MENÜ

Peter Szijjarto

Peter Szijjarto ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Peter Szijjarto haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 98 Peter Szijjarto haberi bulunmuştur.

Peter Szijjarto Haberleri

‘Türkiye’ye söz verilen 6 milyar ortada yok’

‘Türkiye’ye söz verilen 6 milyar ortada yok!’

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile yaptığı sığınmacı mutabakatını güncellemesi ya da yenisini imzalaması gerektiğini söyledi.

24.03.2020Avrupa
Macaristandan Türkiyeye sığınmacı konusunda anlaşma çağrısı

Macaristan'dan Türkiye'ye sığınmacı konusunda anlaşma çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile telekonferansla görüştü. Görüşmenin ardından Macar Bakan Szijjarto basın toplantısı düzenledi. Szijjarto toplantıda sığınmacılara yönelik, "AB ve Türkiye arasında yeni bir anlaşma imzalanmalı" dedi.

19.03.2020Dünya
Sırbistan’dan, Kuzey Makedonya sınırına takviye

Sırbistan’dan, Kuzey Makedonya sınırına takviye

Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic, ülkelerinde yaklaşık 6 bin göçmen olduğunu, Türkiye’den hızlı bir göçmen akını meydana gelmesi durumunda güvenlik güçlerinin sınırlarını savunmaya hazır olduğunu söyledi.

4.03.2020Avrupa
Türk Konseyi’ne diplomatik dokunulmazlık

Türk Konseyi’ne diplomatik dokunulmazlık

Macaristan hükümeti, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne Budapeşte’de temsilcilik açılması için meclise yasa tasarısı sundu.

14.11.2019Avrupa
Türkiye ve Macaristan arasında 10 anlaşma imzalandı

Türkiye ve Macaristan arasında 10 anlaşma imzalandı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasındaki 10 anlaşmanın imza töreni gerçekleştirildi.

7.11.2019 Gündem
Macaristan Başbakanından güvenli bölge açıklaması

Macaristan Başbakanından "güvenli bölge" açıklaması

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla güvenli bölgenin oluşturulduğunu söyledi.

25.10.2019Dünya
Macaristandan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Macaristan'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Devlet Sekreteri Tamas Vargha, Barış Pınarı Harekatı'nın terör örgütünü hedef aldığını söyledi.

22.10.2019Dünya
Macaristan, Suriyede güvenli bölge konusunda Türkiye ile iş birliği yapacak

Macaristan, Suriye'de güvenli bölge konusunda Türkiye ile iş birliği yapacak

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, "Eğer Türkiye, Suriye'yi terk etmek zorunda kalan ailelerin geri dönebilmesi için Suriye'de güvenli bir gölge oluşturursa Macaristan, Türkiye ile memnuniyetle iş birliği yapar." dedi.

15.10.2019Dünya
Barış Pınarı AB’yi zorladı

Barış Pınarı AB’yi zorladı

Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanları, Barış Pınarı harekâtı konusunda ortak tavır belirlemede zorlandı. İngiltere, Türkiye’nin kınanmasına tek başına direnirken AB temsilcilerinin baskısıyla kınama kararı çıktı. Toplu bir silah ambargosu kararı ise alınmadı.

15.10.2019Dünya
Macaristandan Barış Pınarı Harekatına destek mesajı

Macaristan'dan Barış Pınarı Harekatı'na destek mesajı

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili, ''Türkiye kendi topraklarında ikamet eden 4 milyon mülteciyi kendi ülkesine geri ulaştırmak istiyorsa o zaman bu girişimi desteklenmeli.'' dedi.

11.10.2019Dünya
Türk Konseyi Macaristan ofisi açıldı

Türk Konseyi Macaristan ofisi açıldı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin (Türk Keneşi-Türk Konseyi) tanıtım ofisi, hizmete açıldı.

19.09.2019Dünya
TBMMnin tarihi 15 Temmuz mücadelesi

TBMM'nin tarihi 15 Temmuz mücadelesi

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi, dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında açılan Genel Kurul'da, farklı partilerden milletvekilleri FETÖ'nün bombardımanı altında tek ses oldu.

