Bugün neler oldu?

Salihli

Salihli ilçesinde; UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmiş olan Sardes Antik Kenti bulunmakta olup tarihteki ilk para bu ilçede basılmıştır. Salihli; tarihi, tarım için elverişli toprakları, hızlıca gelişmiş olan Organize Sanayi Bölgesi, turizm yatırımlarıyla öne çıkmakta olan bir ildir.

Salihli Nerede ve Hangi İlde?

Salihli ilçesi; İzmir-Uşak-Afyon demiryolu ve İzmir- Ankara karayolu üzerinde yer almaktadır. Bunun dışında İzmir-Ankara Karayolları ile İstanbul-Antalya Karayolu Salihli ilçesinin doğu çıkışında köprülü kavşağında kesişmektedirler. Yapılışı süren Ankara- İzmir hızlı tren hattının ilçe içerisinden geçmesi ve bununla beraber burada bir istasyonun yapılması planlanmaktadır. Yine proje halinde olan Ankara- İzmir Otoyolunun ilçe içerisinden geçmesi planlanmaktadır.

Manisa şehir merkezine 72 kilometre ve İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 96 kilometre uzaklıkta yer alan ilçe; güneyden Ödemiş, batıdan Ahmetli, kuzeyden Köprübaşı ve Gördes, doğudan Kula, kuzeybatıdan Gölmarmara, kuzeydoğudan Demirci ve güneydoğudan Alaşehir tarafından çevrilmiştir. Salihli; kuzeyinde Gediz Ovası ve güneyinde Bozdağlar Silsilesi ile kaplı olmakta, kuzeydoğusunda Üşümüş Dağları ve kuzeyinde Dibek Dağları yer almaktadır.

Salihli Nüfusu

Şehrin nüfusu 2018 senesine göre 161.562 olarak belirlenmiştir. Nüfusun; 81.540 kadından ve 80.022 erkekten oluşmaktadır. Yüzde biçiminde şehrin; %50,47 kadın, %49,53 erkektir. 1973 senesinde 67 bin nüfuslu olan ilçede 1990 senesinde 83.861, 2000 senesinde 96.600, 2007 senesinde ise 101.000 şeklinde belirtilmiş olup 2013 senesinde Manisa şehrinin büyükşehir olması durumunda nüfus 156.330'a ulaşmıştır.

Salihli Hakkında Bilgi

İlçe tarihinin çok eski zamanlara dayandığını söylemek mümkündür. İlçenin en eski ve en önemli yerleşim merkezi; Salihli ilçesinin batısında bulunan Sardes şehridir. Dünyanın tarihinde paranın ilk kez basıldığı yer burasıdır. Milattan Önce 547 senesinde dek Lidya topraklarına ait olan bu bölge, bu tarihlerde Perslerin eline geçmiş olup Milattan Önce 334 senesine dek Pers yönetiminde kalmıştır.

Salihli-Gölmarmara yolu üzerinde yer alan ve Kralların mezarı olan Bin Tepeler yağmalanmış haldedir. Bu tarih sonrası, sırası ile; Makedonya, Bergama, Roma ve Bizans egemenliğinde olan bu ilçe, 1300 senesinin başlarında Saruhanoğulları’nın, 1400 senesinde Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimine giren Sart, Aydın Sancağına bağlı olmuştur. Bu tarihlerde Sart Kazasına bağlı köy olan ve Salihoğlu ismiyle anılan ilçe merkezinin, zaman içerisinde Sart'a oran ile daha hızlı gelişim göstererek 18. yüzyılın başında kasaba, 1872 senesinde ise Saruhan Sancağına bağlı kaza olduğu anlaşılmaktadır. 1927 senesinde Saruhan Sancağının isminin değiştirilmesinden sonra şehre bağlı en önemli ilçelerden birisi olan Salihli ilçesi 24 Haziran 1920- 5 Eylül 1922 tarihleri arasında işgal altında kalmıştır.

Salihli Ulaşımı

Salihli ilçesinin ulaşımındaki en önemli özelliği, İzmir- Ankara karayolu ve İzmir- Uşak- Afyon demiryolu üzerinde yer almasıdır. İlçeye en yakın havalimanı ve deniz ise 96 kilometrelik uzaklıkta bulunan İzmir şehrindedir.

Bunun dışında Salihli Güven Turizm ile İzmir şehrine her gün belli saatler içerisinde seferler düzenlenmektedir. Minibüsler ile şehir içi çalışması gibi gün içerisinde birkaç defa da köylere sefer düzenlenmektedir. Şehir içerisinde ise Özel Halk Otobüsleri devamlı hizmet vermektedir.

Salihli İklimi

Salihli ilçesinin iklimi; Akdeniz iklimidir. Yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 16 derecedir. İstisnalar dışında sıcaklık sene boyunca +5 ile 30 derece arasında seyreder. Cephe sisteminin kimi zaman fazla bir şekilde etkili olması vaziyetinde bahar mevsiminde gün içerisinde 4 mevsim yaşanabilir. En düşük nem; temmuz ve ağustos, en yüksek nem ise ocak ve şubat aylarında ölçülmektedir.

Salihli haberleri

DAHA FAZLA #SALİHLİ HABERLERİ

Salihli’a ait tüm site haberleri