EKSTRA
MENÜ

Pedagojik Formasyon

Pedagojik Formasyon ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pedagojik Formasyon haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 564 Pedagojik Formasyon haberi bulunmuştur.

Pedagojik formasyon, akademik tanımların, öğrenmeye açık bireylerin algılayabileceği dilde, farklı şekillerde anlatılabilmesi için alınan bir çeşit formasyon eğitimi. Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerindeki herhangi bir bölümden alınmış eğitimden sonra, o bölüm mezunlarının öğretmenlik yapabilmesi için tasarlanmıştır. Sınıf yönetimi, öğretmenlik mesleğine giriş gibi derslerden oluşmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, 2010-2011 yılından itibaren bu öğretmenlik eğitimini Tezsiz Yüksek Lisans adı altından çıkarıp Pedagojik formasyon eğitimi olarak değiştirmiştir. Eskiden ALES notuna göre sıralama yapılırken 2010-2011 yılından itibaren diploma not ortalamasına göre sıralama yapılmakta ve üniversiteler bu ortalamalara göre öğrenci almaktadırlar.

05 Nisan 2012 tarihinde alınan karar bu program kaldırılmış, gerekçe olarak ortaya çıkan öğretmen fazlası gösterilmiştir. Pedagojik formasyon, pedagoji biliminde eğitim pedagojisi ile ilgili bilgilerin verilmesini kapsar.

Pedagojik Formasyon Haberleri

Çocuklar için Mavinin Yıldızları

Çocuklar için Mavi'nin Yıldızları

Burcu Tansı Kavaklıpınar'ın kaleme aldığı Mavi'nin Yıldızları adlı kitap küçük okurlarıyla buluşuyor.

2.03.2021Keyif
500 engelli öğretmen atama sonuçları açıklandı MEB 2021 öğretmen atama sonucu sorgulama ekranı

500 engelli öğretmen atama sonuçları açıklandı! MEB 2021 öğretmen atama sonucu sorgulama ekranı

500 engelli öğretmen atama sonuçları için beklenen açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, 500 engelli öğretmen atama sonuçları erişime açıldı. Kadro ve branş dağılımı ile atama tercihlerini gerçekleştiren adaylar, sonuçlarını e devlet şifresi ile MEB atama sonucu sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler. İşte, Milli Eğitim Bakanlığı 500 engelli öğretmen atamaları ile ilgili ayrıntılar.

16.02.2021Gündem
Engelli öğretmen alımı başvuruları ne zaman MEBten engelli öğretmen atamaları için duyuru

Engelli öğretmen alımı başvuruları ne zaman? MEB'ten engelli öğretmen atamaları için duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı 500 engelli öğretmen ataması yapacağını yayınlandığı duyuruyla paylaştı. Atamalar, adayların tercihi ve EKPSS (Lisans Düzeyi) puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda yapılacak. . Engelli öğretmen alımı için başvurular 1 ila 5 Şubat tarihleri arasında alınacak. Tercihler 11 Şubat'ta yapılacak ve atamalar 16 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

27.01.2021Gündem
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne 40 öğretmen alınacak İşte başvuru şartları

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne 40 öğretmen alınacak! İşte başvuru şartları

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ceza infaz kurumlarında görevlendirilmek üzere 40 kadrolu öğretmen alımı yapacak. Başvuru yapacak adaylar, işleminin nasıl yapılacağına dair hazırlanan e-Başvuru Kılavuzu'na (cte.adalet.gov.tr) adresinden ulaşabilecek. İşte, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü personel alımının ayrıntıları...

24.01.2021Gündem
Cezaevlerine 40 öğretmen

Cezaevlerine 40 öğretmen

Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki ceza infaz kurumlarında görevlendirilmek üzere 40 kadrolu öğretmen alımı yapacak.

31.12.2020Eğitim
Matematik Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Matematik Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Matematik Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Matematik Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

En saygın ve en çok bilinen meslekler içerisinde öğretmenlik gelir. Özellikle matematik öğretmenliği eğitimin her alanında büyük bir öneme sahiptir. Peki, matematik öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Matematik öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları konusunda merak edilenler.

