EKSTRA
MENÜ

İrlanda

İrlanda ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İrlanda haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.857 İrlanda haberi bulunmuştur.

Irlanda (İrlandaca: Éire, İngilizce: Ireland) ya da resmî adıyla İrlanda Cumhuriyeti (İrlandaca: Poblacht na hÉireann, İngilizce: Republic of Ireland)

Irlanda kuzeybatı Avrupa'da bulunan ülke. Büyük Britanya Adası'nın batısındaki İrlanda Adası'nın yaklaşık altıda beşini kaplamaktadır. Kuzey doğusunda, Birleşik Krallık'a bağlı olan Kuzey İrlanda ile komşu olan İrlanda'nın batısı Atlas Okyanusu, doğusu İrlanda Denizi, güneydoğusu St George Kanalı, güneyi ise Kelt Denizi ile çevrilidir. Ülke, parlamenter demokrasi ve anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir.

6 Aralık 1921'de İngiliz-İrlanda Antlaşması gereğince, Serbest İrlanda Devleti adıyla İngiliz Milletler Topluluğu'na bağlı bir dominyon olarak kuruldu. Antlaşmanın yürürlük tarihinden 1 yıl sonra (6 Aralık 1922) tam bağımsızlığa kavuşmuştur.

Ülke, 1 Ocak 1973'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Nüfusun % 95’i Katolik, % 5’i Protestandır.

İrlanda Gaelcesi ve İngilizce olmak üzere iki resmî dili vardır.İngilizceyi konuşanlar daha çoktur. İrlanda dili bütün okullarda mecbûrîdir. İngilizce Seviyeleri de İrlanda Diline Nazaran Oldukça İyidir. İrlanda dilinin resmi adı Gaelik'dir.

6-14 yaş arasında öğrenim mecburî olup, ücretsizdir. Ülkede 3415 ilkokul vardır. Orta öğretim kurumları özel olup, çoğunlukla dinsel kurumlar tarafından yönetilir. Devlet tarafından yardım görür. Yüksek öğrenim 1908 yılında kurulan Millî İrlanda Üniversitesi ile Dublin Üniversitesi tarafından sağlanır.
İrlanda Cumhuriyeti, egemen, bağımsız ve demokratik bir devlettir. Parlamento, başkan ve iki meclisten meydana gelir. Bunlar Temsilciler Meclisi ve Senatodur. Cumhurbaşkanı 7 yıl süreyle 18 yaşından büyük seçmenler tarafından seçilir. Senato 60 üyeli olup, 11 üyesi başbakan tarafından tayin edilir. Meclis ise 166 üyelidir. Mahallî idâre için ülke 27 bölge konseyine ve 4 ilçe konseyine ayrılmıştır.

İrlanda Haberleri

Euro Bölgesinde işsizlik değişmedi

Euro Bölgesi'nde işsizlik değişmedi

Euro Bölgesi'nde işsizlik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin katı biçimde uygulandığı ocak ayında yüzde 8,1 seviyesinde gerçekleşti.

4.03.2021Ekonomi
ABden İngiltereye Brexit anlaşmasını ihlal suçlaması

AB'den İngiltere'ye "Brexit anlaşmasını ihlal" suçlaması

Avrupa Birliği (AB), Kuzey İrlanda'ya giden ürünlere bir süre daha gümrük kontrolü yapmayacağını açıklayan İngiltere'yi, Brexit anlaşmasını ve uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

4.03.2021Ekonomi
Sırbistan Milli Futbol Takımı, Dragan Stojkovice emanet

Sırbistan Milli Futbol Takımı, Dragan Stojkovic'e emanet

Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS), Dragan Stojkovic'in milli takımda teknik direktörlük görevine getirildiğini duyurdu.

3.03.2021Futbol
Boris Jonhson, EURO 2020 için onayı verdi 10 stadyum hazır...

Boris Jonhson, EURO 2020 için onayı verdi! 10 stadyum hazır...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, EURO 2020'nin İngiltere'de oynanması için taleplerini UEFA'ya iletirken maçların oynatılacağı 10 stadyumu da belirledi.

