EKSTRA
MENÜ

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Eksikliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Magnezyum Eksikliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 544 Magnezyum Eksikliği haberi bulunmuştur.

Magnezyum Eksikliği Haberleri

Antidepresanlar kadar etkiliymiş Kış depresyonuna bu yiyeceklerle çözüm bulun

Antidepresanlar kadar etkiliymiş! Kış depresyonuna bu yiyeceklerle çözüm bulun

Kış aylarında hele ki soğuk karlı havalarında bir fincan salep, sıcacık bir dilim kek ya da bir avuç kızarmış kestane hem içimizi ısıtır, hem de kendimizi iyi hissettirir. Kış aylarında özellikle güneşi fazla göremediğimiz zamanlarda yaşanan kış depresyonuyla mücadelede bu tür yiyecekler çok etkilidir. Sizin için kış günlerinde moralinizi düzeltecek, kış depresyonuna iyi gelecek nefis yiyecek önerileri hazırladık...

Magnezyum ne işe yarar, eksikliği nasıl giderilir

Magnezyum ne işe yarar, eksikliği nasıl giderilir?

İnsan vücudunda hayati önem taşıyan minerallerden biri olan magnezyum, vücudumuzda bulunan enzimlerin çalışması için kilit role sahiptir. Peki, magnezyum başka ne işe yarar? Magnezyum hangi besinlerde bulunur? Magnezyum eksikliği nasıl giderilir? Konuyla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını uzmanlardan öğrendik.

21.12.2020Sağlık
Magnezyum deposu besinlerle birçok hastalığın önüne geçilebilir

Magnezyum deposu besinlerle birçok hastalığın önüne geçilebilir

Magnezyumun insülin, tiroit, progesteron ve östrojen gibi hayati önemi olan hormonların çalışması, kas hareketleri, sinir sistemi çalışması üzerinde etkili olduğunu belirten Dr. Serhat Koran “Magnezyum bitkilere renk veren klorofilin temel maddesi olduğu için ıspanak, pazı, brokoli ve enginar gibi sebzelerde bol miktarda bulunur. Bunların dışında Hindistan cevizi ve bitter çikolata da magnezyum yönünden oldukça zengindir” dedi.

26.10.2020Sağlık
Fosfor nedir Fosfor değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Fosfor nedir? Fosfor değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

İnsan vücudunda birçok mineral bulunur. Bu minerallerden birisi de fosfordur. Fosforun düşüklüğü veya yüksekliği yapılan kan testlerinde belirlenir. Bu değerlerin normal değerlerden yüksek veya düşük çıkması birçok hastalığı doğurmaktadır. Peki Fosfor nedir? Fosfor değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Fosfor hakkında bilinmesi gerekenleri detaylıca inceledik.

12.06.2020Sağlık
Magnezyum eksikliği nedir Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir

Magnezyum eksikliği nedir? Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Magnezyum insan vücudu için zannedilenden çok daha fazla bir öneme sahip mineraldir. Magnezyum eksikliğinin ortaya çıkması halinde kişi vücudunda bazı belirtileri de hissetmeye başlar. Özellikle vücudumuzda meydana gelen bazı aksaklıkların nedeni bu eksiklikten kaynaklanmaktadır. Peki, magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? İşte, magnezyum nelerde vardır sorusuna yönelik bazı bilgiler

22.05.2020Sağlık
İşte, vücuttaki ödemi atan mucize tarif

İşte, vücuttaki ödemi atan mucize tarif!

Vücuttaki ödem nasıl atılır? En hızlı ödem attıran yöntemler neler? Ödemin oluşmasında birçok etkenin rol oynadığını ve özellikle kadınlarda görüldüğünü söyleyen Dr. Pınar Kural Enç, vücuttaki ödemi atan mucize tarifi açıkladı.

27.07.2019Sağlık
Kahvaltıyı geç yapın öğlen 10 dakika uyuyun tempolu yürüyün

Kahvaltıyı geç yapın öğlen 10 dakika uyuyun tempolu yürüyün

Dr. Mehmet Öz’den yeni ‘sağlıklı yaşam’ prensipleri... Bodrum’da mevsim normallerinde bir sabah... Karşımda dünyaca ünlü doktorlardan biri oturuyor: Dr. Mehmet Öz. Yazarımız ABD’de yaşıyor ancak sık sık Türkiye’ye geliyor. Bu kez 80 yaşındaki annesini görmek için gelmiş. Haberi duyunca soluğu yanında aldık. Birlikte yemek yedik, kano yaptık, kürek çektik, bisiklete bindik. Beslenme, uyku, egzersiz ve seks tavsiyeleri aldık.

