MENÜ

İnsomnia

İnsomnia ile ilgili tüm haberleri, son dakika İnsomnia haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İnsomnia haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 152 İnsomnia haberi bulunmuştur.

İnsomnia Haberleri

Uykusuzluk beyni yaşlandırıyor, hastalıklara davetiye çıkarıyor

Uykusuzluk beyni yaşlandırıyor, hastalıklara davetiye çıkarıyor

Gece yaşamı, ilaç kullanımı, gürültü, depresyon, stres, gebelik, hiperaktivite, menopoz ya da “uykusuzluk hastalığı” gibi nedenlerle sürekli olarak haftada üç gün ve üzerinde yeteri kadar uyuyamayan kişilerin beyin fonksiyonlarını, duygu durumlarını ve bağışıklık sistemlerini önemli ölçüde riske attığı açıklandı.

12.02.2020Sağlık
Fazla Kiloların Sebebi Uykusuzluk Olabilir

Fazla Kiloların Sebebi Uykusuzluk Olabilir

İnsomnia yani uykusuzluğun, toplumda yaklaşık her 3 kişiden 1'ini etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren önemli bir sağlık problemi olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özge Yağcıoğlu Yassa, "Yeterince uyumayan kişilerde stres hormonu olarak bilinen kortizol salınarak cildin yaşlanmasına yol açar. Uykusuz kişilerde beyinde açlık hissini uyaran ghrelin hormonunda artış olduğu gösterilmiştir” dedi.

19.11.2019İyi Yaşam
Tok Uyandırıp Gece Acıktırıyor: Gece Yeme Bozukluğu

Tok Uyandırıp Gece Acıktırıyor: Gece Yeme Bozukluğu

Mideyi duygularımız yönetir. Bu sebeple duygu durumunda yaşanan değişimler yeme alışkanlıklarımız üzerinde belirleyici olabilir. Özellikle de duygu durum bozukluklarının tetiklediği gece yeme bozukluğu, akşam aşırı iştah durumu, sabah ise iştahsızlık ve anoreksia ile kendini belli eder. Beslenme ve Diyet Uzmanı Büşra Çengel, gece yeme bozukluğu sendromu hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Muskat nedir Muskatın faydaları neler

Muskat nedir? Muskatın faydaları neler?

Hint mutfağında sıklıkla yer verilen muskat, son yıllarda ülkemizde de çok sık kullanılmaya başlandı. Muskat, fırında makarna, hünkârbeğendi ve patates püresi gibi pek çok tarifte kullanılıyor. Peki, muskat nedir, faydaları neler, fazlası zararlı mı?

16.06.2019Sağlık
Açık Havada Spor Yapmak İçin 5 Neden

Açık Havada Spor Yapmak İçin 5 Neden

Havalar soğudu diye artık dışarıda spor yapılmaz demeyin! Spor yapmak için çoğu zaman kapalı salonları tercih etsek de uzmanlar açık havada yapılan sporun hem beden hem de zihin için daha faydalı olduğu konusunda hemfikir. İşte kış bile olsa açık havada spor yapmak için 5 neden...

Çorapla uyumak uyku kalitesini artırır mı

Çorapla uyumak uyku kalitesini artırır mı?

Siz de ayakları üşüdüğü için uykusunun bölünmesini engellemek için çorapla yatanlardan mısınız? Yoksa çıplak ayaklarınızı battaniyenin altından çıkarıp havalandırmayı mı tercih edersiniz?

19.09.2018Dünya
İnsomnia nedir Uyuyamama sendromu hakkında her şey

İnsomnia nedir? Uyuyamama sendromu hakkında her şey

İnsomnia ya da diğer bir ifadeyle uyuyamama sendromu, özellikle iş hayatının içerisinde yer alan bireylerde performans düşüklüğü olarak yansıyabilmektedir. Uykuyu kısaltan birçok etken olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun özellikle teknolojik gelişmelerle ortaya çıktığını öne sürmektedir. İşte, insomniadan şikayetçi olan kişiler için Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı ve psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Fuat Özgen'in verdiği bilgiler

11.07.2018Gündem
Türkiyede 10 kişiden biri uykusuz

Türkiye'de 10 kişiden biri uykusuz

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fuat Özgen, "Dünyada ve Türkiye'de yapılan araştırmalara göre toplumun yüzde 10'u, yani 10 kişiden 1'i uykusuzluk çekiyor" dedi.