3.03.2021Futbol
Euro Bölgesinde ÜFE ocakta yüzde 1,4 arttı

Euro Bölgesi'nde ÜFE ocakta yüzde 1,4 arttı

Euro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği ocak ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,4 yükseldi.

3.03.2021Ekonomi
Euro Bölgesinde ÜFE ocakta yüzde 1,4 arttı

Euro Bölgesi'nde ÜFE ocakta yüzde 1,4 arttı

Euro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin devam ettiği ocak ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,4 yükseldi.

3.03.2021Ekonomi
Şenol Güneş: UEFA bize haksızlık yaptı

Şenol Güneş: "UEFA bize haksızlık yaptı"

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, 27 Mart’taki Norveç-Türkiye karşılaşmasını İspanya’nın Malaga şehrine alan UEFA’yı eleştirdi.

3.03.2021Futbol
A Milli Futbol Takımı Azerbaycan ve Kuzey İrlanda maçları ne zaman

A Milli Futbol Takımı Azerbaycan ve Kuzey İrlanda maçları ne zaman?

A Milli Futbol Takımı'nın 2020 Avrupa Şampiyonası'ndan önce oynayacağı iki özel müsabakanın programı belli oldu.

2.03.2021Spor Arena
Son dakika: TFF açıkladı EURO 2020 öncesi Milli Takımın hazırlık maçı programı

Son dakika: TFF açıkladı! EURO 2020 öncesi Milli Takım'ın hazırlık maçı programı

TFF, A Milli Takımımızın EURO 2020 öncesi Azerbaycan ve Kuzey İrlanda ile özel maç yapacağını açıkladı.

2.03.2021Futbol
İngiltere Başbakanı Boris Johnsondan EURO 2020 açıklaması

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan EURO 2020 açıklaması!

Koronavirüs salgını sebebiyle 2021 yazına ertelenen EURO 2020'nin tek ülkede oynanması yönündeki gelişmeler giderek artıyor.

2.03.2021Futbol
Bilim insanları açıkladı Kuzey Avrupa korkutan küresel ısınma uyarısı...

Bilim insanları açıkladı! Kuzey Avrupa korkutan 'küresel ısınma' uyarısı...

İrlandalı, Alman ve İngiliz bilim insanları tarafından yapılan ortak araştırma sonucuna göre, Kuzey Avrupa ile İrlanda ve İngiltere’yi sıcak tutan akıntılar gelecek yüzyılda yön değiştirebilir ve daha da soğuyabilir. Yapılan gözlemler sonucunda, 1871 yılından günümüze bu akıntıların ısıtma gücünde yüzde 15 azalma tespit edildi.

28.02.2021Gündem
Turizmde ‘İngiliz’ hareketliliği

Turizmde ‘İngiliz’ hareketliliği

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, normalleşme planı kapsamında tedbirlerin gevşetilme takvimini açıkladı. 12 Nisan’da İngiltere içinde pandemi tedbirlerinin kaldırılacağı ve 17 Mayıs tarihinden itibaren İngiliz vatandaşlarına uluslararası seyahat serbestliği geleceği açıklandı. Muğla’nın dünyaca ünlü Marmaris, Bodrum ve Fethiye ilçesinde turizmciler gelen sevinçli haber ile umutlandı.

28.02.2021Ekonomi
DSÖ Türkiye Temsilcisi, koronavirüste mutasyon görülen ülke sayısını açıkladı

DSÖ Türkiye Temsilcisi, koronavirüste mutasyon görülen ülke sayısını açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, koronavirüsün İngiltere mutasyonunun 86, Güney Afrika mutasyonunun 44, Brezilya varyantının 15 ülkede mevcut olduğunu söyledi.

26.02.2021Gündem
EURO 2021nin yeri mi değişiyor UEFAdan tek ülke kararı...

EURO 2021'nin yeri mi değişiyor? UEFA'dan tek ülke kararı...

Koronavirüs nedeniyle 2020'de oynanamayan ve 2021 yılına ertelenen Avrupa Şampiyonası için flaş bir iddia ortaya atıldı.