24.12.2020Meslekler
Ücretli Öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Ücretli Öğretmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Ücretli Öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Ücretli Öğretmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Ülkemizde öğretmen açığını kapatmak için her branştan ücretli öğretmen görevlendirilmektedir. Sadece 4 yıllık lisans mezunları değil, 2 yıllık ön lisans mezunları da ücretli öğretmenlik yapabilir. Ücretli öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak edenler için ayrıntılı bir şekilde derledik.

18.12.2020Meslekler
Öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Öğretmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Öğretmen nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Öğretmen olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Öğretmen, bir bilimi öğretmeyi meslek edinmiş kişilere verilen isimdir. Öğretmenler eğitim kurumlarında çalışarak öğrencilere ders veren kişilerdir. Öğretmen olmak isteyen kişilerin belirli bir eğitim almaları ve kendilerinden yerine getirmeleri istenilen şartları gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Öğretmen olmak için hangi fakülteler tercih edilebilir? Mezun olduktan sonra iş imkanları nelerdir? Ne kadar maaş alırlar? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

17.12.2020Meslekler
Edebiyat Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Edebiyat Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Edebiyat Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Edebiyat Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Hem özel sektörde hem de devlet memurluğu olarak edebiyat öğretmenliği en çok rağbet gören meslekler içerisinde yer alır. Tabii bu mesleği yapabilmek için belli başlı bazı kriterleri yerine getirmek gerekmektedir. Peki, Edebiyat öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Edebiyat öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları hakkında bilinmesi gerekenler.

16.12.2020Meslekler
Elektrik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Elektrik Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Özellikle üniversite sınavına girecek öğrenciler meslek seçimi konusunda oldukça farklı seçeneklerle karşı karşıya kalır. Bu seçenekler karşısında hangi seçeneğin kendine uygun olduğunu öğrenmek için birçok bölümü de araştırmaya girişir. Son yılların en önemli ve revaçta mesleklerinden bir tanesi de elektrik mühendisliğidir. Ancak elektrik mühendisliği ile ilgili birçok kişi merak içinde kalır ve elektrik mühendislerinin ne iş yaptığını merak eder. Elektrik mühendisliği ile ilgili detayları derledik.

Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, Türk dil yapısını, Türk tarihi içindeki gelişimini ve diğer dünya dilleri içindeki yeri, bu dillerle ilişkisini ve geçmişten günümüze evrimini inceleyen bir bölümdür. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü nedir? Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar? Gibi soruların cevabını sizler için derledik.

Ses Eğitimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ses Eğitimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ses Eğitimi bölümü, ses sanatı icra eden bireylerin sesini doğru ve verimli bir şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar bütününün adıdır. Sizin için Ses Eğitimi bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanlarını detaylarıyla derledik.

Plastik Sanatlar Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Plastik Sanatlar Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite okumak isteyen her genç ilgi ve yeteneğine daha uygun olan bölümde okumak ister. Bu sebeple özellikle sanat alanında eğitim almak isteyen kişiler ilgi ve yeteneğine uygun olan bu alanlarla ilgili araştırma içine girer. Yetenekli olan kişilerin özellikle seçtiği bölümlerden bir tanesi de plastik sanatlar bölümüdür. Birçok öğrenci için plastik sanatlar bölümü tam olarak bilinmeyen bölümler arasındadır. Bu sebeple öğrenciler plastik sanatlar bölümü ile ilgili birçok detayı merak eder. Plastik sanatlar bölümü ile ilgili detayları derledik.

Kürt Dili Ve Edabiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Kürt Dili Ve Edabiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Son dönemde üniversitelerimizde gittikçe artan sayıda Kürtçe eğitim veren bölüm açılmaktadır. Diğer bir yandan Kürtçe çok geniş bir coğrafyada kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında Kürtçe dilinden yapılması gereken çeviriler ve komisyonlar içinde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır. İşte, tüm detaylar.