16.03.2018Gündem
Sağlığın yolu zamanlamadan geçiyor: Ayı mısınız, yunus mu

Sağlığın yolu zamanlamadan geçiyor: Ayı mısınız, yunus mu?

Sağlıklı yaşam denince akla doğru beslenmek, spor yapmak, yeterli uyku uyumak gibi faktörler geliyor. Ancak bunları nasıl yaptığımız kadar ne zaman yaptığımız da sağlığımız için büyük rol oynuyor.

20.10.2017Sağlık
Uykusuzluğun çözümü ‘mavi nokta’

Uykusuzluğun çözümü ‘mavi nokta’

Tavandaki mavi bir noktaya bakmak uykusuzluk (insomnia) probleminize iyi gelebilir mi? Nefes alışverişini kontrol altına alan bir ışık konsolu sayesinde 8 dakika içinde uykuya dalmak mümkün. Dodow adlı küçük bir cihaz, uykusuzluğa çözüm bulmaya hazırlanıyor. Yatağınızın yanına koyacağınız bu minik plastik aygıt, karanlıkta tavana mavi bir nokta yansıtıyor ve bu nokta nefes alış-verişini kontrol etmek üzere büyüyüp küçülüyor.

17.10.2017Life Style
Uykusuzluğun çözümü ‘mavi nokta’

Uykusuzluğun çözümü ‘mavi nokta’

Tavandaki mavi bir noktaya bakmak uykusuzluk (insomnia) probleminize iyi gelebilir mi? Nefes alışverişini kontrol altına alan bir ışık konsolu sayesinde 8 dakika içinde uykuya dalmak mümkün...

17.10.2017Dünya
ABD’de yayımlanana dek Türkler bu hikâyeyi fark etmedi

ABD’de yayımlanana dek Türkler bu hikâyeyi fark etmedi

Çizer M. K. Perker’in ‘Insomnia Café’ adlı çizgi-romanını bilenler vardır: Kolinsky’nin bir kafede Angela isimli bir kadınla tanıştıktan sonra çantasında iki kesik el bulduğu, sıradışı bir hikâye... 2004’te L-Manyak’ta adıyla bölüm bölüm yayımlanan hikâye, yıllar sonra kitaplaştırılmış haliyle raflarda. Perker’le kitabını ve nasıl ortaya çıktığını konuştuk.

11 Gün 11 Gece

11 Gün 11 Gece

5-15 Nisan tarihleri arasında sinemaseverleri 203 filmlik geniş kulvarda ‘koşturacak’ 36. İstanbul Film Festivali’nden 22 öneri de bizden. Her gün iki film kesmezse sizi, seçenek bol, skorunuzu geliştirebilirsiniz!

23.03.2017Kitap Sanat
Dev bütçeli Dunkirk filmindeki figüranın beceriksizliği isyan ettirdi

Dev bütçeli Dunkirk filmindeki figüranın beceriksizliği isyan ettirdi!

Dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan'ın önümüzdeki yıl vizyona girecek filmi Dunkirk'ün fragmanındaki bir detay, sosyal medyada büyük eleştiri topladı.

10.08.2016Dünya
En iyi motivasyon filmleri

En iyi motivasyon filmleri

Yaşanan zorlukların üstesinden gelen insanların hikayeleri sinema dünyasına konuk olmuştur. Bu filmler izlenildiğinde özgüveni arttırıp, hayata farklı bir pencereden bakmamızı sağlar. Sizler için özgüven depolayan filmleri bir araya getirdik.

14.07.2016Keyif
Uykusuzluğun önemli bir nedeni: Huzursuz Bacak Sendromu

Uykusuzluğun önemli bir nedeni: Huzursuz Bacak Sendromu

Uykusuzluk herkesin zaman zaman yaşadığı, ancak sık tekrarladığında kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde bozabilen bir durumdur. Toplumun %10-30’unu etkileyebilmektedir. Uykusuzluk ancak sık olarak tekrarladığında ve yaşam kalitesini etkilediğinde bir hastalık olarak  kabul edilmektedir.

29.05.2016Sağlık
Obezite cerrahisi yöntemleriyle tedavi olmanın faydaları nelerdir

Obezite cerrahisi yöntemleriyle tedavi olmanın faydaları nelerdir?

Şişmanlığın neden olduğu sağlık sorunları neredeyse tüm vücut sistemini etkilemekte ve ortaya çıkan karmaşık sorunlar yaşam ömrünü kısaltmaktadır. Obezite cerrahisi yöntemleriyle tedavi olmanın kazanımları sadece kilo vermek ve fiziksel olarak estetik görünüme kavuşmakla sınırlı değildir.

