EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Mozaik

Mozaik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mozaik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.300 Mozaik haberi bulunmuştur.

Mozaik Haberleri

Yılbaşı sepetleri vitrinlerde

Yılbaşı sepetleri vitrinlerde

Yeni yılda hediye edilmek üzere hazırlanan, içinde çikolata, içki, kuruyemiş gibi ürünler bulunan "yılbaşı sepetleri" vitrin ve market köşelerini süslemeye başladı.

19.12.2002Kelebek
Yılbaşı sepetleri vitrinlerde

Yılbaşı sepetleri vitrinlerde

Yeni yılda hediye edilmek üzere hazırlanan, içinde çikolata, içki, kuruyemiş gibi ürünler bulunan "yılbaşı sepetleri" vitrin ve market köşelerini süslemeye başladı. Yılbaşı sepetlerinin fiyatları 19 ile 80 milyon lira arasında değişiyor.

19.12.2002Kelebek
Four Seasons ilk beşte

Four Seasons ilk beşte

İstanbul'daki Four Seasons Hotel, Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes'in, 2003'te mutlaka ziyaret edilmesi gereken ilk beş yer listesine girmeyi başardı.

3.01.2003Gündem
İstanbulda 5 yılda 468 çete çökertildi

İstanbul'da 5 yılda 468 çete çökertildi

İstanbul'da son 5 yılda 468 çıkar amaçlı suç örgütünü çökerten polisin, bu oluşumlar içinde faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına aldığı 9 bin 257 kişiden 1645'i adli makamlarca tutuklandı.

8.01.2003Gündem
Zeugma mozaikleri kitap oldu

Zeugma mozaikleri kitap oldu

Zeugma antik kentinden 1992-2000 yılları arasında çıkarılan mozaikler, "Zeugma Mozaikleri" adıyla kitap olarak yayımlandı. Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde görevli olan ve Zeugma'da kazılar yapan arkeolog Mehmet Önal'ın hazırladığı ve İngilizce olarak yayımlanan "Mosaics Of Zeugma", 68 sayfadan oluşuyor. Kitapta, 17 mozaiğin farklı figürlerinden 40 resim yer alıyor.

12.01.2003Gündem
2. Meclis binasına restorasyon

2. Meclis binasına restorasyon

Cumhuriyet tarihinin en önemli anlarına ve yıllarına tanıklık eden 78 yıllık 2. Meclis binası, çatısından bodrumuna kadar yenilendi. Atatürk'e ait marküteri masanın da tamir edildiği restorayson kapsamında, mebus sıraları ile masa, sandalye, dolap gibi eşyalar da elden geçirildi. Binanın kapı ve pencerelerdin, kol, menteşe ve camları da aslına uygun olarak yenilendi.

16.01.2003Gündem
İşte en iyi kültür molaları

İşte en iyi kültür molaları

Bu hafta kimi dünyaca tanınan, kimi yeni yeni keşfedilen Türkiye'nin 10 kültür hazinesinin listesini yayınlıyoruz. Ancak bu listeyi jüri belirlemedi. 5. yılını kutlayan Voyager Dergisinin hazırladığı En İyi 100 sayısından aldık.

24.01.2003Seyahat
Zaganın elemanları aldı başını gidiyor

Zaga'nın elemanları aldı başını gidiyor

Zaga'nın Elemanlar'ını tanıyor musunuz? Cumartesi gecelerinin (Kanal D) komik adamları. Onlar meslek değiştirip değiştirip bir türlü züğürtlükten kurtulamadıkça biz oturduğumuz yerde gülmekten helak oluyoruz.

14.02.2003Kelebek
İstanbulun küçük hazinesi Kariye

İstanbul'un küçük hazinesi Kariye

Edirnekapı'daki küçük Kariye Mahallesi, İstanbul'un en büyük hazinelerinden biri. Bizans şehri İstanbul'la Osmanlı şehri İstanbul'u aynı anda hissetmek mümkün burada. Dünyanın en güzel mozaik müzelerinden biri olan Kariye Müzesi, (eski Chora Manastırı ve Kilisesi, sonra Kariye Camii) burayı bütün dünyanın en önemli tarihi merkezlerinden biri yapıyor.