Vücudun Gizli Kahramanı: Magnezyum

Vücudun Gizli Kahramanı: Magnezyum

Magnezyum minerali, insan vücudu üzerinde birçok olumlu etki sağlıyor. Vücutta gerçekleşen kimyasal aktivitelerin olmazsa olmazı sayılan magnezyumun eksikliğinde ise böbrek taşı, kramp ağrıları, hatta depresyon gibi sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. Peki, vücudun magnezyum ihtiyacının nasıl karşılanması gerekiyor? Kas ve sinir sistemi sağlığı için büyük önem taşıyan magnezyumu içeren besinler nelerdir? Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Ali Kemal Özkan, magnezyum mineralini beslenmenize eklemenizi sağlayacak gıdalar konusunda tüyolar veriyor.

Magnezyum eksikliği için hangi besinler tüketilmeli

Magnezyum eksikliği için hangi besinler tüketilmeli?

Vücudun mekanizması kusursuz bir dengede işler. Bu kusursuz dengeyi sağlayan unsurlardan birinin eksik olması ise bazı sorunların da gün yüzüne çıkmasına neden olur. Bunların başında gelen magnezyum eksikliği fizyolojik olduğu kadar psikolojik sorunları da beraberinde getirerek yaşam kalitesini olumsuz etkiler. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik, magnezyum eksikliğinin yol açtığı sorunları ve bu sorunlarla baş etmenin yollarını anlatıyor.

9.05.2019Sağlık
Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

Güzellik reçeteleri için en iyi yol doğadan yardım almaktır. Hele bazı besinler var ki, deyim yerindeyse yaşlanma ile savaşıyorlar. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, yaşlanmayı geciktiren besinleri anlattı.

Bitkiler sağlıklı yaşlanmayı destekliyor

Bitkiler sağlıklı yaşlanmayı destekliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, dengeli beslenme, düzenli spor, iyi ve kaliteli uykunun sağlıklı yaşlanmayı getirdiğini belirterek, bazı bitkisel desteklerin de yarar sağlayabileceğini söyledi.

9.05.2019Sağlık
Magnezyum Eksikliğinin Vücuda Etkileri

Magnezyum Eksikliğinin Vücuda Etkileri

Magnezyum eksikliği, son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bir problem. Magnezyum eksikliği fizyolojik olduğu kadar psikolojik sorunları da beraberinde getirerek yaşam kalitesini olumsuz etkiler. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik, magnezyum eksikliğinin yol açtığı sorunları ve bu sorunlarla baş etmenin yollarını anlattı. İşte magnezyum eksikliğinin vücuda etkileri...

Hamilelikte Magnezyum Eksikliğine Dikkat

Hamilelikte Magnezyum Eksikliğine Dikkat!

Hamilelik döneminde, vücudun ihtiyacının arttığı minerallerden birisi de kuşkusuz ki magnezyumdur. “Magnezyum, vücudumuz için gerekli en önemli minerallerden biridir. Böbrek, kemik, kas ve diş sağlığı için çok önemlidir. Kan şekeri, kan basıncı, vücutta enzimlerin çalışmasının düzenlenmesinde önemli rol üstlenir” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gökçenur Gönenç, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Magnezyum eksikliği sinsice baş gösteriyor

Magnezyum eksikliği sinsice baş gösteriyor

Magnezyum nedir? Hangi besinlerde bulunur? Magnezyum eksikliğinde neler olur? İşte, kas ve kemikler için önemli bir mineral olan magnezyum hakkında bilinmesi gerekenler...

10.04.2019Sağlık
Diyabet hastaları için 5 önemli beslenme önerisi

Diyabet hastaları için 5 önemli beslenme önerisi

Diyabet tedavisinde kan şekeri kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapan Dr. Sinan Akkurt, diyabet hastaları için önerilerde bulundu.

29.03.2019Sağlık
Hamilelikte magnezyum eksikliği nasıl giderilir

Hamilelikte magnezyum eksikliği nasıl giderilir?

Hamilelikte magnezyum eksikliği birçok sağlık problemine yol açabilir. Peki, hamilelikte magnezyum eksikliği neden olur? Gebelik döneminde ne kadar magnezyum alınmalı? İşte, anne adaylarına önemli bilgiler…

Magnezyum eksikliği neden olur Magnezyum eksikliği nasıl giderilir

Magnezyum eksikliği neden olur? Magnezyum eksikliği nasıl giderilir?