İletişim Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

İletişim Bilimleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkiye'de İletişim Bilimleri bölümü üç üniversitede bulunmaktadır. Fotoğraf ve sinema başta olmak üzere birçok görsel medya uygulaması bölümün temel dersleri arasında yer alıyor. İletişim Bilimleri bölümü nedir, bu bölümden mezun olanlar ne iş yapar? Sizin için detaylı bir şekilde araştırdık.

Öğretmenler Haftası’nı ‘koç öğretmenler’ ile kutladılar

Öğretmenler Haftası’nı ‘koç öğretmenler’ ile kutladılar

‘Öğretmenler Haftası’nda öğretmenlerimizle buluşuyoruz!’ webinarı yapıldı. Etkinlikte, koçluk deneyimine sahip panelist öğretmenler, bütün öğretmenlerin koçluk eğitimi alabilmesinin ülkemiz ve eğitim sistemiz için büyük bir kazanım olacağını belirtti.

27.11.2020Eğitim
Fizik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fizik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fizik bölümü, evreni doğayı ve fiziği konu alan ve inceleyen bir bilim dalıdır. Fizik, hayatın her alanında var olan bir disiplindir. Üniversite tercihlerinde Fizik bölümünü tercih edecek kişiler için Fizik bölümü nedir? Fizik bölümü mezunları ne iş yapar? Gibi en çok merak edilen soruların cevabını sizler için derledik.

Felsefe Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Felsefe Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Felsefe, varoluşun, gerçeğin, ahlakın ve bilginin doğası üzerine yapılan sorgulayıcı çalışmalara verilen isimdir. Felsefenin Yunancadaki karşılığı “bilgelik sevgisi” dir. Felsefe Bölümü son zamanlarda öğrenciler tarafından çok tercih ediliyor. Tercih yapacak öğrenciler için Felsefe nedir? Mezunları ne iş yapar? Sorularının cevabını derledik.

Biyoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Biyoloji Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Biyoloji bölümü, canlı organizmaların ve yaşam ile ilgilenen çalışmaları gerçekleştiren doğal bir bilimdir. Biyoloji, hayatımızın her alanında gerekli olan bir bilim ve disiplindir. Biyoloji bölümü okumak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alan Biyoloji Bölümü nedir? Biyoloji Bölümü mezunları ne iş yapar? Sizler için derledik.

Batı Dilleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Batı Dilleri Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Öğrenciler üniversite tercihleri yaparken hayatları boyunca yapacakları meslekleri iyi seçmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de tercih yapacakları bölümleri araştırmaları gerekir. Batı dilleri bölümü de öğrenciler tarafından oldukça merak edilen bölümlerden bir tanesidir. Batı dilleri bölümü nedir, mezunları ne iş yapar, iş imkanları nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Arap Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Arap Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Türkiye'de toplam 9 üniversitede Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü bulunuyor. Bölümün yer aldığı fakülteler Edebiyat Fakültesi ile Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Arap Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir, bu bölümden mezun olanlar hangi işleri yapabilir? Merak edenler için tüm detayları derledik.

Amerikan Kültürü Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Amerikan Kültürü Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Ülkemizde, Amerikan Kültürü ve Edebiyat Bölümünün yer aldığı toplam 7 üniversite bulunmaktadır. Bölüm, Girne Amerikan Üniversitesinin Beşeri Bilimler Fakültesinde de yer alıyor. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünün dersleri nelerdir, bölümden mezunlar hangi sektörlerde çalışabilir? Sizin için derledik.

Alman Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Alman Dili Ve Edebiyatı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Alman dili ve edebiyatı bölümü, ülkemizde pek çok ülkede okutulan ve ilgi gören bir bölümdür. Alman dili ve edebiyatı nedir? Mezunları ne iş yapar? Gibi en çok merak edilen sorunun cevabını sizler için derledik.

Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversiteler kaliteli ve eğitimli meslek elemanları yetiştirmektedir. Bu amaçla her bölümde bir meslek disiplinine ait bilgi ve beceri kazandıracak eğitimler verilmektedir. Endüstriyel teknoloji öğretmenliği bölümü de bu bölümlerden birisidir. "Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği bölümü nedir? Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği bölümü mezunu ne iş yapar? Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği bölümü olan üniversiteler, bölüm dersleri ve eğitim süresi, endüstriyel teknoloji öğretmeni iş imkanları" Sizin için bu başlıklar altında Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği Bölümü hakkında detaylı bilgileri derledik.

Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Bilgisayar Ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Dünyada ve Türkiye'de teknoloji ile paralel gelişen meslekler olmaya başlamıştır. 90'lı yıllarda hayatımıza giren bilgisayarlarla birlikte bu bölümün önemi de artmış, üniversitelerde de bilgisayarlarla ilgili bölümler açılmaya başlanmıştır. Öğrencileri eğitmek amacıyla bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümü de yine bilgisayarın hayatımıza girmesi ile birlikte var olmaya başlayan bölümlerden biridir. Bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümü okumak isteyen öğrenciler konu ile ilgili detayları öğrenmek ister. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin aklında hangi bölümü okuyacağı ile ilgili sorular bulunmaktadır. Özellikle spor eğilimi olan öğrenciler beden eğitimi ve spor öğretmenliği alanında eğitim görmek ister. Ancak öğrencilerin aklında bölümle alakalı birçok soru bulunmaktadır. Beden eğitimi ve spor öğretmenliği ile ilgili detayları derledik.

‘Eşe iş’ ilanı koltuktan etti

‘Eşe iş’ ilanı koltuktan etti

YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın görevinden uzaklaştırıldığını açıkladı. 3 yıl önce eşini üniversitede enstitü sekreteri yapma girişimi yarım kalan Prof. Dr. Hüseyin Bağ için bu kez de eşini tarif eder gibi verildiği öne sürülen öğretim üyesi ilanı nedeniyle soruşturma açılmıştı.

11.08.2020Gündem
Son dakika haberler... YÖKten flaş karar: Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağa uzaklaştırma

Son dakika haberler... YÖK'ten flaş karar: Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ'a uzaklaştırma

YÖK, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ'ın görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi. 3 yıl önce eşini üniversitede enstitü sekreteri yapma girişimi yarım kalan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, bu kez de eşini tarif eder gibi verildiği öne sürülen öğretim üyesi ilanıyla gündeme gelmişti.

10.08.2020Gündem
YÖK’te gündem: Rektörün eşini yükseltme ısrarı

YÖK’te gündem: Rektörün eşini yükseltme ısrarı

3 yıl önce eşini üniversitede enstitü sekreteri yapma girişimi yarım kalan Pamukkale Üniversitesi Rektörü bu kez de eşini tarif eder gibi verildiği öne sürülen öğretim üyesi ilanıyla gündemde. YÖK bugün ‘acilen’, hakkında soruşturma açılan rektörün durumunu görüşecek.

10.08.2020Gündem
Pedagojik formasyon kaldırıldı mı Formasyon için Bakan Selçuktan açıklama: Hak kaybı olmayacak

Pedagojik formasyon kaldırıldı mı? Formasyon için Bakan Selçuk'tan açıklama: Hak kaybı olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pedagojik formasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bir süredir gündemde olan pedagojik formasyonla ilgili Selçuk, hak kaybı olmayacağını belirterek, "Hukuki süreçler yeni sona erdi. pedagojik formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüz binlerce üniversite mezunu gencin, ihtiyacı olmayan alanlarda sürekli olarak formasyon belgesine yüklü miktarlarda ücret ödeyerek sahip olmaları ve sonrasında bir beklentiye girmeleriyle ilgiliydi." dedi. İşte, Pedagojik formasyonda yeni sistemle ilgili Bakan Selçuk'un yaptığı açıklamada son dakika gelişmeler.

