aldı. İtalya’da tedbirler kırmızı seviyeye çıkarıldı. Avusturya üçüncü kez tecrit kararı aldı. İsveç bile tedbirleri arttırdı.

20.12.2020Dünya

Yazar Sonuçları

Hayat, öngörü ve gelecek

KİMSE salgının bu kadar uzun süreceğini düşünmemişti.

7.05.2021

Pandemi halleri

CUMA günü başlayan ve 17 gün sürecek “tam kapanma”, pandeminin yaşam biçimimize etkisini bu defa tüm ağırlığıyla hissettirecek.“Tam kapanma” deniliyorsa da özellikle “mavi yakalılar” yönünden üretimin devam etmesi sebebiyle risk sürüyor.Bu durum maalesef anlaşılmaz değil...

2.05.2021

10 soruda antikor dosyası

Pandemide son günlerin en popüler konulardan biri de “antikor”lar.

15.02.2021

Covid-19 hastalığını geçirenler aşı olmalı mı?

COVID-19 hastalığını geçirenlerin yeniden enfeksiyona karşı ne kadar süre korunacağı net değildir. Enfeksiyonu geçirenlerde oluşan ‘doğal bağışıklık’ kişiden kişiye değişir. Mevcut bilgilerimiz COVID-19 geçirenlerin 3 ay içinde yeniden enfekte olma ihtimalininin çok düşük olduğu şeklindedir. Bazı veriler bu sürenin 6-7 aya kadar uzadığını göstermektedir. Bu nedenle hastalığı geçirenlerde aşılama bir süre ertelenebilir.

14.02.2021

A’dan Z’ye COVID-19 aşıları hakkında merak edilenler

Aralık 2019’dan bu yana devam eden COVID-19 salgını, hala her gün çok sayıda insanın ölümüne neden olmaktadır. Salgının başından bugüne kadar seksen milyonun üzerinde insan enfekte oldu ve bir buçuk milyonun üzerinde insan hayatını kaybetti.

31.12.2020