25.02.2021Futbol
Türkiyenin Washington, Belgrad ve Dublin Büyükelçiliğine yeni atama

Türkiye'nin Washington, Belgrad ve Dublin Büyükelçiliği'ne yeni atama

Bazı büyükelçilerin görev değişikliği ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

24.02.2021Gündem
Latin Alfabesi Nedir, Kaç Harf Ve Özellikleri Nelerdir Latince Harfleri Yazılışı, Okunuşu Ve Sırası

Latin Alfabesi Nedir, Kaç Harf Ve Özellikleri Nelerdir? Latince Harfleri Yazılışı, Okunuşu Ve Sırası

Antik Roma döneminden bu yana kullanılmakta olan Latin Alfabesi, 29 harften oluşur. Bu harflerden 8 tanesi ünlü, 21 tanesi ünsüzdür. Uzun yıllar boyunca Asya kıtasında, Türk devletleri tarafından kullanıldığı için Türk alfabesi adıyla da bilinir. Latin alfabesi kaç harften oluşur ve bu harflerin özellikleri nelerdir? Örnek kelime ve cümlelerle derledik.

23.02.2021Araştırma
Man Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Man Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Man Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Man Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Siyaset gündemine konu edilen Man Adası'nın nerede olduğu pek çok kişi merak etmeye başlamıştır. Vergileri oldukça düşük olan bu ada hakkında genel bir bilgi sahibi olmaya çalışanlar internette aramalar yapmaya başladı. Bir gezi yazısı hazırlayarak Man Adası nerededir, turistik yerleri, özellikleri ve tarihi hakkında bilgileri derledik.

22.02.2021Seyahat
Islah Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Islah Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Islah Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Islah Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Popüler olan filmlerin çekildiği yerler daha sonra filmler kadar popüler olabilmektedir. Filmi izleyenler onun çekildiği mekânları merak edip filmde geçen sahnelerin bulunduğu yerleri keşfetmeyi arzulayabilmektedir. Türkçeye “Islah Adası” olarak çevrilen “Take Down” filminin çekildiği ada hakkında izleyenler bilgi sahibi olmak istemektedirler. İşte Islah Adası ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

22.02.2021Seyahat
Fransa, ABde en fazla dış ticaret açığı veren ülke oldu

Fransa, AB'de en fazla dış ticaret açığı veren ülke oldu

Fransa, geçen yıl Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en fazla dış ticaret açığı veren ülke oldu.

22.02.2021Ekonomi
AB, vergi kara listesini güncelledi

AB, vergi kara listesini güncelledi

Avrupa Birliği (AB), vergi alanında iş birliği yapmayan ülkeleri içeren kara listesinden Barbados'u çıkarttı, Dominika'yı ekledi.

22.02.2021Ekonomi
Schneider Electric, Financial Times Gazetesi Çeşitlilik Liderleri listesine girdi

Schneider Electric, Financial Times Gazetesi Çeşitlilik Liderleri listesine girdi

Avrupa çapında 850 şirketin değerlendirildiği Financial Times Gazetesi Çeşitlilik Liderleri listesinde Schneider Electric genel sıralamada 27 ve sanayi kategorisinde 2’nci sıraya yükseldi. Şirket, Çeşitlilik ve Katılımcılık Alanı’nda da üst üste iki yıl En İyi 50 arasına girdi.

22.02.2021Teknoloji
NatWest 3,2 milyar sterlinlik kredinin takibe düşmesini bekliyor

NatWest 3,2 milyar sterlinlik kredinin takibe düşmesini bekliyor

İngiltere’nin önde gelen bankacılık gruplarından NatWest Group, verilen kredilerden yaklaşık 3,2 milyar sterlinin takibe düşebileceğini bildirdi.

19.02.2021Ekonomi
Dubai Emiri, eşi, kızları… Körfezde neler oluyor

Dubai Emiri, eşi, kızları… Körfez'de neler oluyor?

Dünyanın en zengin ve en güçlü insanlarından biri olan Dubai Emiri son yıllarda birçok kez sırra kadem basan kızları ve İngiltere’ye kaçan eski eşinin haberleriyle gündeme geldi. Kızlarının ve eşinin iddiaları kan donduracak cinsten, Şeyh ise her şeyi reddediyor.

