EKSTRA
MENÜ

Medine

Medine ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Medine haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.326 Medine haberi bulunmuştur.

Medine Haberleri

Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin-i Şerif'in konusu, anlamı, önemi, fazileti, faydaları tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik.

23.06.2021Namaz Sureleri
İlk mescid nerededir İlk mescid ne zaman yapıldı  İslam tarihinde yapılan ilk mescid

İlk mescid nerededir? İlk mescid ne zaman yapıldı ? İslam tarihinde yapılan ilk mescid

Dilimize Arapçadan geçmiş olan mescid sözcüğü ''sücut'' kökünden türetilmiştir. Sücut kelimesi secde etmek anlamına gelirken, mescid de secde ve ibadet edilen yer demektir. İslam tarihinde İlk mescit ne zaman ve nerede yapıldı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.06.2021Araştırma
İlk ezan nerede, nasıl okundu İlk ezanı kim okudu

İlk ezan nerede, nasıl okundu? İlk ezanı kim okudu?

Ezan, Müslümanlara namaz saatini bildirmek için müezzinler tarafından okunur. Arapça kökenli bir sözcük olan ezan kelimesinin sözlük anlamı çağrı ve davettir. İlk ezan nerede, nasıl okundu? İlk ezanı kim okudu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

13.06.2021Araştırma
Hac nedir, nasıl ve ne zaman yapılır Hac kimlere farzdır ve dinimizdeki önemi

Hac nedir, nasıl ve ne zaman yapılır? Hac kimlere farzdır ve dinimizdeki önemi

İslam dininin beş şartından bir tanesi de hacca gitmektir. Bu ibadet ekli sadece bedeni yönden yapılmamakta olup, ayrıca mali yönü de bulunmaktadır. Bu bağlamda hac etmek için önce sağlıklı olmak, sonra belirli bir seviyede servet sahibi olmak ve yolun emniyetli olması gerekmektedir. Ayrıca akıl sağlığının yerinde olması ile buluğ çağında olmak şartı da bulunmaktadır. Bu bağlamda hac nedir? Hac kimlere farzdır? Ne zaman ve nasıl yapılmaktadır? İşte hac konusunda Diyanet İşleri Bakanlığının ifadelerini derledik.

11.06.2021Ramazan Özel
Medine Seyisi okul önünde katletmişti, yakalandı İfadesi pes dedirtti: Terk edilmeyi kaldıramadım

Medine Seyis'i okul önünde katletmişti, yakalandı! İfadesi 'pes' dedirtti: 'Terk edilmeyi kaldıramadım'

Trabzon'da okul önünde bıçakla saldırdığı Medine Seyis’i (43), 26 yerinden bıçaklayan Bülent Taşkın (40) saklandığı evde polis ekiplerince yakalandı. Saldırıda ölen kadının, daha önce şikâyeti üzerine koruma tedbiri ve uzaklaştırma kararı aldırdığı Taşkın, ifadesinde "Terk edilmeyi kaldıramadım. Öfkemin kurbanı oldum, böyle olsun istemezdim” dedi.

8.06.2021Gündem
İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu sayfamız üzerinden İnşirah suresi anlamı, fazileti, Arapça yazılışı ve Diyanet Meali okunabilir. Halk tarafından Elemneşrahleke suresi olarak bilinen sure hakkında tüm detaylar..

Adana lise taban puanları 2021 Adana LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları

Adana lise taban puanları 2021! Adana LGS yüzdelik dilimleri ve taban puanları

LGS sonrası en önemli konulardan biri de lise taban puanları ve yüzdelik dilimleri... Pek çok öğrenci yaşadığı bölgedeki okulların puanlarını ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. Adana'da sınavla öğrenci kabul eden okulların taban puanlarını ve yüzdelik dilimlerini merak eden öğrenciler, sınav sonuçları belli olduğunda kendi yüzdelik dilimleri ve puanlarına göre tercih işlemlerini gerçekleştirecekler. İşte 2021 yılına ait Adana LGS yüzdelik dilimleri ve sınavla öğrenci alan okulların listesi...