15.07.2020Eğitim
Öğrencilerin umutları artık sömürülmeyecek

Öğrencilerin umutları artık sömürülmeyecek

Son yıllarda eğitim sisteminin en tartışılan konularından olan pedagojik formasyon kaldırıldı. Hürriyet’e konuşan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dönmez, “Pedagojik formasyon eğitimi kazanç kapısı olarak görülüyordu. Öğrencilerin umutları sömürülemeyecek, paraları alınamayacak” dedi.

11.07.2020Eğitim
Pedagojik formasyon kaldırıldı mı Formasyon için Bakan Selçuktan açıklama: Hak kaybı olmayacak

Pedagojik formasyon kaldırıldı mı? Formasyon için Bakan Selçuk'tan açıklama: Hak kaybı olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pedagojik formasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bir süredir gündemde olan pedagojik formasyonla ilgili Selçuk, hak kaybı olmayacağını belirterek, "Hukuki süreçler yeni sona erdi. pedagojik formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüz binlerce üniversite mezunu gencin, ihtiyacı olmayan alanlarda sürekli olarak formasyon belgesine yüklü miktarlarda ücret ödeyerek sahip olmaları ve sonrasında bir beklentiye girmeleriyle ilgiliydi." dedi. İşte, Pedagojik formasyonda yeni sistemle ilgili Bakan Selçuk'un yaptığı açıklamada son dakika gelişmeler.

9.07.2020Eğitim
Bakan Selçuk: 31 Ağustos’ta tüm senaryolara hazırız

Bakan Selçuk: 31 Ağustos’ta tüm senaryolara hazırız

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilere yaz boyunca eğlenerek öğrenmeleri için hazırladığı “Tabii” adlı mobil uygulamanın tanıtımını yapan Bakan Ziya Selçuk, “31 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’yla birlikte verilecek ortak karar doğrultusunda gerek yüz yüze, gerek uzaktan, gerekse karma olacak tüm eğitim modelleri için hazırız. Öğrenci ve öğretmen sağlığı birinci önceliğimiz, velilerimizin içi rahat olsun” dedi.

9.07.2020Eğitim
Pedagojik Formasyon kalktı mı MEBden formasyon için yeni hamle

Pedagojik Formasyon kalktı mı? MEB'den formasyon için yeni hamle!

Pedagojik Formasyon kaldırıldı mı? sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı yayınlanan karara göre, formasyonla ilgili yeni düzenleme hayata geçiyor. Buna göre formasyon yerine yüksek lisans yöntemi ile bu aşama tamamlanabilecek. Yeni düzenlemeye göre, Pedagojik Formasyon yerine ‘Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın geçeceği bildirildi. İşte, ayrıntılar.

7.07.2020Eğitim
Pedagojik formasyon kaldırıldı

Pedagojik formasyon kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yazısına göre öğretmenlik programları dışındaki bölümlerin sertifika alarak öğretmen olabilmelerini sağlayan pedagojik formasyon kaldırıldı.

4.07.2020Eğitim
Formasyon kalktı: Peki, MEB pedagojik formasyon nasıl alınacak

Formasyon kalktı: Peki, MEB pedagojik formasyon nasıl alınacak?

Pedagofik formasyon uygulamasının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kaldırılması sonrası pek çok öğretmen adayı, yeni dönemde sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgi edinmek amacıyla araştırmalarına başladı. Resmi bir yazı aracılığıyla bilgi yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı, sonraki dönemlerde Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan açılacak olan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı gibi programlar ile pedagojik formasyon alınabileceğini ifade etti. İşte, formasyon kalktı mı sorusu ile ilgili MEB tarafından yayımlanan pedagojik formasyon yazısı

3.07.2020Eğitim
MEB 2020 sözleşmeli öğretmen atama takvimi ve kontenjan bilgileri yayımlandı - Hangi branştan kaç kişi alınacak

MEB 2020 sözleşmeli öğretmen atama takvimi ve kontenjan bilgileri yayımlandı - Hangi branştan kaç kişi alınacak?