17.02.2021Dünya
AB mahkemesi, salgın sırasında hava yollarına kamu desteği sağlanabileceğine hükmetti

AB mahkemesi, salgın sırasında hava yollarına kamu desteği sağlanabileceğine hükmetti

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Fransa ve İsveç'in, hava yollarına sağladığı kamu desteklemelerini hukuka uygun buldu.

17.02.2021Ekonomi
Fransadan Googlea 1.1 milyon euro para cezası

Fransa'dan Google'a 1.1 milyon euro para cezası

Fransa, ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle Google'a 1,1 milyon avro para cezası verdi.

16.02.2021Teknoloji
Googlea 1.1 milyon euroluk ceza kararı

Google'a 1.1 milyon euroluk ceza kararı

Fransa, Google'a 1.1 milyon euro para cezası verme kararı aldı. Sebebinin ise ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı gerekçesi olduğu açıklandı.

15.02.2021Ekonomi
Adaçayı Nasıl Yetişir Adaçayı Türkiyede En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir

Adaçayı Nasıl Yetişir? Adaçayı Türkiye'de En Çok Ve En İyi Nerede Yetişir Ve Nasıl Yetiştirilir?

Ballıbabagiller familyasına ait olan adaçayı tıbbi aromatik bitkilerden biridir. Gastrit, ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelen adaçayı, bağışıklık sistemini güçlendirip vücut direncini de arttırıyor. Adaçayı nasıl yetişir? Adaçayı Türkiye'de en çok ve en iyi nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir? Sizin için detaylı bir şekilde derledik.

15.02.2021Bitki Bakımı

Uluslararası yatırımlardan alınan pay artıyor

Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomileri derinden etkilediği 2020 yılında yaşanan tüm zorluklara rağmen yaklaşık 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım (UDY) çekmeyi başardı.

15.02.2021Ekonomi
December Hangi Ay Ve Türkçesi Nedir Dec Hangi Ayın Kısaltmasıdır

December Hangi Ay Ve Türkçesi Nedir? Dec Hangi Ayın Kısaltmasıdır?

Birçok bağımsız ülkenin resmi dili İngilizcedir. Bunun nedeni ya çok göç aldığı için ya da sömürü altında oldukları içindir. Dünya da en çok kullanılan dil İngilizcedir. Hatta iş dili olarak bile sadece İngilizce kullanılmaktadır. Farklı kültürdeki insanlar bu ortak dili kullanarak tanışırlar. Bu yüzden okullarda çok eskiden itibaren öğretilmektedir. İşte, tüm detaylar.

13.02.2021Sözlük
Avrupalılar ABnin geleceğine inanıyor

Avrupalılar AB'nin geleceğine inanıyor

Avrupa Parlamentosu tarafından yaptırılan bir ankete göre, Avrupa Birliği'nde (AB) yaşayanların yüzde 66'sı AB'nin geleceğine iyimser bakıyor.

12.02.2021Ekonomi
Almanya, iki AB ülkesine sınırları kapatıyor

Almanya, iki AB ülkesine sınırları kapatıyor

Almanya, koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan türlerinin yoğun olarak görüldüğü Çekya’dan ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere 14 Şubat Pazar gününden itibaren sınırları kapatma kararı aldı.

12.02.2021Avrupa
Türkiyeyi en çok İtalyanlar tercih etti

Türkiye'yi en çok İtalyanlar tercih etti

Türkiye'ye geçen yılın ocak-kasım döneminde en fazla doğrudan yabancı yatırım yapan ülke 970 milyon dolarla İtalya olurken, bu dönemde uluslararası yatırımcıların ülkede en çok tercih ettiği sektörün "bilgi ve iletişim" olması dikkati çekti.

11.02.2021Ekonomi
Koronavirüste yeni tehdit 3 varyant alarmı

Koronavirüste yeni tehdit! 3 varyant alarmı

Çin’de Aralık 2019’da saptanan koronavirüsün mutasyona uğrayarak İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan üç ayrı varyantı mercek altında. Bu varyantlar, yayılma hızları yüksek olduğu için yeni bir tehdit haline geldi.