6.03.2003Seyahat
İki bin çocuğun hayatı değişti

İki bin çocuğun hayatı değişti

Spastik çocukların tedavisinde erken tanı büyük önem taşıyor. Doğuş Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi kurucusu Banu Sözen, spastik çocukların erken yaşta tedavilerinin başlamasının adaptasyon yeteneklerini geliştirdiğini söylüyor.

8.03.2003Kelebek
Otoportresinin altına armut, armudun altına Ferruh Başağa yazmıştı

Otoportresinin altına armut, armudun altına Ferruh Başağa yazmıştı

Türk resminde soyutun öncülerinden sayılan Ferruh Başağa, yaşayan en yaşlı birkaç ressamımızdan biri. Geçtiğimiz ay 90'ına ve 67'nci sanat yılına girdi ve de 76'ncı kişisel, ikinci retrospektif sergisini, bu hafta İstanbul İş Sanat Kültür Merkezi Kibele Sanat Galerisi'nde açtı.

8.03.2003Gündem
Hindistan yollarında

Hindistan yollarında

Namaste- Hindistan Yolculuğu
Özcan Yurdalan
Everest Yayınları

25.03.2003Seyahat
Zeugma mozaikleri müze bekliyor

Zeugma mozaikleri müze bekliyor

Birecik Barajı'nın suları altında kalmaktan kurtarılan Zeugma mozaikleri, Gaziantep Müzesi'nin ek bina inşaatı 12 yıldır tamamlanamadığı için depoda bekletiliyor. Müze Müdürü Hamza Göllüce, inşaatın tamamlanması için 1 trilyon lira ödeneğe ihtiyaç olduğunu söyleyerek,inşaat tamamlandıktan sonra 880 metrekare büyüklüğündeki eserlerin tamamının sergilenmesine imkan bulabileceklerini belirtti.

4.04.2003Gündem
Türkiye’nin en güzel 10 kasabası

Türkiye’nin en güzel 10 kasabası

Baharla birlikte yollara düşme zamanı da geldi. Hafta sonu kaçamakları için bulunmaz zamanlar bunlar. Güneş yakmadan ısıtıyor, rüzgar uçurmadan okşuyor, çiçekler yeni yeni açıyor, ağaçlar yapraklanıyor...

10.04.2003Seyahat
Garner Talabani ve Barzani ile görüştü

Garner Talabani ve Barzani ile görüştü

''Irak'ın geçici sivil yöneticisi'' emekli Amerikalı general Jay Garner, Irak toplumunu ''mozaik''e benzetti ve kurulacak yeni yönetimin bu mozaiği yaasıgerektiğini söyledi.

22.04.2003Gündem
Baba Bushu kurtardılar

Baba Bush'u kurtardılar

ABD Başkanı George W.Bush'un babası George Bush'un mozaik portresi, 1991'deki Körfez Savaşı'nın bitiminden beri Bağdat'taki El Reşid Oteli'nin girişinde öylece yatıyordu.

26.04.2003Gündem
Arkeoloji dergiciliğinde çeyrek yüzyıl

Arkeoloji dergiciliğinde çeyrek yüzyıl

Türk yayın hayatına umutlarla giren birçok dergi zaman içinde yok olup giderken, iki ayda bir yayımlanan Arkeoloji ve Sanat Dergisi bu ay 25'inci yılını kutluyor. Akademisyenlerin yanı sıra işadamları, mahkumlar, generaller ve üst düzey bürokratların okuduğu dergi 21 ülkeye ulaşıyor.