Magnezyum eksikliği, vücudumuzda birçok soruna neden olur. Yorgunluk, halsizlik ve husursuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Kıskaç, magnezyum eksikliği ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

14.03.2019Sağlık
Magnezyum hangi besinlerde bulunur

Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

Magnezyum eksikliği birçok vatandaşın sorguladığı ve merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. İnsan vücudunda en fazla bulunan mineraller arasında yer alan magnezyumun hangi besinlerde yer aldığı merak ediliyor. Peki, magnezyum hangi besinlerde bulunur?

15.02.2019Sağlık
Diyetteyken Canımız Neden Hep Yemek İster

Diyetteyken Canımız Neden Hep Yemek İster?

Diyete başladınız. Bu kez son derece kararlısınız. İlk birkaç hafta her şey yolunda gitti. Sonra bir anda, önünüzdeki salata ve yanında kepek ekmeği dilimleri dururken, aklınızdan dumanı üstünde lahmacunlar geçmeye başladı. Peki, neden? Diyetisyen Nurdan Balakçı cevapladı.

12.02.2019İyi Yaşam
Vücudumuz yoksun kaldığı besinleri özler

Vücudumuz yoksun kaldığı besinleri özler

Diyete başladınız. Bu kez son derece kararlısınız. İlk birkaç hafta her şey yolunda gitti. Sonra bir anda, önünüzdeki salata ve yanında kepek ekmeği dilimleri dururken, aklınızdan dumanı üstünde lahmacunlar geçmeye başladı. Peki, neden? Ne oldu da kendi kendinizi baştan çıkarır halde, diyetinizi sabote etmeye ramak kalmış halde buldunuz? Diyetisyen Nurdan Balakçı, "Bu, bir tür aşerme hali. Karnınız aç değil ama belli yiyeceklere karşı aşırı zafiyet gösteriyorsunuz ve o yiyeceği yemeden kendinizi doymuş hissetmiyorsunuz. Bunun da başta fizyolojik olmak üzere pek çok sebebi var" diyor.

12.02.2019Sağlık
Hücreleri Onarmak İçin Kereviz Tüketin

Hücreleri Onarmak İçin Kereviz Tüketin!

Kış mevsiminin gözde sebzelerinden kerevizin sağlığa birçok faydası bulunuyor. Dr. Sinan Akkurt, kerevizin hücre hasarını onarıcı, inflamasyonu düşürücü, kan basıncını dengeleyici, kanser riskini azaltıcı ve yaşla birlikte ilerleyen görme kaybına karşı koruyucu olduğunu söyledi.

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır Hangi besinlerde bulunur

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Hangi besinlerde bulunur?

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır sorusu birçok vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Vücut ve beyin yapısında oldukça önemli role sahip olan magnezyumun hangi besinlerde yer aldığı merak ediliyor. Peki, magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır? Hangi besinlerde bulunur?

12.07.2018Sağlık
Magnezyum eksikliği nasıl giderilir Magnezyum nelerde bulunur

Magnezyum eksikliği nasıl giderilir? Magnezyum nelerde bulunur?

Hipomagnezemi olarak da bilinen magnezyum eksikliği sıklıkla gözden kaçan bir sağlık problemidir. Magnezyum eksikliği semptomları kas krampları, yüz tikleri, zayıf uyku ve kronik ağrıyı içerebilir. Peki magnezyum eksikliği nasıl giderilir? Magnezyum nelerde bulunur?

25.04.2018Sağlık
Güne yorgun başlayanlara öneriler

Güne yorgun başlayanlara öneriler

Yrd. Doç. Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, mevsim geçişi yaşanan bu günlerde; uyanmakta zorluk çekenlere ve güne yorgun başlayanlara tavsiyelerde bulundu. Fadıloğlu, doğru beslenmenin güne zinde ve enerjik başlamanın anahtarı olduğunu belirterek, "Uyku düzeninizi, beslenme şeklinizi ve aktivite düzeyinizi değiştirerek enerjinizi geri kazanabilirsiniz" dedi.

14.03.2018Sağlık
Migren nedir Migren belirtileri nelerdir

Migren nedir? Migren belirtileri nelerdir

Migren yetişkin kadınlarda yüzde 25, yetişkin erkeklerde yüzde 8 oranında görülüyor. Genetik bir hastalık olan migren yaşam şeklinin değiştirilmesiyle önemli ölçüde kontrol edilebiliyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Derya Uludüz migren hastalığının belirtileri, nedenleri ve migrenin tedavisi hakkında bilgi verdi.