10.02.2021Dünya
Okulda dalga geçiliyordu, tarihin en iyisi oldu; Tom Brady

Okulda dalga geçiliyordu, tarihin en iyisi oldu; Tom Brady

Super Bowl'da Tampa Bay Buccaneers, Kansas City Chiefs'i 31-9 mağlup ederek 18 yıl sonra şampiyonluğa ulaştı. Yeni takımında yaşadığı bu zaferle birlikte yüzük sayısını 7'ye yükselten Tom Brady, şampiyonluk sayısı olarak tüm NFL takımlarını geride bıraktı. Üniversitede NFL tarafından hakkında "kısa/yavaş/cılız, kolu da güçlü değil" raporu verilen Tom Brady nasıl oldu da tüm zamanların en iyi oyun kurucusu oldu? İşte 43 yaşındaki yaşayan efsanenin ablalarının gölgesinde geçen lise yılları ve ondan önce draft edilen 6 oyun kurucunun şimdiki meslekleri...

8.02.2021Diğer
Korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi Yeni tehlike Kovid 19 mutasyonu

Korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? 'Yeni tehlike Kovid 19 mutasyonu'

İngiltere'de vaka sayılarında artışa neden olan mutasyonlu virüs Türkiye'ye de sıçradı. Tüm dünyanın mücadele verdiği salgında yeni tedbirler alınırken İngiltere'den çarpıcı açıklama geldi. İngiltere'de mutasyonlu virüsün mutasyona uğradığı bildirildi. E484K mutasyon varyantı ile ilgili uzmanlardan da açıklama geldi. Yüzde 70 daha hızlı yayılan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan tipin, aşılara karşı daha dirençli hale geldiğinden endişe ediliyor. Peki, korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? E484K ile ilgili bilgiler

6.02.2021Gündem
AB 29. yıl dönümünü Kovid-19 gölgesinde kutluyor

AB 29. yıl dönümünü 'Kovid-19 gölgesinde' kutluyor

Avrupa Birliği, Maastricht Anlaşmasının imzalanmasının 29. yıl dönümüne Kovid-19 etkisi altında buruk biçimde giriyor.

6.02.2021Dünya
Mutant virüs bile mutasyona uğruyor... Bizi ne bekliyor | 5 SORU 5 YANIT

Mutant virüs bile mutasyona uğruyor... Bizi ne bekliyor? | 5 SORU 5 YANIT

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da görülen mutant virüsün ülkemizde de görüldüğü resmi olarak açıklandı. Daha ilginç olanı ise İngiltere’deki mutasyonun mutasyona uğraması… Peki mutasyon aşıların etki oranını düşürüyor mu? Üç varyantın birbirlerinden farkı nedir? Uzmanlar yanıtladı

6.02.2021Gündem
‘Durum hâlâ kontrol altında değil’

‘Durum hâlâ kontrol altında değil’

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin ülkede yayılmasına karşı uyarıda bulundu.

5.02.2021Avrupa
ABde perakende satışlar 2020de yüzde 0,8 düştü

AB'de perakende satışlar 2020'de yüzde 0,8 düştü

Avrupa Birliği'nde (AB) perakende satışların ortalaması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 0,8 geriledi.

4.02.2021Ekonomi
Xiaomi Türkiye fabrikası nereye açılacak 2 bin kişiye istihdam imkanı

Xiaomi Türkiye fabrikası nereye açılacak? 2 bin kişiye istihdam imkanı

Xiaomi Türkiye fabrikası ile akıllı telefon üretimini İstanbul'a taşıyor. Fiyat performans odaklı üretim yapan teknoloji markası Xiaomi, akıllı telefon üretimi için Türkiye'de karar kıldı. Toplam 30 milyon dolarlık bir yatırım yapacak olan Çinli firma, 2021 yılının ilk çeyreği itibariyle üretime geçecek. Fabrikanın hedefi yılda 5 milyon adet telefon üretmek olacak. Peki, Xiaomi Türkiye fabrikası nereye açılacak? İşte, 2 bin kişiyi istihdam edecek olan fabrika hakkında bazı bilgiler

4.02.2021Teknoloji
Xiaomi Avcılara fabrika kuruyor

Xiaomi Avcılar'a fabrika kuruyor

Türkiye, markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke olacak. İstanbul Avcılar'da kurulacak fabrika ile yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlanacak. Fabrika, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacak.