20.05.2016Sağlık
Kardeşler hastalandıktan sonra en fazla 6 ay yaşayabilir

Kardeşler hastalandıktan sonra en fazla 6 ay yaşayabilir

Hayley ve Lachlan Webb kardeşler bir gün uyumamaya başlayacaklar ve bu hastalık onları öldürecek. İki kardeş hemen her gün bu korkuyla yaşıyorlar ve hastalığın onları bulmaması için dua ediyorlar.

2.05.2016Sağlık
İki kardeş her an ölebilir

İki kardeş her an ölebilir

Hayley ve Lachlan Webb kardeşler bir gün uyumamaya başlayacaklar ve bu hastalık onları öldürecek. İki kardeş hemen her gün bu korkuyla yaşıyorlar ve hastalığın onları bulmaması için dua ediyorlar.

2.05.2016Sağlık
Vücutlarında saatli bomba ile yaşıyorlar

Vücutlarında saatli bomba ile yaşıyorlar

Hayley ve Lachlan Webb kardeşler bir gün uyumamaya başlayacaklar ve bu hastalık onları öldürecek. İki kardeş hemen her gün bu korkuyla yaşıyorlar ve hastalığın onları bulmaması için dua ediyorlar. Doktorlara göre bu durum "Vücudunda saatli bomba ile yaşamak" demek.

2.05.2016Sağlık
Çaresi çıplak uyumakmış

Çaresi çıplak uyumakmış

Amerikalıların sadece yüzde 8'i çıplak uyurken, Avrupa'da bu oran daha yüksek. Örneğin İngilizlerin üçte biri çıplak uyuyor. Türkiye'de buna dair bir istatistik yok. Oysa çıplak uyumanın sağlığa birçok faydası var.

16.04.2016Sağlık
Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Gece tıkanan gündüz kaza yapıyor

Uyku apnesi (durması) ve horlama sadece uykunun kalitesini bozmuyor. Gece rahat ve kesintisiz uyuyamayanlar gündüz uyukluyor. Bu da trafik ve iş kazalarına yol açabiliyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

30.03.2016Gündem
Çağın hastalığı insomnia Uykusuz her gece...

Çağın hastalığı insomnia! Uykusuz her gece...

İnsomnia yani “uyuyamama sendromu”, uykusuzluğun kronikleşmiş hali. Elektriğin keşfi 100 yıl öncesine göre ortalama uyku süresinin azalmasına yol açtı. Bilgisayar, televizyon, iş hayatı, trafikte geçen zaman, görevler, ödevler, akıllı telefonlar, stres uykuyu kısaltıyor. Hatta insomniaya yol açıyor. Bazı basit önlemlerle uykusuzluğun, insomniaya dönüşmesini engellemek mümkün. Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı ve psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Fuat Özgen konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

29.03.2016Gündem
Uykudan kısılmaz

Uykudan kısılmaz

Yaygın kanının aksine uyku ‘dinlenme’den ibaret değil. Beden ve ruh sağlığımız için gayet önemli hatta elzem bir süreç. Yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçiyor. Bu esnada hormonlar salınıyor, bazı maddeler vücuttan atılırken, bazıları üretiliyor. Uyku sorunu bulunanların, başka ciddi hastalıklara yatkınlıkları artıyor. Yazı dizimizde sık rastlanan uyku hastalıklarına yer vereceğiz.

28.03.2016Gündem
Uyku sorunları küresel salgın

Uyku sorunları 'küresel salgın'

Uykunun önemi ve etkileri son yıllarda bilim insanları tarafından çok fazla tartışılan konulardan biri oldu. Uyku apnesinin kalp krizi ile ölüme kadar götürmesi, kalitesiz uykunun kilo alımına neden olması gibi birçok önemli rolü var. Dünya Uyku Tıbbı Birliği ise 2008 yılından bu yana 18 Mart'ı "Dünya Uyku Günü" olarak kutluyor.

17.03.2016Sağlık
Rahat uyumanın 10 yolu

Rahat uyumanın 10 yolu

Ruh ve beden sağlığı için düzenli uyku şart olsa da çalışma hayatı, şehir stresi gibi birçok neden uyku sorunlarına yol açabiliyor.

17.03.2016Sağlık
Kadın beyni daha çok çalışıyor

Kadın beyni daha çok çalışıyor

Kadınlara iyi haber! Bilim adamları kadın beyninin erkek beyninden daha karmaşık olduğunu ve bu nedenle kadınların daha çok uykuya ihtiyacı olduğunu ortaya koydu.