12.01.2018Sağlık
Maria Sharapova: Çocuklarıma aynı acıyı yaşatmak istemem

Maria Sharapova: Çocuklarıma aynı acıyı yaşatmak istemem

2016 yılında teniste kâbus gibi bir yıldı. Avustralya Açık’taki şike iddialarının ardından dünya tenisinin en büyük raketlerinden Maria Sharapova doping testinin pozitif çıktığını açıkladı. Hayatlarımıza ‘Meldonyum’ kelimesi de Rus tenisçinin basın toplantısıyla girdi. Bu yasaklı maddeyi 10 yıldır magnezyum eksikliği yaşadığı gerekçesiyle kullandığını söyleyen Sharapova’ya, Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından 2 yıl men cezası verildi. Cezanın kaldırılması ya da azaltılması talebinde bulunan Maria Sharapova 15 aya indirilen cezası sonrası Nisan ayında yeniden kortlara döndü. Bu geri dönüş sonrası İstanbul’da buluştuğumuz Rus tenisçi hayatına ve kariyerine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

27.11.2017Tenis
Devamlı yorgun mu hissediyorsunuz

Devamlı yorgun mu hissediyorsunuz?

Modern çağın en önemli sorunu kronik yorgunluk...Siz de devamlı uyku hali, isteksizlik, baş ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız kronik yorgunluk sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

18.09.2017Sağlık
Uykusuzluğunuza derman olacak 5 besin

Uykusuzluğunuza derman olacak 5 besin!

Magnezyum eksikliği uykusuzluğun bilinmeyen nedenlerinden biri. Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy’dan uykusuzluğa da iyi gelen magnezyum zengini besinler...

17.07.2017Ebeveyn
Dikkat, bu yiyecekler bağımlılık yapıyor

Dikkat, bu yiyecekler bağımlılık yapıyor!

İlk bakışta masum gibi görünüyorlar ama...

10.07.2017Sağlık
Kaliteli uyku için beslenme tavsiyeleri

Kaliteli uyku için beslenme tavsiyeleri

Günlük yaşantıyı etkileyen sorun başında uyku problemleri geliyor. İşte kaliteli uyku için beslenme önerileri...

12.04.2017Sağlık

Yazar Sonuçları

B6 vitamini nedir? Faydaları nelerdir ve hangi besinlerde bulunur?

Diğer bilinen adı piridoksindir. Vücutta depolanmayan ve suya eriyen bir vitamindir. Isıya ve ışığa duyarlı olduğu için çabuk bozulabilmektedir.

15.12.2020

Polikistik over sendromunda beslenme tavsiyeleri

Polikistik over sendromu (PCOS) tedavisinin ilk basamağında yaşam tarzı ve beslenme değişikliği hedeflenmelidir. Peki, polikistik over sendromu olanlar nasıl beslemelidir?

2.12.2020

Kabızlık neden olur ve nasıl geçer?

Kabızlık bağırsak hareketlerinin zor olması, normalden daha az dışkılama olarak tanımlanır. Diğer adı konstipasyondur. Bireyler kabızlık (konstipasyon) ile beraber kendilerini çok huzursuz hissetmekte ve bunun için çeşitli yöntemlere başvurmak zorunda kalabiliyor.

2.10.2020

Adı Sadece 'Bağırsak'tı Oysaki

Sıcak bir ekmeğin, fırından yeni çıkan bir poğaçanın ya da altı henüz yeni kapatılmış bir bamya yemeğinin kokusuyla başlamıştı bile sindirim. Ağıza girmeden hemen önce hem de. Bir yolculuk yaşayıp anüste son bulacaktı oysa ki.

12.05.2020

Magnezyum eksikliği neden olur, nasıl giderilir?

Magnezyum vücudumuzda bulunan önemli minerallerdendir. Oldukça fazla hayati etkinlikte gerekli olan bir yapı taşıdır.

7.04.2020

Magnezyum nedir? Magnezyum hangi besinlerde var?

Magnezyum, elektro manyetik çalışma prensibine sahip olan bütün doku ve dokuların birleşmesiyle oluşan organlarda hayati fonksiyonlar açısından en kıymetli elementlerden biridir. İnsan vücudunda kalp damar sisteminden çizgili ve düz kasa, beyin-hafıza fonksiyonlarından, istemli ve istemsiz çalışan sinir hücrelerine kadar birçok sistemin olmazsa olmaz iyonudur.

24.10.2019

Neden magnezyumsuz olmuyor?

Sağlıklı bir beden magnezyumsuz yapamıyor. Kas ve sinir fonksiyonlarının korunması, kalp ritminin düzenlenmesi, kemik bütünlüğünün sürmesi, bağışıklık sisteminin güçlü kalması ve daha pek çok işlev için magnezyum şart.