14.07.2019Gündem
Türk kara yolu taşımacılarının Macaristanda önü açılacak

Türk kara yolu taşımacılarının Macaristan'da önü açılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Kara yolu taşımacılık sektörü bizden bir açılım bekliyor. Bu konuyu detaylı olarak muhatabımızla görüştük. İki tarafın da kara taşımacılarını memnun edecek bir çözüm bulmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Muhatabımızın bir takım teklifleri oldu geri döndüğümüzde bunları değerlendireceğiz ve böylece bu konuda bir çözüme varmaya çalışacağız” dedi.

26.06.2019Ekonomi
Bakan Varankın Macaristan ziyareti

Bakan Varank'ın Macaristan ziyareti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye-Macaristan KEK 6. Dönem Toplantısı'na eş başkanlık yapmak üzere yarın Budapeşte'ye gidecek.

24.06.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi.

3.05.2019Dünya
‘AB, Türkiye’ye saygı göstermeli’

‘AB, Türkiye’ye saygı göstermeli’

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği’nde (AB) bazı ülkelerin Türkiye’nin üyelik sürecine karşı çıktığını ancak bu hususta dürüst davranmadıklarını belirterek, “Türkiye gibi bir ülkeye AB’nin saygı göstermesi gerekir çünkü bizim güvenliğimiz Türkiye’den başlıyor, özellikle göç ve terör konuları düşünüldüğünde” dedi.

30.04.2019Avrupa
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan AB üyeliği açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan AB üyeliği açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB üyeliği hala Türkiye için stratejik hedef. AB bizi almak istemiyorsa kararını vermeli." dedi.

30.04.2019Dünya
ABnin üyelik için Türkiye ile oynadığı oyunlar saygısızlık”

"AB'nin üyelik için Türkiye ile oynadığı oyunlar saygısızlık”

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin, “Son derece dürüst olmamız gerek çünkü biz Türkiye'ye, Türk halkına ve liderinize saygı duyuyoruz. AB'nin Türkiye ile oynadığı oyunlardan gerçekten hoşlanmıyoruz çünkü bu bir saygısızlık göstergesi.” dedi.

24.04.2019Dünya
Juncker başarısız bir lider

Juncker başarısız bir lider!

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in başarısız bir lider olduğunu belirterek “Avrupa’nın, Avrupalı insanların ihtiyaçlarını bilen ve Avrupalıların çıkarları koruyacak yeni yöneticilere ihtiyacı var” dedi.

24.04.2019Avrupa
İstanbul’da göçmen dalaşı

İstanbul’da göçmen dalaşı

Dünyanın ‘göç’ü konuştuğu 6. Bakanlar Konferansı’nda, mülteci haklarına ilişkin ‘İstanbul Taahhütnamesi’ kabul edildi. Macaristan “Göçmenlik bir insan hakkı değildir” diyerek itiraz ederken, Avrupa Birliği Komiseri Avramopoulos, mülteciler konusunda Türkiye’nin yaptıklarını örnek gösterdi.

21.02.2019Gündem
Avrupalı bakanlardan Trumpın sözlerine tepki

Avrupalı bakanlardan Trump'ın sözlerine tepki

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Avrupa ülkeleri DEAŞ'lı teröristleri yargılasın" sözlerine tepki gösterdi.

18.02.2019Dünya
Nail Olpak: Afrika, önemli kaynaklara sahip

Nail Olpak: Afrika, önemli kaynaklara sahip

DEİK Başkanı Nail Olpak: "Afrika, önemli kaynaklara ve yükselen genç nüfusa sahip bir kıta. Türk ve Macar iş insanları olarak bizler, tecrübe ve birikimimizle Afrika'nın kalkınmasında etkin rol oynayarak Afrika'nın sorunlarına, Afrika'ya özgü çözümler üretmeyi arzu ediyoruz"açıklamasında bulundu.

13.02.2019Ekonomi
Amerika bir cinayeti örtbas etmiyor

"Amerika bir cinayeti örtbas etmiyor"

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Washington yönetiminin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin örtbas edilmesine yardım ettiği yönündeki suçlamaları reddetti.

12.02.2019Dünya
‘Kaşıkçı cinayetini örtbas etmiyoruz’

‘Kaşıkçı cinayetini örtbas etmiyoruz’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye giderek Orta Avrupa turuna başladı.

