EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Mozaik

Mozaik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Mozaik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.297 Mozaik haberi bulunmuştur.

Mozaik Haberleri

Beyazın cazibesi

Beyazın cazibesi

Dünya tekstil devlerinin yaptığı araştırmaya göre iççamaşırının vazgeçilmez rengi beyaz. İççamaşırının dünyaca ünlü markası Laura Baresse'yi ithal eden Mozaik Tekstil'in yetkilileri, Türk kadının da beyazdan vazgeçemediğini söylüyorlar.

11.06.2002Kelebek
ABye Hıristiyan kimliği lobisi

AB'ye Hıristiyan kimliği lobisi

Avrupa'daki kiliseler lobisi, Hıristiyanlığı AB'nin resmi kimliği haline getirmeye çalışıyor. İleride Müslüman Türkiye'nin de AB üyesi olacağına dikkat çeken laik çevreler ise bu girişime şiddetle karşı çıkıyor.

21.06.2002Dünya
Yeni Kültür Bakanından Kürtçe öğrenime vize

Yeni Kültür Bakanı'ndan Kürtçe öğrenime vize

Kültür Bakanı Suat Çağlayan, eğitim ve öğretimin birbirinden farklı kavramlar olduğunu belirterek, "Ben anadilde öğrenim rahatlığı verilmesinin şart olduğuna inanan biriyim" dedi.

16.07.2002Gündem
Kanalizasyondan tarih fışkırdı

Kanalizasyondan tarih fışkırdı

Diyarbakır'ın Suriçi Beldesi'nde kanalizasyon şebekesi yapımı sırasında çok sayıda tarihi eser ortaya çıkarıldı. SİT alanı olan Suriçi Beldesi'ndeki kanalizasyon şebekesi çalışmaları arkeologlar gözetiminde sürüyor.

5.08.2002Gündem
Derviş onu tanıyan sosyoloji profesörlerinin kantarında

Derviş onu tanıyan sosyoloji profesörlerinin kantarında

Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ve Amerika'da da modernleşme ve din, kamusal alanda görünme biçimleri, siyaset-din-devlet ilişkileri gibi konular gündeme geldiğinde, memleket coğrafyasından iki isim hemen öne çıkar: Prof. Nilüfer Göle ve Prof. Şerif Mardin.

31.08.2002Gündem
Esrarengiz mozaik, İskender mi

Esrarengiz mozaik, İskender mi

Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Zeugma antik kentinden 1998 yılında çıkarılan ve gizemli bakışlarıyla Leonardo'nun ünlü ‘‘Mona Lisa’’ tablosuna benzetilen ‘‘Çingene Kızı’’ mozaiğindeki figürün Büyük İskender olabileceği belirtildi.

2.09.2002Gündem
Kültür Bakanından Aksuya destek

Kültür Bakanı'ndan Aksu'ya destek

Kültür Bakanı Suat Çağlayan, Sezen Aksu'nun 30 Ağustos'ta Efes Antik Tiyatro'da verdiği ve Kürtçe, Ermenice şarkıların da seslendirildiği konserle ilgili eleştirilere ilişkin, "Askerin duyarlılığına saygı göstermekle birlikte, bu işin 30 Ağustos'ta yapılmasının bir sakıncasını görmüyorum" dedi.

4.09.2002Gündem
Estonyalı Kadri

Estonyalı Kadri

Mozaik Tekstil tarafından ithal edilen dünyaca ünlü içgiyim markası Laura Baresse'nin birbirinden şık modellerine, katalog çekimleri için poz veren ünlü mankenin adı olan ‘‘Kadri’’ ismi verildi.

10.09.2002Kelebek
Eczacıbaşı 60ına ‘krize inat’ yatırımla giriyor

Eczacıbaşı 60'ına ‘krize inat’ yatırımla giriyor

Ekonomik ortam zorlasa da yatırımın her zaman öncelik taşıdığını belirten Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding'in 60'ıncı yaşına da yine yatırım ile girdiğini söyledi. Eczacıbaşı, Türkiye'nin ilk mozaik karo tesisini 20 Eylül'de açıyor.

17.09.2002Ekonomi
Seçim ekonomisinin dozuna dikkat edin

Seçim ekonomisinin dozuna dikkat edin

Seçim ekonomisinin her ülkede uygulandığını belirten Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ‘‘Önemli olan seçim ekonomisi harcamalarının aşırıya kaçmaması. Bu sağlanabilirse seçim ekonomisi denilecek harcamalardan çok fazla telaşa kapılmamak gerekiyor’’ dedi.

20.09.2002Ekonomi
Lozan Konferansından sonra tarihin en büyük göçü yaşandı

Lozan Konferansı'ndan sonra tarihin en büyük göçü yaşandı

Bir geleneğin yerine getirilmesi

Alışkanlıklar, benim yaşamımda geniş bir alanı kaplar.