17.09.2019

Beslenmesiyle beraber hayatı da değişti

Oğlunun daha sağlıklı bir anneye ihtiyacı olduğuna karar verip alkali beslenme tercihi yapan Gözde Aral Ocak’ın hayatı, kendi annesine “Alkali oldum ben” diyerek telefon açmasıyla değişti.

6.09.2019

Et mi balık mı?

İkisi de önemli, ikisi de faydalı, ikisi de “olmazsa olmaz” besinler. Peki aralarında bir fark var mı? Var! Kırmızı et ve balığın protein güçleri aşağı yukarı aynı. İkisinde de 20 gram civarında (100 gramında) protein var.

9.01.2019
Kereviz hücre hasarını onarıyor

Kereviz hücre hasarını onarıyor

Hem besleyici, hem düşük kalorili, hem de ekonomik olan kereviz; enfeksiyon, sindirim zorlukları, tansiyon, artrit, gut ve kas krampları ile mücadelede etkin yardımcı içeriğe sahip. Dr. Sinan Akkurt, ayrıca kanser, yaşa bağlı görme kaybı, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi risklere karşı da koruyucu olduğunu açıkladı. Yaygın bir durum olan, sürekli yorgunluk, sinirlilik, kas krampları/seğirmeleri, uyku ve kalp ritmi bozuklukları şeklinde kendini gösterebilen magnezyum eksikliği ile mücadelede de kerevizin önemli bir yardımcı olduğunu söyledi.

16.11.2018

Elma sirkesini neden beğeniyorum

Önce şunu bilelim. Ev yapımı sirkelerin tamamı sağlıklı, faydalı, lezzetli. Ama konu “detoks” olduğunda durum biraz değişiyor, elma sirkesi “bir tık” öne geçiyor.

4.07.2018

Oruç neden faydalı

Birbiri ardına yayınlanan pek çok bilimsel araştırma gösterdi ki, gıda tüketimi azalıp aç kalma süremiz uzadıkça sağlığımız iyileşiyor.

16.05.2018

Sabah baş ağrılarının 10 nedeni

Baş ağrısının her türlüsü tatsızdır, tedirgin edicidir. Dahası keyif kaçırıcıdır. Ama en berbatı hemen her sabaha baş ağrılarıyla başlamaktır. Sabah baş ağrıları deyip geçmeyin, emin olun ki çoğunun arkasında bir sağlık sorunu vardır. Neler mi? Merak ediyorsanız buyurun ilk 10 nedene...

28.03.2018

Höşmerim lezzetli bir tatlı ama...

Sadece 50 gramı bile 150 kalori içeren, üstelik kalorilerinin çoğu da içindeki “şeker” ve “nişasta”dan gelen bu tatlıyı sakın abartmayın!

19.10.2017

 Akdeniz mutfağı mı? Kolesterol  hapı mı?

AKDENİZ mutfağı dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı “füzyon mutfağı”, ortak bir “kültür mirası”, Türk, Yunan, İtalyan, İspanyol ve Arap mutfaklarının kesişme noktasıdır.

23.04.2017

Size iki iyi iki kötü haberim var

NTV’deki “Yaşasın Hayat” programımızın formatında her hafta bir “iyi”, bir “kötü” sağlık haberi veriyoruz. O formattan esinlenerek bugün yazımızı “iki iyi, iki kötü haber” şeklinde düzenledik, burada da “önce iyiler gelsin!” deyip iyilerden başlıyoruz. Buyurun...

12.04.2017

Yeşilim yeşilim yeşilim aman!

İlkokuldayken dersliklerimizin duvarları çeşit çeşit panolarla bezeli olurdu. En başta Atatürk Köşesi, okumayı en hızlı öğrenen ya da en güzel resim yapan arkadaşlar için onur köşesi ve mevsimler köşesi. Mevsimler köşesinde ilkbaharın rengi neydi? Yeeeşiiilll!! Peki ben bunları size niye anlattım? Çünkü bugün yeşilden bahsedeceğiz.

10.04.2017

Kural şu: Doğru yakıt alınacak ve mutlaka yakılacak!

Hepimizin genetik mirası aynı ve eşit değil. Böyle olduğu için de hepimizin “fabrika ayarları” yani “kullanım şartnameleri” farklı. Ve biz yakıt alırken de, o yakıtı harcarken de “imalat şartnamemize” uygun hareket etmek zorundayız.

6.04.2017

Bu oranlar bozulunca hastalıklar çoğaldı

Sağlığımızı etkileyen, hatta altüst eden hatalarımızdan biri, “biyolojik oranlar”dan bazılarını bozmamız oldu. Maalesef bu bozulmalar derinleşerek sürüyor. İşte onlardan ilk üçü ve sonuçları...

3.04.2017