6.06.2021Eğitim
Cuma Hutbesi 28 Mayıs 2021: Diyanet Cuma Hutbesini yayınladı: Yüce Allah, Müminlerin Yardımcısıdır

Cuma Hutbesi 28 Mayıs 2021: Diyanet Cuma Hutbesi'ni yayınladı: Yüce Allah, Müminlerin Yardımcısıdır

Cuma Hutbesi 28 Mayıs yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 'Yüce Allah, Müminlerin Yardımcısıdır' konulu Cuma Hutbesi Türkiye genelindeki camilerde okunacak. İstanbul'un fethi konusunun işlendiği hutbede, "Bu fetih, çağ kapatıp çağ açan yeni bir altın dönemin başlangıcıdır. Bu fetih, Mekke, Medine ve Kudüs ile İstanbul’u kardeş kılan bir zaferdir." ifadesi kullanıldı. Müslümanlara kıymetli bilgilerin aktarılacağı Cuma Hutbesi'nde birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. İşte, 28 Mayıs Cuma Hutbesi'nin tamamı.

27.05.2021Gündem
Milat Nedir Milat Ne İle Başlar Milattan Önce Ve Milattan Sonra Ne Anlama Gelir

Milat Nedir? Milat Ne İle Başlar? Milattan Önce Ve Milattan Sonra Ne Anlama Gelir?

Tarih boyunca birçok ülke tarafından farklı takvimler kullanılmıştır. Bu takvimlerin birçoğu güneş ve ay yılı esas alınarak hazırlanmıştır. Bununla birlikte başlangıç tarihi önemli bir olaya dayanan takvimler de mevcuttur. Milattan önce ve Milattan sonra olmak üzere ikiye ayrılan Miladi Takvim de bunlardan biridir. Milat nedir ve ne işe başlar? Milattan önce milattan sonra ne anlama gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Kıssa Nedir Dinde Kıssa Ne Deme Kuranı Kerimde Kaç Tane Kıssa Vardır

Kıssa Nedir? Din'de Kıssa Ne Deme? Kuranı Kerimde Kaç Tane Kıssa Vardır?

Rivayet ile eş anlamlı olan kıssa sözcüğü, kısa ve özlü hikaye anlamına gelir. Dinde ise peygamberlerin ve velilerin hayatlarından kesitler sunan ayet ve hadisler kıssa olarak nitelendirilir. Kuran'ı Kerim'de Hz. Nuh, Hz. Musa ve Hz. Yunus başta olmak üzere birçok peygamberin kıssaları anlatılır. Kıssa Nedir? Din'de Kıssa Ne Deme? Kuranı Kerimde Kaç Tane Kıssa Vardır? Sizin için örnek peygamber kıssaları ile birlikte derledik.

26.05.2021Ramazan Özel
Türkiyenin aşı ikna timleri dünya basınında... En ücra köylerde bile kapı kapı dolaşıyorlar

Türkiye'nin aşı ikna timleri dünya basınında... 'En ücra köylerde bile kapı kapı dolaşıyorlar!'

Uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Türkiye’deki koronavirüs aşılama sürecini ve en ücra köylere bile ulaşıp kapı kapı dolaşan 'aşı ikna timlerini' haberleştirdi. Çarpıcı fotoğraflarla birlikte servis edilen haberde canla başla çalışan ikna timlerinin binlerce kişinin aşılanmasının sağlandığı ifade edildi.

26.05.2021Dünya
Son dakika: İstanbulda kan donduran vahşet Annesinin kafasını kesip tencereye koydu

Son dakika: İstanbul'da kan donduran vahşet! Annesinin kafasını kesip tencereye koydu

Küçükçekmece'de yaşayan Tuğçe Sayın (35), annesini bıçakla öldürdü, ardından kafasını satırla kesip tencereye koydu. Sayın'ın, annesi Sevilay Palabıyık'ın (67) sol bacaklarındaki etleri de sıyırıp bir kovaya koyduğu öğrenildi. Evi üzerine yapmasını istediği için çıkan tartışmada annesini öldürdüğünü söylediği öğrenilen Sayın, polis tarafından gözaltına alındı. İhbar üzerine olay yerine giden polis ekiplerini içeriye almayan Tuğçe Sayın'ın annesinin evde olmadığını söylediği kaydedildi.