4.02.2021Ekonomi
THYden önemli Suudi Arabistan açıklaması

THY'den önemli Suudi Arabistan açıklaması

Türk Hava Yolları "Türkiye, Arjantin, Endonezya, BAE, Almanya, ABD, İrlanda, İtalya, Pakistan, Brezilya, Portekiz, Birleşik Krallık, Güney Afrika Cumhuriyeti, İsveç, İsviçre, Fransa, Lübnan, Mısır, Hindistan ve Japonya ülkelerinde son 14 gün içerisinde bulunmuş ve ilgili ülkelerden uçuş yapan yolcularımızın bugün 21.00 itibarıyla Suudi Arabistan'a girişleri askıya alınmıştır" açıklamasında bulundu.

3.02.2021Ekonomi
Otomotivde en çok ihracat yapan iller belli oldu

Otomotivde en çok ihracat yapan iller belli oldu

Bu yılın ocak ayında otomotiv endüstrisinde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla Bursa, Kocaeli ve Sakarya oldu.

2.02.2021Ekonomi
İngiltere’de kafa vuruşuna kısıtlama getiriliyor

İngiltere’de kafa vuruşuna kısıtlama getiriliyor

Eski futbolcuların sinir dokusunda bozulmadan dolayı normal insanlardan daha çok hayatını kaybettiği yönünde elde edilen bulgular üzerine UEFA'dan sonra İngiltere Futbol Federasyonu da harekete geçiyor. Antrenmanlarda futbolcuların kafa vuruşuna kısıtlama getirilmesi planlanıyor. Erken bunama hastalığı ile boğuşan Shearer, bir dönem verdiği röportajda "Futbolun bir gün beynime zarar verebileceğini hiç düşünmemiştim" demişti.

2.02.2021Avrupa
Avrupa Birliği, Appleın vergi borcu konusunda ısrar ediyor

Avrupa Birliği, Apple'ın vergi borcu konusunda ısrar ediyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Apple'a 13 milyar avronun üzerinde vergi borcu çıkarmasını iptal eden mahkeme kararında hukuki hata yapıldığını iddia etti.

2.02.2021Teknoloji

Yazar Sonuçları

Gastronominin geleceği kimlere emanet?

Şef Coşkun Uysal uluslararası arenada çıkan bir kitapta ilham veren 100 şef arasında gösterildi. Son zamanlarda herkes gastronomiyi şekillendirecek yeni nesil üzerine yazıyor, konuşuyor, listeler hazırlıyor. Çünkü artık gastronomi sadece karın doyurmuyor.

28.02.2021

TIMSS Direktörü Dirk Hastedt: Türkiye gurur duymalı

İlk kez 500 puanın üzerine çıktığımız TIMSS’in Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması Türkiye’nin yüzünü güldürdü. TIMSS Direktörü Dirk Hastedt, “Türkiye harika bir gelişim gösterdi. Türk öğrenci ve öğretmenler çok iyi durumdalar, gurur duymalılar” dedi.

27.02.2021

Kaybedecek bir şeyi olmadığı için kazandı

Çocukluk hayali pilot olmaktı. Yıllarca terzilik yaptı. Her şeyi yandı, elinde kalan tavayla sokakta yemek pişirmeye başladı. Ve geçen hafta Asya’nın mutfak ikonu seçildi. Birlikte mantı döküp balona bindiğim minik dev Jay Fai, artık dünyaya örnek gösteriliyor.

14.02.2021

Patron bu milleti ortada bir yerde birleştirebilir mi

‘Big Lebowski’ filminin bardaki bilge adamı ne diyordu:

10.02.2021

Michelin yıldızı alacak lokantalar niye bizde yok?

Ülkemizde çok iyi şefler var ama ‘Kırmızı İncil’ denen Michelin rehberinde Türkiye bölümünü basmak için yeterli değil. Nedeniyse arzdan ziyade talep... Çünkü daha Michelin yıldızlı lokantalara hazır değiliz.

7.02.2021