12.03.2016Sağlık
8 saatten fazla, 7 saatten az uykuda felç riski

8 saatten fazla, 7 saatten az uykuda felç riski

Günde kaç saat uyumalı? Son yapılan araştırmaya göre, 7-8 saat ideal. 8 saatten fazla uykuysa felç riskini yüzde 146 oranında artırıyor.

19.02.2016Sağlık
Turkuvaz sulara yolculuk... Yeryüzündeki cennet: Mauritius

Turkuvaz sulara yolculuk... Yeryüzündeki cennet: Mauritius

Mauritius, kültürel zenginliği, doğal güzellikleri, bembeyaz kumsalları, mercan resifleri ve pırıl pırıl turkuvaz denizi ile turistlerin her daim ilgisini çeken rotalardan biri ve bence kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralarda olmalı. Rivayete göre Mark Twain, Tanrı’nın önce Mauritius’u var ettiğini, onun güzelliğinden esinlenerek cenneti yarattığını ifade etmiş. Bu haftaki rotamız, denilenin hakkını fazlasıyla veriyor... Benimle dünyanın en güzel balayı adalarından birini, Mauritius’u keşfetmeye ne dersiniz?

29.01.2016Seyahat
Ölümcül insomnia 7 ayda öldürebiliyor

Ölümcül insomnia 7 ayda öldürebiliyor

Zaman zaman hepimiz yatakta saatlerce döndükten sonra ancak uyuyabilmişizdir ama bu her gece olduğunda ve uzun sürdüğünde birkaç ay içinde insanı ölüme kadar götürebilir.

21.01.2016Sağlık
Sigara, alkolün uyku etkisini yok ediyor

'Sigara, alkolün uyku etkisini yok ediyor'

Bilim insanları, alkolün uyku verici etkisini sigaranın yok ettiği için bunların yoğun olarak aynı anda birlikte kullanıldığını açıkladı. Missouri Üniversitesi Tıp Fakültesi bilim uzmanları tarafından yapılan araştırmada, nikotinin, alkolün uyku verici etkisini yok ettiğini, bu nedenle bu iki ürünün aynı anda kullanıldığını belirlendi.

8.12.2015Kelebek
Kış saati uygulamasında uykuya dikkat

Kış saati uygulamasında uykuya dikkat

"İnsanların biyolojik saati kış saati uygulamasına hemen uyum sağlayamaz. Biyoritmimizi ayarlayabilmek için kış saati uygulamasına geçilmeden birkaç gün önceden 10-15 dakika kadar daha geç yatılması önerilir"

2.11.2015Sağlık
Sen neymişsin ey uyku

Sen neymişsin ey uyku!

İyi bir uyku, sağlıklı ve verimli bir yaşam için olmazsa olmaz. Uykusuz kaldığınız bir günü hayal edin: Yaşam tatsızlaşır, her şeye ilginizi kaybedersiniz, konsantrasyonunuz zayıflar. Bakın ABD merkezli sağlık portalı WebMD, onun önemini nasıl anlatıyor.

1.11.2015Eğitim
Uykusuzluk Kalp Krizini Tetikliyor

Uykusuzluk Kalp Krizini Tetikliyor!

Normalde hayatımızın üçte biri uykuda geçiyor. Uyku süreleri genetik faktörlerin etkisiyle kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu süre 4 - 11 saat arasında değişiyor. Ancak maalesef ülkemizde her 3 kişiden biri, çeşitli nedenlerle uykusuz kalıyor.

İyi uyku için alternatif öneriler

İyi uyku için alternatif öneriler

Kimbilir ne kadar zaman oldu şöyle bütün gün koşturup yorgun düşmüş bir çocuk gibi uyumayalı. Belki sorunumuz biraz da budur. Beynimiz yorulup sürekli stres çekerken vücut hiç yorulmuyor. Peki iyi uykuya davetiye çıkaran şeyler neler? Huffington Post internet sitesi, Pennsylvania Uyku ve Nörobiyoloji bölümünden Dr. Michael A. Gradner'dan bazı tavsiyeler yayınladı.

29.09.2015Sağlık
Uyku Probleminizin Altında Hangi Hastalık Var

Uyku Probleminizin Altında Hangi Hastalık Var?