24.05.2021Gündem
Son dakika... Suudi Arabistandan hac kararı: Kuralları ve kontenjanı açıkladı

Son dakika... Suudi Arabistan'dan hac kararı: Kuralları ve kontenjanı açıkladı

Suudi Arabistan yayınladığı 9 sayfalık genelge ile hac kurallarını ve kontenjanı açıkladı. Belgede Kovid-19 aşıları ile ilgili zorunlu tarihler de yer aldı.

24.05.2021Dünya
Bakan Soyludan Ramazan Bayramı mesajı

Bakan Soylu'dan Ramazan Bayramı mesajı

İçişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Ramazan Bayramı kutlaması mesajını paylaştı.

13.05.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrailin her türlü değere aykırı eylemleri derhal durdurulmalıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail'in her türlü değere aykırı eylemleri derhal durdurulmalıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Mescid-i Aksa ve Müslümanlara yönelik saldırılarının derhal durdurulmasını istedi.

12.05.2021Gündem
Tağut Nedir İslamda Tağut Tanımı Hakkında Bilgi

Tağut Nedir? İslam'da Tağut Tanımı Hakkında Bilgi

Bir Müslüman olarak Tağut’un ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu yazı dizininde, Kuran'daki Tağut teriminin anlamı, türleri ve İslami propagasyon alanındaki uygulamalarının yanı sıra anlamlarını derledik.

10.05.2021Ramazan Özel
Suudi Arabistandan flaş Hac açıklaması

Suudi Arabistan'dan flaş Hac açıklaması

Suudi Arabistan, bu yıl hac ibadetinin, Kovid-19 salgını gölgesinde özel sağlık ve güvenlik şartları çerçevesinde yapılacağını duyurdu.

10.05.2021Dünya
Ayetel Kürsinin Faziletleri Nelerdir Ayetel Kürsi Okumanın Faydaları

Ayetel Kürsi'nin Faziletleri Nelerdir? Ayetel Kürsi Okumanın Faydaları

Ayetel Kürsi ayetinin içinde, Allah’ın en yüce isminin bulunduğu, Peygamber Efendimiz tarafından müjdelenmiştir. Kuran’ın ayetlerinin efendisi olarak müjdelenen bu ayetin, birçok faziletleri vardır. 95 hadiste faziletlerinden bahsedilen Ayetel Kürsi hakkında detayları sizler için derledik.

Ayetel Kürsi ne zaman, niçin ve nasıl okunur Ayetel Kürsi namazda okunur mu

Ayetel Kürsi ne zaman, niçin ve nasıl okunur? Ayetel Kürsi namazda okunur mu?

Müslümanların farklı amaçlarla dua sırasında okuduğu özel bir ayet de Ayetel Kürsi’dir. Peki, Ayetel Kürsi ne zaman ve nasıl okunur? Bu ayetin namaz esnasında okunması mümkün mü? Sizler için Ayetel Kürsi hakkında merak edilen tüm soruları yanıtladık. İşte ayrıntılı cevaplar.

Ayetel Kürsi Ne Zaman Ve Nerede İndirilmiştir Ayetel Kürsi Kaçıncı Sayfada Ve Kaç Ayetten Oluşur

Ayetel Kürsi Ne Zaman Ve Nerede İndirilmiştir? Ayetel Kürsi Kaçıncı Sayfada Ve Kaç Ayetten Oluşur?

Ayetel kürsi birçok kişinin ezberinde olan sayılı Kuran ayetleri arasında yer almaktadır. Özellikle oldukça koruyucu bir ayet olması sebebiyle nazar, bela ve kötülüklerden korunmak için okunur. Siz de ayetel kürsi hangi sayfada bulunuyor? Kaç ayetten oluşmaktadır? Gibi sorulara cevapları sizler için derledik.

Son dakika: Suudi Arabistandan flaş Hac kararı

Son dakika: Suudi Arabistan'dan flaş Hac kararı!

Reuters'ta yer alan son dakika haberine göre Suudi Arabistan'ın Kovid-19 salgını nedeniyle diğer ülkelerden gelecek hacı adaylarına hac ibadetini yasaklamayı planladığını belirtildi.