2020 Haziran ayında yapılacak olan sözleşmeli öğretmen alımı atama takvimi ve kontenjan bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlandı. Buna göre, sözleşmeli öğretmen kadroları için 1-12 Haziran'da ön başvurular tamamlanacak, sözlü sınavı ise 6-25 Temmuz tarihinde yapılacak. Yayımlanan kılavuza göre kontenjan dağılımına göre en çok alım yapılacak olan branşlar sınıf öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, İngilizce öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği oldu. Peki, hangi branştan kaç kişi alınacak? İşte, MEB'in sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları ve başvuru bilgileri.

3.04.2020Gündem
Yeni atanan öğretmenler ne zaman göreve başlayacak

Yeni atanan öğretmenler ne zaman göreve başlayacak?

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması sonuçları, 'e-devlet" ve "personel.meb.gov.tr' adresinden öğrenilebilecek. Gözler şimdi, ataması yapılan öğretmenlerin ne zaman göreve başlayacağında. Peki, yeni atanan öğretmenler ne zaman göreve başlayacak?

19.03.2020Gündem
Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları açıklandı | MEB öğretmen atama sonucu sorgulama ekranı

Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları açıklandı | MEB öğretmen atama sonucu sorgulama ekranı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Türkiye genelinde 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı. Yılbaşından hemen sonra başlayan başvuru ve sözlü mülakat süreçlerinin ardından, öğretmen adayları yakın zaman önce tercih işlemlerini gerçekleştirmişti. MEB, beklendiği üzere söz konusu atamaların sonuçlarını adayların erişimine açtı. İşte, MEB öğretmen atama sonucu sorgulama ekranı...

18.03.2020Gündem
20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak MEB atama tercih sonucu sorgulama

20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB atama tercih sonucu sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleşen 20 bin sözleşmeli öğretmen atama tercih sonuçları için geri sayım devam ediyor. 2020 sözleşmeli öğretmen ataması tercih başvurusu yapan öğretmen adayları sonuçlarını MEB'in internet sitesinden öğrenebilecek. Peki, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, sözleşmeli öğretmen atama tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

17.03.2020Gündem
MEB ve YÖK öğretmenlerin mesleki gelişimini arttıracak

MEB ve YÖK öğretmenlerin mesleki gelişimini arttıracak

MEB ile YÖK arasında, öğretmenler ile eğitim yöneticilerinin bireysel ve mesleki becerilerinin arttırılması konusunda ‘Eğitimde İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Öğretmen yetiştirmenin, fakültelerden itibaren yeniden bir tasarıma tabi tutulması, günün ihtiyaçlarını karşılama bakımından son derece kritik" dedi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise, "Protokolle aday öğretmenlerin de eğitim ve okul yöneticilerinin de mesleki eğitim çalışmalarına verilen destek arttırılacak" diye konuştu.

5.03.2020Eğitim
Bakan açıkladı... Liselerde sınıf geçmeyle ilgili yeni yönetmelik yolda...

Bakan açıkladı... Liselerde sınıf geçmeyle ilgili yeni yönetmelik yolda...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Liselerde sınıf geçme sistemiyle ilgili pilot uygulamalarla başlayacağız. Hazırlıklarımız tamam, bu sene pilotunu, simülasyon anlamında yaptık, gayet güzel geçti. Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması gibi şeyler var. Bu böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı çıkıyor, kaçı çıkamıyor bunun modellemesi çıktı” dedi.

22.02.2020Eğitim
Geometri dersini öğrencilerine şarkılı türkülü sevdirmeye çalışan Nurtaç Öğretmen

Geometri dersini öğrencilerine şarkılı türkülü sevdirmeye çalışan Nurtaç Öğretmen!