Hisar Intercontinental Hospital Nöroloji Uzmanı Dr. Elvan Cevizci Akkılıç ile kalitesiz uykunun hangi hastalıkların habercisi olabileceğini konuştuk...

Fazla su içmenin zararları da var

Fazla su içmenin zararları da var

Bugüne kadar neredeyse tüm uzmanlar her gün 8 bardak su içilmesini öneriyordu. Ancak artık bazı uzmanlar fazla su içmenin de zararları olduğunu ve bunların göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Su içmenin baş ağrısını gidermek, konsantrasyonu arttırmak ve detoksu sağlamak gibi görevleri olsa da negatif yanları da var.

1.03.2015Sağlık
Jet Lag tarihe karışacak

Jet Lag tarihe karışacak

Kanada’daki McGill ve Douglas Üniversiteleri’nden bilim insanları Jat-lag’in etkilerini ortadan kaldıracak bir hap geliştirdiklerini açıkladı.

20.01.2015Avrupa
Genç kadın yıllarca uyuyamayınca intihar etti

Genç kadın yıllarca uyuyamayınca intihar etti

Yıllardır insomnia yani uykusuzluk sorunu çeken 43 yaşındaki öğretmen kendini öldürdü. Evinin yakınında ormanlık bir alanda ağaca asılı olarak bulunan kadının yıllardır yaşadığı bu sağlık sorunu nedeniyle intihar ettiği düşünülüyor.

10.01.2015Sağlık
Efsane çiftten üzücü haber

Efsane çiftten üzücü haber

Ünlü yönetmen Tim Burton ve 48 yaşındaki Helena Bonham-Carter çifti 13 yıllık birlikteliklerine son verdi. İki çocukları olan ve pek çok filmde birlikte çalışan Burton ve Carter hiç evlenmemişti.

25.12.2014Hayat
Ayıptır söylemesi Türkiye’ye hiç gitmedim

Ayıptır söylemesi Türkiye’ye hiç gitmedim

Oscar’lı oyuncu Al Pacino, yeni filmi “The Humbling” ile katıldığı 71. Venedik Film Festivali’nde Hürriyet’e konuştu. Altın Portakal Film Festivali’ne onur konuğu olarak davet edilen ABD’li sinema yıldızı, Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi.

9.09.2014Keyif
Al Pacino Antalyaya gelirim Reha

Al Pacino 'Antalya'ya gelirim Reha'

Dünyaca ünlü Oscar’lı yıldız Al Pacino, Altın Portakal komitesi adına kendisini festivale davet eden Reha Erus’a böyle yanıt verdi.

2.09.2014Magazin
Robin Williams Hollywoodun Mahmut Hocasıydı…

Robin Williams Hollywood'un 'Mahmut Hoca'sıydı…

Robin Williams 63 yaşında aramızdan ayrıldı. En çok ‘Ölü Ozanlar Derneği’ filmindeki ilham verici öğretmen John Keating rolüyle akıllara kazınmıştı.

13.08.2014Keyif

Yazar Sonuçları

Mışıl mışıl uyku için alışveriş listesi

Bitki çayı, ılık duş hatta meditasyon… Tüm bunlara rağmen geceleri ayakta mısınız? Çektiğiniz uyku problemini tabağınızda yenin. Rüyalara alemine dalmanızı sağlayacak besin listesi burada…

29.09.2019

10 parmağında 10 marifet

Arabaları, kumandaları, alet çantaları, kızlarının üzerine titremeleri, oğullarını “Aslan oğlum!” diye sevmeleri, iyi olan ne varsa kendilerinden, kötüleri de annelerden bilmeleri... İşte babaların “Çok baba hareketler bunlar” dedirtecek 10 marifeti.

16.06.2017

Adeta ‘Kral Arthur ve de şövalyeleri’

Klasik bir iktidar hikâyesini çarpıcı bir görsellikle aktaran ‘Kralın Kılıcı: Final Fantasy XV’, bir bilgisayar oyunu uyarlaması. Film, öncelikle oyunun hayranlarına sesleniyor.

19.08.2016

IAMX BU AKŞAM İSTANBUL’DA

Geçtiğimiz Ekim ayında IAMX 6. stüdyo albümü olan ‘Metanoia’yı piyasaya sürdü.

17.03.2016

Yeni bir sen için sihirli rakamlar

Yeni yılda aldığınız kararlara ne kadar kararlı olduğunuzu gösterme zamanı!

26.12.2015

O kazandı ama ben haklıydım

SİYASİ kaderim, sandık alın yazım yine değişmedi.

4.11.2015