3.05.2003Gündem
Amca, türkü söyleyecek

Amca, türkü söyleyecek

İlhan Şeşen, yeni albümü ‘‘Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyleyeyim’’ ile ses getirmeye devam ediyor. Şeşen, yeni projelerini, seslendireceği türküleri, şarkılarını ve aşka bakışını Hürriyet'e anlattı...

29.05.2003Kelebek
Metropolitler camide dua etti

Metropolitler camide dua etti

Mardin'deki manastırın metropolitleri, Nusaybin'de Hz. Mumammed'in sülalesinden geldiğine inanılan Zeynel Abidin Türbesi'ni gezdi.

13.06.2003Gündem
Milyarlık resimlerin üzerine çek bir badana

Milyarlık resimlerin üzerine çek bir badana

İstanbul'un henüz gecekondulara teslim olmadığı 1960'lı yıllarda ABD'li şehircilik uzmanları tarafından planlanan 4'üncü Levent'teki apartmanların dış yüzeyine ünlü ressamlar tarafından yapılan süslemeler birer birer yok oluyor.

21.06.2003Gündem
Elmas işçileri ve hayatın pırlantaları

Elmas işçileri ve hayatın pırlantaları

Hiç elmas avcısı gördünüz mü? Elmas avcısı diyorum, çünkü doğada nadir bulunan her şeyi ancak avlayarak ele geçiriyoruz. Elmas avcıları da kainatın en nadir bulunan bilmem kaç kıratlık taşlarını bulmak üzere programlanmış iskeletor robotlar gibidir benim gözümde. Dizlerine ve bellerine kadar gömüldükleri çamur yığınlarında yaşar elmas avcıları. Ya da toz ve taş yığınları arasında.

23.06.2003Seyahat

Yazar Sonuçları

Kültür Bakanlığı ile Anteplileri Zeugma için işbirliğine çağırıyorum

ZEUGMA'nın sahibi yok.

Son Gaziantep gezisinde iyice ortaya çıktı ki, 2000 yılı yaz aylarında Türkiye'nin gündemine oturan, Batı basınının ilgi odağı haline gelenZeugma unutuldu...

24.12.2002

Avrupalı olmayı beklerken, Papa bizi Avrupa'dan kovan papazı ‘ermiş’ yaptı

Papa İkinci Jean Paul, geçen 27 Nisan günü, 17. asırda yaşamış olan Avianolu Marco adındaki bir papazı ‘‘aziz’’liğin alt basamağı kabul edilen ‘‘ermiş’’ mertebesine yükseltti.

10.05.2003

Çingen çalar, Kürt söyler, Türk oynar

Geçen sabah Taksim'de bir kadın cep telefonunda kavga ettiği birine mendebur bir surat ve cırtlak bir tonla, aklısıra ‘‘küfrediyordu’’: ‘‘Çingeneee! Çingeneee!’’ Ben de ona şöyle seslendim içimden: ‘‘Gerzeeek! Densiiiz! Oduuun!’’

10.05.2003

Mersin'in Valery Giscard d'Estaing'e selamı var

YAKLAŞIK iki yıl önce kurulan Mersin Kalkınma Ajansı meğer haberimiz olmadan usul usul yol almış.

2.06.2003

Alın size mozaik

Aslen Fenerbahçeli olup, duruma göre tuttuğum takımı değiştirdiğimden bahsetmiştim değil mi? Fakat kişisel tarihimde hiçbir takım için sokaklara dökülmüşlüğüm, hiçbirinin bayrağını penceremden sallandırmışlığım yoktur.

6.06.2003

Çocukların büyük yemek sınavı

Bilfen'de bir yemek yarışmasına jüri başkanı olarak çağrıldım. Yarışma öncesinde, adayları mutfakta ziyaret ettim. Onlara ‘‘Bu sınava katılmak cesaretini göstermekle zaten peşinen yarışmayı kazanmış bulunuyorsunuz. Hepinizi şimdiden geleceğin birer şefi olarak selamlıyorum’’ dedim.

14.06.2003