12.02.2019Dünya
Putinin dostlarımız ve NATO arasında sorun çıkarmasına izin veremeyiz

"Putin'in dostlarımız ve NATO arasında sorun çıkarmasına izin veremeyiz"

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Macaristan ve Ukrayna arasındaki krizle ilgili, "Putin'in dostlarımız ve NATO arasında sorun çıkarmasına izin veremeyiz." dedi.

12.02.2019Dünya
‘Kendi ülkesi bölünmüşken, Macaristan’ı eleştiriyor’

‘Kendi ülkesi bölünmüşken, Macaristan’ı eleştiriyor’

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, İsveçli mevkidaşının Macaristan’ı suçlayan açıklamasına tepki gösterdi. Bakan Szijjarto, yaptığı yazılı açıklamada, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün ‘kibirli’ açıklamalarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

29.12.2018Avrupa
‘Sırbistanın AB üyeliği için elimizden geleni yapacağız’

‘Sırbistan'ın AB üyeliği için elimizden geleni yapacağız’

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Sırbistan’ın AB’ye üyelik sürecini desteklediklerini belirterek, komşularının katılım müzakerelerinde yeni fasıllar açması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

26.10.2018Avrupa
Macaristan’dan Lüksemburg’a göçmen tepkisi

Macaristan’dan Lüksemburg’a göçmen tepkisi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin mülteci politikasını eleştiren Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’a tepki gösterdi.

13.10.2018Avrupa
Macaristan bir adım bile geri atmayacak

Macaristan bir adım bile geri atmayacak

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan hükümetini eleştirip, Avrupa’daki radikallerin durdurulması gerektiği şeklinde açıklama yapan Fransa’nın AB Bakanı Nathalie Loiseau’ya tepki gösterdi.

9.10.2018Avrupa
Rusya’dan AB’ye TürkAkım teklifi

Rusya’dan AB’ye TürkAkım teklifi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin sadece Rus-Türk projesi değil, ilgisi olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin de katılımıyla hayata geçecek bir proje olabileceğini bildirdi.

3.10.2018Ekonomi
Macaristan’dan Steinmeier’e tepki: Kabullenemiyorlar

Macaristan’dan Steinmeier’e tepki: Kabullenemiyorlar

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı eleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e tepki gösterdi.

3.10.2018Avrupa
Macaristandan Ukraynaya nota tepkisi

Macaristan'dan Ukrayna'ya 'nota' tepkisi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tamas Menczer, Macaristan'ın Kiev Büyükelçisinin Ukrayna Dışişleri Bakanlığına çağrılıp nota verilmesine tepki gösterdi.

3.08.2018Dünya
Macaristan BMnin göçmen paktından çekiliyor

Macaristan BM'nin göçmen paktından çekiliyor

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin, Birleşmiş Milletler'in (BM) göçü küresel çapta düzenlemeyi amaçlayan süreçten çekilme kararı aldığını açıkladı.

18.07.2018Dünya
Macron’un görevden aldığı büyükelçiye Orban’dan devlet liyakat nişanı

Macron’un görevden aldığı büyükelçiye Orban’dan devlet liyakat nişanı

Macaristan hükümeti, ülkesinin Macaristan politikasını eleştiren ve Başbakan Viktor Orban’ı desteklediği için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından görevden alınan Fransa’nın Budapeşte Büyükelçisi Eric Fournier’e Devleti Liyakat Nişanı verdi.

6.07.2018Avrupa
Macaristan’dan Karadağ’a 25 kilometrelik tel örgü

Macaristan’dan Karadağ’a 25 kilometrelik tel örgü

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan’ın, Karadağ’a, Arnavutluk ile ortak sınırını sığınmacılara karşı koruması için 25 kilometrelik dikenli tel örgü vereceğini açıkladı.

3.07.2018Avrupa
Dünya liderleri Erdoğanı zaferinden dolayı tebrik ediyor

Dünya liderleri Erdoğan'ı zaferinden dolayı tebrik ediyor

Birçok dünya liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ettiği bildirildi.

25.06.2018Dünya
Dünya izledi... Dış basın Türkiye’nin seçimini dakika dakika takip etti

Dünya izledi... Dış basın Türkiye’nin seçimini dakika dakika takip etti

Dünya medyası, Türkiye’deki seçimleri anbean izleyicilerine duyurdu. Uluslararası ajanslar, televizyon kanalları ve haber siteleri, sabah saatlerinden itibaren yorumlarla ilerlerken, sandıkların kapanmasının ardından gelen ilk sonuçları okurlarına aktardı. Gelişmeler birçok yayın kuruluşunun manşetinde yer aldı.