5.05.2021Dünya
Nasr Suresi Okunuşu ve Anlamı - Nasr Türkçe Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti

Nasr Suresi Okunuşu ve Anlamı - Nasr Türkçe Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti

Nasr Suresi Medine döneminde nazil olduğu rivayet edilmektedir. Kur'an-ı Kerim içerisinde sıralama olarak yüz onuncu sıradadır. Zammı sure olarak namazlarda ezberlemek suretiyle okunabilir. Nasr Suresi okunuşu, anlamı, Türkçe Diyanet meali ve Arapça yazılışı ile birlikte fazileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Nasr Suresi Diyanet Tefsiri

Nasr Suresi Diyanet Tefsiri

Nasr Suresi Diyanet tefsiri sayesinde sure hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Türkçe tefsir ile sure hakkında bilgilendirici bilgiler öğrenebilirsiniz.

Tebbet Suresi Diyanet Tefsiri

Tebbet Suresi Diyanet Tefsiri

Tebbet Suresi Mekke döneminde inmiş olup sure içerisinde Ebu Leheb'den bahsetmektedir. Diyanet Tefsiri ile sure hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Cemel Savaşı Tarihi Ve Özeti - Cemel Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Cemel Savaşı Tarihi Ve Özeti - Cemel Muharebesi Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Cemel Savaşı, 'Deve Olayı', 'Cemel Vakası' veya 'Basra Savaşı' isimleriyle de anılır. İslam dünyası açısından önemli olan bu savaş, İslam sonrası dönemi doğrudan etkilemiştir. Cemel savaşı nedir, ne zaman olmuştur, tarafları kimlerdir, nerede olmuştur, neden çıkmış ve sonuçları nelerdir gibi soruların yanıtlarını derledik.

3.05.2021Araştırma
Yemame Savaşı Tarihi Ve Önemi - Yemame Savaşı Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Yemame Savaşı Tarihi Ve Önemi - Yemame Savaşı Tarafları, Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca Bilgi

Tarihi olayları her zaman aklımızda tutamadığımız olabiliyor. Bazen hafızayı tazelemek gerekebilir. Örneğin Yemame Savaşı diye bir savaşın varlığını çok net biçimde hatırlamak mümkün olamayabilir. Yemame Savaşının tarihi nedir? Yemame Savaşının tarafları kimlerdir? Yemame Savaşının nedenleri nelerdir? Yemame Savaşının önemi nedir gibi pek çok sorunun cevabını bulabileceğiniz konuları sizler için derledik.

3.05.2021Araştırma
Suudi Arabistan, ülkedeki 8 Türk okulunu kapatma kararı aldı

Suudi Arabistan, ülkedeki 8 Türk okulunu kapatma kararı aldı

Suudi Arabistan yönetiminin, başkent Riyad ve diğer vilayetlerde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı 8 Türk okulunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda kapatma kararı aldığı bildirildi.

28.04.2021Dünya
Fetih Suresi Okunuşu - Fetih Duası Türkçe Anlamı, Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Tecvitli Dinle)

Fetih Suresi Okunuşu - Fetih Duası Türkçe Anlamı, Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Tecvitli Dinle)

Fetih suresi Medine döneminde inmiştir. 28 âyettir. Sure adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır.Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda Fetih suresi'nin anlamı, fazileti, Diyanet meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile yazılışı ve diğer detaylar yer almaktadır.

28.04.2021Namaz Sureleri
Bebek pankeki nasıl yapılır Birbirinden besleyici ve pratik bebek pankek tarifleri

Bebek pankeki nasıl yapılır? Birbirinden besleyici ve pratik bebek pankek tarifleri

Bebekler genellikle altıncı ayından sonra ek gıdaya geçmeye başlarlar. İşte tam da bu zamanlarda anneleri, bebeğe sağlıklı ve pratik tarifler hazırlama telaşı sarar. Anne sütünden başka bir besin almaya alışkın olmayan bebeğiniz, birazdan vereceğimiz besleyici, lezzetli ve pratik pankek tariflerine asla hayır diyemeyecektir. İşte, annelerin bebek pankeki nasıl yapılır sorularına, leziz bebek pankek tarifi

MÜLK SURESİ ARAPÇA OKU - Tebareke Suresi Türkçe Okunuşu (Diyanet Meali), Anlamı ve Fazileti