Birkaç haftadır haber kanallarında ve sosyal medyada adından sıkça söz ettirmeye başladı Nurtaç Hoca. Nurtaç Kozak, Samsun’da özel bir lisede çalışıyor ve öğrencilerine geometriyi sevdirmek için kendine has tarzı ile akılda kalması zor olan formülleri bile öğrenciler için kolay hale getiriyor. İlginç tarzıyla dikkatleri üzerine çeken ve sosyal medyada 40 bine yakın takipçisi bulunan Nurtaç Hoca, çektiği videolarla binlerce öğrencinin Geometri dersini sevmesine vesile oluyor. Gelin, Nurtaç Hoca'yı biraz daha yakından tanıyalım.

12.02.2020Eğitim
Pedagojik formasyon kalktı mı Ziya Selçuktan formasyon açıklaması

Pedagojik formasyon kalktı mı? Ziya Selçuk'tan formasyon açıklaması!

Uzun süredir kaldırılacağı konuşulan pedagojik formasyon için en güncel açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan geldi. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada pedagojik formasyonun yakın zamanda kaldırılacağı, dolayısıyla formasyon alınmasının gerekli olmadığını vurguladı. İşte, pedagojik formasyon ile ilgili merak edilen bazı bilgiler

6.02.2020Eğitim
MEB 2020 engelli öğretmen ataması ne zaman

MEB 2020 engelli öğretmen ataması ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 750 engelli öğretmen ataması yapacak. 2016 ile 2018 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına (EKPSS) katılan adaylar arasından puanı üstünlüğüne göre yapılacak atamalara başvurular kısa süre içinde başlayacak. Peki, MEB engelli öğretmen ataması ne zaman?

1.02.2020Gündem
MEB 750 öğretmen alımı için başvuru takvimi yayımlandı

MEB 750 öğretmen alımı için başvuru takvimi yayımlandı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen alımı başvurusu için süreç açıklandı. 3-7 Şubat tarih aralığında gerçekleşecek olan MEB engelli öğretmen alımı başvurusu sonrasında atamalar 11 Şubat tarihinde yapılacak. Peki, MEB 750 engelli öğretmen alımı için başvuru şartları neler olacak? İşte, MEB 750 öğretmen alımı için merak edilen bazı bilgiler

31.01.2020Eğitim
AKÜ pedagojik formasyon sonuçları açıklandı mı

AKÜ pedagojik formasyon sonuçları açıklandı mı?

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) pedagojik formasyon sonuçları, 31 Ocak Cuma günü sabah saatleri itibariyle pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Peki, AKÜ pedagojik formasyon başvuru sonuçları açıklandı mı? İşte, AKÜ formasyon sonuçları hakkında merak edilen bazı bilgiler

31.01.2020Eğitim
Sözleşmeli öğretmenlik nedir, görev süresi ne kadar Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları neler

Sözleşmeli öğretmenlik nedir, görev süresi ne kadar? Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları neler?

Sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvim belli oldu. Sözleşmeli öğretmenlik ilanları ardından çeşitli sorular gündeme geliyor. Sözleşmeli öğretmenlik nedir, görev süresi ne kadar? Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları neler? İşte sözleşmeli öğretmenlik konusuyla ilgili en çok merak edilen soruların yanıtları…

20.12.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Öğrencilerin umutları artık sömürülmeyecek

Son yıllarda eğitim sisteminin en tartışılan konularından olan pedagojik formasyon kaldırıldı. Hürriyet’e konuşan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dönmez, “Pedagojik formasyon eğitimi kazanç kapısı olarak görülüyordu. Öğrencilerin umutları sömürülemeyecek, paraları alınamayacak” dedi.

11.07.2020

Okullarda kazanım ve öğretim odaklı felsefe çalışmalarının değerler eğitimi açısından önemi

Okullarda uygulanması gerekli olan felsefe çalışmalarının kazanımını bir metafor ile anlatmam gerekirse, bu “Bumerangı fırlatmak” biçiminde olurdu. Bumerang, şeklinden ve atış biçiminden dolayı havada dairesel hareketler çizer ve bir yörünge takip ederek başlangıç noktasına geri döner.

7.07.2020