İyi alışkanlıklarımdan biri de, Yaşar Kemal'in her yeni kitabı çıktığında, onunla konuşma yapmamdır.

21.09.2002Gündem
Dünya kenti Mardin

Dünya kenti Mardin

UNESCO'nun 2003 yılındaki toplantısında koruma altına alınması beklenen Mardin'i ziyaret eden TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve yönetim kurulu üyeleri destek sözü verdi. TÜRSAB, Türkiye'nin en büyük ölçekli kutsal SİT alanı Mardin için yurt dışında lobi çalışması yapacak.

3.10.2002Gündem
Ünlü Firmalar 1000ada

Ünlü Firmalar 1000a'da!

Şişli’de, 16.000 metrekarelik alanda kurulan Türkiye’nin ilk ve tek dekorasyon merkezi 1000a, çatısı altında yer alacak sektörünün lider firmalarıyla aralık ayında hizmet vermeye başlayacak.

4.10.2002Kelebek
Mozaik sözü psikolojimizi kötü etkiliyor

Mozaik sözü psikolojimizi kötü etkiliyor

Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon, ‘çok renklilik’, ‘çok seslilik’ ve ‘mozaik’ gibi söylemlerle toplumda kültürel farklılaşma yaratılmak istendiğini söyledi.

21.10.2002Gündem
Sezenin konseri, Türkiye yanlılarını güçlendirdi

Sezen'in konseri, Türkiye yanlılarını güçlendirdi

Sezen Aksu ve Türkiye'nin çok kültürlü yapısını yansıtan korosunun Brüksel'de verdiği konseri yorumlayan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Lagendijk, ‘‘Bu konser AB'deki Türkiye yanlılarını güçlendirdi’’ dedi.

29.10.2002Gündem
Üç yaşındaki Zehranın dev resmi Guinnesste

Üç yaşındaki Zehra'nın dev resmi Guinness'te

Londra'daki Waddon İlkokulu tarafından resim yarışmasına sokulan üç yaşındaki Zehra adındaki Türk kızı, yaptığı ‘‘büyükanne’’ resmiyle Guinness Rekorlar Kitabı'na seçilen dünyanın en büyük mozaik resmini yarattı.

1.11.2002Gündem
Mardini Mardinli kızlar dünya kenti yapacak

Mardin'i Mardinli kızlar dünya kenti yapacak

Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları Projesi, 2000-2001 öğretim yılında uygulanmaya başladı. Turkcell'in sponsorluğunda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'yle birlikte yürütülen projede kız öğrenciler hem eğitim alıyor, hem de yaşadıkları çevreyi geliştirecek eğitim faaliyetlerinde bulunuyorlar. 33 ilde yürütülen projenin Mardin'deki burs töreninde duygusal anlar yaşandı.

23.11.2002Gündem

Yazar Sonuçları

‘‘Şen Olasın Ürgüp’’

ÜRGÜP

HER
gezi bir gerilimdir benim için. Giymeyeceğim eşya ile bavulumu doldururum. Tedirginliğimi teskin eden yerlerden biridir Ürgüp.

16.06.2002

Derviş, sol’u birleştirmeli (1)

Ankara

Sol tarihi bir dönemeçte. Ya kişi kavgası öne çıkacak, “küçük olsun, benim olsun” ilkesi sürdürülecek ve hepsi kaybedecek veya tüm liderler özveride bulunacaklar ve hem kendilerini, hem ülkeyi kurtaracaklar.

29.07.2002

Haydi Sezen!

SORUMLULUĞU ben üstleniyorum, haydi Sezen!

4.09.2002

Göreme Sokağı anıları

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aralarında Önder Sav, Kemal Derviş ve Yaşar Nuri Öztürk'ün de bulunduğu arkadaşlarıyla birlikte eski milletvekili Yılmaz Alpaslan'ı Çorlu'daki evinde ziyaret ediyordu.

9.10.2002

Irak konusunda sağduyu

GENELLİKLE hükümetler kriz anlarında kamuoyunu yatıştırmaya çalışırlar.

18.10.2002

Gül sen gülün olayım

ESKİ fotoğraflarını görene kadar mütemadiyen gülmesini başına konan devlet kuşuna bağlıyordum.

19.11.2002

Tophane’de nargile içmek niyet Margaux’da kaburga yemek kısmet

Canan'a kalsa Tophane'ye nargile içmeye gideceğiz. Hani yaz olsa, püfür püfür ağaçların altında otursak neyse de bu zemheri ayında Tophane'de işimiz ne? ‘‘Canan’’ dedim ‘‘Sen sigara bile içmezsin.

14.12.2002