MÜLK SURESİ ARAPÇA OKU - Tebareke Suresi Türkçe Okunuşu (Diyanet Meali), Anlamı ve Fazileti

Mülk suresi Medine zamanında inmiştir. Tebareke suresi olarak da adlandırılan sure 30 ayetten oluşmaktadır. Adını birinci ayette geçmekte olan "El-mülk" kelimesinden alır. Sure içerisinde başlıca yer alan konular arasında; Allah'ın azameti, Allah'ın birliğinin ve kudretinin delilleri, öldürtükten sonra dirilmeyi ve inkar edenlerin nasıl bir akıbete sahip olacağı yer alır. Okunması oldukça faziletli olan bu sure için hazırladığımız Mülk suresi oku ve dinle içeriğimizde Tebareke suresi Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı, faziletleri, tefsiri ve Diyanet meali yer almaktadır. Sureyi ezberlemek isteyen kişiler Türkçe okunuşundan faydalanabilirler.

23.04.2021Namaz Sureleri
Mescid-i Haramda kadın askerler umrecilerin güvenliğini sağlamak için ilk kez görev aldı

Mescid-i Haram'da kadın askerler umrecilerin güvenliğini sağlamak için ilk kez görev aldı

Suudi Arabistan'da ilk kez kadın askerlerin Mescid-i Haram'da umrecilerin güvenliği için görev aldıkları bildirildi.

22.04.2021Dünya
Tabancayla oynarken kendisini vuran Medineden acı haber

Tabancayla oynarken kendisini vuran Medine'den acı haber

Adana'da, dün evlerinde başından tabancayla vurulan 8 yaşındaki Medine Güçlü, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Medine'nin babasına ait ruhsatsız tabancayla oynadığı sırada, kazara kendisini vurduğu ortaya çıktı.

21.04.2021Haber
Çok acı son Yakınları sinir krizi geçirdi

Çok acı son! Yakınları sinir krizi geçirdi

Adana'da, dün, evlerinde başından tabancayla vurulan 8 yaşındaki Medine Güçlü, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Medine'nin babasına ait ruhsatsız tabancayla oynadığı sırada, kazara kendisini vurduğu ortaya çıktı.

21.04.2021Gündem
Son dakika haberler... Koronavirüs gölgesinde Ramazan: Kabede ilk teravih namazı böyle kılındı

Son dakika haberler... Koronavirüs gölgesinde Ramazan: Kabe'de ilk teravih namazı böyle kılındı

Geçen sene olduğu gibi bu sene de koronavirüs salgınının gölgesinde başlayan Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Kovid-19 tedbirlerinin alındığı kutsal camilerden ilk fotoğraflar da dünyaca ünlü haber ajanslarına düştü.

13.04.2021Dünya
Talep arttı En ucuzu 14 TLden başlıyor

Talep arttı! En ucuzu 14 TL'den başlıyor

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hurmalar tezgahlarda yerini aldı. Kilosu 14 TL olan fiyatı ve yumuşak yapısıyla ön plana çıkan İran hurması en çok tercih edilen ürün oldu.

13.04.2021Ekonomi
Hurmanın tanesi 5 liradan satışta Vatandaş tepki gösterdi

Hurmanın tanesi 5 liradan satışta! Vatandaş tepki gösterdi

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Mısır Çarşısı'nda alışveriş hareketliliği başladı. Jumbo Kudüs Hurması'nın tanesi 5 liradan alıcı buldu. Vatandaşlar ise "Bir hurmaya da 5 lira vermem" dedi.

12.04.2021Ekonomi
Ramazan hilali göründü mü 2021 ramazan hilali bilgileri

Ramazan hilali göründü mü? 2021 ramazan hilali bilgileri

Hilal göründü mü sorusu, ramazan ayına günler kala pek çok kişinin araştırdığı husus olmaya devam ediyor. İslam ülkelerinin bazıları hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil kendi ülkelerinde görülebilirliğini esas alması nedeniyle de ramazanın başlangıcında farklılıklar yaşanabiliyor. Peki, ramazan hilali göründü mü? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

12.04.2021Gündem
Arap ülkelerinin çoğu ramazanın salı günü başladığını açıkladı: Farklılık nereden kaynaklanıyor

Arap ülkelerinin çoğu ramazanın salı günü başladığını açıkladı: Farklılık nereden kaynaklanıyor?