24.06.2018Dünya
Kısıntıya ilk tepki Macaristan’dan

Kısıntıya ilk tepki Macaristan’dan

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avusturya’nın, yabancı işçilerin ülke dışında yaşayan çocuklarına yönelik sosyal yardımları kısıtlama kararı almasına tepki gösterdi.

3.05.2018Avrupa
ABden Macaristana 7. madde baskısı

AB'den Macaristan'a '7. madde' baskısı

Avrupa Parlamentosunun (AP) Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi (LIBE), Macaristan’ın ‘hukukun üstünlüğünü ihlal ettiği’ gerekçesiyle hazırladığı taslağı ele aldı.

27.04.2018Avrupa
‘Soros, seçim sonuçlarını kabul etmek istemiyor’

‘Soros, seçim sonuçlarını kabul etmek istemiyor’

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macar asıllı Amerikalı iş adamı George Soros’un, Macaristan’ın cezalandırılması için Brüksel’de görüşmeler yaptığını iddia etti.

17.04.2018Avrupa
‘Macaristan güçlü üyelerden oluşan güçlü bir Avrupa istiyor’

‘Macaristan güçlü üyelerden oluşan güçlü bir Avrupa istiyor’

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkesinde hafta sonu düzenlenen genel seçimlerde Macarların kullandıkları oylarla, göç meselesini ve ülkenin egemenliğini en önemli konu olarak belirlediğini söyledi.

11.04.2018Avrupa
BM’ye kızdı: Orban hükümeti boyun eğmeyecek

BM’ye kızdı: Orban hükümeti boyun eğmeyecek

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan’da Müslümanlara, Romanlara ve diğer azınlıklara karşı nefret söylemlerine karşı harekete geçilmesi çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonuna tepki gösterdi.

6.04.2018Avrupa
Derneğe saldırı iki ülkeyi gerdi

Derneğe saldırı iki ülkeyi gerdi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Ukrayna’da faaliyet gösteren Macar Kültür Derneğinin (KMKSZ) saldırıya uğraması nedeniyle Ukrayna’nın Budapeşte Büyükelçisi’nin bakanlığa çağrıldığını belirtti.

28.02.2018Dünya
Orban’ı örnek gösterince Macaristan istifaya çağırdı

Orban’ı örnek gösterince Macaristan istifaya çağırdı

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’i istifaya çağırdı.

27.02.2018Dünya
‘Biz de gemilere koyup geri gönderelim’

‘Biz de gemilere koyup geri gönderelim’

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avustralya’nın sığınmacı gemilerini geri yolladığı gibi Akdeniz’deki sığınmacı gemilerinin de geri yollanması gerektiğini söyledi.

23.02.2018Dünya
BM taslağı düzeltmezse, Macaristan çekilecek

BM taslağı düzeltmezse, Macaristan çekilecek

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Birleşmiş Milletler’in (BM) sığınmacı krizinin çözümü için hazırladığı taslağın Macaristan’ın istediği şekilde değiştirilmediği takdirde ülkesinin görüşmelerden çekileceğini açıkladı.

1.02.2018Dünya
1 milyar harcadık ama AB bize destek vermedi

1 milyar harcadık ama AB bize destek vermedi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SDP) lideri Martin Schulz’un, Macaristan ve Polonya’nın mülteci siyasetine yönelik eleştirisine tepki gösterdi.

5.01.2018Dünya
Schulz’un sözleri Macaristan’ın tepkisini çekti

Schulz’un sözleri Macaristan’ın tepkisini çekti

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Almanya Sosyal Demokrat Parti (SDP) Genel Başkanı Martin Schulz’un, Macaristan’ın Avrupa’dan uzaklaştığı eleştirisine tepki gösterdi.

8.12.2017Dünya
Macaristan’a bir forint bile yardım etmediler

Macaristan’a bir forint bile yardım etmediler

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn’un, Macaristan ve Polonya’nın mülteci politikasını eleştirmesine tepki gösterdi.

4.12.2017Dünya