Katar, Irak, Lübnan, Kuveyt, Tunus ve Mısır, ramazanın salı günü başlayacağını duyururken, Suudi Arabistan ve Yemen yarın yeniden gözlem yapılarak nihai kararın açıklanacağını belirtti.

12.04.2021Dünya
Hurma satışlarında büyük artış En ucuzu 14 liradan başlıyor

Hurma satışlarında büyük artış! En ucuzu 14 liradan başlıyor

Ramazan ayında gelenek haline gelen hurma satışları son hızla devam ediyor. 14 liradan başlayıp 80 liraya kadar yükselen hurmanın sağlığa da birçok faydası bulunuyor.

11.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Görme engelli başkan vekili?

İbn Ümmü Mektum ismini hiç duydunuz mu? Adını pek az kişinin bildiği bu sahabe, Hz. Peygamber’in Medine’den ayrıldığı zaman kendi yerine vekil atadığı kişiydi. Bu ismin çok önemli bir özelliği daha vardı: O bir görme engelliydi.

21.05.2021

Körleşme

Filistin’de İsrail’in yaptığı katliamı yazıyoruz... Birileri de sosyal medya adreslerinde Filistin’in geçmişte yaptığı hataları, günahları ve ihanetleri yazıyor.

17.05.2021

Bodrum seyir defteri

Bodrum dört gözle “açılmayı” bekliyor. Peki bu bekleme esnasında neler oluyor? Kim, kiminle nerede yemekteydi? Neler konuşuldu? Kapanma günlerinde Bodrum’un seyir defterine buyurun...

16.05.2021

Eve kapalı dünyaya açık

Bilgi ve bilgelik, insanlığın değişmeyen arayışı. Evlerde kapalı olsak da zihnimizi yeni bilgilere kapatmayalım.

2.05.2021

Camide kadına yer var mı

İstanbul’da bir erkek, ilahiyat fakültesi mezunu Ebru Erman ile yanındaki bir kadını Kanuni Sultan Süleyman’ın, hem de bir kadın (kızı Mihrimah Sultan) için yaptırttığı camiye girmesini ‘Kadının camide yeri yok! Peygamberin hadislerinden uzaksın’ diyerek engellemeye çalıştı.

2.05.2021

Fütürologlar çalışıyor

Her gün yeni bir gelişme ile yarın ne olacağı kestirilemeyen turizmde iş ‘falcı’lara kaldı.

30.04.2021

İçimizdeki ışıklar

Bu ramazan, kısıtlamalar nedeniyle mahyaları görme imkânı bulamıyoruz. Öyleyse ışıkları, minarelerin arasında değil, evlerimizde yakalım.

29.04.2021

Kubbesiz minaresiz cami olur mu?

Cami deyince zihnimizde kubbe ve minare canlanır. Oysa camiyi cami yapan, binanın biçimi değil içindeki insanlardır.

27.04.2021

Bursa inanç turizmine alternatif rota önerisi

Ulu Cami, Yeşil Cami, Emir Sultan Türbesi ve Camisi gibi çok sayıda tarihi caminin, hanların ve sultan külliyelerinin bulunduğu “Osmanlı Payitahtı” Bursa, virüs salgını sürecindeki ikinci ramazan ayını da sessiz sakin geçiriyor.Birçok medeniyete ve farklı dinlere beşiklik etmiş illerin başında gelen Bursa’da İslam, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait birçok eser bulunmaktadır. Osmanlı Devletine başkentlik yapmış olan Bursa günümüzde de “manevi başkent” olarak önemini korumaktadır.

25.04.2021

Şifa niyetine

“Pandemi ramazanları”nda asıl mesele, oruç tutmanın ötesinde hepimizin sağlığı için “kendimizi tutmak”.

15.04.2021

Muhabbetle sarılmak

Pandemi nedeniyle yüz yüze görüşmelere mecburen uzak duranlar, aynı dertten muzdarip: “Şöyle kaygı duymadan, arkadaşlarımla sarılıp, karşılıklı, yüz yüze sohbet etmeyi çok özledim. Gerçek muhabbete hasret kaldık...”

9.04.2021